Horen en zien De man aan de top Reorganisatie van defensie met spanning afgewacht DE KONING DIE NIET SLAPEN KON J. Henry Dunant" aan Rode Kruis overgedragen Agenda voor Haarlem Kort en Strijdvraag: verticaal of horizontaal systeem Sjah via Eindhoven naar Parijs 4 radio televisie •AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Luchtig en Kluchtig De radio geeft dinsdag 7 elevisieprogramma Amerikaanse gift voor Leidse reumakliniek Bij Philips begroette hij vier jonge landgenoten Sjah van Perzië is morgen de gast van De Gaulle Hal Tifti Kerkelijk Nieuws Nederlands Kamerorkest in Praag Charles Veillon-prijs IV EEN LICHT EN R UIM SCHIP Dertig hectaren bos bij Maarheeze afgebrand Kunstveiling dlooir MAANDAG 25 MEI 1959 Johan Bodegraven leidde zaterdag avond in het N.C.R.V.-programma voor het laatst de quiz „Plus of min" die juist nu een goed peil bereikte. Er waren tenminste interessante vragen, waardoor het de moeite waard was de prestaties van de deelnemers te volgen. Ramses Shaffy verraste de kijkers met een kwartiertje pianospel, dat bewondering verdient. Het amusementsprogramma was niet altijd grappig en het verhaaltje over de zoekers naar een schat op een onbewoond eiland zelfs flauw. Het meest hebben we geno ten van het optreden van Bueno de Mes- quito die geweldig op dreef was en grap pig imiteerde op bekende muziek. In het programma pasten de afdelingen „jong talent", waarin de jeugdige opera-zanger Huib Quispel optrad en de cartoonist Catri- nus van zijn werk vertelde, minder goed. maar zij waren wel belangwekkend. Jelle de Vries had een goede en belangrijke rol in het vlot door Dick van Bommel gere gisseerde programma. Het debuut van het nieuwe zondagavond programma „En passant" van de VARA- televisie bracht ons naar de Savoyzaal van Bellevue in Amsterdam, waar een aantal prominenten uit de kunst en de kleinkunst tussen het dansen door geïnterviewd wer den door Netty Rosenfeld. Het was een goed geënsceneerde, vlot te reportage, waarin wij onder andere kennismaakten met twee sterren uit de nieuwe griezelfilm „The house of the seven hawks", met regisseur Hilton Ed wards en de actrice Siobhan McKenna van het Dublin Gate Theatre, dat binnen kort in ons land 3 voorstellingen geeft van Shaw's „Saint Joan" en met de producer en de hoofdrolvertolkster van de Brits- Amerikaanse musical comedy ..Going Dutch", die deze zomer ten gerieve van de buitenlandse toeristen in Amsterdam van stapel zal lopen. Tussen deze minia- tuur-vraaggesprekjes door kregen de kij kers de primeur van een interessant ex periment in cabaretkunst: een gedicht van Remco Campert, op muziek gezet door Enrico Neckheim en gezongen door de Nederlands-Russische sopraan Dolores Janovskaja. Een aardig intermezzo was voorts het optreden van het Spaanse danspaar Ilena y El Rubio, dat zich la ter als rasechte Nederlanders ontpopte. In „Doorsnee van Hommeles" konden de kijkers nog eens genieten van de beste stukjes en brokken uit het roemruchte televisie-pension, dat nu voorgoed geslo ten is. Bijna alle oude bekenden, zoals Gijs en Floor van Dam, juffrouw Metz, Dinkie, meneer Van Looy, tante Emma en vele anderen waren in telerecording weer van de partij en de meesten van hun grappen en grollen bleken het ook in deze fragmentarische reprise nog best te doen. Hoogtepunten van de luchtige en kluchtige zomeravondpotpourri waren de scenes met Ko van Dijk als de verwaten filmmagnaat Tempel en het oubollige klaaglied van de chefkok Cees Laseur als de bedrogen minnaar van de linnenjuf frouw. Beeld-schermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land-en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus.muziek. 14.00 Pianospel. 14.25 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevarieerd progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Buitenleven op Cura- gao, caus. door Loes van der Steen. 18.00 Ama- teursprogr. 18.20 K.V.P.. pol. caus. 18.30 R.V.U.: De weg der filosofie van twijfel tot zekerheid, door prof. dr. C. A. van Peursen. Tweede lezing: Descartes. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.30 Omr.ork., koor en sol. 21.30 Van rups tot vlinder, caus. 21.55 Instr. kwart. 22.15 Viool en piano. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7 50 VPRO. 3.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb.rubr.: Huishoudelijke voorlich ting voor de vrouw op het platteland. 12 30 Land en tuinb.mede. 12.33 Metropole-ork 13.00 Nieuws. 13.15 Meded of gram 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuz. 15.55 Gram. 16.00 Stude ren en genezen, caus. 16.10 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.20 Instr. kwintet. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-revue. 21.05 Progr. over Hamburg. 21.35 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Koorzang. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.15 New York calling. 23.21—24.00 Moder ne muziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram- 11.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Idem. 16.30 Vlaamse muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Caus. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Nationaal ork. en sol. 22.30 Nieuws. 22.45 Gram. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Teken film. 20.3022.15 Filmprogramma. Met een bijeenkomst in de aula van het Leids Academisch Ziekenhuis is zaterdag het 25-jarig bestaan herdacht van de stichting Leidse Reumakliniek. Daarbij werd het laboratorium voor fundamen teel reumatologisch onderzoek van deze kliniek, officieel in gebruik genomen. De voorzitter van de stichting, de heer C. J. M. Mol, bracht dank aan alle instanties en personen die hun steun aan de kliniek en aan het wetenschappelijk onderzoek hebben gegeven, in het bijzonder aan het preventiefonds. De Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, de heer Philip Young, sprak vervolgens zijn waardering uit voor het Leidse streven naar funda menteel reuma-onderzoek en bood twee giften in geld aan, een van de „United States public health service" en een van „Helen Hay Wythney-foundation", te za- men ongeveer 30.000 dollar. Samensmelting van de departementen van oorlog en marine tot één departement van defensie kan bepaalde voordelen heb ben, vooral wat betreft de eenheid van het optreden naar buiten, in internatio naal verband. Ook intern behoeft deze sa mensmelting geen moeilijkheden op te le veren. mits de marine haar eigen karakter kan behouden en niet wordt opgenomen in de mammoet-organisatie van het leger. Dit is de mening van vice-admiraal H. C. W. Moorman, wiens aftreden als staatsse cretaris bij het tot stand komen van het kabinet-De Quay velen heeft verrast. De algemene verwachting was, dat minister S. J. van den Bergh zich in de eerste plaats met de legerorganisatie (aankoopbeleid enzovoort) zou gaan bezig houden, en de marine voorlopig zou blijven toevertrou wen aan de man, die nu tien jaar lang het vlootbeleid praktisch heeft bepaald. Voor de heer Moorman zelf was het Koninklijk Besluit met zijn eervol ontslag natuurlijk geen verrassing. Prof. Beel had hem tegen het einde van de kabinetsfor matie meegedeeld, dat hij niet meer paste in het beeld. Wel werden zowel ir. Staf als vice-admiraal Moorman verrast door de formele opheffing van de departemen- Vergezeld door twaalf F-84 F Thunder- streak straaljagers van de koninklijke luchtmacht is de Sjah van Perzië met de Perzische regerings-Viscount zaterdagmor gen kort na halfelf geland op de vliegbasis Eindhoven voor een kort bezoek aan de Philipsfabrieken. Hij zag er eerst de glas fabriek en de beeldbuizenfabrieken en vervolgens de elektro-akoestische studio. Hier sprak ir. P. F. S. Otten een korte be groetingsrede uit, tijdens welke hij twee studiebeurzen uitreikte, waarmee twee Perzen aan het Philips International In stitute kunnen studeren. Er werd een nieuwe röntgenbeeldversterker getoond, die door Philips is ontwikkeld en in de elektro-akoestische studio werden enige „todd-ao"-demonstraties (een nieuw sys teem voor geluidsoverbrenging) gegeven. De Sjah zag ook een korte journaalfilm over zijn aankomst in ons land en zijn be zoek aan Friesland. Vervolgens werd de hoge gast een bandrecorder met inscriptie aangeboden, waarna vier jonge, in Neder land verblijvende landgenoten van de Sjah aan hem werden voorgesteld. Tot slot van he' bezoek aan de Philipsfabrieken werd op het terras van de elektro-akoestische studio een verversing aangeboden. De Phi lips Harmonie gaf tijdens dit samenzijn een concert op het dak van het laborato rium. Op het vliegveld nam de Sjah hartelijk afscheid van zijn gastheren, waarna de Viscount om vijf minuten voor een de Eindhovense bodem verliet en in de rich ting Parijs koerste. De Sjah zal aan deze stad een particulier bezoek van enkele dagen brengen. PARIJS (UPI) —De Sjah van Perzië is zaterdagmiddag per vliegtuig uit Ne derland in Parijs aangekomen. Hij zal morgen lunchen met president De Gaulle. Een groot deel van zijn achtdaags bezoek is gewijd aan toeristische attracties. De Gaulle ontmoette de toen 24-jarige Sjah in 1944, toen hij terugkeerde van een conferentie met Stalin. Nadat De Gaulle vorig jaar aan de macht kwam was Per zië een der eerste landen waar hij zijn vertrouweling en minister van Staat An- dré Malraux heenzond. Kopenhagen (UPI) De Sjah heeft ver leden week tijdens zijn bezoek aan Dene marken stamboekvee gekocht ter waarde van 250.000 kronen. Onder de aankoop zijn honderd stamboekvaarzen van het rode Deense melkvee. ten van oorlog en marine. Het ligt voor de hand, dat er in de praktijk voorlopig niets verandert: twee ministeries kunnen niet met een pennestreek tot een geheel worden samengevoegd. Maar officieel be staan het departement van oorlog (voor het leger en de luchtmacht) en dat van ma rine (voor de vloot) niet meer, waardoor bij voorbeeld de positie van de twee se cretarissen-generaal „zwevend" is gewor den. Dat. er vroeger of later één ministerie van defensie zou komen, was wel duidelijk ge worden bij de behandeling van de begro tingen van oorlog en marine in het parle ment. Ir. Staf, die vorig jaar nog tegen de samensmelting was, toonde zich drie maanden geleden in de Tweede Kamer een voorstander van zo'n reorganisatie. De meerderheid der kamer was dit met hem eens. In elk geval was de samenvoeging dus politiek wenselijk, misschien zelfs po litiek onvermijdelijk. De heren Staf en Moorman hadden echter een meer gelei delijke overgang verwacht. Belangrijker dan dit nakaarten is intus sen hoe het nieuwe ministerie van defen sie zal worden ingericht. Komt er een „ver ticale" of een „horizontale" organisatie? Hierover lopen de meningen uiteen. In de Tweede Kamer heeft generaal Calmeyer herhaaldelijk de horizontale or ganisatie bepleit. Deze komt hierop neer, dat de minister zal worden bijgestaan door een staatssecretaris voor materieel, een voor personeel, en een voor financiële en administratieve zaken. Ook ir. Staf heeft zich uitgesproken voor dit horizontale systeem. In marinekringen daarentegen acht men de samensmelting van de twee departe menten alleen te verdedigen, wanneer het verticale systeem wordt ingevoerd. Dan zouden onder de minister van defen sie drie verticale kolommen komen, een voor het leger, een voor de luchtmacht en een voor de marine, aan het hoofd van elk waarvan een staatssecretaris zou staan. Naast de minister en boven de staatssecretarissen zou dan een advies college kunnen worden ingesteld voor de nodige coördinatie. Voorstanders van het horizontale sys teem betogen, dat dit de efficiency in de leiding en de integratie der strijdkrach ten ten goede zou komen, terwijl een ver ticale organisatie tegenstellingen tussen leger, luchtmacht en marine in het leven zou roepen. Verdedigers van het vertica le systeem stellen daar tegenover, dat de drie delen der strijdkrachten het best zullen kunnen werken, in eigen verband en dat het vermengen van alle personele, materiële en financiële aangelegenheden tot een stroef bedrijf met allerlei narig heden zou leiden. Minister Van den Bergh zal moeten uit maken aan welk der beide systemen hij de voorkeur geeft. In defensiekringen wordt zijn beslissing in spanning afge wacht. Een tweede belangrijke vraag betreft de hoogte van het „defensieplafond" waar de nieuwe bewindsman mee zal moeten wer ken. Bij de kabinetsformatie van 1956 werd na langdurig onderhandelen overeenstem ming bereikt over een jaarlijks budget voor de strijdkrachten van 1650 miljoen gulden. Bij zijn laatste optreden als mi nister 'vóór defensie in de'kamer kondig de ir. Staf aan, dat det volgende. Jaren minstens 1700 miljoen gulden nodig zo"u zijn. Het is niet bekend of minister Van den Bergh hieromtrent enige afspraak met zijn collega's in het nieuwe kabinet heeft gemaakt. Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groningen (vac. C. M. Lu- teyn) Joh. Grolle te Nijverdal. Het programma van zaterdag in het veertiende lentefestival te Praag bevatte een concert door het Nederlands Kamer orkest. Op het programma van de Neder landse musici stonden werken van Bach, Haydn, Badings en Skalkottas. Het kamer orkest stond onder leiding van Szymon Goldberg. Willem Noske was solist. Het orkest, oogstte een warm applaus. De zaal was geheel uitverkocht. De Zwitserse „Charles Veillon" roman prijs is dit jaar toegekend aan Elizabeth Petit (Frankrijk) voor haar boek „Made moiselle Simon, professeur adpoint", Nino Palumbo (Italië) voor „II Giornale" en Friedrich Walter, een Duitssprekende Zwitser. Het boek van Walter is nog niet uitge geven. Walter zond zijn manuscript in. De „Charles Veillon"-prijs omvat drie maal 5.000 Zwitserse francs voor de auteurs van boeken die in een van de drie talen van Zwitserland zijn geschreven. Steeds heviger werd daarbuiten het lawaai van de storm. „Als Zijne Majesteit daar nu maar niet wakker van wordt", fluisterden de lakeien. Wat een vreselijk weer!" Het was ook wel heel erg. Het leek wel, of het paleis schudde, zo rukten de wind vlagen aan het stevige gebouw. Hier en daar klonk het geluid van rinkelende glasscherven; daar ging weer een venster aan diggels! En even later werd een reus van een eik, die vlak voor het paleis stond, ontworteld en met een vreselijke bons tegen de aarde gesmeten 5657 Rustig maakte het nieuwe Rode Kruishospitaalschip „J. Henry Dunant" zich zater- middag los van de steiger van de Koninklijke Jachtclub „De Maas" en voer de glin sterende Waterweg in Rotterdam op. De golven van de rivier werden door een felle oostenwind opgezweept. De „J. Henry Dunant" liet er zich niet door beïnvloeden, Voor de enkele honderden genodigden aan boord was de korte tocht dan ook een waar genoegen. De Koninklijke Marinierskapel blies de mars „Anchors Away" toen het schip de Waterweg opvoer. Tevoren was de vlag van de n.v. Scheepswerven v/h Bodewes neergehaald en de Rode Kruisvlag in top gegaan. Hiermee was het hospitaal schip overgedragen aan het Rode Kruis. Mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, heette zater dagochtend driehonderd genodigden, onder wie de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. welkom in het sociëteitsgebouw van „De Maas". De voorzitter van de Raad van Invali- denzorg, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, gaf een kort overzicht van de geschiedenis tot de bouw van het schip. Hij was van mening, dat de „J. Henry Dunant" mooier is dan het grootste zeekasteel omdat „het schip liefde vraagt en liefde brengt". Het complex van de staatsbossen nabij Maarheeze, dat de naam draagt van „De Klaterspeel" en dat is gelegen tussen de rijksweg 19 en de spoorlijn Weert-Eind- hov«n is zondag geteisterd door een felle brand. Het vuur werd het éérst waargé- nomèn om elf uur 's morgens, aangewak kerd door een sterke oostenwind, ver schroeide het in korte tijd meer dan 30 tot 35 hectaren tien- tot twintigjarige den nen, waarbij voor vele tienduizenden gul dens hout en natuurschoon verloren ging. Talrijke brandweren uit de omliggen de plaatsen en die uit de legerplaatsen Weert en Budel werden gealarmeerd. Zij noch de brede brandsingels vermochten echter het laaiende vuur te stuiten zodat het pas tegen drie uur 's middags dood- brandde tegen de rijksweg. De gemeente verkocht vier maanden ge leden dit boscomplex aan de staat. Een veiling in de Parke-Bernet Galleries te New York heeft in totaal 2.625.800 dollar opgebracht. De in veiling gebrachte kunst voorwerpen en meubels behoorden tot de collectie van wijlen Thelma Chrysler Foy. Een Louis XIV tapijt werd voor 30.000 dollar gekocht door een particuliere ver zamelaar. Een driehoekige Louis XV speel tafel bracht 26.000 dollar op en een schil derij van de Franse schilder Nicolas Lan- cret, „L'escarpolette" ging voor 28.000 dol lar van de hand. Namens de regering sprak de directeur- generaal van de Volksgezondheid, pro fessor J. Muntendam. Hij zag in het inge- bruiknemen van de „J. Henry Dunant" een grote uitbreiding van de vredestaak van het Rode Kruis. Hij sprak zijn bewonde ring uit over de wijze waarop het Rode Kruis zich houdt buiten de taken die an dere lichamen reeds op sociaal-geneeskun dig terrein verrichten. De chronisch zieken kwamen echter tot nu toe veel te kort. Door het nieuwe hospitaalschip zal hier voor een groot deel een eind aan komen. Professor Muntendam achtte de naam geving van het schip bijzonder zinvol. Dit jaar is het namelijk honderd jaar geleden dat Henry Dunant de bloedige slag van Solferino zag en daardoor tot zijn mens lievend werk gedreven werd. Ten slotte deelde professor Muntendam mede dat dr F. Delhez, promotor van de plannen tot de bouw van het schip namens de Koningin tot ridder in de orde van Oranje Nassau was benoemd. Mr. De Graaff dankte vervologens allen, die meegeholpen hebben aan de totstand koming van de „J. Henry Dunant" en reikte enige Rode Kruisonderscheidingén uit. Als vertegenwoordiger van de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève wenste dr. Z. Hantchef het Nederlandse Rode Kruis geluk met de nieuwe aanwinst. De vice-voorzitter van het nationaal rampenfonds, mr. W. F. Schokking, zegde een gift van f 1000.toe voor boeken die gebruikt worden voor godsdienstoefeningen aan boord. Hij zei verder dat. men nu op alle eventualiteiten is voorbereid. De afdeling Gocree-Overflakkee van het Rode Kruis bood een gedenkraam aan. Als laatste sprak Ir. Q. den Hollander, voorzitter van het centraal campagne comité. JEWSSEY WULFF GEHULDIGD In de aula van het. Toonkunst Conser vatorium te Rotterdam is de vioolpeda goog Jewssey Wulff uit Den Haag gehul digd omdat hij 12V2 jaar aan dit conser vatorium verbonden is en zich 25 jaar ge leden als wit-rus in Nederland vestigde. De heer Wulff werd toegesproken door de voorzitter van de maatschappij tot be vordering der toonkunst, afdeling Rotter dam, mr. H. Vuig. De volgende spreker was George Stam, directeur van het Con servatorium. 11. Op een gegeven moment was het zover gekomen, dat Avery Bullard de eerste burger van Millburgh was geworden. De Federale Club, die door John Mills in 1781 was opgericht en die nog steeds gehuisvest was in de oude Federale Taveerne, waar Lafayette en vier ondertekenaars van de Onafhankelijkheidsver klaring gastvrijheid hadden genoten, wijzigde haastig z'n blauwe bloed-traditie om niet voor het ontzetten de feit te komen staan, dat Avery Bullard geen lid zou kunnen worden. Zelden bezocht hij de club, maar er was in het restaurant altijd een hoektafeltje voor hem gereserveerd. Als hij kwam lunchen, was er geen man in Millburgh, zelfs niet de directeur van de Sus quehanna Nationale Bank, die de verleiding kon weer staan om tegen z'n vrouw op te scheppen, dat hij die dag geluncht had aan de tafel naast die van Avery Bullard. Gelieven, die gearmd door de duistere stra ten liepen, plachten eerbiedig op te zien naar de vier kantjes licht, die in de duisternis uit de top van de Toren straalden. „Kijk liefje, daar zit nou ouwe Bul lard. Ze zeggen, dat ie nooit thuis is. Soms werkt ie ook 's nachts door. Wist je dat? Laatst zag ik hem uit zijn wagen stappen. Ik kan zweren, dat ik zó dicht bij hem was, dat ik 'm had kunnen aanraken!" Toen Florence Bullard in 1938 van haar man scheid de, ontving ze alleen maar critiek en ze kreeg maar heel weinig sympathie, die zij zo vond ze als verwaarloosde vrouw wel had verdiend. Op een enke le uitzondering na, beschouwden zelfs haar intiemste vriendinnen Florence Bullard als een idioot. Ze meen den, dat, als een vrouw het geluk had getrouwd te worden door een groot man als Avery Bullard, ze zoveel realitietsbesef moest hebben, dat ze niet een gewoon, normaal leven kon leiden, niet het soort le ven, dat een vrouw zou leiden als ze met een gewone man getrouwd was, zoals de directeur van de Susque hanna Nationale of de eigenaar van Churchill's De partment Store of de Rector van de St. Martin. Terwijl de tijd verstreek, deed Avery Bullard wei nig om de heimelijke voorspellingen van enkele Mill- burghers de kop in te drukken, dat zijn val even snel zou verlopen als zijn opkomst. De grote, nieuwe fabriek startte in 1945, juist op het moment, dat de na-oor- logse vraag naar meubels begon. In 1949 verkocht de Tredway Corporatie voor meer dan vijftig miljoen dollar en het volgend jaar voor nóg meer. In tegen stelling met de enorme concerns als General Motors of de United States Steel, was de Tredway klein, maar op meubelgebied een reuzenmaatschappij. De Tredway was de ruggegraat van het economische leven van Millburgh. Eén op de drie Millburghse gezinnen leef de van Tredway-geld. Vele fabrieksarbeiders waren thans tot in de vierde of vijfde generatie Tredway- mannen. In sommige families, zoals in dat van Mary Herr, waren drie generaties tegelijk voor de maat schappij werkzaam. Haar grootvader, haar vader en twee van haar broers werkten allemaal in de stof- feerderij. Alle vier waren een beetje geschokt geweest toen zij bij de Western Union was gaan werken. Het was een soort ontrouw. De enige verklaring, die ze kon geven was, dat „iemand toch eens anders moest zijn". Het deed er ook niet veel toe. De Western Union was een goede maatschappij en bijna alle te legrammen, die ze door kreeg; waren voor Tredway bestemd. Het was een goed baantje. Zij was van alles op de hoogte. Ze wist een massa dingen, die haar vader niet wist, zelfs al was hij nacht-voorman van de stoffeerderij in Water Street. BULLARD. Ze typte de ondertekening van het tele gram in een ommezien, haar vingers waren getraind door de talloze malen, dat ze dezelfde combinatie van zeven letters hadden herhaald. Toen ze bij de Western Union begon, raakte ze nog wel eens in de war met de toetsen als ze Bullard moest tikken... ze vond het zo'n lastig woord... maar nu had ze er geen enkele moeite meer mee. Deze afgelopen vijf jaar had ze zeker een miljoen keer Bullard getikt... en ze zou het de komende vijf zeker ook wel een miljoen maal doen, als Kenneth haar tenminste niet heel gauw ten huwelijk vroeg. Tredway Tower. 3 u. 06 n.m. LUIGI CASSONI stapte uit zijn lift, en zoals hij zo vele malen per dag deed, trok hij ook nu voorzichtig zijn horloge uit het kleine, nauwe zakje bij zijn broek riem en vergeleek de wijzerplaat met die van de reusachtige bronzen klok. die neerhing van het plafond in de zwart-marmeren hall. Luigi had geen speciale belangstelling voor de tijd, maar hij was erg trots op zijn horloge. Mr. Bullard had het hem persoonlijk gegeven ter gelegenheid van Luigi's vijf-en-twintig-ja rig jubileum bij de Tredway. Zoals zovele andere, wonderlijke dingen, die het leven hem geschonken had. betekende het horloge een zegen voor hem, die veel groter was dan, zoals Luigi wist, hij mogelijkerwijs ooit kon verdienen. Hij be schouwde zich als een zeer gelukkig man; deze opinie was voor een deel verantwoordelijk voor zijn voort durend gelukkige stemming. De tweede factor voor Luigi's gelukzaligheid was gelegen in zijn onderschatting van zijn eigen geeste lijke capaciteiten. Hij dacht van zichzelf altijd, dat hij minder intelligent was dan hij was. Daar hij zijn geest niet in staat achtte ook maar enige waardevolle con clusies te trekken door bewust denken, besteedde hij maar weinig tijd aan verontrustende speculaties en zodoende was er een grote kalmte over hem gekomen. Als bediende van de privé-lift voor de appartemen ten van de Directie op de drie-en-twintigste en vier entwintigste verdieping van de Toren, bekleedde Lui gi een positie, die zoveel voldoening schonk, dat hij regelmatig zijn dank in zijn gebeden uitsprak. Dat was dan ook niet meer dan een staaltje van z'n plicht. De Goddelijke Voorzienigheid was ongevraagd te zij nen gunste tussenbeide gekomen. Zonder bovennatuur lijke weldadigheid was het absoluut ongelofelijk, dat hij, de kleine Luigi Cassoni, die geboren was met niet meer recht om van het leven wat boerenwerk in olij ven-gaarden te verwachten, nu één van Avery Bul- lards intiemste persoonlijke vrienden was geworden. Dat was waar. Niemand kon het ontkennen. Bullard had het hem zelf gezegd op die onvergetelijke nacht, elf jaar geleden: „Luigi, soms heb ik zo het vermoe den, dat jij de enige werkelijke vriend bent, die ik in deze hele verd.. maatschappij bezit." Luigi wist, dat zijn persoonlijke vriendschap met Bullard op alle verdiepingen van de Tredway Toren erkend werd. Zelfs de onderdirecteuren op de drie-en-twintigste, die opstegen naar de vier-en-twintigste voor een ver gadering met de directeur, zeiden vaak: „Luigi, wat voor bui heeft de ouwe vandaag?" (Wordt vervolgd) Ziekenhuiskrediet. Voor het te Rotter dam in aanbouw zijnde ziekenhuis Dijkzigt zullen grote hoeveelheden inventarisgoede ren aangeschaft moeten worden tot een totaal van 6,5 miljoen gulden. B. en W. van Rotterdam hebben thans een krediet aanvraag voor dit bedrag bij de gemeente raad ingediend. Een gedeelte van Dijkzigt zal nog dit jaar in gebruik genomen worden. Nog zes ton. B. en W. van Rotterdam vragen de raad de aan de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" toege zegde subsidie van drie miljoen gulden te verhogen tot f 3.600.000. De begrotingen van de destijds voor deze expositie opge richte stichting kunnen slechts sluiten als de gemeentelijke subsidie wordt verhoogd, aldus B. en W. Zwembad. De N.V. Sportfondsenbad Rotterdam-Zuid in oprichting heeft op dracht gegeven tot de bouw van een over dekte annex open badinrichting op een terrein gelegen tussen de Gooilandsingel en de Van Swietenlaan bij het Zuidplein te Rotterdam. Dit zwembad zal zoals reeds is bericht het eerste in ons land zijn met een binnenbassin van internationale afmetin gen, te weten 50 bij 16 meter. De capaciteit van het bad wordt ongeveer 400.000 baden per jaar. Uitgesteld. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zou de ge neeskundig hoofdinspecteur, dr. C. Ban ning, met 1 juni de rijksdienst verlaten. Dit vertrek is intussen tot 1 september uit gesteld. Dan zal in zijn plaats treden de heer H. J. Dijkhuis, arts, die thans plaats vervangend directeur-generaal van de volksgezondheid is. Verhoogd spoor. Van daag is trein stel 12413 om 7.20 uur, komend van Den Haag over het nieuwe verhoogde spoor te Schiedam binnengelopen en van daar naar Rotterdam doorgegaan. Het werk aan de verhoogde spoorlijn is naar wens verlopen. Men had de vorige keer ervaring opgedaan en had daardoor minder tijd nodig voor het overkoppelen. van de rails. Stadsschouwburg Vandaag en dinsdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Sym fonie-orkest „Haerlem". Dinsdag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. Grote Kerk: Dinsdag 20 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Minerva Theater: Dinsdag 20.15 uur: To neelgezelschap Johan Kaart met „Nacht dienst". BIOSCOPEN Cinema Palace Tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Vrouwengevangenis", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Napoleon", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Drie Franse katjes", 18 jaar. Lido Theater: Tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn be roep", 18 jaar. Luxor Theater: Tot en met woensdag 14 en 20 uur „Opstandig Afrika", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j. Woensdag en donderdag'20.15 uur: „Nach ten zonder liefde", 14 jaar. Rembrandt Theater: Tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das Drei- maderlhaus", alle leeftijden. Roxy Theater: Tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Luitenant Brown vogelvrij!", 18 jaar. Studio Theater: Tot en met woensdag 14.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14.15 uur: „Het dal van de vrede", 14 jaar. Theater Monopole (ZANDVOORT): Van daag 20 uur: „Vader worden is moeilijk", 18 jaar. t TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 u.: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggcn-Cate (Reitzstraat 4): Tot 1 juni op werkdagen (behalve woensdag) 11 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): Tot 1 juni tentoonstelling van werken van beel dende kunstenaars uit de gemeente Bloe mendaal. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 mJ).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6