LEXINGTON PRIJSVRAAG r Atlantisch Congres in Londen hoort frisse geluiden Vorig jaar zond de UNO 145 Nederlandse experts uit Uit lief meisjeshoofd ontsproot mooi plan voor betere wereld Van dag tot dag VREDE EN WELVAART <~Hoe is het ontstaan?^. J Westduits werklozenaantal op laagterecord Pleidooi voor versterking van de niet-militaire zijde van de Ver drags organisatie Willem de Zwijger voor W illemstad for Bong drinks 5aat~lwda minium ii ii iniiiiiii! min iiiiiiiiiiiiiiiiii iii||l_ ^^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiimmimmmimimimimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiiill^ Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand mei STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP TECHNISCHE HULPVERLENING Richt uw lens op de werkende mens ONZE FOTOPRIJSVRAAG SLUIT OP 15 JUNI STUUR UW INZENDING TIJDIG IN! &p de raatótoel Lijm en fineer zelf met snel!ijm; klemmen overbodig Examens Dit woord: FLESSENTREKKER zaterdag 6 juni 1959 De Nieuw Guinea-expeditie is voorlopig gered door een verbetering der omstandig heden en een financiële injectie van het Rijk, zodat de mogelijkheid van een succes het bereiken van de berg Antares en het verrichten van uitgebreide wetenschappe lijke waarnemingen aldaar nog behou den is gebleven. De financiële hulp in de vorm van een voorschot van 100.000 is natuurlijk zeer welkom geweest, doch verhoogt het be grotingstekort der onderneming, dat nu in totaal tenminste drie ton zal bedragen. Een aantal wetenschappelijke organisaties heeft zich voor de thans overgemaakte honderd duizend gulden garant gesteld, doch het stichtingsbestuur der expeditie moet zich nu ten spoedigste beraden over middelen cm het nadelige saldo zo klein mogelijk te houden. In verband daarmee wordt be richt, dat men rekent op inkomsten van buitenlandse persorganen, die exclusieve publikatierechten verkrijgen voor de we tenschappelijke resultaten der expeditie. Dit alles neemt de indruk niet weg, dat men van Nederlandse officiële zijde een schriele houding aanneemt ten aanzien van de financiering dezer belangrijke on- nerneming. Het voorschot van een ton zal enkel de allereerste onkosten kunnen dek ken, doch weinig armslag geven in nood situaties die nog kunnen ontstaan en die ongetwijfeld moeten worden voorzien. Men moge verwachten dat het stichtingsbestuur ten departemente alsnog meer afdoende maatregelen zal kunnen bewerkstelligen, zodat een eventueel succes der expeditie ook inderdaad een zuiver Nederlands suc ces zal worden. Welke sinistere elementen zich ver schuilen in de Franse UNR-partij, die de draagster van de nieuwe nationale ideeën heet te zijn, is nu weer duidelijk gebleken uit een voorstel dat uit deze hoek aan het parlement is voorgelegd, waarin de moge lijkheid tot bestraffing van journalisten met dwangarbeid wordt geëist, ingeval zij „het moreel van het leger ondermijnen". Men behoeft zich geen illusies te maken over de strekking van dit voorstel. „Onder mijning van het moreel" zou een etiket worden op alle publikaties, die militaire praktijken bij de „pacificatie" van Frans overzees gebied zouden hekelen. Boven dien zou zelfs critiek op 't regeringsbeleid ten aanzien van de militaire koers en op personen die een rol spelen in het Franse militaire apparaat met dwangarbeid kun nen worden betaald. Een directer en rampzaliger inbreuk op de vrije menings uiting kan moeilijk worden bedacht. Ofschoon de verwachting gerechtvaar digd is dat dit voorstel zal worden ver worpen, tekent het toch zeer scherp het dreigende gevaar waarmee Frankrijk koketteerd. Een vernieling van vrijheden, een annexatie van de macht door fanatici en een kneveling van recht en rede door verblinde politieke extremisten zijn de bestanddelen van het gevaar, dat boven Frankrijk en dus boven Europa zweeft en dat kan neerdalen op het moment, waarop de krachtige figuur van De Gaulle op een of andere wijze van het toneel zou ver dwijnen. Het aantal werkloze personen heeft in West-Duitsland een laagte-record van 320.799 bereikt, volgens een mededeling van het federale bureau voor werkver schaffing. Dit cijfer, dat betrekking heeft op de omvang van de werkloosheid aan het eind van mei, is 75.646 lager dan de vorige maand. Het bureau zegt, dat het aantal werk lozen niet meer dan 1.6 percent van de ar beidende massa van het land uitmaakt. Het cijfer is ook 6.800 lager dan het vorige laagste cijfer, dat in september 1958 werd bereikt. De voorzitter van het bureau voor werkverschaffing noemde dit record „een sensatie op de arbeids-markt." De plaatsvervangende secretaris-gene raal van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in Parijs, de Brit J. F. Cahan, deed de bijeenkomst ont waken door zijn geestdriftig en sympa thiek pleidooi voor betere economische en financiële samenwerking. Hij vecht tegen misplaatste nationale trots in de westelij ke landen en tegen de politici, die daar de gevangenen van zijn. Er is nogal wat dood hout op een con gres als dit, al zit het ook aan stammen welke wij nu eenmaal niet kunnen mis sen. De brosse takken zijn hier vertegen woordigd door allerlei officiële NAVO- mensen en misschien ook nog wel door „achtergebleven" parlementsleden. Het is in ieder geval verheugend dat reeds op de eerste dag al enig jong groen zichtbaar werd. Het zijn juist de hier helaas schaar se gewone stervelingen, die zich gaan roe ren en zich als het geweten van het con gres moeten doen gelden. (Van onze correspondent in Londen) De crisis van deze tijd drukt zwaar op het Atlantische congres, dat vrijdag op zo'n indrukwekkende en stijlvolle wijze door koningin Elizabeth is ge opend. Het zal zien voornamelijk bezig houden met de inwendige crisis in de Atlantische gemeenschap. De waarschu wing, welke in de loop van de bespre kingen vermoedelijk steeds luider zal klinken, is: zorg ervoor dat de vrije wereld niet aan benepenheid en kort zichtigheid ten onder gaat. Het alarm wordt geslagen door dege nen, die achter de in 1954 afgekondigde „Verklaring van atlantische eenheid" staan. De tegenwoordige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter was destijds een der ondertekenaars. Zij zijn geen roependen in de woestijn. De Britse voorstanders van deze verklaring hebben namelijk het initiatief genomen tot een door 157 vooraanstaande figuren in dertien landen gesteunde petitie, die tot het congres werd gericht. Deze petitie bevat elf voorstellen, welker verwezenlij king zal moeten leiden tot diepgaande veranderingen in de werking der Atlanti sche gemeenschap in de politieke, econo mische en sociale sfeer, maar zonder ver anderingen in het NAVO-verdrag zelf. Men mag de ac.ie voor Atlantische een heid niet onderschatten. Deze internatio nale beweging, welke de stoot gaf tot de conferenties van NAVO-parlementsleden, tot de benoeming van de „drie wijze man nen" en tot het tegenwoordige congres, wil verstarring en ondergang van het Wes ten voorkomen door de niet-militaire zijde van de NAVO te versterken. Achter de petitie staat de Franse generaal Pierre Billotte, voorzitter van de beweging. Hij acht een allesomvattende organisatie no dig om onze beschaving te beschermen. De beweging wil dat de eerste stappen worden genomen in de richting van At lantische integratie. Men ijvert voor een organisatie van Atlantische economische samenwerking naar het voorbeeld van Europa. De NAVO-raad zal verder een stemmigheid voor bepaalde kwesties moe ten opheffen om zodoende het veelbezon- gen denkbeeld van onderlinge afhankelijk heid te verwezenlijken. Verder verlangt men periodieke Atlantische congressen, waar men meer tijd zal hebben dan thans in Londen het geval is om de Atlantische gemeenschap te verdiepen. De NAVO- regeringsleiders zouden jaarlijks een top conferentie moeten houden. De culturele uitwisseling zou door een Atlantisch insti tuut moeten worden bevorderd. Indien de ze petitie de indruk maakt welke de or ganisatoren ervan verwachten zullen de sociale, economische en culturele vraag stukken in het middelpunt van de confe rentie komen te staan, zoals ook de oor spronkelijke opzet was. Minister Luns, die als voorzitter van de NAVO-raad sprak, stelde beslist teleur. Zijn wellicht noodzakelijke, maar dorre en sömber uitgesproken analyse van het Oost-West-conflict, die geen enkele con structieve gedachte bevatte, leek weinig weerklank te vinden. Atlantische integra tie noemde hij in dit stadium onrealis tisch. Een massaal congres als dit zit nu eenmaal te popelen om een nieuw fris ge luid wil het voor indutten worden behoed. Advertentie i VOGEL FRIJS E Kleermaker Schintz adverteert in HCJtrechtsch Nieuwsblad over zijn malinine regenjassen: E fraai en warm als eend emi". H Ik ken die eend emi niet, doch op E Schintz' gezag neem ik onmiddellijk E aan dat het een even fraaie als war- H me vogel is. NEEN E In de Helmondse Courant las E ik deze: j| De Haes textielind. N.V. Brugstr. 79, E Mierlo, heeft plaats voor vrouwelijk E en mannelijk personeel om aan te E draaien. Ik solliciteer niet. Al dat gedraai aan E mij zou mij draaierig maken. RAAD De Arnhem Post geeft de raad «liet naar het Groot Nationaal Accor- deon Concours te gaan met de opmer- E king: H „de entreeprijs is geen beletsel om thuis te blijven". De prijs voor de fraaiste beeldspraak e is voor de heer Koolhaas Revers, die e in De Autokampioen schrijft: Ook een sterke krachtige mot kan tenslotte zijn vleugels verbranden in E de dodendans ronclom het schijnsel van de genadeloze kaars der super- snelheid. Naar ik meen te weten worden die §j kaarsen in Gouda gemaakt. Maar men E heeft er veel moeite mee. Zc zijn zo genadeloos. GERICHT Velsen Sportief schrijft over de jeugdleider: e „En hier wordt de jeugdleider in staat gesteld dit alles te weten te E komen en daardoor de jongen een goede steun te geven en het slechte in hem te richten". e Met het gerichte slechte geraakt, naar mijn bescheiden oordeel, zo'n E jongen van de drop in de regen. e Talarius Bij de bronsgieterij Binder is het 2.5 hoge beeld van Willem de Zwijger, vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Bolhuis, gegoten. Het beeld is bestemd voor Willemstad en de opdracht werd aan Bolhuis gege ven door de Sociedad Bolivariane op Curagao. Voor het vervoer van het standbeeld naar Curagao is door de initiatiefnemers de medewerking inge roepen van Shell Tankers n.v. te Rot terdam, die zich in dit bijzondere ge val daartoe gaarne bereid heeft ver klaard. Het wachten is nu nog slechts op een geschikte gelegenheid voor de verscheping. Tegelijk met het stand beeld zal het ongeveer anderhalve me ter hoge natuurstenen voetstuk wor den vervoerd. Het totale gewicht is ruim drie ton. Advertentie De jury, bestaande nit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter M. C. de Jong redacteur C. Krouwel reclamedeskundige A. A. Broek8ma ontwerper heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker, te Rotterdam, de volgende acht pryswinnaars aangewezen. Deze krygen een tweedaagse vliegtocht naar Londen. L. C. Janson, v. Wesembekestraat 105, Vlaardingen. H. Nieuwland, Oude Delft 35, Delft. Mevr. C. Hesse-Loopeker, Marco Polostraat 1951, Amsterdam-W. W. Priesterbach Jr., Sarphatistraat 84, Amsterdam. Mevr. A. Moeskops-Gerritzen, P. Krugerl. 50, Den Haag. C. Vermeulen, Cannenburglaan 124, Den Haag. Mevr. G. Kist-Blom, J. W. Schoutenstr. 64, Hoorn N.H. W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delf gauw (Delft). Tevens werden de vijftig winnaars van een slof a 200 Lexingtonsigaret ten door de jury ge- kozen, die hun prys krygentoegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juni gaan twee dagen naar Parijs. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad from America's Best Tobaccos Het aantal Nederlanders, dat in 1958 in het kader van het technische hulppro gramma van de UNO werd uitgezonden of wier contract werd verlengd, bedraagt 145. Dit wordt medegedeeld in het jaar verslag van de commissie voor internatio nale technische hulp. Het aantal is lager dan dat van het vorige jaar. Er was een bevredigend aantal nieuwe uitzendingen, maar er waren ook ver scheidene deskundigen, wier werkzaam heden in het buitenland werden beëin digd. De moeilijkheden om voor de ontvangen aanvragen geschikte kandidaten te vin den bleven ook in 1958 bestaan. Deskun digen die in aanmerking komen voor de zeer gespecialiseerde vacatures kunnen zich in vele gevallen niet dan voor zeer korte tijd vrij maken. Vaak staat dit een uitzending in de weg. Soms zijn het de taaleisen of een ervaring, die moeilijk in Nederland is te verkrijgen, welke een be lemmering vormen. Bij de bilaterale uitzendingen kon een stijging geconstateerd worden. Er werden 189 personen uitgezonden tegen 165 in 1957. Ook vertoont de uitzending .naar de, La tijns-Amerikaanse landen een tóenemirtg. De moeilijkheid voor het vinden van goe de kandidaten vormt dikwijls de taal. In 1958 werd een basis gelegd voor het uitzenden van Nederlandse deskundigen in het kader van het bilaterale hulpprogram ma van de V.S. De eerste aanvragen zijn reeds ontvan gen en een tweetal kandidaten werd voor gedragen, waarvan een voor uitzending werd geaccepteerd. In toenemende mate wordt op het bu reau een beroep gedaan voor de recrute- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE Wanneer de ministers der Grote Vier dezer dagen niet tot een akkoord komen, dat alle problemen van de gehele wereld met één slag oplost, dan is dat hun eigen schuld. Er is in Genève nu een plan voorgelegd voor Vrede en welvaartdat alle voorwaar den voor een eeuwige en gelukkige broederschap der mensheid, omvat. Op zichzelf is dat al mooi genoeg, maar wanneer men nog weet, wie het plan heeft opgesteld, dan is er helemaal geen houden meer aan. Zij heet Diana d Èste, is 26 jaar oud, studeert dramaturgie, bezit de Italiaanse nationaliteiteen huis in Parijs en een in Lausanne, een sport wagen en een voorliefde voor skieën. Zij is tevens een van de mooist uitge voerde meisjes van deze eeuw: glad, glanzend blond haar, ernstige grote bruine ogen, een welgesneden tailleur en een paarlencollier om de blanke hals. Zij is zo onbeschrijflijk fraai, dat men haar plannen kans moet geven; ook wanneer zij ze Nikita Kroesjtsjev zou presenteren. Of zelfs de Russische lei der zou het als een onmogelijkheid er varen haar plan door te lezen in plaats van haarzelf aan te kijken. Terzake: Diana zegt in de inleiding tot haar pamflet, dat zij de Geneefse confe rentie aanbiedt, dat zij 2'/° jaar diepgaand onderzoek nodig heeft gehad om alle we reldproblemen te bestudex-en en er een oplossing voor te vinden. Een niet gerin ge opoffering, maar nu is de zaak dan ook voor elkaar. Waar het om gaat, zegt Dia na, zijn de drie volgende punten: 1) Ont wapening, 2) Invoering van een interna tionale rechtsorde door het vormen van een wereldregering, 3) Afschaffing van het kolonialisme in al zijn vormen. Niemand zal ontkennen, dat het berei ken van die drie punten indei'daad de we reld vooi'uit zou helpen, maar misschien rijzen er toch een paar kleine praktische bezwaren. Geen nood, zegt Diana, die zijn in een wipje op te lossen. Ontwapening houdt de vorming van een internationale politiemacht in, want anders gaan de Rus sen, of de Chinezen, ons straks met mest vorken onderwerpen. En een wei-eldrege- ring moet men ook even over de drempel van aanvankelijke tegenzin der grote machten heenhelpen. Diaantje heeft de oplossingen bij de hand. Zij speelt daarbij met de gedachte dat Zweden en Zwitserland de belangrijk ste neutrale mogendheden zijn, omdat het eerste land de Nobelprijs en het tweede het Rode Kruis heeft uitgevonden. Dus moeten de parlementen van Zweden en Zwitserland ieder drie ministers voor de voorlopige wereldregering kiezen. Om het mestvoi'ken-gevaar te bezweren moet iedereen zijn intercontinentale machines bij Zwitserland inlevex-en. In de Zwitserse Alpen zullen dan lan- ceerplaatsen worden gebouwd van waar- ring van deskundigen voor de suikercul tuur of andere tropische cultui-es ten be hoeve van buitenlandse ondernemingen. Ook ontwikkelden zich geleidelijk contac ten met een mijnbouwmaatschappij in Li beria, die resulteerden in de uitzending van enige Nederlandse ingenieui-s, die vermoe delijk door andere technici ~ullen worden gevolgd. Evenals vorige jaren werd het bureau ingeschakeld bij het aanstellen van tech nisch en administratief personeel voor de UNO Field Service, met name voor dienst in Israel en omliggende landen. Er zijn thans 32 NedeiTandex-s bij deze dienst werkzaam. Het deskundigenprogramma Het Nedei-landse deskundigen-program, waarvoor in 1958 600.000 beschikbaar werd gesteld, nam in het verslagjaar een duidelijker voim aan. Vier deskundigen zijn thans voor langeire tijd in het buiten land werkzaam. Bij de beoordeling van aanvragen wer den de volgende richtlijnen aanvaard: vast moet staan, dat de Nederlandse hulp door het aanvi-agende land op hoge prijs wordt gesteld; de gevraagde deskundig heid dient bij voorkeur typisch Nederland se kennis en ervaring te vertegenwoordi gen; het belang van het steunontvangen- de land dient op de voorgrond te staan, ook al behoeft dit de behartiging van Ne derlandse belangen niet uit te sluiten en het pi-oject waarvoor hulp in de vorm van een deskundige wordt gevraagd moet qua duur beperkt zijn in beginsel tot maxi maal twee jaar. Assistent-deskundigen In het jaarverslag wordt gezegd, dat de in behandeling zijnde aanvragen de ver wachting wettigen, dat in de naaste toe komst het programma zich verder zal uit- bi-eiden. Het aantal assistent-deskundigen steeg van 12 in december 1957 tot 27 eind 1958. Meei-malen bleek dat bij de internationale organisaties grote waardering bestaat voor het werk van deze jonge academici. Het succes van het Nederlandse assis- tent-deskuntigenprogram blijkt o.m. uit het feit, dat Duitsland en Zwitserland, dit initiatief enigszins gewijzigd hebben over genomen. De door de begroting opgelegde grens is bijna bereikt, zodat het programma in het komende jaar niet dezelfde groei zal kunnen vertonen. Het beschikbaar gestel de bedrag, 850.000.- maakt het mogelijk 31 of 32 assistent-deskundigen aan te stel len. uit ieder land op de aai-dbol dat zich mis draagt, even tot de oi'de kan woi'den ge roepen. Diana heeft kennelijk niet alleen de culturele verwoiwenheden der Zwitser se eedgenoten opgezogen, maar ook hun praktische financiële aard. Zij stelt name lijk voor dat de wereld jaarlijks vier mil- jard dollar aan Zweden en Zwitserland zal betalen voor hun vi'iendelijke bemoeienis sen in dezen. Het spijt mij u niet te kunnen berichten over Diaantje's anti-koloniale proposities, want, overmeesterd door ontroering over haar uitgangspunten, heb ik de lezing van haar plan stopgezet om verder te kijken naar haar sierlijke portretje, dat de titel pagina van het panflet verlevendigt. Voor de zekerheid heeft zij haar telefoonnum mer erbij laten drukken. Ik zou haar wel willen interviewen, maar helaas, voor de telefooncabines staan reeds lange rijen collegae, die niet de moeite namen om haar plan te lezen, maar wel terstond no ta van portret en telefoonnummer namen. Zo te zien wordt het volgend jaar voordat ik u uitgebreider over „Vrede en Wel vaart" zal kunnen inlichten. Advertentie Mijn bijdrage Energieke en vindingrijke Hagenaars hebben een initiatief genomen, waarvan zij (en ik) alle goeds verwachten: er ko men autobusritten door donker Den Haag, bestaande uit bezoeken aan avondlijk Ma- durodam en een Scheveningse nachtgele genheid. Ik had eens een familielid, dat placht te zeggen: „ik zal mij nooit aansluiten by een wandelclub; het contributiegeld daar voor gestort, is weggegooid, want geen mens op aarde zal mij kunnen verhinde ren op eigen gelegenheid achter welke club ook te wandelen." De zelfde gedachte kwam bij mij op: wanneer ik eindelijk uitgekeken op- en verzadigd van ons eigensteedse nachtleven eens ter vertreding naar Den Haag ga, zal niemand mij kunnen verhinderen, buiten busverband Madurodam en (desnoods) alle Scheveningse nachtclubs te bezoeken. Doch ik bedenk dat deze organisatie niet om mijnentwille, doch om die der zeer vreemde étrangers, die in Den Haag weg noch steg kennen, in het leven is geroe pen. Toch vind ik, bij al mijn vreugde om dit manhaft initiatief, het programma wel een tikje aan de magere kant. Duister Den Haag biedt méér aspecten en bovendien gevoel ik tussen het ietwat kinderlijke Madurodam en het ziedende nachtleven van Scheveningen een, voor de argeloze menselijke geest moeilijk te ver werken, tegenstelling. Het nachtleven van Madurodam ligt, om het zo maar eens uit te drukken, op een geheel ander geestelijk vlak dan dat van Nederlands grootste bad plaats. Op het gebied der grote verleiding kan het eerste niet aan het tweede tip pen en ik ben wel een beetje bang, dat het verschil geestelijk moeilijk te verwerken zal zijn. Maar mijn grootste bezwaar is dat zulk een groot deel van 's-Gravenhages nach telijk leven eenvoudig wordt genegeerd. De wilde tonelen, die zich, bij het slui ten der nieuwe of litteraire Sociëteit De Witte op Het Plein plegen af te spelen; de nachtelijke steekspelen op leven en dood in de volksvertegenwoordiging; het uitgaan van de bioscopen; het rijden van taxi's stuk voor stuk typisch Haagse brokken intens nachtleven worden de vreemdeling onthouden. Waarom geen be zoek, om 1 uur in 't holst van de nacht, aan een broodjeswinkel? Waarom niet het schitterend spel van de lichtletters op de Cineac aan de vreemde bezoekers getoond? Er is, in het intense Haagse nachtleven en het onze hier doet daar nauwelijks voor onder altijd wel allerlei boeiends te beleven: het uitlaten van honden vér na het middernachtelijk uur; een man die, om half één 's nachts nog, zich rept naar een sigarettenautomaat; de verlichte ven sters van befaamde (en met name te noe men) intellectuelen, die tot in het holst van de nacht, aan de arbeid zijn. Ik noem nu nog maar enkele van de typische uitingen van romantisch 's-Gravenhage- in-de-nacht die voor landgenoot en vreemdeling interessant om te aanschou wen moeten zijn Het initiatief op zich zelf toejuichende, meende ik deze kleine bijdrage te moeten leveren aan een uitbreiding van het pro gram, die de aantrekkingskracht daarvan, naar mijn bescheiden mening, in hoge ma te nog zal kunnen stimuleren. Elias Advertentie 't Is een hele zorg minder!" „Als ik nog denk aan vroeger! Die omslachtige methode En hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met o.b. -hygiëne kun je overal aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! Miljoenen vrouwen genieten méér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming, die zij kunnen meenemen in het -o kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons,voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f 1Speciaal f 1.25 Nijmegen. R.K. Univ. Doctoraalexamen genees kunde deel 1: C. M. Hehenkamp, Amersfoort en A. M. Pollmann, Arnhem. Leiden. Doctoraalexamen natuurkunde: A. h. Oort, Leiden. Een flessentrekker is iemand die be stellingen doet met het voornemen de geleverde goederen niet te betalen. Er is een zegswijze: op flessen trek ken, die in letterlijke zin niets anders betekent dan: bottelen. In vroeger tijd tapte men het laatste bier uit het vat in flessen, omdat het niet goed genoeg was om aan de klanten voor te zetten. Daardoor krijgt de uitdrukking de bij betekenis van: minderwaardige drank leveren en vervolgens die van: beet nemen, bedriegen. Ook het werkwoord flessen wordt in die betekenis gebruikt. En wie op de fles is eigenlijk: wie op flessen getrokken is is er in finan cieel opzicht slecht aan toe.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5