Caballero 0 0 a r Velsen en Beverwijk in eerste klasse opgenomen KEIP Prinses Paola wordt vandaag in Brussel verwacht TO bp bprlFbpn Hjh Van dag tot dag Herclassificatie 99 gemeenten Verschil in huurpeil tussen stad en platteland niet verminderd Zeef de zon Optiek 'n Horloge van KAN I. KAN zomerrokken 7.95 0/3 dé" *raatótoeL 3 ie vereissiim Zoekt U iets beters? Mijnenveger vond dode van overvaren coaster Prins Albert viert morgen zijn 25 ste verjaardag OK Rekwest aan de minister Lager marinekader vraagt salarisverhoging Geslaagd en dan Algerije blijft hoofdpunt der militaire begroting AMSTERDAM-HAARLEM - DEN HAAG - ROTTERDAM Haarlemse vrouw sinds 27 mei vermist Singapore onafhankelijk na 140 jaar koloniaal bewind Rijnhotel in Rotterdam geopend Jaarvergadering van Prot. Chr. Werkgeversverbond Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 5 JUNI 19 5 9 De achtergrond van Adenauers weige ring te elfder ure om de C.D.U.-kandida- tuur voor het bondspresidentschap te aanvaarden, kan aan de hand van de vol gende punten worden geschetst: Ten eer ste: de tegenwerking van de grote meer derheid der C.D.U.-fractie tegen Ade nauer's streven om Etzel en niet Erhard naar voren te schuiven, overtuigde de bondskanselier er van dat zonder hem de regeringspartij een onstabiele eenheid zou vormen, met alle gevolgen van dien voor het regeringsbeleid. Ten tweede: Adenauer wenst pertinent niet dat Erhard voorstander van een Vrijhandelszone en geen overtuigd aan hanger van de op intieme Frans-Westduit- se vriendschap gebaseerde Europa-poli tiek van de bondskanselier hem zal op volgen. Ten derde: het debat achter de schermen over de presidentsverkiezing op 1 juli te West-Berlijn, waarbij socialis ten en Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier, alsmede enkele andere C.D.U.-ers bleven vasthouden aan West-Berlijn, toonde aan dat er een groeiende onwil te Bonn be staat tegen de tactiek der westelijke mi nisters op de Geneefse conferentie. Ade nauer is het met de westelijke ministers eens dat de presidentsverkiezing op 1 juli te Berlijn onnodige spanning schept. De gevolgen van Adenauer's besluit zijn nog niet te overzien, maar men kan er van op aan, dat het in elk geval tot het volgende zal leiden: Ten eerste: het ambt van bondspresident, zo moeizaam en suc cesvol door professor Heuss op een hoog niveau gebracht, daalt er door in aanzien. Er is met de presidentskandidatuur door de grootste partij, de C.D.U., een klein half jaar gesold. Het slot is, dat toen men tenslotte de po pulairste politicus, Adenauer, voor het ambt warm had gemaakt, deze gevierde politicus het niet over zijn hart kon ver krijgen afscheid te nemen van de politiek van de dag. TTen tweede: de populariteit van Ade nauer, tien jaar lang gedragen door da verende politieke successen, zal door dit besluit stellig afnemen. Geen politicus kan het zich veroorloven, eerst de kandi datuur voor het hoogste ambt in de staat te aanvaarden en deze daarna terug te ge ven. Geen politicus ook kan het in een de mocratie de kiezers duidelijk maken dat hij op 83-jarige leeftijd onmisbaar is en dat het dan nog geen tijd is de teugels uit handen te geven. Ten derde: de positie van minister v,an» Economische Zaken Erhard die meen de rechten op het kanselierschap te kun nen doen gelden wordt door Adenauer's handelwijze wel bijzonder pijnlijk. Het is hem de laatste weken doorlopend duide lijk gemaakt dat hij niet de geschikte man wordt geacht om de politiek van Adenauer voort te zetten. Thans moet hij er, naast Adenauer, voor zorgen dat diezelfde poli tiek zal leiden tot een nieuwe verkiezings zege voor de C.D.U. in 1961 en Erhard mag zijn werk verder blijven doen in de schaduw van de grote man. Men moet vre zen dat zo iemand verbitterd'wordt. Adenauers besluit is een menselijke, maar pijnlijke vergissing, een bijna mee lijwekkende daad van een groot staats man, die geen afscheid kan nemen. Advertentie Rook dau morden eens (CONSTANT fc KWALITEIT) De mijnenveger „Roermond" heeft op de Noordzee ter hoogte van Vlieland een in staat van ontbinding verkerend li chaam drijvende aangetroffen en aan boord genomen. De „Roermond" heeft het stoffelijk overschot in Den Helder binnen gebracht. Het lichaam is inmiddels door de vader herkend als dat van zijn zoon Johann Meis, oud 22 jaar, wonende te Hitdorf bij Keulen, lichtmatroos aan boord van de Duitse kustvaarder „Mariene", die 30 april door het Duitse schip „Urundi" in de omgeving van Texel-is overvaren en met man en muis is vergaan. Een commissie bestaande uit vertegen woordigers van de Stichting van de Ar beid, het College van Rijksbemiddelaars, de ministeries van Sociale Zaken en Volks gezondheid, van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, en van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is naar wij vernemen, na een onderzoek naar de tot dusver ge hanteerde normen voor de gemeenteclas sificatie en de daaraan te verbinden con sequenties van oordeel, dat op dit ogenblik negenennegentig gemeenten (of gedeelten daarvan) voor een herclassificatie in aan merking komen. De commissie heeft 372 gemeenten aan een onderzoek onderwor pen. Aan de lijst van de bestaande en voor gestelde gemeente-indelingen kan worden ontleend, dat Velsen en Beverwijk, die thans beide tweede-klassegemeenten zijn, overgaan naar de eerste klasse. De aldus gewijzigde indeling zal, volgens een dezer dagen le publiceren beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, van 1 juli 1959 af als richtlijn mogen wor den aangehouden bij de indeling der ge meenten in klassen van collectieve ar beidsovereenkomsten en bindende regelin gen. Bij afzonderlijke beschikking zal het college van rijksbemiddelaars dienover eenkomstige wijzigingen aanbrengen in zijn beschikking betreffende de compen satiebijslag huurverhoging 1957. Binnenkort zal de Stichting van de Ar beid rapport uitbrengen over de loonpoli tieke aspecten van de gemeenteclassificatie. De commissie heeft vastgesteld, dat de hoofdfactoren, welke bij dit dynamische vraagstuk in het geding zijn, zich in de loop der jaren zowel kwalitatief als kwan titatief hebben gewijzigd. In dit opzicht verwijst zij naar de toegenomen industria lisatie, de verkeersintensiteit, industrie spreiding, pendelbeweging enzovoort. Als de belangrijkste motivering voor een systeem van gemeenteclassificatie moeten volgens het rapport van de commissie de verschillen van het gemiddelde huurpeil in de onderscheidene gemeenten worden aangemerkt. Op grond van het door de commissie dienaangaande verkregen uit voerig en recent cijfermateriaal (ontleend aan de woningtelling 1956) blijken prog noses van enkele jaren geleden inzake te verwachten vermindering van het verschil in huurpeil tussen stad en platteland geen werkelijkheid te zijn geworden. Het toenemende aandeel in de nieuw bouw in de woningvoorraad, alsmede de industriële ontwikkeling der gemeenten hebben de commissie aanleiding gegeven na te gaan in hoeverre de indeling van bepaalde gemeenten binnen het kader van de huidige indeling in vijf klassen herziening zou behoeven. Met het oog op het dynamische karakter van de gemeente- classjficatie dienen de conclusies der com-, -missie voor een korte, termijn (drie jaar.) te gelden. Ten minste 30 °/o nieuwbouw Aangezien met een uitgebreid onderzoek naar het huurpeil in de ruim duizend gemeenten van ons land veel tijd gemoeid zou zijn, heeft de commissie dit. onderzoek beperkt tot die gemeenten (226) die in de afgelopen jaren verzoekschriften om her classificatie hebben ingediend en tot ge meenten (133), waarin de nieuwbouw per 30 juni 1956 dertig percent of meer be droeg en die niet reeds in de eerste cate gorie waren opgenomen. Het landelijk gemiddelde nieuwbouw- percentage bedroeg in de periode van 1 januari 1946 tot 30 juni 1956 20,3. De com missie heeft echter die gemeenten willen onderzoeken, waarin de nieuwbouw be langrijk méér bedroeg dan 20,3 percent. De commissie heeft daartoe als grens aan gehouden het bovengenoemde percentage van dertig. Voor het vaststellen van de begrenzing der gemiddelde huren per gemeenteklasse heeft de commissie gebruik gemaakt van door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ter beschikking gestelde gegevens betreffende gewogen gemiddelde huren van woningen, welke vóór 1946 en na 1946 zijn gebouwd. Vervolgens zijn de huurgegevens van de afzonderlijke ge meenten getoetst aan een gewogen gemid deld huurniveau per gemeenteklasse voor respectievelijk „oude" en „nieuwe" wonin gen. Niet in alle gevallen heeft de commissie haar conclusies getrokken uitsluitend op basis van genoemde huurgegevens. Met het oog op gelijke geaardheid van ver scheidene in eikaars nabijheid gelegen ge meenten met overigens uiteenlopend huur niveau moest in bepaalde gevallen met het repercussie-element rekening worden gehouden. De onderlinge samenhang van sommige in eikaars nabijheid gelegen ge meenten kan aldus, naar het oordeel dei- commissie in bepaalde gevallen leiden tot een meer streeksgewijze indeling dezer ge meenten, zoals blijkt uit de classificatie van een groot, aantal dorpen in het Lim burgse mijngebied. De indeling De gemeenten, die hergeclassificeerd zijn (eerste cijfer huidige indeling, tussen haakjes), laatste cijfer voorgestelde in deling: Drente: Eelde (4-5) 4, Overijsel: Raalte (5) 4-5. Gelderland: Bemmel (5) 4, Beunin- gen (5) 4, Gendt (5) 4, Heteren (5) 4, Res teren (5) 4. Utrecht: Loosdrecht (4) 3, Wijk bij Duurstede (5) 4. Noordholland: Andijk (5) 4, Beverwijk (2) 1, Den Helder (3) 2, Diemen (2) 1, Heemskerk (4) 3, Landsmeer (2) 1-2, Nederhorst den Berg (4) 3, Nieuwer-Amstel (1-2-3) 1-3, Pur- merend (4) 3, Uitgeest (4) 3, Velsen (2) 1, Wervershoof (5) 4, Uithoorn (3-4) 3. Zuid-Holland: Ammerstol (5) 4. Arkel (4) 3, Bergambacht (5) 4, Gouda (3) 2, Hellevoetsluis (5) 4, Hoek van Hol land (R'öam) (3) 2, Hoogvliet (R'dam) (2) 1, Leerdam (4) 3, Leiderdorp (3) 2, Leid- schendam(3) 1-3, Pernis (R'dam) (2) 1, Put- tershoek (5) 4, Sliedrecht (4) 3, Voorscho ten (3) 2. Zeeland: Breskens (5) 4, Oost burg (5) 4, Sluis (5) 4. Noord-Brabant: Bergeijk (5) 4, Cuyk en St. Agatha (4-5) 4, Drunen (5) 4, Etten en Leur (5) 4, Uden (5) 4-5. Limburg: (noord- en midden) Mook (5) 4, Ottersum (5) 4, Kesse] (5) 4, Maasbracht (5) 4, Melick en Herkenbos (5) 4, Vlodrop (5) 4, Weert (4-5) 3-5, (mijn- gebied): Amstenrade (4) 3, Beek (4) 3, Bin- gelrade (4) 3, Bocholtz (4) 3, Born (4) 3, Brunssum (4) 3, Elsloo (4) 3, Eygelshoven (4) 3, Geleen (4) 3, Geulle (4) 3, Greven- bicht (4) 3, Heerlen (3-4) 3, Hoensbroek (4) 3, Hulsberg (5) 3, .Tabeek (4) 3, Kerk- rade (4) 3, Klimmen (4-5) 3, Limbricht (4) 3, Merkelbeek (4) 3, Munstergeleen (4) 3, Nieuwenhagen (4) 3, Nieuwstadt (5) 3, Nuth (4) 3, Obbicht en Papenhoven (4) 3, Oirsbeek (4) 3, Schaesberg (4) 3, Schim- mert 15) 3, Schinnen (4) 3, Schinveld (4) 3, Simpelveld (4) 3, Sittard (3-4) 3, Spau- beek (4) 3, Stein (4) 3, Tudderen (5) 3, 1, Ubach over Worms (4) 3, Ulestraten (5) 3, Urmond (4) 3, Voerendaal (4) 3, Wijnan- dersrade (4) 3, (overig Zuid-Limburg): Be- melen (5) 4, Berg en TerbÜjt (5) 4, Ca- dier en Keer (5) 4, Gronsveld (5) 4, Gulpen (5) 4, Witten (5) 4, Wijlre (5) 4. Noordoost polder: (4) 3. (Groningen en Friesland worden niet genoemd. Lee Kuan Yew, leider van de zege vierende Volksactiepartij, wordt door jeugdige aanhangers op de schouders genomen na het bekend worden van de uitslag. (Van onze correspondent in Brussel) Het burgerlijk huwelijk van prins Albert zal op 2 juli in het paleis van Brussel wor den voltrokken, voor de burgemeester van Brussel, het kamerlid Eugen Cooremans. Het kerkelijk huwelijk wordt gecelebreerd in de kathedraal van St. Goedele, een van de oudste middeleeuwse kerken van Brus sel. Op de kerkelijke plechtigheid zal de kardinaal-primaat van België, monseig neur Van Roey, de Paus van Rome ver tegenwoordigen. De huwelijksmis wordt opgedragen door monseigneur Boone, pas toor-deken van Brussel. Kardinaal Van Roey, de Belgische pri maat, heeft, met het oog op de wijziging Advertentie Geniet van de zon - maar be scherm uw ogen. Draag een gezonde zonnebril,- met Optisch Glas. Alleen Optisch Glas zeeft het zonlicht afdoende. Zonne brillen met optisch verantwoorde glazen in honderden leuke mo dellen vindt u bij Keip al vanaf JS 50 KEIP' OPTJEK, Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) Haarlem - Tel. 11640 Namens de militaire Belangenvereniging van beroepsschepelingen bjj de zeemacht (V.B.Z.), de r.k. vereniging voor onder officieren „St. Martinus" en de Christelijke organisatie voor onderofficieren is aan de nieuwe minister van Defensie in een re kwest dringend herziening gevraagd van de salarissen van het militair beroeps- personeel beneden de rang van officier. De voorzitter van de V.B.Z., de heer F. A. D. Wendel, deelde dit mede op de in Hilversum gehouden jaarvergadering van zijn vereniging. „Het is altijd redelijk geweest, dat mili tair personeel hoger werd gesalarieerd dan het personeel in vergelijkbare burgerlijke functies. Maar thans heeft men dit be ginsel volkomen losgelaten", aldus de voor zitter. Hij verklaarde dat het voor marine onderofficieren volstrekt onmogelijk is ge worden, ook maar iets te sparen. Daarbij is het kopen op afbetaling „de gesel, die ook aan het marinepersoneel niet bepaald ongemerkt is voorbij gegaan", aldus de spreker, die op dit punt meer beperkende wettelijke bepalingen bepleitte. Kapitein-ter-zee A. van Strien, waar nemend vlagofficier personeel van de Ko ninklijke Marine, die onlangs is benoemd tot commandant van de zeestrijdkrachten in de Nederlandse Antillen, spoorde de ter vergadering aanwezige leden van de V.B.Z. aan, toch alles in het werk te stellen om tot sparen te komen, „al is het dan ook maar het sparen van de kleinste bedragen". Advertentie TUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 Haarlem in de huwelijksplannen van prins Albert, zijn herderlijke brief, die zondag in de Belgische rooms-katholieke kerken zou worden voorgelezen, ingetrokken. Op 30 juni zal in de prachtige tuinen van het kasteel van Laeken een tuinfeest wor den gegeven. Deze partij werd van 9 juni naar 30 juni verschoven op verzoek van de haute couture en andere luxe zaken in België. Men wil er het tuinfeest van de eeuw van maken. De prinses wordt vanavond in Brussel veracht. Morgen wordt haar verloofde, prins Albert 25 jaar. Zondag zal het prinse lijk paar een rijtoer door Brussel maken. Partijberaad Om de herhaling van ongrondwettige daden te vermijden hebben de voorzitters van de rooms-katholieke en socialistische partijen, de staatsminister Theo Lefèvre en Max Buset, gisteren een gesprek ge had. Men vermoedt dat de beide presiden ten hebben gesproken over de houding van hun partijen tegenover het hof. In de toe komst moet vermeden worden, dat hof- dignitarissen zouden profiteren van de verdeeldheid van de parlementsleden om dat zij toevallig tot de meerderheid of tot de oppositie behoren. De heer Lefèvre heeft in een vergade ring van de rooms-katholieke fractie van de Tweede Kamer een pas door de koning tot baron benoemd kamerlid uit Luxem burg, die hem verweet dat hij als partij voorzitter teveel macht en invloed kreeg, kortweg geantwoord dat sommige mensen denken de Kroon diensten te bewijzen, wan neer zij de koning voortdurend vleien en hem de waarheid niet zeggen. PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van Defensie, Guillaumat heeft in de commissie voor de landsverdediging van de Nationale Vergadering gezegd dat de nieuwe militaire begroting op twee be langrijke punten is gebaseerd, namelijk voortzetting van de oeraties in Algerije en de opbouw van een met kernwapens uit geruste strijdgroep. De regering zal wets ontwerpen indienen voor de ontwikkeling van kernwapens en „bepaalde vliegtui gen". Minister Soustelle, heeft in Londen verklaard dat Frankrijks standpunt ten aanzien van een staking van de kernproe ven nog niet is bepaald. Hij zei dit naar aanleiding van Britse persberichten dat Frankrijk nog steeds van plan is kernproe ven in de Sahara te nemen. Advertentie Speciale aanbieding Haarlem, Anegang 32, tel. 13S41 N.V. BONTHANDEL B.B.B. De waarnemend hoofdcommissaris van politic te Haarlem verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Marie Pan, oud 31 jaar, echtgenote van F. Hagedorn, die op woensdag 27 mei 1959 haar gezin in overspannen toestand heeft verlaten en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1,75 meter, gezond uiterlijk, flink postuur, kort, blond, krul lend haar, blauwe ogen. Zij kan gekleed zijn in een blauwe zeiljopper of rode re genmantel, draagt bruine sandalen. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de gemeentepolitie te Haarlem, te bereiken onder netnummer 02500, abon neenummer 15350, of met de politie in zijn/haar woon- of verblijfplaats. SINGAPORE (Reuter) De Britse kroonkolonie Singapore is een onafhanke lijke staat binnen het Britse gemenebest geworden, na een koloniaal bewind van 140 jaar. De nieuwe premier Lee Kuan Yew, wiens volksactiepartij (P.A.P.) de vorige week bij de verkiezingen de over winning behaalde, verklaarde woensdag op een „overwinningsvergadering" dat de nieuwe grondwet „slechts een stap" is in de richting van samengaan met Malak- ka. „De macht van het volk via zijn ge kozen regering is beperkt tot onze bin nenlandse aangelegenheden", aldus Lee, „doch de dag van vandaag is toch een veel betekenende breuk met het verleden". Hij waarschuwde de kiezers die hem geholpen hadden de overwinning te beha len. dat niet van vandaag op morgen de levensstandaard kan worden verbeterd. „De goede dingen in het leven komen niet uit de lucht vallen. Zij kunnen alleen wor den bereikt door zware arbeid gedurende een lange periode", zo zei hij. (UPI) De Britse gouverneur van Sin gapore, Sir William Goode, heeft de vrij lating gelast van acht politieke gevange nen die lid zijn van de P.A.P. en ver dacht werden van pro-communistische activiteiten. Op feestelijke wijze is woensdag in Rot terdam het nieuwe Rijnhotel (240 bedden) annex Falstaf-restaurant, beide deel uit makend van het A.M.V.J.-complex en me de bedoeld als een cultureel centrum, door burgemeester Van Walsum geopend. De Pioniers Automobielclub hield in antie ke, maar prima onderhouden vehikels een sterrit naar het hotel en in het restaurant werden de ruim honderd genodigden ver gast op een pianorecital van Marinus Flip- se, een opbouwfilm van Herman van dei- Horst en een „reïncarnatie" uit een enorme wasmand van Shakespeare's geesteskind Falstaf, vertolkt door Pim Dikkers van het Rotterdams Toneel. Er zijn vele vriendelijke woorden gespro ken, o.a. door burgemeester Van Walsum, die onder meer zei dat dit hotel de outilla ge in Rotterdam belangrijk verbetert, maar toch als zijn persoonlijke visie te kennen gaf, kennelijk doelend op de Hil- tonplannen, dat er in Rotterdam nog plaats is voor meer hotelruimte gezien de steeds toenemende stroom van vreemdelingen. Tegelijk met hotel en restaurant werd nog een gedeelte van het complex in ex ploitatie genomen; het woonhuis voor jonge mannen van de A.M.V.J. en „De Triangel", een snelbuffet annex lunch room, die voor iedereen openstaat. Het woonhuis omvat 90 kamers, bestemd voor jonge mannen van. ongeveer 18 tot 30 jaar De voorzitter van het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Ne derland, de heer A. Borst Pzn. uit Wasse naar heeft in zijn openingsrede van het openbare gedeelte van de jaarvergade ring van het verbond te Scheveningen ge zegd dat in het algemeen de regerings verklaring van het kabinet-De Quay appel leert aan idealen „die ook ons als christe lijke ondernemers voor ogen staan". In deze jaarrede, getiteld „Kracht en tegen kracht", behandelde de heer Borst een aantal sociale en economische vraagstuk ken op nationaal en internationaal ter rein. Over de geldontwaarding zei de heer Borst, maar één panacee voor dit vraag stuk te kennen: met de stijging van de in komens en dus ook van de lonen te blij ven binnen de perken die de ontwikke ling van de produktiviteit. stelt. „Het L goed om dit duidelijk te stellen in een tijd dat de neiging bestaat de mogelijkheden voor loonsverhoging geheel ten onrech te te zien in een overschot op de beta lingsbalans, zulks in tegenstelling tot wat over de gehele wereld als juist wordt aan vaard. Het stemt tot voldoening dat de re gering er duidelijk blijk van heeft gege ven aan deze het oor niet te willen lenen". Wat het gebied van de lonen en prijzen betreft zeide de heer Borst: „Uit de rege ringsverklaring blijkt duidelijk dat wij op dit terrein aan de vooravond van wezen lijke wijzigingen staan". De schets die de regering in grote op sommige punten concrete trekken van het toekomstige loonbeleid heeft gegeven, heeft de instem ming van de heer Borst. Op het punt van de werktijdverkorting laat de regering een nieuw geluid horen, aldus de heer Borst. Zij bindt de invoering van de werktijdverkorting niet aan bijzon dere voorwaarden zoals de Sociaal-Econo mische Raad heeft aanbevolen (namelijk dat deze verkorting zich zelf zou moeten betalen) maar stelt haar op een lijn met andere arbeidsvoorwaarden. Ik acht dit een aanpak van het vraagstuk van de wei-ktijdverkorting die van realiteitszin getuigt. Ideetjes Als iemand verre reizen doet dan krijgt hij veel ideetjes. Ik kan er over meepra ten, want ik borrel compleet over. En aan gezien ik u die geniale ideeën niet wil onthouden, deel ik ze u hierbij mee. Daar in die verre buitenlanden hebben ze zo van die aardige instellingen, waar aan het ons ten enenmale mangelt. De Schoolovergang, in Nederland meestal een tijd van geween ende knar singe der tan den, is daar een langdurig, plechtig, ele gant en hooggestemd feest. Laten we het voortaan ook eens zo doen: men stekè het grut, dat van de ene klas naar de andere bevorderd zal worden, in hagelwitte en zeer goedzittende togaatjes. Men dekke hun aanminnige bolletjes met zo mogelijk nog wittere baretjes. Ik kan u verzekeren dat de aanblik van uw kroost, dusdanig getooid en overgaand van drie naar vier of van vijf naar zes, u de tranen van de pure oudertrots naar de ogen drijft. Voor al daar televisie, film en radio aanwezig zijn om een en ander te vereeuwigen en de kinderen diepgaand te interviewen naar wat ze later willen worden. En al willen alle meisjes filmster of moeder worden, en alle jongetjes raketmannetje of straaljagerpiloot, gij ouders weet diep in uw hart heel ivel, dat uit hen menig eerzaam deurwaarder, arts of loodgieter zal groeien. Dan is er het instituut van de Ouder avond, in Nederland meestal ook een zeer sombere aangelegenheid. Dat kan natuur lijk veel en veel aardiger. In de eerste plaats moeten niet alleen de ouders der slechte, maar vooral de ouders der goede leerlingen aanwezig zijn. Zij immers zijn het, die moeten tonen dat men nimmer geheel en al hoeft te versagen als men er zich over verontrust, dat men als rede lijk intelligente ouders toch blijkbaar niets beters kan presteren dan een stel oele- wappen van kinderen. En om nu al die ouders te strikken gaat men als volgt te werk: Men hure voor die dag een auto met geluidsinstallatie en late die rondrijden en vrolijke muziek uitzenden, gelardeerd met pittige toespraakjes en markante gezegdes van beroemdheden. Vervolgens - en dit is HEEL belangrijk! - vervolgens love men een bedrag in geld uit voor het ouderpaar, dat als eerste de drempel van de leer- instelling overschrijdt. Zo'n vijftig gulden, belastingvrij, lokt ouders naar een ouder avond als vliegen naar de strooppot. Moet u ze zich zien reppen om nummer één te zijn! Het systeem werkt, lezer, o lieve deugd ja. Ik heb het met mijn eigen ogen gezien op de Philippijnen. Daar zag ik twee vaders over de grond rollen, vech tend om de eerste te zijn. OfschoonNee, dat is natuurlijk ook weer niet je dat Sporrj Advertentie De nieuwe modellen ATLAS (Stokvis koelkasten) staan voor u klaar in onze showroom. 75 Itr. slechts 440. of 75.vooruitbet. en 5.50 per week Het Grote Witte Gebouw achter het N.S. station Kennemerplein 1 Tel. 19373 Haarlem Geref. Kerken Beroepen te Bant (N.O.P.) J. G. H. Schout te Den Bommel. Bedankt voor Nu- mansdorp P. C. L. de Jager te Raamsdonk- Drimmelen; voor Rswijk (Z.H.) (3de pred. pl.) W. Griffioen te Nijkerk. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar 's-Gravenhage (4de pred.pl) G. J. W. den Herder te Amster dam Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 7 Juni 1759 VRANKRYK. Parys den eersten Juny. De Heer Thurot, weleer Capiteyn van den Caper le Marchal de Belle-lsle, die zyne Bravoure tegen de Engelsen meermalen heeft laten blyken, heeft uyt consideratie .vandien het Commando van vijf nieuwgebouwde Fregatten geobtineerd, welke tot de aanstaande secrete Expeditie gebruykt zullen worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5