Macqen teymt het Enorm dok uit Portsmouth op weg naar Rotterdam Voetbal in Kennemerland Haringteelt 1958 financieel succes dankzij hoge prijzen all foto Havenberichten Wasmachines - Centrifuges Drie mijl per uur, ondanks de 8000 pk. van de drie slepers 7 ENGELSE WALVISSERIJ MISLUKTE Radicale koers streven van P.S.P, Kroniek van de kleine misdaad Heetgebakerde motorrijder Invaliden Sportclub is nu kampioen Ds. Hegger voor „Calvijn" Gewichtheffen tegen Duit sers in Zomerlust, Santpoort Veteranentoernooi WIJ Bridgen in IJmuiden LOENDERSLOOT Internationaal pinkster- toernooi Strawberries Terrasvogels ontvangt buitenlands bezoek Niet toegestaan België vreest nadelen van het Deltaplan IEV naar Duitsland Weer nieuw schip voor Klaas Junior Geen huisvuilophaling Vlaggetjesdag, geknipt om te kieken VRIJDAG 15 MEI 1959 (Van onze Haagse redacteur) Op het dek van de logger „Zeemeeuw" en in het zicht van Scheveningens druk bevolkte zonovergoten strand, heeft de heer D. A. den Duik, voorzitter van de Schevcningse redersvereniging en het vlaggetjesdag-comité gistermiddag de balans opgemaakt van de haringteelt 1958. „Een redelyk goed jaar dank zij de ongekende hoogte van de prjjzen voor het zilte produkt". De aanvoer van haring daalde in Scheveningen echter met 44.000 kantjes: 377.000 kantjes in 1957 tegen 333.000 in 1958. De totale Nederlandse aanvoer van gezouten haring daalde va,n 753.000 kantjes In 1957 tot 657.000 in het afgelopen seizoen als gevolg van het opnieuw mislukken van de Engelse wal-vissery. De visserij van mei tot augustus heeft redelijke resultaten opgeleverd. Daarna kwam de terugval. De vraag naar de En gelse walharing was echter zó groot, dat de schepen met hun veel geringere vangsten hogere besommingen boekten dan in 1957. De aanvoer van verse haring door de logger- en trawlervloot steeg daarnaast van 8.600.000 kilo in 1957 tot 13.130.000 kilo, hetgeen eveneens bijdroeg tot het succesvol maken van de teelt 1958. Met goede verwachtingen voor het be gin, maar niet zonder zorgen voor het einde van het haringseizoen, opent de vloot dinsdag 19 mei de jacht op het zilte produkt. Uit Scheveningen zullen zestig schepen, waarbij zeven trawlers met de eerste ploeg naar zee vertrekken, daarbij komen dan nog ruim dertig schepen uit Katwijk, IJmuiden en Vlaardingen. Later wordt dit aantal verdubbeld. Dan zal de Scheveningse vloot met 105 sche pen (vorig jaar 100) aan de haringvisse rij deelnemen. In visserijkringen heerst Vooral span ning over het Engelse walseizoen. Zal het opnieuw mislukken of zal de natuur na vier magere jaren voor een vet jaar heb ben gezorgd? De oorzaak voor het mis lukken van de Engelse walvisserij zoekt men in overbevissing. „Oudjes doen het nog In de samenstelling van de loggervloot komt weinig verandering. In de voor gaande jaren zijn veel oude loggers af gevoerd. Dit jaar komt daar niets van. „De oudjes doen het nog best", aldus de heer Den Duik. Overigens was hij van mening, dat de vernieuwing van de vloot in een snel tempo zal moeten worden voortgezet. De bestedingsbeperking heeft dat het afgelopen jaar verhinderd. Thans staan er voor Scheveningen acht nieuwe loggers op stapel: één in Scheve ningen, vijf in Leiden, één in Amsterdam en één in Alphen aan de Rijn. Voor de Katwijkse en IJmuidense vloot is ook een aantal schepen in aanbouw. Voor IJmuiden zelfs twee hektrawlers, die op de werf „Den Dollard" in Lands meer worden gebouwd. De eerste Neder landse trawlers, die het trawlnet over het achterschip zullen scheephalen. Op de zelfde wijze als de walvisvaarder „Wil lem Barendsz" de vangsten van de jagers aan boord haalt. Voorts krijgt IJmuiden een kleine fabriekstrawler, die de naam „Rotterdam" zal gaan dragen. Over de afslagfaciliteiten in Schevenin- gens haven is de redersvereniging onte vreden. De capaciteit van deze afslag is voor de groeiende Scheveningse vloot, die Advertentie (zaterdag) l rijksdaalders in de Kennemerlaan Komt en koopt bij de deelnemers van Zakencentrum Kennemerlaan Let op de raambiljetten I vijftig percent van de totale aanvoer van gezouten haring in ons land voor zijn reke ning neemt, te gering. „IJmuiden gaat alweer uitbreiden. Ons laat men maar tob ben. Alles wijst erop, dat men het staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden de hand boven het hoofd houdt". Hij sprak de wens uit, dat de overheid eens tot het inzicht zal komen, dat een vloot, die zich zo sterk vernieuwt als de Scheveningse, recht heeft op een behoor lijke haven, waarin de schepen veilig kun nen binnenlopen. Advertentie Advertentie Trouwboekje en spaarbankboekje horen bij elkaar Stichting NUTSSPAARBANK in de gem. Velsen „De Pacifistisch Socialistische Partij gaat in de Tweede Kamer een radicaal socialistische koers aanhouden", aldus ds. N. van der Veen, lid van de Tweede Kamer, op een openbare vergadering van de PSP afdeling IJmond in het Cen trum te Beverwijk woensdagavond. „Nuchter gezien hebben wij nog niet veel bereikt. Een kleine fractie heeft het moei lijk in de kamer. Zij mag bij voorbeeld geen motie of een amendement indienen. Hiervoor zijn tenminste vijf leden nodig. Het is daai-om zaak voor de PSP voor zichtig andere partijen af te tasten om steun te verkrijgen. Ds. Van der Veen vroeg zich af of de PSP ook uitgesloten zal worden van verschillende parlemen taire commissies evenals de CPN. Hier in zag hij een aantasting van de demo cratie. Ook buiten het parlement kan een kleine partij grote invloed uitoefenen als zij zeer doelbewust optreedt. Een voor beeld hiervan zijn de anti-atoombomde monstraties in Engeland. Ds. Van dei- Veen riep de leden van de PSP op gees telijk mee te groeien met het groter wor den van de partij. Het beleid van de Par tij van de Arbeid en van de communis ten noemde hij verraad aan het socialis me. Vooral door hun steun aan i-espectie- velijk de NAVO en het Pact van War schau. „Het pacifisme en het socialisme zijn onverbrekelijk verbonden". Het pres tige van de parlementaire democratie is door de huidige crisis en het gegoochel van De Quay weer gedaald. De activitei ten van de PSP worden vaak doodgezwe gen. Zo is het publiek weinig bekend met de vragen in de kamer over de dienst plichtwet, Algerije, Nieuw-Guinea en de wet-Cals waarin het vooral gaat om de rechten van de mens. Ds. Van der Veen besloot zijn toespraak met te zeggen dat een groot deel van het Nederlandse volk in zijn hart meedoet aan de PSP maar er niet openlijk voor uit durft te komen. Aangehouden is de 21-jarige J. uit. IJmuiden. Hij heeft zich bij herhaling schuldig gemaakt aan diefstallen uit ont spanningslokalen. Door verbreking van een portierruit heeft een onbekende dader enige kleding stukken en gereedschap uit een gepar keerde auto kunnen stelen. Enkele inwoners van IJmuiden hebben aangifte gedaan, dat zij hun fiets missen, die zij onbeheerd hadden laten staan. De politie wijst er nogmaals op, dat dit straf baar is. Men werkt er diefstallen mee in de hand. In twee villa's te Santpoort is ingebro ken. Er wordt geld vermist. Van een bouwwerk in IJmuiden wordt een elektrische handboormachine ver mist. De recherche heeft de in IJmuiden wo nende B., die verdacht wordt van dief stal van rijwielonderdelen aangehouden. De politie van Velsen stelt een onder zoek in naar de identiteit van een motor rijder, die twee vrouwen heeft mishan deld. De motorrijder gedroeg zich onheus tegenover een voetganger en de vrouwen maakten daar een opmerking over. De man nam deze inmenging niet en uitte dit op hardhandige wijze. Dit namen de vrouwen niet. Zij deden aangifte bij de politie, die nu zoekt naar de heetgeba kerde motorrijder. De Kennemer Invaliden Sportclub heeft toestemming van het bestuur van Storm vogels gekregen om op tweede Pinkster dag voor en tijdens de voetbalwedstrijd StormvogelsKFC een collecte te hou den. Men wil met de verkregen gelden een verdere uitbreiding van de invali- densport mogelijk maken. KIS is kam pioen geworden van de westelijke afde ling. Op zaterdag 23 mei zal men met de overige kampioenen om het kampioen schap van Nederland spelen. Deze wed strijden worden te Doorn gehouden. De gereformeerde mannenvereniging „Calvijn" te IJmuiden houdt woensdag om 8 uur een openbare vergadering in de Ich- thuskerk (hoek SnelliusstraatFahrenheit- straat). Ds. H. J. Hegger zal spreken over de Mariaverheerlijking. Deze ex-r.-k. priester, die ook nog enige tijd hoogleraar in Brazilië, is geweest, heeft na zijn over gang naar de Gereformeerde kerken grote bekendheid gekregen door zijn arbeid on der de rooms-kaiholieken en de samen werking met andere ex-r.-k. priesters in verschillende bladen en op conferenties. Bovendien vonden zijn boeken „Mijn weg naar het Licht" en „Moeder, ik klaag TJ aan", zeer veel lezers. De IJmuider Krachtsportvereniging „Her cules" organiseert zaterdagavond om 8 uur een internationale gewichthefwedstrijd tussen de Oostenrijkse Krachtsportvereni ging „Hercules" uit Wenen en een ploeg IJmuidense gewichtheffers, versterkt met een aantal atleten van de Leidse Kracht sportvereniging „Leiden". Dit belooft een interessante ontmoeting te worden, te meer daar Wenen de bakermat van de gewicht- hefsport is. Deze internationale wedstrijd wordt ge houden in de Zaal van Hotel „Zomerlust", Hagelingerweg te Santpoort, waarna er zal worden gedanst tot 2 uur. Het was voor de organisatoren van het veteranentoernooi van WIJ een teleur stelling, dat VSV zich op het laatste mo ment terugtrok, daar men niet in staat bleek een veteranenelftal te vormen. In middels is de strijd rustig voortgezet tus sen SVIJ en WIJ. Tot vijftien minuten voor het einde leidde SVIJ met 1-0, maar toen hun doelman bij een aanval de bal losliet was dit de aanleiding voor een enorm WIJ-offensief, dat nog drie doelpunten opleverde, zodat de organisatoren een 4-1 zege behaalden. Vrijdag zullen de men sen van de gemeente voor het eerst in het veld komen tegen Terrasvogels. Op het andere veld spelen Stormvogels en Kinheim tegen elkaar. Ook dit jaar neemt Terrasvogels weer deel aan het veteranen-toernooi van IJmui den. De volgende „oudjes" komen weer in het veld: Akkerman sr.; Zaal en Akkerman jr.; C. Cardol, Dortmundt en Goedhart; P. Cardol, Cobben, Röbken, Van Gelder en Schoon. De bridgeclub „De Jump" heeft haar wintercompetitie beëindigd. Als kam pioenen in de diverse lijnen zijn uit de bus gekomen, in A: de heren J. MainsFr. Porck; in B: de heren G. de HaasH. Snoek; in C: het echtpaar Van der Steen De kampioenen van de B- en C-lijn pio- moveren naar een hogere afdeling, terwijl de koppels die als tweede in deze lijnen geëindigd zijn tevens voor promotie in aanmerking komen. Thans gaan het bestuur en de technische commissie hun aandacht schenken aan het komende winterseizoen, dat volgens tradi tie geopend zal worden met de kampioen schappen „Groot-Velsen". Daaraan kan een ieder deelnemen. Als voorlopige data voor deze wedstrijdserie zijn vastgesteld: 7, 14 en 28 september, 5, 19 en 26 oktober. „De Jump" is wederom aangezocht de technische leiding op zich te .nemen van de jaarlijkse bridge-drive georganiseerd door het actie-comité van het Neder]andse Rode kruis afdeling Velseri-IJmuiden. Deze drive wordt gehouden op maandag 1 juni in „Royal" aan de Kennemerlaan te IJmuiden. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico Ruton e-a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden Onze speciale verslaggever aan boord van de sleepboot Elbe, meldt radio-telefo nisch: Het 54000 ton metende droogdok van de Britse marine, dat de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij heeft ge kocht, is op reis van Portsmouth naar de Waterweg. Donderdagmorgen viel de be slissing: varen! De drie nieuwste sleepbo ten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, de „Elbe", de „Tasmanzee" en de „Schelde," gooiden hun meertros- sen van de boei los en voeren naar het dok achter in de baai. Vijf sleepboten van de Britse admiraliteit assisteerden in het nauwe vaarwater en dwongen de reus in de goede koers, terwijl de „Elbe" en de „Schelde" trokken. Om negen uur precies was de rede van Spitshead bereikt. Om half twaalf was de sleep in volle zee en werden de trossen gevierd. Tweehonderd veertig zeemijlen moeizaam zeulen lagen voor de boegen van de slepers. Onder oijzonder gunstige omstandighe den is de sleepreis begonnen. Het fraaie Reeds wegens het in oktober te vieren dertigjarig bestaan van de vereniging en wegens het feit, dat dit voorjaar voor de tiende keer de spor tuit wisseling met de hockeyvrienden uit EdmontonEnfield, voorsteden in het noorden van Londen, wordt gehouden, heeft de Kennemer Hockeyclub Strawberries voor de pinkster dagen een internationaal toernooi voor bereid. Vanavond 15 mei, komen de leden van de Latymer dames hockeyclub en van de Enfieldhockeyclub omstreeks tien uur met een chartervliegtuig op Schiphol aan. Met auto's worden de Engelse gasten naar hel clubhuis van Strawberries in Driehuis ge bracht en na een korte begroeting zullen zij bij de leden van Strawberries worden ingekwartierd. Zaterdagmiddag om- drie uur wordt op het veld bij het station Driehuis-Zeeweg de officiële wedstrijd tussen de heren elftallen van Strawberries en Enfield ge speeld. De opening van het toernooi geschiedt op zondag eerste pinksterdag omstreeks het middaguur door de voorzitter van Strawberries Joost Otto. Van half een tot half zes worden de wedstrijden gespeeld. Des avonds is er een samenkomst in hotel „Velserend". Ook op maandag tweede pinksterdag beginnen de wedstrijden om half een, maar zij zullen eerder zijn afgelopen. Om vijf uur die dag volgt de prijsuitreiking tijdens een „late" lunch in het gebouw van de dienst B.B. De lunch wordt de deelnemers aan het toernooi aangeboden. Behalve de Engelse gasten en elftallen van Strawber ries wordt aan het pinkstertoernooi deel genomen door Push, HBS en Zandvoort. Zij spelen wedstrijden van twee maal twintig minuten. Voor de vereniging die het beste doelsaldo heeft is een beker be schikbaar gesteld door een Velsens hotel- bedrijf. De leiding van het toernooi is in handen van de secretaris van de KHC Strawberries, Jan van Randtwijk. Overig programma De Engelse gasten, die tot vrijdag 22 mei in Velsen zullen blijven om dan in de middaguren te vertrekken, wordt op woensdag 20 mei een autobustocht aange boden. Dan zal onder meer een bezoek aan Arnhem worden gebracht. De officiële dameswedstrijd tussen Strawberries en de Latymer dames is vastgesteld op donder dagavond 21. mei om half zeven. Aanslui tend daaraan wordt in hotel „Velserend" een afscheidsfeest gehouden. Voor tweede pinksterdag staat er een klein aantal wedstrijden op het program ma, maar daaronder bevinden zich enkele ontmoetingen, die voor de betrokken clubs van het grootste belang zijn, omdat een kampioenschap of een degraderen naar lagere regionen op het spel staat. Zo komen in 3 A de drie gegadigden voor de bovenste plaats alle in het veld voor hun laatste wedstrijd. Zoals de zaken er thans voorstaan, maakt QSC met 31 punten uit 21 wedstrijden de beste kans, daar IVV over 30 punten de beschikking heeft en Beverwijk over 29. De vorige zondag heb ben in 3 B de Alkmaarse Boys en Vitesse echter aangetoond, dat een dergelijke situatie met nog één wedstrijd voor de boeg zeker nog niet. bepalend is voor het eindresultaat en daarom kan verwacht worden, dat QSC, IVV en Beverwijk zich respectievelijk tegen Assendelft (thuis), Velsen (thuis) en Beverwijk (uit) terdege zullen inspannen en als laatstgenoemde drie clubs hun sportieve plicht kennen, ook wel zullen moéten inspannen. De eerste ontmoeting tegen Assendelft leverde QSC slechts één winstpunt, op (éénéén), het eerste treffen tegen KW bezorgde Beverwijk echter twee punten (tweeéén) en ook IVV legde in de eerste wedstrijd tegen Velsen op beide punten beslag (éénvier). We vermoeden, dat QSC maandag a.s. wel de kampioensvlag zal kunnen hijsen, maar als dit (nog) niet het geval zou zijn, zou het ons niet ver wonderen. Voor 3 B zijn twee wedstrijden vast gesteld, n.l. RKEDO—Rood Wit en EVC— HSV, maar nu in deze afdeling kampioen (Vitesse) en hekkesluiter (RKEDO) bekend zijn, zijn deze niet meer van belang. Het zelfde geldt in 2 A voor Hollandia—De Kennemers en HollandHBC en in de vierde klas voor DIODe Eland. Bij Fok- keVDO en Energia—Waterloo staan evenwel respectievelijk voor de thuisclub en de bezoekers nog wel belangen op het spel, zulks in verband met de bezetting der onderste plaats. Zowel Fokke als Wa terloo kunnen deze nog aan andere clubs overdoen en dit gevoegd bij het feit, dat wel eens zou kunnen blijken, dat VDO en Energia hun ontmoetingen met minder interesse spelen, is voor ons een reden om niet bij voorbaat de zege voor de hoogst geplaatste clubs te vérwachten. Een fris plaatje voor deze zomerse dagen: 1-Iet Britse poolbevoorradings- schip John Biscoe" baant, zich een moeizame weg door het ijs bij Graham- land in het zuidpoolgebied. Hoe zwaar de worsteling tegen het ijs wel is mag uit deze foto blijken, als nien weet, dat het open water achter het schip (het donkere deel) de vooruitgang is van een dag hard, werken tegen het anderhalf meter dikke ijs Op eerste pinksterdag speelt Terrasvo gels op het terrein van Waterloo om 12 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Dortmunder Sportverein '08. Des morgens om 10 uur spelen twee junioren-ploegen van deze verenigingen legen elkaar. B. en W. van Velsen hebben de heer J. den Heijer te IJmuiden niet toegestaan een opslagplaats voor gereedschap en mate rialen, waarin tevens lichte constructie werkzaamheden zouden moeten worden uitgevoerd, op te richten in het perceel Wijkerstraatweg 47 b te Velsen-Noord. Deze beslissing is genomen op grond van de Hinderwet. zomerweer met weinig wind gaf 's mor gens niet de doorslag. De weersverwach ting op langere termijn zou moeten beslis sen. „Als het de komende 48 uur goed weer is, vertrekken we," zeiden de drie kapiteins de avond tevoren. De volgende morgen om half zeven gingen zij met een motoi-sloep naar de wal, naar het meteo rologisch observatorium. „In het kanaal en op de Noordzee weinig wind," kregen zij te horen. „Maar wat zit er op het wes telijk deel van de oceaan?" was de vraag. De Engelse meteorologen konden gunsti ge antwoorden geven: de komende 48 uur fraai weer, wind noordoost, kracht 3 of minder. „Dan varen we," was het be sluit. Tussen het slagschip „Vanguard" en het vliegdekschip Theseus" door trokken de sleepboten het dok dat een oppervlakte heeft van anderhalf voetbalveld en dat twintig meter boven water uitsteekt, langs de stad. Honderden belangstellenden ston den op de kade. De Britse marineschepen beantwoordden de vlaggegroet van de sleepboten, een antwoord dat tevens een afscheidsgroet was aan een dok, eens de trots van Portsmouth, maar dat nu over bodig is geworden omdat de tijd van de grote oorlogsschepen voorbij is. De mari nesleepboten, die op de rede van Spits head 'losgooiden om terug te keren naar Portsmouth, verdwenen in stilte. Volle kracht heeft de sleep koers gezet naar de Straat van Dover. Er zijn twee dagen mooi weer voorspeld, maar de sleep heeft op zijn minst drieëneenhalve dag goed weer nodig, wil zij niet in moeilijk heden komen. Log en massaal hangt het dok achter de sleepboten, die met 8150 paardekrachten ruim drie mijl snelheid per uur bereiken. Zestien runners onder kapitein Dirk Stougje (reeds 17 dokken versleept) verzorgen de sleep. Het Belgische Hoge Vervoerscomité heeft met algemene stemmen een rapport goed gekeurd over de verwachte nadelen die voor de Belgische havens voortvloeien uit de verwezenlijking van het Deltaplan. Wat de Scheldemonding betreft vreest men vooral een bemoeilijking van de scheepvaart in het Oostgat, in het bijzon der in het Steendiep. Voor Antwerpen en Gent acht het comité het nodig dat aan Nederland waarborgen worden gevraagd. Ook in de tussenwateren zal volgens het comité het Deltaplan nadelen voor België veroorzaken. Als enige oplossing ziet het comité een kanaal tussen Antwerpen en het Hollands Diep. In het kader van de jaarlijkse sportuit- wisséling met hej. Duitse „Westfalia" gaat de room-katholieke sportvereniging IEV met een voetbalelftal en leden van de ta feltennisclub DOKO tijdens de pinkster dagen een bezoek aan het stadje Alten- bögge-Bönen brengen. Het vertrek van de bijna vijftig deelne mers aan deze reis, die tot woensdagavond laat zal duren, is vastgesteld op zaterdag middag 13.00 uur. Langs Oberhausen en de autobaan wordt 's avonds te ongeveer acht uur de plaats van bestemming bereikt. De Nederlandse gasten worden bij leden van „Westfalia" ondergebracht. Op de eerste pinksterdag wordt na kerk bezoek met de ontvangende vereniging een rondrit in de omgeving gemaakt, 's Avonds kan het stadje worden bekeken. Maandag worden achtereenvolgens de tafeltennis- en voetbalwedstrijden gehouden, gevolgd door een afscheidsfeestje. Woensdagavond zijn de IEV'ers weer terug. SPEELTUIN-VOETBALTOERNOOI. Donderdagavond is voor het speeltuin voetbaltoernooi in Beverwijk gespeeld: Kindergenot BNoorden B 10, Munik- kenweide AKindervreugd A 06. Op 19 mei worden de laatste wedstrijden van de halve finale gespeeld, namelijk Kindervreugd BMunikkenweide B. Kin dergenot ARandwijck A. Op 20 en 2'. mei zijn de finales. 'Op de Nieuwe Waterweg heeft donder dagmiddag reder-industrieel K. Rote Pz„ aan een zestigtal gasten verteld, dat het schip waarop zij zich bevonden het achtste was van zijn kottervloot, die haar basis in IJmuiden heeft. De Rederij Klaas Junior werd dit. jaar versterkt met drie viskotters: de Frank I.JM. 65, de Paul IJM. 66 en de Hans I.JM. 67, welke laatste gisteren, na een geslaagde proefvaart op de Waterweg werd over genomen. Frank, Paul en Hans, zo heten ook kleinkinderen van de heer Rote Pz. en de reder vertelde dat hij er de laatste tijd zo veel kleinkinderen bij heeft gekregen, dat het niet eenvoudig zal zijn voor elk nieuw kleinkind een nieuw schip aan te schaffen. Het speet de heer Rote, dat zijn vriend de heer Pronk, die hij de geestelijke vader noemde van de Rederij Klaas Junior, ziek en dus niet aanwezig was. Gelukkig was mevrouw Pronk wel gekomen. Een andere vriend, de heer K. Hoek, firmant van de Machinefabriek G. Hoek te IJmuiden, kreeg uit dankbaarheid voor zijn waarde volle adviezen een fraai bord in Delfts blauw, waarop een afbeelding van de zeventiende-eeuwse houtzaagmolen De Eenhoorn, die door de n.v. Houtimport- maatschappij Nehim, uit respect voor de voorvaderen, in stand wordt gehouden. De heer K. Rote Pz. is directeur van de Nehim. Tevoren had de heer W. Boot namens de werf De Industrie, te Alphen aan de Rijn, die ook de Frank en de Paul heeft ge bouwd, de Hans overgedragen aan de heer K. Rote Pz. Hij dankte voor het vertrou wen dat al zovele jaren door de Rederij Klaas Junior wordt gesteld in de werf en de motorenfabriek van De Industrie. Mevrouw Rote, echtgenote van de reder, hees de rederij vlag, terwijl de vlag van de werf werd gestreken. Namens de schepeninspectie sprak de heer Tuntler, die voor en tijdens de proef vaart een grondige inspectie over het hele schip had gehouden. Hij had opgemerkt, dat de Hans geen ankerlier had, maar de geleerden zijn het over de noodzakelijk heid hiervan niet geheel eens. De Hans werd door de reder toever trouwd aan het gezag van schipper Kees Varkevisser, die twee weken geleden in dienst was getreden van de Rederij Klaas Junior, zodat die rederij thans drie Varke- visser's (broers) in dienst heeft (Bas" is schipper van de Frank en Kees voert het bevel op de Paul). Op de brug van de Hans nam Kees Varkevisser het stuurrad over van Arie Rover, werfschipper van de De Industrie. Voor Arie was het 't honderdentiende schip dat hij voor De Industrie „overgaf". Hij brengt al twintig jaar schepen uit voor genoemde werf. Zijn vrouw was er giste ren voor de eerste keer bij. Laat. in de middag keerde de Hans naar Vlaardingen terug, waar de kotter lig plaats koos naast het hospitaalkerkschip De Hoop, met wie tijdens de proefvaart op de Waterweg, over en weer groeten waren uitgewisseld. Zeer voldaan over het gezellige boot reisje op het prachtige schip namen alle gasten afscheid van hun gastheer en gast vrouw. De Hans vaart dinsdag uit ter visserij. De terreinverkenningen van de Nieuw Guinea-expeditie zijn reeds in volle gang. Men ziet hier ir. J. J. Reynders die bodemonderzoekingen verricht, op weg naar Ok-Job. Burgemeester en wethouders van Heems kerk maken bekend dat op tweede pink sterdag geen huisvuil zal worden opge haald. In de betreffende wijken zal de eerstvolgende vuilnisophaling zijn op don derdag 21 mei. ADO-IIANDBAL NAAR TOERNOOI. De Heemskerkse handbalvereniging ADO zal op zondag 7 juni deelnemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Kennemerland. De ontmoetingen worden in toernooivorm gespeeld op het C.S V.- terrein te Castricum. Het is de bedoeling dat. dit toernooi voortaan jaarlijks wordt gehouden. KINHEIM 2 WIL PROMOTIE Na de overwinning in de eerste promo tiewedstrijd tegen ADO 3 met 4—0 zal het tweede elftal van Kinheim maandag in Zandvoort tegen Zandvoortmeeuwen 3 de strijd aanbinden voor de promotie tweede klas HVB. Kinheim 2 komt uit met: B. Daniëls; C. de Boer en P. Kuin; H. Mol. S. de Vries en C. van Eerden; F. Smit, H. Prinssen, P. Hoope, R. Hatzman en F. van der Kant. Advertentie onderweg even een filmpje halen bij Kennemerlaan 5 (bij de brug) Donderdag aangekomen in IJmuidenHirondelle van Londen; Kora, Delfzijl, walsmaterialen laden Binnenhaven Hoogovens; Lingestroom, Londen; Arniin, Hogenaes: Hathor, Hamburg; Harry, Lon den. walsmatcriaal laden IJmuiden; Minna Scliupp, Stettin; Hontestroom. Hull; Jans, Lon den; Darlington, Goole; Gunny, Terneuzen; Te- tuan. Jossingfjord: IJstroom. Leith. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Wulp van Rotterdam; Oldekerk. Rotterdam: Balkan, Rot terdam: Hans Hobe, Bremen; Ouwerkerk, Ant werpen; Gordias, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden; Swallow naar Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Graveland, Bremen; Monrovia, Antwerpen; Wil lemstad, Hamburg: Steinhauk. Drontheim; Mount Blair, Amble, ledig P.E.N.-centrale Velsen; Ko- serow, Rostock; Lauwersborg, Aarhus, kunstmest geladen MEKOG IJmuiden: Frans van Seumeren, Holmsuna: Amasus Fluvius, Berwick, kunstmest geladen MEKOG; Mehmet. Antwerpen; Zaan- stioom, Londen: Vanessa. Skogiiall, zout geladen IJmuiden: Roelf. La Palice: Eddystone, Antwer pen: Johann Kolb, Hamburg, ledig van Haarlem; Polaris, Curacao: Volharding, Rotterdam; Blaa- fjeld 1, Antwerpen; Midas, Algiers. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Hoogvliet r.aar Rotterdam; Banka, Gothenburg, walsmate riaal geladen IJmuiden: Hirondelle, Harlingen; Lucas Bols 1. Rotterdam; Northwood, Swansea, coils geladen Binnenhaven Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van ot naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9