De nieuwe ministers Caballero 2.- ïï£it b bprlföpn Mjh Europese parlement spoort de regeringen tot spoed aan raatótoel 3 200 Jaar geleden Nieuwe Kamerleden Zoekt U iets beters? Ter aanwijzing van een permanente zetel en ter oprichting van een Europese universiteit VRIJDAG 15 MEI 1959 Uit de Oprechte Dingsdagsche Haer- lemsche Courant van 15 Mey 1759 LONDEN. Vrydagavond den 22 passato wierd het Lyk van wylen den vermaarden Musicus en Componist George Fre- derik Handel, hetgeen men meende, dat op het Kerk hof der Vondelingen naast den Capiteyn Coram zou de worden begraven, by- gezet aan het Voet-Eynde van het Praal- Graf van den Hertog van Argyle in den Abdy van Westmunster: De Bisschop, Prebendarissen en het gantsche Choor verscheen daarby in Staatie, om aan den- zelve de verschuldigde laatste Eer ter Na gedachtenis te voldoen en men telde by die Gelegenheyd over de 3000 Persoonen. Wylen dezelve liet reeds in zyne Kindse Jaaren eene gantsch buytengewoone Nei ging en Yver tot de Muzyk blyken, en wierd door den vermaarden Frederik Willem Zachau, in het speelen op het Clavecymbel en in de Compositie getrou welijk onderwezen, tegen welken zynen zo zorgvuldigen Leermeester en nagelatene Familie hy geduurende geheel zijn Leven alle Erkentenis en Dankbaarheyd betoond heeft. Zyne nalatenschap word op omtrent 20000 Ponden Sterlings begroot. Gp de V er mageringsk uur In 't begin van deze week kwam Bertha weer eens gezellig aanwippen. „Zie je niets bijzonders aan me?", vroeg ze hoopvol. Dat is altijd een pijnlijke vraag, vooral als iemand die stelt, aan wie je nog nóóit iets bijzonders hebt kunnen ontdekken. „Nou??", vroeg ze en ze begon Gina- achtig door de gang te heupwiegen. „Een nieuwe japon!", zei ik lukraak, want zoiets is toch meestal de reden van onverwacht vriendinnenbezoek. „Hoe kom je erbij! Dit is een hele ouwe die heb ik al zolangNee! Ik ben veertien pond afgevallen!" Terwijl ik me afvroeg, waar die dan wel afgevallen waren, informeerde ik belang stellend: „een kwaal?" „Een kuur!", zei ze. ,,'s Morgens begon ik met een appel en dan om tien uur een kop thee zonder suiker. Om elf uur een appel, en om twaalf uur een zure „Houd maar op", zei ik draaierig. „Er is ook werkelijk niets lekkers bij". Bertha keek me vernietigend aan. „Wat is er heerlijker dan een Appel!", riep ze lyrisch uit. „Zo fris! En bloedzuiverend! Beter dan dat kleffe gebak en die zwoele bonbons! Zo'n kuur zou voor jou „En wat doe je als je van de honger vergaat?", wilde ik weten. „Een Appel!", riep ze fier. „Of een glas water!" Ze mat met argusogen mijn heupwijdte. „Gewoon een kwestie van wilskracht!", zei ze toen, met diepe minachting in haar stem. Dat was me teveel. Dat kan een mens met een béétje zelfrespect niet op zich laten zitten. Toen ze weg was, ben ik begonnen. Vier hele dagen thee zonder suiker en koffie zonder melk en suiker. Een ons vis als een stuk papier. Een schijfje vlees zo droog als een cocosmat. Een zure dit en een wrange dat, een rauwe zus en een bittere zo, en een hap waterplanten toe. En een appel. En een appel. En een appel. En nog eens een appel. Wat Adam daar toch ooit in gezien heeft Als ik het niet meer kon uithouden van de honger nam ik wel eens een sprits. Of een reep. Dat hindert heus niets, zo'n enkel dingetje. Ik, heb het volbracht. O, heel gemakke lijk, hoor. Gewoon een kwestie van wils kracht. Vandaag was het de laatste dag. Ik vind mezelf nog wel wat dik, maar dat zal wel hongeroedeem zijn. Voor morgen heb ik in ieder geval een heerlijke grote slagroomtaart besteld, om de overwinning op het vet te vieren. O nee, blijft u rustig thuis. Want ik eet hem écht lekker helemaal alleen op dat heb ik heus wel verdiend met mijn pres tatie. Paula Spotter (Van onze parlementaire redacteur) Kennemerplein 1 - Tel. 19373 - Haarlem (achter N.S. station) De nieuwe minister-president, prof. dr. Jan Eduard de Quay, werd op 26 augus tus 1901 te 's Hertogenbosch geboren. Hij ontving gymnasiaal onderwijs aan het St. Willibrorduscollege te Katwijk aan de Rijn en studeerde vervolgens aan de Utrechtse universiteit, waar hij in 1927 promoveer de tot doctor in de letteren op een disser tatie: „Het aandeel der sensorische en mo torische componenten in het verloop van leer- en arbeidsproces". In augustus 1927 vertrok hij naar Amerika, waar hij korte tijd studeerde aan de universiteit te Chi cago, de Yale University, de Harvard Uni versity en de Columbia University. In Nederland teruggekeerd was dr. De Quay enige tijd assistent van prof. Roels te Utrecht en lector in de psychotechniek aan de katholieke handelshogeschool. Van oktober 1928 tot augustus 1929 was hij be last met de bestudering van psychotech nische keuringen bij het staatsbedrijf der P.T.T. Kort daarop werd hij medewerker van het adviesbureau voor de bedrijfsor ganisatie van ir. Louwerse en ir. Beren schot, en daarna van 1931 tot 1933 bij de algemene confectiehandel C. en A. Bren- ninkmeyer. In oktober 1933 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de bedrijfsleer en de psychotechniek aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Hij was voorts directeur van het technologisch instituut van de katholieke economische hogeschool en directeur van het Econo misch Instituut van Noord-Brabant, redac teur-secretaris van het maandblad „Eco nomie", lid van de raad van bijstand van het Economisch Instituut voor de Midden stand, voorzitter van de Vereniging voor Nationale Veiligheid, lid van de raad van de Kon. Ned. Vereniging „Ons leger", lid van het bestuur van het Luchtverdedi gingsfonds, commissaris van de Neder landse Handelmaatschappij, lid van de Nederlandse Padvindersraad en commis saris van enige Nederlandse ondernemin gen. Prof. De Quay maakte na het uitbreken van de oorlog in 1940 deel uit van het driemanschap van de Nederlandse Unie, tezamen met mr. J. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven. Op 27 mei 1940 werd hij benoemd tot tijdelijk regeringscom missaris voor de organisatie van de ar beid. In 1942 werd prof. De Quay door de bezetter in gijzeling gesteld. Bij de ver plichte melding van de reserve-officieren kwam hij vrij en dook hij onder in Mid den-Limburg. Gedurende de oorlog, na de bevrijding van het zuiden, maakte hij in 1945 korte tijd deel uit van het tweede mi nisterie Gerbrandy, waarin hij als minis ter van Oorlog optrad. Na de oorlog trad hij in het bestuur van de Nederlandse Volksbeweging, waarvan eerst prof. W. Schermerhorn en later dr. W. Banning voorzitter was. In 1946 werd prof. De Quay benoemd tot Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant. In hetzelfde jaar werd hij commissaris van de Nederlandse Bank. Hendrik Albertus Korthals werd 3 juli 1911 te Dordrecht geboren. Hij doorliep de hbs in zijn geboortestad, waarna hij aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam studeerde. Na zijn doctoraal examen, in 1936 maakte hij tot 1940 deel uit van de redactie van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. Hierna was hij gedurende een tweetal jaren werkzaam op de afdeling midden stand van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Van 1942 af was hij verbonden aan het secretariaat van de directie Handel en Nijverheid. Na de bevrijding in 1945 werd hij weer redac teur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. In november van dat jaar kreeg hij zitting in de liberale Tweede Kamerfrac tie. Hij maakte deel uit van de commis sie-Van Poll en heeft in deze functie een reis naar Indonesië gemaakt. Sedert de oprichting heeft de heer Kort hals zitting in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en in de gemeen schappelijke vergadering van de E.G.K.S. Hij was vice-voorzitter van de parlementaire-enquête-commissie. Te vens is hij lid van de commissie van bij stand van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie. De heer Korthals is verscheidene jaren hoofdbestuurslid en voorzitter geweest van de Bond van Jonge Liberalen. De heer Korthals is bestuurslid van de Wereldomroep. In de bezettingstijd was hij verbonden aan het illegale blad „Slaet op den trommele" en voorts was hij hoofd redacteur van het in Leiden verschijnende blad „Het Dagelijks Nieuws". Hij is lid van het Europese parlement en van de defensiecommissie uit de Tweede Kamer. Mr. Albert Christiaan Wilhelm Beer man is advocaat te Rotterdam. Hij stu deerde te Leiden rechtswetenschappen. Sinds 1945 is hij voorzitter van de stich ting Havenbelangen te Rotterdam. Voorts is hij lid van de raad dier gemeente en bekleedt hij onderscheidene commissa riaten. Hij publiceerde tal van artikelen over de Rotterdamse haven (verkeers- vraagstukken) en trad op als prae-advi- seur voor de Ned. Juristen Vereniging en de Ned. vereniging voor internationaal Recht. Sidney James van den Bergh is vice- voorzitter van Unilever n.v. en lid van de raad van bestuur van deze vennootschap. Hij is in 1898 te Rotterdam geboren, be zocht het gymnasium en de Nederlandse Handelshogeschool aldaar en was daarna werkzaam in (Rotterdam, Berlijn en Lon- Advertentie wiek Japonnen, vesten, blazers, blouses, mantels en rokken Zonder diep in'te gaan op de formele details van het westelijke „Duitsland-plan", dat te Genève aan de or.de is gesteld, kan men constateren dat het een ernstige poging is om de problematiek van het ver deelde Duitsland zeer voorzichtig en stap voor stap te benaderen, af te breken en tenslotte op te lossen. Hieruit valt te concluderen dat de wes telijke mogendheden diep doordrongen zijn geraakt van het feit, dat de eenvoudige eis uit het verleden Duitsland moet her enigd worden en in de westelijke invloeds sfeer worden getrokken, door toepassing van de westelijke democratische bestuurs- beginselen in de beide, thans nog geschei den delen geen reële kans op verwezen lijking meer heeft. Het is duidelijk gewor den dat de jaren van scheiding het zijn er nu al veertien een toestand hebben doen groeien die met dergelijke simpele methoden tot oorlog leiden moet. Als ooit ergens ter wereld de leerstellin gen en praktijken van twee volkomen ver schillende en tegenstrijdige cultureel-poli- tieke ideologieën de noodzaak en het alter natief tot vermenging en coördinatie heb ben ontmoet, dan is dat wel in het tegen woordige, verdeelde Duitsland het geval. Het toekomstige Duitsland, op welke ma nier en via welke tussenfasen het ook tot politieke eenheid zal worden geleid, zal zijn stabiele status slechts kunnen hervinden in de synthese tussen communisme en kapi talisme, waarbij deze twee stelsels elkander zullen moeten trachten te vinden op het punt van beider democratische elementen. Die elementen hebben ze beide, doch zelfs deze zijn in aard en wezen nog verschil lend genuanceerd. Dat tekent de ontzag lijke moeilijkheid van Genève: men kan niet verwachten dat de ene danwel de an dere partij met een werkzaam en bruik baar plan komt om een nieuw soort cul tuur-politiek te smeden, waarin zoveel ver schillende legéringen verenigd moeten zijn dacht de structuur ervan zo zij tot stand mocht komen een geheel nieuw tijdperk zal inluiden in de cultuurhistorie dei- wereld. Wat te Genève slechts kan gebeuren is het voorzichtig, aarzelend aftasten van de directe mogelijkheden op korte termijn. Wat te Genève echter moet worden beseft is, dat die mogelijkheden gericht dienen te zijn op een verandering-van het-politiek- culturele aanschijn der wereld in de verre toekomst. Het alternatief is al zo vaak omschreven: een vermenging van de bestaande politiek- culturele stelsels in een gloeiende heksen ketel van atoomontploffingen, waarvan niemand weet wat er als nog bruikbaar element uit te voorschijn zal komen. De heer Karei Lotsy, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie en Harry van Kruiningen bij het bekroonde werk. Prof. dr. J. E. de Quay (K.V.P.) minister-president en minister van Algemene Zaken. Bovenste rij van links naar rechts: mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.), Buiten landse Zaken; mr. J. van Aartsen (A.R.), Volkshuisvesting en Bouw nijverheid; drs. H. A. Korthals (V.V.D.), Verkeer en Waterstaat en vice- minister-president; mej. M. A. M. Klompé (K.V.P.Maatschappelijk Werk en Volksgezondheid. Middelste rij v.l.n.r.: prof. dr. J. Zijlstra (A.R.), Financiën; mr. A. C. W. Beerman (C.H.U.), Justitie; mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.), Binnenlandse Zaken; mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy (K.V.P.), So ciale Zaken. Onderste rij v.l.n.r.: mr. G. V. M. Marijnen (K.V.P.), Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; S. J. van den Bergh (V.V.D.), Defensie; drs. J. de Pous (C.H.U.), Economische Zaken; mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.), Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Doordat een aantal leden van de Tweede Kamer minister wordt, zullen als nieuwe leden worden benoemd de heer C. van Nierop (A.R.), secretaris van het C.N.V.. in de plaats van prof. dr. J. Zijlstra; mr. W. Aantjes (A.R.), secretaris van de Chris telijke Aannemers- en Patroonsbond, in de plaats van mr. J. van Aartsen; mevrouw ir. A. KuyperStruycken (V.V.D.), lid van de Rotterdamse gemeenteraad, in de plaats van mr. E. H. Toxopeus; J. Corver (V.V.D wethouder van Heemstede, in de plaats van drs. H. A. Korthals; dr. W. Schuyt (K.V.P.) in-de plaats van mr. J. Luns; mejuffrouw J. Knol (K.V.P.) in de plaats van mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé; mejuffrouw G. S. H. M. Kok (K.V.P.) in de plaats van drs W. K. N. Schmelzer, die secretaris van het economisch bureau van de minis ter-president wordt. Er zal ook nog een anti-revolutionair staatssecretaris worden, verbonden aan '1 departement van Sociale Zaken, speciaal voor de loonpolitiek. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Mr. Edzo Hendrik Toxopeus is in 1918 te Amersfoort geboren. Van 1.942 af is hij advocaat en procureur, maar daarnaast bekleedt hij tal van andere functies. Zo is hij lid van de raad van rechtsbijstand in strafzaken, lid van de gemeenteraad van Breda, vice-voorzitter van de sport stichting aldaar, vice-voorzitter van de kerkeraad der Evangelisch Lutherse Ge meente te Breda, voorzitter der Bredase afdeling der V.V.D., en secretaris van het bestuur der Nutsspaarbank aldaar. Hij was lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. Drs. J. W. de Pous is in 1920 te Aals meer geboren. Hij studeerde economie aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. Wegens zijn activiteiten in be zettingstijd was hij na de oorlog verbon den aan het toen legaal verschijnende dagblad „Trouw". In 1947 en 1948 heeft de heer De Pous in Amerika economie gestudeerd aan de Northwestern University in Chicago. Van 1 november 1949 tot 1 januari 1953 was hij secretaris van het Prot. Chr. Werk gevers Verbond in Nederland, aan wel ke organisatie hij als economisch advi seur verbonden was tot zijn benoeming in de Raad van State op 1 december 1958. Op 1 januari 1953 ging de heer De Pous een lectoraat bekleden in de theore tische economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, als opvolger van prof. dr. J. Zijlstra, die in september 1952 in het kabinet-Drees werd opgenomen. Drs. De Pous is plaatsvervangend lid ge weest van de Sociaal-Economische Raad en heeft als zodanig in velerlei commis sies van dat college zitting gehad. Van zijn hand verschenen verscheidene publi- kat-ies, o.a. op het terrein van de loon- en prijsvorming. Mr. V. G. M. Marijnen is secretaris van de Alg. Katholieke Werkgeversver eniging en van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen. Hij is in 1917 te Arnhem geboren en studeerde rechten aan de r.-k. universiteit te Nijme gen. Hij is van 1941 tot 1945 werkzaam geweest bij de accountantsdienst van de ministeries van Handel,- Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In deze tijd stu deerde hij tevens aan de Economische vanaf per week den. De heer Van den Bergh was kwar tiermeester-generaal, thans is hij reser- ve-generaal-majoor. Hij is lid van het hoofdbestuur der V.V.D Mr. dr. Charles Joan Marie Adriaan van Rooy, is 23 januari 1912 te Rotterdam ge boren. Hij studeerde rechten te Amster dam en Utrecht en promoveerde te Am sterdam in 1938. Een jaar later werd hij burgemeester van Hontenisse, in 1945 bur gemeester van Etten en Leur en in 1952 van Venlo. Thans is hij burgemester van Eindhoven sedert 1 mei 1957. Hij is lid ge weest van de staatscommissie-Van den Bergh voor de herziening van de Wo ningwet. Hij is lid van de Radioraad, ver tegenwoordiger van de Radioraad in de Televisiecommissie, lid van de Nationale Spaaraad, kringcommissaris in Noord- Brabant. van het Nederlandse Rode Kruis en lid van de raad van bestuur van de Nozema. zijn in een groep, die zich uitspreekt voor Brussel en een groep die voorstandster is van Parijs. Het parlement heeft, eveneens met alge mene stemmen, een resolutie van de com missie voor wetenschappelijk en technisch onderzoek aangenomen over de oprichting van een Europese universiteit. Hierin no digt het parlement de executieve Commis sie der Europese gemeenschap voor kern energie (Euratoom) en de raad van deze gemeenschap uit zo spoedig mogelijk een instelling op universitair niveau in het le ven te roepen voor de bestudering en de ontwikkeling van de kernwetenschappen. In de resolutie wordt de drie Gemeen schappen en de raden van ministers ver der verzocht hun krachtsinspanningen te bundelen, teneinde te komen tot de stich ting van een Europese universiteit voor na tuurwetenschappelijk en technisch onder wijs, de sociale en economische weten schappen. het filosofisch-historisch onder zoek en de ontwikkeling van het recht der gemeenschappen. Tevens wordt in de resolutie de hoop uitgesproken, dat de executieve commis sie der Europese Economische Gemeen schap (EES) zo spoedig mogelijk voor stellen aan de raad zal voorleggen, die het deze mogelijk zullen maken richtlijnen vast te stellen betreffende de onder linge erkenning van diploma's, zodat stu denten in elk land van de gemeenschap kunnen studeren zonder hun studie te moeten verlengen Voorgesteld wordt ook de landen, die de verdragen van Rome niet hebben ondertekend te betrekken bij de stichting van de Europese universi teit. Aan het einde van de vergadering dien de de Fransman Poher een motie van orde in, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn ongerustheid over de toestand op de kolenmarkt en over het verwerpen dooi de raad van ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) van de voorstellen der Hoge Autoriteit. De heer Poher zei te vrezen, dat deze gang van zaken de toekomst van de gemeenschappen in gevaar zou kunnen brengen. Hij acht het noodzake lijk dat, indien de omstandigheden dit vereisen, het parlement eerder dan 22 juni bijeen zou moeten komen om de toe stand op de kolenmarkt te bespreken. Hiertoe zou een verzoek van de zijde der Hoge Autoriteit ofwel van een derde deel van de leden van het parlement (schrif telijk) moeten uitgaan. Verder werden nog resoluties aangeno men betreffende de ontwikkeling van de arbeidshygiëne en de bedrijfsveiligheid in de mijnen en over het technisch en eco nomisch onderzoek in de E.G.K.S. STRAATSBURG (ANP) Het Europe se parlement heeft donderdag een resolu tie aangenomen, waarin de regeringen wordt verzocht zo spoedig moggelijk een besluit te nemen over de zetel van de in stelling der gemeenschappen, of, indien geen overeenstemming kan worden be reikt, in ieder geval een plaats aan te wijzen, waar het Europese parlement zich definitief kan vestigen. Een delegatie van het parlement zal de resolutie aan de re geringen der zes deelnemende staten voor leggen. De delegatie heeft opdracht daar bij nadrukkelijk te verklaren, dat indien zij (de regeringen) binnen een redelijke termijn nog geen beslissing hebben geno men, het parlement zelf zal besluiten waar en hoe het zijn zittingen zal houden. In de resolutie heet het verder, dat het parlement er met voldoening van kennis heeft genomen, dat de zes regeringen op het ogenblik een onderzoek instellen naai de mogelijkheid een Europees district te vormen, waar alle Europese instellingen zouden worden ondergebracht. Het parle ment beveelt de regeringen aan, dit on derzoek te bespoedigen, teneinde tot een snelle verwezenlijking van een dergelijk district te komen. Tijdens de discussie werden geen na men genoemd van plaatsen waar een der gelijk district gevestigd zou worden, doch de parlementariërs zouden te verdelen Advertentie Hogeschool te Rotterdam. Hij had de lei ding van de afdeling agrarische en agra- risch-industriële beheren bij de Raad voor het Rechtsherstel van 1945 tot 1949. Daarna, tot 1951, was hij secretaris van de Stichting voor de Landbouw. Vervol gens bekleedde hij functies bij het minis terie van Landbouw, o.a. die van direc teur der Exportbevordering. Mr. Marijnen is ook werkzaam op het gebied van de kinderbescherming.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5