DOMINERENDE MAN VAN 'T IN GENEVE HEET SELWYN WESTEN LLOYD FILATELIE Reacties op brief van Barth PLASTI COLOR Drie metaalwarenfabrieken in Rotterdam deels afgebrand PUZZEL NUMMER 29 Kryptogram met slinkse streken! SLOT DEFECT? 9 KERKELIJK LEVEN „TOT NUT" JUBILEERT Gaat u met vakantie? Herziening van restitutie repatriëringskosten Accountant betrokken bij vier belastingfraudes Vier maanden geëist Waar Christian Herter niet imponeert en Couve de Murville academisch argumenteertdaar haalt Lloyd de kastanjes uit het vuur Uitstekende prestatie van jong zweefvlieger ZATERDAG 6 JUNI 1959 Een paar maanden geleden schreef een predikant uit Oost-Duitsland een brief aan de bekendste theoloog van onze tijd, de gezaghebbende Zwitserse hoogleraar Karl Barth. In de vorm van acht vragen richtte hij zich lot hem om raad inzake de manier, waarop christenen achter het IJzeren Gordijn zich moeten gedragen. De Amerikaanse pers heeft uit het ant woord van Barth enkele losse passages gepubliceerd, die in de Verenigde Staten heftige critiek. hebben uitgelokt. De brief zelf echter ademt in zijn geheel een ande re geest dan men zou vermoeden op grond van deze op een sensationele wijze uit het verband gerukte fragmenten. Barth valt inderdaad tegen het Westen uit, maar men moet die uitvallen dan ook in het verband van de gehele brief zien. Deze brief bestaat uit vier delen. De schrijver begint, met de Oostduitse domi nee te groeten en een korte uitleg te ge ven waarom hij tot nu toe over de commu nistische situatie in Europa heeft gezwe gen. In de tweede plaats volgt dan het hoofdgedeelte van de brief, bestaande uit aansporing, raad en bemoediging aan een medechristen in een moeilijke situatie. Ten derde beantwoordt Barth in het kort de acht vragen. (Dit gedeelte werd door de Amerikaanse pers vooral aangehaald). En ten slotte de eindbegroeting met de dringende raad aan de Oostduitse predi kanten eraan te denken, dat hun colle ga's in West-Duitsland ook met moeilij ke problemen hebben le kampen, verbon den aan de verkondiging van het evan gelie in hun situatie. Het Amerikaanse blad „Christianity and Crisis", een christelijk opinie-blad, acht het niet verstandig om alleen nega tief te reageren op de voor het Westen weinig vleiende brief van Barth. Na eerst enige critiek te hebben geoefend, schrijft het blad, dat het centrale gedeelte van de brief in het bijzonder een boodschap bevat zowel voor het Westen als voor het Oosten, een boodschap, waarvoor we dankbaar moeten zijn. „Omdat Barth werkelijk een aantal on vriendelijke dingen zegt over het Wes ten en omdat hij werkelijk Amerika met „de vleespotten van Egypte" vergelijkt, moeten we ons realiseren, dat dit inder daad de wijze is, waarop vele Europeanen ons bezien. Het kan voor ons moeilijk te begrijpen zijn, waarom anderen het moei lijk vinden te kiezen tussen Oost en West, maar het klaarblijkelijk moeilijke en de fout liggen althans ten dele bij onszelf. Wat Barth ziet, benadert de realiteit dichter, dan wij graag willen toegeven. De brief kan ons beter leren begrijpen waarom Barth en anderen met hem er stichtelijk voor bedanken om in een ab solute keus van West tegenover Oost te worden neergetrokken. Barth maakt uit zijn brief duidelijk, dat hij de tactiek van de communistische staat evenzeer be treurt als wij, en dat hij niet blind is voor de euvelen die deze staat vertegenwoor digd. Maar hij wil niet, dat dergelijke ge voelens door de voorvechters van wat hij noemt, een primitief anticommunisme dusdanig worden gebruikt, dat de zaak van het Westen getooid wordt met het aureool van een heilige kruistocht tegen het volstrekte kwaad. Bart waarschuwt er ons terecht voor, dat wij niet ge neigd moeten zijn om steeds maar onze zaak te vereenzelvigen met „het goede". Ook onze politieke beslissingen zijn vaak in nevelen gehuld en Barth ziet met. gro te helderheid dat geen enkele politieke keuze veel zelfrechtvaardiging wettigt; Zijn belangrijkste bijdrage is evenwel de grootse wijze, waarop hij een bijbel se basis legt voor het leven in een tijd van beroering. Dit deel van het document zal waar blijven, ook lang nadat de spe- Advertentie Tijd voor tintgevende haarwassing (zón der verven) met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort hij uw tnake-up! Crème uit de tube. eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 1S. De maatschappij tot Nut van 't Alge meen, in 1784 gesticht door Jan Nieuwen- huyzen, doopsgezind „vermaner" in Mon nikendam, zal in november haar 175-ja- rig bestaan vieren. Met; haar 46600 leden in 349 plaatselijke „Nulsdepartementen" verzorgt zij 115 Nutskleuterscholen, 200 Nutsbibliotheken, 30 lagere Nutsscho- len en vele andere instellingen als Nutsziekenföndsen en een ziektekosten verzekering. Afzonderlijk beheert de maatschappij 131 Nutsspaarbanken, het Nutssemina- rium voor pedagogiek aan de universiteit van Amsterdam, de Nutsacademie voor pedagogische en maatschappelijke vor ming te Rotterdam en de Nutskweek- school te Eindhoven. Ter gelegenheid van het jubileum zal het hoofdbestuur een „Handboek voor het sociaal-culturele vormingswerk met vol wassenen" uitgeven. De officiële viering van het jubileum is vastgesteld op 14 november in het Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam. In november en december van dit jaar en januari 1960 zal de dansparodiste en me tamorfosen-kunstenares Cilli Wang in der- lig provinciale centra jubileumvoorstel lingen geven voor de leden der Maat schappij. cifieke problemen, die de aanleiding wa ren, voorbij zijn en vervangen door anoe- re specifieke vraagstukken. Hier zien wij hoe bijbels geloof op een praktisch hel pende wijze in verband gebracht kan wor den met. de zich voordoende situatie van het ogenblik. Het evangelie blijft waar, ondanks uiterlijke omstandigheden, die haar waarheid loochenen. Dit is nog al tijd Gods wereld, alle tekenen van het te gendeel ten spijt. Het geloof kan vandaag mensen in wanhopigmakende omstandig heden aanspreken op precies dezelfde wijze als vroeger. Barth hecht grote betekenis aan de bij belwoorden: „Wordt nuchter en waak zaam. Uw tegenpartij, de duivel, gaat rond als een brullende leeuw, zoekende wien hij zal verslinden. Wederstaat hem, vast, in het, geloof, wetende, dat aan uw broederschap in de wereld hetzelfde lij den wordt toegemeten". Terecht wil Barth aantonen, dat de „brullende leeuw" niet eenvoudigweg met. het communisme over één kam ge schoren kan worden en dat „wederstaan" niet zonder meer betekent: anticommu nistisch. Want de ware „brullende leeuw", de werkelijke duivel, de werke lijk anti-Christ is wellicht veel moeilijker te onderscheiden, en deze tegenpartij zou in het. Westen wel eens in een betere ver momming verhuld kunnen zijn dan in die van het communisme. De „brullende leeuw" moeten we behalve aan gene zijde evenzeer aan onze zijde van het IJzeren Gordijn weerstaan". Aldus een gedeelte uit het commentaar van Christianity and Crisis op de bekend geworden brief van Barth aan een predi kant in Oost-Duitsland. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste kranl naar uw vakantie-adres gezonden mnel worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMTNTSTRATTE Advertentie m 0 B UB VRAA6 FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PI ETER SCHOEN - ZAANDAM De minister van Buitenlandse Zaken is van plan alle gevallen voor welke in het. verleden restitutie van overtochtskosten heeft plaatsgevonden voor reizen van In donesië naar Nederland, voor zover zij daarvoor in aanmerking komen te herzien volgens een gewijzigde gedragslijn, die ten voordeel van de betrokkenen kan zijn. Dit blijkt uit inlichtingen, die de minis ter heeft verstrekt aan de commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Ka mer, naar aanleiding van een verzoek van mevrouw E. Schlundt Bodien-Miete, te Utrecht, om restitutie van overtochtskos- len van Indonesië naar Nederland tegen de koers 1 3. Deze had zich erover beklaagd, dat, toen zij in 1958 restitutie kreeg van de door haar in augustus 1955 betaalde kosten van overtocht per vliegtuig naar Nederland, haar de tegenwaarde van de reiskosten per boot, in Nederlands courant is toege kend. berekend naar een koersverhouding tussen gulden en rupiah van 1-8 in stede van 1 3. welke laatste koers op het tijd stip van haar vertrek gold. Daar zij reeds in 1955 om restitutie had verzocht, meen de zij buiten haar schuld de dupe te zijn geworden van koersdaling. Dit en dergelijke verzoekschriften heb ben de minister aanleiding gegeven de ge vallen, waarvan de afwikkeling buiten schuld of toedoen van de belanghebbende, onevenredig lang heeft geduurd. nog maals te onderzoeken. Het resultaat is dat in de bedoelde gevallen nu restitutie zal worden verleend tot de tegenwaarde, die een maand na de ontvangst van aan vraag om restitutie gold. De rechtbank t.e Groningen beeft een aantal zaken van belastingfraude, met name ontduiking van de inkomstenbelas ting. behandeld. Als hoofdverdachte in een viertal zaken kwalificeerde de president een 47-jarige accountant uit Hoogezand, die ervan werd beschuldigd in aan hem toevertrouwde bescheiden te hebben ge knoeid, hetzij op aandringen van zijn cliënt, hetzij min of meer op eigen initia tief. Voor zijn aandeel in de zaken van zijn vier cliënten en voor een eigen on juiste aangifte werd tegen hem een ge vangenisstraf van vier maanden totaal geëist. De vier cliënten waren een 57- jarige aan nemer uit Zuidbroek, die in 1953 en 1954 respectievelijk f 1832 en f 1202 te weinig aan inkomstenbelasting had betaald (te gen hem werd f 4000 boete of 180 dagen hechtenis geëist), een 51-jarige manufac turer uit Hoogezand, die over de jaren 1951 en 1952 f 12.000 te weinig had betaald (eis f 5000 boete of 180 dagen), een 65-ja- rige schilder uit Hoogezand, die over 1953 en 1954 f3155 te weinig had betaald (eis f 4000 boete of 180 dagen) en een 46-jarige aannemer te Noordlaren, die over 1954 f3714 te weinig had betaald (eis f 5000 boete of 180 dagen). In alle vier gevallen werd tevens een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar geëist. Ten slotte werd nog behandeld de zaak tegen een 49-jarige opticien uit Gronin gen, die f 11.323 te weinig aan inkomsten belasting had betaald. Tegen hem werd f 12.000 boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar geëist. Horizontaal: 1. Als men een agent uit scheldt, maakt de laatste letter alles vuil. 4.Vooraan krijgt men thee. 8. Met twee is een teveel. 9. Het is plomper, maar het drijft. 10. Niet elk vlies is zó net. 12. Als men dit zegt van een kerel, is het een echte kérel. 13. Wie opslag verwacht, krijgt een terugslag. 14. Woest. ledig, warm en dat alles in het groot. Vertikaal: 2. Een sinaasappel is er niets bij. 3. Alle Ara bieren zijn hem en Abraham alle Arabieren verschul digd. 4. Een leeftijd die negentigjarigen zich moeilijk herin neren. 5. Een leeftijd die veertienjarigen zich niet kunnen voorstellen. 6. Men maakt er emmers van, door iënisatie. 7. Een oostelijke pro vincie van een westelijk land. 11. Men schrijft er de toekomst, men leest er hel heden in. 12. Eerst maalt men er water, daarna koren. Inzendingen vóór donderdagochtend aan ons bureau. Prijzen 7,50, 5.2.50. Oplossing puzzel no. 28: 1. hotelier. 2. verweerd. 3. oproerig, 4. opperman. 5. dierbaar, 6. Hercules. 7. ergernis, 8. ver stijfd. 9. meervoud. 10. ongerept, 11. ru moerig. 12. verkeerd. 13. priester, 14. ere woord, 15. vermoeid. 16. teerling, 17. vete raan. 18. broderie, 19. ontroerd, 20. elkan der, 21. kantwerk, 22. begeerte, 23. beder ven, 24. snerpend, 25. versteld, 26. erken nen. (Er waren ook andere oplossingen mo gelijk. die eveneens zijn goedgekeurd.) Prijswinnaars: 7,50: S, Booms. Bali- straat 3, Heemstede, 5,H. P. N. van Schaik, Lange Veerstraat 25a, Haarlem. f 2.50: G. Post. Bataviastraat 61, Haarlem. Hevige ontploffingen en rookwolken, die op vele kilometers afstand waren te zien, maakten vrijdagmiddag tegen zessen de omgeving attent op een bijzonder felle brand in Rotterdam-zuid. De brandweer had eerst middel- en daarna grootalarm gemaakt op het bericht, dat een groot fa briekscomplex, waarin drie metaalwaren- GENèVE. Na dat zij bijna vier weken in het bij tende etsbad van de Geneefse con ferentie hebben gelegen, beginnem de politieke pro fielen van de mi— nisters zich zo langzamerhand duidelijker op de plaat af te teke nen. Hoe zien zij er uit? Eén ge zicht is haast onveranderd gebleven, dat; van Andrei Gromykó, een ietsje ouder, een ietsje dikker, maar het haar nog steeds zo zwart, dat men de Rus er van zou verdenkèn het te verven, ware het niet dat zulke ijdelheden „de nieuwe Sovjet-mens" kwalijk wérden' genomen. Over Gromyko's gelaatstrek ken ligt nog steeds dezelfde onbewogen heid. de onpersoonlijkheid haast van de indrukwekkende vakdiplomaat, die met, geweldige bekwaamheid de grillige bokkesprongen van Nikita Kroesjtsjev tot een consequent beleid vormt, die zelf onverstoorbaar de geringschattende grapjes van zijn baas incasseert en die zijn blijkbaar onbegrensd arbeidsver mogen slechts af en toe oplaadt op een picnic in de buurt van Genève, waar hij in hemdsmouwen op het graé gezeten, al even onbewogen, op broodjes kaviaar kauwt. De enige concessie, die hij daar bij aan het Westen doet, is dat hij er een fles coca cola bij drinkt. Interessanter zijn dus de nieuwe ge zichten op de plaat van wat men wel de „conferentie der boodschappenjongens" zou kunnen noemen, nu de ministers Dulles. Molotov, Eden en Bidault, die nog zelf goeddeels het buitenlands be leid van hun land vormden, niet meer van de partij zijn. Daar is de koele Franse protestant Couve de Murville, die zijn beperkte schaal van emoties slechts uitdrukt door min of meer rim pels in zijn voorhoofd te trekken. Hij houdt betogen die kristalhelder zijn, briljant van logica, in een stijl die men slechts bij de beste produkten van het Franse onderwijs aantreft, en waartegen men tenhoogste zou kunnen aanvoeren, dat zij nog geen gram tot een akkoord hebben bijgedragen. Als hij niet werkt, speelt hij golf met dezelfde emotieloos heid. Het bericht van Dulles' dood be reikte hem op die zondag bij de negen de hole. Hij legde een verklaring af met. precies de juiste toon van getrof fenheid, nam toen zijn club weer ter hand en sloeg een kaarsrechte drive voor de tiende. Naast het rimpeltjes-voorhoofd van Couve de Murville duikt, het, vriende lijke. fijnzinnige gelaat op van de Ame rikaan Christian Herter. Men ziet hem de omgeving van zijn jeugdjaren in Pa rijs nog steeds aan: zoon van rijke bohémiens, met goede wil liefhebberend in de schone kunsten. Europese Ameri kanen, ijverig redelijkheid en breed heid van oordeel nastrevende. Een „Schöngeist", zouden de Duitsers zeg gen, als zij hem in Genève's beste res taurants voor zijn gasten met zorg en smaak een witte Bourgogne zien uit kiezen bij de zoetwaterkreeftenstaartjes au gratin. Een „meneer". Men zou het zich tot. een aangename eer rekenen tot zijn kennissenkring te mogen behoren. Maar, men houdt enigszins zijn hart vast. wanneer men hem, onwennig schuifelend in de enorme schoenen, die Dulles hem achterliet, tegenover Gro- myko ziet zitten. Juist als hij een rede wil beginnen, maakt Gromyko van Herters gemanoeuvreer met zijn bril ge- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) 5 Ai 'I S3 L*. i A Se/wyn Lloyef bruik om gauw het woord aan de Oost duitser Bolz te geven. Zulke ordinaire praktijken irriteren Herter en dan valt hij uit tegen Gromyko, maar altijd op ondergeschikte punten en eigenlijk nooit met werkelijk imponerende allure. Noch een beschuldiging van slechte ma nieren, noch een moraliserende ver maning dat de ogen van de wereld op hem gericht zijn. beroert, immers de heer Gromyko. Hij onthoudt alleen dat de ogen van N. S. Kroesjtsjev op hem gevestigd blijven. Men kan het. ener zijds prettig vinden dat Herter niet, zoals Dulles, probeert zijn partners te domineren, doch moet het anderzijds betreuren dat. het sterkste land van het Westen ook niet de sterkste man af vaardigt. Herter heeft op deze confe rentie zijn autoriteit niet kunnen beves tigen. Dat is niet alleen zijn schuld. Hij vertegenwoordigt een president, die hem bij gebrek aan beter leek te be noemen, wiens volledig vertrouwen hij niet werkelijk lijkt te hebben, die een oor open houdt; voor bondskanselier Adenauer, met wie hij, Eisenhower, samen over Dulles treurt. Adenauer voor wie Herter reeds nu weinig sym pathie meer heeft. Het merkwaardigste gezicht op de plaat is dat van de Britse advocaat en politicus Selwyn Lloyd. Men kan het niet beschrijven. Zelfs karikaturisten vinden er geen houvast aan. Deze mi nister, die murw leek door alle streken en klappen, die hij over het. Suez-fiasco moest incasseren, is achteraf de ont dekking van Genève. Hij is de domi nerende man in het westelijke kamp. Misschien als éénoog in het land der blinden, maar dan toch de dominerende man. Hij gaat niet golfspelen of lekker eten als hij klaar is met werken. Hij gaat. gewoon nog een beetje verder. Hij heeft het niet gemakkelijk, want hij moet naar twee kanten tegelijk ma noeuvreren: van Gromyko concessies loswerken, tegenover de argwaan van zijn partners zi.in eigen zetten recht vaardigen. De slinkse verdacht makingen, die sommige Euro pese continentalen over zijn politiek en zijn persoonlijk leven rondstrooien glijden als drup pels water van zijn rug. diezelfde rug schijnt zo waar zelfs de dolkstoot van de Londense Times te zullen doorstaan. Zo langzamer hand begint, althans bij de correspon denten, het geïnspireerde misprijzen jegens Lloyd om te slaan in on verholen bewondering, want men ver- gisse zich niet, als het in Genève tot een akkoord komt. dan zal dat vooral het werk van Lloyd zijn. Deze veelgesmade man is in de hoogste toppen van de boom geklommen om de appel der overeenkomst te plukken, terwijl Herter en Couve de Murville, veilig met de benen op de grond, zich tevreden stelden met hem toe te roepen, toch vooral voorzichtig te zijn. Hij is de enige van de westelijke drie. die Gro myko in een debat aankan. Als het er op aankomt in een plenaire zitting voor de vuist weg op een rede van Gromyko te antwoorden, dan moet Lloyd dé kas tanjes uit het vuur halen en hij doet dat met de weergaloze handigheid, die hij als advocaat en in Lagerhuisdebat ten heeft opgedaan. Hij stelt er niet de academische argumenten van Couve de Murville, noch de geprikkelde uitvallen van Herter tegenover, spreekt veeleer in de trant van: Kijk eens. meneer Gro myko, nu zou ik u in uw hemd kunnen zetten, maar ik zal dat niet doen want wij zitten hier om een eervolle en be vredigende overeenkomst te bereiken. En dan probeert hij uit Gromyko's be toog de punten te halen, die winst voor het Westen kunnen betekenen, zonder Gromyko in een onmogelijke situatie te brengen. Het was Lloyd die de ge heime zittingen arrangeerde op een manier, die beide kampen gezichtsver lies bespaarde. Het was Lloyd die Gro myko in een situatie bracht, waarin deze de legaliteit van de westelijke aanwezigheid in West-Berlijn moest erkennen. Wanneer het in Genève tot een ak koord komt, zal Lloyd de extra-genoeg doening smaken, dat het een akkoord zal zijn dat in hoge mate een Brits stempel draagt en dat strookt met de doeleinden van Macmillans beleid in de wereld en ook in West-Europa. Velen zullen het misschien betreuren, maar dat doet niets af aan Lloyds prestatie als Brits minister: als aangevochten vertegenwoordiger van een land, dat niet de leidende macht in het weste lijke kamp is. waarborgde hij de Britse belangen. Dat was dan een schets van de westelijke ministers in Genève. waarbij er nog maar een vergeten is: Heinrich von Brentano. Hoffelijkheid en begrip voor de tragiek van het na derend einde van zijn beleid staan de verleiding in de weg hem als een ridder van de droeve figuur te bestempelen. Hij heeft het niet druk meer in Genève. De gelegenheid staat open hem te interviewen. Het is kentekenend dat weinig journalisten daarvan gebruik maken. Over de rand van zijn glas staart Adenauers minister naar het idyllische Meer van Genève, terwijl achter zijn rug de beslissingen naderen bedrijven waren ondergebracht, in brand stond. Nog maar nauwelijks hadden de brandweerlieden maatregelen ter bestrij ding van de brand genomen of aan alle kanten vlogen gloeiende gasflessen door de lucht. In allerijl werd dekking gezocht maar onmiddellijk daarna rukten de dap pere brandbestrijders weer op. De helft van het complex, dat een oppervlakte had van bijna 500 vierkante meter, was een grote vuurzee. Auto's en loodsjes, die in de nabijheid stonden, hadden reeds vlam ge vat. maar konden te elfder ure nog aan de greep van het vuur worden onttrokken. Niet aljeen rijdend materieel was bij de blussing betrokken, maar ook twee drij vende spuiten, die in het. achter het indus trieterrein gelegen Zuiddiepje ligplaats hadden genomen. Een watermassa van vele tientallen stralen stroomden in de baaierd van vuur. De broeders van de ziekenauto's, welke om op alles voorbereid te zijn. waren uitgerukt, kregen druk werk. Een brandmeester werd door een steekvlam aan handen en gelaat getrof fen. De man is ernstig gewond in het zie kenhuis opgenoYnen.' 'Een óhderbrand- meester stapte in een bak met chroom- zuur, waardoor zijn onderbenen werden aangetast. Ook hij is naar het ziekenhuis gebracht. Voorts werden drie personeels leden van een van de in het fabrieksge bouw gevestigde bedrijven licht ge wond. Na ongeveer anderhalf uur was men de brand volkomen meester. De helft van het. gebouw was toen uitgebrand. Mede dank zij de brandmuur, die dwars door het gebouw loopt, is het. achtergedeelte grotendeels gespaard gebleven. De scha de loopt ongetwijfeld in de tonnen. Over de oorzaak was nog niets met zekerheid te zeggen. Men heeft het vermoeden, dat in oude kisten van een dumpbedrijf. dat is gevestigd in het oude ketelhuis van het complex, vonken van een las- of brand- apparaat zijn gevallen. Personeelsleden van het dumpbedrijf, waarvan overigens de werkplaats gespaard is gebleven, zou den buiten met een las- of brandapparaat hebben gewerkt. Kort. na vijf uur zijn zij naar de kantine verderop op het terrein gegaan. Bij hun terugkeer stond de bui tenkant van hel complex, ter hoogte waar een chroommetaalwarenindustrie was ge vestigd. in brand. De arbeiders van dit continubedrijf hadden de brand nog niet ontdekt. De mannen van het dumpbedrijf waarschuwden hen geen seconde te vroeg, want in een oogwenk stond het houten dak van de verder stenen hal voor een groot gedeelte in brand en ontploften de gas flessen. De ontploffingen maakten dat de buitenmuren als broze koek uit elkaar werden geslagen. Her en der lagen de brokstukken verspreid. Een oud-brandweerman had een vreem de ervaring opgedaan met de portier van een industrie, die niet ver van het bran dende complex haar pand heeft. De man vroeg de portier de brandweer op te bel len daar hij brand had ontdekt, toen hij toevallig voorbijkwam. De portier zei, dat hij daaraan niet kon beginnen. Om geen tijd verloren te laten gaan is de oud brandweerman de weg opgerend en heeft hij de brandweerlieden van een spuit, die toevallig op een ander terrein een kleine brand blusten (hij had dit op zijn wande ling gezien) gewaarschuwd. Die wagen is onmiddellijk naar het fel brandende fa briekscomplex gegaan. De politie heeft uiteraard een appeltje met de portier te schillen. Een bijzondere prestatie heeft vrijdag Hans Groeneveld uit Beverwijk geleverd door met zijn zweeftoestel vanaf het vlieg veld Teriet bij Arnhem naar het zweef- vliegveld „de Brabantsche Landbouw" te Castricum te vliegen. Hans Groeneveld was met een Skylark 3, een Engels 1-persoons wedstrijdtoestel te 12.55 uur van Teriet opgestegen en al direct, door de goede termiek tot een hoog te van 2300 meter opgeklommen. Daar hij ook nog zijn zilveren C-brevet. moest ha len meende hij we] een lang reisje te kun nen maken om daarmede in het bezit van dit brevet, te komen. Boven Hilversum vliegend had het toe stel echter nog weinig hoogte verloren. De jonge EZZC-er heeft het toen gepres teerd om boven Beverwijk komend zelfs nog een hoogte te houden van circa 1000 meter hetgeen voldoende was om het hem vertrouwde terrein van de Brabantsche Landbouw te Castricum te bereiken. De afstand van ongeveer 100 km. heeft Hans Groeneveld in nog geen twee uur afgelegd- Advertev.tie „DE SLEUTELSPECIALISr LANGE VEERSTRAAT 19 TEL. 11493 NEDERLANDS NIEUW-GUINEA. De postadministratie ran Nederlands Nieuw-Guinea geeft op 1 juli drie nieuwe frankeerzegels uitwaarop een kroonduif is afgebeeld. De zegels in de waarden 7 cent (terra, blauw en paars), 12 cenj tgroen, blauw en paars) en 17 cent (lüa. blauw en paars), zijn ont worpen door André van der Vossen te Overveen. Ze zullen ook. aan de filate listenlok etlen in Nederland verkrijg baar worden gesteld. OOSTENRIJK. Honderdvijftig jaar geleden overleed de beroemde compo nist Joseph Haydn (1732-1809). Dit feit- is herdacht met een postzegel van 1.50 s. (bruinrood), die zijn portret vertoont. Hel ontwerp is van Adalbert Pilch en de gravure van Rudolf Toth. Er zijn drie miljoen exemplaren gedrukt. LIECHTENSTEIN. Op 23 juli zullen de eerste waarden van een nieuwe serie frankeerzegels in omloop worden ge bracht. De reeks is als volgt samenge steld: 10 rp. (leigrijs), vlaggen op de binnenplaats van het kasteel te Vaduz, 20 rp. (karmijnrood), Rijndal, 30 rp. (steenrood), slot Gutenberg. 50 rp. (don- kerblauw), verlicht kasteel van Vaduz en 60 rp. (turkoois), Naafkopf-Falknis- kette. TSJECHOSLOWAKIJE. Het honderd jarig bestaan van de Skoda-fabrieken en de nationale post zegel tentoonstelling die voor deze gelegenheid werd gehou den, waren aanleiding tot uitgifte van een serie van vier postzegels. Het zijn een 30 h. (bruin), stadhuis van Pilsen, 60 h. (violet en groen), deel van een stoomturbine, 1 kr. (blauw), St. Bartho- lomeuskerk in Pilsen en 1.60 kr. (geel en zwart), deel van een draaibank. De zegels zijn ontworpen en gegraveerd door Jiri Svengsbir. WEST-BERLIJN. Van 18 tot 23 juni zal in Berlijn hel 14de internationale gemeentecongres worden gehouden. Naar aanleiding hiervan verschijnt 18 juni een postzegel van 20 pf. (licht blauw, donkerblauw en rood). Tegen een achtergrond van de wereldbol ziet men de Brandenburger Tor, het sym bool van Berlijn. IJSLAND. Ter herdenking van de 200ste sterfdag van Jón Porkelsson (1697-1759), rector van de Skalholt- onderwijsinrichting, zijn twee post zegels uitgekomen: 2 kr. (groen) en 3 kr. (lila). Beide zegels geven een afbeelding van Porkelssqns standbeeld. DENEMARKEN. De slag bij Solferino welke gebeurtenis Henri Dunant op het idee bracht een internationale Rode Kruis-organisatie te stichten vond honderd jaar geleden plaats. De Deense posterijen zullen op 24 juni twee her denkingszegels laten verschijnen met als voorstelling de wereldbol, waarom heen Rode Kruis-vlaggen. De waarden zijn: 30 5 öre (rood.) en 60 5 'óre (blauw).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3