Loggers jagen op Hollandse Nieuwe rozijnenbroodje Zaandamse brandweerauto ramde bestelauto op weg naar brand Havenberichten Urkers pleiten: laat het weer onze arbeidstijden bepalen Tegen bestuurder, die onbevoegd was, twee weken gevangenisstraf geëist Wasmachines - Centrifuges wollen plaid Gaat Unaar bos of strand? AARTSEN's Deelvisserij geeft elk een kans" Wm1» WÊÊÈm 5 HAARLEMSE RECHTBANK LOENDERSLOOT Veertig jaar L.T.S. Ondernemingsraad gekozen bij Van Gelder Zonen kunstzwemmen van Europa's kampioenen in Velserbad Brood- en Banketbakkerij JAAPJE WIL LIEVER NIET MEEDOEN Rooswijkers niet op dreef VRIJDAG 5 JUNI 1959 Twee weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar heeft de officier van Jus titie voor de Haarlemse rechtbank don derdag geëist tegen een Zaandammer, die op 26 februari van dit jaar als be stuurder van een brandweerauto op de Hogendijk in Zaandam, een bestelauto zou hebben geramd. De bestuurder van de bestelauto werd daarbij ernstig ge wond. Met een zware hersenschudding en een verbrijzeld onderbeen moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. De brandweerauto was op een brand alarm uitgerukt. De man, die gewoonlijk de wagen bestuurde, was nog niet aan wezig. Hoewel hij niet in het bezit was van een voor dit soort voertuigen vereist rijbewijs, had de verdachte achter het stuur plaatsgenomen. Op de zeer bochti ge en onoverzichtelijke Hogendijk was de wagen in aanraking gekomen met de stoeprand. De bestuurder had daardoor de macht over het stuur verloren. De brandweerauto schoot naar de linkerkant van de weg en botste daar in volle vaart tegen de bestelauto, die aan de voorkant volkomen werd vernield. Rijje maar" De verdachte, een 28-jarige elektricien, gaf toe dat hij weinig ervaring had met het besturen van de brandweerauto. Hij was wel in het bezit van een gewoon auto rijbewijs. Omdat de chauffeur van de brandweerauto nog niet aanwezig was, was hij, verdachte, achter het stuur ge kropen. „Rijje maar", had de comman dant geroepen. Op de Hogendijk had ver dachte naar hij zei, met een snelheid van ongeveer vijftig kilometer per uur gere den. Plotseling was de wagen naar de lin kerkant van de weg gesprongen. Tijd om te remmen was er niet meer geweest. „Er is mij nooit een verbod opgelegd om de brandweerauto te besturen", merkte verdachte op. De commandang van de Zaandamse vrijwillige brandweer verklaarde als ge tuige, dat hij er niet bij had stilgestaan dat verdachte de bevoegdheid miste om de brandweerauto te besturen. Een ande re getuige, die achter de brandweerauto had gereden, zei dat de bestuurder tot op het moment dat hij met de stoeprand in aanraking was gekomen, perfect had ge reden. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, zei in zijn requisitoir dat hij ge schrokken was van de vele bochten en on overzichtelijke punten die de Hogendijk in Zaandam telt. Dat nam echter volgens de officier niet weg dat de verdachte een te groot risico op zich heeft genomen door de brandweerauto te besturen. Hij achtte de schuld van verdachte te groot om met het vorderen van een geldboete te vol staan. 4' Constructiefout? De raadsman van verdachte, mr. Kop man uit Zaandam, betuigde mede namens zijn cliënt allereerst zijn deelneming met het slachtoffer, dat geruime tijd zijn be roepsbezigheden niet heeft kunnen ver richten. Pleiter was van oordeel dat het ongeluk in hoofdzaak geweten moest, wor den aan een fout in de constructie van de brandweerauto. Het achterste gedeelte van de wagen zou namelijk te zwaar belast zijn geweest, waardoor de auto moeilijk handelbaar was. Mr. Kopman concludeer de dat zijn cliënt geen of alleen zeer wei nig schuld aan het ongeluk verweten kon worden. Hij vond de door de officier van Justitie gevorderde straf daarom veel te zwaar. De officier van Justitie, mr. J. J. Bre- dius, eiste tegen een 59-jarige technische adviseur uit Heemstede een week gevan genisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden met aftrek, omdat verdachte in de nacht van 13 op 14 april op de Fonteinlaan in Haarlem onder invloed van sterke drank in zijn auto zou hebben gereden. De adviseur kwam terug van een feest je in Hilversum. Hij zou drie glazen sher ry en twee cognac met koffie hebben ge dronken. Op dé Fonteinlaan in Haarlem zou de man ongeveer drie meter uit de linkerkant van de weg hebben gereden en dat over een afstand van ongeveer vijftig meter. Bovendien functioneerde zijn num merbordverlichting niet. Verdachte vertelde ter zitting reeds 35 BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Elisabeth M. J., d. v. J. M. Pels en M. P. de Wit; Wilhelmina, d. v. W. J. Koper en M. J. Tromp; Roelof N. S., z. v. A. Boogaard en R. Leij; Dick P., z. v. C. C. Joor en D. P. Haasnoot; Johannes M., z. v. J. N. Samshuijzen en J. M. Kors- man; Erwin, z. v. J. Walgien en L. Mol; Ronald H., z. v. H. van Balen en A. Brui nenberg; Gerard W., z. v. G. Snoeij en O. van Zwol; André, z. v. H. Klaasen en J. ter Beest; Mathilde P. J. M., d. v. E. W. J. van Lieshout en C. C. M. Eggermont, Augustinus S. W. V., z. v. M. de Jonge en H. Q. Moné; Johannes P. T., z. v. T. Schuijt en A. M. C. Kuil; Catherine, d. v. J. van de Pol en P. van der Bliek; Wilhelmina J. M., d. v. E. W. F. Sandig en W. J. M. van den Broek; Elisabeth A., d. v. G. M. J. de Vries en T. U. van der Horst; Mariel H. E., d. v. H. van der Meulen en A. Louw; Jan A., z. v. P. J. Bakker en A. W. Baan; Hendrik P., z. v. S. de Roest en F. Mollema; Gebina E., d. v. H. H. Poelman en P. C. Vonck; Johanna A., d. v. A. van den Broek en J. Pirovano; Monique, d. v. J. J. G. Bast en E. Schweitzer. ONDERTROUWD: H. A. Duivenvoorde en C. P. Hoenderdos; L. N. Brandjes en J. Wierda; L. van Riesen en M. E. Brug- gink; G. Lokhorst en F. H. Schutte; J. Fischer en G. Vlietstra; B. Klein en J. C. Koomen. GETROUWD: J. J. Donders en F. A. Bos; S. J. van Baarsen en M. Slotemaker; W. J. de Ruijter en J. C. M. Kiebert; J. H. Duffels en A. W. Esveldt; E. E. de Vries en J. A. Schoenmaker; A. A. van der Plaat en D. Rademaker; H. Tomas en J. Douma; L. P. John en L. F. Baars. OVERLEDEN: G. Hoogenstrijd, oud 83 jaren, wedn. v. A. Hubert; A. Delmte, oud 81 jaren, geh. m. J. Helman; C. Paap, oud 66 jaren, echtg. v. G. Schellevis. jaar auto te rijden. Hij had nog nooit een aanrijding gehad, hoewel hij jaarlijks om streeks 50.000 kilometer aflegt. De verbalisant, een vroegere Haarlem se politieagent, verklaarde dat verdachte naar drank rook, doch een vrij normale indruk maakte. Op een vraag van de of ficier zei getuige, dat hij de adviseur niet aangehouden zou hebben als deze hem niet verteld had vijf borrels gedronken te hebben. De officier van Justitie achtte bewezen dat verdachte zodanig onder invloed was dat hij niet kon rijden. Bij de bloedproef bleek het promillage 1,40 te zijn, terwijl bij 1,50 pro mille het practisch zeker is, dat bijna niemand meer kan rijden, aldus de officier. Bovendien reed verdachte schutterig en erg links van de weg. De of ficier eiste genoemde straf. De raadsman, mr. A. F. H. Schreurs, wees er op dat zijn cliënt slechts één long heeft en snel vermoeid is. Hij had een lange en vermoeiende dag achter de rug. Mogelijk heeft hij niet regelmatig gere den, maar het is niet zeker dat hij onder invloed was, meende mr. Schreurs die ver der opmerkte dat zijn cliënt reeds bijna tien weken zijn rijbewijs kwijt is en daar door zeer gedupeerd is. Pleiter was van mening dat alleen het links rijden over bleef en dit schreef hij toe aan het uithalen voor een flauwe bocht in de Fonteinlaan. De raadsman verzocht de rechtbank, zolang er twijfel bestaat, zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraken op donderdag 18 juni om half tien. Advertentie Mlcle - AEG - Edy - Bico - Rulon e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Burgemeester M. M. Kwint van Velsen heeft donderdagmiddag tijdens een recep tie in Royal te IJmuiden directeur en schoolbestuur gelukgewenst met het veer tigjarig bestaan van de Technische School in Velsen. Hij herinnerde aan de moeilij ke tijd, die de L.T.S. heeft doorgemaakt. Aan het pionierswerk dat verricht is. Hij prees het particulier initiatief waaruit de ze school voortkwam. Burgemeester Kwint hoopte dat er nog eens een U.T.S. in IJmond-verband zal ko men. Er worden steeds hogere eisen aan de ambachtsman gesteld. Technische scho len zijn nodig als brood. Ten slotte over handigde burgemeester Kwint aan de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. H. Smidt van Gelder, een boekenbom De heer Smidt van Gelder stelde de komst van de burgemeester zeer op prijs. Hij sprak over de naweeën van de oor log en de achterstand in outillage, die de Technische School nog steeds heeft. Hij wenste als tweede stap, na het veertigja rig bestaan van de school, een in alle op zichten moderne L.T.S. Het gemeentebestuur van Beverwijk was vertegenwoordigd door de heer C. Baars, ambtenaar ter secretarie, afdeling onderwijs. Deze wees op het grote belang dat Beverwijk bij deze school heeft. Liefst een derde van de leerlingen is afkomstig uit deze gemeente. De heer Smidt van Gelder antwoordde hier op, dat de gemeente Beverwijk dan toch nog iets terug krijgt voor zijn „zure centen". De viering van het veertigjarig bestaan van de Technische School bestaat verder uit drie feestavonden, verzorgd door de leerlingen, in het Patronaat te IJmui den. Vrijdag wordt er een zeskamp gehou den op het terrein van de H.B.S. en za terdagmiddag zullen leraren en leerlingen tegen elkaar voetballen. Advertentie Sparen maakt dromen tot werkelijkheid Stichting NUTSSPAARBANK in de gem. Velsen Bij de in april gehouden verkiezingen bij Van Gelder Zonen n.v. Koninklijke Papierfabrieken van leden voor de nieuwe ondernemingsraad en de nieuwe bedrijfs- kernen, zijn in de ondernemingsraad ge kozen voor de Velsense fabriek de heren S. Knorren, N. de Zeeuw, D. Visser, G. I-Iiiliger en als plaatsvervangers de heren J. Timmer en J. Buntsma voor de groep arbeiders. Voor de groep beambten is ge kozen de heren Th. J. A. Stoeltje en als plaatsvervanger de heer N. Timmer. De nieuwe fabriekskern te Velsen is samengesteld uit de heren J. Buntsma, C. Duinmeijer, P. Hekman, G. Hilliger, P. Keuter, S. Knorren, M. J. v. d. Kooi, A. Otte, J. C. Sparreboom, D. Visser, M. Voor hout, N. de Zeeuw en A. Zomer. NOG EEN KANS VOOR IEV 2. Voor eventuele promotie heeft IEV 2 zondagavond op het Velsen-terrein tegen EHS 2 nog een kans. IEV 2 komt in het veld met: A. Alkemade; J. Duin en J. Kra mer; G. Hoogeboom, W. Castricum en W. van Rixei; A. Swinkels. Th. Bakker, J. Fijen, Th. van Roon en P. Bakker. HELMBRANDJE AAN SPOORLIJN. Tegen twee uur donderdagmiddag rukte de bedrijfsbrandweer van de Velsense papierfabriek uit voor de bestrijding van een helmbrandje, dat een flinke rookont wikkeling ten gevolge had. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door een vonk van een dieselloco, die juist op de scheiding van het papierfabrieksterrein en de oude hoofdspoorlijn naar de voor malige spoorbrug was gepasseerd. Met vier stralen was het vuur spoedig overmeesterd. Donderdag kwamen In IJmuiden aan: Eminence van Newcastle, cokesbreeze IJmuiden; Hilversum, Glasgow; Doni, Dordrecht, ledig IJmuiden; Cris- tci, Halmstad: Limburg, Antwerpen; Solon Tur- man, Bremen; Frieda. Londen, zout laden IJmui den; Alpha, Oporto; Hontestroom, Huil; Lissabon, Le Havre: Cyclops, Londen; Hermes, Hamburg; Francina, Kuil: Jans. Londen: Dubhe Kosnes: Ri ta Holst, Norsbron: Dietert. Teignemouth, prov. IJmuiden; Catharina, Goole: Union, Groningen; Delfttiiik. Rotterdam: Ville de Montreal, Bremen; Osric, Mariestad: Navis, Londen; Hoffnung, Umea; Marsund, Leningrad; Eemstroom, Grangemouth; Atlas, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Nestor van Porto Cabello: Hebe Nobel, Rotterdam, ledig IJ muiden: Ursula Block, Rouen; Egret, Rotterdam; Paul Westers, Par: Wanda, Kotka, cellulose Vel sen; Ali Damhof, Ipswich, ledig IJmuiden; Fen, Rotterdam, ledig IJmuiden; Lingestroom, Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Fernstar naar Vlissingen; Argus met sleep Loire, Antwer pen; Dinkel, Dagenham, walsmateriaal IJmuiden; Zephyr, Delfzijl; Podgara, Joegoslavië; Prins dei- Nederlanden, Southampton; Helios, Hamina, le dig Zaandam; Entre Rios, Antwerpen; Tank Dut ches, Perzische Golf; Cybele, Sidon; Otto, Rot terdam: Senator. Hamburg; Hirondelle, Harlin- gen; Wilhelm, Landskrona, walsmateriaal IJrnui- déri; Makkum. Arkel: Waalborg. Dtjmsjö. zout van IJmuiden; Dietert, Randers, 'geproviandeerd IJ muiden; Gludad de Cuenca. Antwerpen; Amstel veen, Londem Argonaut. Port Brale; Kleine Beer, Rotterdam; Mutua Fides, Liverpool: Magas, Rot terdam; Groverort, Ostenöe; Imke, Bilbao; Frie da, Bohus. zout van IJmuiden; Duke of Lancas ter, Liverpool; Capt. G. Lacoly, Rotterdam; Ouwerkerk, Lissabon; Grebbestroom, Manches ter; Rautas. Oxelosund, ledig Hoogovens. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Octavia naar Curacao; Dido, Nordenham. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Advertentie Op 14 december werden in Amsterdam de eerste Europese wedstrijden in het kunstzwemmen georganiseerd, waaraan negen landen deelnamen. Het Amster damse Z.A.R., Zwemvereniging Admiraal de Ruyter, wist met het nummer „Vesu vius" bij de solo's, met de „Golden Tan go" bij de duetten en met „La Forza del Destino" bij de ploegen met ruim ver schil te zegevieren, waarmee deze club onbetwist het predikaat: „beste van Europa" verwierf. Ook op andere internationale wedstrij den kwamen de Amsterdamse meisjes als Winnaar uit de bus met andere nummers. Al deze uitvoeringen van topklasse staan op het programma van de kunstzwem- show, die maandagavond 8 juni in het Velserbad wordt gegeven in het kader van de Sportweek 1959. Bovendien wordt het gehele ballet Het Zwanenmeer op muziek van Peter I. Tsjaikowski uitgevoerd. De choreografie is van de leidster van ZAR, mevrouwG. Armbrust-Molenaar. Het stuk bestaat uit drie delen. Te midden van vele zwanen zwemt een betoverde prinses, die bijna door een jagende prins wordt geschoten. Hij bemerkt zijn vergissing en organiseert een hofbal. Daar treedt de dochter van een boze geest in de plaats van de zwa- nenprinses maar de prins verslaat de geest en vindt de zwanenprinses terug. Alvorens deze topzwemsters aantreden is er diplomazwemmen voor een aantal le den van de zwemclubs uit Velsen: de uitersten raken elkaar dus op deze onge twijfeld zeer interessante en mooie avond, waarop men kan genieten van een schouw spel, dat niet spoedig in Velsen zal wor den herhaald. Advertentie ER OP UIT NAAR BOS OF HEI Dan is een goede onmisbaar. Leuke dessins in prima wol reeds vanaf ƒ21.50 MARKTPLEIN IJMOND-FFEST EN SPORT. Ter gelegenheid van het einde van het handbalseizoen houdt de handbalvereni ging „IJmond" zaterdag een feestavond in het Statenhuis aan de Velserweg. Hier worden alle leden verwacht, behalve de jeugdleden, want de beide kampioens teams ondergaan een huldiging. Het kam pioenschap behaalden het tweede dames team in de zaalhandbalcompetitie en het derde herenteam bij veldhandbal. Voor de welpen en aspiranten is er 's middags feest met huldiging van kam pioensteams. Zondag gaan de IJmond I-dames naar 't CSV-toernooi om Kennemerland's kam pioenschap in Bakkum. De opstelling is: W Schoorl; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uitentuis en W. Bosma; G. Slatman, D. Max-ckelbach, H. Boom, W. v. d. Kuil en M. de Vries. Woensdagavond 10 juni speelt IJmond met aspiranten- en juniorenmeisjes en een herenelfial demonstratiewedstrijden op het IJmuidense Marktplein ter gelegenheid van de Velser Sportweek. Bij de schaapskooi op de Ginkelse hei de is woensdag het jaarlijkse schaap- scheer der sjeest gehouden. De boven ste foto toont de kudde over de kurk droge heide in een grote stofwolk op weg naar de kooi, waar vlijtige han den het winterse wolletje zullen uit trekken. De onderste foto toont enige schapen onder het mes. Neem dan zo'n voortreffelijk Heerlijk als cake en het wordt niet droog. Prijs slechts 1.10 SPECIALITEIT VAN STEPHENSONSTRAAT 72 74 IJMUIDEN - TELEFOON 4713 ff „De deel\ isserij van Urk heeft bewe zen economisch gezond te zijn. Deze vis serij op maatschapscontract geeft iedere opvarende van de vloot een goede kans op een eigen huis en een eigen schip. In 1958 kwamen de opvarenden toch al gauw met 8000 gulden thuis en de heel gelukki gen zelfs wel met 17 mille. Door zuinig leven en sparen kan een Urker visser zelfs schipper-eigenaar worden", aldus klonk een pleidooi van schipper Lubbert Kramer, wethouder van Urk, voor de deelvisserij tegenover een gezelschap be zoekende journalisten. De heer Kramer maakt zich ongerust over het streven om de arbeidstijden op de vissersvloot al te zeer te gaan vastleg gen (commissie arbeidsvoorwaarden). „Laat ons de drift om te vissen en te van gen. De visserij is afhankelijk van de ge noden kansen door zee en weer. Straffe maatregelen zijn goed voor de industrie, maar onmogelijk voor het vrije bedrijf". Dat men op Urk tegen sociale maatrege len is noemde de heer Kramer een sprook je. Van het tegendeel getuigen de vrijwil lige onderlinge verzekeringen, die zowel voor de ondernemers als voor de opva renden gelden. Niemand is tegen verbete ringen van deze verzekeringen, indien die nodig mochten zijn. De heer Kramer wees er verder op, dat de sanitaire inrichting en de accommoda tie op de schepen goed zijn. „Zolang we aan het werk zijn bekommeren we ons al leen om het noodzakelijke, de rest, zoals scheren, stellen we tot thuis uit", zo ver klaarde hij. Burgemeester J. Schipper van Urk ver telde, dat het met de visserij goed gaat. Ruim 550 man schippers en opvarenden bemannen de vloot van ongeveer 70 Noord- zee-kotters (met 5 koppen) en 80 IJsel- meerschepen (met 2-3 koppen). Verder Honderden haringen zwemmen sieriijk heen en weer. Dartel schieten ze over elkaar heen en onder elkaar door. Mannetjes gluren naar vrouwtjes, en snellen er dan vlug achteraan. De vrouwtjes gaan er vandoor, maat niet al te vlug. Het is voor de mannetjes gemakkelijk bij te houden, vooral omdat de vrouwtjes even later toch weer omdraaien en snel langs de mannetjes heen schie ten. De heldere maan zet het oppervlaktewater in een feeë riek licht. De haringen genieten er van. Steeds uitbun diger buitelen ze door elkaar, als schoolkinderen, die krijgertje spelen. Heerlijk, zo'n haringleven! Maar dan verschijnt er opeens een net. Ze zien het niet, want ze gaan helemaal in hun spel op. Een prachtig zilveren mannetje zet een vrouwtje achterna. Ze lacht koket, zwemt weg, en draait schielijk weerom. Niet vlug ge noeg echter, want ze zit al vast. Ze rukt, maar kan haar hoofd niet meer terughalen. Angstig kijkt de man toe. Dan wordt het net weer weggetrokken. De mannetjes haring zwemt mee, zover als hij kan. Dan gaat het net omhoog. Aan haar hoofd wordt het vrouwtje uit het water gesleurd. „Nee, nee!" roept het mannetje. „Waar om moeten jullie haar halen". „Halen, halen, het is halen mannen, kom je nest uit, het. is halen, haaalen", wordt er geschreeuwd. „Nee, nee", roept Jaapje. „niet halen, en laat in elk geval dat ene vrouwtje met rust." Hij is nat van het zweet en hij snikt haast als hij aan die ene haring denkt, die zijn geliefde omhoog zag gaan. „Wat bazel je nu toch?" roept de stuurman. „Kom je nest uit of ben je soms zeeziek". „Jullie hebben dat vrouwtje gevangen", snikt Jaapje. „Waax-om hebben jullie dat' gedaan? Ze speelden juist zo lief". r „Wat zit je toch te zeuren?" zeggen ze nu allemaal. „Je hebt zeker gedroomd". Ja, dat zal het zijn, het is natuurlijk een di-oom ge weest. Maardan begint het dus nog. Dan gaan ze dus nu al die haringen uit de zee halen! „Ik doe het niet" verklaax-t Jaapje opeens beslist. „Ik vind het gemeen". Ze zijn allemaal stil. Is dat nu een jonge visser? „Luister nu eens" zegt de stuunnan dan, „eet jij thuis nooit haring?" „Jawel" zegt Jaapje. „maar dan heb ik ze niet zelf gevangen". Koppig blijft hij zitten. „Nou, dan blijf je maar daar" zegt de stuurman, „en Maar dat houdt hij niet uit Hij springt op, trekt zijn „velletje" aan en rent. de anderen achterna. „Ik wil mee doen" i-oept hij, „ik hoor er ook bij". De mannen doen of ze niets horen. Maar ze lachen als ze zien hoe Jaapje dan ga je morgen met de jager maar weer naar je moeder terug. Als jij de haring niet vangt, doen wij het wel". En dan gaan ze naar boven. Jaapje hoort de stap pen op dek, en moederziel alleen zit hij daar beneden, gauw op zijn plaats gaat staan. Even later zijn ze aan de gang. De winch zoemt, de vleet komt langzaam binnenboord, en daar zijn ook de eerste haringen! Jaapje ziet ze in het net. hangen. Even denkt hij „Dat js het vrouwtje", „maar dan ziet hij er weer een. en nog een, en dan weet hij het niet meer, want ze lijken allemaal op elkaar. Daarom vergeet hij Teleurstelling de netten zijn nagenoeg leeg. het maar, en kijkt er alleen met gi-ote ogen, terwijl zijn handen werken, naar, hoe de ene haring na de andere uit zee komt. „Wat een boel" roept hij opeens enthou siast. „Een boel, moet je hem horen", i-oept oude Teun. „Het zal me meevallen, als het een kantje wordt". Jaapje kijkt eens goed, en dan ziet hij het zelf ook, dat er in elk net maar een paar zitten. Twintig blazen zijn al weer losgemaakt, en er liggen nog bijna geen haringen op het dek en in de kx-ebben. Het is ondankbaar werk op deze maniei\ De mannen, die de haring uit het net moeten slaan, hebben het rustig. De kok laat de vleet regelmatig weer het x-uim in lopen, en ieder is een beetje stil van teleux-stelling. „Een pestbeetje" gx-omt de schipper, die van de brug toekijkt. De haalrollen piepen, de winch zoemt, maar vex-der hoor je niets. De mannen werken snel door, des te eerder kunnen ze aan het bakkie beginnen. Gekaakt hoeft er niet te worden, die paar moeten de x-eepschieter en de afhouder maar verwerken. Een uurtje later is alles aan kant. De vleet is weer opgeborgen, de blazen zijn weer in de krebben gelegd, en de haring staat, in twee mandjes op het dek. Een beetje ontmoedigd zitten de mannen aan tafel. Wat een pech! De schipper px-aat door de radio met de schippers van de andere schepen. Maar ook verder is er door de combinatie slecht gevangen. Er zal toch een jager naar huis gaan. Bij elkaar zijn ér nog wel zo'n dertig kantjes en de „Jupiter" zal toch px-obex-en de ha ringrace te winnen. Hij heeft een voordeel, want hij hoéft bijna niets over te nemen van de anderen. De mannen kijken aan dek toe, als de „Jupitex-" langs hen heen gaat. „Succes, Jacob" schreeuwt de schipper tegen zijn col lega, en dan verdwijnt het schip al weer in de mist, die opnieuw de zee begint te bedekken. „Misschien wint ie wel, jongens" zeggen ze tegen elkaar. „En nu zijn wij aan de beurt". „Maar dan moet er toch eex-st gevangen woi'den" bromt ouwe Teun. „Ik denk, dat de schipper beter wat noordelijker kan gaan". Hij krijgt gelijk. Zijn woorden zijn nog niet uit zijn keel, of de motor begint weer te razen. De „Albatros" gaat verder naar het noor- den. Wie weet, morgen? (Wordt vervolgd met deel 5: „De Hoop" komt ons helpen"). vinden ongeveer 200 mensen hun brood in de bijbedrijven. Urk heeft een eigen visserijschool, waar de toekomstige vakmensen hun opleiding krijgen. In Emmeloord wordt aan de christelijke ambachtsschool een opleiding tot motordrijver ingesteld. Nu de scheep vaartinspectie langzamerhand de touw tjes strakker aanhaalt, wordt de belang stelling van de jonge mensen voor het stuurmansdiploma groter. De dix-ecteur van de Visserijschool leidt voor dit diplo ma op. Honderden Ui'kers werken voorts bij de Zuiderzee- en Deltawex-ken. De ge meente bloeit, hetgeen mede moge blij ken uit ruim 600 nieuwe, x-iante woningen, die voor het overgx-ote deel met eigen geld en vaak zonder hypotheek zijn gebouwd. Toch zal naar de mening van burgemees ter Schipper uitbreiding van de werkge legenheid op Urk nodig zijn. De haven is in vol bedrijf voor de visserij en de over slag naar en van de Noordoostpolder. Men hoopt op een spoedige verhoging van het IJselmeerpeil met 25 centimeter, waardoor betere toegankelijkheid gewaai-- borgd wordt en voorts op overdx-acht van de werkhaven van de Dienst Zuiderzeewer ken aan de gemeente voor de vestiging van scheepshellingen en van een beetje industrie. Zulks mede ten behoeve van een in de komende jaren dx-eigend ax-- beidsoverschot in de polder, waax-in de landbouw sterker wordt gemechaniseerd. In tegenstelling tot het vorige seizoen blijken de honk- en softbalteams van „Rooswijk" nog niet goed op dreef te kun nen komen. Behalve een verrassende 42- zege van de Rooswijk 2-dames tegen RCH 2 hebben de overige teams er maar weinig van terecht gebracht de afgelopen week. De Rooswijk I-dames, met voordeel van eigen terrein, verloren teleurstellend van de toch niet zo sterke OVVO-dames met 16. Bij de junioren speelde Rooswijk a gelijk tegen EHS a (88), Rooswijk b vex~- looi maar net van THB a (67), doch tegen Terrasvogels was Rooswijk b verre de mindei-e (148). Op „Watex-vliet" ontmoetten de Roos wijk I-heren, die toch wel een pittige partij speelden, het meer geconcentreerde Schoten 2. Een 18-nederlaag was het resultaat voor de thuisploeg. Een flinke duw kreeg Rooswijk 2-heren van S. C. Haai'lem 2, dat maar even met 222 won. Rooswijk miste echter de vertrouwde wer per en de junioren in deze ploeg wax-en te licht. Vrijdagavond openen de Rooswijk 2- dames de nieuwe competitieweek tegen S. C. Haarlem 2, waarna de Rooswijk I- en Il-damesteams zondag gaan deelnemen aan het DSS-toex-nooi. Een belangrijke wedstrijd wordt zater dagmiddag in Amsterdam gespeeld tussen de herenteams van Catchers en Rooswijk I. op „Watervliet" treden de Rooswijk 2- heren aan tegen Kennemerland 2. Voorts worden gespeeld, 5 juni: junioren S. C. HaarlemRooswijk a; 8 juni: junio ren Rooswijk aH.F.C. Haarlem a, en op 11 juni: Schoten bRooswijk b. De Rooswijk I-heren spelen in Amster dam met: werper K. Klesser; vanger K. Heinen; 1ste honk G. Plooy; 2de honk F. Kooimans; 3de honk F. André; korte stop C. Honig; links velder C. Tak; midvelder J. de Bie; rechtsvelder C. Klessei". JUBILEA BIJ PLAN WEST In een gehouden bijeenkomst van Plan West-bestuurders zijn twee verdienste lijke leden door de voorzitter, de heer J. de Bree, gehuldigd. De heer G. J. Kors maakte 25 jaar deel uit van het bestuur. Hij heeft reeds vele functies bij Plan West vervuld en is nu secretax-is. De andere jubilax-is was de heer E. Zijp, van Eggeraat's levensmiddelenbe- drijf. Deze hei-denkt het feit, dat zijn zaak veertig jaar bestaat, terwijl hij ook 40 jaar getrouwd is. De heer Zijp is ruim 25 jaar lid van Plan West geweest en bijna even lang bestuurslid. Beide jubilarissen be horen tot o"e pioniers van de winkeliers combinatie en hebben veel werk hiervoor gedaan, vooral op het gebied van het ver zorgen van de jeugddagen. Zij kregen een geschenk onder couvert, hun dames kregen bloemen. k

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9