Sterke voorstelling van Zeven tegen Nippon" Russisch orthodox kerkschip „Noorderlicht" ingewijd Ronde van de Haarlemmermeer gewonnen door Kool (Delft) Bende nozems in Notting Hill stak een West-Indiër dood Koning Boudewijn fleurt op in de Verenigde Staten Willem Ruys op wereldreis Straf voor menseneters in Kon^o verzacht OVERLEG OVER KERNPROEVEN IN GENEVE TOCH VOORTGEZET Charly Gaul leidt in Ronde van Italië Kort nieuws Première door Toneelgroep „Puck" Voorbereidingscommissie voor het Concilie DliN SL» AU 19 MEI 195 9 O Wielrennen (Van onze correspondent in Brussel Koning Boudewijn lacht.... De Belgen lezen met stijgende verbazing en een tik keltje trots, hoe de jonge, 28-jarige koning in de Verenigde Staten lijkt te ontdooien. In Detroit, waar vijftigduizend Belgen wo nen, heeft hij een persinterview door staan, dat de stijve heren van het proto col van het hof van Brussel de schrik om het hart zal hebben doen slaan. Op de vraag wat hem belet met een ster uit Hol lywood te trouwen, antwoordde koning Boudewijn dat de Belgische verslaggevers hiervan beter op de hoogte waren dan hij zelf. maar hij gaf toe dat trouwen nu een maal een normale zaak is en dat hij hier aan wel degelijk denkt. De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Pierre Wigny, heeft aan Ameri kaanse journalisten verklaard, dat de koning over een jaar of twee gehuwd zal zijn. Van een verhaal, dat. hij naar een klooster zou gaan, is dus blijkbaar niets waar. De Amerikaanse journalisten klopten koning Boudewijn op de schouder, wat de Belgische hofmaarschalk deed verbleken maar de koning lachte vrolijk. Persfoto grafen hebben hem een paar aanwijzingen gegeven voor het hanteren van filmcame ra en fototoestel, toen hij had verteld dat hij zelf een enthousiast amateurfotograaf is. Na Detroit en Chicago is het gezelschap in Dalles in Texas aangekomen. Daar heeft koning Boudewijn een vlucht ge maakt met een nieuw tweemotorig vlieg tuig. Zo weten de Belgen, dat koning Bou dewijn ook piloot is geworden. Waarom kan in Amerika, wat in België niet mag? vragen vele Belgen zich af. Het is hoog tijd, dat de muur van het protocol, welke het Belgische volk van het koningshuis scheidt, wordt geslecht en dat de omge ving van de koning wordt gedemocrati seerd. „Republikeinse commentaren" (Reuter) Sommige Belgische kran ten, zowel van rechts als van links, be weren dat er spanning in ontstaan tussen de Belgische koninklijke familie en de regering. De rooms-katholieke rechtse Vlaamse „Standaard" schrijft dat het misnoegen meer gericht is tegen het hof en de verwanten van koning Boudewijn dan tegen het staatshoofd zelf. Dit mis noegen zou ook toenemen in de Christe lijke Volkspartij, die altijd achter de mo narchie en ook achter koning Leopold heeft gestaan, aldus het blad. De aanlei dingen tot de ontevredenheid zouden zijn dat koning Leopold zich met de politiek ten aanzien van Kongo zou hebben be moeid, dat de regering in het ongewisse zou zijn gelaten over de regelingen voor het aanstaande huwelijk van prins Albert en prinses Paola Ruffo di Calabria en een weigering om voor de kerkelijke huwe lijksinzegening te Rome, in Brussel het burgerlijke huwelijk te doen voltrekken. Het Brusselse socialistische blad ,,Le Peuple" schreef gisteren dat, anders dan in 1950 ditmaal „de socialisten en de li beralen niet alleen zouden staan bij het wijzen op de gevaren van het negeren van de beginselen welke in België de be trekkingen tussen regering en dynastie beheersen."- Het blad. zegt verder dat in -de grote centra van het land partijloze „re publikeinse clubs" worden gevormd. Ook de „Standaard" schreef dat de ontstane ontevredenheid tot „republikeinse com mentaren" leidt. LOS ANGELES (UPI) Op het vlieg veld van Los Angeles werd de Belgische vorst verwelkomd door de 22-jarige Cira Serrof, die hem toeriep, dat zij al tien jaar zijn correspondentievriendinnetje was. „Ja dat weet ik", zei de koning, „ik wou dat hij geen koning was", zei het meisje tegen journalisten. De Willem Ruys, het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat zaterdag aan zijn tweede reis rond de we reld is begonnen, met als gegadigden voor de gehele tocht de actrice en voordracht kunstenares Charlotte Kohier en de 82-ja- rige gepensioneerde onderwijzeres mejuf frouw Neys uit Den Haag. De heer O. F. baron Bentinck van Schoonheten ging aan boord om zijn post als Nederlands gezant in Nieuw Zeeland te gaan innemen. Onder de passagiers bevinden zich 300 emigrerende Nederlanders en ongeveer vijftig grootouders, die kinderen en klein kinderen in Nieuw Zeeland of Australië gaan bezoeken. In Southampton zal het gebalsemde stof felijk overschot van de sultan van Johore met enige plechtigheid aan boord worden geplaatst en in Singapore, voordat het schip in de haven aldaar aankomt, op de buitenrede door de Britse marine worden overgenomen en naar Johore gebracht. De sultane, prinses Mariam en het gevolg ver gezellen het stoffelijk overschot van de sultan, die tijdens zijn verblijf in Engeland overleed. Mgr. A. Bloom, bisschop-coadjutor van de Russische orthodoxe kerk in Londen, tijdens de inwijding van het kerkschip „Noorderlicht" in Haarlem. De bisschop-coadjutor van de Russische orthodoxe kerk in Londen, mgr. A. Bloom heeft op de morgen van tweede pinkster dag het kerkschip „Noorderlicht", gelegen in het Spaarnc in Haarlem, plechtig ge opend. Dit schip staat ten dienste van de voornamelijk vrouwelijke leden van dc Russische orthodoxe kerk in Haarlem en omgeving. Eens per maand zal hier een dienst worden gehouden. Voordat de bisschop het kerkschip, dat afkomstig is uit Rotterdam en daar reeun een grote wijding heeft gehad, betrad, werd hem als symbool van welvaart een doek met brood en zout aangeboden. De bisschop voerde vervolgens de zgn. klei- (Van onze correspondent in Brussel De Belgische pers in Kongo heeft veel aandacht besteed aan een geval van men- seneterij, dat dezer dagen voor het ge recht van Coquilhat werd berecht. Twee inheemsen en hun echtgenoten hadden een negerin gedood, die niet uit hun ge bied afkomstig was. Zij werd ..volgens de plaatselijke gebruiken" in stukken gesne den en met toevoeging van allerlei krui den gekookt en opgepeuzeld. De beide mannen zijn veroordeeld tot levenslange hechtenis en hun echtgenoten tot respec tievelijk 15 en 20 maanden dwangarbeid. Twee jonge knapen, die aan de maaltijd hadden deelgenomen, werden tot respec tievelijk 2 en 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het hof van appèl heeft de straffen ech ter verminderd. Tien jaar dwangarbeid voor een der mannen, terwijl de straffen van de vrouwen werden verminderd tot 6 en 8 maanden dwangarbeid. De jongens werden tot twee jaar dwangarbeid veroor deeld. Sedert die affaire wordt de streek Kara- wa door de negers als onveilig beschouwd. In Neder-Kongo is gisteren een groepje van zes blanken door een menigte van dui zend negers aangevallen en mishandeld, daar een Europeaan een inheemse vrouw dodelijk had aangereden. De gendarmen hebben op het nippertje kunnen beletten, dat de blanke chauffeur gelyncht werd. In een verklaring heeft de gouverneur- generaal van Kongo intussen bevestigd, dat de verkiezingen voor de gemeentera den, de gewestelijke raden en provinciale raden voor het einde van dit jaar zullen worden gehouden. Een aantal jonge intellectuele negers zal aan de universiteit van Leopoldstad een versnelde opleiding krijgen om latei- bij het gouvernement-generaal hoge func ties te bezetten. Aldus verklaarde de gou verneur-generaal dr. Hendrik Cornelis. Men wil klaarblijkelijk door deze maat regel een herhaling van de onlusten van januari voorkomen, maar de geesten zijn in Neder-Kongo nog zeer onrustig. Ge vreesd wordt dat de verkiezingen aanlei ding zullen geven tot nieuwe onlusten. GENèVE (Reuter) De Amerikaanse en Britse vertegenwoordigers op de con ferentie in Genève over een verbod van kernproeven hebben hun vertrek uit Zwit serland uitgesteld met het oog op onder handelingen die gaande zijn over de mo gelijkheid van nader technisch overleg. De Amerikaanse, Britse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken zullen vandaag kwesties die- verband houden met een ver bod van kernwapenproeven, bespreken, zo- is in gezaghebbende kringen meegedeeld. De conferentie is de vorige week tot 8 juni verdaagd, zulks wegens de mi nisterconferentie, doch onmiddellijk na de verdaging kwam overleg op gang over een westelijk voorstel om technici verslag uit te laten brengen over: 1. De controle van kernproeven op gro te hoogte. 2. De nieuwe wetenschappelijke gegevens over ondergrondse kernontploffingen. 3. Het vaststellen van wetenschappelij ke maatstaven voor het interpreteren van gegevens die controleposten verstrekken. Premier Kroesjtsjev heeft in een brief aan president Eisenhower ingestemd met een bijeenkomst van deskundigen ter be studering van het eerste van deze drie punten. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië zouden hierop maandag heb ben geantwoord dat zo'n bijeenkomst wei- punt wordt besproken. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko heeft hierover maandag met zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, geconfereerd. Lloyd had daarna een onderhoud met Herter. De Amerikaanse onderhandelaar op de conferentie over dc kernproeven, Wadsworth. verklaarde zondag te geloven dat de Russen een verdrag wensen. Hij denkt dan ook dat men tot een verdrag zou kunnen komen als de besprekingen maar lang genoeg met geduld en goede trouw worden voortgezet. McElroy onderweg WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Defensie, McElroy, wordt morgen in Genève verwacht. Naar ver luidt zal hij ook beschikbaar zijn om te adviseren bij het overleg inzake de kern proeven. Aanvankelijk zou hij al op 8 mei zijn vertrokken, maar door het overlijden van onderminister Quarles moest hij zijn reis uitstellen. President Eisenhower heeft maandag de minister van Marine, Gates, benoemd tot opvolger van Quarles. McEl roy heeft maandag voorts de vroegere voorzitter van de commissie van stafchefs admiraal Radford, die met pensioen was, in actieve dienst geroepen als adviseur. De huidige voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Twining, is de vo- ne wijding uit, bestaande uit reinigmg van de altaartafel, zegening vai; de kleden en aankleding van het altaar. In processie werden de relieken binnengebracht, die op het altaar een plaats kregen. Hierna zegende mgr. Bloom het kerkschip. Bij de plechtigheden assisteerden de archi mandriet Dionissios, deken van de Russi sche orthodoxe kerk in Nederland, en aartspriester I. Susemihl, pastoor van de ze kerk in Den Haag. Een koortje van le den uit Rotterdam zong gezangen en psal men. In een korte toespraak zei mgr. Bloom: „Uw geloof en liefde tot God geven hem in deze kleine kerk een goede woning. Christus zoekt in deze wereld een herberg. Hij heeft die in uw zielen gevonden. Deze plaats is geen bescheiden menselijk ver trek. Want elke plaats waar de Heer woont is in een paradijs veranderd. Laat ieder die deze kerk betreedt, zijn zonden buiten laten". Na deze inwijding, volgde de viering van de h. liturgie, 's Middags werd in het Chris telijk militair tehuis aan de Jansweg een receptie gehouden. Ondermeer bood de voorzitter van de Oecumenische raad in Haarlem, ds. W. M. van Asperen, hier zijn gelukwensen aan. De 21-jarige semi-prof Kool uit Delft, die by elke serieuze ontsnapping betrokken was en daarbij een grote activiteit aan de dag legde, is er na een fraaie solovlucht in geslaagd om de Ronde om de Haarlemmermeer op zijn naam te brengen. Kool heeft deze overwinning geenszins cadeau gekregen. Want (oen hij in de omgeving van de Kagerplas uit een ten ondergang gedoemd kopgroepje ontsnapte, moest er nog zo'n 25 kilometer gefietst worden naar de finish in Zwanenburg. En in die slotfase van de stryd hebben vooral Coen Niesten en Maarten Breure hem nog ernstig bedreigd. Hun actie werd evenwel geremd door de „oude" Van Straten die zijn beurt om kop te nemen regelmatig voorbij liet gaan. Nochtans leek Kool by de Nieuw Brug onder de Schipholweg, teen hy met een kleine inzinking worstelde, door de drie jagers te worden ingelopen. Maar in de „kronkels" rond het Fort dc Liede was Kool deze inzinking te boven en zodoende kon hy zyn riskante solovlucht toch nog met succes bekronen. Zoals gewoonlijk als er een groot veld renners er waren 150 vertrekkers van start gaat, werd het begin van deze ronde gekenmerkt door lekke banden, een klein valpartijtje bij de Sloterbrug en het afhaken van de zwakkere broeders van de hoofdmacht. Aan serieuze uitlooppogin gen werd nog niet gedacht. Daarvoor lag trouwens het tempo veel te hoog. Werke lijk strijd werd er pas geleverd toen de helft van de 180 kilometer lange koers er op zat. De semi-profs Steenvoorden, Nies ten, Kool, Van der Putten en Wuurman vormden met de amateur Mesters een kopgroepje, dat een actie om terreinwinst ondernam. De strijdvlam laaide toen hoog op, want het peloton wenste zich nog niet gewonnen te geven. Het gevolg hiervan was, dat op de Ringdijk tussen Sassenhcim en Bennebrock de kanshebbers en de kans lozen definitief werden gescheiden. Dooi de ontketende jachten op de vluchtelingen speelden er zich op dit traject waar Van der Putten door een lekke band uit dc kop groep verdween enkele kleine wieier- drama's af. De als favoriet voor de „Schip-hol-trofee" gestarte militaire ploeg reeds aangeslagen door pech van favo riet Hugens en Kouwenhoven kreeg van deze drama's ruimschoots zijn deel. Coen Visser werd in een valpartijtje betrokken en Ab van Egmoncl bleek met zijn wapen broeders Hoekstra, Van Dijk en Harings niet langer bestand tegen het hoge tem po. Met alleen Sythoff, Solaro en Bruinen berg nog in de voorste gelederen was het verlies van de kostbare trofee welhaast ze ker. Voor Wuurman wercl de strijd in het kop groepje te machtig en ontgoocheld ver dween hij naar de achterhoede. Bij de tweede doorkomst in Zwanenburg hadden Steenvoorden, Niesten, Kool en Mesters een voorsprong van 28 seconden. Maar voor een nieuwe aanval van het peloton moesten zij bij Schiphol (137 km.) het hoofd buigen. Toen de jacht st.il viel ging Niesten alleen door. Men liet hem echter niet gaan. Weer Kool en Steenvoorden openden met Beers, Snijder, Sluis en jon- gejan de jacht op de sterke Beverwijker. Door deze actie was ook het peloton weer heel dicht genaderd en in de contreien van de Oude Wetering was de capitulatie van de pas gevormde kopgroep een feit. Nu bleef Kool echter alleen de onderbroken opmars voortzetten en daarmee legde hij de basis voor zijn uiteindelijke overwin ning. Er moest weliswaar nog 25 kilome ter gefietst worden, doch dat bleek de kleine Delftenaar niet te deren. Hij greep tijdens zijn vlucht naar het grootst moge lijke „verzet" en wist zodoende zijn be lagers Niesten, Breure en Van Straten op afstand te houden. Ook het peloton, dat tot 13 man was geslonken en waarin Piet Steenvoorden (vorig jaar winnaar) bij Lis- se door een lekke band werd getroffen en na een felle achtervolging opnieuw aan sluiting wist te bekomen, kon Kool niet meer bedreigen. Doordat Solaro en Brui nenberg zich in deze slotfase van de strijd niet in het peloton wisten te handhaven, verspeelde de militaire ploeg er zijn laat ste kans op de ploegprijs mee. Deze werd nu tot grote opluchting van de organise rende „Bataven" oen prooi van het eigen team. De uitslag luidde: 1. B. Kool, Delft, de 180 kilometer in 4 uur 31 min. en 58 sec.; 2. op 16 sec. C. Niesten, Beverwijk; 3. M. Breure, Rotterdam; 4. G. van Straten, Schiedam; 5. op 3 min. en 24 sec. A. Jon- gejan, Rotterdam; 6. J. Mesters, Den Haag; 7. J. Corstjens, Budel: 8. P. Steen voorden, Heemstede; 9. M. Snijder, Half weg; 10. A. Sluis, Badhoevedorp; 11. P. Rijsbergen, Tilburg; 12. J. Beers, Zaan dam, 13. K. de Jongh, West Graftdijk; 14. M. Verwijlen, Somcren; 15. H. Zilverberg, Goirle. Clubklassering: 1. „De Bataaf", Half weg (Snijder, Sluis en Enfhoven) met 43 pnt.; 2. „Wilhelmina", Eindhoven met 50 pnt.; 3. Militaire ploeg met 57 pnt. Rik van Looy heeft zaterdag de eerste etappe van de 42ste Ronde van Italië ge wonnen. Dc Belg legde de 135 km van Milaan naar Salsomaggiore af in 2 uur 58 min. 47 sec., wat neerkomt op een gemid delde van 45,306 km/u. De uitslag was: 1. Van Looy (Belg) 2.58.47, 2. Vannitsen (Belg.) 3. Poblet. (Sp.), 4. Fantini (It.), 5. Albani (It.), 6. Van Wijns- berghen (Belg.), 7. Benedetti (It.), 8. Magni (It.), 9. Martini (It.), 10. Darrigade (Fr.) allen in dezelfde tijd als Van Looy. De uitslag van de tweede etappe luidde: I. Anquetil (Fr.) 22 km in 27 min. 46 sec. (gem. 47.539 km/u); 2. Graf (Zwits.) 28.11; 3. Baldini (It.) 28.25; 4. Ronchini (It.) 29.03; 5. Nencini (It.) 29.06; 6. Chalesi (It.), 29.10; 7 Defilippis (It.) 29.15; 8. Gaul (Lux.) 29.16; 9. Maule (It.) 19.18; 10. Fornara (It.) 29.21. Het klassement van dc derde etappe SalsomaggioreAbetone (180 km) van de Ronde van Italië luidt: 1. Charly Gaul (Lux.) 4 uur 56 min. 52 sec., 2. Hoevenaers (B.) op 22 sec., 3. Rik van Looy (B.) op 42 sec., 4. Carlo Arzini (It.) op 1 min. 22 sec., 5. Junkermann (Did.) op 1 min. 32, 6. Gim- mi (Zwits.) op 1 min. 35, 7. Megg (Zwits.) op 1 min. 48, 8. Zamboni (lit.) op 2 min. 15. Na de derde etappe luidt het algemene klassement: 1. Gaul (Lux.) 8 uur 25 min. 12 sec., 2. Van Looy (B.) op 1 min. 8 sec., 3. Anquetil (Fr.) op 1 min. 27 sec., 4. Rügg (Zwits.) op 2 min. 3 se c., 5. Hoeve naers (B.) op 2 min. 12 sec., 6. Junkermann (Did.) op 2 min. 19 sec., 7. Arzini (It.) op 2 min. 20 sec., 8. Conterno (It.) op 2 min. 29 sec., 9. Ronchini (It..) op 2 min. 50 sec., 10. Zamboni (It.) op 2 min. 50 sec. WIELRENNEN. De Amsterdammer Peter Post heeft op de eerste pinksterdag met veel machtsvertoon 2 van de 3 wedstrij den met Derny-gangmaking op de wie lerbaan „Duinhorst" in Wassenaar gewon nen. Hij won de wedstrijden over 25 en 35 ronden en werd tweede in de race over 50 ronden. In het eindklassement eindigde hi.' als eerste met 14 punten. (Van onze correspondent in Londen) In het sedert de rassenonlusten van vo rige herfst beruchte Nottinghill district in West-Londen, heeft een groep nozems in de nacht van zaterdag op zondag een 32- jarige kleurling, Kelso Benjamin Co chrane, afkomstig uit Jamaica, overwel digd en met messteken zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Dit nieuwe drama heeft de openbare mening in Engeland diep ge schokt. Het is een symptoom van door fascistische groepen kunstmatig aange wakkerde rassenstrijd. Sir Oswald Mosley de Engelse Mussert, die het kort na de HET ZATERDAG in dit blad reeds uit- het slachtoffer zit iets dierlijks, voerig aangekondigde, in Engeland sinds maanden onverminderd succesrijke stuk „Zeven tegen Nippon" van de nog geen dertigjarige Willis Hall is in de Haar lemse Schouwburg door „Puck" in Neder landse première gebracht. Van de toneel spelen, die de lotgevallen van soldaten tijdens de tweede wereldoorlog lol onder werp hebben, is dit zonder enige twijfel tot dusver het beste. Het is waarschijnlijk vooral op grond van de kwaliteit, dat men hier en daar zelfs een vergelijking m.et. Journey's Endvan R. C. Sheriff uit het begin van de dertiger jaren heeft ge maakt (in ons land door Eduard Verkade als „De lange reis" vertoond). Van held haftigheid bij de noodgedwongen avon turen is echter geen sprake. Zelfs van vaderlandsliefde niet. Willis Hall is een pacifist met uit ervaring en mensenkennis verworven recht van spreken. Hij onder scheidt zich van geestverwanten, doordat hij geen stellingen opwerpt om van daar uit verontwaardigde verhandelingen af te vuren. Het betogende element is volstrekt afwezig. Hij laat alleen maar zién, genoeg of liever: suggestief genoeg om de toeschouwer een gevoelige les te leren (en dat is altijd treffender dan hem verstande lijk de les te lezen). Hij laat zien, dat de oorlog een afschuwelijk vernederend, ver achtelijk bedrijf is. ALS MEN DIT STUK bij een bepaald genre wil indelen, dan moet men zeggen: het is anti-romantisch. Het rekent af met de valse illusies, die nog altijd worden gepropageerd, in het bijzonder met de leuze dat de werkelijke militaire dienst, dus als het erop aankomt, van een jongen een man zou maken. Om de overtuigings kracht van zijn onuitgesproken naar on miskenbare bedoeling te versterken, heeft hij zich evenwel terecht bediend van een romantisch procédé, dat men kent uit de sensatiespelen, waartoe ook de thrillers behoren: dat van het isole ment. Een Britse patrouille, bestaande uit zeven genummerde manschappen, komt in een verlaten hut in de rimboe van Malakka tot de schrikbarende ont dekking door de voorhoede van de naar Singapore oprukkende Japanners van de hoofdmacht te zijn afgesneden. Zij heb ben echter één verdwaalde tegenstander krijgsgevangen gemaakt. Het dilemma is nu: moeten zij hem meenemen bij hun poging om langs sluipwegen hun basis kamp te bereiken, of is het veiliger hem af te maken? Twee uur lang houdt Willis Hall ons gespannen bezig met de harts tochtelijke „gedachten"-wisseling hier over, waarbij ten slotte van begrippen als kameraadschap en naastenliefde maar heel weinig houdbaar blijft, om van waardigheid maar te zwijgen. Gewo ne aardige jongens komen te verkeren in een situatie, waarin verdeeld besef van verantwoordelijkheid, eerzucht, angst en drang tot zelfbehoud om de voorrang strijden. Het beestachtige is niet lan ger iets, dat alleen aan de ongekende vijand wordt toegeschreven, het deelt zich steeds dieper invretend aan de eigen wapenbroeders mee. Zelfs in de tot uiting nig zin heeft als niet tevens het tweederige week wegens longkanker geopereerd.komende bewijzen van medelijden met maar dan van de goede kant. BIJ HET OPGAAN van het doek ziet men een vermoeide sectie binnenkomen. Zolang zij zich van geen gevaar bewust zijn, weten de soldaten zich in de omstan digheden te schikken. Zij zijn gestuurd, zij hoeven geen beslissingen te nemen, zij kunnen hun onbehagen afreageren in op gewonden scheldpartijen van kwajon gensachtige luidruchtigheid. Dat zij ver van de beschaving verkeren, kan men uit de grofheid van hun uitbarstingen van humor vernemen. Zij blijven verbonden door hun onderworpenheid aan de tucht en hun verlangen naar huis en de bescher ming van het hoofdkwartier. Hun opvat tingen van plicht mogen verschillen, zij moeten uiteindelijk dezelfde bevelen Ge hoorzamen en hebben op een enkele uit zondering na de aan afkeer grenzende verveling en onlust gemeen. Maar als zij onverwacht van aangezicht tot aange zicht moeten beschikken over andermans leven en zichzelf door de dood in de na bijheid bedreigd weten, dan vormen zij alleen nog maar een eenheid in de orga nisatorische zin van het woord. De tegen stellingen worden gewelddadig verscherpt. Het lachen, waartoe in de eerste akte royaal aanleiding is geweest, vergaat iedereen. ..ZEVEN TEGEN NIPPON" (in de Nederlandse titel ontbreekt de sarcasti sche toespeling op de zegewens van het marslied „The long and the short and the tall") is met voortvarend vakman schap en in kernachtige dialogen ge schreven. Dat het zo knap gemaakt is, "lot en met de dosering van natuurlijke ont spanning als het ware volgens de regels van de handboeken der dramaturgie, zou tot de veronderstelling kunnen leiden dat de handigheid ten koste van de eerlijkheid is gegaan. Daarvan dunkt mij geen spra ke. Ik heb slechts één bezwaar, namelijk dat de laatste scène de overgave van de slechts op promotie bedacht zijnde kor poraal als een offer aan de eisen van de compositie kan worden uitgelegd. Bo vendien verzwakt dit effect iets te opzet telijk de uitwerking van het pricipieel aan de orde zijnde. Met bewonderens waardige economie zijn de optredende personen van voldoende karakteristieke eigenschappen voorzien om het gekweek te inzicht emotioneel te verdiepen. Aan vertaler Alfred Pleiter komt het eigen aardige compliment toe, dat hij blijk heeft gegeven van grote virtuositeit in het vin den van Nederlandse krachttermen en schuttingwoorden, die nu eenmaal thuis horen in het militaire kader. REGISSEUR ERIC VAN INGEN heeft voortreffelijk werk geleverd. Hij is erin geslaagd een geenszins uit prominenten van ons toneel bestaand ensemble een grotendeels sterke voorstelling te laten geven, waarbij vrijwel alle figuren zo als dat heet uit de verf zijn gekomen. De auteur, die bij de première zelf kwam danken voor het applaus, heeft zijn zin behoorlijk gekregen. Uitblinkers waren naar mijn mening Piet Römer en Bob Verstraete, de laatste meer door zijn we- Bob Verstraete in „Zeven Nippon". Legen zenlijke autoriteit dan door zijn rolkennis. de eerste door zijn in aanhankelijkheid verkerende bemoeizucht, waarbij hij ook zijn parodistisch talent kon uitspelen. Leen Jongewaard zorgde voor wat aan doenlijke vertedering door de kinderlijke grootspraak over amoureuze belevenissen, waar Jan Hundling de kunst van vader lijk luisteren tegenover stelde. Wim van den Heuvel illustreerde de Schotse zunig- heid door op z'n Gronings uitgangen af te bijten en overwon geleidelijk een zeke re krampachtigheid bij de typering van de stugge verdediger van voorschriften. Will van Seist; gaf de man uit Wales een boerse allure en Eric van der Donk moet zich hoeden van de korporaal geen mar qué uit een melodrama te maken. In Lodi Neervoort heeft men iemand gevonden met het uiterlijk van een Japanner, die de schuchter doorbrekende sympathie aannemelijk deed zijn, maar niet geheel de angst plastisch wist uit te beelden. In tussen is het een niet geringe prestatie om een hele avond zwijgend te doen als of men niets verstaat zonder voor een on nozele te worden aangezien. „Puck" heeft het seizoen besloten met een ongemeen belangwekkende en boei ende gebeurtenis. Nog een kleine techni sche wenk tot besluit: de laatste uit de radio opklinkende woorden voor de pauze „Wij komen jullie afmaken" waren voor dc meeste bezoekers onverstaan baar. Maar dat is een kleinigheid, die ge makkelijk te verhelpen zal zijn. David Koning VATICAAN (AFP) Paus Joannes XXIII heeft zaterdag een eerste commis sie ingesteld ter voorbereiding van het Concilie dat vermoedelijk over twee jaar zal worden gehouden. De commissie, die onder leiding staat van de kardinaal staatssecretaris Domenico Tardini, zal suggesties en raadgevingen van de bis schoppen inwinnen en de mening van de verschillende departementen van het cen trale kerkbestuur in Rome vragen oorlog op de Joodse wijken van Londen had gemunt, maar daar het onderspit heeft gedolven, probeert thans de sociale spanningen, opgewekt door de immigratie van duizenden kleurlingen uit het arme Jamaica, die in Londen werk hebben ge vonden of hopen te vinden, politiek uit te buiten. Een beweging, genaamd „Houdt Enge land blank", heeft zelfs een hoofdkwartier in de kleurlingcnwijk opgericht en agiteert daar met huis-aan-huis verspreide pam fletten, Ook andere methoden van ophit sing tegen de doorgaans vredelievende en rustige West-Indiërs worden gebruikt. Mosley zelf hield kort geleden een tegen de kleurlingen opruiende redevoering. Na de relletjes van vorig jaar is het po litietoezicht in deze buurt verscherpt, maar de politie kan natuurlijk niet overal tegelijk zijn. De haveloze omgeving van Notting Hill met zijn vele vervallen hui zen vormt een uitgelezen oord voor het jeugdige straatgespuis. Onder het groep je, dat Cochrane aanviel, waren jongens van ten hoogste vijftien of zestien jaar. De aangevallene, die met een arm in gips liep, kwam juist van het ziekenhuis, waar hij de arm had laten behandelen. Hij stond bekend als iemand die hard werkte en zou in juni gaan trouwen met een leerling-ver pleegster. De bende nozems, die plotse ling uit een leegstaande winkel te voor- schijnkwam, sneed hem de pas af en met de kreet „He, Jim Crow". Het was met deze uitroep, dat vorig jaar de straatge vechten waren begonnen, waarbij niet min der dan twee duizend personen waren ver wikkeld. De aanval op Cochrane was voor bij in een paar minuten. Hij werd ster vende op het trottoir aangetroffen. Co chrane wordt beschreven als een bedaar de jongeman, die teruggetrokken op zijn kamer woonde. Hi.i had zaterdagavond laat zijn woning verlaten om de dokters te vragen de pijn in zijn arm te stillen. Zij hielpen hem, maar terugkerend kreeg hij vlak bij zijn woning hot mes in de borst gestoken. Zijn dood heeft een golf van haat onder de gekleurde bevolking tegen de blanken doen oprijzen. Het geval staat niet op zichzelf. Nadat de toestand enkele maanden geleden ge kalmeerd scheen, hebben de facisten niet stil gezeten. De atmosfeer werd toen het voorjaar zijn intrede deed steeds meer ge spannen, want gezien de overvolle krotten, die de negers in Londen bewonen, in de hand gewerkt door de woekerhuren, lokte het mooie weer en dc lange avonden de bevolking de straal op. waarbij botsingen steeds talrijker werden. Vrijdagavond werden daarbij twee politieagenten ge wond. Bijna elke avond wordt er gevoch ten, al laten de nozems doorgaans hun dolken, flessen en scheermessen, die zij in de herfst hebben gebrukt, tot nu toe thuis. De politie is naar aanleiding van het ge beurde thans extra versterkt. Overval auto's staan op straathoeken, agenten pa trouilleren met z'n tweeën. Surveillance wagens rijden af en aan. Lagerhuisleden hebben juist de afgelopen week Butler, de minister van binnenland se zaken, gewaarschuwd dat er weer iets broeide en verzocht de politie uiterste waakzaamheid te laten betrachten. Butler heeft thans een aantal nieuwe maatrege len genomen. In Notting Hill en het aan grenzende Parldington wonen niet minder dan tien duizend West-Indiërs. Al doen de autoriteiten hun best verder onheil te voorkomen, deze door onverlaten aange stichte rassenstrijd werpt een ernstige smet op Engelands reputatie van ver draagzaamheid. LONDEN (Reuter) Vertegenwoordi gers van Afrikaanse en Westindische ver enigingen in Londen hebben maandag aan premier Macmillan een brief gezonden, waarin zij verklaren dat de „gekleurde burgers van het Verenigd Koninkrijk en mogelijk in het gehele gemenbest hun vertrouwen hebben verloren in het ver mogen van de overheid om hen te be schermen". Voorts heeft het comité van Afrikaanse organisaties in Londen be kendgemaakt, dat het de regeringen van Ghana, Nigeria, Soedan. Guinea, India en de Westindische federatie om „inmen ging" heeft gevraagd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10