Horen en zien De man aan de top DE KONING DIE NIET SLAPEN KON ^oudheid? Agenda voor Haarlem Evangelisatielanddag Veiserbeek en Motto was: allen één in Christus 4 radio? televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Ruimtevaart Indrukwekkend Een Walsdroom De radio geeft woensdag T elevisie programma Gaat u met vakantie? T el evisie-actuali feiten Het eiland van M er lijn' Gereformeerde kerkdag in Egmond aan Zee Kerkelijk Nieuws Examens F. Visscher altist hij het N.Ph.O., overleden In de bergen verongelukt „Keukenhof" sloot op tweede pinksterdag - Guggenheimprijs 1959 voor Joan Miro Cameron Hawley Religieus DINSDAG 19 MEI 1959 Simon Vinkenoog heeft zaterdagavond in het AVRO-programma het onderdeel ..Vliegende schotels" van een goed com mentaar voorzien. De belangstelling hier voor is bijzonder toegenomen door de komst van George Adamski. Deze kreeg gelegenheid zijn inzichten kenbaar te ma ken en ook gaven enkele Nederlanders hun mening, onder wie de KLM-piloot Krouwel uit Haarlem, die tijdens een vlucht «over de Atlantische Oceaan een verschijnsel heeft gezien dat op een vlie gende schotel leek en de Heemstedenaar R. Spoor, die, zoals bekend is, een ver zameling heeft die de ruimtevaart betreft. Allerlei meningen werden geuit, maar zo als verwacht mocht, worden kon de waar heid niet aan het licht komen. In ieder ge val was het interessant. De weekendshow was zeer goed ver zorgd en bereikte een hoog peil. Een ver rassing was de goochelaar Peter Pit op nieuw te zien. die toonde met welk num mer hij binnenkort in een beroemde show in Amerika optreedt. Voor de laatste keer. na veertien uitzendingen, bracht Mies Bouwman haar quiz „Van je familie moet je het hebben" en de AVRO dankte haar onder aanbieding van geschenken, nadat zij de sensatie had beleefd zelf de sleutel te mogen ontvangen, omeen tanden borstel te winnen. De NCRV-televisie zond zondagavond een meer dan stemmige telerecording uit van een in de Geerlekerk in Utrecht ge houden pinksterprogramma. Het was in drukwekkend. Rob Mariouw Smit zorgde voor een fijnzinnige cameraregie. De uit voerende vocalisten waren Jennifer Vy- vyan, Aafje Heynis, William Herbert en Garfield Swift met het Bachorkest en enkele instrumentalisten. De NCRV heeft zichzelf en zijn kijkers met deze pinkster uitzending een grote dienst bewezen. De Duitse televisie heeft op de eerste pinksterdag wederom een uitzending ver zorgd volgens het zogenaamde play-back systeem, ondanks de vele tegenwerpingen en krachtige protesten, die er kwamen na haar vorige uitzendingen volgens dit sy steem. Het waren vooral operakunstenaars, die zich verzet hadden tegen het op deze wijze uitzenden van Mozarts „Don Juan" en „Le Nozze di Figaro" en van Smetanas „De verkochte bruid". De televisiekijkers, die genoten hebben van deze drie voor treffelijke uitzendingen, hebben zich vrij wel niet voor de gerezen bezwaren ge ïnteresseerd, evenmin als zij nu stil hebben gestaan bij een mogelijk verzet tegen de uitzending van de eerste pinksterdag, die de -operette van Oskar Straus „Ein Walzer- t-raum" betrof. De opvoering van- deze-ge liefde operette was voorbeeldig en het was van minder belang dat een paar spelers nu en dan de zangstemmen „leenden" van in vocaal opzicht bcvoorrechter collega's. Deze ervaring hebben de Nederlandse televisiebezitters op de avond van de twee de pinksterdag kunnen opdoen bij de uit zending van „Ein Walzertraum", welke een telerecording was van de Duitse uitzen ding. Het ging tenslotte om de indruk van Advertentie bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waierst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Reportage v. h. staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gram. 13.50 Idem. 14.00 Bonds dag Gerei. Meisjesver. 14.45 Gram. 15.00 Opera fragmenten. 15.30 Oude muz. 1G.00 Voor de jeugd. 17.20 Amus.muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Rep. staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organi satie- en verenigingsleven. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Fan fare-orkest. 19.30 Radiokrant. 19.55 Rep. staatsie bezoek van de Sjah van Iran. 20.15 Radio-philh.- ork. en solist. 20.55 In het voetspoor van Johan nes Calvijn, klankb. 21.40 Een goed woord voor een goede zaak. 21.45 Geestelijke liederen. 22.15 Vocaal ens. en muzikale caus. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Zaal- sportuitsl. 23.20—24.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 7.50 Rep. staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor da vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw." 10.40 Rep. staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 11.30 Gram. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Mu- sette-ork. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuziek met comm. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Lichte muz. 17.50 Regerings- uitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Act. 18.30 Orgelspel. 18.45 De Christen in de ver anderde samenleving, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitzend.: De B.B. van binnen en van buiten: mr. L. Tielenius Kruyt- hof. directeur van de stichting bevordering be scherming bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse Nood wacht. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door, caus. 20.15 Dit is uw leven. caus. 21.10 El Rey que rabio, zarzuela. 22.15 Sportpraatje. 22.20 Sopr. en piano. 22.35 Rep. van het staatsie bezoek van de Sjah van Iran. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische causerie. 22.25 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeeheden. VOOR WOENSDAG NTS: 10.45plm. 12.15 Rep. van de aankomst van de Sjah van Iran te Amsterdam. KRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu..! 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Jazzmuziek. 21.10 Cabaret. Advertentie -. bestellen en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE het stuk en om de waardering van de bij drage. die alle medewerkenden aan de opvoering persoonlijk konden geven. Daar bij werd geen geheimzinnigheid betracht. Ieder kon weten dat de sopraan Luise Camer de zangpartij van de 17-jarige Heidi Brühl, die prinses Helene uitbeeldde, op zich had genomen, dat Fritz Winderlich de vocale doublure was voor de rol van luite nant Montschi, getypeerd door Ernst Stan- kowski en dat Waltraud Hass in haar ver tolking van Franzi Steingruber de lichte sopraan Antonia Fahberg als „assistente" had. Het viel evenwel op, dat de opvoering hoogtepunten kreeg, wanneer deze niet- vocalisten in de gesproken dialogen hun voortreffelijke capaciteiten als acteurs kon den laten gelden. Overigens werd deze opvoering een feest van dansen, muziek en van liefde. Zij werd een levendige afwisse ling van romantiek en komische situaties en typeringen, waarvan de gechargeerde graaf Lothar een voor sommige Duitsers gewaagde herinnering aan een gevaarlijke psychopaat uit het recente verleden op riep. De decors waren in hun opvallend grote opzet een weelde voor het oog en ook de kostumering droeg er veel toe bij de opvoering tot een visuele genieting te maken. De uitzending werd een volledig succes voor de regisseur Kurt Wilhelm, die. blijkbaar onder het motto van „dienst baarheid vóór alles", alle medewerkende acteurs, het ballet, het Keulse Radio-om roepkoor en omroeporkest tot een hechte eenheid wist samen te bundelen. Beeldschermer De bij de Europese Radio-unie aangeslo ten zenders wisselen regelmatig onder ling actualiteitsfilms uit voor hun eigen televisiediensten. Ter bestudering van de mogelijkheid tot het overseinen van de ze films per televisie op het net van de Eurovisie, is een werkgroep gesticht on der leiding van J. W. Rengelinck van de Nederlandse Televisiestichting. Er is een proef aan de gang voor de uitwisseling van beeldberichten. Ze zal een maand du ren en beoogt de werkelijke mogelijkhe den van de methode na te gaan. Gedurende de jaren dat de componist Christoph Willibald Gluck te Wenen woonde heeft hij enige komische opera's geschreven, waarvoor als libretto een Franse tekst was gekozen. Tijdens Glucks leven werden zij met veel succes '>pge- voerd "Nu" zijn cfie.„opera's vetgèTeri, ZóalT de meeste van de ruim honderd opera's balletten en dramatische, cantates van Glucks hand. Welbeschouwd is zijn mees terwerk „Orfeo" de enige opera, waarvoor de belangstelling krachtig opgeleefd is. De uitzending door de AVRO van een studio opvoering van de komische opera Het eiland van Merlijn" of „De omgekeerde wereld" op de middag van de eerste pink sterdag het was de eerste opvoering in Nederland tweehonderd jaar na de pre mière in het Slot „Schönbrunn" heeft onbetwistbaar aangetoond, dat het zin heeft onze beperkte belangstelling voor Glucks werk aanzienlijk te verruimen om hem ook van een andere zijde te leren kennen dan als bewogen en ernstig, hem te waarderen als de brenger van een intieme, verfijnde en geestrijke muzikale schoonheid, die voor het uitgezonden spel niet alleen be sloten lag in de beknopte zangen, maar ook in de klare instrumentatie. De vele vocale solisten verrichtten met steun van het door Maurits van den Berg geleide Orr.roepkamerorkest voortreffelijk werk. Bijzondere waardering verdienen eveneens Fé Sciarone en Frans Somers. die als dia loog vervangende „spreekstemmen", uit nemende, geestig-bezielde toelichtingen gaven. Golfbreker Uitgaande van de gereformeerde ker ken in Noordholland is op tweede pinkster dag onder leiding van prof. dr. G. C. Ber- kouwer in Egmond aan Zee een kerkdag gehouden. Ongeveer 7.000 deelnemers ver zamelden zich in een duinpan, waar in de ochtend prof. mr. W. F. de Gaay Fort man een toespraak hield. Maandagmiddag werd het speciaal door Aart Romein geschreven spel „totdat.." onder regie van Johan Bodegraven door 500 medewerkers opgevoerd. De koor- en samenzang stond onder leiding van Kees Deenik. De muzikale leiding had Wil lem Schoon. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosternijkerk W. J. Burg graaf, kand. te Bozum. Bedankt voor Ameide en Tienhoven A. den Hartogh te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Siegerswoude Chr. van Ul- den, kand. te 's-Gravenhage te Terneu- zen K. Ubels te Zwartebroek. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geschiedenis: P. J. van Wees. Haarlem. Doctoraalexamen economie: mevr. M. Blumer-Wiessing. Blaricum. Doctoraal examen Frans: mej. I. M. E. Oberwcis, Amster dam. Doctoraalexamen theologie: K. Hahhart, Hilversum. Kandidaatsexamen theologie: G. J. Wispelweg, Amsterdam. Op tweede pinksterdag zijn vele mensen met extra treinen, met autobussen en zelfs per boot uit alle delen van het land naar Velscn gekomen om de Evangelisatie- landdag bij te wonen. In het prachtige lommerrijke park „Vclserbeek", dat dit jaar voor het eerst voor dit doel werd gebruikt, in plaats van het landgoed „Beeckesteyn", stond een tent gereed voor ruim tweeduizend bezoekers. De opkomst was groot ruim drieduizend bezoekers zodat velen een plaats moesten vinden buiten de tent, hetgeen door het mooie weer mogelijk was en het verblijf in het park des te aan trekkelijker maakte. Door eeai uitstekende geluidsinstallatie kon het gesproken woord en het zingen van het koor alsmede het optreden van de Zingende Zusjes goed gevolgd worden. De organisatie ïvan de Landdag liet niets te wensen over. Terwijl de ouderen rustig in en om de grote tent konden plaats nemen, werden de kinderen in een aparte daartoe bestemde tent op aangename wijze onderhoudend beziggehouden door de zusters Punt en Verboom. Voor de aanvang en tussen de samenkomsten in konden de bezoekers zich doen voorzien van verversingen, die tegen billijke prijzen beschikbaar werden gesteld. De eerste samenkomst begon om halfelf. Ter uitnodiging en tijdens het plaatsne men van de bezoekers speelde het mu ziekkorps van de Christengemeenschap uit Den Haag, welk muziekkorps tijdens de samenkomsten het gemeenschappelijk zingen een uitnemende begeleiding bood. Evangelist J. Klein Haneveld uit Bode graven, die in deze samenkomst de leiding had. opende met een kort woord onder aanhaling van vers 33 uit Handelingen 10. Tevens dankte hij namens het voorberei dend comité het gemeentebestuur van Vel- sen voor de welwillende medewerking, die het comité in alle opzichten ondervonden had. Evangelist Klein Haneveld deelde voorts mede, dat over de Landdag een schaduw hing, ondanks vele zegeningen die God had geschonken, namelijk dat een van de organisatoren, broeder Bouhof uit IJmuiden ziek en opgenomen was in het ziekenhuis. Doorbraak van evangelie De eerste spreker was ds. G. Toornvliet, geref. pred. te Bloemendaal. Hij sprak over „De doorbraak van het evangelie in deze wereld". Na deze bezielende toe spraak voerde evangelist J. Kits, direc teur van ,,'t Brandpunt" te Doorn het woord, waarbij hij zich bepaalde bij Jo hannes 14 vers 15 e.v. en Efeze 1 vers 13 en naar"voren bracht: De Heilige Geest—als- Trooster". Het gesprokene werd afgewis seld -door zang van. .een Jsopr,f gevormd door zangeressen en zangers uit zes ver schillende plaatsen, welk koor uitnemend geleid werd door dc dirigent de heer Slings uit Velsen-Noord. In de middagpauze konden de bezoekers de medegebrachte lunch gebruiken ter wijl er tevens gelegenheid was voor een heerlijke wandeling in het park en van de ze gelegenheid om de ledematen wat be weging te geven werd door velen een dank baar gebruik gemaakt. Middagbijeenkomst De middagbijeenkomst, die om halfdrie begon, werd voorafgegaan door zang van een kinderkoortje, alsmede door daarne gegeven getuigenissen, welke werden ge geven door ds. Teeuwissen uit Grand Ra pids, Michigan, U.S.A., door de heer Van Duren, als naaste medewerker van Jo hannes de Heer in Driebergen, door ds. Leenhouts uit Amsterdam en door evan gelist J. Sevensma uit Amsterdam. Evan gelist Th. Dikkes uit Leiden, die de lei ding van deze samenkomst had, nodigde daarna de gezusters Verhey, bekend als „De Zingende Zusjes", uit Velsen-Noord, uit een lied ten gehore te brengen. Hun optreden werd enkele malen herhaald. Ds. J. Langstraat, hervormd predikant te Arnhem en bekend van de T.V., voerde het woord. Met grote aandacht werd zijn bezielende toespraak aangehoord, waarin de toehoorders'werd gewezen op de reini gende en zuiverende werking van de Heilige Geest juist in het dagelijks leven. Na deze spreker werd de aandacht, ge vraagd door ds. J. A. Visser, Onafhanke lijk Baptisten predikant te Amsterdam. Hij sprak naar aanleiding van Leviticus 14 over de reiniging van de melaatsen, door het bloed van Christus en de Heilige Geest. De derde en laatste samenkomst ving om kwart over vijf aan. De leiding berust te bij ds. J. A. Visser. Het gebed werd uit gesproken door broeder Hiemstra, tweede voorzitter van de gemeente van ds. Vis ser. Evangelist Dikkes uit Leiden voerde daarna het woord en koos daarbij tot on derwerp de inhoud van de versen 34-37 uit Handelingen 1 en samengevat „Evangeli satie is het belangrijkste". Als laatste spre ker trad naar voren evangelist J. Klein Haneveld en sprak naar aanleiding van Handelingen 16 vers 31. Hierbij werd de bezoekers voorgehouden Alleen ver trouwen op de Here Jezus! 1 Hiermede behoorde dé Evangelisatie landdag weer tot het verleden. De derde altist van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de heer F. Visscher, is maandag op 56-jarige leeftijd onver wacht overleden. In 1958 vierde de heer Visscher, een zeer gewaardeerd lid van het orkest, zijn zilve ren jubileum. De heer Visscher was tevens saxofonist bij het N.Ph.O. Bovendien ver zorgde hij de bibliotheek van het orkest. De begrafenis zal vrijdag plaats hebben op de Noorderbegraafplaats te Haarlem. „Hmbromde de koning. „Zou hel wat helpen, als ik die dingen aandoe?" Daar het juist bedtijd icas, wenkte de koning een lakei, toen hij zich had uitgekleed. „Trek me die dingen aan de voelen!", gebood hij. De lakei knielde en trok de bedsokjes aan de voeten van Zijne Majesteit. Toen stapte koning Didoro in bed. Hel was een vreemd gevoel, die sokken; maar lekker warm zalen ze wél. „Ik zou weieens willen weten, of die wonaerdmgen helpen!", dacht de koning. De echtgenote van de gereformeerde predikant uit. Oldehove, ds. D. van Keulen, is zaterdag voor Pinksteren bij een berg wandeling in Tirol verongelukt. Het echt paar was onderweg naar Griesenau, toen het door een onweersbui werd overvallen. Ondanks de waarschuwingen van haai man verliet mevrouw Van Keulen op een bepaald moment dc normale route. Zij viel toen van een 100 meter hoge rotswand. Het stoffelijk overschot is later door een berg gids gevonden. De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse is op tweede pink sterdag 's avonds gesloten. Tijdens de pinksterdagen hebben nog ongeveer 25.000 mensen tegen een sterk verlaagd tarief de grotendeels uitgebloeide bloe mentuin bezocht, waarbij men uiteraard wel kon genieten van bloeiende heesters en bomen. Tijdens deze tiende tentoonstelling was het aantal bezoekers groter dan in de voor gaande jaren. Ruim 650.000 mensen heb ben een bezoek aan „Keukenhof" ge bracht. Ongeveer 45 percent van hen was afkomstig uit het buitenland. Van de bui tenlanders waren de Duitsers sterk in de meerderheid. Het mooie weer heeft het bezoek aan de bloemenhof vanzelfsprekend sterk be ïnvloed. Als het weer op sommige dagen iets koeler was geweest, zouden de bloe men langer in bloei gestaan hebben. Dan zou ongetwijfeld een aantal van zeven honderdduizend bezoekers zijn geboekt. Met het thans bereikte aantal bezoekers is het bestuur van „Keukenhof" echter best tevreden. Advertentie bestellen 1 -li— President Eisenhower heeft maandag op het Witte Huis in Washington aan de Spaanse schilder Joan Miro de internatio nale Guggenheimorijs voor 1959 uitgereikt. De prijs, ter waarde van tienduizend dollar, heeft Miro gekregen voor zijn muurschil dering „Nacht en dag". Na de plechtigheid liet president Eisenhower, die in zijn vrije tijd schildert, de Spaanse kunstenaar wat van zijn werk zien. Advertentie 6. Het was zonde om de portefeuille weg te gooien. Die initialen konden wel eens van echt goud zijn. Mis schien werd het hele ding weer goed als het opgedroogd was en dan kon ze het iemand cadeau geven. Maar niet aan Eddie! Ze zou Eddie nooit meer iets geven... een mooie vont, die een meisje zich ziek liet pieke ren en die elke dag het inooie smoesje had, dat ie bezig was het geld voor die dokter bij elkaar te krijgen. Nou had ze zelf het geld. Eddie kon naar de bliksem lopen!! Haar ogen blonken van ingehouden tranen en ze be gon hevig te beven. Bijna was dit niet gebeurd. Het had maar zo weinig gescheeld. Ze was vandaag voor het eerst in een hele week uitgegaan om een stukje chocola te kopen. Als ze op dat moment niet wegge gaan was, had ze nooit die portefeuille daar in die modderige goot voor het Chippendale Building zien liggen. Je zou bijna aan een soort voorbeschikking gaan geloven. Iemand kwam de toiletten binnen. Anne Finnick trok opnieuw de w.c. door. Het geraas vormde een be- schbrming tegen de angst voor de stilte. „Ik steel Het niet", zei ze tegen zichzelf. „Als ik het ooit weer eens bij elkaar heb, zal ik het terugbe talen. Ik zal zijn naam niet vergeten Avery Bul- lard". Ze keek naar de gouden initialen... ze zouden het haar helpen herinneren... A. B. Avery Bullard. HOOFDSTUK II Millburgh, Pennsylvania, 2 u. 54 n.m. Het telegram, dat Avery Bullard vanuit het Chippen dale Building in New York had gezonden, werd door het Western Union-telegraafkantoor in Millburgh, Pennsylvania, ontvangen om 2 u. 54 n.m. Toen de woorden TREDWAY TOWER neerdwarrelden öp de afrollende papierstrook, draaide Mary Herr ogenblik kelijk haar stoel om, zodat ze voor het toetsenbord kwam te zitten, waarop ze het bericht kon overbren gen naar één van de telexapparaten van Tredway Tower. Terwijl ze zich omdraaide, gleed haar blik naar het venster, waardoor ze de enorme wolkenkrab ber van de Tower zag, verblindend wit tegen het tril- lend-hete blauw van de lucht. Mary Herr's snelle blik op de Tredway Tower stond niet in direct verband met het overbrengen van het telegram. Het was veeleer iets, dat zij evenals bijna iedereen in Millburgh bijna honderd keer per dag deed. Vanuit elk deel van de stad kon je de Tower zien, en er was niemand wiens oog lang aan zijn aan trekkingskracht kon ontsnappen. Meestal keek men zon der dat men werkelijk zag, zoals een zeeman onwille keurig naar de lucht kijkt of een kantoorklerk naar de klok, maar er waren ook momenten, dat men bewust, met eerbied, opkeek. De mannen, die vroeg naar hun werk gingen, verwonderden zich dikwijls over de wij ze, waarop de warme zon reeds over de top van de Tower streek, terwijl zij zelf nog in de vroege och tend-kilte liepen. Des avonds als de stad al in sche mer lag, zagen zij soms de bovenste verdiepingen van de Tower nog in een onwereldse rode gloed ba den. Op dagen, waarop wolken binnendreven door de Alleghany-passen die de ganse riviervallei met een grijze mist vulden, ging de top van de Tower vaak to taal verloren in de lucht. Op die momenten keken ze het meest omhoog, dan staarden ze en voelden zich onbe haaglijk alsof hun geesten niet in staat waren de strijd aan te binden met hun verbeeldingskracht, alsof iets, wat ze niet missen konden, op een achterbakse manier weggegraaid was. Als de Tredway Tower op het eiland Manhattan ge bouwd was, zou het slechts een boom in het bos ge weest z.ijn zonder distinctie en zonder grootsheid. In Millburgh echter is hij het wonder aller wonderen. Geen ander gebouw is er hoger dan zes verdiepingen. De Tower rijst op tot het ongelofelijke van vier-en- twintig verdiepingen. Bijna even indrukwekkend als zijn afmetingen is zijn witheid, een wit, dat zo verbluf fend helder is, dat het bijna lijkt of een bovennatuur lijke tussenkomst het beschermt tegen de aanslag van roet, die de laag-gelegen oude gebouwen, welke het grootste gedeelte van de benedenstad uitmaken, er zo smerig doet uitzien. Er zijn maar een paar mensen in Millburgh, die de Tredway Tower niet zien als iets van een bijzondere schoonheid. W. Harrington Dodds is één van die lui. Hoewel er al twintig jaar gepasseerd zijn, sinds hij gebouwd werd, is de critiek van Dodds op het gevaar te niet minder bitter geworden. Hij noemt het nog altijd „een architectonische monstruositeit, die ge ïnspireerd is door een Italiaanse bruidstaart en die ontworpen is door een pseudo-architect, die banket bakker had moeten worden". Dergelijke opmerkingen van mr. Dodds worden gewoonlijk geaccepteerd als een slecht voorbeeld van het spreekwoordelijke ge zegde, dat de druiven zuur zijn. In de tijd, dat de Tower gebouwd werd, was hij een der toonaangeven de architecten van Millburgh en hij was een persoon lijkheid in zijn beroep geweest: de voormalige vice- president van het Amerikaanse Instituut voor Archi tecten. Ondanks dat feit, had de oude Orrin Tredway hem volkomen gepasseerd en hij had de opdracht ge geven aan een New Yorkse architecten-firma. Hij had zelfs de eer van W. Harrington Dodds niet gered door hem de opdracht te geven van „adviserend archi tect". Ondanks de bijkomstige getuigenis tegen de deugde lijkheid van Dodds' critiek, is er wel enige rechtvaar diging te vinden voor sommige van zijn bijtende op merkingen. De Tredway Tower heeft wel een beetje veel weg van een enorme bruidstaart. De eerste twaalf verdiepingen vormen een bevroren wit blok, vierkant neergepoot aan de vier straten, alsof deze de randen van de pan waren, waarin het geheel gebakken was. Op dit blok van twaalf verdiepingen, rijst, uitmiddel puntig, de voortdurend smaller wordende toren van het gebouw. Hoe hoger de toren oprijst, des te druk ker worden de ornamenten. Tussen de zestiende en de twintigste verdieping zijn er guirlandes van inge- wikkeld-bewerkte witglanzende stenen versierselen, die, zoals Dodds zo graag pleegt te zeggen, „zeer geschikt zouden zijn voor een Gothische Kerstpud ding". Deze versierselen heten tot het beste werk van een groot beeldhouwer te behoren, maar hun artistie ke verdiqnste kan alleen beoordeeld worden door een af en toe hoogvliegende duif, want ze zijn te enenma le onzichtbaar voor de sterveling, die aan de aarde gebonden isl (Wordt vervolgd) Advertentie bestellen Nieuw raadhuis. Dc gemeenteraad van Renkum heelt besloten een nieuw raad huis te laten bouwen. De bouwkosten wor den geraamd op 3.375.715.Reeds in het najaar van 1956 was aan architect ir. M. J. G ran pré Molière opdracht verleend een schetsontwerp^voor een nieuw stadhuis te maken. Nadien is dit plan enige keren ge wijzigd doch thans is het definitief vastge steld. Nieuwe brandweerkazerne. De bur gemeester van Maastricht heeft een nieuwe brandweerkazerne in gebruik gesteld door op een knop te drukken, waarna alle acht kanleldeuren open gingen en het rijdend brandweermaterieel onder sirencgeloei uitrukte. Gezinsverzorging. Tijdens de interna tionale conferentie voor gezinsverzorging, die in Zeist is gehouden, hebben gedele geerden uit verscheidene landen besloten oen internationale raad voor gezinsverzor ging op te richten. Tot presidente werd gekozen mevrouw E. CarnegieArbuth- nott (Groot-Brittannië), tot secretaris mr. J. M. B. Scholten te Utrecht, secretaris van de stichting Nationale Katholieke Gezins zorg. Advertentie bestellen LONDEN (Reuter) De voorzitter van de Indische vredesraad, Sunderlal, meent da_k.de Sovjei-ppernjer ..en. partijleider Kroesjtsjev „een der meest religieuze lei ders van de mensheid" .is. Toen Kroes jt- Sjév zat'ërdag' iii "het Kremlin de Le'hin- vredesprijs kreeg uitgereikt, verklaarde Sunderlal: „Ik ben een gelovig mens, ter wijl u kennelijk niet van het woord religie houdt en u zelf waarschijnlijk met trots atheïst noemt. Doch ik verzeker u op grond van de heilige geschriften van alle religies ter wereld, die ik voorzover mijn krachten dat toestonden heb bestudeerd, dat u nu in de beste, edelste zin van het woord een der meest religieuze leiders der mensheid bent. Kroesjtsjev zei echter in zijn dank woord, dat hij het hiermee niet eens was. „U bent een gelovige," zo zei hij tegen Sunderlal, „ik ben een ongelovige en dat is de waarheid". Stadsschouwburg: vandaag: besloten voorstelling: woensdag 20 uur: Haarlemse Toneelclub met „Het eervol ontslag". Concertgebouw: vandaag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. Grote Kerk: vandaag 20 uur: Orgelcon cert Piet Kee. Openluchttheater: vandaag 14.30 uur: Kindervoorstelling „Prinses Eloïse". BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „We zien ze rennen", alle leeftijden. Frans Halstheater: vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Die Beine von Dolores", alle leeft. Lido Theater: tot en met donderdag: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hel van Tarawa", 14 jaar. Luxor Theater: vandaag 20 uur: „Lullaby of Broadway", alle leeftijden, a.l.; woensdag en donderdag: 14 en 20 uur: „Moonlight Bay", alle leeftijden. Minerva Theater: vandaag en woensdag 20.15 uur: „The bells of St. Mary's", a.l., donderdag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 jaar. Rembrandt Theater: tot en met donder dag: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das Drei- maderlhaus", alle leeftijden. Roxy Theater: tot en met donderdag: 14.30, 19 en 21.15 uur: „Charge van de lanciers", 14 jaar. Studio Theater: tot en met donderdag: 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bitter Victory", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): vandaag en woensdag: 20 uur „Der schönste Tag meines Lebens", alle leeftijden; donderdag 20 uur: „Koning der melodieën", alle leeft. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 22 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 5 juni werkdagen 11—17 uur Karei Appel. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 juni dagelijks 1021 uur: Expositie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): tot 1 juni werkdagen (behalve woens dag) 11—17 uur, zondag 14—17 uur: Ex positie Diana. Openluchttheater tot 1 juni: Expositie beeldende kunstenaars uit Bloemendaal. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van 15 mei.) Advertentie bestellen

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6