KOELKASTEN Fa. De Vilder Vlaggetjesdag, „Men moet het kind helpen en prijzen bij het tekenen" IJmond-agenda Havenberichten Uw bril klaar terwijl u wacht GEKNIPT OM TE KIEKEN 7 Docente van kinderkunstklas vertelt: J. DE BOER - Mr. Opticien Burgerlijke Stand van Velsen Beverwijk Beverwijkse Harmonie naar Soest-concours Na tulpen, irissen Grote keus op groenteveiling Fotokringseizoen vindt kostelijk besluit Concert van Kamermuziek in Engelmunduskerk Luilakken in IJmuiden Echtpaar J. Heiligers viert 60-jarig huwelijksfeest Besluit fotoweek Bloembollenkwekers vergaderen ZATERDAG 16 MEI 1959 Vrijdagavond heeft mejuffrouw M. A. van Ós, docente aan de kinderkunstklas (kortweg k.k.k.) van de Koninklijke Aca demie voor beeldende kunsten in Den Haag tijdens een ouderavond van de kleuter school „De Duinkrekels" in het gebouw aan de Radarstraat in IJmuiden een le zing gehouden over „De tekeningen van onze kinderen". Zij lichtte daarbij teke ningen van kinderen, die op het witte doek werden geprojecteerd, op geestige en deskundige wijze toe. Helpen Mejuffrouw Van Os zette uiteen dat men de uitingen van het kind niet moet „af kraken", maar het kind zijn eigen weg m0et laten gaan en het daarbij helpen. Men moet er voor zorgen dat het kind zijn emoties creatief kan uiten. „Kinderen doen het. van nature en intensief. Jonge kinde ren hebben hun eigen naïve wereld en hun eigen logica die zij op volkomen eigen wij ze uiten. Daarna maken zij een soort over gangsperiode door naar wat meer op de „grote mensen logica" lijkt. Deze over gang mag niet geforceerd worden". Deze ontwikkelingsfase kon men in velerlei nuanceringen terugvinden in de tekenin gen. Wat het kind wezenlijk van belang vindt of wat het op een gegeven ogenblik be zighoudt, waarvan het onder de indruk is geraakt, dat alles kan men in zijn teke ningen aantreffen. Grote erwt Toen de kinderen het verhaal van de prinses en de erwt moesten uitbeelden te kenden zij de erwt heel groot. Ook kre gen kinderen eens opdracht om een teke ning van zich zelf te maken. Een van hen tekende een poppetje waar van de armen en benen bijzonder slordig en weinig genuanceerd waren. De paar- destaart was echter met de grootste zorg getekend. Ook tekende het een vis op de buik van het poppetje. „Waarom teken je een vis op je buik", vroeg de lerares. „Ik Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. ƒ6.35 Advertentie GEHUWD: A. DamenD. C. Volmer, Kerkplein 2a, Velsen-Zuid; C/A. Haleber— E Kok, W. de Zwijgerlaan 35, Santpoort; J. W. van de GriendM. Willems, Lad derbeekstraat 115, Velsen-Noord; W. Zwaan—A. M. Lodewijks, Beukenstraat 6, IJmuiden-Oost; Q. H. ZuiderduinA. Schol, Relweg 20, Beverwijk; J. Koning stemC. L. Zuurbier, Snelliusstraat 22, IJmuiden; A. de Wilde—J. M. Heesterman, Stratingplantsoen 59 rd., Velsen-Noord; J. Th. BoelkensChr. M. Amse, Berkenlaan 38, Ede; P. Chr. KokM. Raspoort, Guli- kersstraat 6, IJmuiden; H. L. van Limpt G. A. van Veelen, Aalsmeerderweg 409a, Aalsmeer; J. van der PlasC. H. W. Wil mink, J. P. Coenstraat 39, IJmuiden; G. AdriaanseG. M. Heinemeijer, v. Diepen straat 32, Velsen-Noord; P. HoebenC. Böhm, Alkmaarseweg 324, Beverwijk; J. van den BoogaardC. Krijger, Zeeweg 343, IJmuiden-Oost; A. C. SchoutenD. Nieu- wenweg, Ahornstraat 17, IJmuiden-Oost; J. BuijsM. E. van der Kruijssen, Voer manstraat 56, IJmuiden; A. T, Rietdijk A. van de Velde; Joh. M. v. Nassaulaan 41, Santpoort. ONDERTROUWD: F. de Pagter, Marco nistraat 18, IJmuiden en W. A. Wijker, Bloemstraat 96, IJmuiden, t.a. Zwaanstraat 6, IJmuiden. J. H. de Jong, Woonwagen kamp, Velsen en J. van Houten, Woonwa genkamp, Velsen. W. Bakker, Amsterdam sevaart 118 rd., Haarlem en A. Rook, Tul penstraat 23, Santpoort. L. van Wijk, Trompstraat 192, IJmuiden-Oost en J. A. van der Lugt, Trompstraat 192, IJmuiden- Oost, t.a. Trompstraat 192, IJmuiden-Oost. R. J. Tresidder, Sabastraat 4, Santpoort en I. Holtes, Sabastraat 4, Santpoort. J. J. Schelvis, Heemskerkerweg 252, Beverwijk en A. M. Vos, Groeneweg 18, IJmuiden- Oost, ta. Heemskerkerweg 252, Beverwijk. A. A. Laan, Binnen Brouwerstraat 2, Am sterdam en A. M. Langedijk, Bloemendaal- sestraatweg 137, Santpoort, t.a. J. van Ga lenstraat 155 hs., Amsterdam. E. J. Jacobs, Lange Nieuwstraat 724, IJmuiden-Oost en H. W. de Weers, Lijsterlaan 2, IJmuiden- Oost, t.a. Sparrenstraat 6, IJmuiden-Oost. C. Sminia, Schipbroekenweg, Santpoort en E. Dingerdis, Schipbroekenweg 9, Sant poort, t.a. Schipbroekenweg 9, Santpoort. L. Th. Heilig, IJmuiderstraatweg 150, IJmuiden en I. Blok, Planciusstraat 36, IJmuiden-Oost, t.a. IJmuiderstraatweg 150, IJmuiden. H. Heijn, Jonge Kuijperstraat 51, Koog aan de Zaan en G. Sterk, Kom passtraat 15, IJmuiden, t.a. Jonge Kuijper straat 51, Koog aan de Zaan. BEVALLEN: A. J. Boerboom—Jonker, d., Schalkburgergracht 67, Haarlem. A. HamSchermerhorn, d., Ladderbeekstraat 58, Velsen-Noord. W. Zomer—Plokker, z., Neptunusstraat 46, IJmuiden. Th. de Bot Hendrikse, z„ Zuiderstraat 1, Velsen- Noord. G. Nap—Wortel, d., Rijnstraat 33, IJmuiden. G. M. Mentink—Hof, d., Drie- huizerkerkweg 103, Driehuis. Th. S. M. M. van LeuvenRozenstraten, d., Zaanen- straat 52, Haarlem. M. E. van Schooten— Scheringa, z., Diezestraat 14, IJmuiden. A. J. van der Slikke—Bearda, d., W. de Zwij gerlaan 36, Santpoort. M. van Ravesteijn— Hessink, z., Stephensonplein 1, IJmuiden. A. Herinx—Dobbenga, z., Bloemstraat 79, IJmuiden. K. G. Wijers—Van Dijk, d., Eem- straat 23, IJmuiden. E. C. S. Swijter Koster, d„ Schoterbosstraat 25, Haarlem. C. van Dijk—Provoost, z., Lange Nieuw straat 450, IJmuiden. G. A. GroenBerk hout, d„ Westergeest 32, Uitgeest. OVERLEDEN: R. R. Huisman, 13 jr., zoon van F. J. Huisman en E. C. H. Lef- ferts, Alex. Bellstraat 41, IJmuiden. J. H. de Vries, 78 jr., echtgenoot van C. W. de Boer, Esdoornstraat 29, IJmuiden-Oost. heb vanmiddag vis gegeten", antwoordde het kind. Als een kind pas slaag heeft gehad dan zal het gauw geneigd zijn poppetjes op pa pier te zetten met geweldig grote handen. Een jongetje dat veel van knutselen houdt en dus veel met z'n handen in de weer is zal dit echter eveneens doen. Aan de hand van kindertekeningen kan men, vol gens de Haagse docente, ook enigszins de aard en het karakter van het kind vast stellen. Het werk van kinderen wordt niet zo zeer naar artisticiteit maar meer naar intensiteit beoordeeld. Maniërisme (het afkijken van de grote mensen) wordt zo veel mogelijk tegen gegaan. Het kind wordt bijgebracht „eigen" werk naar eigen expressie te leveren. De ouders leefden intens mee met het geen mejuffrouw Van Os vertelde. Na de pauze bestond er gelegenheid om vragen te stellen. De Beverwijkse Harmoniekapel zal op tweede pinksterdag deelnemen aan het muziekconcours in Soest. De BHK zal uit komen in de ere-afdeling harmonie. Als verplicht nummer zal worden uitgevoerd La chambre des enfants, arrangement van A. Thiry. Voor het vrije nummer zal een keus worden gedaan uit een drietal werken. De BHK zal in de avond optreden. In de middag wordt een concert gegeven in het sanatorium te Laren. Het warme weer is deze week nadelig geweest voor de afzet van bloemen op de bloemenveiling te Beverwijk, vooral in het laatst der week lagen de prijzen al heel erg laag, maar vrijdag kon men alles weer vrij goed verkopen. Nu de tulpen zo goed als op zijn, gaat de belangstelling uit naar de irissen, waarvan al grote partijen Wedge- wood van de koude grond komen, die tot 38 cent per bos gingen. De grootste belang stelling gold de gele en witte irissen, die tot 80 cent per bos noteerden. Blauwe irissen draaiden rond de 50 cent per bos. De laatste tulpen lagen tussen de 15 en 35 cent per bos. De aanvoer van anemonen wordt groter nu ze ook van de koude grond komen. De kas-anemonen kwamen tot 41 cent per bos. Ixia's gaan nog steeds vlot, evenals venelas en de eerste ranonkels. De verscheidenheid van bloemen wordt steeds groter. Er zijn ook pioenen en papavers en de aanvoer van korenbloemen begint op gang te komen, evenals die van margrieten en pyretrums. Potplanten waren in verband met de Luilakmarkt niet goedkoop. De aanvoer van perkplanten wordt kleiner. Met uitzondering van de eerste veiling dag op de Beverwijkse veiling gingen deze week de "•groenten vrij' vlot 'Weg.' N'aast" de spinazie, die tot 22 cent per kilo ging, wordt de aanvoer van sla steeds groter; er werd tot 16 cent per krop betaald. Bloemkool ging tot 78 cent per stuk. Voor een bosje rabarber betaalde men tot 25 cent. Groot was ook nu weer de vraag naar asperges, die rotsvast op 3 per kilo bleven staan. Bos- en waspeen zijn goed te verkopen; de waspeen draaide rond de 30 cent per kilo, de bospeen kwam tot goed 70 cent per bos. Radijs draaide rond de 14 cent per bosje. Raapstelen hadden weinig afnemers, er werd niet meer dan 6 cent per bos betaald. De aanvoer van glas-aardbeien wordt, steeds groter, maar de prijzen handhaven zich (zij liepen zelfs nog even op tot 1,30 per doosje). De noteringen van vrijdag: aardbeien 55130 per doosje, asperge 105—300 per kilo, spinazie 8,522, postelein 615, sla 516, bospeen 4371, bloemkool 28—78. radijs 915, raapstelen 28, rabarber 7 21, soepgroenten 515. „DE VREK" VOOR MATER AMARILIS- SCHOOL. Als afsluiting van het seizoen wordt voor de leerlingen van de Mater Amabilis- school een toneelavond georganiseer:!, die vrijdag 22 mei plaats vindt in het Kenne- mer-Theater te Beverwijk. De toneelgroep „Puck" geeft dan een opvoering van „De Vrek" van Mollière. Alle goede merken vanaf 240.— Betaling in overleg. Velserduinwcg 173 - Telefoon 4402 KENNEMER PLUIMVEE VERENINGING. De Kennemer Pluimvee Vereniging te Beverwijk heeft vrijdagavond in Hotel „Parkzicht" aldaar in een ledenvergade ring de heer J. van Riessen gehuldigd, die enige tijd geleden het brevet C heeft be haald. De heer Van Riessen is nu de ïong- ste keurmeester in Nederland. Dc afdeling Beverwijk is van mening dal alle liefhebbers van de pluimveesport in één vereniging moeten worden onder gebracht. Dit zou ook het werk van de keurmeesters gemakkelijker maken. De heren C. van Heijst en H. Suchart zullen dit standpunt op de op zaterdag 20 iuni te houden algemene vergadering verdedigen. De heren Nederveld en H. van Riessen brachten verslag uit van de onlangs ge houden jaarvergadering van de N.B.K.V waar veel is gezegd over het tatoeëren van de beesten. De bondsshow zal dit jaar worden gehouden in Aalsmeer en de Kam- pieenstentoonstelling in Tilburg. De NBKV heeft hiervoor 1400 beschikbaar gesteld aan prijzen. SCHAAKCLUB PAT MAT In de onderlinge competitie van de Kennemer schaakclub ,,Pat Mat" te Beverwijk werden de volgende uitslagen genoteerd: Afdeling 1 en 2: Soeteman—Steeman afgebro ken; Steeman—v. d. Berg afgebroken: Comis— Slings remise. Afdeling 2 en 3: Beentjes—De Heer 0-1. Afdeling 3: Falter—De Ruiter remise: Wester- Falter 01. Afdeling 3 en 4: Doets—De Ruiter 1—0: Duin- Wal 1—0. Algemene competitie: JanssenTijssen 01; Kruver—Van der Lely 01; WulmsHart 01; WortelboerVan Vuuren 10. Dr. J. VAN DER GRIEND VOOR PLATTELANDSVROUWEN. Voor de Beverwijkse Platteland ;vrou- wer heeft dr. J. van der Griend uit Oegst- geest gesproken over het onderwerp „Het gezin in deze tijd". Een groot aantal '.eden toonde hier belangstelling voor. DUITSE VOETBALJUNIOREN BRENGEN BEZOEK AAN VSV. Met de pinksterdagen zal VSV bezoek krijgen van de Duitse voetbaljuntoren- ploeg, die in de strijd om het kampioen schap van West-Duitsland met 40 van Schalke verloor. Ongeveer halfvijf heden middag zullen de Duitsers in de VSV- kantine te Driehuis ontvangen worden. Op het Marktplein zullen zij omstreeks zes uu" aan hun pleegouders „overgedragen" worden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- 8 dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE ócco^o^wo>ccccccc<xcccoccccco^co3cccocaxooococoïcccö De jotokring „Velsen" heeft het seizoen op kostelijke wijze besloten. De heer J. Kelder xiit Zaandijk vertelde vele wetens waardige dingen, die het maken van va kantiefoto's kunnen bevorderen. „Laat de mensen toch niet poseren", zei hij. „Elke dag krijg ik moeders in de zaak, die hun kinderen op de kiek willen hebben. O, mensen, het is erg. Nooit een kreuk in de jurk of een haartje, dat wegspringt. En dan moeten ze lachen. Als ze het niet doen, wordt moeder boos, en vallen er som.s zelfs klappen. Soms zie je moeders, die zich weten te bedwingen". Hoe het dan wel moet? Uit het leven gegrepen foto's, waarbij de kinderen heus niet naar de lens hoeven te kijken. „En zoek dan originele onderwerpen uit", zei de spreker. „Elk jaar is er een ander object in de mode. Achtereenvolgens een bepaal de brug in Zwitserland, het Comomeer, Manneke Pis, en verleden jaar natuurlijk de Expo. En de foto's zijn altijd hetzelfde. En, o, mensen! die bollen! Het is om te huilen". Met tal van dia's, voor de pauze zwart witte reprodukties van inzendingen voor de AVRO-fotowedstrijd en na de pauze in kleur, liet de heer Kelder zien hoe het wel goed kan. Zijn bespiegelingen waren steeds spontaan en gezellig, zodat de aan wezigen (het waren er vele) aan zijn lippen hingen. Zo konden zij horen, dat het eerste be ginsel van de fotografie is dat men leert zien. Het zoeken naar schoonheid is een feest. „Kijken kunnen we allemaal, we moeten leren zien". Zo vertelde de spreker nog eens, dat men de zon nooit in de rug moet houden. Dat geeft saaie foto's. Tegen licht is soms heel fraai. Maar boxbezitters moeten dan het diafragma op „bewolkt" zetten. En natuurlijk niet de lens pal in de zon. Gebruik een zonnekap of laat iemand zijn hand er boven houden. Ook de compositie is belangrijk. Een mooie diagonaal, en een goed gekozen ob ject om een uitgaande lijn te stoppen zijn zeer belangrijke middelen, evenals de sterke punten. Zeven en de poes „Laat de mensen ook niet lachen. Dan wordt het een grijns". De heer Kelder ging nog eens na hoe het meestal gaat met va kantiefilms. Er worden er zes of zeven ge nomen, en dan is de vakantie om.. Het toe stel gaat in de kast en komt met de schoonmaak er weer uit. Hé, er zit nog een foto op! Laten we de poes maar nemen! En zo komen er in de lente veel films bij de fotograaf. „Meneer, er is reuze haast mee", zeggen ze dan, en als de fotograaf er in trapt, vindt hij weer de befaamde zeven vakantiefoto's en één poes. „Gebruik dat toestel toch ook 's winters", zei de enthousiaste inleider. „Waarom al leen die mooi-weer-fotografie? Sneeuw en regen kunnen zo mooi zijn!" Na afloop van de lezing, die gehouden werd in het kader van de fotografie-week. reikte voorzitter Kwakkel nog de jaarprijs uit. Deze is dit jaar gewonnen door een be ginner, die zo goed werkte, dat hij nu al bij de gevorderden is ingedeeld: J. Stam. Hij kreeg een fraaie plaquette. PLEIN 1945 AFGESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat de gedeelten van het Plein 1945 te IJmuiden-, Oost. gelegen tussen dé Lange Niéüwstraaf en de De Noostraat, in verband met de uitvoering van werkzaamheden, geduren de het tijdvak van 19 tot en met 30 mei 1959, of zoveel langer of korter als de duur var. de werkzaamheden zulks noodzakelijk maakt, voor alle verkeer zullen zijn gesloten. Het kamermuziekgezelschap „Die Haerlemsche Musyckcamer" geeft op 22 mei een uitvoering in de Engelmundus kerk te Velsen-Zuid. Onder leiding van zijn jonge dirigent André Kaart zal het orkest spelen het Concerto Grosso opus 10 in d. kleine terts van J. S. Bach een con- het concert voor cembalo en strijkorkest in d. kleine terst van J. S. Bach, een con certo grosso voor viool, 2 hobo's, 2 flui ten en strijkorkest van A. Vivaldi en een hoboconcert van G. Ph. Telemann. De clavecimbel-solo en continuopartij uit dit laatste concert zal ditmaal wegens ver hindering van de vaste medewerkster, Gertrude Maclaine, worden gespeeld door Jaap Spigt. „Die Haerlemsche Musyckcamer" is in J947 opgericht. Het gezelschap heeft een groot aantal kamermuziekwerken op het repertoire staan, die niet tot het geijkte orkestprogramma behoren. Op tal van plaatsen in Nederland en zelfs in Antwer pen heeft dit orkest van niet beroepsmu sici uitvoeringen gegeven. Vele solisten van naam hebben hieraan hun medewer king verleend, onder anderen Jo Vincent, Aafje Heynis, Annie Hermes, Hermann Schey, Jaap Stotijn, Hubert Bahrwaser en Erwin Bodky. De toegangsprijs van het concert is 1.25 (scholieren f 0,75). De eventuele ba ten zijn bestemd voor het restauratiefonds van de Engelmunduskerk. Met veel lawaai is de door vele ouderen zo gevreesde luilakdag weer tot grote vreugde van de jeugd begonnen. Op het Marktplein te IJmuiden was het vrijdag avond bij de bloemenstalletjes weer een drukte van belang. En ook in de prille och tenduren van zaterdag is er menig bosje bloemen verkocht. Intussen reden jonge tjes met luide zoemertjes achter op hun fietsjes door de stille straten. Blikken bus sen en klinkende pannedekselslagen sloe gen de nachtrust aan scherven. Vooral de meisjes blonken uit in het voorbrengen van dit soort geluid. Dc jongens zochten het meer in aan hun vervoermiddeltjes gemonteerde herriemakers. IJmuiden is vermoedelijk wel weer enige zenuwpatiën ten rijker geworden. Daarbij zullen wel licht enige winkeliers aan de Lange Nieuw straat zijn. De jeugd koos namelijk hun mooie grote winkelruiten uit als publika- tiebord. Van het Marktplein trok om acht uur een grote stoet kinderen achter het tam boerkorps „Voorwaarts" aan voor een tocht door de stad. Om de baldadigheid tegen te gaan had den ouders en leraren van de kinderen uit de hoogste drie klassen van de Clara Sternschool een puzzeltocht georgani seerd. HANDBALLERS NAAR HANNOVER. Zaterdagmorgen zijn een dertigtal IJmond-leden met een autobus vertrokken voor een tegenbezoek aan de Duitse stad Hannover. In Hannover wordt de vereni ging „Herrenhausen" bezocht, die de Ne- dtrlandse gasten onderdak verleent en voor de eerste pinksterdag een mooie auto- 'töt-hf heeft gëorgaHis'éérd. Maandag wor den dan de wedstrijden gespeeld tussen ihéfëYife'amVvan Hétrlnhausen en IJmonn en damesteams van de Velsense club en var de vereniging „Viktoria". De Velsense handballers maken dinsdag de terugtocht. Heemskerk VELSEN ZATERDAG 16 MEI Thalia: „King Creole", 19 en 21.15 uur. Rex: „Prince of pirates", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van la tot 16.30 uur. Fotokring Velsen, Kennemerlaan no. 5: Fototentoonstelling, geopend van '4 tot 18 uur. ZONDAG 17 MEI Thalia: „Comanche Todd, de blanke in diaan", 15 uur; „King Creole". 17 en 20 uur. Rex: „Stad op stelten", 15 uur. „King Creole", 17 en 20 uur. Rex: „Stad op stelten", 15 uur; „Prince ot pirates", 20 uur. MAANDAG 18 MEI Thalia: „De olifantenjagers", 15 uur; „De dief van Bagdad", 17 en 20 uur Rex: „De prinses van de Canarische eilanden", 15 uur; „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", 20 uur. Velserbeek: Evangelisatielanddag. DINSDAG 19 MEI Thalia: „De dief van Bagdad". 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Marktplein: Rijdende tentoonstelling van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. BEVERWIJK ZATERDAG 16 MEI Kennemer Theater 19 en 21.15 uur: „Jacht op een schaduw". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vierkante rekruut". W.B. Theater, 20 uur: „We zien ze rennen". Hervormd Verenigingsgebouw, Scnans, 2'j uur: Tweede avond Jeugd en Muziek. ZONDAG 17 MEI Kennemer Theater, 14.30 uur: .Ontvlucht van het Duivelseiland"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Jacht op een schaduw". Luxor Theater, 14.30 uur: „Texas Trou badours"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „We zien ze rennen". W.B. Theater, 14.30 uur: „Francis bij de kadetten"; 16.30 en 20 uur: „We zien ze rennen". MAANDAG 18 MEI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Ontsnapt van het Duivelseiland"; 16.30 uur, 19 en 21.15 uur: „Overval in de Pacific". Luxor Theater, 14.30 uur: Als zondag. W.B. Theater, 14.30 uur: „Francis bij de kadetten"; 16.3 en 20 uur: „Frenchie van de rode Engel". HEEMSKERK ZATERDAG Marquette-theater, 20 uur: „Gebroeders Karamazov". EERSTE PINKSTERDAG Marquette-theater, 14.30 en 20 uur:' „S.O.S. Ruimteschip". TWEEDE PINKSTERDAG Marquette-theater, 14.30 uur: „S.O.S Ruimteschip"; 20 uur: „Gebroeders Ka ramazov". Toen viel ik een keer van het dak. Anderhalve dag was ik buiten gevecht. Die week kreeg ik twee in plaats van drie kwartjes als weekloon. Dan hebben ze het nog over die goede oude tijd", zo besluit de krasse heer J. Heiligers zijn enigszins bittere toespraakje. Zijn vrouw rust wat. Eerste Pinksterdag viert het echtpaar zijn zestigjarig huwelijksfeest. Woensdag heeft de IJmuider Harmonie reeds een serenade gebracht voor het huis Abelenstraat 16. Het stond zwart van de mensen. Een charmante foto van Koningin moeder Elizabeth van Groot-Brittan- nië tijdens een bal, dat in Londen gehouden werd. Met animo danste de Koningin een oude Schotse volksdans. De heer en mevrouw Heiligers zijn bei den afkomstia uit Deventer. Zij hebben elkaar leren kennen op een bruiloft. Die werkte kennelijk aanstekelijk. Hij is in 1875 geboren zij in 1876. Op twaalfjarige leeftijd werd de heer Heiligers het huis uitgestuurd. Om te verdienen. Bij een baas. Als loodgieter. Eerst in Deventer, daarna in Hilversum toen in Enschede. Van Hilversum naar Bussum en vandaar in 1915 naar IJmuiden. Het loodgietersvak is hij zijn hele leven trouw gebleven. In Bussum was hij vijfeneenhalf jaar con cierge. In 1916 kwam ook mevrouw Heili gers naar IJmuiden. Langzaam aan kon haar man voor zich zelf beginnen. Het was moeilijk maar met zijn vrouw als ruggesteun lukte het. Toch liep het later vast. Geldgebrek. En de oorlog. Twee keer heeft de heer Heiligers samen met een van zijn twee zoons werkzaam heden verricht boven op de IJmuidense watertoren. Soms in een ijzige sneeuw jacht. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Na de oorlog is hij met het lood- gieterswerk opgehouden. Nu helpt hij zijn enige dochter in het gemeentelijk ver gaderlokaal, beter bekend als de gaar keuken in IJmuiden-Oost. Zij is haar vader vier jaar terug opgevolgd als con cierge van dit gebouw. Vroeg in de och tend de kachel aansteken, stoelen klaar zetten en meer van die werkjes doet de heer Heiligers. Hij verafschuwt niets doen. Zeer geliefd is hij bij alle verenigingen die van de ex-gaarkeuken gebruik maken. Er is geen feest of ook de heer Heiligers krijgt zijn deel. Hij is de „vader" van de IJmuider Harmonie. Gaat niet slapen voor zijn „kinderen" veilig teruggekeerd zijn van een uitvoering buiten de stad. Twintig jaar lang is de heer Heiligers bestuurslid geweest van het ziekenfonds „IJmudien". Voor de oorlog was hij enige jaren voorzitter van de voetbalvereniging VSV. „Er was nooit geld in de kas, maar het was de beste tijd van de club. De saamhorigheid was groot". Nu is de heer Heiligers erelid van VSV. De heer en mevrouw Heiligers zijn alle bei goed gezond. Geen bril nodig voor lezen of kousenstoppen. Vorig jaar heeft de heer Heiligers een nieuwe fiets gekocht. Kort daarop werd die gestolen. Er is al weer een andere. Die wordt vaak gebruikt. Ook voor tochten, naar Spaarndam of Zaandam. De lichaamsbeweging van me vrouw Heiligers is het huishoudelijk werk. Een grote steun voor de dochter, bij wie zij en haar man inwonen. De ontspanning is de televisie. Beiden slaan geen uit zending over. Veel drukte zal er niet worden gemaakt van het feest. Toch staat tien mensen een gezellige dag te wachten. Ouders, drie kinderen, vier kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Zaterdagochtend heeft burgemeester M. M. Kwint het echtpaar Heiligers-Stoel- horst gefeliciteerd namens de gemeente. Tot besluit van de fotoweek zijn vrijdag avond in het Centrum te Beverwijk de uit slagen bekend gemaakt van de gehouden fotowedstrijd. Er waren ruim tachtig in zendingen. Van de beginners won de heer P. de Bruyn uit Velsen-Noord de eerste prijs. De tweede prijs was voor mejuf frouw Zandvoort, de derde voor mevrouw Stikker. In groep B, 1. N. J. de Graaf; 2. L. C. J. van Hattum; 3. A. Dubbis. De pu blieksprijs werd gedeeld door R. van der Meulen en G. C. Meuldijk. Derde werd hier mejuffrouw A. C. Kuiper. De leden van de Heemskerkse afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn vrijdagavond in spoedvergadering bijeen geweest. De voorzitter de heer Chr. van der Oute- naar gaf in zijn openingswoord een over zicht van de gehouden besprekingen in Haarlem over de plaats van de bloembol- lenbeurs. Er werden voorgelezen twee brieven van de afdeling Wassenaar, amen dementen en een nadere toelichting hier op van de afdelingen Bennebroek, Voge lenzang en Wassenaar. Tevens werd be sproken een schrijven van de afdelingen Heemstede, Beverwijk, Schoten en Velsen, alsmede een toelichting van het Hoofdbe stuur van de vereniging op een en ander. De afdeling Heemskerk besloot het amendement Wassenaar over te nemen. Men stemde zowel tegen het plan Haarlem als tegen het plan Hillegom. P. v. d. A. OVER STREEKPLAN In zaal Dam heeft de Heemskerkse af deling van de Partij van de Arbeid vrij dagavond een bijeenkomst gehouden. Deze stond in het teken van het streekplan IJ mond-Noord. De neer J. A. Harmsen uit Velsen be sprak de hieraan verbonden problemen. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de nood zaak van industrialisatie in Nederland gaf de heer Harmsen zijn mening over de IJmond. De grote zorg is hier de culturele en maatschappelijke ontwikkeling. Hier voor zag hij als noodzaak één grote ge meenschap. Naar zijn mening is dit niet mogelijk als de gemeentegrenzen zo gril lig lopen, vooral op de plaats waar een nieuwe city zal worden gesticht. Op deze avond huldigde men de heer J. C. A. de Fluiter die om gezondheidsredenen zijn activiteiten voor de partij moest be perken. De voorzitter, de heer W. v. d. Wart. schetste zijn grote verdiensten en overhan digde hem een doos sigaren. Zijn echtge note ontving bloemen. liet gewestelijk be stuur was vertegenwoordigd door de heren H. J. den Exter en P. v. Doesburg. OPRICHTING TRANSPORT- ARBEIDERSBOND Woensdag 20 mei vindt in zaal Dam te Heemskerk een bijeenkomst plaats waarop men zal trachten een afdeling te stichten van de R.-K. Transportarbeidersbond „St. Bonifatius". OPENDEUR-DIENST. Op zondag 24 mei zal in de Ned. Kerv. Kerk te Heemskerk de laatste Opendeur- dienst van dit seizoen worden gehouden. Hierin zal voorgaan ds. P. J. de Geeter var. Hilversum, die spreekt over het on derwerp: „Onder commando van de Hei lige Geest". Het Opendeur-koor ondjr lei ding van de heer J. de Vlugt ver eent medewerking. Het orgel zal worden be speeld door mejuffrouw B. Swalve. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Eil- bek, Antwerpen; HVdra, San Juan de Porto Rico; Brilliant, Karlstad; Stad Amsterdam, van IJmuiden ledig naar Amsterdam; Tor, Londen; Sonja-D, Londen, zout laden IJmuiden; Deia-Neira, Londen; Connie-M, Hamburg, cement lossen Haarlem; Leuve- kerk, Hamburg; Navis, Rotterdam, wals- materiaal laden IJmuiden; Elise Schau- mann, Kotkau, cellulose lossen papier fabriek Velsen; Berend-N, Kingslynn; Montania, Otterbaecken, erts lossen bui tenhaven IJmuiden; Johann Hermann, Ot terbaecken; Louis Schupp, Rotterdam; Brasil, Rotterdam; Trude-K, Uddevalla, palen lossen Zaandam; Fernland, Rotter dam; Unitas, Parijs; Escaut, Rotterdam; Kroonborg, Antwerpen; Bartenstein, Ant werpen. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Kleine Beer, Silloth, repareren Zaandam; Frean, Rotterdam, laden binnenhaven IJmuiden; Poseidon, Antwerpen; Hector, Husum. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Voor waarts, Antwerpen; Coenraad-K, Delfzijl; Minna Schupp, Emden; Europa, Dagen ham, walsmateriaal geladen IJmuiden; Texelstroom, Liverpool; Hoffnung, Flens burg; Bomma, Delfzijl; Bab-T, Karskar, zout geladen IJmuiden; Brinio, Malmoe, kunstmest geladen IJmuiden Mekog; Lifno. Adriatische zee; Rane, Rotterdam; Peper kust, Bordeaux; Anita Bolten, Fort de France; Burgundia, Rotterdam; Setas, Tu- nadal; Hans Hobe, Bergen; Wulp, Liver pool; Jasenitsz, Tunadal. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Har ry, Londen, walsmateriaal geladen IJmui den; Doris, Curagao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie onderweg even een filmpje halen bij Kennemerlaan 5 (bij de brug)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3