Kennemer Garage KOELKASTEN Kijk Uit-reserves bereiken eerstë klas van N.-Hollandse Schaakbond VaderdagGrit (zonne)brillendag Middeleeuwse pottenbakkerij in Brunssum opgegraven Formule meubelen formule meubelen Zandvoorters waren te zenuwachtig MR QPTICIËN J. GRIT Perzische onderscheiding B. en W. van Prinsenbeek willen N.S. dagvaarden SOCIALISTEN EISEN BURGERLIJK HUWELIJK VAN PRINS ALBERT Partijbestuur geeft een verklaring uit Moeilijke kwestie voor het nieuwe kabinet Politieversterkingen naar Notting Hil! Monument voor Auschwitz Briefschrijver gaf namen van tien blanken op ZATERDAG 2 3 MEI 1959 6 Nieuwe Katwijker trawler te water gelaten Tragische afloop van zeiltocht naar Tobroek Veiling percelen „Europaische Arbeitsge- meinschaft der Sanger" hield jaarvergadering Dure irissen beheersen bloemenveiling Regionale atletiek op „Watervliet" Veiling Ons Belang Geschil om een gevaarlijke onbewaakte overweg Een altijd Inspirerend geschenk Ziet onze etalages Kroesjtsjev over taak van Russische schrijvers Protest tegen beloodsing op St. Lawrence Zeeweg Stuk werklozenzorg naar Maatschappelijk Werk? Toneel- en balletkostuums door brand vernield Fa. DE VILDER Europese bedrijven werken samen aan raketten voor luchtafweer Lynchers van Parker? Dank zij een zeer fortuinlijke zege op Schaakclub Zandvoort is het reserve-team van het LJmuidense Kijk Uit er in ge slaagd de eerste klasse van de NHSB te bereiken. De beide kampioenen van de tweede klasse ontmoetten elkaar in Over- veen voor de derde maal, nadat beide teams reeds een keer tot een zege waren gekomen. De noodzakelijke beslissings wedstrijd zou bij 'n gelijk spel voor Zand voort reeds promotie met zich meebren gen. Dat het zover niet is gekomen hebben de schakers uit de badplaats geheel aan zichzelf te wijten. In het belangrijke ge vecht bleken zij namelijk op critieke ogen blikken hun zenuwen niet de baas. Het geen in vele gevallen enorme blunders tot gevolg had, als inleiding tot verlies van de partij. Tot twee maal toe overkwam hen dit in praktisch gewonnen stellingen. De stand is nu nog 31/s-31/2 ten gunste van Kijk Uit maar zal tenminste tot 6-4 op lopen. Waarmee dan, na niet minder dan tien bondswedstrijden, de bekroning van een fraai seizoen is gekomen. De partijen T. A. Langedijk had aan het eerste bord in een lastige stelling aan een gedurfde tegenactie voldoende om zijn Zandvoortse rivaal door de knieën te krijgen. 1-0. H. Aarts had ook al geen gemakkelijk begin, maar herstelde zich fraai. Via pionwinst kwam hij in zeer gunstige stelling. De Zandvoort-speler gaf toen onverwacht een toren cadeau hetgeen uiteraard niet onge straft kon blijven, 2-0. P. Heidenreich kreeg wel gunstig spel maar kampte met de nare bijkomstigheid van lopers met ongelijke kleur. Er zat niet meer dan re mise in, 2V2-V2. A. van der Plas had in de openingsfase veruit het beste spel. Hij verslapte daarna echter dermate dat zijn rivaal de gelegenheid te baat nam een fel le actie op touw te zetten. Het leverde hem een pion op, die in het eindspel van beslissende betekenis bleek, 21/s-1/2l1/2. Een zeer fraai stukoffer van M. J. War- nez ontwrichtte de Zandvoortse konings stelling volkomen. Er bleek geen enkel ver weer tegen deze bijzonder mooie combi natie, 3V2-IV2. De overige partijen werden afgebroken. W. Huiser is iets in het na deel als gevolg van een zeer gedrongen stelling. H. van Nieuwenhuizen daarente gen staat iets beter maar meer dan re mise lijkt er toch niet in te zitten. W. Doornenbal kwam via zeer goed openings- spel op onbegrijpelijke wijze in het na- Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 - IJmuiden Telefoon 02550-4324 Voor eerste klas service In Woubrugge is vrijdagmiddag onder grote belangstelling uit Katwijkse reders kringen de trawler „Antj." op de scheeps werf De Dageraad te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de directeur van de rederij „Kennemerland", mevrouw A. Meijering Wiepkema. Het vaartuig is bijna 44 meter lang en krijgt een 1000 pk motor. Schipper wordt Cor Bal. Tijdens de na afloop ge houden receptie herinnerde de heer J. H. Boot, directeur van De Dageraad er aan, dat dit het zevende vaartuig is, dat na de oorlog voor de „Kennemerland" is ge bouwd. De heer Tuntler, inspecteur van de Scheepvaartinspectie, wees op het sti muleren van regeringszijde van de moder nisering der vloot. „Over het geheel tonen dat Katwijkers bij het verbeteren van de accommodatie en het overschakelen van drijfnet- op trawlnetvisserij meer initia tief dan de Scheveningers", verklaarde hij. Hierna voerde nog de Katwijkse wet houder de heer Bloot het woord, die een vurig pleidooi hield voor een eigen Kat wijkse haven, zodat de vloot niet langer meer bij „stiefmoeder IJmuiden" onderdak zou moeten zoeken. deel. Toen daarbij materiaalverlies volg de stond de nederlaag bij het afbreken vast. Zeer fortuinlijk was A. Zeylmans. Hij kwam totaal verloren te staan. Een aflei dingsmanoeuvre deed zijn rivaal echter in troebel water vissen. Deze liet daarbij zijn geliefde koningin onbeheerd achter. Zeyl mans rekende de vorstin in en staat nu ge wonnen. Ook J. Plugboer kwam in hope loze positie maar zag met welgevallen hoe zijn tegenstander de „beslissende aanval" beslissend verknoeide, een stuk weggaf en nu verloren staat. Volledige uitslag De volledige uitslag luidt: Kijk Uit 2 Zandvoort: T. A. Langedijk (zwart) F. Kappelhof 1-0, P. Heidenreich H. Lin deman remise, W. Huiser F. Rocte- meyer afgebroken, M. J. Warnez A. Vastenhouw 1-0, H. v. Nieuwenhuizen J. Nielsen afgebroken, W. Doornenbal Ch. Jansen afgebroken, H. Aarts J. ter Bruggen 1-0, A. van der Plas P. Ter mes 0-1, A. Zeijlmans G. Kop afgebro ken, J. Plugboer J. v.d. Brom afge broken. Totaal SVs-lVi voorlopig. MALTA (UPI) Op Malta is enige da gen geleden een jonge Duitser in een zeil boot aangespoeld, die vertelde dat hij zijn reisgenoot in een storm had verloren. Hij zelf moest voor een shock in het ziekenhuis worden behandeld. De twee jongemannen. Karl Müller en Heinz Nelnis, beiden 22 jaar, vertrokken 1 mei uit Mannheim om bij Tobroek in Noord-Afrika het graf van Müller's vader op te zoeken. Via Rijn en Rhone kwamen zij met hun zeilboot in Marseille, vanwaar zij op 6 mei de Mid dellandse Zee opgingen. Begin deze week kregen zij te maken met een zware storm, tijdens welke Nelnis overboord sloeg. De overlevende Müller heeft geen papieren. Die had Nelnis bij zich, vertelde hij. Tijdens de op 22 mei 1959 te IJmuiden in Café Du Commerce gehouden veiling werd het perceel Wijk aan Zeeërweg 124 gegund aan de heer P. J. Bakker q.q. voor 7.525; het perceel Valeriuslaan 25 werd voor 5.000 opgehouden; het perceel Noorder dorpstraat 15, werd gegund aan de heer A. Rooze voor 504. Het woonhuis met erf. Pres. Kruger- straat 76, werd onderhands verkocht. Ter gelegenheid van het eenentwintig ste lustrum van het Koninklijk Neder lands Zangersverbond is vrijdag in Den Haag de jaarvergadering gehouden van de „Europaische Arbeitsgemeinschaft der Sanger. Verscheidene gedelegeerden ga ven een beschouwing over het koorle ven in hun land. Besloten werd tot uitwis seling van koorcomposities en het stimu leren van nieuwe composities, onder ande re door het geven van opdrachten. De or ganisatie van internationale zangersda- gen zal een punt worden van nieuwe-ac tiviteit. De eerste zangersdag zal gehou den worden in Genève in 1960. Opnieuw sprak men zich uit tegen zangwedstrij den, die in strijd worden geacht met het wezen der muziek. Men zal zich krachti ger toeleggen op de zangersdagen. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de problemen, welke de verhou ding tussen oost en west oproept. De vol gende bijeenkomst van de Arbeitsgemein schaft zal eind oktober in Bei-lijn worden gehouden. Gistermiddag werden de deelnemers aan de vergadering ontvangen door mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Tijdens de ontvangst in de grote vergaderzaal van zijn ministerie hield minister Cals een korte toespraak, waarin hij opmerkte dat de mannenkoorzang nog steeds een bijzonder belangrijke plaats inneemt in het west-Europese muziekleven. „De Nederlandse regering hecht grote waarde aan goede internationale betrek kingen, ook op dit gebied. Het mooiste in strument dat de schepper de mens ge schonken heeft, is de menselijke stem, en daarom geeft spreker zo van ganser harte zijn steun aan het koorwezen". De minis ter wenste tenslotte het Koninklijk Neder lands Zangersverbond geluk met zijn hon dervijfjarig bestaan. Advertentie GOUDA - ZWIJNDRECHT - IJMUIDEN. In IJMUIDEN gevestigd v.h. DE JONGS SPECIAAL OPTIEK Kennemerlaan 92 Tel. 5072 De bloemenveiling te Beverwijk stond de gehele week in het teken van de dure irissen, al lagen die vrijdag, door het war me weer belangrijk lager in prijs dan in het begin van de week. Toen liepen de prijzen nog boven de gulden per bos voor de blauwe irissen en kocht men de witte en gele rond de 90 cent per bos. Vrijdag lagen de meeste partijen tussen de 35 en 65 cent per bos, met een enkel partijtje iets duurder. Naast de irissen komen er nu ook meer anemonen van buiten, die rond de 12 cent per bosje opbrachten; de kasanemo- nen kwamen tot 28 cent per bos. Ixia's gaan ook voor export weg en zij brachten het tot 70 cent per bosje. Naast deze bolgewassen zijn het nu de margrieten en pyrethums die in grote partijen aan de markt komen en goed werden verkocht. De korenbloemen en papavers completeren de bloemsoorten om een gevarieerd veldboeket te kunnen maken. De aanvoer van potplanten is vrij om vangrijk, het zijn nu vooral de geraniums die aan de markt komen. De aanvoer van perkplanten is ook nog van betekenis; er zit een ylotte handel in. De sintelbaan van het Sportpark „Wa tervliet" zal zondagmiddag om half twee wel druk bevolkt worden wegens de door de atletiekvereniging „Suomi" te houden jaarlijkse nieuwelingendag. Niet minder dan tweehonderdzestig, merendeels jongere atleten hebben voor deze regionale atle tiekwedstrijden ingeschreven. Behalve op de sintelbaan, waar de loop nummers altijd weer spectuculair zijn, zal het middenveld worden beheerst door de nieuwelingen, die uitkomen op de interes sante werp- en springnummers. Tegen het einde van de week liepen de prijzen van de aardbeien op de veiling van Ons Belang te Castricum weer enigs zins op. Per doosje brachten zij nu van 0,55 tot 0,78 op. De spinazie steeg ook iets in prijs, doch de sla zakte nog meer in prijs en op nieuw gingen enkele partijtjes onver kocht onder de klok door. Rabarber en sjalotten die aan de mati ge sortering werden toegevoegd brach ten redelijke prijzen op, namelijk: rabar ber 0,04—/ 0,11 en sjalotten 0,08—/ 0,11. De Sjah van Perzië heeft ter gelegenheid van zün bezoek aan ons land een aantal Nederlanders onderscheiden onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die be noemd is tot Groot-Officier in de orde van de Kroon (Tadj). Burgemeester P. Baetens van Prinsen beek wil de Nederlandse Spoorwegen la ten dagvaarden naar aanleiding van de dodelijke ongevallen die telkens gebeuren op een onbewaakte overweg aan de Steen- akkerstraat in zijn gemeente. Dinsdag heeft zoals is gemeld, deze overweg weer aan twee mensen het leven gekost. In to taal zijn er al acht mensen dodelijk ver ongelukt, van wie vijf in de laatste drie jaar. Herhaalde malen is op de overweg door een aanrijding aanzienlijke schade aangericht en de gevallen waarin mensen op het nippertje aan de dood ontsnappen, zijn talrijk. De situatie ter plaatse is ab soluut niet te overzien, omdat, de Steenak- kerstraat lager ligt dan het links gelegen perceel bouwgrond. De brieven die het gemeentebestuur van Prinsenbeek van de spoorwegen heeft ont vangen, zijn weinig hoopgevend, zo meent de burgemeester. Op 11 december 1957 stelden de spoorwegen voor, deze overweg op te heffen. Dit zou echter betekenen dat de landbouwers uit de omgeving per dag 5 km. meer zouden moeten afleggen. Het gemeentebestuur stelde de N.S. hiervan op de hoogte. Dezen antwoordden toen, te willen bezien of deze overgang „te eniger tijd" in aanmerking kon komen voor een automatische knipperlichtinstallatie. „Wij veronderstellen" zo werd geschreven, „dat deze overweg, geen hoge plaats op het urgentieprogramma zal kunnen krij gen, gezien: de nabijheid en gemakkelij ke bereikbaarheid van een andere over weg, die wel knipperlichten heeft en het geringe wegverkeer ter plaatse". Een toe zegging omtrent knipperlichten wilde de N.S. echter niet geven. Het gemeentebe stuur van Prinsenbeek heeft besloten, ju ridische hulp in te roepen „om aan deze onhoudbare situatie zo spoedig mogelijk een eind te maken." Commentaar van de N.S. De Nederlandse Spoorwegen delen me de, dat de beveiliging van de overweg te Prinsenbeek een van de vele honderden gevallen is, waarbij de overwegsituatie werd bezien door Verkeer en Waterstaat. Hierbij wordt nauwkeurig afgewogen wel ke overweg het eerst aan bod is om ver beterd te worden. Het verbeteren van een overwegsituatie is een probleem dat mil joenen vergt. De besteding van de jaar lijkse gelden moet daarom landelijk be zien worden, aldus de Nederlandse Spoor wegen. Advertentie Dat is ©lk van de 180 Formule-elementen, deel voor deel een afgerond geheel, maar te kombi- neren en uit te breiden op meer manieren dan er mensen wonen in Nederland. Begin met één aanbouwelement, of twee of drie - precies bij passende aanbouwelementen zijn altijd verkrijg baar (na jaren zelfs - gegarandeerd Vraag hat gratis For mula Meubelen pros pectus bij uw woning inrichter of vraag aan Kempkes Meubelfa brieken te Wad din x- veen prospectus no 85 Levering uitsluitend via uw woning inrichter. IÜ=- 'n kempkes produkt (Van onze Limburgse correspondent) De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft een volledige mid deleeuwse pottenbakkerij ontdekt in de Brunssumse woonwijk Oeloven. Men is daar woningen aan het bouwen en een in woner van het dorp waarschuwde het gemeentebestuur, dat ter plaatse wellicht voor de archeologen wat te vinden was. Herhaaldelijk zijn er eeuwenoude potten en bekers gevonden. Het gemeentebestuur wendde zich tot de rijksdienst. die in Brunssum aan het werk toog. Nadat men vier weken gegraven had, werd een zeer belangrijke vondst gedaan. Al eerder was de dienst nabij de Oeloven aan het graven geweest. Daar had men al een oven aan getroffen en tal van middeleeuws aarde werk. Nu heeft men verder gespeurd en aan de hand van afvalwallen, welke steeds om de ovens werden aangelegd, niet al leen de techniek van de middeleeuwse pot tenbakker uit de 12de of 13de eeuw kun nen achterhalen, maar ook de ontwikke ling in de vormgeving van zijn produk- ten. Elders in ons land zijn dergelijke middeleeuwse pottenbakkersovens nog niet gevonden. De afvalwallen ontstonden doordat de middeleeuwse pottenbakker zijn „mis baksels" op een hoop wierp. Door deze „afvalwal" eens terdege te onderzoeken, ontdekte men bij de oven in Oeloven drie lagen, welke gezien de techniek en vorm geving van de „misbaksels" drie perio den vertegenwoordigden. De eerste laag bleek de „misbaksels" te bevatten, wel ke nog van zeer primitieve vorm waren en waarvan de grondstof Brunssumse klei met de hand was bewerkt. In de tweede laag bevond zich aardewerk met Advertentie MARKTPLEIN BRUSSEL (Belga/Reuter) Het be stuur der Belgische socialistische (opposi tie) partij dringt er in een verklaring bij de regering op aan er op toe te zien dat aan het kerkelijk huwelijk tussen prins Albert en de Italiaanse prinses Paola, die te Rome zal geschieden, de burgerlijke voltrekking in België vooraf zal gaan. In dien de getroffen huwelijksregelingen, waarin een dergelijke voorziening ont breekt, niet worden aangevuld behouden de socialisten zich het recht voor de re gering hierover in de volksvertegenwoor diging vragen te stellen. In de verklaring wordt gezegd dat het huwelijk van de kroonprins een politieke handeling is, die het gehele Belgische volk aangaat. „De natie heeft het recht van de kroon prins te verwachten, dat hij de geest der Belgische staatsinstellingen zal eerbiedi gen door in zijn land het burgerlijke hu welijk te sluiten, zoals dat door grondwet en wetten van België wordt voorgeschre ven. Indien de koninklijke familie anders han delt zal zij geen bijdrage leveren tot ver sterking van de banden tussen haar en het Belgische volk", aldus de verklaring. Boycot Het partijbestuur doet in de verklaring een beroep op alle socialistische parle mentsleden en op de leden der socialisti sche organisaties zich tot nader order te MOSKOU (RTR) De Russische pre mier, Kroesjtsjev, heeft vrijdag een be roep op de Russische schrijvers gedaan om meer gevoel in hun creatieve werk te leggen. „De verhevenste roeping van de Russische schrijvers is hun volk te die nen", aldus Kroesjtsjev in een toespraak op het derde congres van de Russische schrijvers. Hij weidde uit over de betekenis en de rol van de litteratuur in de Russische maatschappij in het tijdperk van de op bouw op grote schaal van een communis tische gemeenschap. onthouden van het aanvaarden van taken bij de regelingen voor het huwelijk. Ook verzoekt het hen geen zitting te nemen in comité's, die bij dergelijke regelingen be trokken zijn of die zich bezig houden met het inzamelen van gelden voor het aan bieden van geschenken aan het prinselijk paar. In de verklaring wordt gesproken over het „gevoel van onbehagen", dat bij het Belgische volk zou zijn ontstaan. „Het partijbestuur brengt in herinnering dat in de grondwet uitsluitend de ministers als raadgevers van de kroon worden ge noemd. Dit houdt dus in dat onverantwoor delijke personen het recht missen zich ter zake ook een taak aan te meten", aldus de verklaring. Een socialistische afvaardiging onder leiding van de waarnemende partijvoor zitter Van Eynde heeft premier Eyskens op de hoogte gesteld van het socialistische standpunt. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft van negen, voornamelijk Euro pese landen protesten ontvangen tegen een voorgenomen wet, die alle schepen die de St. Lawrence zeeweg gebruiken, ver plicht zich van een loods te bedienen. De reders, die in verzet gekomen zijn hebben erop gewezen dat hun schepen al vele ja ren voordat de zeeweg in gebruik geno men werd regelmatig de grote vaarroute binnendoor tot Chicago bevoeren. Boven dien zou de loodsplicht grote, en naar het oordeel van de reders onnodige kosten met zich brengen. Ook Canada heeft zich tegen de op sta pel staande wet verzet. Met de acht Euro pese landen vormen deze negen de drukste gebruikers van de zeeweg. Onder andere werd door de protesteren den aangevoerd, dat hun schepen jaren lang gevaren hebben in zeegebieden waar men even weinig ruimte om te manoeuvre ren heeft als op deze vaartroute. Het ministerie kwam niet tot een uit spraak, maar liet wel verklaren, dat de wetgeving erop gericht moet zijn zoveel mogelijk gebruikers toe te laten tot de St Lawrence zeeweg. meer versieringen en rijker vormen. In die periode deed de draaischijf haar intrede. Dit heeft massaproduktie mo gelijk gemaakt en „export", waarvan men vroeger reeds een aanwijzing gevon den had tijdens opgravingen in de voorma lige bisschoppelijke Palts in Deventer, waar toen Brunssums aardewerk uit die periode ontdekt werd. In de derde laag vond men in Oeloven geglazuurd aarde werk, wat bewees, dat de pottenbakker er toen in geslaagd was de hitte van zijn oven op te voeren tot ongeveer 1200 gra den Celsius. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek is met de Brunssumse vondsten buitengewoon in zijn schik. De kennis van het middeleeuwse aardewerk zal er zeer belangrijk door worden uitge breid. Het gevonden aardewerk is ter be schikking gesteld van de gemeente Bruns sum, die er in het raadhuis een museum mee gaat inrichten. Onder het gevondene bevindt zich ook middeleeuws aardewerk in vormen, die totnogtoe onbekend waren. Men heeft intussen ontdekt, dat zich ook in het nabije Limburgse dorp Schinveld twee pottenbakkersovens in de bodem be vinden. Deze zullen te zijner tijd opge graven worden. Voorlopig zal de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek wel een jaar nodig hebben om de vondsten in Brunssum te bestuderen. Tijdens de kabinetsformatie is er ern stig sprake geweest van een uitbreiding van het departement van Maatschappe lijk Werk. Minister Klompé schijnt daar vurig voor gepleit te hebben. De gedach ten gingen in de eerste plaats naar Volks gezondheid (thans behorende bij het mi nisterie "van-Sociale Zaken), en voorts naar „Jeugdvorming en Volksontwikke ling", een afdeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze plannen zijn niet doorgegaan, maar er is nog een mogelijkheid dat het departement van Maatschappelijk Werk toch enige uitbreiding ondergaat en wel met de afdeling „Sociale bijstand en com plementaire arbeidsvoorzieningen". Deze afdeling is een onderdeel van het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Zij heeft de zorg voor specia le categorieën werklozen (zoals zelfstan digen, alsmede lichamelijk of geestelijk gehandicapten), die aan werk worden ge holpen. In vele gemeenten zijn in ver band met dit soort werklozenzorg sociale werkplaatsen ingericht Naar schatting worden gemiddeld ongeveer 15.000 men sen op deze wijze opgevangen. Oud-minister J. G. Suurhoff heeft vori ge maand al alarm geslagen toen het ge rucht ging, dat „Sociale bijstand en com plementaire arbeidsoorzieningen" wel licht van het departement van Sociale Za ken naar dat van Maatschappelijk Werk zou verhuizen. Hij wees er op, dat het hier om een belangrijk stuk werklozenzorg gaat. „Vijftig jaar lang heeft de vakbe weging in Nederland gestreden om de werklozenzorg uit de sfeer van de armen zorg te halen. Is dat alleen maar gelukt om haar nu weer prijs te geven aan de sfeer van het maatschappelijk werk?" vroeg hij. Het kabinet-De Quay heeft intussen nog geen beslissing genomen. De nieuwe mi nister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, is nog nauwelijks begon nen zich in te werken. Zijn collega van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, schijnt de hoop echter niet te hebben opgegeven althans deze „Sociale bijstand en complementaire arbeidsvoor zieningen" onder haar leiding te krijgen. Het bij .het N.V.V. aangesloten Neder lands Verbond van Middenstandsvereni gingen heeft, zoals reeds gisteren is be richt, in een brief aan premier De Quay bij voorbaat geprotesteerd tegen zo'n prin cipiële wijziging, die zou betekenen, „dat de sociale bijstandsregeling in de charita tieve sfeer wordt betrokken". Zij zou dit zien als „een teruggang van verworven heden op sociaal gebied". De katholieke en de protestants-christe lijke vakbeweging hebben hun mening hieromtrent nog niet kenbaar gemaakt. Het ziet er echter naar uit dat het nieuwe kabinet voor een moeilijke beslissing staat waarover ook in de Kamer wel het een en ander gezegd zal worden. Bij een brand, welke vrijdagmiddag woedde in een pand aan de Grote Looiers straat in Maastricht, bewoond door de leidster van de Limburgse balletschool, mevrouw Wally Haacke, zijn de vele tien tallen toneel- en balletkostuums van de balletschool, welke waren opgeborgen in twee grote kasten in het grote beneden portaal door het vuur vernield of onher stelbaar beschadigd. De schade van deze brand, die door het ingrijpen van de Maastrichtse brandweer beperkt kon wor den tot het trappenhuis, is door het ver lies van de garderobe vrij aanzienlijk. De goederen zijn verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. LONDEN (UPI) De Londense politie heeft versterkingen gezonden naar Notting Hill in verband met de mogelijkheid van nieuwe rassenrelletjes gedurende het weekeinde. Twee organisaties, de „Natio nale arbeidspartij" (die geheel los staat van de Labourpartij) en de Liga voor be scherming van de blanken hebben vrijdag avond pamfletten in dit gebied verspreid, waarin geprotesteerd wordt tegen immi gratie van kleurlingen, en waren van plan vandaag bijeenkomsten te houden op Tra falgar Square. De hertog van Edinburgh zal maandag een bezoek brengen aan Notting Hill, waar hij de gast zal zijn van twee jongensclubs de Harrow club en de Rugby club, die de namen dragen van de scholen, die hen ondersteunen. Jongens van 11 tot 18 jaar van allerlei ras zijn er lid van. „We hebben geen kleurenbarrière en geen rassenmoeilijkheden in deze clubs", zei een functionaris van de Londense fe deratie van jongensclubs met nadruk. Veertig organisaties van in Londen wo nende Westindiërs en Westafrikanen zul len de Engelse minister van binnenland se zaken Butler een verzoekschrift over handigen, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een nietblanke politie macht speciaal voor Notting Hill. „The Economist" bepleit instelling van wetten, die discriminatie van negers door zakenondernemingen strafbaar stelt. Op deze wijze zouden niet-blanken zich ook in andere wijken kunnen vestigen, waardoor de kans op incidenten en onlusten ver mindert. ROME (Reuter/AFP) Drie en twintig grote brokken beton, in de vorm van spoor wagens, zullen het voornaamste deel uit maken van een monument dat in Ausch witz de herinnering levend moet houden aan de uitroeiing van vier miljoen gede porteerden in dit vernietigingskamp tij dens de tweede wereldoorlog. Meer dan vierhonderd architecten en beeldhouwers uit 35 landen hadden deelgenomen aan een prijsvraag voor een gedenkteken. Een" groep van tien inzenders won met het denkbeeld der wagons de eerste prijs. Het getal 23 symboliseert de 23 landen waaruit de slachtoffers kwamen. Achter de wagons, geplaatst op de rails waarover de slachtoffers werden aangevoerd, komt een groot betonnen platform met de res ten van de verbrandingsovens. Ook de overblijfselen van de gaskamers zullen zichtbaar blijven. Advertentie v.a. 240 gulden Betaling in overleg. Velserduinweg 173 Telefoon 4402 PARIJS (Reuter) Vijf Europese elektronische ondernemingen, die sedert enige tijd de vervaardiging van in de Ver enigde Staten ontwikkelde geleide lucht doelprojectielen bestuderen, hebben een gemeenschappelijke onderneming opge richt om hun samenwerking te verdie pen. De nieuwe maatschappij, genaamd Société Européenne de Téléquidage (Se- tel), is opgericht met een kapitaal van 100 miljoen frank en heeft haar zetel te Parijs. De vijf maatschappijen, die de SETEL hebben opgericht, zijn: Compag nie Franpaise Thomason-Houston (Frank rijk), Telefunken G.M.B.H. (Duitsland), Ateliers, de constructions électriques de Charleroi (België), Finmeccanica (Italië) en de N.V. Philips te Eindhoven. NEW YORK, (UPI) Een radiostation in New York heeft een brief ontvangen met de namen van tien blanken, die de lyn chers zouden zijn van de neger Charles Parker. De brief is doorgegeven aan het FBI (Federal Bureau of Investigation). Het radiostation had 5.000 dollar uitgeloofd voor aanwijzingen, die zouden leiden tot de arrestatie en veroordeling van de ge maskerde mannen, die Parker uit de cel te Poplarville, Mississippi hadden gesleurd, waar hij op berechting wachtte op be schuldiging een blanke vrouw te hebben aangerand. De brief is gepost te Pontotoc in Missis sippi. De schrijver vertelde dat een inwoner van Petal, Mississippi de leider van de groep was. De namen in de brief zijn niet gepubliceerd. Volgens de schrijver was de op 25 april uitgevoerde ontvoering al be raamd vóór Parker naar Poplarville werd overgebracht uit een gevangenis te Jackson in Mississippi.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8