Fa. B. ENGELENBERG Mensen in Amerika Een machtig en krachtig man, tezeer geneigd tot leuzen 2-T MOTOR OIL BIJ HET OVERLIJDEN VAN JOHN FOSTER DULLES Adenauer dreigt met intrekken van z'n candidatuur en Erhard met aftreden VOETBALLER 3 Bonn treurt om het heengaan van John Foster Dulles „Een betrouwbare en oprechte vriend Douane met apostelkop STRIJD OM DE MACHT IN BONN VOOR TWEETAKT M0T0REM Alleen defensie kost de V.S. meer dan de misdadigheid Westduits drinkwater is in hoge mate radio-actief Geen reden voor alarm 'OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Verdubbeling van uitgaven voor onderwijs bepleit in de Verenigde Staten Op die t\aatótoel INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. Israel houdt bij wijze van represaille een schip aan MAANDAG 25 MET 1959 (Van onze correspondent in Washington) )ulles, die als Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken 47 landen heeft bezocht en negenhonderdduizend kilometer reizend heeft afgelegd, heeft thans „de grote reis" moeten aanvaarden, de laatste. Dulles' persoonlijke taak is ten einde, maar zjjn werk is niet voltooid. Niemand was er meer van overtuigd dan hijzelf, dat de vrede alleen gehandhaafd kan worden door voortdurende in spanning. Anderen hebben deze taak overgenomen. Zij zullen zich Dulles herinneren als een man van schier mateloze energie en strikte plichtsbetrachting. Een krachtig, en tevens uitzonderlijk machtig, man. Nooit heeft een Amerikaanse president zoveel van zijn grondwettelijke verplichting om de buitenlandse politiek te leiden, gedelegeerd als Eisenhower deed, in vol vertrouwen op Dulles' kennis en inzicht. John Foster de president noemde hem altijd Foster is zes jaar lang de sterke man geweest in het Amerikaanse kabinet. Vrijwel steeds heeft Eisenhower zijn goed keuring gegeven aan de richtlijnen en plannen waarmede Dulles ter tafel kwam. En wanneer de president via radio en televisie aan het volk bepaalde onderdelen van de buitenlandse politiek duide lijk maakte, was het voor de goede verstaander niet moeilijk in de stijl van die redevoeringen de spreektrant en de uitdrukkings wijze van Dulles te ontdekken. Hoewel de grote invloed van Dulles op Eisenhower aan ieder duidelijk was, heeft de minister daarop in het openbaar nooit gezinspeeld. Het overkomt Hagerty, Eisenhowers perschef, nu en dan wel eens, dat hij „wij" zegt als hij eigenlijk „de president" zou moeten zeggen, maar Dulles was steeds de correctheid zelf. Altijd luidde zijn formulering „zoals de president heeft gezegd", terwijl de ingewijden wel wisten dat Dulles Eisenhower die woorden in de mond had gelegd. Ook waakte Dulles er tegen, op eigen gezag tot daden over te gaan. Om de haverklap zag men hem het hek van het Witte Huis binnenrijden, en thuis zowel als op het State Department stond op zijn bureaus een witte telefoon, die hem een recht streekse verbinding gaf met Eisenhowers staatswoning. Als het nodig was, schroom de hij niet van de telefoon gebruik te ma ken. Gedurende een spannende fase van strijd in het Verre Oosten belde hij Eisen hower eens om twee uur 's nachts wakker en nog niet zo lang geleden belde hij onderweg van Europa naar Alaska het Amerikaanse staatshoofd om vijf uur 's ochtends uit bed. Zakelijk was de relatie van Eisenhower en Dulles zeer intiem, maar een sociaal-persoonlijke vriendschap is daar niet uit gegroeid. Dulles was niet een man, aan wie de president in zijn uren van ontspanning behoefte had. Dulles zou altijd zijn teruggekomen op „het werk", terwijl „Ike" dan liever over golf en vis sen zou hebben gepraat. Men moet hier niet uit afleiden, dat Dulles die een glas Amerikaanse of Ca nadese whisky niet versmaadde onge zellig of afwezig geweest zou zijn op di plomatieke recepties en diners. Bij die ge legenheden lachte hij graag en al zijn de conversaties tussen mr. Luns en Dulles wel eens vrij scherp geweest de Neder landse minister wist, dank zij zijn gevoel voor humor en zijn goede anecdotes zo nodig ontspanning te bewerken in zijn ge sprekken met zijn formidabele collega. Al veronachtzaamde Dulles de sociale kant van het leven dan niet, hij leefde toch vrijwel alleen voor zijn werk. Om zeven Uur stond hij op en wanneer hij op het State Departement verscheen, waren de werksters daar dikwijls nog niet klaar. Werken in de lucht Wel nimmer in de geschiedenis heeft een minister van Buitenlandse Zaken in zijn ambtsperiode zoveel gereisd als Dulles. Het personeel van de Amerikaanse buitenland se dienst heeft dat niet altijd gewaardeerd. Op het State Department klaagde men er over, dat Dulles te weinig achter zijn bu reau zat en daardoor onvoldoende op de hoogte kon zijn van de mening van hen, die hem trachtten bij te staan. Amerikaan se diplomaten in het buitenland hadden soms het gevoel alleen te worden gebruikt voor kwesties van middelmatig belang. Deed zich iets voor wat werkelijk belang rijk was, dan kon men er op rekenen, dat Dulles zelf kwam aangevlogen om de zaak op te knappen. John Foster was een flegmatisch man. voor wie het weinig verschil maakte of hij in een taxi stapte of in een vliegtuig, dat hem naar de andere kant van de aarde bracht. Hij hield er eigenlijk wel van hoog in de lucht te werken. Daar was het rustiger dan op zijn departement. Hij trok daar zijn jasje uit, deed zijn pantoffels aan en kon dan urenlang zitten denken en notities maken op een grote blocnote. Sommige van Dulles' kernachtige uit drukkingen moeten wel ontstaan zijn in de lucht. Op aarde hebben zij soms klaar heid gebracht, doch vaak ook verwarring en ongerustheid. Men moet Dulles zeker niet uitsluitend beoordelen op grond van die pittige, doch dikwijls niet zo gelukkig gekozen bewoordingen. Die formules zou den de indruk kunnen wekken, dat Dulles alleen kon denken in wit. en zwart, dat het bij hem altijd was „er op of er onder", „ja of neen", „voor of tegen". In de prak tijk van de internationale diplomatie was hij echter veel genuanceerder, veel gedul diger, veel realistischer ook dan in die we reldschokkende leuzen. Sterke leuzen Voorbeelden te over: toen Dulles deel nam aan de Republikeinse verkiezings campagne in 1952 sprak hij over de moge lijkheden voor een „bevrijding" van Oost- Europa, maar toen zich in Oost-Duitsland, Polen en Hongarije ernstig verzet open baarde tegen de Russische tirannie loonde Dulles zich uiterst voorzichtig en achtte hij het niet mogelijk, dat de Verenigde Sta ten meer dan alleen morele steun aan de opstandelingen zouden verlenen. Onmiddellijk nadat de Republikeinen aan het bewind gekomen waren, heette het dat aan Tsjang Kai Tsjek de vrije hand zou worden gelaten. De Democratische pre sident Truman had Tsjang aan de lijn ge houden, Dulles zou hem loslaten. In feite echter kreeg Tsjang niet veel vrijheid en in 1958 was het eindelijk zo ver, dat men met Tsjang overeen kon komen, dat hij niet zou trachten zich met geweld opnieuw op het vasteland te vestigen. Een andere leuze van Dulles was de „massive retaliation", de massale vergel ding. De betekenis daarvan leek te zijn, dat Amerika het uitbreken van plaatselijke oorlogen voortaan zou voorkomen, niet zozeer door optreden ter plaatse, doch met de kernwapens van de Strategie Air Com mand (S.A.C.), op de plaats en de tijd, die Amerika zelf zou bepalen. De leus leek ten dele te moeten dienen om Amerika's bezuiniging op het gebied van conventio nele troepen te rechtvaardigen en verliest in de praktijk, naarmate de Russen zich meer toeleggen op raketwapens en dus even hard terug kunnen slaan, meer en meer van haar indrukwekkendheid. Geen publikatie over Dulles heeft zoveel opzien gebaard als het artikel dat het weekblad „Life" in 1956 publiceerde. Dulles had tegenover de schrijver van dat artikel betoogd, dat het van groot belang was dat een staatsman de kunst verstond tot aan de rand van oorlog te gaan. Dulles zou dat risico genomen hebben in 1953 toen het spande in Korea, in 1954 in Indochina en in 195455 bij Formosa. Onwillekeurig moest de wereld door dit artikel de indruk krijgen, dat Dulles er van hield „Rus sische roulette" te spelen. In feit was Dul les heel wat behoedzamer in zijn buiten landse politiek. Ook hier was een forse formulering misleidend. Het is wel de ironie van Dulles' lot ge weest, dat hij die zelf voortdurend be toogde, dat men geen aanleiding mocht geven tot misverstand aan de wereld en aan de eventuele vijand, zelf herhaaldelijk de aanleiding is geweest, dat vriend en vijand een onjuiste indruk kregen uit zijn woorden. Men heeft deze man dikwijls star ge noemd. Het woord „taai" lijkt ons juister, omdat taaiheid een zekere buigzaamheid niet uitsluit. Goedgelovig was Dulles aller minst. Wanneer anderen een zekere mate van dooi meenden waar te nemen in de Sovjet-Unie, was het altijd Dulles, die erop wees, dat de communisten hun doel van wereldheerschappij niet hadden opge geven en daarom gevaarlijk bleven. Zeker geloofde hij niet aan snelle, opzienbarende oplossingen van internationale conflicten. De topconferentie te Genève heeft hij om die reden tegengegaan, zolang hij kon. Hij zag diplomatiek werk als moeilijk, inge wikkeld en langzaam vorderend. Vandaar dat hij zich niet liet ontmoedigen als hij slecht opschoot. Juist omdat zo vele pro blemen niet tot een oplossing konden worden gebracht, hebben hem enkele suc cessen bijzonder verheugd: het sluiten van een vredesverdrag met Japan en het weer onafhankelijk worden van Oostenrijk. Zes jaar „preken" Zes jaar lang is hij Eisenhowers minis ter van Buitenlandse Zaken geweest, zes jaar lang was hij de belangrijkste wester se strateeeg in de koude oorlog. Zijn ge hele leven is een voorbereiding geweest tot deze taak. Hij was de zoon van een presbyteriaanse predikant, maar al waren kerk en godsdienst zeer belangrijk voor hem hij heeft zelf geen predikant willen worden. Zijn gemeente was de we reld en zijn „preken" hebben de commu nisten stellig geërgerd. Dulles voelde er meer voor om zijn grootvader en zijn oom na te volgen. Zijn grootvader, John Watson Foster was minister van Buitenlandse Za ken onder president Harrison en zijn oom Robert Lansing vervulde diezelfde functie onder Wilson. Zijn grootvader nam hem in 1907 als particulier secretaris mee naar de tweede vredesconferentie in Den Haag. Daar kreeg hij de smaak beet van dit werk. In 1919 maakte hij deel uit van de Ameri kaanse delegatie naar de vredesconferentie in Versailles. Daarna leek het misschien, dat Dulles de internationale problemen vaarwel zei: hij werd opgenomen in het Newyorkse advocatenkantoor van Sullivan and Cromwell en spoedig werd hij, als spe cialist in het volkenrecht, partner in deze gerenommeerde instelling. Ook daar bleef hij in contact met de wereld, want dit advocatenkantoor had vele vreemde mo gendheden tot cliënt Dulles was Republikein, maar omdat Truman wilde aangeven, dat de buiten landse politiek van Amerika de steun had van beide partijen, kreeg Dulles na 1945 tal van opdrachten onder het Democrati sche regime (Dulles zelf heeft niet veel Democraten een kans gegeven). Hij was lid van Amerikaanse delegaties naar di verse internationale conferenties en ver tegenwoordigde zijn land in de UNO. Nu en dan gevoelde zelfs de ongelooflijk taaie Dulles, dat het goed was wat ont spanning te zoeken. Dan vloog hij, meestal met zijn vrouw, naar zijn huis op Duck Island, juist ovèr de Canadese grens. Het echtpaar leefde in dat vakantie-oord heel eenvoudig. Er was geen gas of elektriciteit. De minister vond ontspanning in zelf hout hakken en pannen schuren. Varen, vissen en zwemmen waren zijn geliefde tijdver drijf en vóór hij insliep, las hij graag een detective-roman. Kennelijk waren de intri ges daarin nog altijd kalmerend vergeleken met de spanningen van de internationale diplomatie. (Van onze correspondent in Bonn) Van alle westelijke hoofdsteden wordt waarschijnlijk te Bonn het heengaan van Dulles het smartelijkst gevoeld. Zoals bondskanselier Adenauer gisteren zei: „Het Duitse volk verliest een betrouwbare en oprechte vriend". Dulles bezat meer dan de obligate good will in West-Duitsland. Jarenlang was hij voor de Westduitse regering de man op wiens standvastigheid tegenover de Russen de gehele politiek van Adenauer en de zijnen werd gebouwd. Jarenlang ook be stond tussen hem en de bondskanselier een intieme, oprechte vriendschap. Ook toen duidelijk werd dat Dulles een ietwat ge matigder, althans soepeler koers in de Amerikaanse politiek tegenover Rusland wilde uitzetten, deed dit geen afbreuk aan zijn goede naam in de bondsrepubliek, al was het bekend dat Adenauer daar eigen lijk weinig voor voelde. Ook de S.P.D.-leider Ollenhauer, die Dulles' politieke handelwijze steeds heeft gecritiseerd, verklaarde dat men in zijn partij steeds geweten heef* dat Dulles het beste heeft gewild voor de vrijheid. Britse hulde Ook in groot-Brittannië, zo meldt- onze correspondent uit Londen, wordt allerwege hulde gebracht aan de nagedachtenis van Dulles. Premier Macmillan beschreef hem als iemand wiens hoogste" idealen werden gesteund door een buitengewone karakter kracht. Hoewel de Labour-partij een deel van Dulles' politiek en de wijze waarop hij deze formuleerde sterk afkeurde, uitte de socialistische leider Gaitskell zijn bewon dering voor de wijze waarop Dulles, on danks zijn ziekte, voortging zijn land en de zaak van het Westen te dienen. Sir Winston Churchill zei dat degenen, die op de bres staan voor de vrijheid, zich Dulles' voorbeeld lang zullen herinneren. De Brit se pers is eenstemmig van oordeel dat met Dulles een groot en onvervangbaar staats man is heengegaan. Zijn critici erkennen thans dat Dulles' vastberadenheid een hoogst waardevolle eigenschap was. De enige Oostenrijkse douane met een lange baard is Andreas Habicher in het stadje Erl bij Innsbruck. In juni worden in dat stadje de passiespelen weer opgevoerd en daarom laten vele inwoners, die een rol in die spelen verincllen, de baard groeien. De foto toont de douane met apostelkop tij dens het vervullen van zijn plicht. Het bestuur van de CDU-fractie in de bondsdag kwam vandaag bijeen om zich, onder voorzitterschap van Adenauer, te beraden over de opvolging van de huidi ge bondskanselier, wanneer deze op 1 juli gekozen zal worden tot bondspresi dent. Men gelooft dat van de zijde van de fractie geëist zal worden dat Adenauer eindelijk zal zeggen wie hij nu het liefst als zijn opvolger ziet. De strijd om het bondskanselierschap heeft een hoogtepunt bereikt: Erhard heeft met zijn aftreden als minister ge dreigd. De stemming in de CDU over deze kwestie is bijzonder slecht. Men vreest zelfs dat het morgen wanneer de ge hele fractie bijeenkomt tot een open lijke breuk tussen Adenauer en minister van Economische Zaken, en voornaam ste gegadigde voor het bondskanselier schap, prof. Erhard, zal komen. In een brief aan fractievoorzitter Krone en in twee gesprekken met Erhard heeft Adenauer zich tegen de minister van Economische Zaken en voor de minister van Financiën, Etzel, als zijn opvolger uitgesproken. Voorts zou hij een dreige ment hebben losgelaten. Het staat name lijk vast dat de grote meerderheid van de CDU-bondsdagleden niets voelt voor Etzel en alles wil zetten op Erhard. Al leen Erhard is in staat, aldus deze frac tiemeerderheid, om in 1961 de Bondsdag verkiezingen te winnen. Alleen hij bezit onder de kiezers, en in het buitenland, vooral in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië, als minister een grote popu lariteit. Volgens Adenauer is Etzel de aangewezen man om de huidige Europese en algemeen buitenlandse politiek voort te zetten. Erhard wordt volgens deze zienswijze gedeeld door minister van Binnenlandse Zaken Schroder verwe ten dat hij niet genoeg „Europees" denkt, dat hij te veel nadruk legt op de vrijhan delszone en dat hij te veel economisch expert en te weinig politicus is om een goede buitenlandse politiek a la Adenauer te voeren. De kern van Adenauers tegenkanting tegen een kandidatuur-Erhard, zo zegt men hier, zit evenwel in Erhards opvat ting dat hij, eenmaal bondskanselier, geen inmenging wenst van de thans tot president gekozen Adenauer en zijn eigen zaken wil regelen. Terwijl Adenauer zou menen dat zijn invloed op het dagelijkse beleid bij Etzel wel zou blijven bestaan. In zijn brief aan Krone zou Adenauer hebben gedreigd zijn kandidatuur voor het presidentsambt te zullen terugtrek ken en bondskanselier te blijven, indien de fractie haar wil doorzet en Etzel geen kanselier zal worden. Erhard heeft daar op met aitreden als minister gedreigd. In elk geval staat vast dat Erhard niet bereid is onder een bondskanselier Etzel minister te blijven. Etzel daarentegen heeft reeds laten weten dat hij ook onder Erhard zal aanblijven. Voor deze uiterst pijnlijke situatie en voor een mogelijke „breuk" tussen Er hard en Adenauer stelt men algemeen laatstgenoemde verantwoordelijk. Ten tweede male heeft Adenauer dit jaar daar mede een ernstig meningsverschil in zijn partij veroorzaakt. Eerst toen hij een kandidatuur Erhard voor het bondspre sidentschap trachtte door te drijven, maar waarvan hij ten slotte moest afstappen. In elk geval staat vast dat vandaag een compromis moet worden gevonden, wil het morgen in de CDU-fractie niet tot een uitbarsting tegen de bondskanselier komen. Men vraagt zich te Bonn af. wat Aden auer bezielt met het zo lang vasthouden aan Etzel, waar zowel de CDU-fractie als de coalitie-genoot uit Beieren, de CSU, en de openbare mening de voorkeur geeft aan Erhard. Wat moet er, zo kan men horen vragen, terecht komen van een sa menwerking tussen een president Aden auer en een kanselier Erhard als eerst genoemde Erhard niet betrouwbaar acht wat de buitenlandse politiek aangaat? En wat stelt, zo vraagt men verder, Adenauer zich voor van zijn invloed op het beleid als de door hem verguisde Erhard toch het heft in handen krijgt? Dit alles leidt tot de slotsom dat het tot aan het onbe grijpelijke grenst dat Adenauer zo stijf en strak, zo bijna onpolitiek vasthoudt aan Etzel cn don volke de indruk geeft de bij zonder populaire Erhard, die de wind mee heeft, niet te wensen. Advertentie vermengt zich zelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van V4 en 1 liter. WASHINGTON (Reuter) Het aantal misdaden in de Verenigde Staten is ont stellend en kost het Amerikaanse volk ieder jaar twintig miljard dollar (76 mil jard gulden) om deze misdaden te bestrij den. Slechts onze nationale defensie is duurder. Dit heeft, de Amerikaanse minis ter van Justitie Rogers in een brief aan de voorzitters van de beide Huizen van het Congres meegedeeld. De jaarlijkse toeneming van het aantal misdaden dat wordt begaan, is vier maal zo groot als de toename van de bevolking, aldus Rogers. Hij dringt er op aan nieuwe wetten uit te vaardigen om de toenemende misdadigheid te bestrijden. BONN (Reuter) Bij proeven heeft men in januari geconstateerd dat de con centratie radio-activiteit in het drinkwater in West-Duitsland zestig maal het maxi mum was dat door Euratoom voor drink water toelaatbaar wordt geacht, zo is in een officieel verslag te Bonn meegedeeld. De concentratie radio-activiteit in het wa ter van de Rijn, dat in de Westduitse ste den als drinkwater wordt gebruikt, bleek ruim anderhalf maal het maximum te zijn dat door Euratoom is vastgesteld. Het verslag, dat gepubliceerd is door het ministerie voor kernenergie, wijst er ech ter op dat de normale verwerking van Rijnwater tot drinkwater het water vol doende ontsmet om het voor consumptie geschikt te maken. Van officiële zijde is meegedeeld, dat het resultaat van het on derzoek niet gedramatiseerd moet wor den. Men heeft dan ook geen waarschu wing gegeven aan de mensen, die regen water plegen te drinken. LONDEN UPI) Radio-actieve neer slag heeft in zestien plantensoorten, die op drie atollen van de Marshall eilanden in de Stille Oceaan groeien, abnormaliteiten veroorzaakt. Deze mededeling is vervat in een artikel van F. R. Fosberg, in het Brit se wetenschappelijke tijdschrift „Nature". Fosberg die lid is van net U.S. Pacific Vegetation Project schrijft dat in 27 ande re planten mutaties zijn waargenomen als gevolg van de neerslag van de waterstof- bomproeven op Bikini in 1954. Onder de abnormaliteiten in de zestien plantensoor ten noemt Fosberg op dat sommige hun bladeren verliezen en een vreemde groene kleur krijgen. Twee plantensoorten zijn bijna uitgestorven. Advertentie Doelstraat 39 - Haafleqi - Tel. 15232 ALPHA MUURVERVEN WASHINGTON (Reuter) De weten schappelijke adviescommissie van presi dent Eisenhower heeft aanbevolen de uit gaven voor onderwijs in de Verenigde Staten te verdubbelen tot een bedrag van ongeveer 140 miljard gulden. De commissie deelt in haar rapport over het Onderwijs in de eeuw der wetenschappen mede, dat de Verenigde Staten thans ongeveer vier percent van hun bruto nationale opbrengst (het totaal van goederen in diensten per jaar) aan onderwijs besteden. Als wij zo verstandig zijn om dit bedrag te vergroten om een beter peil te bereiken, zou dit de kosten dubbel en dwars waard zijn, aldus de commissie die verdubbeling van het bedrag geen buitensporig doel, maar eer der een minimum, acht. j Toverwoord Wie een kleine zoon heeft en hem tot gezelschap en vermaak een jonge hond ten geschenke wil geven, moet de ver houdingen in acht nemen. Met andere woorden, hij moet beseffen dat het kind de wereld bekijkt op ongeveer negentig centimeter hoogte en dat een jonge lobbes van een hond hem ontzaglijk groot en afschrikwekkend zal voorkomen, wanneer deze zich op zijn achterpoten tot dezelfde hoogte kan verheffen. Men krijgt dan als kind dezelfde gevoe lens, lijkt mij, als die welke wij volwas senen zouden hebben wanneer een paard zich speels tegen onze borst zou verhef fen. En men moet al een heel flinke vol wassene zijn, indien men onder die omstandigheden koelbloedig glimlachend standhoudt. Onze zoon hield geen stand, toen de pas gearriveerde massa zwarte wol, waaruit een lange rose ton bengelde, zich met speels geweld tegen hem trachtte op te richten. Hij ging gillend achterover en moest worden ontzet. Ik heb hem toen onmiddellijk het toverwoord geleerd, waarmee de mens zijn macht over het dier bevestigd heeft sinds de scheppingsdag. Ik heb hem duidelijk gemaakt dat hij streng en koel moest zeggen: „Af!" Nadat hij enkele malen bibberend en kreunend „Af!" had geschreeuwd van onder de warrige zwarte wolwinkel die hem reeds had geveld en bedekt voordat hij zich de toverspreuk herinnerde, ging het beter. En we zijn nu zover, dat een doordringend „Af!" voortdurend door het huis klinkt en iedere aanval in de kiem smoort. Er is nu echter een andere moeilijkheid ontstaan, waarmee ik nog niet tot een be vredigende oplossing ben gekomen. Als onze zoon in de tuin speelt bij kinderbedtijd, en er met geweld uit moet worden weggeplukt, valt het voor de ge strenge vader zwaar om hem met ferme stap te naderen en met onverbiddelijk heid te grijpen. Want als hij mij ziet komen, schreeuwt hij streng en ongenaakbaar: „Af!" Dat is vervelend, want ik wil hem zijn geloof in het toverwoord niet ontnemen. Maar aan de andere kant is het voor de buren géén gezicht, als hij tot 's nachts één uur in de tuin blijft spelen, met zijn vader viervoets en kwispelend achter hem an. R. Agteran JERUZALEM (UPI) Als represaille voor het vasthouden van de „Inger Toft" die met een uit Israel afkomstige lading cement door de Egyptische autoriteiten te Port Said in beslag is genomen heeft een Israëlisch patrouillevaartuig in Israë lische territoriale wateren een Egyptisch men zegt echter ook: Libanees schip aangehouden en naar Haifa opgebracht Albert Cooper Jr. is nu een vaderlijk optredend, humaan politierechter in de staat New Jersey. Hij behandelt dronk aards en overtreders van de sociale ver zekeringswetten, mensen die hun auto ver keerd geparkeerd hebben, aanrijdingen en kleine inbrekers iedere dag weer in een klein, haast gezellig zaaltje in het hoofd bureau van politie in Trenton. Maar 31 jaar geleden vervulde deze zelfde Albert Cooper een geheel andere rol. Hij was toen keeper van het Ameri kaanse voetbalelftal, dat deelnam aan de Olympische Spelen in Amsterdam. Hij her innert zich dat allemaal nog tot in de kleinste details. Op één punt na: „Wij ver loren al in de eerste ronde van Argentinië, dat later het voetbal toernooi won. Maar ik weet niet precies meer met welke cij fers". En hij lacht wat verlegen. Het Amerikaanse elftal, weet Judge Cooper nog, logeerde in een pension in de Amsterdamse Tessel- schadestraat en het is ook opgetreden als tegenstander van het toenmalige Neder landse honkbalteam. „Er waren wel 20.000 toeschouwers en wij wonnen met 221", vertelt de tegenwoordige politierechter. „Maar voetballen hebben we hier in Amerika nooit zo goed gedaan als jullie in Europa. We hebben nog tegen een aan tal amateurclubs in Amsterdam en Den Haag gespeeld, maar we verloren bijna alles. Toen de Spelen waren afgelopen, hebben we een tournee gemaakt door Duitsland en Polen en Rusland en Enge land. Dat was een geweldige trip." Judge Cooper is sindsdien nooit meer in Europa geweest, maar hij hoopt dat hij in de zomer van 1960 zijn vrouw eens mee zal kunnen nemen naar alle steden, die hij zich nog zo goed herinnert uit 1928. „Voet bal is een geweldig spel", zegt hij. „We proberen op het ogenblik met een kleine commissie de wethouder van onderwijs in Trenton er van te overtuigen, dat hij voet bal weer moet opnemen in de high school programma's, maar we hebben niet veel succes. Iedereen is hier ingesteld op Ame rikaans voetbal (een soort rugby), basket ball en baseball." De politierechter is een man van bijna twee meter lang en een nog steeds bij zonder atletische figuur. Even later torent hij weer, vriendelijk glimlachend, achter de groene tafel. „Son", zegt hij tegen een 68-jarige verdachte, die wegens openbare dronkenschap is opgepikt. „Weet je hoe vaak je hier alleen in de laatste vijftien jaar bent geweest?" „Misschien 70 of 80 keer?" aarzelt de verdachte. „68", zegt Judge Cooper. „Maar je mag kiezen. Waar ga je deze keer liever naar toe: gevangenis of workhouse?" De oude dronkaard, een zielige man die zijn hele leven in gevangenissen heeft doorgebracht, knikt opgewekt terug: „Workhouse, please, Your Honor." „Twee of drie maanden dan maar?" „Twee", be slist oud-keeper Cooper en begint welge moed aan een lijst van 73 verkeersover tredingen. Pas 's avonds zal hij weer tijd hebben om met zijn commissie over voet bal te praten. Nu is hij een diep-gecon- centreerd politierechter. E. Romayn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5