Con junctuur ontwikkeling in Amerika en Europa stimuleert beursoptimisme NEDO-MEX Panda en de Gouden Effecten -en Geldmarkt HENSE Ver. Ned. Scheep vaartmij. in 1958 (^Wereldnieuws J Zonnig, maar vrij veel wind SING-SING HEMDEN natuurlijk 2 STABILITEIT IN LEVENSONDERHOUDSKOSTEN Stijgend tegoed bij de banken en een lichte toeneming van de investeringsactiviteit Gaat u met vakantie? Emissie De IJsel Emissie Schuitema Walvisvaartconferentie te Tokio mislukt Levensonderhoud in V.S. Hoger dividend Mij. Zeeland Belgische tomatenstop Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Lak zelf uw meubelen met transparante kleurlak in 10 kleuren Sterk gedaalde winst Betaalbaarstelling Sociaal Werkgeversverbond ZATERDAG 2 3 MEI 19 59 (Van onze financiële medewerker) OF MEN NU naar de beurs van New York, dan wel naar die van de toonaan gevende Europese landen kijkt de koersen blijven stijgen en het beursoptimisme blijft steun vinden in de conjunctuurberichten, die voor de meeste bedrijfssectoren van toenemende activiteit gewagen. Wat de V. S. betreft, heeft vooral de daling van het aantal werklozen indruk gemaakt. In april is een teruggang met 735.000 tot 3.627.000 ingetreden, de laagste stand sinds het einde van 1957, een cijfer, waarin de stijgende industriële produktie tot uitdrukking komt en waardoor voor een deel ook wordt verklaard dat de publieke bestedingen thans op jaarbasis het recordcijfer van 300 miljard dollar hebben bereikt tegen 286 miljard dollar in 1958. De staalindustrie, de automobielindustrie, met name ook de bouwnijverheid maakt een periode van grote levendigheid door, waaraan men vooreerst nog geën einde ziet en de tot dusver gepubliceerde kwartaalcijfers van vele ondernemingen wijzen op een krachtig herstel, dat zich, gelijk in de V. S. gebruikelijk is, ook in de gedeclareerde dividenden demon streert. Zo keerden de Amerikaanse maatschappijen in april 810 miljoen dollar uit tegen 780 miljoen dollar in die maand van het vorig jaar, hetgeen voor de Newyorkse beurs een dubbele stimulans betekent. Omstreeks de pinksterdagen heeft het indexcijfer voor de industriële aandelen een nieuw hoogterecord bereikt, dat on geveer 63 punten hoger ligt dan de stand op het einde van 1958 en dit niveau is be reikt met een slechts matige omvang van de effectenaankopen met geleend geld. De -verhoging van de bankkredietrente van 4 tot 41/t percent, waartoe de vorige week werd besloten, heeft op de New yorkse beurs dan ook weinig indruk ge maakt, ook al meent men hier en daar dat er wel eens een discontoverhoging op kan volgen. Want hoewel men in de V.S. lang niet gelijk denkt over de inflatie, houdt de Amerikaanse regering zich aan de klas sieke opvatting dat een proces van gelei delijke waardevermindering van het geld een bedreiging van de reële welvaarts vergroting betekent en daarom zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Het is dan ook niet zonder voldoening dat men wijst op de stabiliteit van de kosten van levensonderhoud gedurende de laatste twaalf maanden. Blijkens een publikatie van de Statistische afdeling van het mi nisterie van Arbeid is het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud op basis van 100 voor 1947-'49 van februari 1951 tot februari 1958 van 109.9 tot 122.05 ge stegen, maar sindsdien niet verder dan tot 123.7. Terwijl in ons land het hier be doelde indexcijfer wordt gecamoufleerd door de bevriezing van de huren, is in het cijfer voor de V.S. ook de normale stij ging van de huren begrepen (1951: 111; 1958: 137; februari 1959: 139) en het moge waar zijn dat de koersstijging op de New yorkse beurs ten dele ook op de verwach ting van een verdere inflatie is gebaseerd, sinds de laatste twaalf maanden schijnt van een noemenswaardige waardever minderingvan de dollar niet te kunnen worden gesproken. Het is duidelijk dat dit een sterk argument is voor de leiders der grote staalfabrieken, die thans in een zwa re strijd zijn gewikkeld met de staalwer- kersbonden over een nieuw arbeidscon tract. dat op 1 juli aanstaande zal moe ten ingaan en waarbij als bekend van die zijde op een loonsverhoging wordt aange drongen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De n.v. Emailleerfabriek De IJsel. ge vestigd te Sprankeren (gem. Rheden) gaat op maandag 1 juni tot de uitgifte over van 200.000 aandelen op naam tot de koers van 100 percent, in stukken van nominaal 1.000, voor de helft delende in de resul taten van het boekjaar 1959 en ten volle in die van de volgende boekjaren. De aan delen worden uitsluitend aangeboden aan houders van claims van de op 7 mei 1959 uitstaande nominaal 600.000 gewone aan delen, waarbij het bezit van drie aandelen recht geeft op toewijzing van 1 nieuw aan deel. Storting is op 1 juli. De claimhandel zal op de incourante markt ter beurze plaatsvinden. Het dividend over 1958 bedroeg 5 per cent plus 33 1/3 percent herkapitalisatie in aandelen, plus 8 1/3 percent in contanten. In 1957 werd 10 percent uitgekeerd. Het doel van de emissie houdt onder andere verband met de uitbreiding van de pro duktie van bouwpanelen alsmede met de verbetering van de kantoor- en magazijn ruimten. Het ligt in de bedoeling van de directie van de n.v. Gebrs. D. Schuitema te Am sterdam om binnenkort over te gaan tot uitgifte van nieuwe gewone aandelen tot een bedrag van nom. 493.000,— uitslui tend voor houders van gewone aandelen. Bij deze gelegenheid zal tevens notering van de gewone aandelen der n.v. ter beur ze van Amsterdam worden aangevraagd. De conferentie over de walvisvaart, welke tussen Noorwegen, Nederland, En geland en Japan te Tokio gehouden werd, is vandaag geëindigd zonder dat overeen stemming werd bereikt over de vangst contingenten. De vier landen zullen opnieuw samen komen in Londen, voorafgaande aan de zitting van de walviscommissie op 22 juni. De grote beleggingsmaatschappijen in de V.S. blijken zich bij hun aankopen op de Newyorkse beurs dan ook niet door de vrees voor een grote staking te laten af schrikken, want blijkens dezer dagen verstrekte gegevens nemen die aankopen nog steeds in omvang toe. In het eerste kwartaal van 1959 zijn de aankopen van genoemde instellingen met 14 percent ge stegen tegen 7 percent in het vierde kwar taal van 1958 en ze vertegenwoordigen thans ongeveer 10 percent van de totale beursomzet tegen 5.6 percent in 1953, waar dan natuurlijk ook verkopen tegenover staan. Dit wijst er op dat ook de Ameri kaanse kleine spaarder zich via de beleg gingsmaatschappijen steeds meer bij de aandelenmarkt en dus bij de gang van za ken in het Amerikaanse bedrijfsleven in teresseert, hetgeen meer dan één voordeel heeft. Aan de andere kant schuilt er in de toenemende invloed van de beleggingsin stituten een gevaar, omdat de koersbewe- ging op de beurs hierdoor in toenemende mate door een klein aantal personen be heerst wordt Koersstijging Met deze omstandigheid valt ook re kening te houden nu men nog steeds kan waarnemen dat de voortgaande koers stijging op de Europese beurzen en met name op de beurs van Amsterdam voor geen gering deel van de aankopen voor rekening van Amerikaanse beleggings maatschappijen het gevolg is. De aan delen van Philips blijken in de V.S., trou wens ook in Zwitserland, nog steeds fa voriet te zijn, ook al blijven aandelen Unilever niet achter en begint ook de be langstelling voor aandelen Koninklijke weer toe te nemen. Men heeft zich in deze week op de Amsterdamse beurs van buitenlandse zijde weer flink geweerd, waardoor het Nederlandse bezit van in ternationale aandelen verder is afgeno men, een verschijnsel, dat, zoals de Ne- derlandsche Handel Maatschappij te recht in haar verslag opmerkt, alleen dan geen nadeel betekent, als de hierdoor vrijkomende gelden in de toekomst een even groot rendement opleveren als de verkochte aandelen. Sinds het begin van dit jaar is de koers van de gewone aandelen Philips al weer met rond 200 percent gestegen, gelijk uit de volgende koersvergelijking blijkt: 30 dec. '58 1 mei '59 29 mei '59 Philips 474 600 680 Unilever 414 540 532 Koninklijke ƒ179 ƒ165 ƒ171 A K U 247 304 322 Het zijn echter niet meer alleen de vier grote internationale fondsen welke door het buitenland worden gekocht, ook voor de aandelen van andere grote concerns in ons land Hoogovens, Zwanenberg-Or- ganon, Nederlandsche Kabel, sinds kort ook de bankaandelen begint men in het buitenland oog te krijgen, terwijl uiteraard de Nederlandse verkopers van internatio nale waarden de opbrengst van hun stuk ken in andere fondsen beleggen, waarbij het dirècte rendement nog slechts een zeer bescheiden rol speelt. Evenals in de V.S. wordt de aandelen- hausse in ons land gevoed door de con junctuurontwikkeling in Europa en waar bij ook ons land niet achter blijft. Met name de hernieuwde opleving van het be drijfsleven in West-Duitsland, dat thans onbetwist onze voornaamste handelspart ner is, trekt de aandacht. Als gevolg van een toenemende vraag uit het binnenland en van het buitenland is de orderpositie bij de meeste takken van bedrijf in West- Duitsland thans aanmerkelijk gunstiger dan een en twee maanden geleden en evenals ten onzent kan ook daar op een ongekende toeneming van de spaargelden worden gewezen. Gedurende de eerste vier maanden van het lopende jaar zijn de inlagen bij 480 Westduitse banken twee maal zo groot geweest als in die periode van 1958, waardoor ze een recordcijfer van DM 20 miljard hebben bereikt. En ook in genoemd land wordt een vrij sterke da ling van het aantal werklozen geconsta teerd. hetgeen, als bekend, sinds de laat ste tijd ook in ons land het geval is, ter wijl ook de stabiliteit van de kosten van levensonderhoud een verschijnsel is dat zich zowel in de V.S. als in West-Duits land en in ons land voordoet. Investeringen Doordat de investeringsactiviteit tot dusver bij de andere conjunctuurgegevens ten achter blijft, houdt de ruimte op de geld-en kapitaalmarkt aan. welke voor ons land bij voorbeeld tot uitdrukking komt in een verdere stijging van de creditgelden bij de banken. Bedroegen deze ultimo 1958 ƒ6195 miljoen, ultimo februari 1959 wa ren ze tot f 6676 miljoen, ultimo maart tot ƒ6835 miljoen gestegen, een vooruitgang sinds het begin van dit jaar van 640 mil joen. Geen wonder dus dat de rente voor daggeld ten onzent van IV2 tot VA percent is verlaagd. Dat er, zij het zeer langzaam, ook een opleving komt in de investerings activiteit kan blijken uit de stijging van de debiteurensaldi van 2930 miljoen ulti mo 1958 tot. f 3028 miljoen ultimo februa ri en 3127 miljoen ultimo maart 1959, terwijl ook het feit dat familievennoot schappen met hun aandelen naar de beurs gaan deze week Handelmij. v.h. Fa. Ph. Buttinger te Groningen en Orenstein Koppel te Amsterdam ongetwijfeld met toekomstige kapitaalbehoeften verband houdt. De obligatiemarkt weerspiegelt met een doorgaans vaste stemming het nog altijd grote aanbod van kapitaal, dat een nieu we staatslening en de conversie van de le ning 1962/64 een groot succes heeft be zorgd. Dat bij dit alles geldbelegging meer en meer een probleem wordt, is duidelijk. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt. dat de kosten van levensonder houd in dè V.S; in april zijn gestegen tot het verleden jaar bereikte recordpeil. Het indexcijfer van de kosten van levensonder houd is sedert maart met 0.2 percent ge stegen tot 123.9 percent. Dit is een record indexcijfer, dat tot dusver alleen in juli en november 1958 werd bereikt. Advertentie Een sterke kwaliteit TRICOT 5 verschillende tinten JONGENSMATEN v.a. 5.75 HERENMATEN v.a. 8.75 Voor Sportkleding PAARLAARSTEEG 1 De exploitatierekening over 1958 van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland Konink lijke Nederlandsche Postvaart n.v. te Hoek van Holland heeft, dank zij een stijging van de bruto exploitatie-ontvangsten, waartegenover de exploitatiekosten een vermindering te zien gaven, 4.736.448 4.189.453) bedragen. Met inbegrip van 693.833 433.344) voor interest en koers verschillen op beleggingen, bedroeg de be drijfswinst 5.430.281 4.622.797). Op de vloot en andere activa wordt 196.634 300.661) afgeschreven. Aan de reserve voor vlootvernieuwing wordt 2.220.000 (onv.) toegevoegd en voor be lasting wordt gereserveerd 1.567.000 1.275.000). Hierna resulteert een winst van 1.446.647 827.136). Voorgesteld wordt een dividend van 12 percent (10 per cent), en een toevoeging aan de reserve voor vlootvernieuwing ad 949.000 424.000). Over het lopendi- boekjaar wordt opge merkt dat, ongeacht de gang van zaken met betrekking tot het vervoer, met een ach teruitgang van de financiële resultaten rekening dient te worden gehouden. Deze achteruitgang zal worden veroorzaakt door lagere interestopbrengsten alsmede door de te verwachten verminderde inkomsten uit hoofde van de overeenkomst met. de Britse Spoorwegen, terwijl ook rekening moet worden gehouden met het fiscaal aspect. De Belgische autoriteiten hebben besloten met ingang van zaterdag 23 mei de invoer van tomaten uit Nederland stop te zetten. Dee laatste dag van inklaring is 22 mei. De duur van dit exportverbod zal afhankelijk zijn van de toekomstige prijsontwikkeling op de Belgische markt. Comité Wijnhandel Te Brussel is een Comité voor de Wijnindustrie en Wijnhandel van de Europese Economische Ge meenschap opgericht. Het comité is onmiddellijk met zijn werkzaamheden begonnen. De gedach- tenwisseling heeft betrekking op de maatregelen voor de toepassing van het Verdrag van Rome, uitschakeling van de kwantitatieve beperkingen, vaststelling van de globale contingenten, ge meenschappelijk douanetarief en de oorspronke lijke benamingen. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon s Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27,25—28,40 27.00— 28,50). ponden 31,50-/ 36.50 31,00—36,75), Napoleons 26,75-/ 29,25 26.50— 29,00), Vre- neli 26,25—28.25 26.00—28,00), 20 Belgische franks 26,5028,50 (onv.). De goud- en zilver noteringen zijn onveranderd gebleven. Drachme ten dele convertibcl Het Griekse deviezenbureau heeft de gedeelte lijke convertibiliteit van de drachme in dollars of andere convertibele buitenlandse valuta be kendgemaakt. In een officiële mededeling wordt gezegd dat door deze maatregel de drachme op dezelfde basis als de meeste andere Europese betaalmiddelen wordt geplaatst.. Van der Werff en Hubrecht In de grote zaal van het Carlton Hotel te Am sterdam hebben zeer vele personen uit het za kenleven vrijdag de directie van de n.v. Van der Werff en Hubrecht. bankiers en commissionairs in de hoofdstad, ter gelegenheid van haar zestig jarig bestaan gelukgewenst. Advertentie Zoals verwacht werd zijn de resultaten over 1958 van de n.v. Vereenigdc Neder landsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage beneden die van 1957 ge bleven. De exploitatierekening wijst een batig saldo aan van 25.582.873 34.272.198). De interestrekening sluit met een voordelig saldo van 2.983.630 3.277.283). Het saldo assurantie eigen risico bedraagt 1.482.946 1.818.431). Voor afschrijving op schepen wordt be stemd 12.476.950 11.963.822) en voor af schrijving op klein materieel 146.974 197.224). Aan de reserve voor vlootver nieuwing wordt 12.500.000 13.000.000) toegevoegd. Vorig jaar werd nog op vaste goederen en deelnemingen 952.038 afgeschreven. Het saldo winst bedraagt 5.777.611 10.144.061). Voorgesteld wordt-'een divi dend van 9 percent (14 percent over het van 38.000.000 tot 41.800.000 verhoogde kapitaal). De reserve voor diverse belan gen zal met 1.200.000 3.000.000) worden verhoogd. Deze rekening staat op de ba lans per 1 januari 1959 te boek voor 44.980.713 en de reserve voor vlootver nieuwing voor 107.000.000. De vloot verkeert in goede staat en be droeg op 31 december 1958 in totaal 48 schepen, metende 357.952 brt. Er zijn drie vrachtschepen in aanbouw metende totaal 22.700 brt. Over de exploitatieresultaten van het boekjaar 1959 kan de raad van beheer thans nog moeilijk een prognose geven. Hij volstaat met de opmerking, dat er nog geen aanwijzingen zijn, die voor het lopende jaar gunstiger resultaten doen verwachten. De gang van zaken bij Hollandia Kat tenburg n.v. te Amsterdam is op het ogen blik beter dan een jaar geleden, zo werd aandeelhouders in de jaarvergadering me degedeeld. Tot vandaag vertonen de om zetcijfers een vrij belangrijke stijging, zo wel in binnen- als buitenland. Percentueel is de stijging in het buitenland groter dan in het binnenland. De directie voegde hier aan toe dat de marges door de hier en over de grens toegespitste concurrentieverhou dingen lager zijn. Nietemin onthield de directie zich van een voorspelling wat be treft het eindresultaat van het lopende boekjaar, omdat dit afhankelijk is van de verkopen door winkeliers in de maanden september en oktober. Zij ziet de toekomst met gematigd optimisme tegemoet. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op iVz pet. (Vervolg van pagina 1) Akkoord wordt gegaan met zodanige loonwijzigingen, dat een zekere vrijheid wordt gelaten ten aanzien van enige af rondingen en aanpassingen in verband met de in een bedrijfstak meest wenselijk geachte loonstructuur. Het C.S.W.V. acht het raadzaam de ombuiging van het loon- beleid in 1959 tot deze eerste stap in de richting van een vrijere loonpolitiek te be perken, en wel gezien de volgende rede nen: 1. De wenselijkheid het overleg te her vatten, dat in 1955/1956 begonnen was over de gedragsregels voor een sys teem van vrijere loonpolitiek, opdat hierover een volledige overeenstem ming zou worden bereikt. 2. De wenselijkheid de overgang naar een vrijer loonbeleid voorzichtig te doen ge schieden. zeker in een jaar waarin slechts zeer beperkte mogelijkheden aanwezig worden geacht om verbeterin gen in de lonen aan te brengen. 3. De wenselijkheid de invoering van een vrijere loonpolitiek, te doen plaats vin den op een tijdstip, hetwelk thans niet veraf meer gelegen kan zijn, waarop een duidelijk.,beeld van het,gehele verdere huurbélë'id faTzijn verkregen. De sociale kostsn - inclusief vrijwilli ge voorzieningen liggen thans op A a 1/3 van de totale loonsom, terwijl in een aantal bedrijfstakken zelfs 50 percent of meer bereikt wordt. Het C.S.W.V. is dan ook van oordeel, dat het dringend gewenst is om aan de hand van een totaalover zicht van de sociale kosten te komen tot nader beraad over het peil daarvan. Het telkens weer uitlokken van incidentele po litieke beslissingen tot verbetering van uit- keringsvoorwaarden of het brengen van nieuwe groepen onder de verplichte ver zekering leidt er toe dat degenen die de ze beslissingen moeten nemen, zich on voldoende de consequenties daarvan kun nen realiseren, als gevolg van het ontbre ken van een overzicht over de gehele ma terie. Dit heeft dan tot gevolg dat op min of meer emotionele overwegingen beslis singen tot stand komen, waarvan niet vaststaat dat zij zowel economisch als so ciaal verantwoord zijn. Thans vergen de sociale voorzieningen reeds drie miljard gulden per jaar, waar in begrepen aanzienlijke directe en indi recte administratiekosten (geraamd op 250 miljoen gulden). Het zijn, aldus het C.S.W.V., overigens niet de uitvoeringsor ganen, die dit verweten moet worden, maar wel de wetgever, die nodeloos ge compliceerde wetten in het leven geroe pen heeft. Verbazing. De Joegoslavische regering heeft vrijdag uiting gegeven aan haar „verbazing, diepe bezorgdheid en ver ontwaardiging" over de tegenwoordig heid van kanselier Raab van Oostenrijk op een bijeenkomst van Sudeten-Duit- sers te Wenen, waarop anti-Joegoslavi- sche uitlatingen zouden zijn gedaan. De verhouding tussen beide landen is ge spannen naar aanleiding van de posi tie van de Joegoslavische minderheid in Oostenrijk. Variatie. In de tijd van nog geen 24 uur heeft Nieuw-Zeeland achtereenvolgens een orkaan, een aardbeving en een vul kaaneruptie meegemaakt. Van de laat ste is een asregen overgebleven waar de schoonmakers nu nog de handen vol aan hebben. Behoudens wat ontwrichte huizen is er geen schade van beteke nis. Klein beginnen. Speelgoedfabrikanten en -verkopers van de zes landen van „Klein Europa" hebben besloten een Europees speelgoedinstituut op te rich ten met Parijs als hoofdkwartier. Zij zullen alle vraagstukken bestuderen die verband houden met de speelgoed-in dustrie en de verspreiding van speel goed als opvoedkundig element in de landen van de gemeenschappelijke markt. Trefpunten. De regering van communis tisch Noord-Korea heeft Zuid-Korea voorgesteld Panmoenjon, Tsjoelwon en eventueel andere plaatsen aan te wijzen als plaatsen waar Koreanen van noord en zuid elkaar vrij kunnen ontmoeten. Noord-Korea staat in voor de veiligheid van allen die van deze gelegenheid ge bruik willen maken, aldus de verkla ring, die door het Noordkoreaanse pers bureau werd verspreid. Moeten. De theologische studenten van de Hongaarse gereformeerde kerk moe ten het marxisme bestuderen. In het gereformeerde kerkblad „Reformaticus Lapda" stond vrijdag, dat de leiding van de theologische hogeschool in prin cipe besloten heeft een leerstoel in de „sociale wetenschappen" te openen. Door de ruit. De ruit van de stuurhut van een DC-3 vrachttoestel van de Lufthansa brak, toen een aantal zeemeeuwen on middellijk na de start van de machine op London Airport tegen de Dakota op vloog. Een lid van de bemanning kreeg snijwonden in het gelaat. Na het inci dent keerde de gezagvoerder onmiddel lijk naar de luchthaven terug. Niet zo fel. Overleg tussen de Britse en de Franse deelnemers aan internationale persbesprekingen, die thans te Parijs, op initiatief van het internationale pers instituut, worden gehouden heeft ge leid tot een afspraak om te pogen een einde te maken aan de verslechtering in de Brits-Franse verstandhouding, die aan de dag was getreden na felle me ningsuitingen in wederzijdse hoofdarti kelen en berichten. Uitstel. Een rechter te Lincoln in de Ame rikaanse staat Nebraska, Robinson heeft minder dan een uur voor de voltrekking van het doodvonnis tegen de massa moordenaar Charles Starkweather aan deze een uitstel van executie van twee weken verleend. Dit geschiedde na ont vangst van een telegram van de va der'van dé' jbrigéman.' Alom tegenwoordig. De strijdkrachten van de. westerse alliantie werden vrijdag of ficieel met elkaar verbonden door een nieuw radionet. Dit net zal de NAVO- chefs op het hoofdkwartier bij Parijs, onmiddellijke verbinding geven met punten als Izmir in Turkije en Oslo. Het systeem is gebaseerd op de techniek van de ionenspreiding, waarbij radio golven van zeer hoge frequentie wor den teruggekaatst door ionenlagen bui ten de dampkring der aarde. Stil. De klokken van de kathedraal van Asola luiden niet meer en de grote stadsklok op het plein van dit stadje in Midden-Italië staat sedert donderdag avond stil. De klokkeluider is in sta king gegaan om looneisen kracht bij te zetten. Hij is tevens de stadsklokop- winder. Verzitten. Het Tsjechische stadje Erveni- ce in Bohemen zal binnen de komende twee jaren moeten „verhuizen", omdat het, naar de Tsjechische bladen be richten, gebouwd is op rijke lagen bruinkool. De berichten luiden, dat de 3000 inwoners van 't stadje opnieuw ge huisvest zullen worden in de nabijheid van de ten dode gedoemde stad. De daardoor voor exploitatie vrijkomende lagen bruinkool worden op een waarde van ongeveer 2 miljard Tsjechische kronen geschat. Het. K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, waarvan het cen trum al enige dagen achtereen tussen Schotland en Noorwegen is gelegen, nam de afgelopen 24 uur belangrijk in omvang toe. Ons land ligt nu geheel binnen de invloedssfeer van dit druksysteem, hetgeen het aanhouden van het droge en zonnige weer betekent. Om het hogedrukgebied stroomt evenwel lucht van polaire oor sprong via het Oostzeegebied naar onze streken. De temperaturen blijven dan ook ondanks de zonneschijn gematigd. Het cen trum van het lagedrukgebied boven Frankrijk en het Middellandse Zeegebied verplaatste zich naar de Alpen. Het depressiesysteem veroorzaakte in Noord- Italië, langs de Rivièra en aan de zuidkant vart de Alpen zware regenval. Tussen deze depressie en het nogedrukgebied bij Schotland handhaaft zich een aanzienlijk drukverval, zodat er vrij veel wind zal zijn. WERKRAPPORTEN Zondag 24 mei Zon op 4.35 uur. onder 20.39 uur. Maan op 22.41 uur, onder 6.39 uur. Maandag 25 mei Zon op 4.34 uur, onder 20.40 uur. Maan op 23.31 uur, onder 7.44 uur. 36. Joris Goedbloed was intussen bij het kamp van de wilden gekomen. Voorzichtig door de struiken glurend, zag hij, hoe Pan da en de kolonel aan een paal waren ge bonden, midden in het kamp. „Hm", mom pelde hij, „het zal niet mogelijk zijn hen los te maken, zonder de algemene aan dacht te trekken. Als ik Panda dus wil redden, moet ik tot het uiterste overgaan, hoezeer het me ook ter harte gaat: ik zal de gouden bijl moeten aanbieden in ruil voor zijn leven. Helaastot zulke dom me offers komt men, wanneer men een zwakte heeft. Vaarwel dus gouden bijl, nieuwe hoed en nieuwe jas. Ik, zwakke ling, ben u niet waardig". Aldus moppe rend wilde hij uit de struiken oprijzen, toen hij een opmerking van de medicijn man hoorde, die hem te denken gaf. „Op perhoofd moet alle vreemdelingen dood maken", klonk de stem van Voedoehoedoe, „zelfs al brengen die vreemdelingen gou den bijl terug". „Hm", bromde Joris, terugduikend, „dat maakt de zaak niet eenvoudiger!" Thans moet ik er iets an ders op verzinnen. Maar wat??" Maar Joris zou Joris niet zijn, als hij er toch nog niet vlug wat op vond. Dicht in de buurt zag hij een tent, waaraan enkele gebleekte botjes hingen. Dat moest dus de tent van de medicijnman zijn. Het bracht hem op een id.ee, dat hij terstond uit voerde. Onhoorbaar gleed hij onder het zeil van de tent 29 mei Maanstanden 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmulden Zaterdag 23 mei Hoog water 3.54 en 16.23 uur. Laag water 12.01 en uur. Zondag 24 mei Hoog water 4.40 en 17.09 uur. Laag water 0.24 en 12.49 uur. Maandag 25 mei Hoog water 5.29 en 17.58 uur. Laag water 1.10 en 13.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvobrt is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Tempera turei. Oulten en binnenland heden 00 c morgen 7 UUT Neerslag: E 2 laatste 24 UUX SS E 5 c S afl Den Helder onbewolkt ono 12 0 Ypenburg onbewolkt ono 12 0 Vlissingen onbewolkt ono 13 0 Eelde onbewolkt O 10 0 Twente onbewolkt ono 10 0 De Bilt onbewolkt ono 11 0 Eindhoven onbewolkt ono 12 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt nno 12 0 Stockholm zwaar bew. nnw 7 Oslo onbewolkt zo 13 0 Kopenhagen onbewolkt n 10 0 Aberdeen mist windst. 5 0 Londen licht bew. ono 13 0 Amsterdam licht bew. ono 12 0 Brussel onbewolkt nó 12 0 Luxemburg half bew. nno 12 0 Parijs zwaar bew. nno 15 0 Bordeaux regen w 13 3 Grenoble zwaar bew. windst. 15 Nice geheel bew no 16 50 Berlijn onbewolkt no 9 0 Frankfort licht bew. nno 13 0 München geheel bew O 12 0 Zürich geheel bew no 14 4 Genève zwaar bew. ono 15 0 Locarno zwaar bew. windst. 14 Wenen zwaar bew. n 11 2 Innsbruck regen ozo 13 8 Rome geheel bew zzw 18 5 Ajaccio regenbul wzw 15 26 Madrid zwaar bew. windst. 9 3 Mallorca onbewolkt nw 16 Algiers onbewolkt wzw 15 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2