De incidenten bij EHS-VVGA Zondag is het Derby-Day Grote belangstelling van renners voor de baankampioenschappen Mastrotto naderde leider Anglade tot op 1 min. 8 sec. in Dauphiné Libéré Bij achtervolging zelfs 71 gegadigden SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE 18 Nederlands negental in Haarlem tegen Italië Haarlems honkbalteam tegen Den Haag India verloor drie wickets voor 116 runs Sabbadini won twintigste etappe in Italië Trainer Jan Stender blijft bij De Robben NederlandJoegoslavië Rijders in achtste SLS-rit kregen het moeilijk Fischer en Tal delen de eerste plaats in Zürich Geen Amerikaanse steun voor Winterspelen ZATERDAG 6 JUNI 1959 De gebeurtenissen, die zich zaterdag middag jongstleden op enkele honkbalvel- den afspeelden hebben opschudding ver wekt in honkbalkringen. En terecht, want wat zich afspeelde, had niets meer met sportiviteit te maken en bracht voor het honkbal een belangrijk stuk anli-propa- ganda. De vele toeschouwers, die het duel EHS-VVGA bijwoonden hebben het prestige-duel tussen Brands en Jole zien uitgroeien tot een verhitte strijd, waarbij enkele EHS'ers zich even vergaten, maar waarbij de Amsterdammers zich ook niet onbetuigd lieten. De aanleiding hiertoe werd de unfaire manier, waarop Van der Mark VVGA-catcher Nijhuis attaqueerde. De achtergronden liggen op geheel ander terrein en het lijkt ons nuttig, om hier nader op La te gaan. Toen Henk Keulemans het Bondsbe- stuur meedeelde, dat hij zich terugtrok als coach van het Nederlands negental, bleef dit bestuur met grote moeilijkheden zitten. W:ie moest Keulemans opvolgen? Pogingen om een Amerikaanse coach aan te trekken, mislukten. Gé Hoogenbos werd aangezocht, maar deze weigerde om per- Honkbal soonlijke redenen. Vlak voor het seizoen hakte men de knoop door en stelde Jole aan als coach. Jole had daarvoor al zit ting in de technische commissie van de Honkbalbond. De verkiezing van Jole werd niet door iedereen toegejuicht. Aan zijn technische en tactische capaciteiten twijfelde nie mand, en terecht, want Jole kan worden beschouwd als een honkbalkenner bij uit stek. Men was er echter niet van over tuigd, dat Jole van het Nederlands negen tal een eenheid zou kunnen maken. Het was voor de nieuwe coach dus wel heel erg moeilijk. Hij wist dat hij niet een ieders vertrouwen had. Bovendien kreeg hij een aantal topspelers tot zijn beschik king, die over hun hoogtepunt heen wa ren en bekwame jeugdspelers waren er niet. Ook was er geen reis naar het bui tenland te verdienen voor de geselecteer den, zodat het wel erg moeilijk werd om de centrale training tot een succes te ma ken. Brands verwijderd Om toch tot zo goed mogelijke resulta ten te komen stelde Jole de eis, dat een ieder die was verhinderd om te komen persoonlijk moest afschrijven en gebles seerde spelers werden erop gewezen, dat indien zij in staat waren om te ko men zij aanwezig moesten zijn, opdat zij het technisch gedeelte niet zouden missen. Een strenge, maar volkomen be grijpelijke maatregel Jole selecteerde een aantal spelers, van wie er enkele weer werden afgevoerd. Brands woonde een training niet bij en had zich niet aan de opdracht gehouden en Jole verwijderde hem prompt van de training. Daar ligt een eerste oorzaak voor een geladen span ning bij de wedstrijd EHS-VVGA. Herman Beidschat studeert vanaf sep tember 1958 aan het CIOS in Overveen en besloot van club te veranderen en vroeg overschrijving van VVGA naar EHS, waar hij door Gé Hoogenbos in enkele Het incident uit de wedstrijd EHS- VVGA dat zo veel stof heeft doen op- waaien en dat ook in onderstaande beschouwing wordt besproken. Het is het moment ivaarop de EHS-er Van der Mark inloopt op de achtervanger van VGVA. Nijhuis. De toeschouwers hierbij zijn slagman Schuitemaker van EHS en scheidsrechter Piet Schij venaar. maanden werd opgeleid tot een der beste pitchers van Nederland. Zaterdagmiddag wierp Herman Beidschat tegen zijn oude ploeg. De Amsterdammers, die het Beidschat bijzonder kwalijk hebben genomen, dat deze naar EHS is gegaan, waren nu dubbel fel. Ziehier de tweede oorzaak. In de afgelopen week werd Jole plotse ling vervangen door Zukiwsky als coach van het Nederlands negental. Alles in de ze zaak wijst op een zo snel mogelijk ge nomen besluit. De TC had blijkbaar ook het vertrouwen in Jole verloren. Men schermde wel met een afspraak, die was gemaakt in geval een Amerikaanse coach naar Nederland mocht komen, maar wij kunnen ons niet onttrekken aan de ge dachte aan een opzettelijke vervanging van Jole. Zukiwsky, die topwedstrijden gaat be zoeken om de verrichtingen van de Ne derlandse topspelers te bekijken, werd op het EDO-terrein door Gé Hoogenbos ont vangen en de laatste zocht een insider die Zukiwsky over de spelers kon inlich ten. Aanvankelijk kon hij niemand vinden, maar uiteindelijk verscheen Bud van Leuven. Zukiwsky's assistent voor de eer ste maand. Hoogenbos riep Van Leuven en wilde de beide heren alleen laten, doch toen bleek dat beiden elkander niet ken den. Hoogenbos heeft de heren toen maar aan elkaar voorgesteld Al direct na het begin van de wedstrijd EHS-VVGA bleek dat de Amsterdam mers een aantal supportérs bij zich had den, die hun mening over Jole niet op de tribune lieten, maar deze voluit over het veld schreeuwden. Ook de spelers onder ling voegden elkaar onaangename op merkingen toe. Van der Mark werd de oorzaak van verdere moeilijkheden. Zijn unfaire charge op Nijhuis was volkomen overbodig en toen faalde Hoogenbos, die zijn korte stop naar de kleedkamer had Het voorlopig programma van dit seizoen door het Nederlandse honkbalnegental en andere bondsteams te spelen wedstrijden luidt: 17 juni Olympisch stadion in Amster dam: Wedstrijd tussen twee Amerikaanse legerteams uit Wiesbaden. 18 juni UVV-terrein in Utrechts: Bonds B-ploeg tegen verliezer van de vorige dag. 4 juli EDO-terrein in Haarlem: Steden- wedstrijd Haarlem-Amsterdam. 5 juli in Utrecht (terrein nog niet be kend): Vijf rayons-toernooi. 5 juli Schoten-terrein in Haarlem: Ju bileumwedstrijd Schoten-Amerikaans le- gerteam uit Engeland. 6 juli Amsterdam: Bonds A-negental tegen Amerikaans legerteam uit Engeland. 19 juli het v. d. Aart-sportpark in Haar lem: Vijf rayons-jeugdtoernooi. 2 augustus Rotterdam: Nederlands negental-Engeland. 2 augustus Amsterdam: Bonds C-ploeg tegen Evreux (Amerikaanse ploeg uit Frankrijk). 23 augustus Utrecht: Nederlands negen- tal-Italië. 24 augustus Haarlem: Nederlands negen- tal-Italië. Ook honkbal zal in de Velsense Sport week niet ontbreken. Donderdagavond speelt een Haarlems team, bestaande uit spelers van de overgangsklasse en de tweede klasse, tegen het team van Den Haag, dat haar spelers voornamelijk uit Tjikalong, leider in de overgangsklasse B en ADO. lijstaanvoerder in de tweede klas se, zal betrekken. In het Haarlemse team spelen twee Rooswijk-spelers mee, nl. korte stop Kles- sen en rechtsvelder De Bie. De wedstrijd die om 19 uur begint wordt gespeeld in het Sportpark Schoonenberg. De opstelling van het Haarlems team luidt: werper: Zijlstra (HCK), catcher: Doornbos (EDO), le honk: Boon (HCK), 2e honk: V. Maren (Schoten), Kuykhoven (Schoten), korte stop: Klessen (Rooswyk), verrevelders: H. de Nieuwe (EDO), T. de Groot (Schoten) en De Bie (Rooswijk). Reserves: Munsterman (Schoten), P. Maat (HCK) en Rombouts (TYBB). moeten sturen, waardoor veel narigheid had kunnen worden voorkomen. Van der Mark bleef echter en het wachten was op de volgende botsing. Die kwam toen Brands Yoder op de plaat had vervangen. Jole kwam aan slag en kon de eerste worp van Brands tenau- wernood ontwijken. Jole protesteerde bij de scheidsrechter, die echter alle beschul digingen terecht van de hand wees. Voor Jole werd het toen te moeilijk om zich te beheersen en even later bracht Jole's op merking Eric d'Arnault volkomen van streek en VVGA buiten zichzelf van woe de. Dat er verder geen ongeregeldheden meer ontstonden was te danken aan de strakke leiding van de scheidsrechters. Zo leidde een ongelukkige greep van het Bondsbestuur tot een demonstratie die zelfs politieversterking nodig maakte. Het was jammer dat Van der Mark en Jole grondig hun stempel drukten op het verloop van de wedstrijd, waarin de ove rige EHS-spelers zich correct gedroegen. De voorzitter van de T.C., Heyt, heeft een poging ondernomen om de beide vereni gingen te verzoenen maar zoals men weet is die niet geslaagd en distancieerde VVGA zich volledig. Een K.N.H.B.-commissie, bestaande uit de heren Postuhma, Hordijk en Boersma, zal nu een officieel onderzoek instellen. De komende wereldkampioenschappen wielrennen in Amsterdam hebben bij de amateurs hun stempel gedrukt op de in schrijving voor de nationale baankam pioenschappen, die donderdag 11 juni in het Olympisch stadion zullen beginnen. Zowel bij de sprint als bij de achter volging zijn er veel meer gegadigden dan in de laatste jaren het geval was. Voor de achtervolging hebben zich niet minder dan 71 liefhebbers gemeld, die donderdagmor gen om de acht felbegeerde kwartfinale plaatsen zullen strijden. Wielrennen De grote favoriet op dit nummer is Jan Buis, die enkele weken geleden de be faamde Italiaan Simonigh in Engeland klopte. Maar overigens moet men bij de amateurs met de kansberekening uiterst voorzichtig zijn, waarvan Piet van Heus- den in 1952 wel het sprekendste voorbeeld was. De Amsterdammer mocht toen op het laatste moment invallen, omdat een der geplaatsten niet was komen opdagen. En hij behaalde in dat jaar niet alleen de nationale, maar ook de wereldtitel.... Sindsdien is men dan ook afgestapt van het systeem van selectie, zodat een ieder nu de kans krijgt zijn capaciteiten te to nen. Bij de amateursprinters begint de school van Arie van Vliet woensdag jl. kon hij na het lange voetbalseizoen pas weer de stationbaan betrekken vruchten af te werpen. Liefst 48 gegadigden hebben zich hier gemeld voor de vacante titel van Joop Captein. Onder hen zijn „oudgedienden" als Mees Gerritsen, Bakvis, Bazuin, De Graaf en Bontekoe, maar ook piepjonge vondsten van de Woerdenaar als bij voor beeld de Hagenaar Rinus Paul. Bij de profsprinters is de situatie min der rooskleurig. Jan Derksen zal niet veel moeite hebben met Hijzelendoorn, Koch, Cricket De eerste test match Invallende duisternis en regen waren er de oorzaak van dat de cricketers op de tweede dag van de eerste testmatch En gelandIndia een uur voor het einde van de normale speeltijd moesten ophouden. India had toen 116 runs gescoord voor het verlies van drie wickets in antwoord op het Engelse totaal van 422 runs. Nadat de vier laatste Engelse batsmen 64 runs aan de score hadden toegevoegd, hadden de Indiërs niet minder dan 100 minuten nodig om slechts 34 runs te sco ren voordat zij Contractor kwijtraakten. Hij werd gevangen toen hij een bal van de Engelse spinbowler Ton Greenhough naar deep square leg hoekte. Roy en Umrigar voegden in 61 minuten nog 51 runs aan de score toe voor zij door de snelle Freddie Trueman beiden gebowld werden. AMATEURVOETBAL De promotiecompetitie voor twee plaat sen in de eerste klasse wordt zondag voortgezet met de wedstrijden BaarnHFC (half zeven) en VFCSVW. Zoals men weet keerde de spanning na de nederlaag van HFC verleden week in Haarlem tegen Baarn in volle hevigheid terug. De return match tegen Baarn is voor de HFC-ers dus van het grootste belang. Bij een over winning staan de kansen weer zeer gun stig, bij een nederlaag gaat het er donker uitzien. Is de inzinking niet van tijdelijke aard geweest, dan voorzien wij een nieuwe nederlaag. Of HFC's achterhoede, die nog Zondag is het op Duindigt Derby-dag. Voor de 31ste maal in de geschiedenis van de rensport, die door het noodlottige tota- lisatorverbod ruim 30 jaar werd lam ge legd, wordt deze belangrijkste ren van het seizoen gehouden.Van de 16 ingeschre ven paarden zal er vermoedelijk een negental afvallen, waardoor een regel matig verloop van de ren vrijwel ver zekerd is. Deze Derby-kandidaten geven een duidelijke afspiegeling van de vorde ringen, welke de volbloedfokkerij in de af gelopen jaren heeft gemaakt. De weg naar een volledig hei-stel is nog lang, maar deze 31ste Derby is toch een duidelijke mijlpaal op de weg naar omhoog. Als favoriet zal vermoedelijk de schim- melhengst Jolly Peter van start gaan, maar hoewel dit paard een voortreffelijke staat van dienst heeft en zeer snel is, zal het voor hem geen walk-over worden. Het 2400 m lange parkoers vraagt van de deel nemers veel uithoudingsvermogen en de schimmel moet nog bewijzen, dat hij die heeft. Daarentegen is Marialva II wel Koersen op Duindigt stayer, maar niet zo snel en daar de merrie de steun ondervindt van twee stalgenoten zal de stal Portocarrero het tactische ver loop van de ren zo trachten te forceren, dat het de schimmel onmogelijk wordt gemaakt zijn eigen tempo te zoeken. Out siders in deze aantrekkelijke Derby zijn Albanas en Charger, die echter op de te verwachten harde baan in Jolly Peter hun meester zullen moeten erkennen. In de ren voor 2-jarigen gaat de voor keur naar Macarius Minstrel, die met een gewichtsverschil van 3 kg Fra Diavolo wel achter zich kan houden. In de 2600 m lange Prijs van Duindigt zou Full Measure op minder harde baan een goede kans hebben, doch daar het aan de benen laboreert mogen Bold Cavalier en de all-round Mangala hoger worden aangeslagen. De Oostenrijkse import Ta lisman is een mogelijk outsider. Hoewel Paljas al enige keren niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, mag nu toch wel worden verwacht, dat hij de sprintershandicap voor zijn rekening neemt, waarin Heraut en Ungersma de andere kanspaarden zijn. Bij de dravers is het W. J. Jochems Memoriaal het hoogtepunt. Twee Belgi sche klasse-dravers, Harley en Hopla, verschijnen hierin aan de start, maar zul len tegen de in grotere vorm lopende Typhoon waarschijnlijk te kort schieten. Double Six M zal alleen in de eerste heat gevaarlijk zijn. daar de veteraan in de tweede heat toch niet kan repeteren, het geen de snelle Sirona wel kan. Gelet op de uitstekende zege van Waluna Norton in Hilversum zal zij in de 2500 m-koers een goede kans maken, maar terecht mag be twijfeld worden of zij het kan bolwerken tegen Volann Erebus en de zwaar gehan dicapte Vlieger D. Voor de sterke Umberto ligt een zege ln het verschiet in de 2600 m lange Poulain- prijs, maar het krachtsverschil tussen hem en Urania en Sandra is zeer gering. Voor Sammy Mars lijkt de taak tyopeloos een 60 m handicap in te lopen, doch indien hij eindelijk zijn vorm te pakken zou hebben, zal hij er in de eindstrijd eveneens bij zijn. In de auto-start-draverij kan Quadrupes zijn eerste seizoen-zege boeken, voor The Lady Bond en Rolandus. Het openingsnummer wordt een vrij zekere prooi voor X Mighty Lord, die on der deze gunstige condities Wirna O en Wanda zal kunnen kloppen. slechts twee goals tegen kreeg in drie wedstrijden, moet dermate resoluut op treden dat een puntenverdeling tot stand komt. De stand is op 't ogenblik als volgt: SVW 3 2 0 1 4 9—6 HFC 3 2 0 1 4 3—2 Baarn 3 1113 56 VFC 3 0 12 1 2—5 TYBB komt voor de'promotiecompetitie voor twee plaatsen in de tweede klasse zondagavond half zeven op het EDO-ter rein tegenover Excelsior '20, dat verleden week HION met 31 versloeg. Een gelijk spel ligt in het bereik van de Haarlemse ploeg, die zondag jongstleden Overmaas op het laatste nippertje een puntenver deling moest toestaan. CRICKET In Haarlem en omgeving is er zondag geen eersteklasse cricket. Rood en Wit heeft in IA geen wedstrijd en Haarlem speelt voor de eerste klasse B in Den Haag tegen HBS. De overige wedstrijden zijn: Kampong—R. en W. II, VOC II—R. en W. Ill, BMHCR. en W. IV en Haarlem II HDVS III. ROEIEN Op de Bosbaan in Amsterdam worden dit weekeinde nationale roeiwedstrijden gehouden, georganiseerd door de Amster damse Roeibond. Het belooft een interes sante toernooi te worden: 230 ploegen zul len aan de wedstrijden deelnemen. De buitenlandse deelneming beperkt zich tot een afvaardiging van de Duitse club „Germania" bij de jeugdnummers. In de goed bezette senior-nummers zal veel spanning zijn; alle Nederlandse top- ploegen zullen aan de start verschijnen. De grote belangstelling zal op zondag wel uitgaan naar de strijd in de oude skif. De jonge skiffeur Rentmeester (Willem III), die vorige week in Gent de grote prijs van de Koning won, zal het moeten opnementegen Redelé (Dordt) reeds twee jaar Nederlands kampioen, en Bakker (de Maas). De vierde inschrijver, Van Wee- zenbeek, heeft zich wegens een voetblessu re moeten terugtrekken. In de vier zonder stuurman zal de ploeg van Het Spaarne het ditmaal moeten op nemen tegen Laga en Triton. De Haar lemmers kunnen hier voor verrassingen zorgdragen. Ook in de nummers Jonge en oude acht is een groot aantal inschrijvin gen. In het nummer oude acht zullen niet minder dan 5 ploegen starten: Laga, Pro teus, Aegir en Njord. Als vijfde ploeg zal de winnaar van het nummer jonge acht meedingen. Ook bij de dames zal de spanning niet ontbreken. De Maas is sterk favoriet in het nummer acht waarin vijf tegenstan ders zijn. „Het Spaarne" heeft slechts ingeschre ven in het nummer double scull. De Haar lemse dames moeten een goede strijd kun nen leveren tegen Willem III en de Hunze. Een bijzonderheid is dat men bij het nummer overnaadse vier hei-en een her kansingssysteem volgens FISA-regeling heeft ingevoerd. Iedere ploeg zal thans twee kansen krijgen alvorens definitief te worden uitgeschakeld. De wedstrijden zijn vooral voor de top- ploegen van belang. Men zal zich thans een idee kunnen gaan vormen welke ploe gen in aanmerking kunnen komen voor de in augustus te houden Europese roei- kampioenschappen in Macon. ZWEMMEN In de zwemvijver Groenendaal in Heem stede houdt HPC zondagmiddag (aanvang twee uur) de derde ontmoeting van een zwemvierkamp, waaraan wordt deelgeno men door AZPC uit Amersfoort; De Meeu wen uit Amsterdam; Nereus uit Zaandijk en de organiserende vereniging. HPC heeft in de voorgaande ontmoeting met een flinke voorsprong op Nereus de lei ding genomen. Op de 100 meter vrije slag dames kan een zware strijd worden verwacht tussen Corrie Bakker van Nereus en Wicky Hof man en Hennie Vlaanderen van HPC. H. Wouda van De Meeuwen, D. Stam van Ne reus en H. Verleur van HPC zullen voor een spannende race zorgen in het num mer 200 meter schoolslag heren. Verder vermeldt het programma de vol gende nummers: 4 x 100 meter wisselslag estafette dames, 50 meter vlinderslag jon gens, 100 meter rugslag heren en 50 meter rugslag meisjes. Na afloop van de zwemwedstrijden wor den er twee waterpolowedstrijden ge speeld: HPCDe Meeuwen (dames) en AZPCDe Meeuwen. Beide laatste teams komen uit in de hoofdklasse van de zomer- waterpolocompetitie. KORFBAL Zondag wordt in Assen ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Drent se korfbalbond de interlandwedstrijd NederlandBelgië gespeeld. Het Nederlands twaalftal is na <3e 7-6 zeg op de Belgen op 15 april JL nagenoeg on gewijzigd gebleven. Slechts één wijziging bracht de N.T.C. aan: de Zuiden-speelster H. Merk, die reeds 18 keer het Oranje shirt droeg, is vervangen door haar jeug dige clubgenote N. Wagemakers. De Bel gen zullen ongetwijfeld trachten revanche te nemen voor de 7-6 nederlaag, doch het staat te bezien of zij daarin zullen slagen. De Haarlemse Korfbalbond houdt op de sportterreinen van de Hoogovens een ju- niorentoernooi, waaraan jeugdploegen van Animo Ready, Aurora, Haarlem, Nieuw Flora en Watervliet deelnemen. Het toer nooi begint om half elf. Braat, Molenijzer, Schotman, Mahn en Captein, van wie de laatste twee dit kam pioenschap meer beschouwen als een goe de oefening om hun eindsprint voor de ko mende grote wegwedstrijden te scherpen. Wout Wagtmans zal heel wat meer moei te hebben dan Jan Derksen om zijn titel bij de stayers te prolongeren. Het drie manschap Koch, Wierstra, en Vreeswijk is de laatste tijd bijzonder goed op dreef en belust om de Brabander de kampioens trui te ontnemen. Stakenburg, Braat en Bijster kunnen in dit gezelschap ten hoog ste een figurantenrol spelen. De uitslag van de 20ste etappe van de Ronde van Italië, van Turijn naar St. Vin cent over 100 km, luidde: 1. Sabbadini (It.) 2 uur 15 min. 1 sec.; 2. Ronchini (It.) op 1.10; 3. Tosato (It.) op 1.18; 4. Darrigade (Fr.) 1.11; 5. Poblet (Sp.) z.t.; 6. Van Looy (Belg.) z.t.; 7. Favero (It.) z.t.; 8. Bastistirü (It.) z.t.; 9. Van Geneugden (Belg.) z.t.; 10. Massignan (It.) z.t; 11. Gaul (Lux.) z.t. Het algemeen klassement is na de twin tigste etappe: 1. Anquetil (Fr.) 85 uur 58 min. 14 sec.; 2. Gaul (Lux.) op 3 min. 36 sec.; 3. Ronchini (It.) op 4.34; 4. Van Looy (Belg.) op 5.35; 5. Poblet (Sp.) op 7.16; 6. Bono (It.) op 8.24; 7. Carlesi (It.) op 10.29; 8. Masignan (It.) op 10.31; 9. Battistini (Italië) op 10 min. 31 sec.; 10. Couvreur (Belg.) op 12.16; 11. Zamboni (It.) op 12.44; 12. Baldini (It.) op 15.26; 13. Nencini (It.) op 15.28; 14. Junkermann (Did.) op 16.30; 15. Sabbadini (It.) op 18.41. Zwemmen Het conflict tussen vier Robben-zwem sters en trainer Jan Stender is niet opge lost. Noch de vereniging „De Robben", noch een KNZB-commissie zagen kans om het geschil b(j te leggen. Het ontslag van Stender, zoals de vier zwemsters hadden geëist, bleek niet uitvoerbaar aangezien er in de vereniging „De Robben" geen meer derheid voor te vinden was. Het gevolg is nu dat de vier zwemsters in een moeilijke positie zijn komen te ver keren en vermoedelijk niet meer in Rob ben-verband zullen uitkomen. Een der Robben-zwemsters, Greetje Kraan, die enige jaren geleden van de Hilversumse zwemclub HZC naar „De Robben" over ging, schijnt nu het zwemmen vaarwel te willen zeggen en zich op atletiek te willen gaan toeleggen. Het is nog niet duidelijk, waar de zwemsters Lenie en Judith de Nijs en AtieVoo rbij naar toe zullen gaan. Voor de waterpolo-intelandwedstrijden tegen Joegoslavië, die op 13 en 14 juni in Assen worden gespeeld, heeft trainer Frans Kuyper de volgende tien spelers aange wezen: Kniest (Nept. Arnhem), De Mey (IJ), Vriend (IJ), Ran (Zian), Van der Zwan (DZV), Waalewijn (HZPC), Van Spingelen (HZPC), Muller (Dolfijn), Van Dorp (AZPC) en De Boer (Robben). Kort voor de wedstrijden zal het zeven tal definitief worden samengesteld. Eindelyk eindigde eens een Nederlandse renner in het voorste gelid in de Dauphiné Libéré, namelijk Kool, die zich als zesde klasseerde in dezelfde t\jd als de tweede aankomende. Maar het belangrijkste wa penfeit in deze vyfde etappe was toch wel de prachtige overwinning, die Raymond Mastrotto behaalde. Van het begin af aan heeft Mastrotto gemikt op de leidersplaats en om dit te bereiken heeft hij zich in de voorgaande dagen grote krachtsinspanningen getroost. In Thonon-les-Bains is hij nu een grote stap dichter bij zijn doel gekomen. Als etappewinnaar ging hij alleen over de eindstreep, op zichzelf reeds een mooie prestatie. Maar belangrijker nog zal voor A utotnobilisme Het veni jn Zatvreemdgenoeg, in de 'staart. Gewoonlijk is die laatste etappe van een Scheveningen-Luxemburg-Sche- veningen-rit weinig meer dan een forma liteit, nu was dat geheel anders. Tot Rot terdam ging alles goed, daarna heeft een felle brand aan de Stadionweg ook zeer on prettige consequenties gehad voor de deelnemers aan deze 8ste S.L.S.-rit. Het verkeer was geruime tijd ontwricht, zo dat de wagens slechts met zeer grote ver traging Rotterdam konden passeren. Ve le tientallen deelnemers heeft dat meer dan een half uur gekost. De rijders mochten dan in de formule ring van mening verschillen, vrijwel una niem waren zij het erover eens dat ook de ze 8ste S.L.S.-rit bijzonder goed was ge organiseerd. „De rit was stellig moeilij ker dan verleden jaar", vertelde Maus Gatsonides, „maar werkelijk zwaar heb ben we het toch niet gehad, afgezien van die laatste kilometers natuurlijk". Toch is het niet zo, dat de deelnemers hun plaquettes dit jaar cadeau hebben ge kregen. Vrijdagmorgen vroeg al bedroeg het aantal uitvallers meer dan twintig, hoewel op dat moment de strijd eigenlijk nauwelijks begonnen was. Ook daarna werden nog heel wat rijders voor onover komelijke moeilijkheden gesteld. Hoeveel equipes zijn uitgevallen is zelfs niet bij be nadering vast te stellen. Datzelfde geldt ook voor de klassering, het is zelfs de vraag of de accurate reken kamer van de RAC-West er in zal slagen een klassering bekend te maken voordat vanmorgen op de boulevard de startvlag voor de eerste maal zal vallen voor de laatste klassementsproef van de S.L.S.- rit. Het organisatie-comité heeft dan ook be sloten het laatste deel van de route te neu traliseren, zodat de moeilijkheden die de rijders in Rotterdam hebben ondervon den niet van invloed zijn op de klassering. De laatste tijdcontrole die van Zeven- bergschenhoek werd tot finish-controle verklaard. Ook de klassementsproef die de rijders donderdagavond op het vliegveld bij Beek (L.) moesten afleggen, en waartegen een aantal deelnemers bezwaren hadden in gebracht, is geannuleerd. WIELRENNEN Zo om en nabij de 300 wielrenners zul len zondag op het circuit van Zandvoort met elkaar slag leveren in het nationale wegkampioenschap der amateurs 1959. Wie van hen zich aan het slot van de 176 kilometer lange race over het golvende circuit in de rood-wit-blauwe kampioens trui mag steken is met geen mogelijkheid te voorspellen. Daarvoor is enerzijds het veld deelnemers te groot en zijn er ander zijds teveel onzekerheden aan het winnen van een wielerwedstrijd verbonden. En dat geldt in dubbele mate voor een kam pioenschap. Bovendien spelen ook de weersomstandigheden een belangrijke rol: de ene renner voelt zich het beste in zijn element bij een verkwikkend zonnetje én de ander hoopt voor zondag op veel regen en wind. De start van dit kampioenschap is om één uur en de af te leggen afstand be draagt 176, 106 kilometer (42 ronden). Vooraf wordt er een nationale nieuwe lingenwedstrijd gehouden over 58,702 kilo meter, waarvan de start om elf uur. Hier voor hebben ongeveer 200 renners inge schreven. hem geweest zijn de winst, die hij boekte op de leider, zijn landgenoot Anglade, namelijk bijna twee minuten. Zijn achter stand in het algemeen klassement redu ceerde hij daardoor tot 1 min. 8 sec. en ge zien de vorm, waarin Mastrotto steekt, zit het erin, dat hij Anglade in de drie nog resterende etappes, waarbij een tijdrit, zal overvleugelen. De uitslag van de vijfde etappe van Chambery naar Thonon-les-Bains (185 km), luidde: 1. Mastrotto (Fr.) 4 uur 43 min. 10 sec. (gem. 39.200 km per uur); 2. Groussard (Fr.) 4.44.59; 3. Saint (Fr.) z.t.; 4. Gil (Sp.) z.t.; 5. Le Dissez (Fr.) z.t.; 6. Kool (Ned.) z.t.; 7. Company (Sp.) z.t.; 8. Anglade (Fr.) z.t.; 9. Huot (Fr.) z.t.; 10. Bertran (Sp.) 4.45.07; 15. Van den Borgh (Ned.) 4.50.49; 42. Stolker (Ned.) 4.50.06; 45. Van Breenen (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de vijfde etappe: 1. Anglade (Fr.) 25 uur 50 min. 19 sec.; 2. Mastrotto (Fr.) 25.51.27; 3. Dotto (Fr.) 25.57.05; 4. Le Dissez (Fr.) 25.58.10; 5. Rohrbach (Fr.) 25.58.12; 6. Huot (Fr.) 25.58.28; 7. Lach (Fr.) 25.59.12; 8. 'Segu (Sp.) 25.59.18; 9. Queheille (Fr.)' 26.00.31? 10. Rivière (Fr.) 26.00.56; 33. Kool (Ned.)' 26.32.17; 38. Stolker (Ned.) 26.38.25j 43; Van den Borgh (Ned.) 26.46.22; 59. Van! Breenen (Ned.) 27.17.14; 64. Damen (Ned.) 27.33.33. Schaken Vrijdag werd het internationale schaak toernooi in Zürich voortgezet met het uit spelen van de afgebroken partijen uit de twaalfde en dertiende ronde. Bobby Fischer won zijn hangpartij tegen Keres uit de twaalfde ronde door een subliem eindspel en kwam daardoor op een totaal van 10 punten. Hij staat nu gelijk met Mikhail Tal, die eveneens tien punten heeft. De Rus verloor zoals verwacht zijn afgebroken partij uit de dertiende ronde tegen Gligoric. Tal gaf zich reeds na vier zetten gewonnen. Gligoric is door deze overwinning op slechts een halve punt van de beide leiders gekomen. De uitslagen luidden: afgebroken par tijen: twaalfde ronde: Fischer—Keres 1—0: dertiende ronde: Nievergelt—Walther 0—1, Larsen—Blau 1—0, Tal—Gligoric 01, BhéndBarcza 10. Met nog twee ronden te spelen luidt de stand: 1. Fischer (V.S.) en Tal (Rusl.) bei den 10 pnt.; 3. Gligoric (Joegosl.) 9'/-> nnt.: 4. Keres (Rusl.) 9 pnt.; 5. Larsen (Den.) 8V2 pnt.; 6. Barcza (Hong.) en Unzicker (Dld.) beiden 7'/2 pnt.; 8. Donner (Ned.l en Olafsson (IJsl.) beiden 6V2 pnt.; 10. Kuppei (Zwits.) en Bhend (Zwits.) beiden 5'/- pnt.. 12. Duckstein (Oost.) en Walther (Zwits.) beiden 5 pnt.; 14. Keiler (Zwits.) 4 pnt.; 15. Nievergelt (Zwits.) en Blau (Zwits.) beiden 2 pnt. Olympische Spelen De Amerikaanse regering heeft beslo ten om niet bij te dragen in de organisa tiekosten van de Olympische Winterspelen indien het besluit om Nationalistisch Chi na uit het Internationale Olympisch Co mité te stoten, gehandhaafd blijft. De Amerikaanse bijdrage was gesteld op 400.000 dollar (circa 1,1 miljoen gulden). Otto Mayer, kanselier van het IOC heeft naar aanleiding van de Amerikaanse me dedeling verklaard „dat de toestand bij zonder verward is" en dat het besluit op zichzelf „veel complicaties zal veroorza ken". Het IOC heeft reeds laten weten dat het de uitgestoten nationale commissie weer zal aannemen, als die haar verzoek om toe lating dan maar stelt op naam van bij voorbeeld Formosa. Daar komt bij dat na tionalistisch Chinese atleten al voor Rome en voor Squaw Valley zijn uitgenodigd. Mayer deelde mee dat hun namen thans „voorlopig" van de IOC-lijsten zijn afge voerd. PAARDENSPORT. Petite Etoile, ge reden door Lester Pigott heeft vrijdag op de baan in Epsom de Oaks gewonnen. De merrie uit de stal van prins Ali Kahn, die hiermede drie van de vier klassiekers van 1959 won liep de anderhalve mijl in twee minuten 35,8 sec.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 20