Gromyko wijkt geen duimbreed van eisen inzake Berlijn VITELLA de zonnige RANG Petsfiapetüifr van c&msté Wifi lieden H aaf Zwaartepunt van wereldbevolking verschuift naar het Oosten Het Westen verwacht wel toegeven, het is echter beducht voor de prijs Uaua! raatótoel 3 instant pudding Nederlands aandeel in het Atlantisch Congres Prins Bernhard zal een bijeenkomst leiden Linkse zege in Singapore KONING BOUDEWIJN ZAL MORGEN EEN PERSCONFERENTIE GEVEN Brussel is gereed voor een uitbundige ontvangst Wereld vluchtelingen jaar is vandaag begonnen Ondanks hoger sterftecijfer MAANDAG 1 JUNI 19 5 9 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENEVE, 1 juni. De Geneefse ministerconferentie is in haar beslissende fase geraakt met het geheim overleg over haar brandendste agendapunt: de Berlijnse crisis, dat nu bijna dagelijks plaats heeft. Overleg is misschien een groot woord. De drie westelijke ministers staren tot nu toe wantrouwend de heer Gromyko (en soms elkaar) aan. Oost en west houden ook aan praat- en eet tafels aan hun uitgangspunten vast, niemand durft zijn prijs te noemen, de partijen draaien om elkaar heen als Japanse worstelaars, die wachten tot de tegenstander een been uitsteekt om hem dan daaraan te vloeren. Het vervelende is nu, dat Gromyko, zo te zien, in feite de sterkste positie inneemt. Hij blijft stokstijf met zijn benen op de grond en wijkt tot nog toe geen duimbreed van zijn eisen inzake Berlijn af. Nu menen de westelijke ministers wel af en toe aan zijn oogopslag te zien, dat hij uiteindelijk bereid zal zijn toe te geven en dat zal ook wel waar wezen, maar voors hands heeft hij noch in Herter's vliegtuig noch aan Lloyd's gesprektafel noch za terdagavond op het door hemzelf aange boden diner de handreiking gedaan en wanneer zijn concessies komen, dan vraagt men zich niet zonder enige be duchtheid af, welke prijs hij daarvoor zal bedingen. De westelijke ministers hebben hun eisen dan ook al omlaag geschroefd en te verstaan gegeven, dat zij wel ge noegen zullen nemen met „een stilzwij gende aanduiding" dat er tot aan de top conferentie niet aan de status quo in Ber lijn getornd zal worden. Dat is een hele afgang na de aanvankelijk gespierde ver klaringen van „Wij wijken geen duim breed in Berlijn" of „Wij onderhandelen niet onder druk". Gromyko lijkt van deze krachtige taal niet onder de indruk te zijn, want hij weet dat de Russen in Berlijn de sterkste troe ven hebben (tenzij het Westen er een atoomoorlog voor over heeft) en hij weet evenzeer dat Herter, Lloyd en Couve de Murville onder druk van de Russische bedreiging in Berlijn naar Genève zijn gekomen. Om wat te doen? Te praten. Herter heeft nu zijn woordvoerder wel laten verklaren, dat hij eigenlijk graag einde van deze week naar huis wil, maar dat ging bepaald niet op een toon van: „Als Gromyko niet toegeeft lopen wij slechts de conferentiezaal uit". Na het besloten overleg op het diner verklaarde de Russische woordvoerder Kharlamov namens de vier ministers dat zij een van hun gebruikelijke discussies hadden gehad. Hij voegde daaraan toe dat 't overleg zich in voorwaartse en niet in achterwaartse richting had bewogen. Uit zo'n zinnetje kan men lange veron derstellingen trekken. Evenals uit het feit, Advertentie 38 ct per pakje Bij het Atlantisch congres, dat vrijdag door koningin Elizabeth van Engeland ge opend zal worden, nemen vele Nederlan ders een belangrijke plaats in. Prins Bern hard zal op dinsdagavond 9 juni een open bare bijeenkomst voorzitten, die door de Eurovisie zal worden uitgezonden. Dit is ook het geval met de opening die zoals het gehele congres zal worden voorge zeten door het Nederlandse parlementslid de heer J. J. Fens. Eregast van het con gres is de Nederlandse ambassadeur te Londen, dr. A. W. C. baron Bentinck. Spre ker voor de politieke commissie van het congres, dat in vijf commissies is ver deeld, is de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. De Nederlandse delegatie is als volgt samengesteld: voorzitter: mr. H. R. Nord, secretaris: J. Kortenhorst, leden: dr. W. P. Berghuis, burgemeester, van Kampen en lid van de Tweede Kamer, mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer, A. A. Boersma, lid van het hoofdbestuur der K.A.B., professor dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college te Bi-ugge, luite nant-generaal M. R. H. Calmeyer, lid van de Tweede Kamer, dr. I. N. Th. Diepen horst, lid van de Tweede Kamer, A. E. M. Duynstee, lid van de Tweede Kamer, drs. N. A. van Duyvendijk, research en documentatie-afdeling van O., K. en W., dr. K. J. Hahn, secretaris buitenlandse za ken van de K.V.P., A. Kloos, hoofdbe stuurslid N.V.V., mr. W. Koops, lid van de Atlantische commissie, H. J. A. de Kos ter, industrieel te Leiden, mr. J. L. Kra nenburg, commies-griffier vöor de buiten landse delegaties van het parlement. O. M. E. Loupart, industrieel en econoom, luitenant-generaal T. E. E. H. Mathon, di recteur van het defensie-studiecentrum, professor G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam, drs. C. L. Patijn, lid van de Tweede Kamer, mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer, dr. Paul Rij kens, in dustrieel, mr. H. E. Scheffer, raadsadvi seur minister Verkeer en Waterstaat, me vrouw J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de Eerste Kamer, majoor F. C. Spits, radiocommentator en historicus, mevrouw mr. J. Stoffels-Van Haaftën, lid van de Tweede Kamer, W. Wierda, lid van de Tweede Kamer en twee bestuursleden van de Nederlandse Studenten Vereniging voor wereldrechtsorde, de heren Haverhals en Storm. dat de woordvoerders, in tegenstelling tot vorige keren na dit geheim overleg, zelfs aan de vertrouwdste correspondenten wei nig loslieten. Men kan daaruit conclude ren, dat er een akkoord in de maak is en evenzeer dat men weer in een impasse zit. Beide conclusies zijn in afwachting van de feiten dan ook de wereld inge stuurd. Afwisseling Als afwisseling op het geheim overleg, dat heden voortgezet zal worden ten hui ze van Gromyko, werd er zaterdagmid dag nog eens een officiële zitting gehou den om Gromyko in staat te stellen het Russische standpunt inzake Berlijn uit een te zetten. Hij beschreef West-Berlijn als een basis van spionage, sabotage en propaganda in de koude oorlog en een stad, die door het Westen als de goed koopste waterstofbom wordt beschouwd. Hij noemde het westelijke plan voor de hereniging van Berlijn van a tot z onaan vaardbaar en zei het zelfs geen basis voor discussie te vinden. Hij zei dat de Sovjet- Unie de West- en Oostduitse staten heeft erkend, in Oost-Duitstand het bezettings statuut heeft opgeheven en geen reden meer kan zien de bezetting van Berlijn te doen voortduren. De Sovjet-Unie is be reid West-Berlijn tot een gedemilitari seerde vrije stad te maken, wier recht op een onafhankelijke politieke, culture le en sociaal-economische ontwikkeling door de vier grote mogendheden en des gewenst de UNO gegarandeerd kan wor den. Die ontwikkeling zou onder supervi sie moeten staan van een permanente commissie van de Grote Vier en van de Oostduitse republiek. Hij voegde daar veelbetekenend aan toe dat dit Russische voorstel al een concessie is, omdat de DDR eigenlijk recht heeft op de volledi ge soevereiniteit over Berlijn. Voor het Westen bestreden Couve de Murville en Lloyd Gromyko's standpunt. Couve zei niet te begrijpen welke bezwaren Gromy ko tegen de huidige status van Berlijn kan hebben, dat het enige ernstige inci dent in de laatste veertien jaren in Ber lijn de blokkade van de stad is geweest die de Russen hadden ingesteld. Lloyd zei dat de situatie in Berlijn en Duitsland inderdaad abnormaal is en dat zij dat zal blijven tot Duitsland is her enigd. Inmiddels heeft een verpletteren de meerderheid der Westbcrlijners zich uitgespoken voor een blijvende aanwe zigheid van westelijke troepen. Het Wes ten kan dat vertrouwen der Westberlij- ners niet beschamen door zijn aanwezig heid te vervangen door een samenstel van fraaiklinkende frases. Het Westen en de Sovjet-Unie hebben nu wederzijds voor elkaar volslagen onaanvaardbare voor stellen inzake Berlijn gedaan. Wat is er in dat geval op tegen de huidige toestand, die misschien niet ideaal, maar ook heus niet zo slecht is, te doen voortduren? Men kan altijd overwegen aan bepaalde Rus sische bezwaren tegemoet te komen. De laatste uitlating zinspeelt op ver mindering der westelijke troepensterkte, stopzetting van propaganda en nog wat andere al eerder genoemde concessies en die de werkelijke laatprijs van het West ten is, maar wekte toch weer de achter docht van de andere westelijke delegaties, die zich beijverden te verklaren, dat het Westen niet tot eenzijdige concessies be reid zal zijn. SINGAPORE (Reuter) De Volksactie partij (P.A.P.) onder leiding van de 36- jarige Lee Kuan Yew heeft bij de verkie zingen in Singapore de overwinning be haald. Zijn partij kreeg 43 van de 51 zetels. Het staat nog niet vast of Lee een ver zoek om een regering te vormen zal in willigen. De partij heeft laten weten dat zij niet aan het bewind wil komen voordat verscheidene van haar tot de uiterste lin kervleugel behorende leden, die krachtens de noocltoestand gevangen zijn gezet, zijn vrijgelaten. (UPI) De „Volksalliantie" die tot nu toe de meerderheid had, viel terug tot vier zei els. De overige zetels gingen naar de Nationale organisatie verenigd Malakka, die. in coalitie met de Chinese associatie, drie zetels kreeg, en de onafhankelijke partij, die er een kreeg. Lee's verkiezingscampagne is fel anti koloniaal geweest. Vooraanstaande Euro peanen hebben hun bezorgdheid over de toekomst uitgesproken. Lee en zijn mede werkers hebben gezegd, dat zij „repre sailles" zullen nemen als de Europese pers en de Europese zakenlieden hun beleid niet steunen. Advertentie Op de scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld-Giessendam heeft Ko ningin Juliana zaterdagmiddag de te waterlating verricht van het dubbel- schroefmotorpassagiersschip „Koningin Wilheimina", dat. in aanbouw is voor de stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Het schip, dat in dienst komt op de lijn Hoek van Holland-Harwich, zal 1.600 passagiers kunnen vervoeren. Voor deze tewaterlating waren speciale voorzieningen getroffen om te voor komen dat het schip te ver zou door zetten en op de tegenoverliggende oever zou lopen. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn werd hedenmiddag uit de Verenigde Staten terug verwacht en zou daarna een rondrit maken door Brus sel, voor het eerst sinds zijn troonsbestij ging. Morgenochtend zal de koning de Bel gische en buitenlandse journalisten ont vangen op een persconferentie. Er is dus wel iets overgebleven van de joviale wijze, waarop de koning in de Verenigde Staten de vraaggesprekken met de pers heeft doorstaan. Voor het eerst zullen dc persmensen in België de gelegenheid krijgen om de koning vragen te stellen, zeker over zijn ervarin gen in de Verenigde Staten en misschien ook over de problemen, die de Belgische openbare mening in de jongste weken bezig hebben gehouden. Of de koning zal ant woorden op netelige vragen over het huwe lijk van zijn broer prins Albert te Rome, staat nog niet vast. Premier Eyskens heeft vorige week laten doorschemeren, dat er iets zou veranderen in de houding van het Belgische hof tegenover de openbare me ning. De persconferentie van koning Boude- wijn doorkruist de interpellatie, die mor genmiddag van socialistische zijde tot de premier zal worden gericht. Men vermoedt dat de socialisten garanties zullen vragen, opdat de leden van de hofhouding van koning Leopold zich niet meer over het hoofd van de regering met staatszaken zullen bemoeien. Nu koning Leopold het kasteel van Laeken verlaat, is de recht streekse beïnvloeding van de jonge koning door de raadslieden van zijn vader al veel moeilijker. In de kringen van de regering GENèVE (Reuter) Vandaag is het wereldvluchtelingen jaar begonnen met 'n internationale campagne ten behoeve van de twee miljoen vluchtelingen overal ter wereld. Aan deze activiteiten wordt deel genomen door 59 regeringen, tientallen vrijwilligersorganisaties en honderden particulieren. Aan de vooravond van het Vluchtelin gen! aar heeft het bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de UNO in een verklaring gezegd dat de wereld thans als nooit tevoren gelegenheid wordt geboden haar goede wil te richten op het bereiken van positieve en nuttige doelen:,Het Vluchtelingenjaar vloeit voort uit een resolutie die in december 1958 werd aangenomen door de UNO-Assem- blee. Voorrang zal worden gegeven aan de opheffing van de vluchtelingenkampen in Europa, waarin thans, veertien jaar na de oorlog, nog vijftigduizend mensen wonen. Het moeilijkste probleem is waarschijnlijk dat van de 925.000 Palestijnse Arabieren. Dit vraagstuk heeft zowel een politiek als een humanitair karakter. NEW YORK (AFP) Volgens het de mografische jaarboek van de UNO waren er op de wereld in 1958 2.800 miljoen men sen van wie meer dan de helft in vier landen woonde: China, India, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. China heeft ruim 640 miljoen inwoners, India 400 mil joen. de Sovjet-Unie 200 miljoen en de Ver enigde Staten 170 miljoen. Landen met meer dan vijftig miljoen inwoners zijn: Japan, Indonesië, Pakistan, Brazilië, Groot-Brittannië en de Duitse bondsrepu bliek. De wereldbevolking neemt zeer snel toe, met vijfduizend mensen per uur of 85 per minuut. De toeneming is in Azië groter dan elders. Op het ogenblik woont ongeveer de helft van de wereldbevolking in Azië, in het jaar 2000 zal het: ongeveer zestig percent zijn. Europa heeft nu on geveer veertien percent van de wereldbe volking, doch in 2000 zal dit nog tien per- cent zijn. De dichtstbevolkte gebieden ter wereld, afgezien van de steden waar variaties mo gelijk zijn tot dertienduizend per vierkante kilometer, zoals in Hongkong, zijn eilan den: Malta, de Bermuda's en de Engelse Kanaaleilanden, met meer dan 500 inwo ners per vierkante kilometer. Dan volgen Nederland, Mauritius, België, For mosa en Puerto Rico met meer dan 250 inwoners per vierkante kilometer. Onder aan deze schaal staan de Spaanse Saha ra, Beetsjoeanaland, Groenland, Alaska, Frans Guyana en Australië, met een in woner en Canada en IJsland met twee in woners per vierkante kilometer. Het gemiddelde geboortecijfer is 34 per duizend inwoners. De nieuwe Afrikaanse republiek Guinea gaat aan de kop met zestig gevolgd door Noord-Rhodesia, Soe dan, Roeanda-Oeroendi, Guatemala, Para guay en Salvador met 49 en Ecuador en Mexico met 47. Daartegenover staan Zuid- Korea met tien, Uruguay elf, Zweden vijf tien, Oost-Duitsland en Groot-Brittannië zestien, Frankrijk 18,6, de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie elk 25 per duizend. Het gemiddelde sterftecijfer blijft afne men en is op het ogenblik lager dan twin tig per duizend inwoners. Guinea heeft, behalve het grootste geboortecijfer, ech ter ook het hoogste sterftecijfer: veertig per duizend, gevolgd door Nepal met der tig, India 27, Belgisch Kongo 22 en Brazi lië 21. De laagste sterftecijfers vindt men in Israel: 6,5, IJsland 7, Nederland 7,5, de Sovjet-Unie 7,8, Canada 8,2, Japan 8,3, de Verenigde Staten 9,6, Groot-Brit tannië 11,5 en Frankrijk 12,1 per duizend. De sterfte van kraamvrouwen blijft ook afnemen. Zij is nog het hoogst in de Malei- se federatie, Brits Guinea, Ceylon en Chi li, vier en het laagst in Zweden 0.3 per dui zend. De kindersterfte is in Europa het laagst: zeventien in IJsland, Zweden en Neder land, doch elders is het cijfer niet zo gunstig. In Noord-Rhodesia sterven er van elke duizend kinderen 250 voor zij een jaar zijn. In India, Brazilië, Birma, Niassa- land, Belgisch Kongo en Egypte ligt dit cijfer hoger dan 140. De langste levensduur heeft Noorwe gen, gemiddeld 75 jaar voor vrouwen en 71 jaar voor mannen. In zeventien landen is de gemiddelde levensduur zeventig jaar. In 1953 was dit in nog slechts zeven lan den het geval. De verwachte levensduur van een mens is in India het laagst, na melijk 32 jaar. vindt men de socialistische interpellatie vrij overbodig. De premier zal niets anders kunnen zeg gen dan dat hij zich nadat het parlement met vakantie is gegaan, zal bezighouden met het zoeken van een waardig verblijf van koning Leopold en de zijnen. Maar het zou echter voor de regering te mooi zijn wanneer de socialistische oppositie van deze nette politieke kluif geen dankbaar gebruik zou maken om de regering in ver legenheid te brengen. Koning Boudewijn keert terug op een ogenblik dat de sfeer veel minder ge spannen is. De meeste waarnemers ver wachten daf er'Vanmiddag zeer vele men sen in Brussel op straat zouden zijn om de jonge koning wegens zijn succesvolle reis in de Verenigde Staten toe te juichen. Men is waarschijnlijk ook van oordeel dat evenwel hoog tijd is enkele oude heren uit de omgeving van de koning op pensioen te stellen. Er wordt bovendien veel gespro ken over de „democratisering" van de om geving van koning Boudewijn. wat bete kent dat zijn medewerkers zouden dienen te worden aangetrokken uit niet adelijke kringen. De aartsbisschop van Mechelen, kardi naal van Roey, heeft in een herdelijk schrijven de mening uitgesproken dat het huwelijk van prins Albert te Rome vol komen grondwettelijk is daar het Belgisch burgerlijk wetboek de huwelijken, geslo ten in het buitenland, erkent. de De groeten „Ik heb er al weer een gekregen", deelde een klein, dik mannetje, dat naast me in de trein zat, zijn overbuurman mee. Deze knikte afwezig en betastte met voorzich tige vingers zijn weelderige baard. „Een steenpuist?", polste hij zonder echte belangstelling. De dikkerd nam een hapje van een ge rafeld sigaartje, dat .was uitgegaan, en haalde omslachtig uit zijn binnenzak een portefeuille tevoorschijn, waarin hij be gon te rommelen. „Welnee", hernam hij, „ik bedoel een briefkaart met de harte lijke groeten van Piet en Mien uit Locarno. Ik kan me er toch zó over opwinden, hè. 't Is gek, maar ik maak mè zó kwaad, als ik al die groeten leesKijk deze zijn van verleden jaar: de vele groeten van Arie en Lena uit Bern, en hier De baard trok zijn wenkbrauwen op en zei: „Tja, humik begrijp u niet pre cies". „Kijk, ik bedoel het zó", vervolgde het mannetje, „als ze nou de moeite nemen om een kaart en een postzegel te kopen, weten ze dan hélemaal niks anders te zeggen as alléén maar de groeten? Laten ze iets vertellen over de plaats, het wéér, het éten, het hótel, of de natuur daar. Kijk nou es an, meneer, hoe prachtig die kaart is, er valt genoeg over te schrijven, as je daar ben, maar niks hoor, ze sturen je al leen maar de groeten! En het is de vraag nog, meneer, of ze die groeten werkelijk menen!" De grijsaard greep zich verveeld in de baard, pakte een miniatuur koffertje uit het net, mompelde iets over de zon in zijn gezicht en ging aan de andere kant van het middenpad zitten, waar hij ogenblikke lijk in een diepe slaap scheen te vallen. De dikkerd werd gevaarlijk rood, draai de zich een kwart slag om en vroeg mij: „Weet u wat het is, dame? Weet u wat het is?" En hij tikte me met het natte si gaartje op de mouw. „Nee, geen flauw idee", zei ik. „Dan zal ik het u eens haarfijn uit leggen: snobbisme is het, anders niets, dame! Laten zien, dat je er óók geweest bent, voel u wat ik bedoel? En as het soms géén snobs zijn, dan zijn het leeghoofden; ze weten niks te vertellen over hun reis, ze sturen je alléén maar de groeten, b a hü Hij werd nu paars en de aderen op zijn slapen zwollen. Woedend maken ze me ermee", dreinde hij verder, „deze is van mijn neef en deze van mijn buurman en deze r>an de voor zitter van de kegelclub. Kijk maar, alle maal alleen de groeten". „Ach", zei ik, bang dat hij niet genoeg aan zijn arme hart dacht, „die kaarten worden meestal even vlug gekochtge schreven en misschien wel bij tien of twin tig tegelijk verzonden. Bovendien, een be schreven kaart is duurder...". „Wees nou es even reëel, dame, hoeveel zal dat nou helemaal duurder komen? As je es nagaat, wat zo'n reis kost naar de Dolemieten of naar Lugano, mot je dan d'arop paan zitten knibbelen? Zeg u nou es eerlijk, zie ik het goed, dame, ben u ook zo, dat u op een paar guldentjes zit te kijken as u uit ben? Mens, dan kan je véél beter thuis blijven, as je het niet goed kan doenWat dóe je dan in-Nice? En maak me nou niet ivijs dat je geen tijd heb, om te schrijven, want je heb vrije tijd zat! Ik merk wel dat je nét zo ben, dame, je stuurt zeker óók alleen maar kaarten met de groeten erop as je uit bent, of niet soms?" „Vaak zelfs dat- nog niet eens alleen maar met mijn naam", fluisterde ik. „Nóg erger, zoiets doe je alleen maar aan de hónd dat is helemaal erg, dat is onbeleefd, dat is krénterig, dat is „Leiden", riep de conducteur en ik dacht: ik zal maar net doen, of ik er hier uit moet. „Ik zal u een ansicht sturen", zei ik snel over mijn schoyider, „uw adres heb ik op de kaarten gezien „Met de hartelijke groeten", zei de baard, met een knipoog. Marianne van Raait Buurtgenoten hebben een hartelijk welkom bereid aan de postagentschap houder Nukoop in de Landbouwstraat te Amsterdam, die thans uit het ziekenhuis is ontslageyi, waar hij be handeld werd voor de verwondingen, Advertentie 9 9 wélke hem waren toegebracht door vijf jongelui tijdens een overval op zijn agentschap op zaterdag 9 mei. Door zijn verzet tegen deze knapen, die hun wapens tevoren hadden ge stolen uit een der Amsterdamse wapendepots, werd bevorderd, dat de gevaarlijke jongelieden reeds enige uren later achter slot en grendel zaten. Het ging echter ten koste van zijn lies en zijn arm, die beide door een kogel doorboord werden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5