Van Weert Panda en de Gouden Wereldnieuws Baan vrij voor depressies Onveranderd dividend Boom Ruygrok; bevredigende gang van zaken in 1959 SANDWICH SPREAD transpiratie TocU iö Wet zo HEINZ DONDERDAG 28 MEI 1959 mak O ANEGANG46 HAARLEM Recordproduktie bij Ver. Verzekeringmijen Uitbreidingsplannen bij Hoogovens en Breedband goedgekeurd Houtvaart verwacht lagere resultaten Particuliere Utrechtse bouwers werken samen Jaarvergadering Ned. Kabelfabrieken Jaarstukken Watoetoelis Poppoh verworpen Afplatting van de hemelkoepel de nieuwe broodbelegging Dividendvoorstellen Het faillissement van Tieleman en Dros Conferentie van zeven overige OEES-landen Algemeene Credietbank hervat dividendbetaling Twee broertjes zoek Stoere verpleegsters over meesterden indringers Onverwacht einde van een studentengrap Htilde van burgemeesters Verzet herdacht op ere begraafplaats Overveen de lucht van in enkele minuten verdwenen Gedurende het afgelopen jaar werden de afdelingen van de drukkerij in het al gemeen goed van werk voorzien, aldus de directie van Boom-Ruygrok n.v. te Haarlem in het jaarverslag over 1958. De saldi der exploitatierekeningen bedroegen 418.570 448.614). De diverse baten en lasten brachten op 16.063 15.053). De interest vergde 5.080 3.356) en pensioenen 24.517 24.325). Het saldo winst voor af schrijvingen en reserveringen bedraagt 405.035 435.985). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 percent. Afgeschreven wordt tot een bedrag van 173.245 177.818), terwyl 130.791 157.167) wordt gereserveerd. Er vond enkele malen een kleine achteruitgang plaats, waardoor de totale bezetting in geringe mate by 1957 ten achter bleef. De afdeling uitgeverij, met name de exploi tatie van tijdschriften is door de verhoogde lonen en kosten alsmede door een belangrijke verhoging van de frankeerkosten enigszins beïnvloed. Het aantal eigen uitgaven werd inmiddels uitgebreid met het maandblad „Camping". De belangrijke investeringen zijn uiteraard van invloed geweest op de liquiditeit. Over de voor uitzichten voor 1959 zegt de directie, dat zij over de bezetting en opdrachten in het eerste kwartaal tevreden is. De verkoopprijzen die in de afgelopen jaren een weinig konden worden verhoogd moesten in 1958 worden gehandhaafd, on danks de stijging van lonen en verdere kosten. Het exploitatieresultaat van 1958 liet daardoor een matige achteruitgang zien, die men straks hoopt op te vangen door verdere perfectie van zetterij en outillage. Met de verbouwing, respectievelijk uit breiding van de afdeling zetterij is inmid dels aangevangen. Door aankoop van be lendende panden en tevens gebruik ma kend van een vrijgekomen rijwielstalling staat voor de handzetterij een belangrijk grotere ruimte ter beschikking, waarin nu tevens de nauw met deze zetterij samen werkende afdelingen kunnen worden on dergebracht. Dientengevolge komt vol doende ruimte vrij om de grote hoeveel heid staand zetsel, cliché's enz., een Over zichtelijke plaats te geven, terwijl boven dien de zetbokken en apparaten zodanig opgesteld kunnen worden, dat een meer efficiënte, de produktiviteit ten goede ko mende, werkwijze kan worden verwacht. In de afdeling drukkerij werden in de loop van het boekjaar drie oude drukper sen door drie nieuwe, zeer moderne, ver vangen, hetgeen het sneller en beter af werken van de orders heeft bevorderd. Ten behoeve van de huisvesting der werknemers werd in 1958 overgegaan tot de aankoop van een huis. De koopprijs be droeg ruim 8.800. Aan de open „Reser ve" wordt wederom ten laste van de Winst en Verliesrekening 20.000 toegevoegd. Advertentie Uit het verslag over het boekjaar 1958 van de n.v. Verenigde Verzekering Maat schappijen (V.V:M;) te Utrecht blijkt dat de bruto produktie in 1958 hoger was dan in enig jaar tevoren namelijk 95,7 miljoen gulden (v.j. 92,9 miljoen); de netto-produk- tie bedroeg 59,2 miljoen gulden (v.j. 61,5 miljoen, waardoor het verzekerd bedrag ultimo 1958 een hoogte bereikte van 597,8 miljoen. De premie-ontvangst eigen reke ning bedroeg in het verslagjaar 14,1 mil joen gulden (v.j. 13,5 miljoen); de inkom sten uit beleggingen bedroegen 3,5 miljoen gulden (v.j. 3,1 miljoen). De gemiddelde rentevoet, waarop de premiereserve is berekend, daalde van 3,11 tot 3,09 percent, terwijl de gemiddelde op da activa gekweekte rente steeg van 4,21 op 4,39 percent. De voor de maatschappij voordelige rentemarge werd dus 1,3 per cent. De premiereserve eigen rekening steeg in het verslagjaar met 7,4 miljoen (v.j. 7,3 miljoen) en bedroeg per ultimo 1958: 81,6 miljoen gulden. De koerswinst op effecten ad 620.000 werd naar de extra-reserve overgeboekt. De winst over 1958 bedroeg 765.000 (v.j. 856.000; hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat aan de premie reserve een extra-bedrag werd toegevoegd van 121.000 voor omrekening van de reserve voor ingegane lijfrenteverzekerin gen (individuele portefeuille) op de sterfte- tafel G.B.M. 195052. Uit de winst werd 662.000 toegevoegd aan de extra-reserve; per ultimo 1958 bedraagt deze extra reserve ruim 3,9 miljoen gulden (v.j. 2,9 miljoen). Tengevolge van de herkapitalisatie in 1958 werd het maatschappelijk kapitaal vergroot tot 1.270.000 (v.j. f 1.000.000), terwijl het obligo van aandeelhouders zich, tengevolge van de herkapitalisatie en van bijstorting, per saldo stelde op ƒ707.500 (v.j. 664.500). Het dividend werd vastge steld op 90 voor de aandelen no's 1620 en op 18 voor de aandelen no's 6211270 (15 percent). De raden van commissarissen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en van Breedband n.v. hebben dezer dagen door de directie voor gestelde uitbreidingsplannen goedgekeurd. Bij Hoogovens zullen investeringen wor den gedaan om te komen tot een volledige produktie met vier hoogovens. De ruw- ijzerproduktie zal hierdoor stijgen tot 1,4 miljoen ton per jaar. De ruwstaalproduk- tie zal door de uitbreidingen in de beide staalfabrieken en in de blokwalserij stij gen tot 1,6 miljoen ton per jaar. Deze produktieniveaus zullen eind 1961 kunnen worden bereikt. Verder zullen voorbereidende maatrege len worden genomen voor de bouw van een vijfde Hoogoven. Met deze en nog enkele aanvullende investeringen zal rond 36,5 miljoen gemoeid zijn, die uit eigen midde len zullen worden verkregen. Bij Breed band zal een tweede koudbandwalserij worden gebouwd. Na voltooiing (tweede helft 1961) zal de produktie van koudge- walste plaat kunnen worden verhoogd tot ongeveer 530.000 ton per jaar (1958: 358.000 ton) en die van vertind blik tot ongeveer 170.000 ton per jaar (1958: 92.000 ton). De investeringen bij Breedband zullen in to taal circa f 108 miljoen bedragen. Door deze toevoeging zal de open „Reser ve" per 1 januari 1959 285.000 bedragen, tegenover 265.000 ten vorigen jare. De toevoeging aan de „Reserve voor diverse doeleinden en belastingen" is ruimschoots voldoende voor betaling van de te ver wachten belastingen. De exploitatierekening over 1958 van de n.v. Houtvaart te Rotterdam heeft 1.833.385 bedragen 3.402.412). Aan in terest werd ontvangen f 284.751 207.903) en aan koersverschillen 2.968 (nihil). Het saldo vorig jaar bedraagt 988. Na aftrek van onkosten ad 121.029 98.993) res teert een saldo winst voor afschrijvingen van 2.001.074 3.512.665). Voorgesteld wordt op de schepen een bedrag van 700.000 2 miljoen) af te schrijven, een reserve nieuwbouw en vlootvernieuwing ad 1.065.000 1 mil joen) en een dividend van 10 percent (12 percent). In de vloot kwam geen verande ring. In 1958 behoeven geen vierjaarlijkse surveys plaats te vinden. Omtrent de voor uitzichten vreest de directie dat, tenzij er in de loop van het jaar een onverwachte verbetering in de wereldscheepvaart zou intreden, de resultaten voor 1959 belang rijk bij die van 1958 ten achter zullen blijven. Zeven Utrechtse particuliere bouwon dernemingen gaan hun activiteiten bun delen in de n.v. Randstad Holland, een be- leggings- en trusteemaatschappij, die gronden uitgeeft aan individuele bouwon dernemers. De n.v. Randstad Holland is haar activi teiten begonnen in de nieuw ontsloten wijk „Tuindorp-Oost" te Utrecht, waar straks ruim zesduizend mensen komen te wonen. Met de bouw van de eerste 144 eengezins woningen zal binnenkort worden begon nen. Ook zullen er flats verrijzen die voorzien zullen worden van extra comfort. Ook ligt het in de bedoeling de wijk uit te breiden met een recreatiegebied waarin sportvelden en tennisbanen zullen wor den aangelegd. In de jaarvergadering van de n.v. Ne- derlandsche Kabelfabriek te Delft is door het bestuur medegedeeld, dat de voordelen van de fusie van de Hollandsche Draad en Kabelfabriek te Amsterdam, die naar gehoopt wordt zullen bestaan in een betere en goedkopere produktie en een sterkere marktpositie, pas geleidelijk kunnen wor den gerealiseerd. De voorbereiding van de statutenwijziging, die met de fusie samen hangt, levert nogal wat moeilijkheden op. Zij is thans echter in het laatste stadium. Binnenkort kan dan ook de bijeenroe ping worden verwacht van een buitenge wone vergadering van aandeelhouders voor de behandeling van een voorstel tot statutenwijziging. Dit voorstel zal onder andere een aanzienlijke verlaging van de tantièmes voor commissarissen inhouden. Aan tantièmes voor commissarissen zal 384.272 minder worden uitgekeerd over 1958 dan volgens de statuten en de hoogte van de winst hiervoor beschikbaar is. Voorgesteld wordt dit bedrag van 384.272 over te boeken naar nieuwe rekening, welk voorstel door de vergadering werd aanvaard. Medegedeeld werd voorts, dat in het winstsaldo over 1958 een winst ad ongeveer 1,5 miljoen van de Draka is be grepen. Anderzijds stegen de lasten op de winst- en verliesrekening met ongeveer 1 miljoen door de kosten van de fusie. Er wordt ruim afgeschreven op basis van de vervangingswaarde. De reservering voor vernieuwingen (over 1958 f 6.750.000) heeft ten doel de afschrijvingen op deze (ruime) basis van de vervangingswaarde te brengen. De liquiditeit is voldoende voor de uitbreidingen, die in zicht zijn. Uiteraard zou de liquiditeit niet groot ge noeg zijn, indien de maatschappij bij voor beeld een nieuwe hoogoven zou willen bouwen. In de jaarvergadering van de n.v. Cul tuur-Maatschappij Watoetoelis Poppon te Den Haag werden de jaarstukken verwor pen met 128 stemmen voor en 153 stemmen tegen. Er werd tegen de jaarstukken ge stemd omdat de uitgaven in Nederland over 1958 ad 62.229 te hoog werden be vonden, terwijl de eenmalige uitkering aan de directeur ad ƒ43.000 werd gecriti- seerd. De oppositie wenste een verdere terugbetaling van het aandelenkapitaal tot circa 95 percent. Zoals bekend is reeds 52 percent terug betaald. De directie achtte het noodzake lijk om de aanwezige ruime contanten in kas te houden voor eventuele belasting verplichtingen. Na enige discussie zegde zij tenslotte toe, een verdere terugbetaling te doen zodra de fiscale moeilijkheden zouden zijn opgelost. BETAALBAARSTELLING. De huidige gang van zaken bij hotel Krasnapolsky n.v. te Amsterdam is be vredigend, zo werd aandeelhouders in de jaarvergadering medegedeeld. In de vergadering van de n.v. land- bouwmaatschappij „Preanger Regentschap pen" zijn de jaarstukken goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer C. A. J. Boutmij Dzn. voor de overleden heer W. A. den Tex Bondt werd tot commis saris benoemd de heer W. H. A. Brügge- man. OP het vrije veld, waar u een onbelem merd zicht op de horizon heeft, moet u eens in staande houding en met gestrekte arm wijzen naar het punt van de hemel koepel dat zich pal boven uw hoofd be vindt. Vervolgens beschrijft u met de wijsvinger een boog langs het hemelgewelf tot uw vinger de horizon aanwijst. U heeft dan een denkbeeldige liin getrokken en het enige dat van u gevraagd wordt is het punt aan te wijzen, dat in het midden van die lijn ligt. Gemakkelijker kan het al niet. Gaan we nu meten welke hoek uw arm met de waterpaslijn maakt, dan blijkt die hoek meestal 20 tot 30 gra den groot te zijn. Lagere waarden komen voor, evenals hogere, maar deze zijn zeld zamer. Het aantal graden dat uw arm m.et de waterpaslijn maakt, geeft ongeveer aan hoe plat u de hemelkoepel ziet. Immers, zag u de hemel inderdaad als een halve bol, dan zou uw arm 45 graden moeten aanwijzen. Hoe kleiner de hoek, hoe platter we de hemel koepel zien, en omgekeerd, hoe groter de hoek, hoe boller de koepel ons toeschijnt. Deze waarden kunnen sterk uiteenlopen, al naar gelang we onze waarnemingen staan de verrichten, liggend, of in de onwaar dige houding met het hoofd naar beneden. De verschillende theorieën, die zijn opge steld teneinde het verschijnsel van de schijnbare afplatting van het hemelgewelf te verklaren, moeten we hier onbesproken laten, aangezien zij te veel plaatsruimte vergen en, wat het ergste is, bovendien - stuk voor stuk ontoereikend zijn. U moet er zich maar mee tevreden stellen, dat de stand van uw lichaam hierbij een belang rijke rol speelt, maar waarom dit zo is, blijft vooralsnog een diepzinnig raadsel. Het verschijnsel van de „schotel-vorming", als we het op deze wijze eens zeer on wetenschappelijk mogen zeggen, doet zich eveneens voor by een vlieger op grote hoogte. Bij heldere lucht schijnt het aard oppervlak zich in de verte naar boven te buigen, in plaats van naar beneden, zoals we bij de aardbol toch zouden moeten verwachten. We zien de aarde dan niet als een bol, maar als een diep bord. Hoog in de lucht krijgen we op die wijze de indruk ons te be vinden tussen twee horloge glazen, waarvan het onderste wordt gevormd door de holle aarde en het bovenste door de af geplatte hemelkoepel. Ook boven een wolkenmassa doet zich hetzelfde ver schijnsel voor; we zien het wolkendek gekromd, met de holle zijde naar ons toe. Op zéér grote afstand van het aardopper vlak zal deze zinsbegoocheling waarschijn lijk m.oeten wijken. Doch dat is een kwes tie van tienduizenden kilometers en daar over zijn ons nog geen gegevens bekend. Dit is een mooie gelegenheid om eens iets te zeggen over het mysterie van het zien. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 ja»» GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. Aan de op 17 juni te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van Metaverpa n.v. te Maartensdijk zal over 1958 een onveranderd dividend van 6Va percent worden voorgesteld. De curator in het faillissement der com manditaire vennootschap op aandelen Tie leman en Dros te Leiden deelt mede, dat in dit faillissement tot heden drie uit delingen hebben plaats gevonden. Blijkens de gedeponeerde uitdelingslijs- ten is hierbij een aan de c.v. verleend boedelkrediet groot 399.585, geheel afge lost. Aan preferente crediteuren werd in totaal 951.594, uitgekeerd, waarmede deze thans vrijwel geheel zijn voldaan. De con currerende crediteuren ontvingen tot heden achtereenvolgens 14, 15, 48 en 15,5144 percent hunner vorderingen, waartoe in totaal 1.062.448 werd uitgekeerd. Er zijn nog enige verdere uitkeringen te verwachten. Het uitzicht bestaat, dat uit eindelijk alle preferente schulden volledig en alle concurrente schulden vrijwel vol ledig, zullen kunnen worden voldaan. Het is echter wel uitgesloten te achten, dat de baten toereikend zullen blijken om ook nog een uitkering aan de aandeelhouders te doen, aldus de curator. Te Stockholm De Engelse regering heeft woensdag be kendgemaakt dat zy een Zweedse uitnodi ging heeft aanvaard tot deelneming aan besprekingen over de oprichting van een Vrijhandelszone van zeven landen, waar van het doel is uitbreiding van de handel en opruiming van handelsbeleniyifyringen. Tot deze besprekingen, die maandag te Stockholm zullen beginnen, zijn obk uit genodigd Noorwegen, Denemarken, Oos tenrijk, Zwitserland en Portugal. De be sprekingen zullen door hoge ambtenaren worden gevoerd maar er zullen geen ministers aan deelnemen. De betrokken regeringen zullen geen andere verplichting hebben dan het onderzoeken van de mo gelijkheid tot verwezenlijking van 't plan. Blijkens de verlies- en winstrekening over 1958 van de n.v. Algemeene Crediet bank te Amsterdam, hebben de inkomsten uit huren en pachten 188.082 bedragen 176.406) terwijl de inkomende interest 8.933 8.563) bedroeg. Na aftrek van de exploitatiekosten en afschrijvingen op on roerende goederen ad 99.850 97.663), interest ad 57.421 57.995), etc. bedraagt het winstsaldo 6.809 1.982). Voorgesteld wordt een dividend van 5 percent (nihil). Twee Dordse jongetjes, de broertjes Jan Dirk Stoel, (9 jaar) en Arie Stoel (5 jaar) wonende in de Zakkendragersstraat, zijn sinds maandagmorgen spoorloos. Maan dagavond om negen uur heeft men hen n op een fiets zien rijden. Jan Dirk is al eens eerder vermist geweest. Het gehele politie-apparaat werd bij die gelegenheid gealarmeerd. Na enkele dagen zoeken vond men hem in een in aanbouw zijnd huis, waar hij de nachten had doorge bracht. Hij had zich in het leven gehou den met een fles melk, die hij van een melkhandelaar had gekregen. 40. Griezelend deinsde Joris terug voor de slangen, die Voedoehoedoe uit de grond liet verschijnen. „Foei", mompelde hij. „Deze vriend schijnt de beschikking te hebben over een magische dierentuin en ik kan er slechts konijntjes tegenover stellen. De toestand begint uit de hand te lopen!" Voedoehoedoe maakte dadelijk gebruik van het voordeel, dat hij op Joris had behaald. Met een ongunstige glimlach wendde hij zich tot het opperhoofd Amme- zole. „Hij is geen echte medicijnman", fluisterde hij. „Hij niets weten van ma gische krachten en niets van sterren, steen tjes en beentjes. Oef! Wij hem maken dood voor straf, oef!" Ammezole vond dit een redelijk voorstel. „Doodmaken", beaamde hij met een knik. „Helemaal dood. Oef!" „Een ogenblikje!", riep Joris haastig. „Deze interessante tweekamp is nog niet ten einde. Ik geef toe, dat mijn geachte tegenstander meer ongedierte heeft dan ik. doch dat bewijst nog niet, dat hij een be tere medicijnman is. „Natura artis ma- gistra ad hoe!", riepen reeds de klassieke indianen, waarmee zij zeggen wilden, dat een magische dierentuin natuurlijk in een hok thuis hoort, maar niet op een ver gadering als deze. Thans zal ik dus een staaltje van werkelijke toverkunst laten zien, die alles slaat, wat ge tot dusver hebt aanschouwd. Oef!" Onder het spreken dacht hij koortsachtig na over een manier, waarop hij de kansen kon doen keren Drie Delftse,. studenten, die in de nacht een kijkje waren gaan nemen op het ter rein van de psychiatrische inrichting „St. Joris-gasthuis" in Delft, hebben kennis ge maakt met de kracht waarover de ver pleegsters van die inrichting beschikken. De zuster, die hen opmerkte, alarmeerde een paar andere nachtzusters en tezamen maakten zij korte metten met de indrin gers. Na een korte worsteling moesten de studenten het onderspit delven. Zij wer den opgesloten in een lokaal totdat de poli tie kwam om hen te halen. De studenten hebben de rest van de nacht op het po litiebureau doorgebracht. Een delegatie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, welke organisatie vandaag en morgen haar algemene ver gadering en jaarlijks congres binnen de muren van Haarlem houdt, heeft woens dagavond op de erebegraafplaats in Over veen de gevallenen van het verzet her dacht. De voorzitter van de vereniging, burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag, legde aan de voet van de vlag- gemast. op de dodenakker een krans neer van witte anjers en voorzien van een lint in de nationale kleuren. Nadat een mi nuut stilte in acht was genomen werd de vlag van halfstok in top gehesen. Vijftien burgemeesters, het bestuur en directeuren van'de Vereniging van Neder landse Gemeenten, directeuren van het Instituut voor-Bestuurswetenschappen- en het bestuur van de stichting 1940-1945 woonden de plechtigheid bij. Advertentie Mejuffrouw Jo Stael, Brinfcgreverweg. Deventer, schrijft: ..Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want ik transpireer ontzettend en dat is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrid zou helpen en ja hoor. na enkele minuten hield do transpiratie op en was de lucht ook weg." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop. dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt, onmiddellijk in de huid: wég transpira tie. wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. Stamhouder. Dr. Arnim Prins zur Lippe en prinses Traute zur Lippe hebben te Det- mold aangifte gedaan van de geboorte van hun eerste zoon, die de namen Ste- phan, Leopold, Justus, Richard gekre gen heeft. De familie Lippe-Biesterfeld, waaruit prins Bernhard gesproten is, is een zijtak van het huis Lippe waarin nu een stamhouder geboren is. Mislukt. De Snark-raket die dinsdagavond vanaf de lanceerbasis te kaap Canave ral, in de Amerikaanse staat Florida, afgevuurd is, is van haar koers afge weken, waarna de gronddienst het pro jectiel ter hoogte van de basis in zee heeft doen neerkomen. Indien de lance ring was geslaagd, zou het leger zijn be gonnen met de vervaardiging in serie van Snark. Vasthoudend. Eridadi Mulira, voormalig leider van een politieke beweging in Oeganda die deze week tweemaal ver boden werd, heeft de vorming van een derde de Oeganda Vrijheidsbewe ging aangekondigd. Zijn vrijheidsbe weging werd verboden, omdat haar doelstellingen dezelfde zijn als die van de Nationale beweging van Oeganda, welke werd verboden wegens ongere geldheden bij het organiseren van een campagne voor het boycotten van niet- inheemse goederen. Zwavel. Tsjechoslowakije zal tienduizend ton Siciliaanse zwavel kopen, aldus be richt het orgaan van de Italiaanse com munistische partij „L'Unita". Gezien het feit dat op 7 juni op Sicilië regiona le verkiezingen worden gehouden be schouwen politieke kringen in Rome de ze order als een poging de verkiezings uitslag te beïnvloeden. Eerste. Per 1 juli is tot directeur van de Sabena benoemd de heer Jean Olikan- go, afkomstig van Belgisch Kongo. Hiermede is de eerste directeur van Afrikaanse origine in de raad van direc teuren van de maatschappij opgeno men. Televisie. De voornaamste manifestaties van het oecumenisch concilie, dat ver moedelijk in 1962 te Rome zal worden gehouden, zullen door de televisie wor den uitgezonden, zo meldt de Osserva- tore Delia Domenica. Afwezig. Er zullen geen Russische geleer den deelnemen aan het internationale oliecongres dat de volgende week in Londen begint, omdat de Amerikaanse autoriteiten de Russische vertegen woordigers niet willen laten deelnemen aan de excursies die op het program ma staan, zo meldt Tass. Herstel. Werklieden zijn begonnen met het herstel van de Ponte Vecchio, de 600 jaar oude brug over de Arno in Flo rence. De terugtrekkende Duitsers blie zen in 1944 aan beide uiteinden van de brug huizen op. Gelukwensen. In Bonn is dinsdag een nieu we synagoge ingewijd. De oude werd in 1938 verwoest. Bondskanselier Ade nauer en verscheidene ministers hebben de Joodse gemeente met de nieuwe sy nagoge gelukgewenst. Angstig. Bij Pau in Zuidwest-Frankrijk is dinsdag een Franse sergeant met zijn parachute blijven hangen aan de staart van het vliegtuig waarmee hij was op gestegen. Het, duurde een half. uur voor de andere inzittenden van Hèt toestel hem een touw hadden toegeworpen, waaraan hij zich kon optrekken. Na dat hij de parachute had losgemaakt sprong hij opnieuw en landde behouden op de begane grond. Terecht. Raul Castro, de 27-jarige jonge re broer van premier Fidel Castro van Cuba, is ongedeerd teruggevonden, na dat zijn vliegtuig boven een moerasge bied aan de zuidkust van het eiland verdwenen was op een reddingsvlucht. Zijn vliegtuig had, tengevolge van brandstofgebrek, een noodlanding moe ten uitvoeren. Gebrek. Een studiegroep in de Engelse stad Stockton die zich bezighoudt met bestudering van niet nader geïdentifi ceerde vliegende voorwerpen, heeft be sloten voortaan maar een maal per maand in plaats van om de twee we ken bijeen te komen. De reden is ge brek aan niet nader geïdentificeerde vliegende voorwerpen. Spreekverbod. De Zuidafrikaanse minis ter van Justitie Swart, heeft de voor zitter van het Afrikaanse Nationale Con gres, Loethoeli, een spreekverbod op gelegd voor de tijd van vijf jaar, en hem tevens bevolen in die tijd zijn woonplaats, Natal, niet te verlaten. Loethoeli is een van de leidende per soonlijkheden in de geweldloze actie, die een kopersstaking propageert. Het K.N.M.I. deelt mede: ming in de hogere luchtlagen zonaal, waar- De noordelijke tot noordwestelijke stro- door langzaam aan de baan vrijkomt voor ming van koude lucht is zwakker gewor- depressies die naar Noord-Europa zullen den, doordat 't hogedrukgebied ten westen gaan koersen, van Schotland zich naar het westen terug trok en de depressie bij de Baltische sta ten zich over Rusland naar het oosten ver wijderde. Boven de Britse eilanden bevindt zich een frontenstelsel dat zachte lucht insluit en dat behoort bij een zwakke sto ring bij Schotland. Deze storing verplaatst wolking weer toenemen, terwijl ling boven de oceaan komen enkele wijzi gingen, die van belang kunnen zijn voor het weer op langer termijn. Zo daalt de luchtdruk bij IJsland en wordt de stro- Vrijdag 29 mei Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur. Maan op 1.11 uur, onder 12.24 uur. Maanstanden 29 mei 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 mei Hoog water 8.01 en 20.33 uur. Laag water 3.33 en 16.01 uur. Vrjjdag 29 mei Hoog water 9.04 en 21.37 uur. Laag watèr 4.29 en 16.57 uur. WEERR A PPORTEN Temperaturen. buiten- M en binnenland: heden "W c morgen 7 uur. Neerslag: °-5 d eg laatste 24 uur Eu •SU 2 Ss Den Helder zwaar bew. 1 9 0,2 Ypenburg zwaar bew. 1 10 0.1 Vlissingen geheel bew. nnw 10 0,1 Eelde regenbui wnw 9 0,1 Twente regenbui wnw 8 0,1 De Bilt half bew. nnw 8 0,1 Eindhoven geheel bew wnw 9 0 Vlv. Z -Limb zwaar bew w 8 0 Helsinki geheel bew n 6 0,1 Stockholm licht bew. n 7 0 Oslo zwaar bew. n 10 0 Kopenhagen half bew. zo 11 0 .Aberdeen zwaar bew. windst. 9 0 Londen zwaar bew. no 9 0 Amsterdam regenbui nnw 8 Brussel geheel bew nw 0,3 Luxemburg zwaar bew. n. 7 0 Parijs zwaar bew. nno 7 0 Bordeaux licht bew. nno 11 0 Grenoble licht bew. zzw 10 0 Nice zwaar bew. nnw 17 0 Berlijn zwaar bew. wnw 11 6 Frankfort zwaar bew. w 10 0 München zwaar bew. wnw 9 0 Zürich zwaar bew. n 11 0 Genève onbewolkt windst. 9 0 Locarno half bew. windst. 13 0 Wenen zwaar bew. verand. 12 0 Innsbruck geheel bew. ozo 11 0 Rome onbewolkt windst. 16 3 Ajaccio onbewolkt ono 14 0 Madrid regen nnw 12 22 Mallorca zwaar bew. no 16 1 Algiers licht bew. wzw 18 0,1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2