CDU-fractie voor dr. Adenauer door de knieën gegaan HET WEER Borgward Lening van een ton gaf weer wat armslag aan expeditie Zijn besluit om kanselier te blijven gerespecteerd Garage Verbeek Gebr. Van Bugnum Zoon Prijsuitreiking na „Royal Flush" Opvoer voor tocht naar Antares geheel hervat Op spiering gevist, haaien gevangen Prof. De Quay nam afscheid van Brabant Gematigde temperaturen Aan het strand .^01 MORRISbefore tjou êui/f BARTÊLJORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Minimumprijs voor haring verlaagd Het woord is aan In de krant van heden: Prachtig besluit Prinses Paola in Brussel SOLEX DE LUXE nu 375.— Kleuters op Nieuw-Guinea In april kwamen 6361 woningen gereed Peking van volkenmoord in Tibet beschuldigd Indische jurist brengt verslag uit Twee doden in het verkeer Franse extremisten dringen aan op een persbreidel Premier Kroesjtsjev is in Moskou teruggekeerd Felle critiek Geen goedkeuring Rede in het Lenin-stadion aangekondigd ZATERDAG 6 JUNI 1959 44e JAARGANG NUMMER 178 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar regen. Krachtige zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wie naar het strand gaat om van de nu en dan te voorschijn komende zon te genieten, zal een regenjas moeten meenemen, want er bestaat kans op een regen- of onweersbui. De temperatuur zal omstreeks twin tig graden zyn. Wind uit zuidelijke of zuidwestelijke richting. Door de warmte van de laatste dagen is de temperatuur van het zeewater op gelopen tot 14 graden Celsius. Laag water om twaalf uur, hoog water om half vyf. Strand voor fietsen berijdbaar van acht uur 's morgens tot half drie 'smiddags. Op de vliegbasis Eindhoven heeft Prins Bernard vrijdag de generaal A. M. Grunther-trofee, de hoogste onder scheiding voor de fotoverkennings- SQuadrons in de geallieerde luchtmach ten van Centraal-Europa, kunnen overhandigen aan de Nederlandse ka pitein-vlieger F. M. Tuytjens. Deze vlieger maakte met een team van het 206e fotoverkenningssquadron van de Nederlandse luchtmacht te Deelen, deel uit van de tweede geallieerde tac tische luchtmacht, die het in de deze iveek gehouden wedstrijd „Royal Flush 4" met succes opnam tegen de vierde geallieerde tactische lucht macht. Meer dan vijftig generaals van de strijdkrachten van de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Engeland, Duitsland, België en Nederland woon den de prijsuitreiking bij. De foto toont een rondgang over de liLchtbasis Eind hoven van Prins Bernhard in gezel schap van (rechts) de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in centraal Europa, generaal J. E. Valluy en de bevelhebber der landstrijdkrach ten in deze sectorgeneraal Speidel. Advertentie SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN De reders hebben besloten om de door hen zelf vastgestelde minimumprijzen voor groene haring met ingang van heden met tien gulden per kantje te verlagen. De minimumprijs voor kleine haring wordt dan 100 gulden en die voor grote haring 65 gulden per kantje. In de vergadering van het Produktschap voor Vis was door de kleinhandel scherpe kritiek uitgeoefend op de hoge minimum prijs. Het publiek krijgt de indruk, dat de Chesterfield Hoe irriterend is het voor de man, die de wereld kent, te zien hoe velen in een systeem gevangen blijven zonder de wereld te willen kennen. haring te duur door ons wordt verkocht, zeiden de kleinhandelaars. De reders heb ben voorts besloten om de haring voortaan wat straffer te zouten, zodat zij langer houdbaar zal zijn. maatschappij aanzienlijke voedselvoorra den hebben neergelaten. Er is nu een re serve voor enkele weken. Zeer belangrijk is dat de Twin Pionier met ingang van donderdag vier dagen achtereen in staat zal zijn de volledige wetenschappelijke uitrusting voor de verdere expeditie naar het Sibilkamp over te brengen. Inmiddels wordt met helicopters en dra gers de route naar het Antaresgebergte voorbereid. De aanvankelijk zieke pilo ten van de helikopters zijn uit Hollandia teruggekeerd en ook de reservepiloot is daar aangekomen. De helikopterdiensten kunnen dus nu weer op volle kracht draaien. „De stemming in het kamp is uitstekend en men hoopt het volledige doel van de expeditie alsnog te bereiken," al dus berichtte de stichting naar aanleiding van dit telefoongesprek. Reeds eerder was bekend geworden, dat het gouvernement van Nieuw-Guinea een krediet van een ton had geopend ten be hoeve van de expeditie, zodat de eerste financieringsmoeilijkheden van de gefor ceerde aanvoer van materiaal opgevan gen konden worden. Dit is niet een aan vullende subsidie van overheidswege, maar slechts een kredietmaatregel, die de snellere uitvoer van voorzieningen mo gelijk maakt. Inmiddels heeft de Twin Pioneer die op de landingsstrip bij het basiskamp was ge strand, een nieuwe motor gekregen. Dit vliegtuig heeft ook elders in Nieuw Guinea belangrijke taken, maar kan thans toch weer zij het onregelmatig, voor normale aanvoer zorgen. Dit gebeurt ook door de helikopters. Voorts heeft het gouverne mentele krediet de mogelijkheid gescha pen de belangrijke parachuteringen uit te voeren. Deze meer optimistische gelui den hebben het besluit gerechtvaardigd de expeditie volledig te laten doorgaan en dus door te laten trekken naar het An taresgebergte. In ons land zijn reeds (bescheiden maar welkome) financiële bijdragen toegezegd. Pag. Verkeersdrukte in 1970 11 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Agenda 5, 7 Films 7 Karakteristiek van Selwtjn Lloyd 9 Economisch nieuws2 Radio en televisie 4 Feuilleton 4 Sport 18 Wekelijkse puzzel 9 Filatelie 9 Taaiaria 3 Loggers op de haringjacht (5) 5 Medische zondagsdiensten 5 ERBIJ 13—16 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" WENEN (Reuter) In het park voor natuurbehoud in Wenen zijn draagbare radio's verboden. Bezoekers hadden ge klaagd, dat zij de vogels niet meer kon den horen zingen door het kabaal van de radio's, die „jazz fans" mee naar het park namen. BRUSSEL (Belga/Reuter) Prinses Paola Ruffo di Calabria is vrijdagavond op het vliegveld van Brussel aangekomen waar zij door haar verloofde, prins Al- bert, werd begroet. Het paar vertrok in de sportauto van de prins, doch vlak bij het vliegveld werden zij ingesloten door een juichende menigte. Het duurde een kwartier voor het paar zijn reis naar het oaleis van Laeken kon vervolgen. Advertentie 'il daalseweg 5-7 - Bloemendaal - Tel. 52301 PERSONEN- en VRACHTAUTOMOBIELEN Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS Accessoiresjasbeschermer 9.95, slot 1.60, sicrbeugel 6.50. SOLEX-SERVICE-STATION Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling Meervlietstraat 69 - Velsen- - Tel. 5701 Ook op gemakkelijke betalingscondities Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I tm m mm inj -mff M "1 T nj -jrifc J» Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I [11 1 T 1 gg F"" jf M J J J j Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. \j JL JL A Vjl Je ^w4i JL Vjfli JL V|4 JL «L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. tvIaJ redactie 5389 na kantooruren 5080 Giro-rekenins: ITmuider Courant no. 129288. Harlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295*. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUÏDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentieta§rieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De gymnastieklessen op de kleuterschool in Hollandia-Binnen zijn een uitbundig feest. De kleuterschool staat -zeer in de gunst bij de papoea's. In april 1959 zijn in Nederland, zoals blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, 6.361 nieuwe wo ningen opgeleverd. In april 1958 werden 7.417 woningen voltooid. In de eerste vier maanden van 1959 werden 22.034 woningen voltooid, tegen 27.472 in de overeenkom stige periode van 1958. Van de in april gereedgekomen wo ningen werden 689 als systeemwoning ge bouwd. In de eerste vier maanden van 1959 kwamen 2.519 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met. april 1959 zijn se dert de bevrijding 707.629 nieuwe wo ningen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw in april begon bedroeg 7.872. In de eerste vier maanden van 1959 werd aan de bouw van 25.963 woningen begonnen, tegen 21.775 in de overeenkom stige periode van 1958. Doordat het aantal begonnen woningen in april groter was dan dat van de gereed gekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 88.120 op het eind van die maand. GENèVE (UPI) Het internationaal juristencomité heeft een rapport gepubli ceerd over het uitmoorden van 65.000 Ti- betanen door communistisch China. De slotsom is dat de moorden, sedert 1950 ge pleegd, ten doel hebben de Tibetanen als nationale, etnische en religieuze groep uit te roeien. Derhalve constateert het co mité, dat wordt gevormd door 35.000 ju risten uit 53 landen, dat in Tibet volken- moord (genocide) wordt begaan. Het rapport is in opdracht van de com missie samengesteld door Sjri Purshot- tam Trikamdas, rechter in het Opperste Gerechtshof van India, een rechtskundige die vroeger secretaris is geweest van Mahatma Gandhi. Trikamdas heeft zijn gegevens geput uit documenten en verkla ringen van Tibetanen in India. Na hun invasie op 7 oktober 1950 begon nen de Chinezen wegen aan te leggen, waarvoor zij Tibetanen als dwangarbei ders gebruikten. Trikamdas verklaarde dat naar schatting een vierde van deze dwangarbeiders aan de gevolgen van kou, honger en uitputting overleden is. Tevens begon de Chinese immigratie: vijf miljoen Chinezen zijn naar Tibet over gebracht en nog vier miljoen zullen vol gen. (Er zijn maar drie miljoen Tibeta nen). Parallel eraan loopt een anti-gods dienstige campagne, tegen het boeddhis me, de lhama's en de boeddha. In de acht jaren dat de Chinezen Tibet bezet houden hebben zij 65.000 Tibetanen gedood, bij terreuracties als tegen de Khamba's, in de legioenen der arbeidssla ven, en als politieke gevangenen. De Chi nese bezetting maakt van een vrijwel on afhankelijke staat een Chinese provincie. Een en ander gaat gepaard met groot scheepse confiscatie van bezit van parti culieren en van kloosters. Val van bromfietser in Velsen-Noord werd dodelijk En 68-jarige bromfietser uit Beverwijk, M. Th. van Staveren, die een schedelbasis- fractuur kreeg bij een aanrijding met een wielrijder op de Rooswijkerlaan in Velsen- Noord, en in het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk was opgenomen, is in de afge lopen nacht overleden. De bromfietser en de fietser waren bij het passeren met de sturen in elkaar geraakt. De fietser was slechts licht gewond. Op de Rosendaalseweg bij het Vitesse- terrein te Arnhem, is de 68-jarige W. Wout, die op zijn bromfiets in de richting van de Raapopseweg reed, maar plotseling op de weg keerde, door een hem achterop komende wagen aangereden. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het gemeen teziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. Vrijdagmiddag heeft het bestuur van de Stichting Wetenschappelijke Expeditie Nieuw Guinea van Amsterdam uit een te lefonisch onderhoud gehad met de weten schappelijke leider van de expeditie, dr. L. D. Brongersma, die voor dit overleg naar Hollandia was gekomen. Dr. Bron gersma kon het bestuur verzekeren, dat de voorbereiding voor de start uit het ba siskamp naar het Antaresgebergte in vol le gang is. De situatie is veel beter ge worden, nu Catalina's van de petroleum PARIJS (UPI) Een groep extremisti sche afgevaardigden van de Unie voor de Nieuwe Republiek hebben in het Franse parlement een wetsvoorstel ingediend in houdende dat journalisten die verslagen schrijven waardoor het moreel van het leger geschaad zou kunnen worden, ge straft worden met dwangarbeid. De eerste ondertekenaar van het voorstel is Jean- Baptiste Biaggi. In het voorstel wordt ge zegd dat met name streng moet worden opgetreden tegen het schrijven van arti kelen, waarin de wettigheid van de zaak waarvoor het leger in opdracht van de regering strijdt, in twijfel wordt getrok ken. Naar de mening van politieke waar nemers zal het voorstel, als het in behan deling wordt genomen, met grote meer derheid worden verworpen. zijn benoeming tot minister-president het gouverneurschap van Noord-Brabant na een 12ih-jarige ambtsperiode moest neerleggen. De popu laire Commissaris werd door verschil lende sprekers gehul digd en met vele ge schenken bedacht: de provincie-penning in goud, een polshorlo ge en een portret, ge schilderd door Sierk Schroder, dat prof. De Quay hier bewon dert. trouwen in Adenauer uit te spreken. Voor de televisie heeft Adenauer gister avond tegenover het publiek zijn besluit nog eens trachten te rechtvaardigen. „Na rijp en langdurig overleg", was hij er toe gekomen, zei hij. Met geen woord repte hij overigens over het verzet in de fractie en haar bestuur. Donderdag zal een uit zestig leden bestaand C.D.U.-C.S.U.-colle- ge pogen een nieuwe kandidaat voor het presidentschap te vinden. Naast de minis ter van Financiën Etzel geeft men de mi nister van Landbouw Lubke de beste kan sen. Het commentaar in de Westduitse pers is niet mals. De oppositiepartijen laken Adenauers machtsstreven. De S.P.D.-lei der Ollenhauer sprak van „een voorbeeld van ongeremde persoonlijke machtspoli tiek" en „de halsstarrigheid en het egoïs me van een oude man". Dat de C.D.U.-fractie tenslotte toch niet rebelleerde, leidt men af uit het diep ge wortelde respect voor „Der Alte", zoals Adenauer in eigen kring pleegt te worden genoemd. Anderzijds staat als een paal boven water dat Adenauer tot de grenzen van zijn macht is gegaan en dat hij zijn partijgenoten dwong hem te volgen, op straffe van het uit elkaar vallen van de partij en regering. Of de fractie moest de man laten vallen, die voor de C.D.U. drie bonds dagverkiezingen heeft gewonnen, óf zij moest hem volgen zij het morrend. Dit laatste is gebeurd, maar men vraagt zich af voor welke prijs.... In eigen gelederen heerst verbittering. Men zegt dat Adenauers argumenten geen steek houden. Juist Bonn heeft weken lang gezegd dat van de ministersconfe rentie niet veel kon worden verwacht.. In de oppositie heerst leedvermaak en in het buitenland schudt men het hoofd en vraagt men zich af of de regering Ade nauer ook na 4 juni zo stabiel zal zijn als tevoren. De socialistische oppositie profi teert van de verwarring: de interne strijd in de S.P.D. is op de achtergrond gedron gen. (Van onze correspondent in Bonn) In het bestuur van de CDU-Bondsdag- fractie en in de CDU-fractie is gisteren urenlang vergeefs gestreden tegen liet besluit van bondskanselier Adenauer om af te zien van zijn presidentskandi datuur. De 83-jarige regeringschef was onwrikbaar: hardnekkig hield hij aan zijn laatste besluit vast. Daarmede ver oorzaakte hij hijzonder scherpe tegen stellingen tussen zichzelf en de fractie, waarvan de voorzitter Krone gisteravond zei: ,.Er is geen sprake van eensgezind heid in de CDU over het besluit van de bondskanselier.'' In een brief aan Krone heeft Adenauer in het begin van deze week gezegd: „Se dert 7 april, de dag, waarop men mij voor stelde de kandidatuur voor het president ambt te aanvaarden, is de politieke situa tie in het buitenland, zoals de ministers conferentie aantoont, achteruitgegaan. In geval de Geneefse conferentie tot een resultaat zal leiden, moet men rekenen met een serie topconferenties. In deze tijd is voor ons de grootste voorzichtigheid en waakzaamheid geboden. Wanneer in Genève geen resultaat wordt geboekt, en president Eisenhower geen aanleiding zou hebben naar een topconferentie te gaan, zal de toestand nog moeilijker en onaan genamer worden. Ik geloof dat het daar om niet verantwoord is mijn post als kan selier in een zo kritieke fase te verlaten". De voorzitter van de Bondsdag, het voor aanstaande C.D.U.-lid Gerstenmaier, be hoorde tot Adenauers felste tegenstan ders. „Ik acht dit besluit van de kanselier niet juist", zo heeft hij in het openbaar gezegd. Aan zijn zijde stonden fractievoor zitter Krone en vele C.D.U.-Bondsdagle- den. Slechts enkele afgevaardigden schaarden zich achter de kanselier, on der wie de minister van Binnenlandse Za ken Schroder. De fractie ging ten slotte door de knieën toen haar het schrikbeeld duidelijk werd van een alternatief. Ger stenmaier verklaarde: „Geen van uw ar gumenten heeft ons kunnen overtuigen". Adenauer antwoordde daarop met het dreigement: „Wanneer u het niet wilt, kunt u immers een constructieve motie van wantrouwen tegen mij in de Bondsdag in dienen". Volgens de grondwet kan een kan selier door de Bondsdag alleen van zijn functie worden ontheven wanneer zij het van tevoren eens is geworden over een nieuwe kanselier Over die mogelijkheid van een alterna tief voor Adenauer is in alle ernst gespro ken. De C.D.U.-fractie boog ten slotte toen het duidelijk was dat Adenauers besluit onherroepelijk was. Van goedkeuring dooi de fractie van het besluit was gisteravond nog geen sprake. Men respecteerde het slechts en kennelijk voor de buitenwereld ging men er toe over zijn onbeperkt ver- MOSKOU (UPI) Premier Kroesjtsjev zal vandaag, na zijn bezoeken aan Albanië en Hongarije een grote redevoering houden in het Lenin-stadion in Moskou. Hij is in de loop van de morgen op het vliegveld van Moskou aangekomen. Zijn redevoering zal waarschijnlijk gewjjd zijn aan de conferentie van Genève. Het bezoek van Kroesjtsjev aan Boeda pest werd gekenmerkt door een volledig ontbreken van officiële inlichtingen. Aan de buitenlandse journalisten werd gezegd, dal zij zich tot het Hongaarse persbureau M T.I. moesten wenden, maar het pers bureau weigerde iets mee te delen over het program van Kroesjtsjev of diens vertrek. In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat Kroesjtsjev nooit zo onbeleefd zou zijn geweest zijn bezoek aan Albanië met drie dagen te bekorten, tenzij hij belangrijke redenen had om naar Hongarije te gaan. Niet alleen Deense. Westduitse en Neder landse vissers blijken op de zandspiering dicht bij onze kust te jagen. Ook haaien hebben nu de achtervolging ingezet. En kele grote haaien hebben deze jacht echter met de dood moeten bekopen doordat zij verstrikt raakten in de netten van de kotters. Te IJmuiden voerde een paar dagen geleden de kotter HD 57 zoals reeds is bericht twee haaien van elk 200 kg en 4'/® meter lengte aan. De West duitse kotter Seemöwe bracht in Den Helder een haai van twee meter lengte aan wal. En ten slotte werd het record geslagen door de Helderse kotter HD 67, die voor een haai van 5 meter zorgde. De drie grootste roofvissen brachten elk on geveer 250 gulden op en zijn bestemd voor de export naar België, waar vooral hotels goede afnemers zijn met het oog op de bereiding van haaievinnensoep. De Provinciale Sta ten van Noord-Bra bant hebben vrijdag in een bijzondere zit ting afscheid geno men van hun „weg gepromoveerde" Commissaris der Ko ningin prof. dr. J. E. de Quay, die door

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1