ESS>13. De sport in de beeldende kunst DULLES WERD DIPLOMAAT, ZOALS ZIJN GROOTVADER iw A IJmond-agenda Amerikaanse senatoren spelen een dubbele rol Oostduitse spionnen drongen als vluchtelingen binnen Expositie van mobiles en stabiles van C aider FELTA lus Bouclé Zijn vader wilde dat zijn zoon, evenals hijzelf, predikant werd Telegraferen via satellieten IN MUSEUM FODOR Mannenkoren gaven lustrumconcert Sjklovski: theorie was geen aprilmop Zeven dagen feest in Assen Opbouwende critiekmaar ook heksenjacht IJsland neemt niet deel aan Atlantisch Congres CLARE BOOTHE LUCE: Een engel met een angel VI AAN DAG 2 5 MEI 195 9 u Tot 1 juni is in het Museum. Fodor te Amsterdam een tentoonstelling te zien van een selectie uit de inzendingen van de mededingers naar de prijs voor 1959 voor een beeldend kunstwerk, dat de sport tot onderwerp heeft of beter gezegd mis schien een werk dat door de sport ge ïnspireerd werd. Want men ontmoet hier een en ander dat nauwelijks of niet door de gemiddelde sportliefhebber herkend zal worden. Ik denk aan een plastiek van Ro- mijn en een dicht daarbij geplaatst werk van de schilder P. A. van Leeuwen. Om dat we weten dat het hier om de sport gaat is de met de eerste prijs bekroonde prent van H. van Kruiningen nog wel dui delijk genoeg. Op een andere expositie zou zonder vermelding van de titel niet ieder direct zien dat deze graficus bedoelde een zeilwedstrijd te verbeelden. Van Krui- ningens werkstiLk is mooi verzorgd wat het uiterlijk betreft. Maar ik prefereer het schilderij naar roeiers van A. v. d. Eist, dat ver in de richting van abstracte kunst gaat, maar wat de beweging aangaat toch veel sprekender is. En zoals het meestal vergaat met het bepalen van prijzen: we zijn het niet met de jury eens. Ek van Zantens balspelers mochten we al bewonderen op de tentoon stelling ..Prix de Rome" in de Akademie. De jury kon trouwens ook iets voelen voor een werkje van de beeldhouwer A. Riet broek, evenals van A. Jansma. Dat is het aardige van zo'n tentoonstelling: men heeft de kans op kennismaking met vermoedelijk meestal jonge talenten. Dat is onder anderen Marte Röling, wier schaatsenrijders met zeilen ook de aan dacht van de jury trokken. De beeldend kunstenaar heeft blijkbaar maar weinig belangstelling voor de sport en de uitreiking van prijzen heeft die be langstelling ook niet vergroot. Want het aantal inzendingen van enigszins verant woorde kwaliteit moet dit keer geringer zijn geweest dan vorig jaar. De tentoon stelling is dit keer beperkter van omvang. Bovendien ontmoet men een overigens fraaie prent van C. J. Basart van vis sers in een café en andere zaken in deze geest. Dat herinnert ons aan het feit dat wanneer men aan vele artiesten vraagt of ze mogelijk ook sport bedrijven, men vaak tot antwoord krijgt: Ja, hengelsport. Hoewel zelf mogelijk ook te weinig be langstelling voor de sport koesterend, heb ik deze tentoonstelling zo veel mogelijk getracht te zien door de ogen van de lief hebber. En zo noteerde ik dan toch wel enige aantrekkelijke zaken. Daartoe be hoort de plastiek van F. Verhaak. In de buurt daarvan een aquarelletje van een harddraverij van T. L. M. Wieringa. Ver der een even aan de douanier Rousseau herinnerend schilderijtje met korfbal spelers. Liefhebbers van de wielersport zullen zich wel beledigd voelen door de houding van de renners op Dassens grote WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In Amsterdams Stedelijk Museum Tot 22 juni wordt in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van de bekende mobiles van Calder en de minder bekende stabiles van deze uit Canada gekomen figuur. Wie mo gelijk nog nooit van Calders mobiles ge hoord mocht hebben zal met grote waar schijnlijkheid toch wel kennis gemaakt hebben met de principes van dit werk. Die mobiles zijn samenstellingen van reeksen, in balans aan stangen of stevig ijzer draad hangende, metalen platen of plaatjes van gelijke of verschillende vormen en grootte of gewicht. Calders speelse vondst was zo eenvoudig, dat we niet eens weten of voor hem al iets dergelijks was toegepast, en door die een voud werd van zijn vondst meteen ge profiteerd door de ontwerpers van re clame. In vele kruidenierszaken en slijte rijen wordt onze aandacht op diverse ar tikelen gevestigd door in die zaken meest al opgehangen grapjes, welke door tocht of anders veroorzaakte luchtstromingen bewogen worden. Het is dan ook niet juist, dat enkele van Calders mobiles in het museum in een vitrine werden geplaatst, want ze moeten kunnen bewegen door ze eventueel aan te raken. Het plezierigste zou zijn, wanneer bij het lichte botsen iets als een klokkespel begon te klinken. Met een sneer naar sommige moderne muziek zou men kunnen zeggen dat de geprodu ceerde klanken al even ..modern" zijn als Calders beweeglijke sculptuur dat is: nog al rauw en herinnerend aan het doen van de vaatwas. Persoonlijk vind ik sommige kleinere zaken beslist wel aantrekkelijk, maar ik heb in eigen interieur liever een plant. Op een groot gazon in de tuin kun nen zij voldoen. Meer dan louter decora tieve betekenis hebben zij niet. In het beste geval geldt het bovenstaan de ook voor Calders stabiles: echte ab stracte plastieken van hard ijzeren, in ver schillende vormen gesneden en zwart ge schilderde, aaneengeklonken of -geschroef de platen. In het beste geval schrijf ik, omdat deze plastieken soms wel enige zeggingskracht hebben. De zo eigentijdse vormen kunnen indrukwekkend zijn in dreigende zin. Ik kan me deze zaken zeer wel voorstellen in het landschap of op plaatsen in de stad. Maar plezierig zal de werking, die in een groter geheel daarvan uitgaat, vermoedelijk toch niet zijn. Men kan Calders werk op deze tentoonstelling namelijk nooit zo zien als Calder zijn crea ties zag. De zalen zijn daartoe niet ge schikt, al heeft men bij de opstelling ge daan wat men kon om er iets van te maken. Het belangrijkste is. dunkt mij, Calders vondst. Voor zijn kwaliteit als beeldhouwer (om maar deze benaming te gebruiken) is een uit 1914 daterend met ijzerdraad ge modelleerd portret niet bepaald een aan beveling. Een illustratie bij de fabels van Aesopus schenkt al even weinig ver trouwen. Het op de wijze van Matisse neerschrijven in een enkele lijn doet gauw charmerend aan. De beroemde Jean Coc- feau wist met zijn slappe geteken al zo vele te epateren. Calder ontbreekt het echter vermoedelijk nog aan diens esprit. Bob Buys doek, dat ook op zichzelf weinig houding vertoont. Men kan zich wel voorstellen dat. een kunstenaar wat hij als excessen in dc sport voelt aan de kaak wil stellen, maar Dassen maakte me dat toch niet geheel duidelijk. De liefhebber zal in ieder geval meer voelen voor Bottema's renners. De jury deed dat ook. Stekelenburgs belang stelling voor de autosport vermeldden we al bij de bespreking van diens eigen ten toonstelling bij M. L. de Boer. Ik kan me voorstellen dat men in zijn werk eerder een auto-ongeluk ziet. Maar die indruk heb ik als leek ook wel gehad bij het zien van filmreportages, waarin alles toch goed af liep. In een echte picturale beweeglijkheid verschijnt ons een doek naar balspelers van J. Ploos van Amstel. Friso ten Holts doek naar baders valt voor mijn gevoel weer buiten de opzet van deze prijs. Door eenvoud valt op het Judo van C. D. Ven; door smaak zeker ook de schilderijen van Frans Nols en P. Dcfesche. De keeper van de laatste verdient een plaats in 'èen goed verenigingsgebouw van een sportclub. Enthousiast kon ik zijn voor rugb.yspelers van A. van Zanten-Eilers en de schermers van F. Hazeveld. Bob Buys Advertentie ONS GROTE SUCCES Het taoijt voor jaren per vierkante meter Alleenverkoop Marktplein John P'oster Dulles werd op 25 februari 1888 te Watertown, in de staat New York, geboren. In 1908 behaalde hij, als jongste van zijn klas, het einddiploma van Prince ton. Aan de Parijse Sorbonne studeerde hij een jaar lang volkenrecht. Daarna keerde hij naar Amerika terug en maakte de nor maal drie jaar durende studie in het vol kenrecht aan de George Washington uni versiteit in twee jaar af. Hij was een vooraanstaand presbyte riaan. Zijn zoon is echter een pater Jezuïet. In 1944 waagde Dulles zich voor het eerst op politiek terrein toen hij voor de Republikeinse gouverneur Thomas Dewey vaii New York als adviseur voor de bui tenlandse politiek optrad. Dewey werd verslagen, maar toen hij in 1948 opnieuw een gooi naar het presidentschap deed was Dulles opnieuw zijn adviseur. In 1945 was Dulles adviseur van de toenmalige Demo cratische minister van Buitenlandse Za ken. James Byrnes. In 1949 benoemde Dewey hem tot «ena tor. om de nog niet afgelopen zittings periode van Robert Wagner aan te vullen. Bi,, een geregelde verkiezing werd Dulles echter verslagen. Eén man Op 6 april 1950 verzóchten de Democra tische president Truman en minister Acheson Dulles op te treden als adviseur voor het ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij accepteerde. Toen hij met Acheson eens de kwestie van het Japanse vredes verdrag besprak, maakte hij de opmer king: „Waarom kouden we niet één man deze taak geven, en éen werkperiode, bij vocrbéèld van eén jaar?" Dulles kré'eg de taak en de werkperiode, en op 8 september Zoals reeds eerder bericht wérd. bestaat het Koninklijk Nederlands Zangersverbond honderdvijfjaar en zullen er te£ gelegen heid van dit feit een aantal lustrumcon certen gehouden worden in verschillende steden des lands. Als onderdeel van deze viering had zaterdagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam een concert plaats waaraan door zeven koren van het gewest Noordholland werd medegewerkt. Het programma, dat vier Nederlandse werken bevatte, werd geopend met „Hart van Nederland", een tweedelig koorwerk van Oscar van Hemel op teksten van Ber- tus Aafjes. Een discrete, aan het oude volkslied verwante melodievorming is veelal gezet tegen een op enkele grond motieven gebouwde begeleiding van blaas instrumenten en slagwerk. Het geheel munt uit door overzichtelijkheid van klank, al kan men zich afvragen of de soberheid van het contrapunt niet een ge mis aan contrast opleverde. Van geheel andere aard was „Man is a tool-using animal" van de jonge Rotter damse componist Hans P. Keuning. Hier een ritmische stuwkracht, een felheid van articulatie, die niet zelden associaties met de jazz opriep. Zeer effectvol was het samengaan van een fragmentarische tekst behandeling in het koor met een driftig rukken en schokken van het instrumenta rium: twee piano's, blaasinstrumenten en slagwerk. Een compositie met een eigen gezicht die echter sterker geweest zou zijn bij een grotere concentratie. De ritmische spanning vond geen pendant in dichtheid van vorm. Deze twee werken werden goed vertolkt door het mannenkoor „Apollo" uit Amsterdam onder leiding van Carel Laóut, leden van de Koninklijke Militaire Kapel, Hans de Jong en Pierre Palla (piano), Léon Combé (bariton). Omtrent het. overige gedeelte van dit concert kan ik kort zijn. Een zeer goede beurt maakten de beide Haarlemse man- nenzang-ensembles „Caecilia" en „Zang en Vriendschap" in twee composities van Die- penborek. met medewerking van Bert van 't Hoff (tenor) en Albert de Klerk (orgel): hét „Gloria" uit de „Missa in die Festo" en de „Hymnus de Spiritu Sancto", respec tievelijk onder leiding van Jack P. Loorij en Anton de Beer. Hierover is naar aanleiding van de uit voering te Haarlem nog onlangs met lof geschreven. Na de pauze werd het programma zeer verkort doordat men van een cyclus ^p tekst van Mörike door de hedendaags^ Duitse componist Walter Rein slechts het eerste lied hoorde. Ik kreeg niet de indruk dat men veel gemist heeft aan de rest van deze oer-Duitse „Gemütlichkeit" met be geleiding van drie hoorns. Genoegelijker was dan nog het ook nogal volkse „Iocondemur Socis" van Jacquet Reuland, studentikoze feestvreugde op middel eeuws-Latijnse tekst. De uitvoerenden waren de mannenkoren uit Krommenie. Zaand-m en Zandvoort, onder leiding van Johan der Meer. Sa-s Bun ge 1951 werd het vredesverdrag met. Japan door acht landen te San Francisco onder tekend. Er was precies een jaar overheen gegaan. Ir. 1953, toen de Republikein Eisenhower president werd, kreeg Dulles de benoeming waar hij zich tot dan toe op had voorbe reid: 65 jaar oud was hij toen nij de miristerskamer van het „State Depart ment" als „de chef" betrad. Op 13 februari 1959 werd, toen Dulles wegens een breuk werd geopereerd, ont dekt dat de kanker die men in november 1956 bij hem had vastgesteld, opnieuw actief was geworden. Op 15 april nam Dulles het besluit af te treden. Eisen hower, de president die Dulles zes jaar lang zijn volledige en onvoorwaardelijke steun heeft gegeven, benoemde hem tot zijn persoonlijke adviseur. De manen van mars LONDEN (Reuter-) Prof. Sjklovski, de Russische astronoom, die enige tijd ge leden verklaard heeft, dat de manen van Mars kunstmatige satellieten zijn, onge veer drie miljoen jaar geleden gelanceerd door denkende wezens hetgeen Ameri kaanse geleerden een „april-mop" hebben genoemd heeft donderdag in een vraag gesprek voor radio-Moskou zijn Ameri- kaawse, ,collega:s uitgedaagd «het bewijs te leveren voor de onjuistheid van zijn theo- Tie,-.' f- •T.r.rrAtO.iG „Als de Amerikanen een overtuigende verklaring kunnen geven voor de vreemde bewegingen van deze twee manen, die afwijkt van mijn theorie, zal ik de eerste zijn om deze theorie overboord te gooien", aldus de Rus. (UPI) De enige manier, waarop de bewegingen der manen van Mars kunnen worden beschreven is er van uit te gaan dat zij hol zijn. Een natuurlijk kosmisch lichaam is nooit hol, rest dus dat deze manen kunstmatige lichamen zijn. BEVERWIJK MAANDAG 25 MEI Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De boom der gehangenen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De geheimzinnige passagier". W.B. Theater, 20 uur: „Jet Pilot". DINSDAG 26 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De inspecteur-generaal". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur; „Geen genade voor bandieten". VELSEN MAANDAG 25 MEI Thalia: „Ik was aan hem verslaafd", 20 uur. Rex: „In de macht van de vampier", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 26 MEI Thalia, Als maandag. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. Daar Assen zeven eeuwen bestaat en 150 jaar geleden stadsrechten heeft ge kregen, zal in Drente's hoofdstad een feestweek worden gehouden van 6 tot 13 juni. Zaterdag 6 juni begint met een bijzon dere raadszitting, gevolgd door een re ceptie van het gemeentebestuur. Voorts zal gedurende de feestweek een legerten- toonstelling te zien zijn. Vijfmaal zal een openluchtspel worden opgevoerd, waar van de première zal worden gegeven op de avond van 6 juni. Dit openluchtspel „Maria a Campis", is geschreven door Ben van Eijsselsteyn: 120 acteurs uit As sen zullen eraan meewerken, alsmede een gemengd koor van 100 personen, een kinderkoor, een dansgroep en de Jan Wil lem Frisokapel in harmoniebezetting. De eerste dag wordt besloten met een licht- taptoe, waaraan zeven militaire kapellen en de excercitiegroep fuseliers van het regiment Prinses Irene, totaal 350 mili tairen in gala-uniform, medewerking zul len verlenen. Voorts zal in de feestweek een tentoon stelling worden gehouden van werken van amateur-beeldende kunstenaars uit As sen. Er zal ook een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen het onlangs gepromo veerde Volendam en een met spelers uit het nationale elftal versterkt Leeuwarden. Op 11 juni is er een ringrijderij met ringsteken. De deelnemers zullen in na tionaal costuum gestoken zijn. Vrijdag 12 juni is er een opstijging van een ballon, bemand met de heer en mevrouw Boes man, die een nachtvlucht zullen maken, waarbij zij zullen proberen het bestaande record te breken. Op zaterdag 13 juni wordt in het nieuwe zwembad te Assen de interland-waterpolo- wedstrijd NederlandJoegoslavië gehou den, gevolgd door schoonspringdemonstra- ties.en een kunstzwemshow. De revanche van deze wedstrijd heeft de dag daarop plaats, gevolgd door demonstraties van de Groninger reddingsbrigade. Op deze zondag (14 juni) zal in Assen ook de in terland-korfbalwedstrijd NederlandBel gië worden gespeeld, ter ere van het vijf tigjarig bestaan van de Drentse Korfbal- bond. (Van onze correspondent in Washington) Wat bezielt de Amerikaanse senaat? Me vrouw Luce moest bedanken voor de post van ambassadeur, omdat sommige sena toren haar fel hadden aangevallen en da genlang heeft Lewis Strauss, in januari benoemd tot minister van Handel, een PÜnljjk kruisverhoor moeten doorstaan in een andere senaatscommissie. Tenslotte rapporteerde deze commissie „gunstig" over hem, maar met een stemmingsuitslag van negen tegen dat belooft nog een fel debat in tic voltallige Senaat. Og- den Reid is er nog niet geheel zeker van, dat dc Senaat akkoord zal gaan met z\jn benoeming to ambassadeur in Israel en zelfs op de bekwame Dillon hadden een paar senatoren Iets aan te merken, toen zijn benoeming tot onder-minister van Buitenlandse Zaken aan dc orde kwam. Die bekrachtigingsprocedures waren in het vei'leden doorgaans een formaliteit, doch thans tonen vele Democratische sena toren zich uiterst critisch ten aanzien van Eisenhowers benoemingen. Men hoort te Washington de actie dezer senatoren prij zen als nobel, maar ook laken als sinister, en beide beweringen zijn ten dele juist. Om met de sinistere aspecten te begin nen: soms toont de actie tegen Eisen hower's favorieten kentekenen van poli tieke „plagerij". Er was bijvoorbeeld geen enkele reden om Strauss maandenlang door Washington te laten dwalen als een minister zonder „diploma". Kennelijk had de Democratische meerderheid in de Se naat er plezier in, de nogal arrogante Strauss dwars te zitten. Dit is partijpolitiek van laag gehalte. De Republikeinen hebben in beide hui zen van het Congres de meerderheid tegen zich. Men had verwacht, dat dit voor Eisenhower en de zijnen nogal moeilijk heden zou opleveren bij de wetgeving, maar tot dusver is hun dat zeer meegeval len. Veelal vonden de Republikeinen steun bij de conservatieve groep van de Demo- (Van onze correspondent in Bonn) In totaal zijn thans te Bonn acht en te West-Berlijn tien mensen gearresteerd, die verdacht worden van spionage in de bureaus van de regeringspartij CDU en van de liberaalgezinde FDP ten behoeve van de spionagedienst van communis tisch Oost-Duitsland. Na de eerste ver horen is duidelijk geworden, dat deze agenten voor hun werkzaamheden door de Oostduitsers goed werden betaald: zij ontvingen vergoedingen tot 1500 mark per maand. Te Bonn is met nadruk verzekerd, dat de betrokkenen slechts ondergéschikte functies op de CDU-bureau.s bekleedden. Enige van hen zijn de afgelopen jaren uit •Oost-Duitsland „gevlucht" en waren met goed omschrevén opdrachten naar Bonn en West-Berlijn gegaan. Geregeld gingen zij naar Oost-Duitsland terug om daar zogenaamd familieleden te bezoeken, in werkelijkheid om contact op te nemen met de SSD, de Oostduitse spionage dienst. In Oost-Duitsland ook werden zij betaald voor hun werkzaamheden. Enke le vooraanstaande spionnen ontvingen iedere maand 1500 mark voor het over brengen van berichten, bijzondere be richten werden bijzonder hoog genono- reerd. Maar tot dusver heeft men te Bonn niet losgelaten, welke inhoud deze bijzon dere berichten dan wel hadden. Andere spionnen kregen soms een premie van duizend mark of een lening van 2000 mark, waarvan zij slechts de helft aan de SSD behoefden terug te betalen. In West-Berlijn werd het spionnenspel zelfs heel simpel gespeeld: geld aan de agen ten werd eenvoudig via de post gestuurd, V isserij geschil REYKJAVIK (Reuter) IJsland zal niet deelnemen aan het Atlantisch congres van de landen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie dat de volgende maand te Londen wordt gehouden. De IJslanders achten het niet mogelijk aan een derge lijke bijeenkomst in de Britse hoofdstad deel te nemen, terwijl Groot-Brittannië zijn marine gebruikt om IJslands visserij- grenzen te schenden, onwettig vissen voor zijn kusten te beschermen en daardoor IJslands bestaan te bedreigen, aldus een IJslandse verklaring. Vrijdag nog ramde een Britse oorlogs boot de kleine IJslandse kanonneerboot „Odin". Zowel in Amerika als in Rusland werkt men thans aan plannen die tot doel hebben kunstmanen als „telegraafstations" in de ruimte te brengen. Hiertoe wil men satel lieten lanceren, die op een hoogte van ongeveer 1500 km de aarde omcirkelen. Deze kunstmanen zijn dan in staat om bij het passeren van een zend station op de aar de een uitgezonden boodschap op te nemen, vast te houden en op een aangegeven tijdstip en op een bepaalde plaats in haar baan het telegram weer uit te zenden. De energie voor deze handelingen verkrijgt de satelliet door de zonnestraling om te zetten in elektriciteit. Op deze wijze kunnen de satellieten heel lang dienst doen, zonder dat zij door gebrek aan energie buiten gebruik raken. Een reeks satellieten zou op deze manier een ruimtelijk net van telegraafstations rond de aarde kunnen vorm,en. Men is bezig met het onderzoek naar de mogelijkheden van het aan elkaar doorgeven van bericht en door de kunstmanen. Mocht dit mogelijk blijken dan kan een satelliet, terwijl hij een andere satelliet passeert, in volle vaart berichten overgeven. Het hele stelsel zou volkomen automatisch werken. berichten kwamen via tussenpersonen in Oost-Berli.jn terecht of via eigen brieven bussen van de SSD! Nog meer arrestaties? Het opzienbarendste zijn de arrestaties in West-Berlijn, omdat hier lieden zijn gevangen genomen, die min of meer voor gevangen genomen, die min of meer voor aanstaande posities in districtsbesturen van de CDU en FDP bekleedden. Onder hen bevindt zich een zekere Tietge, voor heen voorzitter van een FDP-district. Ook heeft men een man gearresteerd, wiens naam niet bekend is gemaakt. Het zou hier gaan om de directeur van een Westberlijns bedrijf, die verscheidene agenten voor de SSD heeft aangeworven en soms ook voor de betaling zorgde. Overigens circuleert te Bona-,,i)et be richt, dat er meer arrestaties zijp gedaan dan achttiep, on.dermqér zou er;ë:èn man zijn gegrepen, die tot taak had voor de verbinding tussen het hoofdbestuur van de CDU en de diverse ministeries zorg te dragen. Men betracht evenwel van de zij de van de justitie de grootst mogelijke ge heimzinnigheid met dqze kwesties omdat men de Oostduitsers zo weinig mogelijk aanknopingspunten wil geven en er blijk baar nog meer arrestaties worden ver wacht. (Reuter) Volgens het onafhankelijke Essense blad Westdeutsche Allgemeine heeft bondskanselier Adenauer, als voor zitter van de CDU, een onmiddellijk en diepgaand onderzoek van de gehele partij-organisatie bevolen. Zomcrexpositie. Op vrijdag 19 juni zal in het gemeentemuseum Arnhem de zo- mertentoonstelling 1959 geopend worden. Een uitvoerig overzicht van wandtapijten van een dertigtal Franse kunstenaars, on der wie Gromaire, Lurgat, Kandinsky. Le Corbusier, Manesseir, Picart le Doux, Pi casso, Dom Robert, zal worden gegeven. Bovendien zullen deze tapijtontwerpers vertegenwoordigd zijn met enig vrij werk als tekeningen, gouaches, aquarellen en grafiek, zodat enigermate een achtergrond van hun werkzaamheid gegeven kan wor den. Noors filmsucces. De Noorse film „Negen levens" over de verzetsheld Jan Baalsrud is in Rusland met enthousiasme ontvangen. Dé maker van de film Arne Skauen is met de hoofdrolspeler Jack Fjelstad aan wezig geweest bij de première in Moskou. Skauen was uitgenodigd voor het bespre ken van de mogelijkheid van een Noors- Russische co-produktie over de Noorse poolreiziger Nansen, die na de eerste we reldoorlog als afgevaardigde van de Vol kenbond hulp verleende aan de slacht offers van de oorlog en revolutie in Rus land. Het Russische ministerie van cul turele zaken heeft alle medewerking toe gezegd. Skauen is van plan in 1961 met de opnames te beginnen. Bernard Haitink. De Nederlandse dirigent Bernard Haitink is uitgenodigd het aanstaand seizoen twee concerten van het RIAS Symphonie Orchester in Berlijn te dirigeren. Ook is hij geëngageerd voor concerten in Parijs, Lissabon en Dublin. Er wordt nog onderhandeld over con certen in Londen met het London Philhar monic Orchestra. Bernard Haitink heeft van verscheidene buitenlandse grammo foonmaatschappijen aanbiedingen ont vangen om platen te maken. Wisselprys. liet gemeentebestuur van Hilversum heeft besloten ten behoeve van het Internationaal Beiaardconcours, op het raadhuiscarillon, als onderdeel van het Holland Festival te houden, aan de Am sterdamse kunstenaar Archibald Dumbar opdracht te geven tot het vervaardigen van een wisselprijs conform zijn onder het motto „Klanken" ingezonden ontwerp. De kunstenaar heeft in zijn ontwerp de raad huistoren van Hilversum en het carillon symbolisch voorgesteld. De prijs wordt in zilver en cormandelhout uitgevoerd. era ten en zo kon herhaaldelijk althans een compromis tot stand komen. Het is wel duidelijk, dat geen Ameri kaans Congres in staat is aan de president het regeringsbeleid uit handen te nemen, zelfs niet indien de oppositie daarin verre de meerderheid heeft. Stel bijvoorbeeld dat het Congres voor de defensie meer fondsen ter beschikking stelt dan de president heeft gevraagd. Dan nog zal de president ge lijk hij inderdaad heeft gedaan alleen uitgeven wat hij nodig acht. Het Congres kan beknibbelen op wat. de regering wil, maar het kan de regering moeilijk dwin gen tot daden die het Witte Huis onwense lijk acht. Een oppositiemeerderheid moet zich daarom betrekkelijk machteloos voelen. Vooral omdat zij niet, zoals in een parle mentair systeem, de regering kan weg stemmen. Misschien is deze frustratie, deze machteloosheid, enigszins als excuus aan te voeren, wanneer de Senaat thans zijn ongenoegen doet blijken in het dwars zitten van Eisenhowers kandidaten voor hoge posten. Nauwkeurig Fulbright, de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft zich tot doel gesteld actie te voeren tegen ambassadeurs, die hun hoge post niet verkrijgen omdat zij er de juiste fi guur voor zijn, maar omdat zij steun heb ben verleend aan de verkiezingscampagne van de regeringspartij. Ogden Reid heeft als uitgever van de New York Herald Tri bune veel gedaan voor een Republikeinse overwinning. Hij kan bekwaam zijn, maar Fulbright wil dat nauwkeurig nagaan. De actie tegen Strauss, vroeger voorzit ter van de commissie voor kernenergie, krijgt de meeste publiciteit. Capabel is Strauss wel, maar hij heeft zich door zijn actie tegen de natuurkundige Oppenheimer vele vijanden gemaakt. Bovendien hebben velen op Strauss tegen, dat hij een grote neiging heeft tot onnodige geheimhouding en tot legalistische verdraaiing. Men be speurt die eigenschappen ook wel elders in Eisenhowers regering en men schrijft aan Strauss een gevaarlijke invloed toe in dit opzicht. Vandaar, onder meer, dit extra sterke verzet tegen hem. (Van onze correspondent in Washington) Zelden zal een vrouw van 56 jaar zó mooi zijn als Clare Booth Luce. Zij is ambassadeur geweest in Italië en presi dent Eisenhower had haar als ambassa deur naar Brazilië willen zenden. Som mige senatoren, vooral de Democraat Morse uit Oregon, hebben in de Senaat zó veel slechts over haar beweerd, dat me vrouw Luce hoewel zij een flinke meer derheid kreeg in de Senaat toch ge meend heeft haar post niet te moeten aan vaarden. Zij was van oordeel, dat haar po sitie door de ongunstige publiciteit, welke zij gekregen had, bij voorbaat was onder mijnd.. f A De^ stampij _pvpr gaar .benoeming is een tragi-kom'ediêT geweest, die Washington zeer heeft beziggehouden. Veertig jour nalisten hielden een uur lang de wacht bij het Witte Huis toen mevrouw Luce daar haar beslissende onderhoud had met Eisenhower. De president slaagde er niet in mevrouw Luce te doen terugkomen op haar besluit om de post niet te aanvaarden en toen zij voor de journalisten kwam te staan, was zij volkomen zichzelf, zonder commentaar ditmaal, zonder verbittering, zonder ontroering. Een engel van een vrouw, zou men zo zeggen. Maar heel Amerika weet, dat deze engel een scherpe angel heeft. Daardoor heeft zij zich vele vijanden gemaakt. Venijn Haar venijn toonde zij reeds, toen zij voor de oorlog een aantal toneel stukken schreef. Vooral het stuk „De vrouwen" is een bijtende satire op de rij ke Amerikaanse vrouw en vele van haar sexegenoten hebben aan mevrouw Luce dit „groepsportret" zeer kwalijk geno men. Zij maakte zich ook vele politieke vijan den. Toen zij er in 1942 in slaagde geko zen te worden in het Huis van Afgevaar digden, geschiedde dit na een verkiezings campagne, waarin zij beweerde dat pre sident Roosevelt de Amerikanen „in de oorlog gelogen" had. Vooral deze uit spraak heeft senator Morse haar thans verweten toen de Senaat zijn zegen moest geven aan haar benoeming als vertegen woordiger van Amerika in Brazilië. Me vrouw Luce is in het algemeen een goed ambassadeur voor haar land geweest in Italië en het leek dus wel wat overdreven thans zoveei drukte te maken over een nieuwe post voor deze intelligente vrouw. ?Iet verzet tegen mevrouw Luce kan men echter zien als een teken van een alge meen sterker geworden verzet van de De mocraten tegen de Republikeinse rege ring. Onpopulair Daar komt nog bij, dat mevrouw Luce de echtgenote is van de heer Luce, uitge ver van Time, Life en Fortune, drie veel gelezen publikaties die herhaalde lijk sympathie tonen voor de Republikei nen. De heer Luce heeft Eisenhower krachtig gesteund in zijn twee verkiezings campagnes. Onlangs heeft Time zich in Zuid-Amerika. door een artikel over Boli via, bijzonder onpopulair gemaakt. Men kan mevrouw Luce wel niet verwijten wat er in de bladen van haar man staat, maar de kans blijft bestaan, dat de Amerikaan se ambassadeur zij het ten onrechte geassocieerd wordt met opinies in een van de drie machtige Amerikaanse bla den van haar man. Ook dit aspect van de zaak is in de deliberaties naar voren ge bracht. Aan felle en potsierlijke taal heeft het in de schermutselingen niet ontbroken. De leider van de Republikeinen, senator Dirk- sen, zei in het vuur van het debat: „Waar om maakt men toch zoveel drukte om een oude zak met botten?" (die uitdrukking is het Amerikaanse equivalent voor „veel lawaai om niets"). Begrijpelijker wijs steeg er een bulderend gelach op in de Senaat, bij deze onbedoelde oncompli menteuze beeldspraak. (AFP) De Braziliaanse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de Benoe ming van John Moors Cabot. tot Ameri kaans ambassadeur te Rio de Janeiro.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10