Kabinetsformatie en openbaarheid FILATELIE R.k. Gewestelijke Sociale School bezorgd over gering enthousiasme Op en om het Binnenhof 6 i(m<? va Bantoe -universiteiten in Zuid-Afrika King Creole Prince of pirates We zien ze rennen Jacht op een schaduw De vierkante rekruut Verenigingsleven in Wijk aan Zee Auto schept fietser en rijdt door Verkeerd actief in luilaknacht Spookmaanlandschappen in IJmuider duinen Ds. J. A. Roskam beroepen in Amstelveen ÉppÉgg SATERDAG 16 MEI 195 9 'KHOtBII», Het tweede cursusjaar van de Gewes telijke Sociale School te Velsen werd vrijdagavond in de feestzaal van „Du Commerce" aan het Marktplein afgeslo ten met een gezellige bijeenkomst voor de cursisten en hun familieleden; een bijeenkomst, waar wethouder C. P. J. Maas, voorzitter van het schoolbestuur en pater Alfred, directeur van de Dioce sane Ontwikkelingscentrale uit Rotter dam, door drs. G. H. E. Hilkens, direc teur van de school, in zijn gebruikelijk openingswoord als eregasten welkom wer den geheten. Jaarverslag De heer Hilkens bracht vervolgens ver slag uit over het studiejaar 1958-1959, waarbij hij onder meer constateerde dat de school in het afgelopen jaar was ge confronteerd met een afnemend enthou siasme. Op zich zelf is deze terugloop niet verontrustend te noemen, omdat de wegblijvers allen een gegronde reden hebben gehad en zij dus wel weer op de school zullen terugkeren. Meer reden tot bezorgdheid zag spreker in het geringe aantal cursisten, dat zich bereid ver klaarde ook aan het nieuwe studiejaar deel te nemen. Ook de docenten is het op gevallen, dat over het algemeen lichter een aanleiding wordt gevonden om de lessen te verzuimen,dan dit tijdens het eerste jaar van de cursus het geval is geweest. Dit was volgens drs. Hilkens een gerede aanleiding in de toekomst de stand van zaken reëel onder de ogen te zien en de verantwoordelijke leiders van de K.A.B., docenten en cursisten alle krachten zullen moeten inspannen om de nagestreefde consolidatie te bereiken. Want spreker achtte het van grote maat schappelijke betekenis, dat deze Gewes telijke Sociale School het instituut van ontwikkeling wordt voor het katholieke volksdeel in deze belangrijke gemeente van de IJmond. Persoonsverryking Drs. Hilkens voerde voor deze stelling als argument aan, dat de cursus een per soonsverrijking bevordert, hetgeen voor al van belang is met het oog op de toe neming van de vrije tijd. Daarbij is het van niet minder belang, dat met de er kenning van de arbeider en zijn verkre gen medezeggingschap de noodzaak sa menhangt van een kennis en inzicht, die bij dit alles voldoende is aangepast. De verantwoordelijke leiders van de K.A.B. hebben dit gelukkig van het begin af in gezien en als een van hun belangrijke ta ken een ontwikkelingsinstituut tot stand gebracht, waar kosten noch moeiten voor werden gespaard. Spreker wilde dan ook openhartig zijn en vaststellen, dat het te kort aan kennis en inzicht over maat schappij en bedrijfsleven voor de werk nemers een groter handicap vormt om tot uitbouw van de democratie in het be drijf te geraken, dan een eventuele onwil van werkgeverszijde. Vandaar ook, dat de Gewestelijke Sociale School de cursis ten de weg wil wijzen naar een maat schappelijke inzichtsverbreding en het vermeerderen van de kennis over het be drijf als een democratische gemeenschap. Op peil houden Tenslotte verklaarde drs. Hilkens, dat voor het komende cursusjaar zal worden gestreefd het niveau van de school op peil te houden en zo mogelijk nog te verbe teren. Volgens spreker was dit absoluut noodzakelijk om de gewenste consolidatie te verkrijgen en de vestiging van de school in Velsen aldus tot een feit te ma ken. Spreker eindigde zijn beschouwing met dank te betuigen aan docenten en anderen, die hun onmisbare arbeid heb ben willen verrichten in het belang van school en K.A.B. Na deze inleiding werd door een aantal cursisten een proeve van bekwaamheid afgelegd in het declameren en het houden van een korte redevoering, welke presta ties voor pater Alfred een gerede aanlei ding vormden het nut van deze school nog eens vast te stellen. Vooral omdat de ar beiders hier in de gelegenheid worden ge steld hun achterstand in ontwikkeling in te halen. Hij achtte het dan ook allerminst uitgesloten, dat zich onder de aanwezigen een serieuze kandidaat voor een minis tersportefeuille zou hebben bevonden, wanneer deze eerder het voorrecht van de studie had genoten. Door dit alles meen de pater Alfred ten slotte een dergelijke cursus ook nog voor bestuurs- en kader leden van de K.A.B. te mogen aanbevelen. In het verloop van deze avond werd nog een boekwerk uitgereikt aan. een drietal cursisten, dat zich bijzonder had onder scheiden, waarbij de overigen het tradi tionele diploma ontvingen. KAAPSTAD (Reuter) De eerste van de drie universiteiten voor niet-blanken in Zuid-Afrika zal volgend jaar haar deu ren openen, aldus heeft de Zuidafrikaanse minister-president, Verwoerd, in het par lement meegedeeld, zo meldt de Zuidafri kaanse voorlichtingsdienst. Deze univer siteiten zullen beter zijn dan de bestaan de universiteit voor niet-blanken te Fort Hare in de Kaapprovincie. De nadruk zal vallen op universitaire opleiding voor de beroepen, „op het gebied waarvan be hoefte aan werkkrachten bestaat". Het aantal Bantoe-kandidaten voor het toelatingsexamen voor de universiteit neemt inmiddels toe. In 1955 twee jaar na het van kracht worden van de wet op het Bantoe-onderwijs waren er 1778 kan didaten, in 1957 waren het er 2021. Het is de bedoeling, zo werd van de zij de van het departement voor bestuur en ontwikkeling der Bantoes nader toege licht, dat de nieuwe Bantoe-universiteiten Bantoes zullen afleveren, die ambtelijke posten gaan bezetten. CANADA. Ter gelegenheid van het bezoek dat Koningin Elizabeth en Prins Philip dit jaar aan Canada zullen bren gen, zal een postzegel van 5 c. (rood) worden uitgegeven. De zegel zal voor het eerst verkrijgbaar worden gesteld op 18 juni, de dag waarop het konink lijk paar op de luchthaven van Torbay, (Thalia) Nachtclubs, lastige jongens, gangsters en „in de drank vergetelheid zoekende vriendinnetjes van boeven" blij ken er in „King Creole" aan te pas te moe ten komen om de heer Elvis Presley in de gelegenheid te stellen om zijn zangkwa liteiten bot te vieren. Het is allemaal vrij naargeestig. Men kan zich echter met de gedachte verzoenen dat alles ten slotte dan toch weer op z'n pootjes terecht komt. Voor degenen die van de zang van Elvis houden en tot zijn „fans" behoren is er veel te genieten. Dit genot kan men tot maandag smaken. Tot en met dinsdag de avontuurlijke en sprookjesachtige romantische film „De dief van Bagdad". Deze rolprent staat borg voor enige uren verstrooiing. Eerste pinksterdag wordt in de mati nee de verdienstelijke western „Coman che Todd, de blanke indiaan" vertoond. Tweede pinksterdag kan men om drie uur „De olifanten jagers" op het witte doek aanschouwen. Donderdagavond in een speciale voor stelling „De lord, de lady en de butler". Bij een vroegere bespreking van de En gelse film repten wij reeds over „The lord, the lady and the butler". Het is de geestige geschiedenis van een Engelse lord omtrent de twintiger jaren, die met zijn dochters, haar verloofden, een diens ter en zijn butler strandt op een onbe woond eiland. Daar worden rang en stand een halve slag omgedraaid. De butler wordt de onbetwiste leider. Tot de schip breukelingen uit hun isolement worden verlost en ieder zijn oorspronkelijke plaats weer inneemt. Dan blijkt wie er karakter heeft. De Engelsen serveren zo'n gegeven alsof het hun heilige ernst is. Onder de farce strekt een heleboel waar heid, die men des te sterker proeft naar mate ze met meer ironie wordt gekruid. Daarom zal men er juist om lachen, want iedereen voelt zich er bij betrokken al doet hij net van niet. De film werkt het onalledaagse gegeven speels en vrolijk uit, een tikje langdradig in het begin, maar weldra met elegante slagvaardig heid. Plezierig om er zich. mee. te verma- kén en dan bok graag aanbevolen. (Rex) Tot en met zondag wordt in dit theater „Prince of pirates" vertoond. Ech te piraten zal men in deze film tevergeefs zoeken. Wel dappere soldaten, die zich on der aanvoering van een nog dapperder prins van Haagen (John Derek) van het ene hachelijke avontuur in het andere storten. De broer van de prins is koning van Haagen en wil op minder eerlijke wij ze met de Spanjaarden samenwerken en vechten tegen de Fransen. Hiertegen ver zet zich de prins. Er komt veel wapenge kletter uit voort, kastelen worden op ru moerige wijze bestormd en vele trotse zee kastelen, statig heen en weer zeilend voor baaien en havens, waarvan deze kleuren film prachtige opnamen biedt, worden in brand geschoten en nog meer brave strij ders worden aan rapieren geregen. De prins komt gelukkig als overwinnaar uit deze bonte strijd te voorschijn tezamen met een jonge charmante gravin en teza men vormen zij dan het nieuwe konings paar. Dit spannende filmverhaal zal de bezoeker ongetwijfeld enige uren van ras echte vechtsensatie geven. Maandag, woensdag en donderdag is de geestige, zingende en dansende Caterina Valente in „Liebe, Tanz und 1000 Schla- WAAR HEEFT MEM DE MEESTE BAB/'S Aantal geboorten per 1000 inwoners per jaar Anne Frankprijzen. Daartoe in staat gesteld door een schenking van de heer en mevrouw Hackett in Los Angeles, hem aangeboden door bemiddeling van „The Netherlands-America-foundation" in New York, zal de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ook in de jaren 1962 tot en met 1966 in de ge legenheid zijn aan veelbelovende Neder landse letterkundigen beneden de dertig ■aar de Anne Frankprijzen toe te kennen. ger' het vrolijke meisje, waar het hele verhaal om draait. Dat verhaal begint met haar „ontdekking" door de man, die door een grammofoonplatenconcern erop uit gestuurd wordt om nieuwe talenten te werven. Door een list gelukt het hem, haar vocale prestaties te mengen met die van de vermaarde radiozanger Peter Alexan der. Dat levert hem een ontslag op staan de voet op, maar de nieuwe grammofoon plaat heeft zo'n enorm succes, dat de di recteur spijt als haren op zijn hoofd heeft van deze overijlde beslissing en zijn doch ter erop uitstuurt om de talentenontdek ker mèt zijn ontdekking terug te halen. Voordat haar dat gelukt, gebeurt er zo veel, dat wij dat niet allemaal kunnen na vertellen. Er komen veel muziek, veel songs, veel verrassende tapdansen en zelfs rock and roll aan te pas en het slot is een daverende show met. opwindende ritmen van de orkesten van Kurt Edelha- gen en Hazy Osterwald. Zondagmiddag „Stad op stelten" en maandagmiddag „De prinses van de Ca- narische eilanden". (W. B. theater) Tot en met zondag kan men in dit theater weer heel wat leut hebben. Abott en Costello zorgen voor de nodige kolder en lachwekkende situaties in „We zien ze rennen". Een van de ko mieken neemt zelfs doodgemoedereerd een paard mee op z'n hotelkamer, hetgeen nu eenmaal niet een alledaags voorkomen de gebeurtepis is. Op tweede pinkstei-dag „Frenchie van de rode engel" en 's mid dags „Francis bij de cadetten". Eerste pinksterdag staat „Willie en Joe in Tokio" op het programma. (K en nemertheater) Tot en met zondag „Jacht op een schaduw", een soms adembenemende en steeds span nende film met een totaal onverwachte ontknoping. Anne Baxter en de onlangs overleden Richard Todd zorgen voor sterk spel. Een voorgenomen diefstal van dia manten is het thema waarop het filmver haal is opgebouwd. Al even boeiend is de spionagefilm „Overval in de Pacific", die tot en met woensdag wordt vertoond. Zon dagmiddag „Ontvlucht van het duivels eiland" met Humphrey Bogart en maan dagmiddag „Santiago". (L u x o r) Tweemaal kunnen wij ditmaal de befaamde komiek Norman Wisdom zien. Hij speelt namelijk een dubbelrol in de film „De vierkante rekruut", waarin zijn rol van onhandige en opstandige sol daat wel het meest de lachlust zal opwek ken. Norman zorgt overal waar hij ver schijnt voor de grootste chaos. Zijn mili taire training lijkt nergens naar. Hij staat dadelijk klaar om te laten zien wat een goed soldaat kan presteren, maar wat hij presteert brengt een leger van superieu ren tot. wanhoop. Enfin, men weet waar men met hem aan toe is. Het is lachen ge blazen! En wel de gehele week. Tijdens beide pinksterdagen des middags „Texas Troubadours". Toen professor Beel, na de mislukking van de eerste door professor De Quay on dernomen formatiepogingen, zijn arbeid als wegbereidervoor een ander dan zichzelf ging ondernemen, stond bij hem o.m. op de voorgrond, dat het de voorkeur verdiende om, speciaal wat de „personele" aangelegenheid op het gebied van kabi netsformatie betreft, paal en perk te stel len aan de openbaarheid. Had hij daarin gelijk, of was het onjuist van hem gezien? Alvorens tot enigerlei beantwoording van deze vraag te trachten te komen, meen ik eerst bij enige punten van principiële aard te moeten stilstaan. Hierbij staat voorop dat, wanneer het vorstelijk staats hoofd zich laat voorlichten omtrent de uit eindelijk tot stand te brengen Koninklijke Besluiten ter benoeming van ministers en over die aangelegenheid de Kroondraagster in beraad treedt met degenen, die dienaan gaande te adviseren hebben, dat beraad in wezen gelijk te stellen valt met elk ander aan Koninklijke besluiten en beslissingen voorafgaand beraad. Gesteld bijvoorbeeld dat ten opzichte van een bepaald punt van staatsbelang uiteindelijk een beslissing te nemen valt. Dan vindt er binnenskamers tussen de Koning(in) enerzijds en de aan de volksvertegenwoordiging verantwoorde lijke minister(s) anderzijds overleg plaats, waarin over en weer zowel het vóór als het tegen met betrekking tot de tenslotte te nemen beslissing kan worden aangevoerd. Nu geldt als onverbiddelijk hoog te houden gedragsregel, dat de buitenwereld geen kennis krijgt van hetgeen er in dat sta dium ter voorbereiding van een Koninklijk Besluit tussen het staatshoofd en de raads lieden van de Kroon besproken wordt. De buitenwereld, in de eerste plaats be lichaamd in het parlement, heeft louter met het definitieve resultaat van bedoeld binnenskamers overleg en beraad te ma ken. Namelijk, met de beslissing die de mi nisters tegenover de volksvertegenwoordi ging voor hun verantwoording nemen. Mocht die beslissing aan het parlement on welgevallig zijn, dan is dit bij machte deswege zelfs de verantwoordelijke minis ter (s) ten val te brengen. Erkend zij, dat hetzelfde tenslotte geldt met betrekking tot een aan de Kamer on welgevallige beslissing omtrent de vraag, welk kabinet er dient op te treden. Indien de volksvertegenwoordiging de vrucht van het binnenkamers overleg, dat aan bedoel de beslissing voorafging, niet wenst te ver orberen, kan zij dit kenbaar maken: zij vermag de ploeg, die in de ogen van een meerderheid in het parlement ten onrechte aan het bewind is gekomen, terstond ten val te brengen, b.v. met behulp van een motie. In het licht van het bovenstaande is het ongetwijfeld denkbaar, dat iemand die al leen daarop acht slaat, geneigd zou kunnen zijn de conclusie te trekken dat derhalve over wat er zich afspeelt gedurende de voorbereiding van de benoeming van mi nisters, van een kabinet - dus gedurende het tijdperk van pogingen tot kabinetsfor matie - evenmin openbaarheid op haar Wijk aan Zoo Op initiatief van het gemeentebestuur hebben zeven inwoners van Wijk aan Zee een informatief werkcomité gevormd, dat zich ten doel stelt te komen tot de stich ting van een gebouw ten dienste van het gehele verenigingsleven van Wijk aan Zee. Met de daarvoor in aanmerking komende instanties wordt contact gezocht om te weten te komen op welke wijze dit plan het beste kan worden verwezenlijkt. In het informatief werkcomité hebben zitting genomen de heren: A. A. Bodewes, P. W. N. Heynis, D. Jaape, K. Padding, C. F J. Schellevis, D. Tolk en P. W. Vroon hof. Op de Duinenboschweg te Bakkum is donderdagavond om kwart voor elf de inwoner van Bakkum C. J. H. door een personenauto aangereden. Hij werd met een ernstige hoofdwonde en een gebroken enkel in het ziekenhuis te Alkmaar opge nomen. De auto kwam evenals de heer H. van de kant van Castricum, schepte de wiel rijder en reed vervolgens met pijlsnelle vaart door in de richting Bakkum. De politie, die tot diep in de nacht naar de bestuurder heeft gezocht, maar ook vrij dag nog geen spoor heeft kunnen vinden, zet haar onderzoek voort. PINKSTERTOERNOOI „THE SMASH" De Castricumse volleybalvereniging „The Smash" organiseert ook dit. jaar weer haar traditionele volleybaltoernooi op 2e pink sterdag. Liefst 45 teams komen naar het prachtig gelegen CSV-terrein aan de Zee weg te Bakkum. Onder deze teams, die in 4 afdelingen onderverdeeld zijn, bevinden zich HVS (Haarlem), de ongeslagen kampioen van district West 1, Octopus (Alkmaar), dat op verschillende toernooien HVS heeft weten te verslaan, en de bekende Amsterdamse ploegen Forto, VHH, Albatros en Armada. De Zaanstreek is vertegenwoordigd door de teams van S.E.S., Molenwiek en Saenden. Deze sterke bezetting van overgangs- en lc klassers kan een spannend toernooi brengen. De aanvang is gesteld op 11 uur, terwijl de finales om ongeveer 15 uur beginnen. De N.A.C.O. zal extra bussen naar het CSV-terrein laten rijden, zodat spelers en publiek op gemakkelijke wijze de speel velden kunnen bereiken. VERKEERSEXAMEN In Castricum hebben 266 leerlingen van de lagere scholen deze week het practisch verkeersexamen afgelegd. De jongens en meisjes hebben een door de Vereniging voor Veilig Verkeer uitgezet parcours moeten afleggen. Op hoeken en bij kruisin gen stonden leden van de rijkspolitie, die „overtreders" snel op de bon, in dit geval het strafpuntenlijstje, zetten. Allen hebben hun uiterste best gedaan om zo min mo gelijk fouten te maken. De komende week zullen de uitslagen bekend worden en zullen de daarvoor in aanmerking komende leerlingen de diplo ma's ontvangen. plaats zou zijn als zulks geldt met betrek king tot het beraad waaruit tenslotte enig ander Koninklijk Besluit voortspruit. Op het eerste gezicht schijrft een derge lijke slotsom gerechtvaardigd. Intussen, bij nadere overweging zal men toch moeten inzien dat er een hoogst belangrijk verschil bestaat tussen het beraad met het staats hoofd over een Koninklijk Besluit op welk ander terrein ook en dat over de Ko ninklijke Besluiten die een nieuw kabinet tot stand brengen. In de gevallen van eerstgenoemde soort toch beraadt het staatshoofd met aan de volksvertegen woordiging verantwoordelijke bewindslie den. Maar in laatstbedoeld geval gebeurt dat juist niet. Dan treden als „adviseurs" personen op, die dat geenszins doen in hun hoedanigheid van minister doch als tot het geven van dergelijke adviezen geroepen politieke personen, gemeenlijk in de eer ste plaats fractievoorzitters. Deze nu zijn later aan het parlement allerminst verant woording verschuldigd voor wat zij in het stadium van pogingen tot kabinetsformatie hebben aangeraden. Wanneer tenslotte een formateur door de Koning(in) wordt aan gewezen, berust die aanwijzing dus niet op het advies of op de adviezen van lieden, die - gelijk met ministers het geval is - later ambtshalve aan de tand kunnen wor den gevoeld wegens de door het staats hoofd onder hun verantwoordelijkheid ge nomen beslissing. Als men voorts nog bedenkt, dat het alge meen belang er in zeer grote mate bij ge baat kan zijn, dat gedurende een formatie tijdperk geen voor het land eventueel na delige stappen worden ondernomen, is het mijns inziens begrijpelijk, waarom het in beginsel zaak is, dat juist tijdens die pe riode de openbare mening alle gelegenheid zal hebben om een kritisch waarschuwen de stem te laten horen. Dit b.v. met name indien het gevaar dreigt dat er een ver keerde, een voor het land schadelijke weg wordt ingeslagen. Kortom, alles pleit er voor, dat de openbare mening in staat wordt gesteld een zekere nuttige controle rende taak, en dit dan op het juiste ogen blik, met betrekking tot formatiepogingen uit te oefenen. Zo kom ik dan tot de con clusie, dat zeker wat de z a k e 1 ij k e kant betreft - dus bv. wat de te volgen staat kundige lijnen aangaat - openbaarheid in zake formatieberaad in aanmerkelijke ma te nuttig en zelfs gewenst te achten valt. Daarentegen leert de praktijk ongetwij feld, dat het uitermate bedenkelijk kan zijn indien er ook ten aanzien van de per sonen, om wie het bij een kabinetsformatie eveneens gaat, onbeperkte openbaarheid plaats vindt. Menigmaal kan het immers voorkomen dat, als eenmaal bekend is dat A. voor een bepaalde post is gevraagd maar bedankt heeft, B. er deswege al iets minder lust in heeft; en indien men ten slotte nog wat verder terecht komt, bv. bij E., dan heeft - doordat een reeks bedank jes bekend is geworden de desbetreffen de ministersplaats allicht reeds een beden kelijke devaluatie ondergaan. Het komt mij danook voor dat professor Beel, toen hij Twee knapen zijn in de afgelopen nacht op heterdaad betrap toen zij bij een bakker in IJmuiden-Oost bezig waren enkele blik ken biscuit naar buiten t.e dragen zonder dat zij daarvoor hadden betaald. De twee jonge IJmuidenaars moesten mee naar het politiebureau waar zij verhoord werden. Daarna zijn zij naar huis gestuurd. Twee andere jongens, afkomstig uit Amsterdam, zijn in de afgelopen nacht door een patrouillerende politieman sla pend aangetroffen in een bunker aan de Stationsweg. Zij hadden een vuurtje ge stookt omdat zij het zo koud hadden en waren daarna in slaap gevallen. De kna pen zijn door de politie naar hun ouder lijke woning teruggebracht. Gedeelten in de duinen aan de zuidwes telijke rand van IJmuiden doen thans den ken aan een spookachtig maanlandschap. Ontelbare kardinaalsmutsstruiken zijn overgoten met een spinsel waarin miriaden rupsen wriemelen en waaruit straks kardi- naalsmutsmotvlindertjes zullen kruipen. Het is een verschijnsel dat al vele jaren niet meer is voorgekomen. De als met vuil witte nylon visnetten gedrapeerde planten zijn totaal kaal gevreten. Maar deze plan ten zullen het overleven en een geluk is dat geen andere plantensoorten zullen wor den aangetast. De schoonheid van de dui nen echter lijdt er wel onder. Ds. J. A. Roskam, van de Evangelisch- Lutherse gemeente in IJmuiden, is in Amstelveen beroepen. MERKWAARDIGE MENSEN QD00 Q non IdeAmerikaanF'ershinq w foverleden 1940) was deDuitseM.W?hde(geb 2,64 meter lana. de Engelsman Hudson deDuitserBuhning (geboren 1619) was (overleden 1955)was ca.1 meter lang ca85centimeterlanq. als wegbereider voor een formateur werk zaam was let wel, formeel genomen was hij zelf geen formateur! - er heel verstan dig aan gedaan heeft, vermelding van na men, zo dat eventueel, uit een oogpunt van landsbelang bekeken schadelijke gevolgen kon hebben, achterwege te laten. Laat ik hieraan tenslotte, voorzichtig heidshalve, echter nog het volgende toe voegen. Aan een zeer ver gaande zwijg zaamheid ten opzichte van namen van uitgenodigde aspirant-ministers kunnen ook wel bezwaren verbonden zijn. In de eerste plaats kunnen soms namen tevens veelzeggend zijn voor de politieke richting, die er bij een formatiepoging wordt inge slagen. En dan kan het wel eens wezen dat het toch zijn nut zou hebben, zo nog tijdig door de kritiek van de openbare me ning gewaarschuwd zou kunnen worden tegen een verkeerdelijk ingeslagen rich ting. Verder is het niet volstrekt denk beeldig, dat een formateur of een voorbe reider voor een formateur zijn oog heeft laten vallen op iemand, van wie hij niet, doch anderen wel allerlei afweten, dat be denkelijk is. Ook dan verdient het de voorkeur, dat via de openbare mening tij dig tegen een verkeerde benoeming zou kunnen worden gewaarschuwd. Men ziet dus: hoezeer zekere beperking, wat de openbaarheid betreft, gewenst kan zijn ten aanzien van personen, die tijdens een tijdperk van formatiepogingen in het geding zijn, toch zou het in mijn ogen ook te ver gaan als de burgerij volslagen in het duister werd gelaten over degenen, die voor een ministersplaats gepolst wor den. Gelijk in zoveel gevallen komt het er op aan, ook in dezen het juiste midden te vinden. Het nieuwe kabinet Op het ogenblik, waarop deze beschou wingen het licht zien, staat de samenstel ling van de nieuwe ploeg wel vast. Na tuurlijk is het nog te vroeg om thans reeds met stelligheid een oordeel over het ka binet-De Quay uit te spreken. Vast staat dit is een objectief waarneembaar feit - dat Nederland thans voor het eerst sinds de bevrijding, na gehouden Kamerverkie zing, in het bezit komt van een kabinet zonder socialisten. Op zichzelf is het een hele onderneming dat de partij, die ter stond na de Katholieke Volkspartij de sterkste in het land is en heel wat sterker dan de overige groepen, buiten het mi nisterie is gehouden. „Er buiten geble ven", zullen sommigen allicht liever zeg gen. Doch ronduit gezegd heeft het er voorlopig toch veel van, dat als uitgangs punt voor de formatie een ontwerp-pro- gramma heeft dienst gedaan dat voor de Partij van de Arbeid onaanvaardbaar was, en dit zou dan de uitdrukking „er buiten houden" kunnen rechtvaardigen. Een ander opvallend verschijnsel is, dat niemand, die de richting en zienswijzen van de confessionele vakbonden is toege daan, tot de ploeg is toegetreden. In dit verband was zeker ook bepaald opvallend de grote mate van terughoudendheid, wel ke sprak uit het in „De Volkskrant" van jl. donderdag verschenen hoofdartikel: men geve er zich namelijk bekenschap van, dat er tussen genoemd blad en de Katholieke Arbeidersbeweging zeer nauwe banden be staan. Intussen stip ik verder nog aan, dat pro- fossor Beel - pardon, ik vergis mij dat uiteindelijk de formateur professor De Quay er in geslaagd is, wat de personeels bezetting aangaat, thans met een heel wat betere ploeg voor de dag te komen dan ter gelegenheid van de eerste formatiepo gingen van professor De Quay het geval was. Moeilijke bevalling Uit de aard der zaak zal er zich nog ruimschoots gelegenheid voordoen aan het nieuwe wicht in onze staatkundige familie nader aandacht te besteden. Deze keer be paal ik mij er alleen nog toe, vast te stel len, dat het ook nu weer een moeilijke be valling is geweest. Allerlei kunstgrepen moesten er ondernomen worden eer de spruit ter wereld kwam, Ja, op het laatst zelfs zag zich de bekwame staatkundige „geneesheer" professor Beel nog voor een heel lastige vraag gesteld. Het kostte im mers de grootste moeite, iemand voor So ciale Zaken te vinden. Enfin, gelukkig liep de verlossing uiteindelijk zonder on gelukken af doordat nog juist bijtijds mr. Van Rooy, burgemeester van Eindhoven, bereid werd gevonden de portefeuille van Sociale Zaken te aanvaarden. Deze nieuwe ling in Den Haag is tevens een nieuweling op het gebied, waarmee hij zich ambts halve zal hebben bezig te houden. Dit be hoeft echter geen volstrekt bezwaar te zijn. Hij zou, naar mij een „insider" wist te vertellen, een uitstekend bestuurder zijn, een goed jurist, een flinke dosis gezond verstand bezitten en verder ook de kunst verstaan goed te luisteren en snel het nodige op te steken van datgene, waar naar hij geluisterd heeft. De aanstaande bewindsman is een zoon van de destijds terecht beroemde hoogleraar in de verlos kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Mogelijk zal hij, beter dan wie ook, be grepen hebben hoezeer het, tot op zekere hoogte althans, van professor Beel een meesterstuk is geweest, dat hij er toch nog in slaagde juist op tijd een voldragen kabinet, met inbegrip dus van een mi nister van Sociale Zaken, het levenslicht te doen aanschouwen, nu ja om nog even terug te keren tot de formeel juiste bewoordingen de weg te banen voor professor De Quay om de laatste hand aan het geboorteproces te leggen. Dr. E. van Raalte Newfoundland, zal aankomen. Het af gebeelde portret van Koningin Eliza beth is ontleend aan een schilderij van Pietro Annigoni. ITALIë. De Italiaanse posterijen heb ben een postzegel van 25 lire (groen) het licht doen zien naar aanleiding van het achtste algemene congres van de wereldfederatie van oudstrijders, dat dit jaar in Rome wordt gehouden. De zegel geeft een symbolische voorstelling: een gehavende boomstronk, waaruit een jonge loot ontspringt. ZWITSERLAND. Op 1 juni zullen de jaarlijkse vijf Pro Patria-zegels ver schijnen. De laagste waarde, de 5 5 rp. symboliseert de verbreiding van de Zwitsers in de wereld en vertoont een wereldbol met Zwitserse vlaggen; met t====5i de overige vier waarden wordt de ver leden jaar begonnen reeks „Mineralen, gesteen en fossielen" voortgezet. Het zijn de 10 10 rp., agaat; 20 10 rp., toermalijn; 30 10 rp, amethist; 40 4- 10 rp. versteende reuzensalamander. OOST-DUITSLAND. Tweehonderd jaar geleden overleed de componist Georg Friedrich Handel (1685-1759). Dit feit is herdacht met een serie van twee postzegels, 10 pf. (groen en zwart) en 20 pf. (rood en zwart). De eerste waarde vertoont Handels standbeeld in Halle, het stadswapen en een oboe, het lieve ling sinstrument van Handel en de twee de waarde zijn portret naar een schil derij van Thomas Hudson uit 1749. De zegel van 10 pf. is een „sperwaarde". TSJECHOSLOW AKIJE. De tiende verjaardag van de (communistische) wereldvredesbeweging is onder meer gevierd met een postzegel van 60 h. (bruin). Het portret van Frédéric Juliot- Curie, de eerste president van de wereldvredesraad, komt er op voor. Het ontwerp is van prof. dr. H. C. Max Sva- binsky, terwijl de gravure op naam staat van Jindra Schmidt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8