Nieuw Guinea-expeditie zal wellicht doel niet bereiken Brussel haalt Boudewijn met gejubel in STOMME VERBAZING IN GENEVE OVER MANOEUVRE TEGEN LLOYD BONTMANTELS HET WEER PRINS ALBERT TROUWT TOCH IN BRUSSEL Onderneming dreigt te stranden op tegenslagen en geldgebrek Richt uw lens jan doornbosch Opgebrachte Duitse kotters vissen weer pZac/ittuvd-Jctadtómd Prestige van de Britse minister door de „Times" aangetast IJSTAART LAMSVLEES DINSDAG 2 JUNI 1959 44e JAARGANG NUMMER 17» op de werkende mens ONZE FOTOPRIJSVRAAG SLUIT OP 15 JUNI STUUR UW INZENDING TIJDIG IN! accordeon- en gitaar-les Vrij zonnig In de krant van heden: Mannetjes-giraffe van Blijdorp doodgeschoten Jacht op Nederlander in Melbourne Het woord is aan Verkiezingen in Japan met defensie als inzet 't is V& F/" Officiële verklaring van de Belgische regering Eerste Kamerlid bij ongeluk gewond Uitrukkende brandweer verongelukt, 5 gewonden Christenvervolging in China en in Noord-Korea gemeld G. P. v. BREUKELEN Superslagerij „De IJmond" Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een te geringe financiële reserve door de beperkte middelen, welke de expedi tie ter beschikking staan, benevens een reeks van tegenslagen op het gebied van de aanvoer naar het basiskamp in ok Sibil, dreigen de wetenschappelijke expeditie naar het sterrengebergte in Nieuw Guinea ernstige schade toe te brengen. Het is een open vraag of men er nog toe zal kunnen overgaan naar het oorspronkelijke doel, de Antares, verder te trekken. Over deze kwestie en andere aspecten van de huidi ge situatie wordt vrijdag aanstaande om streeks het middaguur telefonisch overleg gepleegd tussen het te Leiden zetelende stichtingsbestuur en de leiding van de ex peditie. Het meest voor de hand lag een bespreking met de technische leider, over ste Venema, doch deze schijnt thans moeilijk bereikbaar te zijn. Thans zal de wetenschappelijke leider, dr. L. D. Bron- gersma, uit Leiden, zich naar Hollandia begeven om dit telefonisch overleg te ple gen met het stichtingsbestuur. De moeilijkheden voor de expeditie zijn begonnen, toen de Twin Pioneers uitvie len voor de bevoorrading van het Sibil- kamp. Deze aanvoer van materiaal werd overgenomen door de helikopters, die ech ter grotere moeilijkheden met het weer kregen, voorts slechts kleinere ladingen tot ruim 200 kilo konden vervoeren en die ten slotte ook aan de grond moesten blijven toen de piloten in een ziekenhuis moesten worden opgenomen met geelzucht. Inmid dels is gebleken, dat twee piloten en een mecanicien geen geelzucht hadden. Zij kunnen thans weer aan de slag. De chef vlieger zal echter tenminste zes weken ge mist moeten worden. Een plaatsvervan gend helikopterpiloot is in de afgelopen nacht in Biak aangekomen. Hij was zater dag van Schiphol vertrokken. Morgen zal hij waarschijnlijk in Tanah Merah arrive ren en vrijdag in het Sibilkamp. Inmiddels is echter de aanvoer naar het kamp zo danig achterop geraakt bij het programma dat het onwaarschijnlijk lijkt dat de expe ditie naar het oorspronkelijk gestelde doel de Antares, zal kunnen vertrekken. Hierover zal ondermeer het telefoonge sprek van vrijdag opheldering moeten ge ven. Tevens zal er dan over kunnen wor den gesproken, welke mogelijkheden er voor de, expeditie overblijven, wanneer van de oorspronkelijke plannen zal wor den afgezien. Om twee redenen gaat het met neerlaten van voorraden niet zo vlot als men aanvankelijk had gehoopt. De Da kota die hiervoor zou zorgen, schijnt thans ook defect te zijn. Voorts is uitwerpen een Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Verwachting tot morgenavond: Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige zuidwestelij ke wind en hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. zeer kostbare geschiedenis. Iedere uitwer ping komt op ongeveer 15.000 gulden te staan. Hier komt een andere oorzaak van de optredende moeilijkheden een woordje mee spreken. De enorme kosten van de expeditie waren nog niet geheel gedekt, toen men vertrok. De plannen waren daar om zo zuinig mogelijk uitgewerkt. Finan ciële reserves waren er vrijwel niet. Dat heeft tot gevolg gehad, dat de huidige moeilijkheden niet kunnen worden opge vangen door kostbare maatregelen zoals parachuteren van voorraden of het aan trekken van dragers (waaraan overigens ook andere bezwaren verbonden zijn). Het valt niet te verwachten, dat thans finan ciële middelen loskomen, vooral niet nu de expeditie met een dergelijke cumula tie van tegenslagen te kampen heeft. Het is niet onmogelijk dat men thans het zui delijker gelegen tussenkamo Kawakit tot basiskamp gaat inrichten. Hier is geen lan dingsstrip, doch het kamp is wel (en zelfs veel gemakkelijker dan Sibil) te bereiken met helikopters. Mogelijk wordt ook hier over vrijdag telefonisch overleg gepleegd. Overigens wordt het wetenschappelijk on derzoek voortgezet. Het is mogelijk dat de botanici en zoölogen mettertijd zon der voldoende conserveringsmiddelen ko men te zitten, doch de geologen, ethnolo- gen en taalkundigen kunnen hun werk voortzetten in de omgeving van het huidige basiskamp, waar ook nog zeer veel onder zoek te verrichten valt. pagina Nieuw Guinea-expeditie voor een mislukking 1 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Agenda 5 Feuilleton 4 Uit stad en omgeving 5, 7 Economisch nieuws 2 Reportage van de haringjacht (1) 5 Sport 11 Radio en Televisie4 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De directie van de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp heeft zich tot haar leed wezen genoodzaakt gezien, de mannetje giraf Napoli te laten doodschieten. Daar mee is het dier uit een lijden verlost dat bijna een week heeft geduurd. Bij een val heeft het dier, zoals röntgenfoto's hebben uitgewezen, een nekwervel beschadigd, waardoor het ruggemerg werd afgekne pen. Er deden zich zeer ernstige verlam mingsverschijnselen voor en tegen het eind van de vorige week kon het dier zelfs niet meer overeind komen. Men heeft er nog aan gedacht, de nek in het gips te doen. Dit bleek echter on mogelijk zodat er maar een weg open bleef: het dier dood te schieten. De dood van Napoli betekent een schadepost van f 15.000.- voor de direntuin. MELBOURNE (Reuter) De 24-jarige Nederlander Th. J. H. Treesbusch, is zon dagavond na een jacht door het centrum van Melbourne door de Australische politie gearresteerd. Treesbusch zou op 5 mei uit Australië zijn gezet wegens diefstal. Hij slaagde er echter in op het vliegveld van Melbourne te ontsnappen. De politie ont dekte hem zondagavond in een café. Hij werd gearresteerd en in een politiewagen gezet. Tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau sprong Treesbusch echter uit de auto, waarna de jacht begon. Toen hij voor de tweede keer werd gegrepen schreeuwde hij: „Ik wil niet naar huis". Comtesse Diane: Sympathie maakt, dat men elkander begrijpt voordat men spreekt. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn is gisteren triomfan telijk in zijn hoofdstad teruggekeerd. De socialistische Peuple schrijft dat de ope ratie „glimlach", die „de jonge Turken" van het hof van Laeken (met wie worden bedoeld de jonge diplomaten en vrienden van koning Boudewijn) sedert weken zorg vuldig hebben voorbereid, een succes is ge worden. Alles werd, aldus Le Peuple, voorbereid in Amerikaanse stijl. In de stad wapperden honderden vlaggen en de auto van koning Boudewijn werd op drie plaatsen door de aanstormende me nigte omringd. De gendarmes moesten de wagen van de koning op verschillende plaatsen met zachte drang bevrijden. De Brusselse bevolking, die nooit zeer ko ningsgezind is geweest, heeft de jonge ko ning uitbundig en geestdriftig begroet. De koning, gekleed in een lichtgrijs sportkostuum, glimlachte en wuifde naar de menigte, die aanhoudend „Vive le Roi" riep. De rit door het centrum van Brus- De door mijnenveger „Meppel" opge brachte Duitse vissersschepen zijn van morgen om 3.30 uur weer uit de haven van Den Helder vertrokken om de visserij op zandspiering voort te zetten. De vissers hebben ontkend binnen de driemijlszone te hebben gevist. Dit schijnt echter in soortgelijke gevallen het normale antwoord te zijn en is dus niets bijzonders, aldus de politie. De commandant van de Meppel zei echter zeker van zijn zaak te zijn. Toen hij met de oorlogsbodem op 2,8 tot 3 mijl buiten de kust koerste, lagen de zeven Duitsers aan de landzijde te vissen en dus binnen de driemijlszone. Hij heeft met zijn eerste officier deze verklaringen tegenover de politie afgelegd. De zeven Duitsers hebben ieder 300 gulden betaald als schikking voor het proces-verbaal en 500 gulden als geschatte waarde van het vistuig, derhalve tezamen 5600 gulden. KIEL (UPI) De „Fischverwertungs- genossenschaft" van Heiligenhafen aan de Oostzee, is voornemens te bestemder plaat se een protest in te dienen tegen de aan houding van zeven uit deze haven afkom stige kotters en de in beslagneming van vangst en netten in Den Helder. Volgens de hierover te Kiel en Heiligenhafen gedane officiële mededeling van de rederij waren de zeven kotters buiten de Nederlandse territoriale wateren. sel duurde ongeveer een uur, waarna ko ning Boudewijn naar het kasteel van Laeken vertrok. TOKIO (Reuter) Meer dan vijftig miljoen Japanse kiezers zullen vandaag 127 nieuwe vertegenwoordigers kiezen in de 250 man sterke Rijksdag. De helft der rijksdagzetels moet elk drie jaar in ver kiezingen worden vernieuwd. Daar twee afgevaardigden in de afgelopen zittings periode overleden zijn, is het aantal open zetels tot 127 gestegen. De verkiezings campagne is gevoerd met de buitenland se politiek en de landsverdediging als in zet. De westersgezinde liberaal-democra tische regeringspartij hoopt een meerder heid van twee derden in de Rijksdag te vérwerven, die haar in staat zal stellen de grondwet te wijzigen. Zolang de grond wet niet is gewijzigd zal de regering in de fensiezaken in moeilijkheden verkeren, daar in de na de tweede wereldoorlog op gestelde grondwet is bepaald dat Japan er geen strijdkrachten op na mag houden. De aandacht is op dit vraagstuk geves tigd door de besprekingen, die de Ver enigde Staten en Japan voeren over het opnieuw sluiten van een Japans-Ameri kaans veiligheidsverdrag, de bespreking in wijde Japanse kring van de zwakheid der Japanse „zelfverdediging". Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma GENèVE, 2. juni. De Geneefse conferentie, die ook na 2'/2 uur geheim overleg ten huize van Gromyko nog steeds niet veel verder is gekomen, heeft maandag in feite de gehele dag in het teken gestaan van de stomme verbazing, die gedelegeerden en journalisten beving, toen zij gisteren de Londense Times opensloegen. Niemand kon zijn ogen geloven bij het zien van een artikel van de politieke correspondent, dat in feite aankondigde dat Selwyn Lloyd over enige tijd vermoedelijk geen Brits minister van Buitenlandse Zaken meer zal zijn. De wildste speculaties vlogen in het rond: Macmillan desavoueert zijn minister in de beslissende fase van de Geneefse conferentie, Macmillan vindt Lloyd's beleid te soepel, nee, Macmillan vindt het juist te hard. De Britse delegatie poogde haar ver bijstering, verontwaardiging en woede tevergeefs achter „een stijve bovenlip" te verbergen. Zelfs een officiële ontken ning uit Londen nam de twijfel niet weg. Zo'n stuk, op zo'n tijdstip, en op zo'n plaats, in de Times, zou niet zonder me deweten of inspiratie van Downingstreet 10 geplaatst kunnen zijn, zo redeneerde men. Zelfs de Russen konden hun verba zing niet verbergen. Britse correspondenten, zelf onthutst, goten ten slotte olie op de kokende gol ven. Dit stuk kon eenvoudig niet door Macmillan geïnspireerd zijn. De Times is niet zondermeer een spreekbuis van de regering. De hoofdredacteur van dit blad heeft een diepe vete met Lloyd en er zijn conservatieve politici die op de zetel loe ren, waarop Lloyd al enige malen heeft gewankeld. Het algemene oordeel van de bezadigde Britse commentators: een van privé-züde ondernomen poging tot poli tieke doodslag op Lloyd. Welnu, doodslag of indiscretie, men moet vrezen dat het stuk zijn effect heeft gehad, alle dementi's ten spijt. Wat de Fransen, en vooral de Westduitsers, niet is gelukt, daar is de Times gisteren in geslaagd: de Britse minister, die ondanks zijn misschien niet zo glorieus verleden bekwaam heeft geprobeerd op de Geneef se conferentie een voor het Westen eer vol en realistisch compromis te bereiken, is thans een aangetaste figuur. Hij kan voorlopig niet meer het woord nemen zon der dat zijn gesprekspartners denken: „Ja beste man, waar zit je morgen?" Want de Times blijft de Times, al breekt zij de Britse wet, die wil dat men nooit zijn team mag afvallen. Als gieren lieten Lloyd's vijanden in Genève zich gisteren vallen op wat zij reeds zijn politieke lijk waanden. De Westduitse woordvoerder Von Eckardt schroefde onmiddellijk zijn eisen tot het onbesuisde op: „De West duitse delegatie is tegen een regeling voor Berlijn die slechts tot de topconfe rentie geldig zou zijn. Zij wenst reeds nu een overeenkomst die tot de dag der Duit se hereniging kan gelden". Hoe weinig er van zulke eisen te ver wezenlijken zal zijn, bleek overigens uit hetgeen er inmiddels over het geheime overleg van zaterdagavond en maandag middag bekend is geworden. Weliswaar zei de Russische woordvoerder Kharla- mov over de besloten zitting van gisteren, die vanmiddag door een plenaire en van avond door nog een besloten zitting ge volgd zal worden: „Het was een nuttige discussie en binnen een paar dagen zult u weten waarom", maar dat is plicht matig Russisch optimisme, dat voor een eventueel vastlopen al bij voorbaat de schuld op de tegenstander laadt. In werkelijkheid zijn de wederzijdse standpunten elkaar nog steeds niet veel genaderd, al hebben beide partijen wat franje-eisen laten vallen. Zaterdagavond somde Herter nog eens de minimum eisen van het Westen op: recht op han- having van troepen in Berlijn en vrije toegang tot de stad. Het Westen zal nooit de DDR erkennen. Gromyko zei toen dat hij dan ook maar zijn uiterste condities bekend zou maken: de westelijke troepen moeten weg of er moeten Russische een heden aan worden toegevoegd. De Sovjet- Unie zal nooit een Berlijnse regering aanvaarden, die ook Oost-Berlijn zal om vatten. Gistermiddag deden de westelijke mi nisters een tegenaanval op Gromyko's beschuldiging dat West-Berlijn een broei nest van spionage, sabotage en propagan da zou zijn. Die beschuldiging past beter op Oost-Berlijn, zeiden zij. Herter voeg de eraan toe dat de Amerikaanse RIAS- zender in West-Berlijn nooit opgeheven zal worden. „Die zender vertelt louter de waarheid en wij willen die waarheid niet onthouden aan de twee op iedere drie Oostduitsers die ernaar luisteren". Opgewekt lachend reageert Koning Boudewijn op de stormachtige toe juichingen, die hem ten deel vielen bij zijn terugkeer in Brussel van zijn be zoek aan de Verenigde Staten. BRUSSEL (Reuter) Prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Calabaria zullen in de Belgische hoofdstad in het huwelijk treden. Het huwelijk zal zowel kerkelijk als burgerlijk in Brussel vol trokken worden, zo is dinsdag van Bel gische regeringszijde medegedeeld. Paus Joannes XXIII zal het paar zijn zegen geven tijdens een afzonderlijke plechtig heid in Rome op 1 juli. Op verzoek van de Paus heeft men tot deze wijziging besloten. Dit verzoek is maandagavond besproken op 't koninklijk paleis te Laeken. Daarna werd het ter sprake gebracht op een speciale kabinets vergadering, die vanmorgen werd ge houden. Bij een auto-ongeval in de gemeente Geffen is gisteren de heer J. Zegers uit Schayk, lid der Eerste Kamer en alge meen voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, vrij ernstig ge wond. Zijn vrouw kreeg ernstige verwon dingen. Beiden werden overgebracht naar het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch. Op weg naar Den Bosch wilde de heer Zegers in de gemeente Geffen een voor hen rijdende vrachtauto met aanhang passeren. Pas op het laatste ogenblik werd hij gewaar, dat daarvoor nog een vrachtauto reed. Hij moest toen voor een tegenligger afremmen en raakte daardoor de macht over het stuur kwijt. Zijn auto slipte dwars over de weg en botste links van de rijweg tegen een boom. Op weg naar een felle uitslaande brand in het dorp Bavel is gisteravond in de om geving van Breda op de Bavelseweg een brandweerauto van de vrijwillige brand weer van Ginneken ten gevolge van het gladde wegdek geslipt. De wagen draaide om zijn as en botste tegen een boom. Vijf brandweerlieden werden van de wagen geslingerd en moesten met verwondingen in het Laurensziekenhuis te reda worden opgenomen. Vier van hen kregen onder meer fracturen en hersenschuddingen. Een van hen kon dezelfde avond het ziekenhuis verlaten. De Bredase brandweer assisteerde bij de brand in een meubelfabriek te Bavel, waarvan de showroom en de opslagruim te totaal uitbrandden. Ruim 1200 voor ver zending opgeslagen stoelen, tafels en dres soirs gingen verloren. De schade loopt in de tienduizenden. Vijf Aziatische kerkleiders hebben zon dag tegenover leden van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard dat de regeringen van communistisch China en Noord-Korea zich van martelingen van en massamoord op christenen in hun landen bedienen in een poging om het christendom aldaar uit te roeien. In de Stadsschouwburg te Haarlem zijn gisteren de toneelprijzen voor het seizoen 1958-1959 toegekend aan Ida Wasserman, die de „Théo d'Or" kreeg, en Paul Steenbergen, die de „Louis d'Or" verwierf. Anny de Lange en Joan Remmelts verwierven elk een zilveren medaille, Ina van Faassen en Hans Tiemeyer elk een bronzen me daille. De foto laat de uitreiking door burgemeester Cremers aan mevrouw Ida Wasserman zien. Voor een verslag van de feestelijke plechtigheid zie pagina 9. Advertentie een verrukkelijke lekkernij van Roomijs, Cake, Slagroom en Vruchten 3-pers. 1.50 - 6-pers. 3.- 9-pers. 4.50 Alleen bij le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 5362 Advertentie Voor le soort prima jong naar voordelig, voedzaam en gezond. Let ook vooral op onze speciale woensdagse gehaktdag 250 gram overheerlijke LEVERWORST IJMOND'S ROEM 65 ct. H. SP EE - PLEIN 1945 no. 53 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 STURKA SPORTKIEDING

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1