de zonnige r Prinses Margriet liet voor Perzië gebouwde tanker te water Ongelijkvloerse wegkruisingen kenmerken Haags opbouwplan RAN O de msfiapmtttf. vort deeetsfe tan^. Rotterdam krijgt het modernste postkantoor ter wereld Van dag tot dag Ongeloofwaardig Ondergronds Centraal station hart van gerehabiliteerd Bezuidenhout 3aat~taxia Het 33.000 tons schip werd gedoopt met de naam van de Sjah <^PracitótocL Henri Troyat lid van Academie Francaise T ussenoplossing Geen concurrentie Honderd miljoen J. de Brouwer overleden Op de ^"Hoe is het ontstaan?"^ Dit woord: PEDDELEN ZATERDAG 23 MEI 1959 u „Ruimtevaarder, planetenbezoeker en mysticus" George Adamski, die de wereld achtereenvolgens verrast, verbaasd en ver maakt heeft met fantastische verhalen over zijn ervaringen in het universum, heeft in Nederland een volledige kans ge kregen om zich de erkenning te verwerven waarop hij aanspraak maakt. Hij heeft lezingen gehouden voor een gehoor van serieuze publiciteits- en wetenschaps mensen meer nog, hij heeft gastvrijheid gevonden op het paleis Soestdijk en Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, tesamen met een select gezelschap experts op lucht vaart- en communicatiegebied, kunnen vertellen op welke feitelijke basis zijn on gelofelijke verhalen heten te rusten. De ontvangst van de heer Adamski ten paleize moet uiteraard worden gezien als een zuivere privé-aangelegenheid van de vorstin, die uit eigen waarneming heeft willen vaststellen in hoeverre de ideeën en mededelingen van deze omstreden fi guur enige grond van ernst en betrouw baarheid zouden kunnen hebben. Luitenant-generaal H. Schaper, chef van de Luchtmachtstaf, die met anderen bij het onderhoud op Soestdijk aanwezig was, heeft thans verklaard dat het ko ninklijk paar de verklaringen van de heer Adamski „ongeloofwaardig" achtte. Ook de andere aanwezigen konden na afloop van het onderhoud slechts als hun oor deel geven, dat de verhalen „ongeloof waardig" waren. En daarmee is de heer Adamski voor Nederland een totaal on belangrijke figuur geworden, die misschien nog enige betekenis heeft als uitdenker van „science fiction"-verhalen en produk- tief fantast, doch overigens niet de moeite van serieuze aandacht waard is. Het tekent de verantwoordelijkheidszin en de gedegenheid van haar oordeel, dat onze Koningin ook waar het een kwestie van persoonlijke, menselijke aard betreft, uit directe waarneming de kans op een vergissing ten aanzien van de figuur Adamski heeft willen uitsluiten. Hiermede is tevens een afdoend ant woord gegeven op de dubbelzinnige en intrigante aantijgingen, die in sommige buitenlandse persorganen aan het bezoek van Adamski ten paleize zijn vastge knoopt PARIJS (AFP) De romanschrijver Henri Troyat (pseudoniem voor Henri Tarasoff) is donderdagmiddag tot lid van de „Academie Frangaise" gekozen. Hij krijgt de zetel die opengevallen is door het overlijden van Claude Farrere. Troyat kreeg in 1938 de „Prix goncourt" voor zijn roman „l'Aragne". Zijn voor naamste werk is een roman fleuve, die is opgebouwd uit de herinneringen van zijn ouders over het Rusland van de tsa ren en dat van de Bolsjewistische Revo lutie. Het gaat hier om een driedelige ro man. De delen zijn getiteld: „Tant que la terre durera", „Le sac en la cendre" en „Etranger sur la terre". Troyat werd in 1911 in Moskou gebo ren. Hij studeerde in Frankrijk en werd later genaturaliseerd. De verkiezing van Troyat maakt een einde aan het „drama" over de keuze van de opvolger van Farre re. Aanvankelijk had men het oog laten vallen op de bekende romanschrijver Paul Morand. Enkele leden van de aca demie maakten echter bezwaar tegen de kandidatuur van Morand, omdat deze ambassadeur is geweest onder de rege ring van Vichy. Hij werd echter toch voor gedragen, maar kon niet genoeg stemmen op zich verenigen. Een tweede kandida tuur van Morand stuitte op verzet bij de Gaulle, die als president van de repu bliek „Beschermheer van de „Academie Frangaise" is. Troyat heeft ook een biografie van Dosto- jefski en verscheidene toneelstukken ge schreven. Hij is met zijn achtenveertig jaar de benjamin van de „Academie Frangaise". (Van onze Haagse redacteur) In het te saneren gebied ter weerszij den van het Haagse Staatsspoorstation, waaronder het westelijk gedeelte van het Bezuidenhoutkwartier, zullen op een tot nu toe in Nederland ongekende schaal ongelijkvloerse verkeerswegen worden aangelegd. Men is namelijk van oordeel, dat niet de breedte maar de kruispun ten bepalend zijn voor de capaciteit der wegen. Men rekent erop, dat omstreeks 1980 door de verkeersomvang deze ongelijk vloerse oplossingen noodzakelijk zullen zijn geworden, zodat in het herbouwplan voor de genoemde wijken, waarin zowel de autosnelweg naar Rotterdam als die naar Utrecht zal uitmonden en boven dien een dwarsverbinding wordt gescha pen naar het oude centrum van Den Haag, voldoende ruimte wordt gelaten voor de bouw van viaducten en tunnels. De spoor- lyn met het station wordt reeds in de eerste uitvoeringsfase ondergronds aange legd. Dit is de kern van het in Den Haag reeds zovele jaren besproken en omstre den plan „Bezuidenhout C", dat vrijdag middag op een persconferentie door bur gemeester mr. H .M. T. van Kolfschoten en de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, openbaar werd gemaakt. De spoorwegwerken vormen een essen tieel onderdeel en een eerste voorwaarde voor de uitvoering. Het Staatsspoorsta tion wordt vervangen door een onder gronds Centraal Station, waarop niet al leen de lijn naar Utrecht wordt aange sloten, maar ook de verbinding naar Rot terdam-Hofplein over Voorburg en Pijn- acker, de toekomstige lijn via Leiden en Schiphol naar Amsterdam en daardoor ook de „oude lijn" naar Haarlem. Daar een verbinding met deze stamlijn in zui delijke richting dus naar Rotterdam via Delft technisch onmogelijk is, zul len de treinen van de dienst Amsterdam- Rotterdam en verder via Haarlem, Lei den en Delft ook in de toekomst in Den Haag in het bestaande Hollandse Spoor station in Den Haag stoppen. Daar men van het toekomstige station, dat ten op zichte van het Haagse centrum uitzonder lijk gunstig is gelegen, zowel Amster dam, Rotterdam en Utrecht en verder al le landprovincies kan bereiken vindt de spoorwegdirectie de aanduiding van „Centraal Station" toch wel gerechtvaar digd. Door dit nieuwe eindpunt zal de be tekenis van de zogenaamde Hofplein-lijn zeker aanzienlijk toenemen. Men heeft de gedachte losgeiaten om de toekomstige spoorlijn van Amsterdam via Schiphol dat plan blijft ir. J. Lohmann kennelijk dierbaar in Den Haag ondergronds door te trekken naar de westelijke stads wijken, met name Kijkduin. In de oorlog, toen er reeds aan de voorbereiding van deze verbinding werd gewerkt, werden de Advertentie "We genieten nu meer bewegingsvrijheid" „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voeldep ons rampzalig. Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne o.b.-hygiëne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen ,,safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons.yoldoende voor maandelijks gebruik: Normaal 1,-, Speciaal f 1.25 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllli. WENSWIL LOGISCH EE In De Journalist las ik: 1 „Collega J. L. de Ru had de wens te kennen gegeven niet voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen". 1 Hij wenste dus niet te willen. Of dat gelukt is, vermeldt de historie niet. Men kan wel wensen iets niet te willen, maar of men het, als puntje bij paaltje komt. dan ook H inderdaad, volgens zijn wens, niet wil, valt altijd nog te bezien. TEXELS 1 In de Texelse Courant: De schillen worden voortaan op- H gehaald, dezelfde dagen als voor- heen, des avonds tussen 5-6 uur. i De schillen van Hemelvaartsdag op woensdag 6 mei. §j De schillenboer I Zorgzaam als ik ben, heb ik er nog eens uitdrukkelijk de kalender op nagekeken: Hemelvaartsdag viel op donderdag 7 mei. Dus: de vorige dag de schillen van de volgende. Texels merkwaardig! Blijkens een grote kop in Haar lems Dagblad heeft onze grote ex-Staf in een interview gezegd: Wij vallen de bevolking meer lastig dan in welk land ook. Ook zonder deze uitdrukkelijke mededeling zou ik dat hebben be grepen: de heer Staf had misschien het recht ónze bevolking lastig te vallen, maar andere landen zouden 'm hebben zien aankomen! OÓK Oók merkwaardig is, wat Haar lems Dagblad over de wijn tanker Maudourah weet mede te delen: „Het. schip kan niet minder dan anderhalf miljoen liter wijn be vatten". En nu zou ik zo graag van Haar lems Dagblad willen weten, wat er dan gebeurt als het eens een litertje minder mocht zijn. Zinkt-ie dan? Of wil-ie dan niet vooruit? LUGUBER Op een Haarlemse toeristen-autobus leis ik „2de Pinksterdag Verassings- tocht f 9,—". Dat zal in Westerveld wel een hele verrassing veroorzaakt hebben. TALARIUS f- II# kosten van de totale lijn tussen Amster dam en Den Haag-West op 350 miljoen gulden geschat, zodat men nu op een mil jard rekent. Nu denkt men aan de aan leg van een metrolijn tussen het toe komstige Centraal Station en westelijk Den Haag. In het stationsplan is de ruim te daarvoor gereserveerd. Maar de spoor wegen zullen gaarne zien dat een ander, die wel goedkopere, maar toch ook nog peperdure metro aanlegt. Zonder die metro zullen de spoorwegwerken, waar onder de verplaatsing van het goederen station naar de Binckhorstpolder, een in vestering van vijfentwintig miljoen ver gen en zeker tien jaar in beslag nemen. Aangezien een volledige diepe ligging van de spoorweg met het station een nog veel kostbaarder zaak zou worden, heeft men de voorkeur gegeven aan een tus senoplossing, waarbij de spoorweg onge veer tweeëneenhalve meter beneden de begane grond ligt en het stationsplein met het stationsgebouw met de aangrenzende wegen ongeveer twee meter omhoog wor den gebracht. Daarentegen zullen de autosnelwegen uit Utrecht en Rotterdam weer verdiept worden aangelegd, hetgeen samenhangt met de grondstructuur en de reeds bestaande land- en waterwegen. Een en ander bevordert het maken van ongelijkvloerse kruisingen. Door deze si tuatie zal het verhoogde stationsplein een vorstelijke entree worden, vanwaar men de zogenaamde Koekamp en de Malie baan overziet. Uiteraard zijn om het sta tionsgebouw grote ruimten voorbehouden aan bussen, trams en particuliere auto's. Wie er de voorkeur aan geeft het cen trum wandelend te bereiken kan dat doen via een verhoogde winkelstraat, die het domein van de voetgangers zal blijven. Deze wandelstraat is ontworpen ter hoogte van de bestaande Muzenstraat. In het plan, dat ir. Dudok oorspronke lijk voor het Bezuidenhout maakte, was de stichting van een nieuw regeringscen trum voorzien. Een groot plein, waaraan vijf ministeries zouden worden geflan keerd, vormde het hart van de nieuwe wijk. Maar de regering wenst het oude Plein niet beconcurreerd te zien. Daar om zijn de nieuwe regeringsgebouwen thans links en rechts van het toekomsti ge station ontworpen, zowel dus in de te saneren randgebieden van de binnenstad het plan strekt zich tot de Nieuwe Ha ven uit als in het Bezuidenhoutkwar tier. De vrijkomende ruimte in het laatst genoemde stadsdeel zal worden bestemd voor de vestiging van zogenaamde „bin- nenstadbedrijven": grossiers expediteurs, drukkerijen enz. Blijft de grote vi-aag: wanneer en hoe veel? Wat het laatste betreft: burgemees ter Van Kolfschoten schatte de globale kosten op honderd miljoen. Wanneer: dat ,is een kwestie van D-day, hetgeen in dit geval „Duitendag" betekent. Onmiddel lijk nadat de minister van Financiën zijn „geen bezwaar" heeft laten horen, zal men kunnen beginnen. Men is in Den Haag al blij, dat men het niet alleen tus sen rijk, gemeente en spoorwegen eens is over het plan zelf, maar dat de bespre kingen over de financiële verdeelsleutel tussen die drie partners reeds het techni sche overleg zijn gepasseerd en binnen kort op bestuurlijk niveau zullen begin nen. Maar zelfs dan nog: tussen princi pieel akkoord en het beschikbaar stellen van de gelden gaapt een lief ravijn. En burgemeester Van Kolfschoten liet er geen twijfel aan bestaan, dat zijn stad nog andere prioriteiten kent dan het Be- zuidenhoutplan. Maar dat was natuurlijk bestuurlijke voorzichtigheid. Aan de geestdrift van het Haagse gemeentebe stuur voor de verwerkelijking van dit grootscheepse project behoeft men niet te twijfelen. Te Breda is ovei-leden de heer J. de Brouwer, directeur-hoofdredacteur van het dagblad „Oost-Brabant", de „Nieuwe Eind- hovense Courant" en ..De Sirene" en lid van de raad van beheer van het A.N.P. De heer De Brouwer was donderdag in een ziekenhuis opgenomen na een hartaan val. Hij was 49 jaar. De heer De Brouwer was aanvankelijk leraar te Waalwijk, 's Hertogenbosch en Tilburg. Na het uitbreken van de oorlog speelde hij een grote rol in de Nederlandse Unie in nauwe samenwerking met het „driemanschap". In 1941 werd hij gevan gen gezet te Scheveningen. Na een korte invrijheidstelling werd hij in augustus 1942 gegijzeld. Tot april 1943 toen hij weer in vrijheid gesteld werd verbleef hij te Haaren en Ruwenberg. Daarna werd hij leraar te Tilburg. Na de bevrijding, in oktober 1944. werd hij bij de oprichting van de stichting „Oost- Brabant" benoemd tot hoofdredacteur van dit blad. In 1947 werd hij tevens directeur. Op maatschappelijk gebied heeft hij een grote activiteit ontplooid. Hij was onder meer secretaris van „Brabantia nostra". Advertentie Precies om drie minuten over twaalf gingen op het Rotterdamse stadhuis de koninklijke en de keizerlijke standaard omhoog toen Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun keizerlijke gast, de Sjah van Perzië, daar gisteren arriveer den. -Duizenden juichten het hoge gezel schap toe. De Jeugd was toegestroomd met groen-wit-rode vlaggetjes. liet was een charmant welkom, dat zijn apotheose kreeg, toen de hoge gasten op het balkon van het stadhuis verschenen. Na een rit door het zonovergoten polder landschap kwam de stoet bij Hillegersberg op Rotterdams gebied en begon een rit door de stad, die zich in feesttooi had gestoken. Van alle gebouwen in de stad wapperde de vlag en langs de route ston den duizenden mensen om de koninklijke en keizerlijke bezoekers een hartelijk wel kom te bereiden. Bij het stadhuis zette de Marinierskapel het Perzische volkslied in. De Sjah inspec teerde de erewacht, die evenals de Marinierskapel in galatenue was gesto ken. De vorstelijke gasten betraden toen het bordes waar de burgemeester van Rot terdam hen verwelkomde. In de raadszaal waren velen bijeen om de vorstelijke gasten te begroeten: militaire en burgerlijke autoriteiten, de vertegen woordigers van het bedrijfsleven en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. Ongedwongen onderhield de Sjah zich met verscheidene personen van het grote ge zelschap. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Burgerzaal voor de lunch. Om streeks kwart voor twee vertrok de konink lijke stoet naar de veerhaven om zich op de „Erasmus" in te schepen voor de tocht naar de werf van Verolme. Prinses Margriet doopte Perzische tanker Tijdens de vaart naar Rozenburg toon den de rivier en de havens zich op hun mooist. Op de scheepswerven lag 't werk tijdens het voorbijvaren even stil en de arbeiders vormden een erehaag langs het water. Vóór de werf van Verolme was een enorme erepoort gebouwd, bijna acht meter hoog en veertien meter breed. Daar wachtte Prinses Margriet op het hoge ge zelschap. Zij was per auto naar Rozenburg gekomen, dwars door het nieuwe Botlek- gebied. Tussen moeder en dochter volgde een allerhartelijkste begroeting. De burge meester van Rozenburg, de heer J. C. Aschoff, en de directeuren van de werf, de heren Verolme en De Boov, begroetten e1- het gezelschap. Op de helling lag de 33.000 tons tanker, die de naam van de terlating, die op verzoek van de Sjah door Prinses--et zqupgeschiedenr-'Om tien minuten voor halfvijf sprak de Prinses de doopformule-uity ..Ik; noem u. .Mohamed Reza Sjah en wens u behouden vaart". Champagne besprenkelde de boeg om die wens te bezegelen. Toen overhandigde de Sjah een bijltje aan de Prinses, die met forse slag een koord doorhakte. Enkele minuten van intense spanning volgden, want er kwam nog geen beweging in het schip. De Sjah, Koningin Juliana en Prins Bernhard bogen zich over het platform om te zien hoe meer dan tien meter beneden hen met man en macht werd gewerkt om beweging in het reusachtige schip te krij gen. Na een minuut, terwijl de scheeps- fluiten overal rondom gingen loeien, gleed de tanker het water van de Nieuwe Wa terweg in. De tewaterlating van deze tanker, de tweede voor de National Irian Tanker Company in Teheran, was het hoogtepunt van de derde dag van het keizerlijke be zoek uit Perzië. De heer Verolme sprak zijn grote vreugde uit over het feit, dat zijn werf deze opdracht voor Perzië heeft mogen uitvoeren. Als aandenken bood hij de Sjah het bijltje aan waarmee Prinses Margriet de laatste beletselen had weg genomen. Het is' een zilveren bijltje, met goud afgezet en versierd met briljanten. Prinses Margriet stond daarna sprake loos 'toen de heer Verolme haar een dooo- geschenk aanbood: een jacht, een vrij- heidsklasser dat de naam „Azida", het Perzische woorc1 voor vrijheid, draagt. Het jacht, dat 5.40 meter lang is. stond op een Verklaring Wij dienen onze goede lezers wel de volgende verklaring voor te leggen; zij behoren te weten waaraan zij toe zijn. Niet alleen wat onze sterke zijden aan gaat (deze sublieme stukjes) maar ook wat onze zwakke partijen betreft. Want wij hébben zwakke partijen in de karakter structuur. Stellig. Wij zijn bijvoorbeeld (ofschoon niet ochtendziek) een moeilijk opstander (of opstaner). Wij dus schieten niet bij het heldere bellen van de wekker uit bed als een rubber bal. Wij grijpen dan even- m i n een stalen spierspanner en maken voor het open raam een aantal afmattende oefeningen. Elke ochtendgym nastiek is ons geheel vreemd. Wezensvreemd, mogen wij wel zeggen. Verder: zijn wij geen ochtendzanger, geen blijde twinkeleerder. Evenmin zijn wij een ochtendwerker, een vroegbezi- gaard. Geen persoon dus die, voordat zelfs de kwieke melkboers aan het nog-één- keertje-omdraaien toe zijn, geladen met onverklaarbare machten na drie keer op pervlakkig geeuwen aan zijn werktafel gaat zitten en ferme stukken werk gaat verzetten. Het komt er, om kort te gaan, op neer dat er nergens ter wereld een breder kloof gaapt dan die tussen ons en de och tendvluggerds. Gij zoudt ons eens moeten zien opstaan; gij zult dan onmiddellijk op merken dat wij, wat dat gapen van die kloof aangaat, volkomen gelijk hebben. Het is een verschrikkelijk toneel! Een to neel waarbij kleine, onschuldige kinders huilend zouden weglopen. Een toneel waarbij gevoelige zielen wekenlang over stuur zouden geraken en aan de drank of zoiets. Het vangt aan met de wekker. „Het eerste wat men dan verneemt", aldus ge tuigen (in belendende vertrekken) „is een klaaglijk, langgerekt gekerm.. En dan een bons (wij bespringen daar de wekker en duwen hem onder de dekens). Vervolgens treedt een verschrikkelijke stilte in. Men dient hem daarna te roepen en aan zijn plicht te herinneren" Veel van wat deze getuigen zeggen is waar. Wij bekennen dat. Heel veel. Eigen lijk alles. En later voor de spiegel, is daar sprake van een helder-kijkende (nog jonge) knappe man? Neen: ivél echter van een druilerig, onguur individu met een vale lap tong, die zich het hoofd schudt om na te gaan of er zich ergens een los zittend hoofdpijntje in de schedelruimte bevindt. Wij schrapen ook dikwijls de keel. Doen anderen dat ook? Ochtend vluggerds? Vroegerds? Nu, wij wél. „Een gerucht waarbij de klanken uit Artis teer en fijn zijn", aldus (alweer) getuigen. Ons scheren is troosteloos scheren. Ons wassen is ijzig wassen met water dat rechtstreeks uit de Pool wordt aangevoerd. Maar: geen lied is er ooit bij, al gaat het daarna wat beter. Wij zijn tenslotte geen haan. Het blijft gematigd, stilletjes. Het hoofd zit vol nachtnevelen. Geen kwink slag klinkt ons van de lippen. Geen scherts. Wij muizelen ons ontbijt. En ver bieden gerucht: bonzen, slagen, dreunen. En de radiodominee mag alleen maar op 'een zacht pitje \vat reutelen. Nee, wij zijnniet ochtendziek. Wij vechten nooit-.in .de tram. Wij gooien nim mer de vuilnisbak door de voortuin. Wij slaan evenmin het ruitje van de voordeur in. Wij z\jn een stille. Een kalme. Maar geen vroegerd. Neen! Duif grasveld opgesteld. Net toen de Prinses met haar vader het had bezichtigd, woei het om. Ook de Sjah bood haar een geschenk aan, een kostbaar halssnoer met een han ger In een van de hallen werd hierna een receptie gehouden. Het vorstelijke gezel schap voer met de „Erasmus" naar Maas sluis, vanwaar met auto's naar Den Haag werd gereden. Diner in Perzische ambassade Des avonds hebben honderden belang stellenden de Sjah en het koninklijk gezin toegejuicht bij hun aankomst bij de Per zische ambassade in Wassenaar, waar de Sjah draagt, gereed voor de tewa- Beatrix en Prinses Irene zaten eveneens aan. Er waren veertig gasten bij wie de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer, ministerpresident prof. De Quay, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, en de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Staten, allen met hun echtgenoten. Prinses Margriet laat de „Mohammed Reza Shah" le water. Het modernste postkantoor ter wereld, zo noemt de directeur van het postdis- trict Rotterdam, de heer P. J. J. Hees ters, het nieuwe stationspostgebouw in de Maasstad. Zijn bewering is geen uiting van Rotterdams chauvinisme. Dat bewij zen de technische installaties, die binnen afzienbare tijd in het nieuwe. 54 meter ho ge gebouw geïnstalleerd zullen worden. Zo komt er een machine, die automatisch de brieven zo zet, dat de postzegels rechts boven in de hoek komen. Speciale post zegels zullen er voor nodig zijn, die drie microscopisch kleine ountjes in ver schillende kleuren bevatten. Die puntjes worden door een foto-elektrische cel „afge tast" en de brieven blijven net zo lang draaien totdat zij goed staan om ook al weer automatisch afgestempeld te kun nen worden. Op speciale cursussen wor den nu reeds mensen opgeleid, die straks de nieuwste sorteermachines moeten be dienen. Zij moeten voor elke plaats in Ne derland een codenummer leren. Die num mers moeten zij kunnen dromen. Om ze er voor goed in te hameren worden zij in klasseverband zingend ingestudeerd! Straks zullen deze sorteerders met vijf man een een grote machine gaan zitten. De brieven komen in een eindeloze stroom op hen af. Zij zien de plaats van bestem ming en slaan op een toetsenbord het over eenkomstig codenummer aan. Debrief 'valt- dan automatisch in het juiste vakje; 3600 brieven per uur zal één man op die manier kunnen verwerken. Het transport systeem in het nieuwe gebouw is reeds grotendeels geïnstalleerd. Transportban den en kabelbanen vervoeren de postzak ken door het hele gebouw zonder dat er iemand aan te pas komt. Eén man in een controlekamer kan dit honderden meters lange systeem met behulp van televisie camera's en lichtsignalen controleren Het stationspostkantoor is behalve het modernste ook het grootste postkantoor in ons land. Het heeft een nuttig grondop pervlak van 35.000 vierkante meter en een inhoud van 240.000 kubieke meter. Het ge bouw is met tunnels verbonden met het centraal station. In deze tunnels waken automatische seinen ervoor dat de post- lorries niet tegen elkaar opbotsen. Peddelen is fietsen en wel speciaal: op z'n gemak, voor z'n plezier fietsen. Het behoort bij peddelaar, een woord dat uit het Engels is overgenomen. To pedal is: fietsen, eigenlijk: de trappers of pedalen van het rijwiel in beweging brengen en houden. Natuurlijk is pe daal verwant met het Latijnse pes: voet, waarvan de tweede naamval pe dis luidt. Een pedaal is dus een hef boom die met de voet wordt bediend. Dat de verwantschap met het woord voet niet meer wordt gevoeld, blijkt wel duidelijk uit 't feit dat men pedde len ook gebruikt voor de wijze waarop men zich in een kano voortbeweegt, dus voor pagaaien. V.J

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5