Jacht op de nieuwe haring is vanmorgen begonnen Bij impasse is Westen bereid tot tijdelijke regeling in Berlijn éeè \hW\Weforeyou êiïift HET WEER Beursplannen Bloembollencultuur op de lange baan geschoven BONTMANTELS Amerikaanse woordvoerder in Genève versprak zich Vlaggetjesdag 1959 jan doornbosch Zwemmen in openbare wateren blijft gevaarlijk Moskou verkiest Brits lucht-navigatiesysteem Dulles' toestand kritiek Pinksterweer droog maar kond Veel bewolking Rode Kruis heeft zijn eerste parachutisten 't is V& F/ jnacAéfató-jbiactókml Door beer aangevallen Eigenaar van dierenpark levensgevaarlijk gewond Het woord is aan Binnenlandse Zaken zet spoed achter behandeling Brand in archief van Westduits parlement accordeon- en gitaar-les I. C. HAAN DINSDAG 19 MEI 1959 44e JAARGANG NUMMER 162 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8.15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Met het oog op het gevaar voor rie ge zondheid, dat zou kunnen ontstaan tenge volge van de vergiftigingsverschijnselen, welke zich in enkele rivieren der provin cie Zuid-Holland hebben voorgedaan en waarmede de openbare wateren in deze omgeving in verbinding staan, raden de burgemeesters van Bennebroek, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haar lemmermeer en Heemstede de ingezetenen hunner gemeenten ernstig aan de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen bjj het zwemmen anders dan in zwem baden. Het zwemmen in water, waarin dode vis drijft, dient uiteraard ten sterkste te worden ontraden. Uit Moskou wordt bericht, dat het door de Britse Decca-fabrieken ontwikkelde na vigatiesysteem voor lijnvliegtuigen aan de Sovjet-Unie is verkocht. Het betreft een instrument in het toestel, dat doorlopend de positie ervan registreert met behulp van een keten van radiobakens. Het Rus sische straalpassagiersvliegtuig TU 104 en de nieuwste Turbo-prop „Moskou", welke 100 zitplaatsen telt, zouden met het Britse instrument worden uitgerust. Het is mogelijk, dat als gevolg van de ze beslissing de Westelijke luchtvaart maatschappijen eveneens op het Britse systeem zullen overgaan, nadat zij (ook de K.L.M.) aanvankelijk aan een Ameri kaanse navigatiemethode de voorkeur heb ben gegeven. WASHINGTON (UPI) De toestand van de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles is de laat ste dagen snel slechter geworden. Zondag gingen in Washington zelfs geruchten dat Dulles overleden was. De komende da gen worden als kritiek beschouwd. De fa milie van Dulles is in Washington aanwe zig. Oud-minister Dulles is 71 jaar oud. Hij vertoeft in het Walter Reed zieken huis sinds 12 april. President Eisenho wer, die op eerste pinksterdag een bezoek aan zijn oud-minister had gebracht, ging ook maandag naar het ziekenhuis. De of ficiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, deelde maandag mede dat hij niets kon toevoegen aan het communiqué van vrij dag, waarin gemeld werd dat Dulles' ge zondheidstoestand slechter was geworden. DE ALGEMENE VERGADERING die de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur van morgen in het Haarlemse Con certgebouw aan de beurskwestie heeft gewijd, heeft amper een kwartier geduurd. Over de plannen tot modernisering van het Haarlemse Krelage- huis óf overplaatsing van de beurs en zetel van „Bloembollencultuur" naar Hillegom heeft de vergadering niet gerept. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is even aan het woord geweest om een belangrijke mededeling te doen en de stemmenverhouding ter kennis van de afgevaardigden te brengen. Nadat een afgevaardigde van de afdeling Wassenaar nog een opmerking had gemaakt, werd de vergadering onder gejoel gesloten. De voorzitter deelde mee dat de Kroon had geschorst het besluit van de Haarlem se gemeenteraad om gedurende veertig jaar 35.000 beschikbaar te stellen voor een gedeeltelijke compensatie van het exploi tatietekort. Tevens deelde jhr. Van Nispen mee dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland geen goedkeuring hadden verleend aan 't besluit van de Hillegomse gemeente raad om 125.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een terrein bij „Tres long" voor de aanleg van een proef- en monstertuin. „Thans zijn grote bijdragen waarschijn lijk onnodig voor onze vereniging verloren gegaan. De goede verstaanders zullen be grijpen, wat ik op dit ogenblik zou willen zeggen. Maar het heeft geen enkele zin om hierover nu nog iets te zeggen. De beslis sing over de plannen kan toch niet worden genomen," aldus de voorzitter. Hierna gaf hij een overzicht van de stemmenverhouding. Voor de motie-Wasse naar om de plannen uit te stellen en zich over een goedkopere oplossing te be raden werden van de 2320 stemmen 1174 vóór de motie uitgebracht, 1063 tegen en 83 Vlaggetjesdag 1959 bracht in IJmui den en Scheveningen duizenden op de been. De jeugd hield een feestelijke op tocht in de ÏJmuider haven langszij de gepavoiseerde loggervloot. In Schevenin gen bood de vissersvloot al een even fleurige aanblik. Van de gelegenheid om het zeegat uit te gaan werd druk gebruik gemaakt. Vol met landrottenzochten cle loggers de golven op. (Voor een verslag van „Vlaggetjesdag" zie men pag. 5.) De haringvloten, van Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen zijn vanmorgen uitgevaren voor de jacht op de nieuwe haring. De eerste vangstpogingen zullen ongeveer op de 57ste breedtegraad gedaan worden. Waarschijnlijk zal donderdag reeds bekend worden, wie de haringrace 1959 heeft gewonnen. Vrijdag komt dan de nieuwe haring aan de markt. Voorlopig is het wachten op de snelste jager met de sterkste motor, die de vangsten van zusterschepen zal aanvoeren. Oude vissers aan de wal voorspellen de schepen bij betrokken lucht en harde noorden wind gunstige vangstresultaten. In IJmuiden voer de vloot omstreeks acht uur uit. De KW 86 gooide als eerste schip de trossen los en zette luid toeterend en door duizenden toegejuicht koers naar de Noordzee. Geleidelijk aan volgden de andere schepen. Om negen uur lagen er nog ettelijke aan de kant. Eén van de loggers werd 's morgens nog opgeknapt en koos omstreeks twaalf uur pas zee. De Katwij- kers schenen geen haast te hebben. Er waren heel wat Katwijkers met bussen van de N.Z.H. naar IJmuiden getrokken om hun echtgenoten en verloofden een behou den vaart en goede vangst toe te wensen. Het vertrek van de vloot werd door vele toeristen, waaronder heel wat Duitsers, gadegeslagen. In Scheveningen vertrokken 53 loggers met 60 netten elk. De SCH IV van Jac. den Duik was de eerste. Onder gejuich en (Van onze weerkundige medewerker) Mei heeft kans gezien het gunstige weer ook tijdens de pinksterdagen te prolon geren. Het aantal droge dagen bedraagt nu voor het grootste deel van ons land al veertien. Er hebben zich tijdens de pinksterdagen geen complicaties voorge daan. 's Nachts dreven uitgestrekte wolkenvelden van de Noordzee binnen maar in de morgenuren loste de zon deze weer op. Wel was de wind koel. In het oosten en zuidoosten van ons land viel maandagmorgen nog wat lichte regen. In het kustgebied bleef het met 14 tot 16 C. ook koeler dan zondag. Vooral 's avonds was het koud door de koude zeelucht met wolkenvelden. Nog steeds vinden de oceaandepressies hun weg naar West-Europa versperd, zo dat het koele maar droge weer nog zal voortduren. gewuif voer het schip tussen de haven-, hoofden uit, gevolgd door de andere sche pen, die binnen een uur buiten lagen. Geheel zonder incidenten verliep deze uit vaart niet. De „Oceaan IV", die tussen een rij schepen probeerde te dringen, kreeg een paar forse duwen van een rivaal en draaide achterstevoren naar de havenmond. Eenmaal buiten voeren de schepen over de vrij ruwe zee onder een grauwe hemel en lichte regenbuitjes naar het noordwes ten. De schepen met betrekkelijk lichte motoren hesen al spoedig het achterzeil, om van de straffe wind zoveel mogelijk voor deel te behalen. De silhouetten van de bemanningen op de dekken, de trawldekken en in de wan ten werden al gauw kleiner. Het duurde niet lang, voordat de snelle loggers aan de horizon verdwenen waren. In Vlaardingen gaf om klokslag 6 uur de VL 216 het startsein. Zij voer ook als eerste de mond van de haven uit. Stuk voor stuk volgden toen de andere schepen. De vloot werd begeleid door een rijkspolitievaartuig met aan boord de burgemeester, mr. J. Heusdens, en de leden van het comité Vlaggetjesdag. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige wind tussen noord en noordoost. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12921 (Van onze correspondent in Limburg) Zaterdagmiddag heeft het eerste Neder landse parachutisten centrum, dat sedert vorig jaar op het vliegveld Zuid-Limburg bij Beek is gevestigd, de eerste afdeling parachutisten van het rode kruis afgele verd, nadat twaalf van de dertien leden, geselecteerd uit de Limburgse afdelingen, ter afsluiting van hun opleiding, een de- monstratiesprong hadden gemaakt bij een straffe wind, waarvan de sterkte op ver schillende hoogten nogal varieerde. Een deel van de parachutisten, kwam terzijde van het uitgestippelde landingsterrein te recht. Een der parachutisten landde ra kelings langs een hangar, op een hek, an deren bleven in bomen hangen, maar al len kwamen ongedeerd terecht. Drie van de parachutisten zijn vrouwen. Met deze parachutistenafdeling is een begin ge maakt met het parachutistenkorps dat het Nederlandse Rode Kruis gaat vormen om in gevallen van nood ook in moeilijk toegankelijke rampgebieden ten spoedig ste deskundige hulp te bieden. blanco. Zou deze motie zijn verworpen, dan zou het plan tot vernieuwing van het Krelagehuis zijn aangenomen met 1461 stemmen voor, 728 tegen en 131 blanco. Het Hillegomse plan zou 695 stemmen voor, 1494 stemmen tegen en 131 blanco stemmen hebben verkregen. Ten aanzien van de con tributieverhoging was de stemming in de afdelingen als volgt: vóór 663 stemmen, tegen 410, blanco 1247. De voorzitter: „Het hoofdbestuur zal zich nader beraden. Ik sluit de vergadering." Afgevaardigde van Wassenaar: „Ik pro testeer tegen de gang van zaken. Wij zijn hier niet gekomen om naar huis te worden gestuurd." Voorzitter: „Ik wil u niet naar huis stu ren. Als u hier wilt blijven zitten, moet u dat weten. Uw afdeling heeft het uitstel van de plannen veroorzaakt. Verder praten heeft nu geen zin." Hierna dreunde de bestuurstafel onder een ferme hamerklap. Advertentie De heer F. L. Put, eigenaar van een vo gel- en dierenpark aan de Zwolseweg te Apeldoorn, is ernstig gewond bij een door hem ondernomen poging om twee vech tende beren van elkaar te scheiden. Toen de heer Put het hok had geopend om een einde te maken aan de vechtpartij, kwam een der beren naar buiten. Hij viel de heer Put aan. Twee buren hebben hem, met behulp van een bijl en een ijzeren staaf, ontzet. Ze slaagden er bovendien in de beer in het hok terug te drijven. De heer Put is levensgevaarlijk gewond opgenomen in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn. (Va?i onze reisredacteur) GENÈVE, 19 mei Het is gisteren, na een bewogen pinksterweekeinde, zonneklaar geworden wat op zijn allerbest het resultaat van de Geneefse ministersconferentie der Grote Vier kan zijn: een tijdelijke regeling voor de Berlijnse crisis en een agenda met wat aanbevelingen over enkele onderwerpen voor de topconferentie, die er op zal moeten volgen. Wat is er gebeurd? Gromyko heeft een streng requisitoir ge houden tegen het westelijke vredesplan en, en passant, een pleidooi voor zijn eigen voorstellen en Christian Herter gaf namens het Westen te verstaan dat de heer Gromy ko z\jn voorstellen net zo goed weer kan inpakken. Dat was conform de verwachtin gen. Maar de algemene consternatie werd gewekt door de loslippigheid van de Ame rikaanse woordvoerder, de onder-staats secretaris van Voorlichting, Andrew Ber- ding, die eerst half vertrouwelijk, maar daarna heel eventjes openlijk, te verstaan gaf, dat als de Russen het westelijke pak ket zouden verwerpen, het Westen wel geneigd zou zijn intussen met een tijdelijke regeling voor de Berlijnse crisis genoegen te nemen. Nu was dat allang duidelijk, maar het werd vreemd gevonden dat de Amerikaanse woordvoerder dat westelijke vredesplan, waar zo lang en Ijverig aan geknutseld was, eigenlijk al terzijde legde voordat de Russen het openlijk goed en wel verworpen hadden. Misschien was het niet helemaal zijn schuld. De mannen van de internationale persbureaus, gewikkeld in een verwoede veldslag om de primeur, trokken hem de vermaledijde woorden uit de mond. Nau welijks stonden ze op de telex, of de andere westelijke delegaties brandden los. Boze Fransen en Westduitsers riepen moord en brand en zeiden dat het Westen geenszins zijn breiwerkje zou uithalen. Zelfs Lloyd,die van verzoenende neigingen wordt verdacht, zei (in zijn vuistje lachend): „Het is niet waar". Gisterochtend plakte Berding zelf ten slotte over de zoveelste breuk in het weste lijke kamp een papiertje met een officieel dementi, namens alle westelijke partners: „Berichten als zou het Westen zijn vredes- pakket openbreken en zich toeleggen op een regeling voor Berlijn, zijn onjuist. Het Berlijnse probleem kan niet afzonderlijk worden afgedaan. Wij zullen over Berlijn praten volgens de in onze voorstellen neer gelegde richtlijnen (vrije verkiezingen en hereniging van de stad in afwachting van een volledige regeling voor Duitsland)." Dit dementi ten spijt mag men toch wel aannemen dat dit nu de fameuse „fall- back-positie" van het Westen is, de houding waarop men in ernstige gevallen terug wil vallen. De Britten en Amerikanen, en zelfs de Westduitsers, misschien alleen de Fransen niet, achten dit onvermijdelijk. Alleen, het was niet nodig het nu al te zeggen en daarmede de heer Gromyko een momentje van innige verrukking te schen ken. Weldoortimmerd De Russische minister beheerste zijn glimlach overigens voortreffelijk. Hij pre sideerde gisteren met zijn strengste offi- cier-van-justitie-gezicht, toen hij de goed deels academische discussie over de weste lijke en Russische voorstellen opende. De Oostduitser Bolz mocht eerst aan het woord. Hij hield een weldoortimmerde rede, vol ongerustheid over het gevaar van een Westduitse herbewapening, prees eigen vredelievendheid, pleitte voor een Duitse raad met gelijke vertegenwoordiging van Bonn en Pankov, en zei nadrukkelijk dat de Duitse hereniging geen zaak van deze conferentie, maar van het Duitse volk is. Hij foeterde tegen de westelijke voorstellen inzake Berlijn, die een aanslag op de Oost- duitse soevereiniteit zouden vormen en ver klaarde zich tenslotte, niet geheel onver wacht, een bewonderaar van het Russische voorstel tot een vredesverdrag met de twee Duitse regeringen en liquidatie van de be zetting van West-Berlijn. In het westelijke plan zag hij geen geschikte grondslag voor een discussie. En hij gaf ook nog sarcas tisch te kennen dat als de D.D.R. door som mige landen niet de jure erkend wordt, zij dat lot deelt. met. de 680 miljoen zielen tel lende Chinese volksrepubliek. Lekgeschoten Na Bolz kwam de Amerikaan Herter met enige heldere volkenrechtelijke argumen ten Gromyko's voorstellen lek schieten. Hij zei dat de Amerikanen de oorlog hadden gevoerd met nazi-Duitsland, dat één staat was. Wat er na 1945 gebeurd is, heeft slechts een incidenteel karakter als gevolg van een bezetting door vier mogendheden. De Verenigde Staten zijn nooit in oorlog geweest met de bondsrepubliek of met de zogenaamde DDR en kunnen dus ook geen vrede met hen sluiten. Een vredesverdrag met twee Duitslanden zou trouwens on overzienbare politieke en legale verwikke lingen met zich brengen. Wie moet hen vertegenwoordigen? Wie moeten verplich tingen nakomen? Het Russische voorstel bevat het zaad voor conflicten en onenig heid. Derhalve: eerst hereniging, dan een vredesverdrag. Gromyko draaide die stelling in zijn be toog van 55 minuten precies om: eerst een vredesverdrag, dan moeten de Duitsers zelf tot hereniging zien te komen. Hij herhaalde ook zijn eis tot ontruiming van West-Ber- Thomas Overbury: Wie zichzelf verheft op de roem van zijn voorouders, kan ten hoogste ver geleken worden met een goede aard appel. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL" 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Haarlems steun aan Krelagehuis (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is men op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van plan spoed te betrachten met de behandeling van het geschorste besluit van de Haar lemse gemeenteraad om gedurende veertig jaar 35.000 bij te dragen in het jaarlijkse exploitatietekort van het door de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur te moderniseren Krelagehuis. De reeds zaterdag door ons gemelde schor sing door de Kroon van het raadsbesluit is geschied om het departement in de ge legenheid te stellen na te gaan of er strij digheid is met de wet of het algemeen be lang. Dit is echter de vaste formule. Hoe wel men ons de concrete reden van het ministeriële ingrijpen niet wenste te ont hullen hebben wij de stellige indruk ge kregen, dat men in Den Haag van het raadsbesluit van Haarlem tamelijk ge schrokken is. Er is alle aanleiding tot de veronder stelling, dat de rijksoverheid op een open lijke concurrentie tussen twee gemeenten (Haarlem en Hillegom) niet bijster gebrand is en men kan zich voorstellen, dat er twijfel is gerezen ten aanzien van de vraag of het Haarlemse stadsbestuur wel aan de financieel-technische voorwaarden van een dergelijk besluit heeft voldaan. Met andere woorden: men wil nagaan of er wel vol doende dekking aanwezig is. Er zal nu door het ministerie eerst over leg met Gedeputeerde Staten van Noord holland, die het raadsbesluit onmiddellijk goedkeurden, worden gepleegd. Levert dat voor Haarlem geen positief resultaat op dan dient de voltallige .Raad van State te worden gehoord over een door de Kroon uit te vaardigen vernietigingsbesluit. Dit advies is geheim. Men heeft op het de partement zoveel haast achter de schorsing gezet, omdat deze binnen twee maanden na de aanvaarding van het raadsbesluit dient te zijn uitgesproken. Aan de nu vol gende behandeling is weliswaar geen tijds limiet gesteld, maar men verzekerde ons, dat men er naar zal streven de onzeker heid zo gauw mogelijk uit de wereld te helpen. BONN (UPI) Het archief van het Westduitse parlement is vannacht ge deeltelijk verwoest door een brand, die door een 31-jarige pyromaan gesticht is. De brandweer was de situatie snel mees ter. De dader heeft zich vanochtend bij de politie gemeld. De politie zegt, dat hij de indruk maakte geestelijk gestoord te zijn. De brand werd bijna onmiddellijk ont dekt door nachtwakers. De delen van het archief, die het zwaarst beschadigd zijn, betreffen economische zaken en belas tingen. Niemand werd bij de brand ge wond. Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1835 Grote sortering BANKSTELLEN Ziet onze etalages Barteljorisstr. 39 - 41 - Haarlem - Tel. 10250 lijn. zijn bezwaren tegen de westelijke kop peling van wijduiteenlopende problemen, zijn wens om tot een topconferentie te komen. Het westelijke voorstel inzake Ber lijn kan onmogelijk onderwerp van discus sie zijn. De Duitse hereniging kan niet op deze, noch op enige andere conferentie besproken worden. Het was een keiharde rede, die slechts aan het einde enige minimale verzwakking onderging. Gromyko zei dat de enige on derwerpen in het westelijke pakket, die de moeite lonen zij het dan afzonderlijk besproken te worden, de volgende zijn: de verklaring der Grote Vier dat zij geen agressie zullen plegen beperking der bewapening militaire uitdunning in een Centraaleuropese zone en (maar dan slechts in principe) het denkbeeld van een gemengde Duitse commissie. Die vier zaken vormen dan ook net de suikerlaag om andere bittere pillen. Men moet aan de in Britse en Westduitse delegatiekringen uitgesproken mening dat Gromyko het westelijke voorstel nog niet categorisch verworpen heeft, dan ook niet te veel waarde toekennen. Wat nu? Eerst nog wat meer pleidooien en requi sitoirs. Dan misschien intensivering van het privé-overleg. Vermoedelijk komt de West- berlijnse burgemeester Willy Brandt naar Genève om advies te geven in de brandend- ste kwestie van en de aanleiding tot dit overleg: Berlijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1