Met de noorderzon Hartje zomer is in Finland vaak even warm als Spanje IJlen neme... Saxifraga in de rotsteln ZATERDAG 6 JUNI 1959 Erbij PAGINA VIER Cursus voor moeders van slechthorende kinderen RAADSELDIER MAAK ZELF EEN BAROMETER Zoek in Finland geen knusse dorpjes als bij ons, waar de huisjes om de kerk heen dringen als de kuikens om de kloek. Een Finse gemeente kan duizend of meer vier kante kilometers beslaan. De huizen van de dorpen liggen her en der verspreid en 'n handvol van die dorpen vormen samen een gemeente. Een van hen is uitverkoren als kerkdorp of kerspel en heeft 'n groter vertier en verkeer door de wekelijkse kerkgangers uit de omliggende plaatsen. Wilt u op de kerktoren zien of uw hor loge gelijk loopt? Meestal zal u dat niet lukken, want als het kerkje oud en schil derachtig is, dan staat de klokketoren, een typisch houten open bouwwerk, los van het kerkschip. Dan is de kerk ook van hout, met een granieten voetstuk. Later is men ook hier stenen kerken gaan bouwen met een toren aan het kerkgebouw vast, maar die losse klokketorens komt men nog veel tegen in het hart van Finland en met het uurwerk is het meestal maar zo zo. Do boerenhuizen zijn typisch van bouw, vaak nog versierd met oude runentekens en men verwondert er zich vaak over hoe het mogelijk is, dat een hoeve tweehon derd jaar of langer blijft staan, ondanks het feit dat ze geheel uit hout werd op getrokken. Heeft het woonhuis ten hoogste een stenen voet teneinde het vergaan van het hout tegen te gaan, met de koestal is dit vaak anders. De koeien wonen namelijk wèl in een stenen huis; de schuren en de sauna zijn daarentegen weer van hout. Het boerenhuis zelf is minder groot dan men verwachten zou. Het bestaat uit een of twee kamers. Koken, wassen, bakken en baden doet men namelijk in de bijge bouwen, die los van het woonhuis staan. In geen buitenplaats ontbreken de jachtgeweren en het vistuig. Meestal han gen zij aan de balken boven uw hoofd, naast de typische broodkransen. De Finse huisvrouw bakt uit de aard der zaak zelf ten plattelande, want de bakker woont nu niet bepaald naast de deur. Zij is een ex pert in het bakken van koekjes, maakt het mooiste weefwerk dat men zich denken kan en op haast alle hoeven snort het spinnewiel nog. Maar de boerin werkt niet alleen binnenshuis, zij helpt ook hard mee op het land en koeienmelken is in Finland een typisch vrouwelijke plicht. Wat doet men gedurende de lange don kere winter? De vrouwen spinnen en we ven, maar de mannen? In de wouden kapt men hout voor brandstof, voor reparatie materiaal en voor het bouwen aan en om het huis en men jaagt. De fauna in Fin land is heel rijk en men ziet er allerlei groot wild dat bij ons sinds lang is ver dwenen. De wolven kunnen bij voorbeeld op de eenzame hoeven tot een ware plaag worden in de winter, een gevaar voor het vee en voor de eenzame mens langs de BADMODE TOEN EN NU weg. De grote rijkdom aan gevogelte is een aangename aanvulling van het menu. Zalmen, forellen en andere uitgezochte vis kan men in de talrijke meren, beken en wüdstromende rivieren vangen. Van vlees en vis is men doorgaans ruim voorzien. Fruit en groenten daarentegen zijn veel schaarser dan in onze streken. De Fin is geen plezierzoeker. Zelfs in de steden is men niet eens zo gesteld op wufter vermaak dan een bioscoop je. Maar schouwburgen en concertzalen worden be hoorlijk bezocht. Hoe vermaakt men zich op het platte land? Tegenwoordig is het ook hier de radio die voor het lichte vermaak en de nieuwtjes zorgt. Vroeger ging dat. roman tischer toe. Dan zingen de minstrelen de hoeven langs, die op hun typisch gevormde snaarinstrumenten de oude volksballaden speelden en de verhalen aan de luisteren de dorpsgenoten voorzongen. En de vrouwen, zongen en speelden zij ook? Zeker, liefdesliedjes en liederen die het kwaad moesten bezweren. De een zaamheid maakt de fantasie rijker en kleuriger en het oude volksgeloof is er een taaier leven beschoren. Waar de natuur 's winters zo grimmig is. is het te begrijpen dat men een feest ais een zeer welkome afleiding beschouwt. St. Lucia, dat in de tijd van Midwinter valt en het licht terugbrengt, wordt met feestelijkheid begroet. Wij hebben ons in de Finse winter niet gewaagd, maar ons werd verteld dat men dan door een maagd van het huis (bij voorkeur een aanvallige dochter) met een stralenkrans van bran dende kaarsen om de haren, verwend wordt met een ontbijt op bed. St. Lucia vergeet geen enkele huisgenoot met koek, gebak en geurige koffie te verwennen. Men zucht eens behaaglijk, en denkt, ge lukkig, het licht keert weer. Het ergste hebben we gehad! Midzomer is in het hoge noorden iets heel bijzonders. Men is dan de eindeloze, donkere winter meer dan moe. In het hart van de Finse winter komt alleen op het midden van de dag een vaalschemerig licht de dag verkonden, naar men ons vertelde. Geen wonder dat de korte frisse lente, met zijn bloemen en groen, na enkele weken gevolgd door de uitbundige korte zomer, iets wakker maakt in de Finnen. Men houdt ze niet langer in de stad. Alles trekt naar buiten, naar de scheren en eilandjes vlak in de omgeving, waar een ieder wel een onderdak heeft weten te veroveren in de vorm van een zomerhuisje of als het niet anders kan eer tent. Andei-en trekken naar familie, want er is geen Fin die geen familie op een hoeve heeft. Bepakt en bezakt met rugzak en tent, peddelend in hun kano's ofwel in zeilboten de vrijheid tegemoet zwierend, ziet men ze gaan. O, Westeuropeaan, met uw zakelijke plannen en hoofd vol besognes, duik zelf ook in een meer en vergeet, al die gewich tigheid tot Midzomer uitgewoed is, want u krijgt geen beentje aan de vloer, zolang deze zonorgie woedt. Warm kan het zijn, daar hoog in het noorden,' aan de kust bij Helsinki waren als aan de Rivièra in 't binnenland heet als in het hart van Spanje. En over dit uit bundig feest van vrijheid, water en licht blijft de lieve zon twee lange maanden schijnen. Het is of men geen behoefte meer heeft aan slaap, als men voor de eerste keer dit festijn meeviert. Allerplezierigst is het ook door de witte stad met zijn sprookjesachtig wit licht te zwerven. Men voert de duifjes op de pleinen en oogt de meeuwen na langs de haven, die elkaar schreeuwend nazitten over het blauwe water van de Botnische Golf en keert dan terug naar het hotel, waar een geur van hete koffie u verkon digt, dat men voor uw komst gereed is. Die weelde van vegetatie, telkens onder broken door de lichtschittering van plotse ling opdoemende meren, helderblauw en rimpelloos, de vogels en het wild dat tel kens weer te voorschijn schiet, de zuivere stilte en de pittige geuren die uit het hout opstijgen, dit alles maakt een tocht door Finlands wouden tot een belevenis waar van men dromen blijft en waarnaar men terugverlangt zolang men leeft. VIJFDUIZEND DOLLAR VOOR EEN VROUWELIJKE BABY Mevrouw J. Pitofsky een inwoonster van New York, heeft maandag het leven geschonken aan een zoon, Kenneth Lee. Dit zou niets verwonderlijks zijn, wax~e het niet, dat Kenneth Lee de 47ste afstamme ling in drie generaties is. Al drie geslach ten achtereen brengen de Pitofsky's na melijk uitsluitend mannelijke babies ter wereld. Grootvader Louis Pitofsky heeft al een paar jaar geleden een premie van 5000 dollar uitgeloofd voor degene van zijn drie zoons die hem de eerste vrouwelijke baby zal tonen. Maar hij heeft zijn geld nenkwamen deden dat door een Pitofsky te trouwen. RECHTER ROSE PLOTSELING OVERLEDEN Rechter Geoffrey Rose uit Ipsden in En geland heeft vorige week mevrouw Chris- tos, een weduwe die steun genoot van de gemeentelijke dienst van sociale zaken, veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf omdat zij gedurende een jaar een geringe bijverdienste voor de ambtenaren van sociale zaken had verzwegen. Dit strenge vonnis heeft overal in Engeland een storm van verontwaardiging gewekt, vooral omdat er zitting was gebleken, dat de vrouw het geld dat zij met naaiwerk verdiende, geheel besteede aan verster kende middelen voor haar vier kinderen, van wie er drie t.b.c. hebben. Het regen de felle ingezonden stukken in de kran ten tegen Rose waarin hem „middeleeuw se wreedheid" verweten en zijn aftreden geëist werd. De rechter verklaarde aan journalisten dat hij gedaan had, wat hij zijn plicht achtte, maar wel pijnlijk getroffen te zijn door de heftige reacties op zijn vonnis. Dinsdagochtend vond men de 69-jarige magistraat dood op zijn bed. Had hij zich de verwijten zo aangetrokken, dat hij een fatale hartaanval gekregen heeft? Zijn dokter verklaart: „Rose's dood heeft niets te maken met het geval-Christos". Maar het Engelse publiek is niet overtuigd. Men heeft nu een inzamelingsactie op touw ge zet met het doel de nagedachtenis van de man die „het slachtoffer van een conflict tussen zijn plicht en zijn geweten werd" op de een of andere manier in ere te houden. In het academisch ziekenhuis in Gro ningen is een cursus begonnen voor moe ders van kinderen met gehoorstoornis- sen. De cursus duurt een week en er ne men 24 moeders uit alle delen van het land aan deel. Reeds enkele jaren worden in het audio- logisch instituut der keel-, neus- en oor kliniek van het academisch ziekenhuis proeven genomen met het ontwikkelen van hoorresten in het vroegst mogelijke stadium bij dove kinderen. Daarbij is men ertoe overgegaan, zelfs aan baby's van nauwelijks een jaar een hoorapparaat te verschaffen. Voor de behandeling is een ter hulp van de moeder van uitzonderlijk belang. De cursus nu heeft tot doel, de moeders te onderrichten hoe het door zo genaamde „home training" mogelijk is te trachten, de uiterste gehoorresten die de kinderen meestal hebben, tot ontwikke ling te brengen. De cursus is een unicum voor Nederland en waarschijnlijk voor ge heel Europa, zo zegt men in Groningen. Koeien melken is in Finland een specifiek vrouwelijk karweitje. Uit onze huishoudelijke „Schatkamer voor alle Standen" anno 1842 lichten wij ditmaal een „Beproefd middel om de tanden van de jeugd af aan tot in den hoogsten ouderdom te bewaren, ook de tandpijn zonder hulp van eenen tandmeester, en zonder zich Tanden te laten uittrekken, te genezen": „Twee lood wijnruit en vier lood salei worden te zamen met een pond water overgoten, en over een zacht vuur langzaam gekookt Dit water wordt vervolgens tot het gebruik altijd een weinig warm gemaakt. Het kan veertien dagen en langer bewaard worden. Met dit water wordt de mond, benevens de tanden, twee a drie keren daags uitgespoeld. Het dient ook om den geheelen mond en het tandvleesch van onreinheden zuiver te houden, houdt de tanden vast staande, en is een voorbehoedmiddel tegen zinkingen en tandpijn. Daarbij is in acht te ne men: 1) dat men telken male na het gebruik van eenige spijze de tanden met eenen tandenstoker wèl zuivere en daarna met een servet zachtkens over de tanden wrijve en zij uitspoele. 2) dat men bij ontstane tandpijnen, van welken aard ook, zich gedurende ettelijke dagen vlijtig van het boven beschrevene water bediene, het telken malen op de pijnlijke plaats eene poos warm in den mond houde, en het ver volgens uitspuwe. Men gaat daarmede voort, totdat de kwaal radikaal ver dreven is, zelfs dan wanneer reeds met de eerste maal de pijn gestild was. 3) Los staande tanden worden met den vinger juist regtstandig, vast en sterk wederom in het tandvleesch ingedrukt terwijl daarbij voortdurend van het bovenvermelde water wordt gebruik gemaakt. Met het indrukken der losse tand moet men zoms wél drie d vier weken aanhouden. Bij het zorgvuldig in acht nemen van dit alles, heeft men volstrekt geenen tandmeester noodig en men behoudt een schoon ert vast gebit tot in den hoogsten ouder dom. Er is wel iets veranderd. Boven staande foto toont de dos, waarin dames in vroeger tijden ter zee togen om zich kirrend in de branding te vermeien. Hieronder een hypermodern badpak van Sport-Text (een Haar lems ontwerp, zoals de naam „Three Roses" duidelijk moet maken) dat een prachtig effect krijgt door de zwarte rand van kantmotieven. In een rotstuintje kan men allerlei aar dige, laagblijvende plantjes poten, waar voor men anders niet zo gemakkelijk een plekje kan vinden. Saxifraga's zijn er in alle mogelijke soorten en kleuren; zoden- vormende en kussen vormende soorten; soorten met witte, met roze en met rode bloempjes. Al bloeien ze nu of zullen ze spoedig bloeien, ze worden meestal in pot jes afgeleverd of met vaste wortelkluitjes en ze zullen van het verplanten niet veel te lijden hebben. Er zijn enkele soorten en vooral de kussenvormende, die liever een beetje in de schaduw staan; het is al vol doende als ze op het heetst van de dag geen felle zon hebben. Voor het zeer zonnige en droge plekje kan men beter de vele sempervivumsoor- ten gebruiken; die groeien nog prima als ze over een steen heen kunnen klauteren; veel grond hebben ze niet eens nodig. Se- dum acre komt ook wel in de duinen voor. Die voldoet uitstekend in zeer schrale grondsoorten, kan ook best tegen de droog te en heeft graag een zonnig plekje. Op het lichte schaduwplekje kan men beter wat sleutelbloemen of primula's poten; er zijn veel sorten in allerlei kleuren. Ze kunnen heel rijk bloeien en zijn overblijvend. G. Kro indijk ELKE DAG zei de schilleboer tegen het paardje: „Als wij vandaag veel schillen ophalen, dan mag jij er net zo veel van als je wilt." Elke dag haal den ze heel veel schillen op. Maar elke dag vergat de vergeetachtige schillen boer weer wat hij had gezegd. Het paardje kreeg zelfs nooit één enkel schilletje. Dat vond het paardje wel een beetje vervelend op den duur. Op een dag ging hij het zó vervelend vinden, dat hij zijn vier pootjes stijf hield en staan bleef. „Vort paard!" riep de schillenboer. „Vórt paard!" riep ook het jongetje heel hard. Maar het paardje verzette geen poot meer. Het stond midden op de weg. En een auto die er langs zou en er niet langs kon, begon te toete ren. Tóét, tóét, tóét. Maar het paardje deed geen stap opzij. En een tram die er óók langs wou, begon te bellen. Ting, ting, ting. Maar het paardje deed net of hij het niet hoorde. ER KWAM NOG een andere auto, die er óók langs wou en óók begon te toeteren. Toet, toet, toet. Al heel gauw stonden er tien auto's te toeteren en wel drie trams te bellen. En tussen die auto's en die trams stonden nog wel vijftien bakfietsen en gewone fietsen en motorfietsen. Ze maakten met elkaar een verschrikkelijk spektakel. Van alle kanten kwamen mensen aanlopen. Ze kwamen allemaal om het paardje heen staan. Het paardje trok zich van al die mensen en al die fietsen en al die trams en al die auto's niets aan. Het bleef gewoon staan waar het stond. En hoe vaak de schillenboer ook „Vort paard!" riep en hoe hard het jonge tje ook „Vórt paard" riep, het' hielp allemaal niets. TOT DAT ER een klein meisje aan kwam. En dat meisje zei: „Wat een lief klein paardje. Zo'n paardje moet vast en zeker nog een heleboel eten om groot te worden". En zij gaf het paard je een mandje met schillen. Dat hielp! Dat hielp verschrikkelijk goed! Hap, hap, hap deed het paardje. Hij at het hele mandje leeg en toen toen galop peerde het weg. Zo hard dat alle men sen en alle auto's en alle trams moes- Wat een vreemd dier, vind je ook niet? Het is een echt raadseldier. De vraag is nu: hoeveel gewone dieren herken je erin? Het zijn er zeven'. ER WAS EENS een schillenboer. Een hele vergeetachtige schillenboer. Zo vergeetachtig dat hij soms met maar één klomp aan de straat opliep. Dan had hij helemaal vergeten ook de an dere klomp aan te trekken. En er was eens een jongetje dat heel hard roepen kon. Dat jongetje kon zó hard „Nog schille mefrauw!" roepen, dat het wel drie straten ver te horen was. En dan was er nog een paardje. Zó'n klein paardje, dat iedereen dacht dat het een baby-paardje was. Maar het was ge woon een paardje dat op een dag opge houden had te groeien en daarom zo klein was gebleven. Elke dag ging de schillenboer er op uit om schillen op te halen. Dan zat hij op zijn schillenkar en zong het hoogste lied. En het jongetje trok bij alle hui zen die ze voorbij kwamen aan de bel. En als de deur open ging, riep het jon- gétjè fiëel Tfard: „Nog schille me frauw!" En het paardje trok de schil- lekai\ En de schillenboer en het jonge tje en het paardje waren hele beste vriendjes van elkaar. ten maken dat ze opzij kwamen. De schillenboer rolde achterover in de schillenkar tussen de schillen. Hij ver gat na die dag nooit meer het paardje schillen te geven. Nee, je kunt hem nog wel eens tegen komen op straat met maar één klomp aan. Maar ver geten het paardje schillen te geven, dat doet hij echter niet meer! Ferdinand Langen Wil je weten, hoe men het weer voor spelt? Maak dan zelf deze kleine baro meter, waarvoor je slechts een leeg conservenblikje, een ballon, een limona derietje, een lucifer en een stukje pleis ter nodig hebt. Klop voorzichtig alle deuken uit de wand van het conservenblik. Knip het mondstuk van de ballon af en span het gummi over de open bovenkant van het blik. Het moet daar strak en glad overheen zitten als een trommelvel en met een touwtje worden vastgebonden. Snij een punt aan een eind van de luci fer en steek het andere uiteinde in het rietje. De andere kant van het rietje wordt dan met een stukje pleister mid den op het gummi vastgemaakt. Bevestig met punaises een stukje karton op de muur zodat de wijzer (de punt van de lucifer) ongeveer naar het midden van het karton wijst, wanneer de bus op zijn plaats staat. Markeer met potlood de plaats van de wijzer op het karton en laat alles verder precies zo staan. Onder invloed van de wijzigingen in de luchtdruk zal de wijzer nu stijgen of dalen. Stijgt hij, dan zal het mooi weer worden. Daalt hij daarentegen be neden de potloodstreep dan is er grote kans op verandering met toenemende bewolking en regen. WMMÈËk

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 18