POLAROID Panda en de Gouden Bij! Conjunctuurver betering in het eerste kwartaal duidelijk zichtbaar Het weer wordt minder vast Effecten -en Geldmarkt GD Wereldnieuws Tussentijdse cijfers zvorden node gemist lflet allemaal tegelijk... MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Export-Financiering Mij. boekte hogere winst Wereldhaven hervat dividendbetaling Levensverzekeringen Irak verlaat sterlingzone ZONNEFILTER KAPT REFLECTIES rust voor kostbare ogen Aandelen- en obligatie emissie Duyvis Fokker in Brazilië Bevredigende omzetten bij Simon de Wit Bevredigend resultaat Bontekoning en Aukes Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Help zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. VRIJDAG 5 JUNI 1959 (Van onze financiële medewerker) IN EEN TIJD dat de conjunctuur zich langs lijnen van geleidelijkheid beweegt en zich dus geen grote schommelingen in de ontwikkeling van het bedrijfsleven voor doen, is het minder bezwaarlijk dat men bij de beoordeling van positie en resultaten der nationale ondernemingen uitsluitend op de jaarcijfers en de daarop gegeven toelichting moet afgaan. Maar in een periode als die wij thans beleven, waarin van een min of meer scherpe opwaartse ombuiging van de conjunctuurcurve kan worden gesproken, treedt de voorsprong, welke men op dit punt, in de V. S. bezit., wel scherp aan het licht. Van de meeste ondernemingen aldaar zijn de cijfers over het eerste kwartaal van het lopende jaar reeds gepubliceerd en men heeft daarin dus een houvast voor de beoordeling van de aandelen der betrokken ondernemingen. Ten onzent zijn we zoals bekend nog lang niet zover. Er zijn zelfs tal van ondernemingen, die het jaarverslag over 1958 nog niet hebben gepubliceerd en ten aanzien van welker resultaten over het afgelopen jaar men dus nog ten enenmale in het duister tast. Slechts de grote internationale concerns en enkele andere, bijvoorbeeld de K.L.M. en de Indola, publiceren tussentijdse cijfers, maar de directies van de meeste Neder landse ondernemingen hullen zich een jaar of langer in volkomen stilzwijgen. Men is in de financiële wereld al blij als in jaarverslagen of op de jaarvergadering ook iets over de gang van zaken in het lopende jaar wordt gezegd, ook al wordt daarbij doorgaans de uiterste voorzichtigheid betracht. Het rijn intussen deze mededelingen, in het jaarverslag of op de jaarvergadering verstrekt, welke in hun algemeenheid de aandelenmarkt op de Amsterdamse beurs in een vaste stemming doen volharden, zij het dan ook dat af en toe een reactie in treedt, welke tot dusver echter in het licht van de daaraan voorafgaande koersstij ging van bescheiden omvang is. Naarmate de jaarverslagen over 1958 binnenkomen, wordt het meer en meer duidelijk dat de bestedingsbeperking, waartoe in de loop van 1957 maatregelen werden getroffen, bjj de meeste ondernemingen tot een te ruggang van omzet en winsten heeft ge leid. ook al zijn de uitgekeerde dividenden tot dusver niet tegengevallen. Volgens het Financieel Dagblad hebben van de 279 maatschappijen, waarvan de aandelen ter beurze worden genoteerd en die hun jaar cijfers hebben gepubliceerd, 131 een on veranderde uilkering gedaan, of evenals het voorgaande jaar, het dividend gepas seerd, terwijl 87 het dividend hebben ver hoogd en 41 het hebben verlaagd. Dit kan zonder twijfel als een bemoedi gend symptoom worden beschouwd, omdat men van de directies der Nederlandse ondernemingen niet gewend is dat zij de uitkering van dividend voorstellen als dit niet op de een of andere wijze is verant woord. Die verantwoording kan liggen in de aanwezigheid van een dividendreserve, dan wel in een overigens sterke reserve- positie, maar deze gevallen zijn zeldzaam. Zijn de uitkomsten van het afgelopen jaar zodanig dat op grond daarvan tot ver laging of passering van het dividend zou moeten worden besloten en wordt niette min een uitkering aan aandeelhouders ge daan, dan geschiedt zulks doorgaans op grond van de verbetering, welke sinds het einde van het afgelopen jaar is ingetreden en die de verwachting rechtvaardigt dat de resultaten van het lopende jaar zich van die van het voorgaande gunstig zullen onderscheiden. Deze figuur komt men thans nog al eens tegen, zowel bij de ondernemingen, welke zich met hun pro- duktie op de consumptie, als bij die. welke zich op de produktie van zogenaamde ka pitaalgoederen richten. Men krijgt hieruit sterk de indruk dat de periode van be stedingsbeperking voor een periode van bestedingsverruiming heeft plaats ge maakt, hetgeen trouwens ook blijkt uit de geleidelijke toeneming van de in 1958 sterk beperkte invoer. Advertentie Niet alle huisvrouwen over de hele wereld koken tegelijk. Maar één ding hebben ze gemeen: voor het binden van groenten, soepen en sausen gebruiken zij Maizena Du- ryea - het ideale bindmiddel. Wat de particuliere bestedingen betreft, wijzen de over de detailhandel gepubli ceerde gegevens op grotere aankopen van het publiek, niet alleen voor de dagelijkse gebruiksgoederen, maar ook voor produk- ten en fabrikaten, welke min of meer als een soort luxe kunnen worden beschouwd. Zo is het bijvoorbeeld opmerkelijk dat de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van gouden en zilveren werken Gerritsen Van Kempen, die het saldo van haar be- drijfsrekening van 426.114 in 1957 tot 65.960 zag dalen en het dividend op de gewone aandelen ditmaal passeert, in haar verslag constateert dat de bestedingsbe perkingspsychose voor haar artikelen thans blijkbaar vrijwel uitgewerkt is. De fabriek werkt weer de volle achtenveertig uur per week om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Men kan hieruit de con clusie trekken dat het publiek zich weer grotere uitgaven veroorlooft, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de geleidelijke uitbreiding van het afbetalingskrediet, waaruit een groter vertrouwen in de ont wikkeling van de maatschappelijke wel vaart spreekt. Het is nu maar de vraag of in de periode van opgaande conjunctuur, welke thans wordt verwacht, het evenwicht zal kunnen worden bewaard tussen het verbruik en de nationale besparingen, welke nood zakelijk zijn om via de industriële inves teringen de werkgelegenheid in ons land op peil te houden. Het gevaar is altijd aanwezig dat. men van het ene uiterste in het. andere overslaat, waarvan dan een nieuwe recessie of erger, dan wel een periode van nieuwe inflatie het gevolg is. Prof. Pen te Groningen heeft daarover hoger niveau hebben kunnen bereiken. een artikel geschreven in Elseviers Week blad en blijkt op dat punt niet volkomen gerust te zijn. Hij wijst op het haast schrikwekkende investeringsprogramma, dat in de .jongste industrialisatienota is ter tafel gelegd, maar ook op de woningbouw, het Deltaplan, de voor onze toekomst zo belangrijke investeringen in de onderwijs sector en de verbetering van het wegen net welke alleen zonder inflatie kunnen worden gerealiseerd, indien er een lagere consumptieve besteding is dan de huidige. Hij vreest dat Nederland èn zijn Deltaplan, èn zijn woningen, èn zijn investeringen, èn zijn bromfietsen èn zijn televisietoestel len wil hebben en hij vraagt zich af of de uitbreiding van het autopark, de tclevisie- apparatuur, het sherrvverbruik en het op de Rivièra gerichte toerisme, te rijmen is met de wens tot geweldige structurele verbetering. Men weet dat de nationale besparingen in de jaren 1956 en 1957 niet meer dan ongeveer 17 percent van het nationaal inkomen hebben bedragen en dat 1958 een verbetering tot ongeveer 19Vi percent heeft te zien gegeven. Men is het er echter over eens dat de spaarquote in 1959 ten minste 20 percent za! moeten bedragen om tot het gewenste economisch evenwicht te komen. De grootste besparingen vinden plaats in de bedrijven, die in 1958 onder andere 80 percent van hun nieuwe investeringen uit de bedrijfswinst hebben gefinancierd. Ten aanzien van deze besparingen behoeft er ons inziens geen grote ongerustheid te bestaan, omdat de directies van de meeste Nederlandse ondernemingen zich. zoals gezegd, kenmerken door een conservatief beleid en ook in het lopende jaar. als naar verwacht mag worden, in vele gevallen de winsten weer groter zullen zijn dan in hel voorgaande jaar. daarvan ongetwijfeld weer het grootste deel voor vernieuwing en verbetering in het bedrijf zullen houden. Besparingen Een gelukkige omstandigheid is in dit opzicht ook dat de particuliere besparin gen gedurende de laatste jaren in steeds sterkere mate geschieden via de verzeke ringsmaatschappijen en de pensioenfond sen. die de hun verschuldigde premies komen opeisen en aan de betaling waar van men zich niet zonder schade kan onttrekken. Dit zijn min of meer automa tische besparingen, welke allengs een be langrijk aandeel betekenen in de kapitaal vorming. welke voor de instandhouding en de uitbreiding van het nationale pro- duktie-apparaat nodig is. Niettemin is een waarschuwing als die van prof. Pen te recht. ook al omdat de langdurige en om vangrijke koersstijging van de aandelen markt, al brengt zij op zich zelf geen verrruiming van de geldcirculatie teweeg, toch tot een vergroting van dc particuliere bestedingen leidt. Aan genoemde koers stijging schijnt nog geen einde te komen. De opleving van de conjunctuur in de V.S., met name ook die in West-Duitsland, leidt ook tot de aankoop van aandelen op bui tenlandse beurzen. Waarvan deze week de aandelen AKU in sterke mate hebben ge profiteerd. terwijl ook vele andere in dustriële aandelen en de bankaandelen een Adv er ten ti" De- Export-Financiering Maatschappij boekte blijkens het verslag over 1958 aan interest 2.421.035 (v.j. 2.328.485) en aan provisie 1.331.753 (1.306.524): anderzijds daalden algemene onkosten, kostenlenin- gen enzovoorts van ƒ2.236.994 tot 1.997.891 waarna een saldo winst resteert van 1.754.896 (v.j. 1.398-015). waaruit wordt toegevoegd aan de statutaire reserve f 350.979 (v.j. 279.603). aan reserve diverse doeleinden 1.101.917 (883.399). waarna een dividend wordt voorgesteld van vijf percent (onv.). Besloten werd dc beheersvorm te wijzi gen in de in ons land gebruikelijke vorm, te weten een normaal bevoegde directie, werkende onder toezicht van een raad van commissarissen. Wat de financiële struc tuur der vennootschap betreft, wordt ver meld, dat het in 1958 mogelijk is gebleken de langlopende obligatieleningen te plaat sen. tot een totaal bedrag van 130.000.000. Daarnaast kon in principe een regeling met de Nederlandsche Bank worden ge troffen. welke voorziet in de mogelijkheid van herdiscontering van wissels en/of promessen, voortvloeiende uit financie ringstransacties der maatschappij, tot een beloop van 50 miljoen. Met de banken/aandeelhouders werd in principe overeenstemming bereikt over het. verstrekken van een rekening-courant faciliteit aan de vennootschap. Door deze beide faciliteiten wordt te zamen met de obligatieleningen voorzien in de financieringsbehoeften der vennootschap, niet alleen voor wat de bestaande porte feuille betreft, maar ook voor een hervat ting van de werkzaamheden op het gebied van de financiering van de Nederlandse export. De kredietportefeuille bedroeg aan het einde van het verslagjaar in hoofdsom f 575.000.000,Vergeleken bij ultimo 1957 betekent dit een vermeerdering van onge veer f 2.000.000.Gedurende het verslag jaar is er in hoofdsom op de verleende kredieten 160.000.000,opgenomen en f 37.000.0000,afgelost, zodat het op debi teuren uitstaande bedrag in hoofdsom is vermeerderd met 123.000.000 tot 312 mil joen. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening heeft: de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen de Wereldhaven te Rotterdam over 1958, blijkens het verslag, een winst behaald van 207.359. Over 1957 werd een verlies geleden van 176.980. dat door reserves gedekt werd. Met een voorstel tot uitke ring van 4 percent dividend hervat de n.v. de dividendbetaling. De inkomsten be stonden onder andere uit een saldo be- drijfsrekeningen ad 449.436 (vorig jaar 299.783) en een exploitatie opbrengst panden ad 371.221 157.439). De noodzakelijkheid om de in vorige jaren verminderde reserves aan te vul len over 1958 wordt aan de algemene reserve f 172.192 gedoteerd en de ge ringe liquiditeit laten niet toe een hoger dividend voor te stellen. De directie ziet met gerechtvaardigd optimisme de toe komst tegemoet. In alle afdelingen en dochterondernemingen verminderden de zorgen aanmerkelijk en werden deze grotendeels zelfs omgezet in winsten. Volgens het C.B.S. is in april voor 335,5 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan 170,4 miljoen kapi taal-, J' 142.3 miljoen rente- en 22,8 mil joen volksverzekering. In het eerste kwar taal van 1959 is voor 1383,5 miljoen aan levensverzekeringen afgesloten, te weten 649,1 miljoen kapitaal-, 644,7 miljoen rente- en 8.9.7 miljoen volksverzekering. In dezelfde periode van het vorige jaar beliepen deze cijfers respectievelijk 1244,4, 589,8, 563,4 en 91,2 miljoen gulden. BAGDAD (Reuter/UPI) Premier Kassem van Irak heeft bekendgemaakt, dat Irak besprekingen met Groot-Brittan- nië voert om uit het sterlinggebied te tre den. Het overleg verkeert in zijn „laatste stadium''. Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn vastbesloten uit het sterlinggebied te treden, doch wij zullen vrienden blijven met Groot-Brittannië. Brigade-generaal Kassem heeft eerder verklaard dat Irak „volgende week" de overeenkomst met de Verenigde Staten voor economische hulpverlening zal opzeggen. De Iraakse regering heeft het Eisenhower-plan afge wezen kort nadat Groot-Brittannië had toegestemd in de levering /an straalvlieg tuigen en andere moderne wapens. Advertentie 1959 wordt een jaar waarin nóg meer Ilicht.als-een-veer. Uw zonnebril weegt Nederlanders voor 100', genieten van [nog geen 11, uw clip-over maar 4.6 gr. zonlicht. Met Polaroid zon-, nebrillen wordt kijken een feest. Vroeger verduisterde donker glas het kyk-ge- noegen. Polaroid zonnefil- ters kappen onnutte re flecties af. Alleen 'zuiver- zien'-lioht bereikt uw - kostbare - ogen. Vermoei ende schittering van een glinsterend wegdek, van bruisende golven of reflec terend autolak wordt ver leden tijd: u ziet. helder, duidelijk en vooral... mak- IN HOLLAND NOW Those unique sun filters - best for your eyes - running their second successful year in Holland. No wonder. Polaroid sunglasses have exclusive stop- glare guarantee, provide you with thrilling days-of-sunshine. Enjoy colour - be smart - with Polaroid sunglasses. BEST UNDER THE PUN I Zie het ver schil met Polaroid sun glasses - mor gen reeds. Polaroid zon nebrillen, voor elkgezichteen flatteus mon tuur f 19.- tot f 25.-. Clip-overs, de vederlichte uitkomst voor brildragers - voor elke bril 14.-. Polaroid kelijk. D&t is genieten van de zomer, van de zon, van uw vakantie.leen passend model - f De Polaroid lenzen zijn buigzaam, vrij- sunglasses uitsluitend bfj de opticien, wel onbreekbaar, splintervrij en de vakman voor het beter zien. SUNGLASSES IT and pnuonin. reffislered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge. Ma." U.S.A. Op 12 juni stelt de Hollandsche Bank- Unie de inschrijving open op nominaal 1.960.000 gewone aandelen in stukken groot nominaal f 1000 aan toonder ten laste van dc Koninklijke Fabrieken T. Duyvis Jzn. n.v. te Koog aan de Zaan. Koers van uitgifte is 110 percent. De aan delen delen voor de helft in de resultaten over 1959 en ten volle in die over de vol gende jaren. Dc inschrijving is uitsluitend voor houders van claims. Inlevering van een claim geeft recht op toewijzing van een gewoon aandeel. De claimhandel be gint maandag 8 juni a.s. Tevens worden (er vrije inschrijving aangeboden nominaal 2.000.000 4% per cent 15-jarige obligaties 1959, in stukken van 1000, tegen 99 percent ten laste van de firma Duyvis. Hiervan is f 500.000 obli gaties reeds geplaatst. De eerste vijf jaar is er geen aflossing, daarna aflossing a pari in tien gelijke jaarlijkse termijn. Vervroeg de algehele of gedeeltelijke aflossing is de eerste tien jaren niet toegestaan. Officiële beursnotering van aandelen en obligaties wordt aangevraagd. Doel van de emissie is de verdere mo dernisering in de bedrijven die nog nieuwe investeringen zal vergen. Er zijn plannen om de werkwijze in de oliefabriek te wijzi gen. De opbrengst van de emissie zal deels bestemd zijn voor de verwezenlijking van dit project en deels om te voorzien in de groeiende behoefte aan bedrijfsmiddelen, voortvloeiende uit de vergroting van de omzetten. Na deze emissie zei het uit staande gewone aandelenkapitaal 4.000.000 bedragen, zodat het totale geplaatste kapi taal dan 4.530.000 groot is. In het verstreken deel van het lopende boekjaar waren de fabrieken goed bezet en de financiële resultaten gunstiger dan die over de overeenkomstige periode van 1958. Dc directie vertrouwt, dat de be drijfsresultaten over 1959 niet. bij die van 1958 zullen ten achter blijven. De Braziliaanse politie heeft een van de directieleden van het assemblagebedrijf van Fokker in Galcao. de Nederlander An ton Rooth verhinderd naar Nederland te gaan. Dit gebeurde krachtens een gerech telijk bevel volgens welk alle twaalf direc tieleden in Brazilië moeten blijven. Enke le directeuren worden beschuldigd van smokkelarij en andere overtredingen. Het assemblagebedrijf is, zoals bekend, geslo ten en de directie heeft een faillissement aangevraagd (UPI) De directie van Simon de Wit n.v. is niet ontevreden over de omzetontwikkeling in 1959. aldus heeft zij aandeelhouders in de te Zaandam gehouden jaarvergadering medegedeeld. Wel vertonen de winstmar ges nog steeds een neiging tot dalen. Me de gezien seizoensinvloeden werd het moei lijk geacht een voorspelling te doen over de uiteindelijke resultaten. Op het ogenblik wordt een in eigen be zit zijnd winkelpand in Zaandam ver bouwd tot. de eerste „supermarkt" van het bedrijf. Met de kosten exclusief de goe derenvoorraad, is een bedrag gemoeid van ongeveer 750.000. Het is mogelijk dat Zaandam niet de primeur krijgt, indien ergens anders een geschikt winkelpand kan worden overgenomen. Bij de financiering zal de directie de tot nu toe gevolgde poli tiek voortzetten, namelijk de verkoop van panden aan institutionele beleggers, daar na in huur met optie tot terugkoop. Ge poogd wordt een redelijk evenwicht tussen eigen en vreemd kapitaal te handhaven. 47. Joris schreed onbekommerd voort door de uitgestrekte grot, maar Panda voelde zich steeds minder op zijn gemak. „Joris", smeekte hij, „ik wil terugik wil naar boven.....'" „Ei, ei, manneke, ge wilt hogerop?", sprak Joris. „Wel, dit ver langen siert u! En ge krijgt uw zin, want zoals ge ziet voert deze gang op waarts". „Maar zo verdwalen we nog'.", riep Panda angstig. „En dan zien we nooit het daglicht meer!" „Dal aanschouw ik nu reeds", zei Joris kalm. „Wendt uw blik omhoog en ge zult zien, dat we niet ver van de uitgang zijn". Joris had gelijk; in de verte was een lichtschijnsel zichtbaar en onwillekeurig versnelde het tweetal zijn pas. „Hè, ik zal blij zijn, als we deze ake lige grot, kunnen verlaten", hijgde Panda, toen zij d.e uitgang naderden. „Akelige grot?", zei Joris misprijzend. „Hebt ge dan geen oog voor al het schoons, dat de na tuur hier heeft gewrocht? Bekijk eens deze fraaie druipsteenvormenzo regel matig als soldaten in het gelidals „...Tanden in een gebit", vulde Panda aan. „Joris, ik vind het griezelig. En hier heb ik het gevoel, alsof ik in de bek sta va.n een of ander monster. Al die scherpe.Hij brak af en staarde met grote ogen naar buiten. „Joris!", kreet hij. Kom eens gauw kijken 1 Het saldo exploitatierekening over 1958 van de n.v Houthandel voorheen Bonte koning en Aukes te Amsterdam heeft 495.361 bedragen 520.629». De in komsten uit deelnemingen beliepen 13.9.864 (f 120.552) en aan interest 410.463 446.178). Na toevoeging aan de reserve diverse belangen van 434.871 474.744) is het winstsaldo f 611.214 612.586). Voorgesteld wordt, zoals be kend, onveranderd 9 percent dividend. De exploitatie van de rederijen waarin de vennootschap participeert was door de slechte situatie op de vrachtenmarkt niet lonend. De directie meent ook voor 1959 een redelijk resultaat te mogen ver wachten. Nieuwe kleine Renault De Renaultfabrieken hebben opening van za ken gedaan over de kleine wagens waarmee zij opnieuw de strijd willen aanbinden met de Volks wagen en Fiat. Men heeft de 5 pk-motor van de Dauphine van de achterzijde overgebracht naar de voorkant in vier nieuwe modellen: een bestel wagen. een lichte truck, een licht bestelwagentje voor het platteland en een „microcar". een acht- persoons busje. De gemiddelde topsnelheid van alle wagens is 90 km. per uur; hun benzinever bruik is volgens de fabriek 9 liter per 100 km. Eurofund Inc. Eurofund Inc.. het eerste Amerikaanse beleg gingsfonds. dat een grote portefeuille aandelen uit de landen van de Europese Gemeenschappe lijke markt zal vormen, is zijn werkzaamheden begonnen. Namens bet emissiesyndicaat beeft J. Russel Forgan aan de president-commissaris van Eurofund. S. Sloan Colt. cheques tot een totaal bedrag van 19.162.500 dollar overhandigd, zijnde de opbrengst van de geplaatste Eurofund-aan- delen. Olic-cxploratic in Sahara De Standard Oil ot New Jersey, de Franse on derneming Petropar en de Compagnie Frangaise des Pétroles Algóriermes hebben een overeen komst gesloten betreffende exploratiewerkzaam heden in de Algerijnse Sahara. Het is een gebied ■van 20.000 vierkante kilometer in de Grand Erg, ten zuiden van Tunesië. De Standard Oil wordt vertegenwoordigd door een dochtermaatschappij, de Compagnie Esso Sahariennc. Euro-voorzitters naar V.S. De voorzitters van de uitvoerende organen van de Europese Gemeenschappen, de heren Hall- stein. Hirsch en Finet, zullen binnen enkele da gen naar de Verenigde Staten vertrekken voor een verblijf van twee weken. Gedurende liet eer ste deel van hun reis zullen zij de gast zijn van de Amerikaanse regering, waarna zij contact zui len opnemen met dé belangrijkste sectoren van het openbare leven. Erhard in Washington De Westduitse minister van Economische Zaken Ludwig Erhard voert momenteel in Washington besprekingen met functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken. Erhard wilde nog geen commentaar leveren op het bericht dat Adenauer aanblijft als bondskanselier. Beurs Montreal Vijftien landen hebben samen driehonderd stands op de eerste internationale beurs van Montreal in Canada, die donderdagavond geopend is. De beurs duurt tien dagen; Frankrijk is het sterkst vertegenwoordigd. Advertentie Houd altijd Rennies bij de hand Dan kan overtollig maagzuur u niet deren. Die één of twee tabletten doven uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Ge makkelijk in te nemen die Rennies - onop vallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien Minderjarig. Na inmenging van de Bel gische autoriteiten, onder wie minis ter Wigny, heeft het Franse vreemde lingenlegioen een minderjarige Belg vrijgelaten die zich anderhalf jaar ge leden voor het legioen liet ronselen. Beledigend. De Parijse politie heeft een speciale editie van het uiterst rechtse tijdschrift „Jeune Nation" in beslag genomen omdat er een spotprent van president. De Gaulle in voorkomt die beledigend wordt geacht. Myserin. Deskundigen van het microbio logisch instituut te Moskou hebben een nieuw antibioticum „mycerin", ont wikkeld, dat in vele gevallen doelma tiger werkt dan penicilline of strypto- mycine, zo is in Moskou bekendge maakt. Record. De 56-jarige Amerikaanse „vlie gende grootvader", Max Conrad, heeft het afstandsrecord voor lichte eenmo- terige vliegtuigen geslagen door in 58 uur en 36 minuten bijna 12.400 km. zon der tussenlanding af te leggen. Hij vloog in een „Piper Comanche" van Casablanca over de Atlantische Oce aan en het Amerikaanse continent naar Los Angeles. Het record ongeveer 11.000 km. stond sinds vorig jaar op naam van de Amerikaan Pat Boling. Uitstel. Te Luxemburg is bekendgemaakt dat de bijeenkomst van de Raad van Ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die vrijdag 5 ju ni zou worden gehouden, is uitgesteld. In deze bijeenkomst zou de kolensitua- tie worden besproken. Een woord voerder van de Hoge Autoriteit deelde mede, dat. de Hoge Autoriteit heeft voorgesteld, dat de ministers om streeks medio juli zullen vergaderen. Voordracht. De Lati.insamerikaanse UNO- delegaties in New York hebben beslo ten de Peruaan dr. Victor Andres Be- launde voor te dragen als president van de volgende Algemene Vergadering. Dam. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft een ontwerp goedgekeurd voor de bouw van een grote dam in de Eufraat die een half miljard gulden zou kosten. De dam moet in vijf jaar worden gebouwd tus sen Aleppo en Deir Ezzor. Dodende straal. In de Verenigde Staten worden proeven genomen met een do dende straal, doch de vooruitzichten zijn niet erg hoopgevend, zo heeft dr. York, hoofd van een afdeling voor on derzoek van het Amerikaanse departe ment van Defensie verklaard voor een commissie van het Huis van Afgevaar digden in Washington. Het departement heeft honderd miljoen dollar beschik baar gesteld voor onderzoek naar stra len voor het onderscheppen van raket ten, zo deelde hij mede. Radio-activiteit. De radioactieve neer slag van kernontploffingen is in Italië tussen december 1956 en december 1958 ongeveer twintig maal zo groot, geworden, aldus meldt het Italiaanse nationale centrum voor kernonderzoek. Times. Het gewraakte artikel in de Lon- dense Times, waarin werd gezegd dat de minister van Buitenlandse Za ken. Selwyn Lloyd. zou worden over geplaatst, is ook opgenomen in de wcekëditie van de Times. Een socia listisch parlementslid zal dinsdag in het Lagerhuis de regering voorstellen de Times te nationaliseren. Over dit voorstel heeft de Times met geen woord gerept. Weggelaten. In de nieuwe geschiedenis van de Russische communistische partij is de naam van de 78-jarige president Voro- sjilof weggelaten uit de rij dergenen die premier en partijleider Kroesjts- jev steunden in zijn strijd tegen de an- ti-partijgroep van medio 1957. Vorosji- lovs naam komt ook niet voor bij de opsomming van personen die „vast besloten tegen Molotov, Malenkov, Kaganovitsj en Sjepilov optraden. Verdienstelijk. De „Prijs van Europa", die de Raad van Europa elk jaar toe kent aan een stad die zich verdienste lijk heeft gemaakt voor de Europese ge dachte, is dit jaar verleend aan Istan- boel. Vorig jaar kregen Den Haag en Wenen de prijs gezamenlijk. Bezoek De president van de nieuwe Afri kaanse républiek Guinea, Sékou Touré 7.al eind oktober op uitnodiging van pre sident Eisenhower een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Behoud. Het bestuur van de UNESCO, de UNO organisatie voor onderwijs en cul tuur. heeft eenstemmig een plan goed gekeurd om oude tempels lie door wer ken aan de Aswan-dam in Egypte verlo ren zouden gaan, voor vernietiging te behouden. Egypte had om internationa le hulp verzocht omdat het niet alleen voor het behoud der tempels kan zor gen. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een depressie in de richting van de Zwarte Zee, is boven Polen en Rusland de luchtdruk gestegen, zodat daar een flink hogedrukgebied tot. ontwikkeling kwam, daarentegen is in Frankrijk, Engeland en ook in ons land de barometer gedaald, tengevolge waarvan er boven West-Europa een vlak lagedruk gebied ontstond. Hierdoor werd het weer er minder vast. In Engeland en Frankrijk viel daarbij plaatselijk vrij veel regen. Midden op de oceaan koerst een actieve depressie naar het zeegebied tussen IJs land en Schotland. Deze kan het weer in Nederland morgen niet beïnvloeden. Het zal morgen dan ook nog vrij warm weer zijn, maar door de nabijheid van het eerde)" genoemde vlakke gebied van lage luchtdruk, zijn er wel plaatselijk onweers buien mogelijk. WEERRAPPORTEN Zaterdag 6 juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 4.50 uur, onder 20.36 uur. Maanstanden 6 juni 14 juni 20 juni 27 juni 12.53 uur 6.22 uur 21.00 uur 23.12 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 5 juni Hoog water 3.07 en 15.30 uur. Laag water 11.02 en 23.24 uur. Zaterdag 6 juni Hoog water 3.42 en 16.05 uur. Laag water 11.42 en uur. Temperaturen buiten- Ml en binnenlandheden hf) c morgen uur. Neerslag: «3 2 laatste 24 uur Zz g Ji SE S Den Helder onbewolkt ozo 18 0 Ypenburg licht bew. ono 16 0 Vlissingen licht bew. zo 16 0 Eelde onbewolkt ozo 16 0 Twente licht bew. ozo 17 0 De Bilt onbewolkt ozo 17 0 Eindhoven onbewolkt ozo 17 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzo 19 0 Helsinki geheel bew O 16 0 Stockholm onbewolkt wzw 15 0 Oslo zwaar bew. O 14 0 Kopenhagen onbewolkt O 13 0 Aberdeen geheel bew windst, 9 0 Londen licht bew. ozo 16 0,5 Amsterdam onbewolkt O 17 0 Brussel onbewolkt windst. 18 0 Parijs zwaar bew. w 17 1 Bordeaux mist windst. 16 10 Grenoble zwaar bew. windst. 16 0 Nice half bew. nnw 16 0 Berlijn onbewolkt zo 15 0 Frankfort onbewolkt nno 16 0 München onbewolkt O 12 0 Zürich onbewolkt w 13 0 Genève zwaar bew. windst. 16 0 i .ocarno geheel bew windst.. 19 0 Wenen onbewolkt windst. 11 0 Tnnsbruck onbewolkt wzw 12 0 Rome licht bew. o 19 0 Ajaccio zwaar bew. ono 17 0 Madrid half bew. zo 13 8 Mallorca licht bew. windst. 17 0 Algiers onbewolkt windst. 16 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2