Horen en zien „TSJIK, TUK1E EN TOKA" De man aam de top Nederlands Toneel verrijkt met nieuwe krachten Agenda voor Haarlem 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN ^VINGEN Twee maal een quiz Funke's Roggebrood FUNKE Eindexamens te Amsterdam, Arnhem en Maastricht De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma Letterkundige opdracht Joseph Haydn werd in Wenen herdacht Het A. Roland Holstfonds bestaat een jaar Jaime Laredo won de eerste prijs Rotterdams Philharmonisch orkest in 1959/1960 dloor Cameron Hawley Mgr. J. P. Huibers zestig jaar priester Professor Daels vrijgelaten, Nederlands danspaar won amateur danswedstrijden MAANDAG 1 JUNI 1959 Twee avonden achtereen konden de kij kers een quiz volgen, de eerste keer met een strenge leider die de deelnemer uit schakelde als het antwoord niet precies juist was en de volgende dag een mildere, die de mogelijkheid aan de deelnemer (met de hersens) bood zich te laten helpen door 'n deelnemer met sterke benen. Theo Eerd- mans had voor zijn quiz van de Vara „Je neemt er wat van mee" drie nieuwe deel nemers, van wie er twee afvielen. Een kenner op het gebied van vissen die na tuurlijk vroeg was opgestaan en zijn erva ringen over de eerste dag in het nieuwe hengelseizoen mocht vertellen komt de volgende keer (over acht weken) terug. Spanning zat er deze avond niet in, mis schien binnenkort meer, als er duizend gulden op het spel staan. De tweede quiz was interessant voor hen die belangstel ling hebben voor de vaderlandse geschie denis en speciaal die van het Oranjehuis, waarover de heer Wijnbeek uit Zwolle voor de tweede keer werd ondervraagd. Het betrof de „Tele-dubbel," waarbij de K.R.O. en het Belgisch N.I.R. samenwer ken. De Zwollenaar struikelde steeds in de laatste vraag van een groep, maar dan stond Rik van Steenbergen in het Brussel se Sportpaleis gereed om na enkele ronden rijden goed te maken wat zijn collega deelnemer gemist had. Liever hadden ze nieuwe deelnemers gezien, om meer af wisseling te krijgen, maar de organisato ren hebben de voorkeur gegeven aan een competitie en daarbij moeten wij ons neerleggen. De avond in Saint Germain des Prés op zaterdag bracht de bekende Nederlanders met Dorus (Tom Manders) in het middel punt weer op het beeldbuis. Het meest hebben we genoten van de „Twee"-stui- versopera. waarbij artiesten op uitstekende wijze speelden, terwijl muziek van beken de opera's ten gehore werd gebracht. Do- rus en zijn „actrices" en „acteurs" zorg den voor een gezellig slot De K.R.O. liet zondag na de quiz voor de derde keer het Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes optreden. Mu ziek van Mozart Franz Schubert (met so listische medewerking van Erna Spooren- berg en Jolle Huckriede) en Aram Kats- jatoerian werd ten gehore gebracht. Het orkest kwam goed in het beeld dank zij re- giseur Ben Mettrop en de serie van drie concerten kon een succes worden ge noemd. Met belangstelling mag de voort zetting van de reeks concerten in septem ber tegemoet worden gezien. Beeldschermer Advertentie Boordevol kracht en Vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet tlofleveranciei HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.0C Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13 00 Niéuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Voor de vrouwen van het platteland. 14.45 Gevarieerd progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Zwer vend rond de Wisselmeren in Centraal Nieuw- Guinea. door Joop van Zijl. 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd, 18.45 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Bas en piano. 20.55 Radio-philh. sextet. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tiid, caus. 21.55 Utrechts Stedelijk Ork. en soliste. 22.35 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35 —24.00 Filmmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boe* voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. lO.aO Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: 1 Het landbouwkundig weeroverz. 2. De landarbeiders voorlichting. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vocale polvfone muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gram. 16.00 Gezondheid komt aan boord, caus. 16.05 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. muziek. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd progr. 21.30 Gevar. muziek. 22.00 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Pianospel. 23.00 Nieuws 23.15 Beursber. van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Lichte muz. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12 35 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Volksmuz. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaamse muz. 16.30 Omr.ork. en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianoreci tal. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Lezing over Indië. 19.40 Gram. 19.50 Beroepsbelangen van de middenstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Altvioolrecital. 22.45 Clavecimbelrecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Int. agrarisch nieuws. 20,00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Filmprogramma. 21.00— 22.20 Speelfilm. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft aan dr. F. H. K. Kossmann in Rotterdam opdracht ver leend tot het schrijven van een studie over de voorgeschiedenis en de oprichting van de Maatschappij der Nederlandse letter kunde en de ontwikkeling van haar werk zaamheden. Finale van „D'Oprechte Amateur" In Breda is zaterdag de landelijke fina le van de stichting „D'Oprechte Amateur" gehouden in de schouwburg Concordia. Er waren zeventien ensembles uit het gehe le land, die elkander de erepalm betwist ten. De eerste prijs met radiobeker is be haald door Liane Ablen van de afdeling Groningen, die enige Franse chansons zong. De televisiebeker is behaald door de heer Jacques de Beer uit Eindhoven die een aantal persiflages voordroeg. De jury bestond uit mr. Harm Smedes, voorzitter van de stichting „D'Oprechte Amateur", Gijsbert Nieuwland en Karei Prior. „TOT DEN AANVANG!" het was zaterdagmiddag kwart voor zes, toen di recteur W. Ph. Pos deze traditionele woorden sprak en een gongslag de af gestudeerden van de academie voor dra matische kunst „De Toneelschool" te Amsterdam bij het overschrijden van de eerste drempel van hun eigenlijke loop baan begeleidde. Het zeer talrijke pu bliek, dat bijna vier uur achtereen het voor vertoning geschikte deel had ge volgd van de prestaties, waarmee het ze vental het eindexamen gelukkig wist te volbrengen, ontlaadde zijn hoopvol ge stemde bewondering in een geestdriftig applaus. Dinsdagavond kan men in de Haarlemse Schouwburg een herhaling van deze openbare demonstratie bijwo nen. Voor wat zo langzamerhand een plezierige traditie is geworden, lijkt een aanbeveling overbodig. Het programma neemt meer tijd in beslag dan gebruike lijk is, maar deze wordt afwisselend be steed om alle thans gediplomeerden een royale gelegenheid te bieden zich zo goed als in hun verworven vermogen ligt in diverse genres voor te stellen. HELEMAAL IS DIE OPZET niet ge lukt. Joop Admiraal, die in de Neder landse Comedie wordt opgenomen, heeft alleen in het tweede bedrijf van „Het Adelaarsjong" van Edmond Rostand een flinke kans gekregen, die hij met veel speeldrift gebruikte. Directeur Pos noem de hem in zijn noodgedwongen korte na beschouwing een „atmosferisch" acteur. Wat dat betekent, kunnen wij misschien in de looop van het volgende seizoen ont dekken. Naar hetzelfde gezelschap gaat Peter Oosthoek, die niet alleen zijn proe ven van bekwaamheid als speler heeft af gelegd, maar bovendien met goed gevolg de veelomvattende regiecursus doorliep. De Top Naeffprijs was zijn verdiende be loning. Het betrekkelijk dunbezette korps der karakterspelers ondergaat door zijn komst een gewenste uitbreiding. Om een rol als die van de fameuze zwetser Falstaff te spelen is meer nodig dan een kostuumvulsel, dat zal hij zelf ook wel hebben begrepen. In Amsterdam blijft verder eveneens Petra Laseur, die werd geprezen om haar „sterke, oorspronke lijke persoonlijkheid". Terecht, als ik mag afgaan op het geziene, dat geen spoor van gelijkenis met de manier van doen van haar moeder, Mary Dressel- huys, in zich droeg. Als Alison in twee fragmenten uit „Omzien in wrok" van John Osborne was de gevoeligheid in haar stille spel opmerkelijk en schonk zij een waarachtige ontroering. NU MOET DIRECT worden gezegd, dat zij daarbij voorbeeldig partij kreeg van Hans Boswinkel, die naar het Rotter dams Toneel gaat. Zijn gelaatsmimiek is doorgaans te „opgezet". Er lijkt een be hoorlijke Shakespeare-speler in hem te steken, voor zover men op eerste indruk ken mag afgaan. Naar dit ensemble ver gezelt hem zijn vrouw, Simone Rooskens. die vervroegd haar eindexamen heeft ge- De eindexamenklas van de Amster damse Toneelschool. Van links naar rechts op de eerste rij Hans Pauwels en Jules Royaards, op de tweede rij Hans Boswinkel, Joop Admiraal, Trins Snijders, Petra Laseur en Peter Oosthoek. daan. alsmede Trins Snijders, die zich bij dit debuut het meest maar daardoor geenszins alleen onderscheidde door haar voorbeeldige versvoordracht. Hans Pauwels, wiens fort het komische lijkt te zijn, gaat de groep „Arena" versterken. Zijn Clotaire in het tweede bedrijf uit „Jean de la lune" van Marcel Achard liet vooral slagvaardigheid in een be weeglijk lichaam bewonderen. Het komi sche overheerst eveneens in wat men van de drager van een andere grote naam uit het Nederlandse toneelleven, name lijk Jules Royaards, een zoon van Geor gette Hagedoorn, te aanschouwen kreeg. Het ziet ernaar uit, dat de Haagse Come die voor hem ruimschoots emplooi zal heb ben. Zijn humor, minder realistisch dan die van de anderen, heeft een poëtisch fond. Dat bleek mede uit de tere fanta sie „De libel" van Magda Berg, een ge wezen leei-linge in de dramaturgie, te zamen met Petra Laseur onder regie van Peter Oosthoek voor het voetlicht ge bracht. VRT.TWEL HET GEHELE gezelschap van debutanten heeft met het eerste be drijf van „Alice sit-by-t.he-fire" van James Barrie voor een finale van aan doenlijke vrolijkheid gezorgd. De diverse fragmenten zijn onder leiding van de do centen Ank van der Moer en Johan Fiolet ingestudeerd. Ton Lutz heeft blijkens een scène uit „Jephta" van Joost van den Vondel de beginselen van taalpléstiek, van hartstochtelijke bewogenheid onder een strakke vorm, met, inspirerend en thousiasme doorgegeven. Het was een vreugde weer eens de aflevering van een grote klas mee te maken. Er zijn geen ongelofelijke dingen gebeurd. Dat hoeft ook niet. Er zijn geschoolde talenten ter beschikking van de directies gesteld, waarin wij van de zaal uit geloof kunnen hebben. In Arnhem DIRECTEUR BEN GOERTON heeft verleden week met bescheiden trots voor het eerst een eindexamengroep van de thans drie jaar bestaande Arnhemse To neelschool op het publiek losgelaten. Het is een jonge instelling zonder tradities, maar evenmin met een nieuwe geest. Tot de meest opvallende kenmerken van de geleverde prestaties behoort de direc te invloed van de nog onervarenen onder de spelleraren op hun ambitieuze pupil len. Het afgestudeerde viertal liet dan ook weinig persoonlijke conclusies toe. In het algemeen mag, geloof ik, wel wor den gezegd, dat zij behoorlijk op veelzij dige taken in de praktijk zijn voorbereid. Vooral echter op het punt van plastiek lijkt bij dit opleidingsinstituut naar ver betering te moeten worden gestreefd. De examenstof was nogal aan de ernstige, WENEN (UPI) In Wenen is zaterdag de honderdvijftigste sterfdag herdacht van de Oostenrijkse componist Franz Joseph Haydn. De plechtigheid ging vooraf aan het muziekfestival van Wenen dat zater dag werd geopend. In een korte toespraak belichtte president Adolf Schaerf de per soonlijkheid van de op 31 mei 1809 overle den Haydn. Na de rede van president Schaerf speel de het Weens Philharmonisch Orkest on der leiding van Herbert van Karajan de zogenoemde Nelsonmis van Haydn'. Zaterdagavond is in de Rustende Jager in Bergen (N.H.) op feestelijke wijze de eerste verjaardag gevierd van het A. Ro land Holstfonds. De stichter, de dichter A. Roland Holst, bestemde een jaar geleden het overschot van zijn verjaardagsge schenk, een cheque van duizend gulden als beginkapitaal van een fonds ter onder steuning van behoeftige kunstenaars in de kring van het kunstenaarscentrum Ber gen. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, mr. A. F. Kamp, kon tot zijn vreug de meedelen dat het beginkapitaal van 10.000, al bijna is bereikt. Uit de rènte van dit stamkapitaal zullen de uitkeringen worden gedaan. Aan het feestprogramma werkten vele Nederlandse artiesten uit de toneel- en muziekkringen mee. sombere kant. Van hun bekwaamheden in het blijspel hebben de kandidaten wei nig blijk kunnen geven. In de niet onaar dig vertoonde openingsscène van „De Spaanse Brabander" van Breero zag men vrijwel de enige poging tot komische ka rakteristiek. Het hierin voorkomende taai geschil sloeg echter nergens op. Blijkbaar hebben jonge mensen de neiging vooral hun gevoelens te laten meespreken. Zo was het zeer merkwaardig, dat de „tra gische klucht" van Eugène Ionesco, die onder de oorspronkelijke titel „Les Chai ses" op het programma stond, te weinig grotesk werd gehouden om beklemmend te kunnen werken. En toch ook al wa ren Else Valk en de zeer handige Jack Horn geen moment de gewenste oude vrouw en oude man is het nog een spectaculaire krachttoer geworden, ondanks de overmaat aan ernst. Hulde hiervoor komt stellig mede aan de do cent Johan Walhain toe, zij het dat ik geen excuus voor de verkeerde uitspraak van de naam Sémiramis kan bedenken. TE ZAMEN met Lex Schoorel en Ad Hoeymans heeft Else Valk in het open bare gedeelte een onder leiding van Ferd. Sterneberg ingestudeerd fragment uit „Romeo en Jeannette" van Jean Anouilh voor het voetlicht gebracht, waarbij het onrustige en gejaagde te veel uit onbe heerstheid voortkwam. Ook in Arnhem aanschouwde men scènes uit „Omzien in wrok" van John Osborne, waarbij weer eens tot uiting kwam hoe moeilijk het is voor de jeugd om typische generatiege noten te spelen. Overigens heeft lerares Anny de Lange het optredende drietal een goede introductie verschaft. Beslist onvoldoende leek mij het bodeverhaal uit „Antigone" in de vertaling van Bertus van Lier, waaruit door herhaaldelijk vér slappen van de ritmiek de spanning ver-, dween. De duidelijkheid der voordracht was tromveps menigmaal een .voor ver betering vatbaar punt. Als aantrekkelijke bijzonderheid moet nog worden vermeld, dat de leerlingen zelf de toelichtingen bij de stukken heb ben geschreven, met bekwame hand doorgaans. Else Valk heeft een engage ment gekregen bij „De Haagsche Come die", Ad Hoeymans, Jack Horn en Lex Schoorel hebben contracten afgesloten met respectievelijk „Ensemble", „Thea ter" en het Rotterdams Toneel. David Koning Voor een stampvolle zaal van het Der de Orde Gebouw te Maastricht de Maastrichtsche Schouwburg komt pas in het najaar weer ter beschikking zijn de diploma's uitgereikt aan r'e eindexami- nandi der Toneelakademie Maastricht de dames Tatiana Radier te Den Haag en Marie José Nysten uit Bunde, en de heren Jan van Kasteren uit Heerlen en Wim de Meijer uit 's-Gravenhage. De di recteur der Toneelakademie, Bernard Verhoeven, sprak hierbij over de gunsti ge resultaten der Toneelakademie De vier eindexaminandi brachten, mede in sa menwerking met hun tweedejaars colle ga's van de Akademie, een programma van toneel en voordracht voor het voet licht. Het zonnetje stond lekker aan de hemel en spiegelde in de golfjes. En daar naderde in de verte een klein bootje. Of lievereen echt bootje was het eigenlijk niet; het was een halve notedop, die op het water dobberde. En in dat bootje zat. Tsjik. Nu zul je vragen: Tsjik? Wie was Tsjik? Nou, Tsjik was een pop. En waar kwam Tsjik vandaan? Laten we maar zeggen: van Hierendaar. Dat ligt ergens, ver weg. Hij peddelde rustig in zijn bootje en keek rond, of hij nog geen land ontdekken kon 2—3 Advertentie GRAPILLON is gezond: onvermengd, zonder één druppel ^vater Koop bij Uw wijnleverancier of reformhuis Voordeliger in grote „gezelschapjes". Concours Koningin Elisabeth BRUSSEL (Belga) De Boliviaan Jai me Laredo heeft de eerste prijs gewonnen in de internationale wedstrijd voor viool te België van het concours Koningin Eli sabeth. De jury heeft in de nacht van zaterdag op zondag de tweede prijs van de in Brus sel gehouden muziekwedst:-'jd toegekend aan de Rus Albert Markof, de derde aan de Amerikaan Joseph Silverstein en de vierde aan de Rus Wladimir Malinin. Het programma voor het seizoen 1959/ 1960 van het Rotterdams Philharmonisch Orkest is reeds bekend gemaakt, maar door de interieurvernieuwing van de Rotterdamse schouwburg zal men pas in september plaatsen kunnen bespreken. De abonnementsconcerten zullen behalve door de dirigent Eduard Flipse geleid worden door Fritz Rieger, eerste dirigent van de Munchener Philharmonié, Lorin Maazal, Amerikaanse orkestleider van Belgisch-Hongaarse afkomst, Jean Dixon uit Scandinavië en de reeds in Rotterdam bekende Georg Ludwich Jochum. 16. Portefeuille., geen. Papieren., geen. Wasmerkén.. geen. Er moest een wet komen op wasmerken.ini tialen A.B. op het overhemd.. Costuum middelbruine kleur met rood streepje.gemaakt door D. Andruzzi, Palm Beach, Florida.. Colbertjas 44 lang. Broek.. 40 taille, lengte 35. Hoed een Dobbs, 6 7/8, initialen A.B. Inhoud der zakken., kleine geldstukken, in totaal 1 dollar 57; een penning uit Canton in Ohio; Camelciga- retten; een Dunhill-aansteker met de initialen A.B. Frank brieste ongeduldig tegen de imbeciel, die het rapport gemaakt had, en mompelde luidop: „Ik weet nou wel dat de initialen A.B. zijn. Hoevele keren moet je me dat nog vertellen?" Met een berustende zucht opende hij de bovenste rechterlade van zijn bureau en nam er een aantal lege telegramformulieren uit. Hij schreef twee telegrammen. Eén werd gericht aan de Hoofdcommissaris van Politie te Palm Beach, Florida, het andere aan de Hoofdcommissaris van po litie te Canton, Ohio. Bij gevallen, die buiten de stad lagen, richtte Frank een telegram tot niemand minder dan de Hoofdcommissaris. En wat dan nog, als het de heren niet beviel? Het was net goed voor hen, ze lie ten hun burgers maar anderen tot last zijn in de City van New York. Toen Frank Gross klaar was met schrijven, liep hij naar zijn kast, pakte z'n hoed en vertrok naar huis. Macintosh had gezegd er een „spe ciaal geval" van te maken.. O.K., hij had er een „speciaal geval" van gemaakt. Wat kon ie meer doen? 5 u. 02 n.m. Met moeite doorkliëfde George Caswell de mensen stroom, die om vijf uur langs Wall Street voortbe woog naar de ingang van de ondergrondse; hij slaag de er eindelijk in de afgesproken hoek te bereiken. De verkeersagent herkende hem, grinnikte een be leefd saluut en wenkte de Cadillac, die stilstond in de parkeerverbodszone halverwege het blok. Neil Finch zal al achterin en de chauffeur had de wagen in beweging, op het moment, dat Caswell bin nen het portier was. De twee mannen waren reeds lang vrienden, een verstandhouding die zo hecht was, dat rivaliteit en het steeds in eikaars omgeving ver keren er geen invloed op hadden gehad. Zij waren de leiders van twee concurrerende effecten-make laarskantoren Caswell en Co en Slade en Finch en gedurende de afgelopèn negen jaar woonden ze naast elkaar in hun buitenhuizen op Long Island. Tij dens de zomermaanden reden ze samen heen en weer, om de andere dag de wagen van de ander gebruikend. „Ik hoop niet, dat het erg lastig was, Neil, dat ik je moest laten wachten," zei Caswell. „Nee, het was juist wel goed. Ik kreeg nu even de kans nog een paar dingen te regelen, die op m'n bu reau lagen." Ze reden zwijgend verder, tot de wagen stilhield door een verkeersopstopping. „Ik hoorde, dat je vriend vandaag in de stad was," zei Finch. „Wie bedoel je?" „Avery Bullard. Wingatê zag hem uit je kantoor komen." „O ja, Bullard was er. Dat was één van die dingen, die me ophielden, ik wachtte nog een telefoontje van hem." „Heeft ie al een plaatsvervangend directeur gevon den?" „Daarover moest ie me juist bellen. Hij had ge luncht met Bruce Pilcher." „Bruce Pilcher?" „Je kent hem, is het niet?" „Natuurlijk". Er ontstond een opvallend stilzwijgen. „Zei je, dat Pilcher met Avery Bullard geluncht heeft?" „Ja. Hoezo?" „Is er iets aan de hand met de Tredway, George?" „Aan de hand? Wat bedoel je?" „Er moet tijdens de lunch iets gebeurd zijn, dat Pilcher een buitengewoon ongunstige indruk van de Tredway Maatschappij gaf." „Ik kan me niet voorstellen, wat dat kan zijn." „Weet je zeker, dat er geen slecht nieuws in het .•ooruitzicht is?" „Absoluut." „Wel, jij kunt het weten," zei Finch. „Je zit nog iltijd in de Raad van de Tredway, is het niet?" „Ja. Wat bedoel je eigenlijk, dat Pilcher een on gunstige indruk gekregen heeft?" „Dit is natuurlijk vertrouwelijk?" „Natuurlijk." „Het kan een samenloop van omstandigheden zijn, maar het past toch té góed in elkaar. Hoe laat lunchte Bullaid met Pilcher?" „Om kwart vóór een op het kantoor van Julius Stei- gel in het Chippendale Building." „Dus de lunch duurde zeker wel tot over half drie?" „Dat vermoed ik. Maar waar stuur je opaan?" Finch wendde zich om, zodat hij George Caswell over de brede achterbank van de limousine in het ge zicht kon zien. „Een paar minuten over half drie belde Bruce Pil cher ons kantoor op en gaf ons de order zoveel mo gelijk gewone Tredway-aandelen te verkopen." Caswell werd plotseling één en al aandacht. „Dus daar kwamen al die aandelen ineens vandaan." „We zijn in ongeveer twintig minuten tweeduizend aandelen kwijtgeraakt." „Ik weet het, ik kocht ze." „Wel verd.. Voor je eigen rekening?" „Ja." „Jij moet wel een machtig vertrouwen in dat zaak je hebben." „Ik heb een machtig vertrouwen in Avery Bullard," zei Caswell, even aarzelend voor hij verder ging, als of hij met zichzelf overlegde of hij een belangrijke onthulling zou prijsgeven. „Ik ben de laatste jaren bezig met Tredway-aandelen op te kopen; als ik ze te pakken kan krijgen, koop ik ze. Je weet, dat er geen bar drukke handel in is; er zijn dagen, dat er maar een paar honderd omgaan. Daarom was ik zo verrast, toen ik bij m'n terugkeer op kantoor hoorde, dat de jongens tweeduizend aandelen vanmiddag voor me gekocht hadden. Dat is waarachtig heel wat meer dan ik verwachtte binnen te krijgen, toen ik ze vanmiddag zei, absoluut onbeperkt te kopen." „Wanneer gaf je die order, George om alles te kopen, wat zich voordeed?" Caswell keerde zich om, keek hem schuins aan, als of de vraag hem verraste. „In de voormiddag." „Nadat je met Bullard gesproken had?" „Ja". „Dan moet Pilcher tijdens de lunch iets uit Bullard gekregen hebben, waar jij vanmorgen niet achterge komen bent." „Ik begrijp niet hoe dat mogelijk is." (Wordt vervolgd) Brief van mgr. Van Dodewaard over feestgeschenk In de r.k. kerken van het bisdom Haarlem is zondag de eerste herderlijke brief van mgr. dr. J. van Dodewaard, bisschop-coadjutor, voorgelezen. Dezè handelde over het zestigjarig priester schap, dat mgr. J. P. Huibers op 15 augus tus zal vieren. Mgr. Van Dodewaard drong erop aan te bidden om nieuwe priesterroepingen en om een samenle ving, waarin deze roepingen kunnen ont luiken en opbloeien. De bisschop-coadjutor kondigt in zijn brief aan. dat komende zondag in alle ker ken een collecte zal worden gehouden voor een feestgeschenk, dat mgr. Huibers bij zijn diamanten priesterjubileum zal wor den aangeboden. De opbrengst van de col lecte zal worden bestemd voor de vernieu wing van de seminaries. BRUSSEL (AFP) In Brussel verluidt dat de 77-jarige professor Franz Daels, die in 1944 ter dood werd veroordeeld wegens samenwerking met de Duitsers, gratie heeft gekregen wegens zijn hoge leeftijd en slechte gezondheidstoestand en op vrije voeten is gesteld. Professor Daels werd in 1944 bij verstek veroordeeld. Hij vertoefde na de oorlog in Zwitserland, en keerde pas enige maanden geleden naar België terug. Zijn straf was toen gewijzigd in vijftien jaar. Professor Daels zou de ver zekering hebben gegeven dat hij zich van elke politieke activiteit zal onthouden. Het Amsterdams dansechtpaar P. Kleinhout heeft zaterdag in Bad Dürkheim het kampioenschap van zuidwest-Duits- land voor amateurdansparen behaald. Aan de wedstrijden deden paren mee uit Bel gië, Denemarken, Finland, Frankrijk, Ita lië, Oostenrijk en Duitsland. De heer en mevrouw Kleinhout waren als enige Ne derlanders door de Nederlandse dansbond naar de wedstrijden afgevaardigd. Litteratuurprijs. De Belg René JulèS Cornet heeft de grote Frans-Belgische lit teratuurprijs gekregen voor zijn gezamen lijke werk en in het bijzonder voor zijn boek „La bataille du rail", waarin de aan leg van de spoorweglijn van Leopoldstad naar Matadi wordt beschreven. Stadsschouwburg: Vandaag geen voor stelling. Dinsdag 20 uur: Openbare demon stratie eindexamen Toneelschool. Concertgebouw: Vandaag besloten voor stelling. Dinsdag 19.30 uur: Leerlingenuit voering Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk: Dinsdag 20 uur: Orgelcon cert door Klaas Bolt. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De dokter van Stalingrad'', 18 jaar. Donderdag 19 i 21.15 uur: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ger- vaise", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn beroep", 18 jaar. Luxor Theater: Van daag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Als mannen be geren", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „Een tijd van leven en van ster ven", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „De circusheid'', alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Apar te tafels", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Haven piraten", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Opdracht tot moord", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „Das einfache Madchen", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Der Bettelstudent", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Atelier Zandvoortselaan 163 (Heem stede): Tot 6 juni op werkdagen van 9 tot 17 uur: Foto-expositie drs. A. J. Lohr. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 29 mei).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6