£uxaMex Blok twee punten achter Walda in schaakcompetitie van Kijk Uit Enfield en HBS zegevierden in Pinkstertoernooi Strawberries IJmond-agenda Stormvogels struikelt op de drempel van de eredivisie Prachtig gewichthef festijn in Santpoort; Nederland wint Wasmachines - Centrifuges DAVO-haarden De beurs Amsterdamse Beurs Christelijk Mannenkoor houdt zangavond LOENDERSLOOT Terrasvogels won van Dortmunder Sportverein VSV verspeelde de winst tegen ZFC LOENDERSLOOT Successen voor ulo in schoolkorfbaltoernooi in Velsen Uitslagen schoolkorfbal- wedstrijden in Velsen Op Schoonenberg: treurige gezichten Toos Boersma zegt het amateurtoneel vaarwel Schade aan middensluis valt noga! mee Ds. J. A. Roskam Ds. J. B. Assendorp gaat naar Zierikzee DINSDAG 19 MEI 1959 Tüdens de Pinksterdagen is er nog hoc key gespeeld op de velden van de K.H.C. Strawberries in Driehuis. Daar werd een internationaal Pinkstertoernooi gehouden. Men mag dit toernooi waaraan uit Ken- ncmcrland ook HBS en Zandvoort deelna men zien als het besluit van het seizoen 1958/59 in Kennemerland. Dc Engelse gasten, de dames van de La- tymer H.C. en de spelers van Enfield, kwamen niet vrijdagavond laat maar pas zaterdagmorgen aan, doordat het char tervliegtuig, waarmee zij naar Schiphol reisden, vertraging had. Tot na het mid dernachtelijk uur wachtten de gastvrou wen en gastheren in het clubhuis. Na een korte begroeting door voorzitter Joost Ot to van de K.H.C. Strawberries vertrokken de Engelsen naar hun logiesadressen. Om drie uur zaterdagmiddag traden de ploegen van Enfield en Strawberries aan voor de officiële herenwedstrijd, een tra ditie bij al deze tien uitwisselingsbijeen- komsten van de Velsenaren en de spelers uit de voorstad van Londen. Het partij geven van de gasten dwong bewondering af. Strawberries zegevierde in deze ont moeting met twee-één. De spelers van dit team boden de Enfield mensen sleutel ringetjes aan met het embleem van Straw berries: de aardbei. Op hun beurt konden de spelers van Strawberries een bierpul met inscriptie in ontvangst nemen. Het Pinkstertoernooi Reeds op de eerste dag van hot toernooi toonden Enfield en Push zich bij de heren sterke tegenstanders. Dit bleef zo, en toen op de middag van de tweede Pinkster dag om vier uur de laatste wedstrijden ge speeld waren bleek Enfield met acht pun ten inderdaad winnaar bij de heren te zijn. Bij de dames werd dit het elftal van HBS, dat zich de meerdere toonde van Latymer dames en met negen punten het toernooi eindigde. Enfield heren en HBS dames ontvingen de eerste prijzen: wandbordjes met het embleem van Straw berries. De dames van Latymer kregen een door Velserend beschikbaar gestelde beker voor het elftal, dat het beste doelsaldo zou hebben. Zandvoort kreeg als poedel prijs eveneens een wandbordje. De beide elftallen van Zandvoort verkregen een ne gatief doelsaldo van tweeëntwintig, in hoofdzaak veroorzaakt door het slechte resultaat dat de dames op het toernooi ver wierven. Het Zandvoortse dameselftal be haalde twee winstpunten. De prijsuitreiking zou na afloop van het toernooi zijn geschied door wedstrijdlei der en vice-voorzitter Jan van Randtwijk in het tegenover de velden gelegen ge bouw van de dienst B.B. Het bleek even wel niet mogelijk daar tussen de ongeveer honderdenzeventig gasten, gastheren, be stuursleden en officials één plaatsje voor de persvertegenwoordiger in te ruimen. Hij moest dit deel van zijn verslag der halve- samenstellen uit de „van horen zeg gen" verkregen berichten. De volledige uitslagen van het toernooi volgen hieronder: Heren: Eerste pinksterdag: Strawberries 2— Zandvoort 1—1: Push—Strawberries 2—1; Enfield —HBS 2-0: HBS—Strawberries 01: Push— Zandvoort 2—0; Enfield—Strawberries 2 2—1; Push—HBS 3—1; Enfield—Zandvoort 1—1; Straw berriesStrawberries 2 3—0. Tweede pinkster dag: Enfield—Push 1—0; HBS—Strawberries 2 1_0: StrawberriesZandvoort 3—0; Enfield Strawberries 0-0; Push—Strawberries 2 2-2; HBS—Zandvoort 1—2. Dames: Eerste pinksterdag: Strawberries 2— Zandvoort 1—2; Push—Strawberries 0—1; Laty mer—HBS 0—2; HBS—Strawberries 0—0; Push- Zandvoort 5—0; Latymer—Strawberries 2 2—0; Push—HBS 02; Latymer—Zandvoort 5—0; Advertentie OFF DEALER lriiiii iiiTir MARKTPLEIN Op vrijdag 22 mei zal het Christelijk Mannenkoor IJmuiden, lid van de Konink lijke Bond van Christelijke Zang- en Orato riumverenigingen, een zangavond organi seren in de Hervormde Kerk aan de Ka naalstraat. Er werken vier mannenkoren, alle lid van de Bond, aan mee: De Lof- stem, Broek op Langendijk, Christelijk Mannenkoor, Sassenheim, Christelijk Mannenkoor Jubilate, Katwijk aan Zee en het organiserende koor uit IJmuiden. Mevrotiw J. van Dorp—van Heiningen zingt sopraansolo's, de heer Adriaan Ver schoor speelt orgel, de heer P. van Zoen piano. VELSEN DINSDAG 19 MEI Thalia: „De dief van Bagdad", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermculenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abeelenstr. Raadhuis Velsen: Gemeenteraadsver gadering, aanvang 19.30 uur. WOENSDAG 20 MEI Thalia: Feestavond DSS, 20 uur. Rex: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Havenmond IJmuiden: Aankomst Hr. Ms. „De Ruyter" met Sjah van Perzië, 4 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van sociale zaken, 1012 uur. Heidestraat: Vijfde Velser Schoolbasket- baltoernooi (meisjes), 15.30 uur. BEVERWIJK DINSDAG 19 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Overval in de Pacific". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vierkante rekruut". WOENSDAG 20 MEI Bioscopen: Als dinsdag. StrawberriesStrawberries 2 0—3. Tweede pink sterdag: Latymer—Push 1—0; HBS—Strawberries 2 3—1; StrawberriesZandvoort 6—0; Latymer - Strawberries 0—0; PushStrawberries 2 0—1; HBSZandvoort 30. De eindresultaten luidden: Dames: 1. HBS 9 pnt.: 2. Latymer H.C. 7 pnt.; 3. Strawberries 6 pnt.; 4. Strawberries II 4 pnt.: 5. Push en 6. Zandvoort elk 2 pnt. Heren: 1. Enfield 8 pnt.; 2. Strawberries en 3. Push elk 7 pnt.; 4. Zandvoort 4 pnt.; 5. Strawber ries 2 3 pnt.; 6. HBBS 2 pnt. Donderdagavond om halfzeven wordt op het zelfde veld de officiële dameswedstrijd Strawber riesLatymer gespeeld. De wisselbékcr werd in 1958 door de gastvrouwen gewonnen. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden Met de pinksterdagen had Terrasvogels een senior- en een junior-elftal van deDort- munder Sportverein '08 op bezoek. Op eer ste pinksterdag kwamen het eerst de ju- niorenploegen van beide clubs tegenover elkaar te staan. Deze ontmoeting werd door de Duitsers met 3-1 gewonnen. Wel had Breys de gastheren een 1-0 voorsprong gegeven, maar tenslotte speelden de be zoekers wel zoveel beter voetbal, dat hun de 3-1 zege ten volle toekwam. Bij de senioren echter trokken de Ter rasvogels aan het langste eind. Met de rust hadden zij een 2-1 voorsprong door toedoen van Thoolen en Röbken. Alles was echter nog mogelijk, daar in de eerste helft beide ploegen volkomen tegen elkaar opge wassen bleken. Dit was aanvankelijk in de tweede helft nog het geval. In deze pe riode maakte Thoolen uit een voorzet van Weynen een prachtig doelpunt, waartegen over de uitstekende Duitse doelman vol maakt machteloos stond (3-1). Hierna namen de Duitsers het spel meer en meer in handen en nadat hun linksbuiten buiten doelman Boesers bereik tegen de onder kant van de lat had geschoten, kon de mid denvoor de stand op 3-2 brengen. Kansen op de gelijkmaker hebben de Duitsers ze ker nog gehad, maar over het geheel was schieten niet hun grootste kracht. Scheids rechter Van Duyvenbode leidde deze inter nationale ontmoeting voortreffelijk. Advertentie KENNEMER LICHTDRUK- EN KOPIEERINRICHTING ticfrtdJVjh fotokopie standi k&dn-ofoset DUIHVUETSTR (28 VEISEN-N Wanneer VSV in Zaandam na de rust ever. goed voetbal had gespeeld als daar voor zou de uitslag wel anders zijn ge weest dan 31 voor de Zaankanters. Het begin was zo veelbelovend. Met alle tech nische kunde, waarover men beschikte, ging VSV ten aanval en belaagde -.'oort- durend het doel van ZFC. Na 'n goed nalf- uur resulteerde de druk in een doelpunt van linkshalf Bredeveld, die spil Kuiper omspeelde en invaller-doelman Beets het nakijken gaf. Slechts eenmaal werd Oeer- lofs aan de andere kant gepasseerd, maar Pietersen trapte de bal van de doellijn weg. Vlak voor rust evenwel kwam ZFC toch nog gelijk, toen De Graaf de Velser- defensie verschalkte. Daarmee kwam een keerpunt in de strijd. ZFC werd sterker. Een strafschop werd door Smit in een doelpunt omgezet en met een hakballetje van Kat kwam ZFC zelfs op 31. Daar tegen had VSV geen verweer meer. Chr. Bond van Overheidspersoneel Het hoofdbestuur van de Ned. Christe lijke Bond van Overheidspersoneel heeft uit veertig sollicitanten benoemd tot vrij gesteld bestuurder de heer C. Brinkman uit Amsterdam, ter vervanging van de heer J. J. J. Colijn. die benoemd is tot hoofd van het Bureau Personeelsbeheer van de gemeente Velsen. De heer Brink man zal speciaal worden belast met de technische kant van de moderne loon- methodiek. Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Met grote verbetenheid verdedigt J. Blok zyn titel in de competitie van de schaak club Kijk Uit. Met nog slechts twee partyen te spelen is zijn achterstand op F. J. Walda twee punten zodat in het gunstigste geval hem een beslissingswedstrijd wacht. Voor de in het begin van de competitie geleden nederlaag tegen P. Heidenreich nam hy nu revanche. Voor P. Heidenreich had deze nederlaag nog belangrijke gevolgen kunnen hebben als M. Lanscr van P. Lanser zou hebben gewonnen. P. Lanser deed echter zijn sportieve plicht, versloeg zün broer en voltrok daarmee tevens het vonnis over hem. uit: 18 11 6 1 14 18 10 4 4 12 20 6 10 4 11 20 7 6 7 10 20 5 8 7 9 20 5 8 7 9 20 7 3 10 8/ 18 4 8 6 8 20 5 3 12 6/ 20 3 5 12 5/ G. L. de Haas werd door G. H. H. C. Maas verslagen en tuimelde dientengevolge enkele plaatsen in de rangschikking. Deze ziet er nu als v< 1. F. J. Walda 2. J Blok (1) 3 Tj. de Jong 4. A. Kistemaker 5. P. Lanser 6. J. L. Wijdoogen 7. G. L. de Haas 8 R. Visser (1) 9. P. Heidenreich 10 M. Lanser Ir W. Mees, die een halve comoetitie heeft gespeeld behaalde uit 11 partijen 9 winstpunten. G. H. H. C. Maas, die -ven- een* een halve competitie speelt, behaalde tot, nu toe 4/ punt uit 9 partijen. De par tijen die nu nog gespeeld moeten worden zijn: J. Blok—F. J. Walda, G. H. H. C. Maas—R. Visser, G. H. H. C. Maas—F. J. Walda en de afgebroken partij R. Visser— J. Blok. De gespeelde partijen uit de tweede groep hadden tot resultaat dat de over winning van W. Deelder op H. Aarts de eerste definitief in veiligheid bracht. De remise tussen A. v. d. Plas en H van Nic-uwenhuizen was nog slechts van be lang voor het vaststellen van de rang schikking. A. J. van Niekerken versloeg in groep 3 C Bruin en eiste daarmee definitief de tweede plaats voor zich op. C. Abspoal en In Velsen-Noord behaalden de Openbare Uh> I, tweede Chr. Ulo I en de Openbare Ulo 3 de titels in de schoolkorfbalwed - strijden. Na afloop reikte het H.K.B.-be stuurslid, de heer A. Vos, de medailles uit. Dc eindstanden waren: Groep IA: 1. Openbare Ulo I, W. de Zv ijger Ulo 2, RHBS, Duinwijk Ulo I. Groep 2A: 1. tweede Chr. Ulo I, Open bare Ulo 2, VGLO Moenspl. I, W de Zwij ger Ulo 3. Groep 1B: 1. Openbare Ulo 3, tweede Openbare Ulo, Openbare Ulo 4 en Open bare Ulo 5. Voor de finales der schoolkorfbalwedstrijden te Velsen-Zuld hebben zich geplaatst de Jan Ligt- hartschool. Clara Sternschool. Moerbergschool en de Prof. Van der Leeuwschool. De uitslagen waren: Theo ThijssenClara Stern 0—1; Jan Ligthart Ossendorp 2 20; Brederode -A. v. Nassau 2 4—0: A. v. Nassau—Theo Thi.is- sen 2 2—0; WatervlietBrederode 2 11; Water vliet 2—Theo Thijssen 3 0—7; Moerberg—Ossen- dorp 1—0: Prof. v. d. Leeuw—Jan Campert 1—1; Theo ThijssenA. v. Nassau 2 0—0; Theo Thijs sen 2—Ossendorp 2 0—1: Jan Ligthart—A. v. Nas sau 2—0; Theo Thijssen 3—Jan Campert 0—0; Pi of. v. d. Leeuw—Watervliet 2 3—0; Ossendorp —Watervliet 0—0; Brederode 2—Moerberg 0—0; Theo Thijssen 2—Jan Ligthart 0—2; Ossendorp 2 -A. v. Nassau 1—0; Clara Stern—Brederode 1—1; Watervliet. 2—Jan Campert 0—7; Prof. v. d. Leeuw —Theo Thiissen 3 6—2; Ossendorp-Brederode 2 2—0; A. v. Nassau 2—Clara Stern 1—1; Theo Thijs- sen—Brederode 2—0; Watervliet—Moerberg 1—2. J. v d. Hoek zijn in eerste instantie nog niet tot een beslissing gekomen. Een kleine kans behield in groep 4 A. A. Verkooyen nu hij met J. Kroese afreken de. Twee belangrijke partijen werden hier afgebroken, te weten C. DonkerJ. B. Cleeren en P. Kraamer jr.J. Kroese. Donderdag voortzetting De competitie wordt donderdag 21 mei in het Cultureel Centrum voortgezet. Zojuist vernemen wij dat de arbiter van de N.H.S.B. de laatste partij uit de pro motiewedstrijd ZandvoortKijk Uit 2 in het voordeel van Zandvoort heeft beslist. De uitslag werd hierdoor 73 ten gunste van de schakers uit de badplaats. Slechts één overwinning kan Kijk Uit 2 donderdag in het derde treffen in Overveen nog pro motie opleveren. ZO VROLIJK als het zonnetje voor de wedstrijd Stormvogels—KFC scheen en zo opgewekt als de in overwegend hlauw-witte habijten gestoken Stormvogel supporters keken, zo somber pakten de wolken na afloop van de wedstrijd zich samen en zo treurig keken de supporters van de Pieten. Want toen stond onom stotelijk vast dat het Stormvogels voor de derde keer in successie niet was gelukt de zo fel begeerde ere-divisie binnen te stappen. Het sportieve KFC belette dit door een gelijk spel te bevechten. Tot groot verdriet van de vele duizenden Stormvogel-aanhangers, die maandagmiddag „Schoonenberg" bevolkten. Het begon allemaal zo veelbelovend. De zon scheen, jongetjes zwaaiden enthousiast met blauw-witte parapluies, een kakofonie van toeters en bellen vermengde zich met pittige marsmuziek. Een grote Storm vogel met een bal in zijn klauwen geklemd spreidde fier zijn vlerken uit op het af dakje van de spelersingang en de penning meester van de Pieten wreef tevreden in zijn handen, omdat het sportpark schoon uitverkocht raakte. Jong en oud zwaaide met vlaggetjes, die door beide eendrachtig samenwerkende supportersverenigingen waren uitgereikt en plantte de blauw witte hoofddeksels nog wat beter op het hoofd. Toen de spelers het veld opkwamen brak een gejuich los, dat het gehele sport park op zijn grondvesten deed schudden. „Je zal zien. Stormvogels wint en als GVAV en Sittardia nu nog gelijkspelen en die kans is er dan....". De Storm vogelsupporter wreef vergenoegd in zijn handen toen de scheidsrechter voor de af trap had gefloten. Naarmate de wedstrijd vorderde, verminderde het gejuich. Tijdens de rust, die met 0-0 was ingegaan, was de stemming al ietwat bedrukt. Vooral toen bekend werd dat Sittardia met 1-0 leidde tegen het Groningse GVAV. „Ze winnen wel. Na rust zijn ze altijd veel beter", zei reedsgenoemde supporter. Zijn optimisme werd zelfs niet gebroken toen KFC ondanks een voortdurend over wicht van Stormvogels scoorde. „Dat is juist goed. Nu gaan ze pas vechten. In de laatste minuten maken ze altijd een stuk of wat goals", zei hij zenuwachtig lachend. Ir. zaal „Zomerlust" te Santpoort zijn zaterdag de gewichtheffers van de A. K. Herkules-Donaustadt Oostenrijk tegen die van de combinatie L.K.O.-LeidenIJ.K. V. - Hercules aangetreden. De voorzitter van de 1J.K.V. Hercules, de heer W. Schaap, noemde het een groot voorrecht de gastheer van de Weners te zijn temeer daar de bakermat dezer sport in Wenen ligt. Deze sport is in Wenen net zo populair als in Holland voetballen. Aan de heer Berendeissel, manager der Oostenrijkers, overhandigde de heer Schaap een in de Nederlandse driekleur uitgevoerd vaandel. Hij sprak de hoop uit dat de strijd op de gebruikelijke sportieve krachtsportwijze zou worden geleverd. Voor de IJmuidenaren kon de atleet F Anthonissen wegens een blessure niet deelnemen. Zijn plaats werd door J. de Romijn ingenomen. De wedstrijden zijn toch een Nederland se overwinning geworden. Voor Wenen verwerkte Hüber 275 kg. Pech 272/ kg, Soeper 295 kg, Garnhaft 285 kg en Ludwich, die vele malen de titel van „meisterschaft von Wien" of „Kam pioen van Wenen" behaalde, 320 kg. Wat dus voor de gasten een totaal van 1447 'V. kg opleverde. Door de Nederlandse combinatie is uit stekend gewerkt en vooral viel de oresta tie van P. Uitendaal op, namelijk 290 kg. Dit betekent dat deze atleet 10 kg meer heeft vex-werkt dan op de nationale kam pioenschappen. De Romijn verwerkte 280 kg. Zirkzee een 17-jainge atleet 202 kilcgi-am. Door Keii-sgieter, tweede op de natio nale kampioenschappen, 315 kg en door de kampioen van Nedeidand zwaai'gewicht S. Stokkel 350 kg. Dit was een totaal van 1537 kilogram. De strijd is op internationale wijze door de hoofdkamprechter C. Scheffer en de kamprechters Bei-endeissel en Maasland berecht. Na het bekend maken van de uit slag door de voorzitter van het wedstrijd- bureau, de heer Schaap jr., sprak de Oos tenrijkse leider woorden van dank. Hij zei dat deze avond in IJmuiden een onvergete lijke was geworden voor hem en alle deel nemers. Hij hoopt dan ook dat de beide Nederlandse verenigingen volgend jaar de gasten in Wenen zullen zijn. Tot slot werd er tot 2 uur in de nacht gezellig gedanst in 'n echt sportieve sfeer. Erelid van „Palvu" Mevrouw Toos Boei-sma, het oudste wer kende dameslid van de arbeiderstoneel vereniging „Palvu" uit IJmuiden heeft za terdagavond, na afloop van de opvoering van „De man, de vxmuw en de moord" in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan, van het amateurtoneel af scheid genomen. Zij werd bij deze gele genheid toegesproken door de voorzitter van „Palvu", de heer Cor Gi-avemaker, die haar een bijzonder verdienstelijk speelster noemde, die op een eervolle loop baan als dilettante kan terugzien. Spreker memoreerde hierbij een groot aantal pri ma gespeelde rollen, zoals Kniertje in „Op hoop van zegen" en de titelrol in „De meid". Bovendien heeft zij zich altijd een actief en enthousiast medewerkster ge toond bij de voorbereidingen der vei-schil- lende opvoeringen, zodat spreker haar het erelidmaatschap van de vereniging aan bood, plus de benoeming tot „Ridder in de Orde van de Plankenkoorts". Voor haar artistieke prestaties overhandigde de heer Gravemaker haar vervolgens een bloem stuk, een fruitmand en een geschenk in enveloppe. De heer Boersma, die zijn echtgenote zo dikwijls voor repetities en voorstellingen heeft moeten afstaan, ont ving als blijk van waardering een kistje sigaren. Deze hartelijke huldiging van een sympathieke dilettante werd na een kort dankwoord door mevrouw Boersma met een spontaan applaus door het publiek on derstreept. Om het voetballeed te verzachten hebben de beide supportersverenigingen de aardige gedachte gehad de twee meest enthousiaste supporters van Stormvogels tijdens de wedstrijd tegen KFC te bedenken met twee prijzen van ieder vijf gulden. De redactie van de „IJmuider Courant" is als jury opge treden. Op de bij dit artikel geplaatste foto zijn de prijswinnaars omcirkeld. Zij kunnen hun prijzen halen bij het sigarenmagazijn aan de Lange Niéuw- straat .493 in IJmuiden. Hij was vrijwel de enige die nog iets zei. Want na het doelpunt van KFC kon men een speld horen vallen op het sportpark. Geen doordringend gesnerp van toeters, geen yel, geen fier omhoog gestoken blauw witte parapluies. Wel de vlaggen van het sportpark, die halfstok werden gehesen door diep-teleurgestelde supportertjes, die zo intens in het kampioenschap van hun club hadden geloofd. „Nee. Ze hebben hun dag niet. Het zit niet mee", zei de optimis tische supporter, die toch ook al een beetje sip begon te kijken. „Maar toch winnen ze nog", merkte hij halsstarrig op. „Dat doen ze altijd op het laatste nippertje". De tijd was bijna verstreken toen Storm vogels de zo lang verbreide goal maakte. Maar het was te laat. Dat voelden de sup porters ook. Daai-om klonk hun gejuich niet erg overtuigend. En het werd weer stil op „Schoonenbei-g". Dat was toen de scheids rechter floot. Voor de laatste maal. De optimistische supporter: „Pech gehad. Vol gend jaar beter. It is all in the game waarmee hij bewees een góéd supporter te zijn. Eén uit het goede hout gesneden. Nog even werd er uitbundig gejuicht, Dat was toen uit de luidsprekers klonk: „De uitslag van SittardiaGVAV is twéé twéé". Of men het nu niet goed had ver staan, of de omroeper zich had vergist. Wie zal het zeggen. Sittardia had echter gewonnen met 2-0. Zo werd de deur van de ere-divisie dicht geslagen voor de neus van Stormvogels, maar ook voor de neus van GVAV. En om dat gedeeld leed half leed is en (om maar eens een variant op een bekend spreek woord te gebruiken) drie maal nog niet altijd scheepsrecht is. is er voor Storm vogels nog niets verloi-en. Ten slotte is het ook een eer om in de eer ste divisie te spelen. De schade aan de middensluis in IJmui den, die zaterdagmorgen door een aan varing van het Spaanse schip „Monte Bustello" werd verooi-zaakt. valt bij nader inzien nogal mee. De nieuwe deur was dezelfde dag al weer bevestigd, hetgeen een staaltje van voorbeeldig vakmanschap is. Het schutten kon zaterdag al weer in beperkte mate doorgang hebben. Zaterdag hebben wij abusievelijk gemeld dat ds. J. A. Roskam beroepen zou zijn in Amstelveen. Hij behoort echter tot het drietal predikanten waaruit een beroepen zal worden. Ds. J. B. Assendorp, voorganger oij de Vrijzinnig Hervormden, deelde in da godsdienstoefening van eerste pinksterdag mede, dat hij het op hem uitgebrachte be roep naar Zierikzee had aangenomen. De grote makreelaanvoeren zijn ook de afgelopen week nog onverminderd door gegaan, terwijl de prijs, dank zij de con- servenfabrieken, gehandhaafd kon blij ven op een gulden of acht de kist. Tegen het einde der week zag de handel wat meer haring aangevoerd, de kwaliteit was echter nog niet veel bijzonders, de prijs schommelde tussen de 15 en 20 per kist. Zowel de export als de binnenlandse han del zag maar een heel matige vraag, dus ook maar heel matige prijzen. De braad- schelvis en wijting zakten tot een gulden of vijftien de kist, terwijl het binnenland ook het grootste gedeelte van de kisten- kabeljauw moest opruimen. De „snij"- prijs was van 60-/ 70 per kist. De Belg was heel rustig, zodat ook de regels kabeljauw niet duur waren. Alleen woensdag kon er van belangstelling ge sproken worden, tei"wijl ook alleen die dag er wat vraag was naar grove schelvis van onze zuiderbuien. Engeland had interesse voor grove schol, die echter maar weinig werd aan gevoerd. Zetschol, middel en grove schol brachten rond de 40 op, terwijl schol even in de 30 lag. Het binnenland ruimde de schol II en schol III op, voor respectieve lijk 25 en 15. De tongaanvoer was weer beduidend, de vraag maar heel matigjes. Laptongen kon den zich handhaven rond de 3 terwijl de grootmiddel tong zaterdag nog maar net boven de 2 kwam. Tong 1 en kleinmid- deltong 2: de slips liepen van 1.50 tot 1.60 per kilogram. Was de handel aan de noordzijde niet bijster te spreken, aan de zuidzijde was het niet veel beter. Slechts kleine besom mingen, en dikwijls kwamen de kosten er niet eens uit. Het wordt hoog tijd, dat er eens een verandering komt, want veel aardigheid ziet er voor de reders be paald niet in. TEL.6QOO DAG EN NACHT NEW YORK De aandelenmarkt was onregelmatig en dat demonstreerde zich in het afbrokkelen van tabakswaarden en het positieverbete- ren van aandelen goudmijnen. De handel nam een adempauze na het hoge tempo van de laatste dagen. De door gezagheb bende zegslieden voor nonsens aange merkte geruchten dat de Amerikaanse re gering verhoging van de goudprijs over weegt, en de hogere prijzen die het metaal in Londen maakt, waren aanleiding voor speculatieve aankopen. In deze groep wer den winsten tot 4 dollar geboekt. Auto- en staalwaarden en metalen wa ren vast. Chemische fondsen begonnen on regelmatig, maar sloten vaster. De zwaar ste slag in de industriële fondsen werd geïncasseerd door American Tobacco, dat 3 V2 dollar moest prijsgeven. De oliefondsen en elektrische uitrustingen waren licht on regelmatig. Caterpillar tractor was het krachtigste fonds van de maandagbeurs. Het boekte een winst van 10 1/4 dollar en kwam op IO8V2, een nieuw record, op het bericht dat een aandelensplitsing van 3 op 1, en een hoger dividend, worden over wogen. Alle tabakswaarden daalden met American Tobacco; de oorzaak hiervan is een weekbladartikel over kanker en roken. Enkele speciale waarden vielen scherp terug, zoals Zenith, dat l\'z dollar liet. Merck verloor 5 dollar in de phai-maceu- tische fondsen, waar Warner Lambert 3 dollar winst boekte. Het industriegemiddelde kwam van 634,53 op 633.53; dat voor spoorwegen van 165,90 op 166,22 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92,10 op 91,95. De aan- delenomzet daalde tot 2.970.000. Van de 1260 verhandelde fondsen sloten er 439 hoger en 592 lager. (UPI) Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 3-3VWo Nederl. '47 93 'A 3 °/o Nèdl. 1962/64 98% Woningbouw 6 °/o 111/, Pr. A'dam '56 I-. 81/ Pr. A'dam '56 II. 95/ Pr. A'dam '56 III 95/ Pr. R'dam '52 I.. 92/ Pr. R'dam '52 II. 92/ Pr. R'dam '57 100/ A.K.U 322/ 322 Calvé Delft 605 Van Gelder Zonen 230 K. N. Hoogovens. 510 Nederl. Foro 298/ N. Kabelfabriek. 390 gew.Philips Gloeil 656 V4 657 Pref.PhilipsGloeil. 267/ Unilever 583 584 Wilton Fvenoord. 205 Werf Gusto 163 Dordtsche Petrol. 738/ Kon. Petroleum.. f 170,70 171. Billiton 250 A'dam Rubber 89/ K.L.M f 124.— Holl. Ame7. Lijn. 15C K.N.S.M 147 Va N. Scheepv Unie 133/ v. Nievelt Goudr 124/ Phs. v. Ommeren 237 H.V.A 142/ Delimaatsch&ppij f 159.20 Amsterd. Bank 289 Nat. Handelsbank 155/ Ned. Handel Mij. 232 Rotterd. Bank 266 Twentsche Bank. 241 Anaconda Copper 67/ Bethlehem Steel. 52/ U.S. Steel 95/ General Motors.. 51*$ 84/ 27 "7is z

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11