Bevredigende resultaten in 1958 bij Van Ommeren TERN SEIIRTS Panda en de Gouden Bij! f 22 Dekkingspercentage van Nederlandse buitenlandse handel 90 percent Wereldnieuws Kans op regen nog klein no-iron Maya's J NAAIMACHINES 2 so Hogere winst NISU Van Kempen, Begeer en Vos f heeft alles De Russische handel en het Westen Hogere winst Automatic Screw Works Verlies Alberts Hout Took i# liet zo r~ Van der Heem in 1958 IN EERSTE KWARTAAL 1959 Funke's Roggebrood F U N K E Ook tweede operationele Atlas kwam niet ver Ned. Grondbriefbank I ia DINSDAG 19 MEI 1959 Al blijft het eindresultaat van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam over 1958 by dat over 1957 het beste jaar dat het concern gekend heeft ten achter, toch acht de directie het, blijkens het verslag, bijzonder bevredigend. De bedrijfsresultaten in de sector tank- en droge ladingvaart hielden over het geheel genomen beter stand dan men had kunnen verwachten en waar zulks bepaald niet het geval was, konden belastingfaciliteiten het nadelig verschil aanmerkelijk verkleinen. In de sector binnentankvaart en tankopslag zetten de inkomsten de sterk stijgende lijn van de laatste jaren voort. De totale inkomsten daalden van 85,5 tot 83,4 miljoen. De kostenstijging kwam min of meer tot staan. Het saldo winst beliep 23,8 miljoen 25,3 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 15 percent (16 percent) over een kapitaal van 52,5 miljoen, dat in december 1958 door een emissie verhoogd werd tot 60 miljoen. Aan de algemene reserve wordt toegevoegd 15,3 miljoen 13,9 miljoen), waardoor deze komt op 174 miljoen. Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 7,4 miljoen. In de oceaanvaart laat het zich nog in het geheel niet overzien, wanneer het evenwicht tussen vraag en aanbod op de zeevrachtenmarkt enigszins hersteld zal zijn. In de binnentankvaart- en tankop- slagbedrijven voltrekken zich verande ringen, waarvan de uiterste consequenties zich vooralsnog evenmin met enige zeker heid laten vaststellen. Onder die omstan digheden kan. volgens de directie, een zekere terughoudendheid in nieuwe in vesteringen geen kwaad, vooral markeert zij de pas wat tankers betreft. Daarbij speelt het feit dat het scheepstvpe steecis groter wordt en per eenheid dus steeds grotere bedragen vordert, ook een voor name rol. Dergelijke grote investeringen zullen vermoedelijk niet. of niet hoofd zakelijk meer uit interne financiering kunnen geschieden. Ter versterking van de middelen werd in 1958. buiten de aan delenemissie, met institutionele beleggers een lening aangegaan van 15 miljoen tegen 5(A percent en met een looptijd van 15 tot 20 jaar. Tankvaart Wat de tankvaart betreft gaf de vrachtenmarkt in 1958 het laagste peil van een reeks van jaren te zien. Niettemin zet de bijkans ongebreidelde nieuwbouwbe- drijvigheid zich voort. De directie is het niet gegeven een redelijke voorspelling te maken van het tijdstip, waarop het even wichtspunt tussen vraag en aanbod weer bereikt zal zijn al ligt dit misschien wel dichterbij dan men algemeen geneigd is te verwachten. In 1958 voeren zeven van de acht tankers voor minerale olie van het Nederlandse bedrijf nog onder contracten tegen lopende huren, hetgeen bijdroeg tot het op peil houden der inkomsten. Bij de vrachtvaart ligt het evenwichtspunt tussen vraag en aanbod duidelijker in een nabij verschiet dan bij de tankers. Drie bulk carriers van een opgezette serie van vijf voor het Nederlandse bedrijf werden in 1958 opgeleverd. Hiervoor waren reeds lang geleden behoorlijke bevrachtingen op lange termijn gesloten. Zij droegen be vredigend tot de resultaten bij. Begin 1959 werd het vierde schip in deze serie in de vaart gebracht. Eind 1959 wordt de laatste opgeleverd. Binnenvaart Van de in 1958 verder vergrote binnen- tankvaartvloot werd door een uitzonderlijk grote vraag het uiterste gevergd. De olie- transporten op de Westeuropese binnen wateren onder Van Ommeren beheer uit gevoerd namen met een vierde toe. Dit zal voorlopig wel het laatste hoogterecord zijn, omdat de directie de invloed van de olie- buisleidingen niet onderschat. De resul taten van de opslagbedrijven waren zeer aanmerkelijk hoger dan in voorgaande jaren. De grote investeringen van de laat ste jaren wierpen goede vruchten af. In deze sector wordt in mindere mate een terugslag verwacht dan bij de binnentank- Advertentie Gentlemen prefer vby - vaart. Het agentuurbedrijf boekte een vrij wel met 1957 gelijk gebleven hoeveelheid lading. Door het wegvallen van landaan- bod en de lage vrachtcijfers en dus ge ringer vergoeding voor commissie liepen de inkomsten achteruit. Uit het jaarverslag van de Nederlands- Indonesische Suiker Unie n.v. (N.I.S.U.) over 1958 blijkt dal het saldo winst 259.939 (v.j. 192.558) heeft bedragen, waaruit een dividend van 7 (v.j. 6) percent op de gewone aandelen wordt voorgesteld. Wat de resultaten der Indonesische doch termaatschappijen betreft, meldt het ver slag dat de verlies- en winstrekening van de n.v. Cultuurmaatschappij Gempolkrep over 1958 sluit met een saldo winst van 30.734 (v.j. 7.160 verlies) waaruit 30.000 dividend kan worden uitgekeerd. De ver lies- en winstrekening van de n.v. Cultuur maatschappij Bogokidool over 1958 sluit met een saldo winst van f 180.776, waaruit 171.000 (v. j. 96.000) dividend kan wor den uitgekeerd. Bij de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van de suikerondernemin gen Sentanen-Lor C.S. sluit de verlies- en winstrekening over 1958 met een saldo winst van f 55.856, waaruit 55.000 (v.j. 104.500) dividend kan worden uitgekeerd. De n.v. Koninklijke Nederlandse Edel- metaalbedrijven Van Kempen Begeer en Vos meldt over het boekjaar 19571958. dat loopt van 1 juli 1957 tot ultimo decem ber 1958, blijkens het verslag, een bruto winst van 885.739 (v.j. over twaalf maan den 654.945); hiertegenover bedroegen algemene kosten f 198.675 (v.j. 112.387), kosten gemaakt in Nederland voor Indo nesië 41.485 41.380). Na afschrijvingen ad 192.862 112.434). reservering be lastingen 196.410 148.100) resteert voor dividenduitkering f 256.305 152.894), waaruit voorgesteld wordt op preferente aandelen 9 percent en op alle gewone aan delen 7'2 percent (vorig jaar op alle aan delen 4,8 percent). Dit resultaat is aan dat van het vorige boekjaar vrijwel gelijk. Daarbij kon mede door voorzichtigheid inzake de investeringen de liquiditeit op gelijkblijvend peil worden gehandhaafd. Adve-tentie De Noordatlantische Verdragsorganisatie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar verzoeken om handelskrediet die de Sov jet-regering by bijna alle landen van het westen heeft gedaan, aldus is te Brussel meegedeeld. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen dat de kredieten werden aan gevraagd voor drie of vijf jaar. Het is nog niet duidelijk of deze verzoeken een teken zijn van een volledige verandering in de Sovjet-handelspolitiek of deel uitmaken van een streven om strategische voorraden op te slaan. Aangenomen wordt dat de Russen voornamelijk grondstoffen willen kopen. De A.S.W. Apparat-enfabriek (Automatic Screw Works) n.v. te Nijmegen, stelt zoals bekend een dividend voor over 1958 van 12 percent (10 percent). De resultaten heb ben, aldus het verslag, de verwachtingen overtroffen. Het saldo bedrijfsrekening heeft 4.938.561 bedragen 3.310.591). Winst buiten het bedrijf bedroeg 4.430 7.618). Na aftrek van de afge- mene onkosten ad 2.031.495 1.943.982), reserve voor diverse voorzieningen ad 1.638.137 I 468.240) en afschrijvingen ad 799.561 736.781) bedraagt het saldo winst ter verdeling 473.797 369.781). Aan de algemene reserve wordt 150.000 toegevoegd, waardoor deze wordt gebracht op f 1.150.000. De omzet was vrijwel gelijk aan die van 1957. Het aandeel van de export in de totale omzet bleef ook dit jaar van slechts bescheiden omvang. De liquiditeitspositie is belangrijk verbeterd. Hoewel het altijd riskant blijft zich te wa gen aan voorspellingen, geven de eerste vier maanden van het nieuwe boekjaar aanleiding tot een gematigd optimisme ten aanzien van de te verwachten resultaten over 1959. Het gunstig saldo der bedrijfsrekening over 1958 van de n.v. Houthandel voor heen G. Alberts Lzn. en Co te Middelburg, na aftrek van alle onkosten, rente, onder houd. enzovoorts heeft f 48.484 bedragen 184.545). Het onverdeeld winstsaldo a.p is 28.421 7.031). Na een afschrijving op vaste goederen en bedrijfsmaten eel ad f 150.000 160.000). resteert een nadelig saldo van 73.095. Voorgesteld wordt dit bedrag ten laste van de reserve voor diverse doeleinden te brengen. Deze reke ning staat op de balans per 31 december 1958 geboekt voor ƒ459.60. Het dividend wordt wederom gepasseerd. Zo gewassen, zo droog veel langer schoon... en de boord blijft Engels-onberispelijk Alleen verkrijgbaar bij amsterdam haarlem i den haag rotterdam In het jaarverslag van Van der Heem n.v. wordt medegedeeld dat niettegenstaande de gestegen verkoop van televisietoestellen, de totale omzet van deze vennootschap door de algemene teruggang in de eerste helft van 1958, met 5 percent is gedaald. Het saldo exploitatierekening is met 25 percent gedaald, zowel door de vermindering van de omzet als door kleinere winstmarges. Met betrekking tot de vooruitzichten wordt gezegd, dat de orderportefeuille be vredigend is en dat de omzet zich weer in stijgende lijn beweegt. De concurrentie is sterk toegenomen, waardoor het prijspeil neiging tot dalen vertoont. Het jaar 1959 wordt met gepast vertrouwen tegemoet gezien. Blijkens de verlies- en winstrekening bedroeg het exploitatiesaldo exclusief af schrijvingen over 1958 3.908.176 (v.j. 5.171.9Ö9). De overige baten bedroegen 14.394 (v.j. 271.703), zodat de totale baten kwamen op 3.922.570 (v.j. 5.443.612). De afschrijvingen op vaste activa beliepen 1.962.067 (v.j,. 2.222.833) en de extra afschrijvingen op vaste activa 28.258 (v.j. 326.524). Belastingen verg den 630.000 (v.j. 1.100.000), terwijl aan overige lasten en bijzondere voorzieningen 341.285 wordt vermeld (v.j. 533.295). De totale lasten bedroegen dus 2.961.610 (v.j. 4.182.652). De zuivere winst was 960.960 groot. (v.j. 1.260.960). Zoals bekend is een dividend voorgesteld van 8 percent (v.j. 10 percent). HET tropische jaar, dvs de tijd waarin de aarde om de zon loopt, bedraagt 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en 45.17 secon den. Anders gezegd, een jaar telt 365,242198 clagen. Ons Gregoriaanse ka lenderjaar, dat om de vier jaren een schrikkeldag krijgt en rvaarvan de schrik keldag uitvalt in de op 00 eindigende jaren die niet door 400 deelbaar zijn, ivordl terecht een astronomisch en technisch meesterwerk genoemd. Want op deze wijze wordt het tropische jaar door de gemiddelde duur van ons kalenderjaar zeer dicht be naderd. De gemiddelde duur van ons jaar is hierdoor na melijk geworden: 365,2425 da gen. Ons gemiddelde jaar is dus slechts 0,000302 dag te lang. Dat betekent, dat in 3312 van onze kalenderjaren een jout van één dag wordt gemaakt, een aangelegen heid, waarover niet wij, maar latere ge slachten zich maar zorgen moeten maken! We hebben op deze plaats al eens eerder gesproken van het volk der Maya's, dat vöör de komst van de blanken in Mexico en Yucatan een ware kalender cultuur heejt bezeten. Op hun gevels, zuilen, frie zen, trapleuningen, tempels, piramiden en paleizen, die door onderzoekers uit de wil dernis aan het daglicht werden gebracht, staan de maand-, dag- en periodetekens bij duizenden gegrift. Geen ornament of reliëf, geen dierenfries of beeldhouwwerk dat niet in rechtstreeks verband stond met de een of andere datum. Op de hiëroglyphen- trap van Copan wordt bijvoorbeeld het lijstornament vijftienmaal herhaald, waar mee het aantal schrikkelperioden werd be doeld. Evenzo verraden de vijfenzeventig treden van de trap het aantal schrikkel- dagen dat sedert het einde der periode was verlopen. Piramiden bleken inwendig wederom andere piramiden te bevatten, en iedere „schil" van deze piramiden had be paalde chronologische bedoelingen en be tekenissen. Het waren met recht steen ge worden kalenders. En zonder overdrijving kan dan ook worden volgehouden, dat in de Mayacultuur alle esthetica en zelfs hel hele dagelijkse leven ondergeschikt was gemaakt aan de chronologie en de wis kunde die daaraan ten grond slag lag. We zullen niet trachten in kort bestek een indruk te geven van de tijds indeling der Maya's. Drie generaties van vakgeleerden hebben hun intellect aange wend om opheldering le krijgen over de geheimen van de Maya-kalender, die in grote trekken thans wel bekend is, al blijven nog vele raadsels onopgelost. Wij kunnen vandaag volstaan met de gemiddelde duur van het Maya-jaar, dat berekend is op 365,242129 dagen, welk cijfer 0,000069 dag met het tropische jaar verschilt. In de tijdrekening werd door de Maya's dus slechts een fout gemaakt van één dag per 14.493 jaar! De fout van hel gemiddelde Gregoriaanse jaar, het astronomische en chronologische meesterwerk, is vijfmaal zo groot. We zullen thans de kalender laten rusten en u enige verpozing schenken om uit te maken, wat de tweede voornaam van Harry S. Truman is. Welke naslagwerken u ook. zult raadplegen en welke moeite u zich ook zult getroosten, u zult die tweede voornaam nooit vinden! Daarover een volgende keer. II. Pétillon (Nadruk verboden). DE TOTALE OMVANG van de Nederlandse buitenlandse handel is in het eerste kwartaal 1959 vergeleken met de overeenkomstige periode van vorig jaar naar waarde met ongeveer 4 percent toegenomen. De stijging aan de uitvoerzijde was zowel relatief als ook absoluut het grootst, waardoor nog een lichte verbetering ten opzichte van het reeds kleine handelsbalansdeficit in het eerste kwartaal 1958 werd bereikt. Ten gevolge van een daling van het wereldprijspeil zijn zowel invoer- als uitvoerprijzen over de beschouwde periode gedaald. Naar hoeveelheid gemeten is daarom de stijging van het Nederlandse handelsverkeer niet onbelangrijk groter dan genoemde 4 percent, namelijk ongeveer 8 percent, aldus een overzicht van het ministerie van Economische Zaken. A in miljarden guldens invoer uitvoer saldo invoer en dekkings uitvoer percentage le kwartaal 1956 3.2 2.5 0.7 5.8 78 le kwartaal 1957 4.1 2.9 1.7 7.0 70 le kwartaal 1958 3.3 2.9 0.4 6.2 88 le kwartaal 1959 3.4 3.1 0.3 6.5 90 De invoer steeg in de verslagperiode ten opzichte van het eerste kwartaal 1958 naar waarde met 3 percent en naar hoeveelheid met ongeveer 9 percent. Deze hoeveelheids- toeneming is voornamelijk terug te vinden in de industriële sector, zowel bij de grond stoffen en halffabrikaten als bij de eind- produkten. Een uitzondering vormen in dit verband de investeringsgocderen, waarvan de invoer nagenoeg op hetzelfde niveau lag als een jaar geleden. Een belangrijke bij drage tot de gesignaleerde hogere invoer leverden onder meer de gestegen import van textiel (zowel grondstoffen, garens, weefsels als eindprodukten) en van chemi sche produkten (inclusief aardolicproduk- ten). Een daling van enige betekenis viel alleen waar te nemen bij de invoer van kolen en tinerts. Het berekende trendmatige verloop van de invoer (dus afgezien van incidentele en seizoensschommelingen) geeft in de eerste maanden van 1959 een verdere stijging te zien. die echter niet zo sterk was als in de laatste maanden van 1958, toen het herstel intrad na de terugslag van 1957. Van be tekenis was vooral de toegenomen invoer van eindprodukten met consumptieve be stemming (zoals textiel), evenals die van auto's (en onderdelen), welke laatste zich inmiddels voor de helft hersteld heeft van de bijzonder grote terugslag, die zich van 1956 tot 1958 heeft voltrokken. De invoer van investeringsgoederen (afgezien van vliegtuigen en auto's) ligt echter nog steeds op een relatief dieptepunt. De omvang hier van is namelijk evenals in 1958 ongeveer 30 percent kleiner dan tijuens de investe ringshausse 1956-'57. De uitvoer De waarde van de Nederlandse uitvoer steeg in het eerste kwartaal 1959 ten op zichte van het overeenkomstige tijdvak van 1958 met ruim 5 percent, naar hoeveelheid gemeten is het accres zoals reeds opgemerkt groter, namelijk ongeveer 7 percent. Elimi neert men bovendien nog enkele incidentele mutaties dan beloopt de toeneming zelf 9 percent. Verreweg de belangrijkste stijging trad op in de industriële sector, waar eveneens na uitschakeling van toevallige faktoren een hoeveelheidstoeneming van ongeveer 12 percent kon worden becijferd. De vergroting van onze agrarische export met ongeveer 4 percent (naar volume) is echter ook atjëszins als bevredigend te bo schouwen. Met name verdienen hierbij de hogere afzet van aardappelen (vooral naar Engeland) en eieren (West-Duitsland) ver melding. De sterk gedaalde uitvoer van boter werd gecompenseerd door een hogere uitvoer van andere zuivelprodukten. De gereleveerde forse verbetering in de in dustriële export was zeer algemeen van karakter, waarbij de elektronische sector een uitschieter vormde met een volume- access van bijna 20 percent (voornamelijk West-Duitsland). Alleen de export van nict-elektrische machines vertoonde slechts een geringe expansie. De ruilvoet Doordat de invoerprijs vergeleken met het eerste kwartaal 1958 sterker is gedaald dan de uitvoerprijs (respectievelijk 4 en 3 percent) onderging de ruilvoet met het bui tenland een kleine verbetering. Rekening houdend met seizoen- en toevallige invloe den blijkt deze verbetering eerst in de ver slagperiode te zijn ingetreden. De invoer prijsdaling over de beschouwde jaarperio de had voornamelijk betrekking op indu striële grondstoffen, halffabrikaten en Advertentie official dealer: N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. I Houtplein 21 - Tel. 10338 l Haarlem hulpstoffen (ondermeer hout. textielgrond- stoffen en garens, walsprodukten en aard olie). Bij de industriële eindprodukten werd het over het algemeen ook lagere prijspeil afgezwakt door een ongeveer ge- lijkgebleven prijshiveau voor metaalpro- d uk ten. Ook de prijs voor de agrarische produkten liep vergeleken met begin 1958 niet terug. Do exportprijs voor deze pro dukten bleef dooreengenomen ook gelijk, zodat de gehele daling van ons gemiddeld exportprijspeil werd veroorzaakt door het prijsverloop ten aanzien van industriële produkten. Advertentie Boordevol kracht en Vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hol I' 32. Het kostte Joris Goedbloed weinig moeite, om de sporen te volgen, die Panda en de kolonel in de modderige bodem had den achtergelaten. Maar er waren ook nog andere sporen, die dezelfde richting uit gingen: sporen van blote voeten met forse tenen. Hieruit leidde Joris af, dat Panda en de kolonel door wilden gevolgd waren en dit deed hem wat behoedzamer voort gaan. Zo bereikte hij eindelijk een plek in het oerwoud, waar kortgeleden stevig moest zijn gevochten. De grond was om gewoeld, in de omringende bomen staken enkele pijlen en een gebroken speer lag in de modder. Joris raapte een plukje haar op en bekeek het aandachtig. „Haar uit het oor van Pandamompelde hij. „Het onvoorzichtige manneke is blijkbaar door de landelijke bevolking gevangen ge nomen. Dat komt ervan, ik heb hem nog zo gewaarschuwd. Altijd brengt hij zich- zelve en daarmede ook mij in moeilijk heden. Want nu ben ik wel gedwongen om hem te bevrijden, als ik tenminste de gou den bijl wil terughebben enHij brak plotseling zijn alleenspraak af en liep naar de struiken, waar een gouden glinstering zijn aandacht had getrokken. Het oog van Joris is voor dat soort glinstering heel ge voelig. Hieraan dankte hij het, dat hij de gouden bijl vond, die nog op dezelfde plaats tussen de struiken lag, waar Panda hem had laten vallen CAPE CANAVERAL (UPI) Op Cape Canaveral is dinsdagmorgen de tweede Atlasraket van het type, dat bestemd is voor operationeel gebruik, een minuut na het lanceren als een enorm stuk vuurwerk uit elkaar gesprongen. De eerste operatio nele Atlas ontplofte bij de lancering op 14 april. De Atlas, Amerika's eerste interconti nentale raket moet in juli van dit jaar ope rationeel worden. Maar vier keer achter elkaar heeft hij nu niet aan de verwach tingen beantwoord. De raket, die nu werd afgevuurd had een afstand moeten afleg gen van 8.000 kilometer. Maar een minuut nadat hij was opgestegen zag men een enorme vlam om het projektiel slaan en nog geen minuut later hoorde men twee geweldige explosies. De Nederlandsche Grondbriefbrank n.v. te Amsterdam heeft over 1958 een,, saldo winst behaald van 773.109 (v.j. 665.057). Voorgesteld wordt een dividend van 78,50 69) per volgestort aandeel, van 20 (I 15) per niet volgestort aandeel, van 20 uitkering van 81,60 53) per oprichters- bewijs. In 1958 werd uitgegeven f 1 miljoen aan 5 percent 30-jarige grondbrieven. Voorts werd ter vergroting van het werkkapitaal op onderhandse schuldbekentenis 400.000 aangetrokken. Pet ultimo 1958 bedroeg de boekwaarde der onroerende zaken, die onder trustverband staan, 17.799.012. Hiertegenover staat een bedrag aan uit staande schuld van 14.883.300. Na af schrijving bedraagt de netto waarde van het onderpand nu f 16.031.514. De inkom sten uit huren stegen van 2.007.454 tot 2.300.120. Het bedrag aan onderhoud steeg van 635.388 tot 751.248. Het per centage van de betaalde rente ten opzichte van de berekende geëxploiteerde boek waarde ligt belangrijk lager dan het ge middelde percentage van de betaalde rente op de berekende uitstaande schuld. In 1957 was dit laatste percentage 3,57 per cent in 1958 3,73 percent. (Voor de beurs zie pag 7) Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Duizenden. De Dalai Lama heeft alle boeddhisten ter wereld gevraagd te bidden voor „de duizenden die in Ti bet hun leven hebben verloren en voor hen die nog verschrikkelijk geestelijk en lichamelijk lijden ondergaan". Via Venus. Na de geslaagde proeven die vorige week door het Britse observa torium van Jodrell Bank zijn genomen en waarbij radioberichten via de maan naar Amerika werden gezon den, worden nu voorbereidingen ge troffen om radiosignalen naar Venus te zenden als deze planeet in septem ber dich bij de aarde komt. De afstand zal dan altijd nog een 40 miljoen kilo meter bedragen. Landgenoten. Een groep Nederlanders die een tocht door Jordanië maakt, is zaterdag door koning Hoessein in audiëntie ontvangen. Zij drong bij de koning aan op bescherming van de heilige plaatsen in het land. Gewoon werk. Twee Perzen, die wer ken op de Russische ambassade in Te heran, zijn gearresteerd toen zij in een jeep van de ambassade communis tisch propagandamateriaal uitdeelden aan mensen op straat. De woordvoer der van de Russische ambassade heeft zijn verbazing uitgesproken over het optreden van de Perzische politie. Bei de ambassade-employés werden vol gens hem „gearresteerd toen zij hun gewone werkzaamheden uitvoerden". Monschcinsonate. Britse geleerden, ver bonden aan de radiotelescoop van Jodrell Bank hebben via de maan stuk ken van Bach, Beethoven en Brahms naar de Verenigde Staten gezonden. Het „Glorified Aerial" station van de Amerikaanse luchtmacht ontving de gesproken berichten slecht, de muziek, de tonen en de morseboodschappen goed. Verdeling. Eugene Black, de president van de Wereldbank, heeft maandag meegedeeld, dat hij instemming van India en Pakistan had verkogen met bepaalde algemene beginselen ten aan zien van de kwestie tussen beide lan den over de verdeling van het water van de Indus en haar zijrivieren. Chauffeurs. Tien mensen zijn gedood en twaalf ernstig gewond bij een botsing tussen twee autobussen in Kirikkale bij Ankara. Een onderzoek heeft uit- gewezen, dat de ene chauffeur onder invloed van drank was en de andere geen rijbewijs had. Ontslag. Twee ministers, leden van de Marxistische partij op Ceylon, hebben ontslag genomen uit het drie jaar oude coalitiekabinet nadat premier Banda- ranaike door hen gestelde eisen van de hand had gewezen. Zij hadden geëist dat de premier van zijn plan om een gedeelte van het ministerie van land bouw aan zich te trekken zou afzien. De minister van Landbouw is door de rechtse partijen van communistische drijverij beschuldigd. Beeld. Dc patriarch van Lissabon, kardi naal Cerejeira, heeft zondagavond bij het dorp Almada aan de zuidelijke oever van de Taag tegenover Lissa bon een groot Christusbeeld gewijd. Het beeld dat'28 meter hoog is staat op een sokkel van 82 meter. Het ge heel staat op een heuvel van 133 me ter hoogte. Ongeveer een half miljoen mensen heeft de wijding van het beeld bijgewoond. Weigering. Een 28-jarige Australische ge tuige van Jehova zal zich wegens dood slag op zijn twee dagen oude zoon moeten verantwoorden omdat hij, on danks sterk aandringen van artsen, geweigerd had toestemming te geven voor een algehele bloedtransfusie. Op grond van hun leerstellingen is een bloedtransfusie voor de getuigen van Jehova onaanvaardbaar. Vuur. De nationalistisch-Chinese Matsoe eilanden voor de kust van communis tisch China zijn zondag voor het eerst sinds geruime tijd weer hevig bescho ten. De Matsoe eilanden liggen onge veer 220 km. ten noorden van de Que- moys. De beschieting duurde anderhalf uur. Drie personen zijn om het leven gekomen. Volgnummers. Senator John Kennedy uit Massachusetts, die mogelijk kandidaat zal zijn bij de verkiezingen voor het presidentschap, heeft een voorstel aan gekondigd om een einde te maken aan hel 33 jaar bestaande stelsel van immi gratie-quota's op grond van nationali teit. Hij zou voorstellen immigranten toe te laten op grondslag van: wie het eerst komt het eerst maalt. Daarbij zouden maximaal 250.000 mensen per jaar worden toegelaten. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens de pinksterdagen was boven centraal-Europa een vlak lagedrukgebied aanwezig, dat ge vuld was met warme lucht. Hierin kwam boven Duitsland, België en Frankrijk vrij veel onweer voor, dat soms grote hoeveel heden regen bracht. Dit was tot dicht bij onze grens het geval. Een hogedrukgebied op het oostelijke deel van de oceaan, dat een voortdurende blokkade vormt voor de oceaandepressies, wordt nu aan zijn noordzijde iets aange tast. Voor het weer in Nederland heeft dit evenwel geen onmiddellijke gevolgen. Be langrijke veranderingen zijn er dan ook niet te verwachten De wind handhaaft zich in de noordhoek en de kans op regen van betekenis is klein. WERKRAPPORTEN Woensdag 20 mei Zon op 4.40 uur, onder 20.33 uur. Maan op 17.53 uur, onder 3.38 uur. Maanstanden 22 mei 29 mei 13.56 uur 9.13 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 mei Hoog water 0.31 en 13.00 uur. Laag water 8.20 en 21.06 uur. Woensdag 20 mei Hoog water 1.27 en 13.56 uur. Laag water 9.22 en 22.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- •n binnenland hedeiï» 3 3 rf morgen 1 uw Neerslag: o 3 d 2 3 laatste 24 HUI I'S Den Helder geheel bew n 11 0,1 Yoenhürg /waai bew nno 10 0 V1 i'ss ngen zwaai hew nno 11 0 F. Irle geheel bew n 10 0 Twente geheel bew n 9 0,1 De Bilt /waar bew n 10 0 Eindhoven geheel bew n 10 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew n 10 0,2 Helsinki half bew. n 8 0 Stock holm licht bew. nnw 7 0 Oslo onbewolkt ono 9 0 Kopenhagen regen O 9 0.1 Aberdeen zwaar bew n 7 0 Londen geheel bew nno 8 0 Amsterdam zwaai bew n 11 0 Brussel geheel bew nno 10 0 Luxemburg geheel bew no 11 4 Parijs geheel bew. nno 10 3 Bordeaux geheel bew. zzo 11 1 Grenoble half bew. windst. 11 0 Nice regen n 14 0,4 Berlijn regen ono 13 3 Frankfort zwaar bew. windst. 12 3 München half bew. zzw 12 2 Zürich regenbui zzo 13 0,1 Genève zwaar bew. wzw 12 0 Locarno half bew. windst. 12 0 Wenen onbewolkt wzw 14 0 Innsbruck licht bew. windst. 10 0 Rome zwaar bew. windst. 16 0 Ajaccio geheel bew. ono 16 0 Madrid zwaar bew. windst. 9 0 Mallorca half bew. windst. 14 6 Algiers zwaar bew. wzw 17 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2