Politiek Jongeren Contact is van wal gestoken \ERKD Loggers jagen op Hollandse Nieuwe Koelkasten Fa. DE VILDER Wascombinaties Fa. DE VILDER Velsens Culturele Agenda in de komende week Bekende kenmerken in discussies Examens Hollandse nieuwe" ook gewaardeerd in België Nagekomen medische diensten ramma eerste Velser Sportweek OLD CLOTHES NEW K inderdiensten „DE HOOP" KOMT ONS TE HULP! Grammofoonplaten Muziekinstrumenten Bladmuziek Wiuketu In hoger beroep wegens „snijden" zwaardere siraf geëist Bouw kantoorgebouw Prov. Waterstaat aanbesteed ZATERDAG 6 JUNI 1959 Onder grote belangstelling is vrijdagavond op het. Velser raadhuis de eerste ver gadering van het politiek jongerencontact gehouden. Na wijze vermaningen van burgemeester mr. M. M. Kwint en wethouder H. de Boer hielden de fractievoorzitters hun eerste speech. Het werd onmiddellijk duidelijk, dat ook hier het spreekwoord ..Zoals de ouden zongen piepen de jongen" niet onbekend was. Men vond in de speeches alles terug, wat men ook in raadsvergaderingen vindt: er was een spreker, die een goed gedocumen teerd betoog vol ingewikkelde redene ringen keurig oplas, er was ook een spre ker, die voor de vuist weg losse suggesties de zaal inslingerde. Er waren sprekers, die de klassieke zinsnede „wij zijn ver heugd" al als routiniers hanteerden, er waren er ook, die al van bezorgdheid wil den gewagen. Tegenover „Prinzipien- reiter" stonden keiharde realisten, en wat ook niet ontbrak: de spreker, die zich er over beklaagde geen tijd te hebben gehad de zaak goed te bestuderen, omdat de stukken te laat waren toegezonden Geen wonder, dat wethouder De Boer later constateerde, dat men alle ken merken van een echte gemeenteraad terugvond. „Als ik niet had gehoord, van welke groepen u lid bent", zei hij tegen de fractievoorzitters, „dan zou ik het nog hebben kunnen zeggen". De vergadering werd geopend door de zojuist gekozen voorzitter H. de Boer, die memoreerde, dat een suggestie van de heer Kolkman de eerste stoot is geweest tot de oprichting van het Politiek Jon geren Contact, welk proces snel is ver lopen. „We moeten geen onpraktische idealisten zijn, maar een brug slaan naai de praktijk", zei hij. Jeugdprobleem Burgemeester Kwint zei het zijne over het jeugdprobleem, waar tegenwoordig zoveel over te doen is. „Men spreekt over de jeugd veel, wel wat te veel naar mijn zin", zei mr. Kwint, die meende dat men vaak ten onrechte denigrerend over de „tegenwoordige jeugd" praat. „De jon geren zijn vrijer en ongeremder, maar vast niet slechter", zei hij. De heer Kwint achtte de positie van het Politieke Jongeren Contact, dat een zware verantwoordelijkheid op zijn schouders heeft willen nemen, niet benijdenswaardig. Straks zal men de taak van de ouderen moeten overnemen. Een moeilijke opgave in deze tijd, waarin geestelijke waarden door materiële worden verdrongen. Hij wekte de aanwezigen op. na het be gin ook door te zetten. Want daar ont breekt bij jongeren n?>g wel eens wat aan. Hij hoopte ook, dat straks een jeugdparle- ment van de IJmond tot stand zou kunnen komen. Geen tweede raad Wethouder H. de Boer hield daarna een uiteenzetting over de gemeenteraad, die de spiegel van de woonplaats is. Hij gaf later als zijn mening, dat het jongerencon tact geen tweede gemeenteraad moet trachten te zijn. De taak van de jongeren uit* dit contact ligt in hun eigen politieke partij. :„Wij ouderen dreigen vast te lopen", zei hij. „We schijnen elkaar niet zo goed meer te begrijpen. Misschien, dat de jeugd hier beter in zal slagen". Hij vroeg zich in dit opzicht af, of de IJmondproblemen voor de jeugd misschien helemaal geen pro blemen zouden blijken te zijn.... De jeugdsituatie achtte hij overigens veel catastrofaler dan de burgemeester. Advertentie Het goede en vertrouwde adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Betaling in overleg. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2b mei. B. H. Arstad, Oslo; mej. G. L. Smid, Leeu warden; C. P. Dekker, Groningen; G. L. Potma, Sneek; E. C. Smit. Den Haag; J. Hofstra, Heeren- veen; J. .J. Berg, Scharnier; Th. J. Jaarsma, Rijs- oord; L. J. Blanksma, Leeuwarden; J. D. Elenia, Assen; W. G. Renking, Zwolle; A. G. de Roos. Rotterdam; R. G. Sterken, Hoogeveen; M. R Straat. Leeuwarden; D. F. Koning, Assen; T. P. Kits, Groningen; L. Barsony, Amsterdam: P. Ban- ki, Roermond; W. Elting, Kieuw Amsterdam; W II. Plaggemars. Groningen; P. Nieuwenhuis, Gro ningen; H. Jharreeah, Suriname: W. P. Ouden dijk, Den Haag; H. Roebers, Havclte; J. A. van Melle, Utrecht: J. A. van Mellc, Utrecht; J. A. van der Hoeden, Den Haag; J. P. Poppinga, Gro ningen; D. J. Parlevliet. Heemstede; J. W. Beek huis, Zaandam. Notarieel staatsexamen 2e ged.; H. J. van Kaam, Assen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer Tan Bian Kim, gebo ren in Djakarta. Zijn proefschrift was getiteld. ,.On the first cervical dermatome, an experimen tal study in the cat". Eveneens tot. doctor in de geneeskunde de heer R. K. Koopmans uit Almelo. Hij verdedigde het proefschrift „Een snelle kwan titatieve microbepaling van de gevoeligheid van bacteriën voor antibiotica en chemotherapeutica' Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tol arts: C C Delprat, T. L. Oei, P. H. Oc en H. de Vos Artsexamen, eerste deel: J. F. van Ravenzwaay en N. G. Daum, Amsterdam; J. Fossen. Bussuin. Doctoraalexamen aardkunde: E. H. Bon, Amster dam. Kandidaatsexamen politieke en sociale we tenschappen: H. v. d. Kloet, Amsterdam. Amsterdam. De Zuidafrikaner J. H. Grobler. die in zijn land scheikunde heeft gestudeerd en die daarna een beurs verkreeg voor voltooiing van zijn studie in ons land, is aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld „De opname van ionen door plan tenwortels en de interpretatie van de wortel potentialen". Amsterdam. De heer O. G. Muntinghe uil Am sterdam, assistent op liet laboratorium voor ziek tekundige ontleedkunde, is aan dc Gemeente Uni versiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld ..Tuberculomen en haarden van intra-alveolaire tuberculose", een pathologisch-anatomische stu die. waarvoor de Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose een subsidie heeft verleend. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de dier geneeskunde de heer A. J. G. van 't Hooft te V'ugt op een proefschrift getiteld „Kcratogenesis imperfecta hereditaria bovina. een erfelijk mond en klauwgebrek bij het rund". Utrecht. Kandidaatsexamen psychologie: B. J Th ter Veer, Arnhem; A. Annema. Leeuwarden; -1. M. van Calcar, Amsterdam; R. J. A. van Diick, Delft: L. A. M. van Engelen, Utrecht; B. rellegen, Maarssen. Kandidaatsexamen niet-wes- 'erse sociologie: J. H. Adhin, Utrecht. Kandi daatsexamen Spaanse taal- en letterkunde: mej. M P. de Meijer. Amersfoort. Leiden. Gepromoveerd tol doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Syntheses and properties of some thiophene oligomers" de lieer A. Bant.jcs, geboren te Haarlem en thans wonende te Rijswijk. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool in Haarlem rijn voor de eindexamens tweede leefkring ge slaagd de heren A. van Breemen. N. Brussee, J. Burghout, G. de Haan en W. Mooij te Haarlem. 7f „Het zit hern in de veranderde struc tuur van de maatschappij. Er is geen ge zin meer, dat veiligheid biedt. De ouders kennen zelf die enorm snel veranderde maatschappij van tegenwoordig niet meer. De scholen zijn overbelast en hebben geen tijd meer voor de opvoeding, al zal er in dividueel nog wel eens wat van terecht komen. Het komt dus allemaal op de jeugdbeweging en dergelijke neer. Daarom is wat u gaat doen ook zo belangrijk. U hebt een grote verantwoordelijkheid". Discussie Van elke groepernig hebben drie leden zitting in het Politiek Jongeren Contact. Achtereenvolgens kwamen de zeven frac tievoorzitters aan het woord. De P.v.d.A.- vertegenwoordiger wachtte rustig af, de A.R.-fractievoorzitter hield een uitvoerige principiële toespraak, hetgeen ook voor de P.S.P. gold, die de opmerking over de verstarring van de ouderen natuurlijk dankbaar gebruikte. De vertegenwoor diger van de C.P.N. ging nader in op het jeugdprobleem en was daarmee de eerste, die inderdaad aan een echte discussie over de inleiding toekwam. Hij signaleerde het gevaar van gangsterboeken en -films. De vertegenwoordiger van de V.V.D. sneed tal van punten uit het betoog van de heer De Boer aan, waarbij hij verscheidene ge meenteproblemen met grote vaardigheid behandelde. De C.H.U.-spreker voelde eigenlijk wel wat voor een andere manier om tot een vertegenwoordiging van de gemeentenaren te komen. Hierover kan in de toekomst nog wel eens worden gedis cussieerd. De K.V.P.-spreker was 's mid dags pas uitgenodigd en kwam dus niet aan een discussie toe. Of dit Politieke Jongeren Contact levensvatbaarheid bezit moet nog worden afgewacht. Als men het de volgende keer helemaal zelf doet, kan dat beter worden beoordeeld. Buurman Belg gaat de „Hollandse nieu we" steeds meer waarderen. Op dezelfde dag dat de eerste groene haring in Neder land te koop was, lieten ook de Belgen zich dit malse produkt van de zee goed sma ken. De export van haring naar West- Duitsland is nog niet groot. Men mag ech ter verwachten, dat hierin spoedig ver andering zal komen. De aanvoer van nieu we haring in kantjes heeft tot en met 30 mei een achterstand van 4400 kantjes ver geleken bij dezelfde periode in 1958 opge leverd. Tot en met 30 mei zijn er 5297 kantjes haring door de vloot aangevoerd. Deze mededelingen deed drs. D. J. van Dijk als voorzitter van het Produktschap voor vis tijdens een vergadering van dit produktschap. Over de export van haring naar West-DuiIsland worden besprekingen gevoerd. De situatie op het gebied van de export van vis naar België noemde hij vrijwel weer normaal. De Belgen hebben de in voer van vis uit ons land weer toegestaan. Elke importeur kan maximaal twee ver gunningen krijgen voor de invoer van in totaal tien ton vis in België. Deze vergun ningen zijn veertien dagen geldig. Zij kunnen echter worden verlengd. De im port van garnalen staat in ons land vrij wel stil. Er worden alleen garnalen in luchtdichte verpakking ingevoerd. De han del in deze garnalen is geliberaliseerd, maar er moet 22V2 percent invoerrechten voor worden betaald. Het verloop van de garnalenvisserij wer door drs. D. J. van Dijk bevredigend ge noemd. Er is totnutoe 1.255.000 kilo gar naal aangevoerd: een half miljoen kilo meer dan vorig jaar in dezelfde periode. VRACHTAUTO SNIJDT FIETSER Op de Hagelingerweg te Santpoort heeft de bestuurder van een vrachtauto een zestienjarige fietsende scholier gesneden. De vrachtauto passeerde de jongen en zwenkte onmiddellijk rechtsaf de Hoofd straat in. Daarbij kreeg de jongen een duw van de laadbak tegen de linkerheup. Hij viel en werd licht gewond. De bestuurder van de auto, die blijkbaar niets heeft ge merkt, reed gewoon door. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: A. Verburg, t.h.v. W. J. Rooyaards, dr. Schuitstraat 12, tel. 3626, b.g.g. 3905. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: L. J. Vreeling, Vondel laan 29, tel. 3364. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door Apo theek Duinwijk, Popuiierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 16, tel. 02512 240. Boven dien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. Zondagdienst Het Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Wijkverpleging: zuster v. Stegeren, Lin- denlaan 16, Beverwijk. Wijk-kraamverpleging: zuster de Ruiter, Laan van Kanaan 107, tel. 4409. CASTRICUM: Artsen: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: arts H. Wierin- ga, Schelgeest 31, tel. 2289. Wijkverpleging: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Meihuizen, Bakkummerstr. 41, tel. 2530. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk Burgem. Lommenstraat 6 (tel. 2500, is dagelijks van 8 tot 18 uur en nadien zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. Advertentie Keuze uit 10 merken en model len, vanaf 420. Velserduinweg 173 Tel.4402 Vraag vrijblijvend demonstratie. Betaling in overleg. Sportpark Schooncnherg: 15.00 Opening en défilé der verenigingen (deputaties). 15.30 Voetbalwedstrijd raadsleden Vel- senBeverwijk. 16.30 Optreden IJmuider Harmonie. 16.45 Voetbalwedstrijd Velser amateurs Nederlands zaterdag-elftal. Noordzeekanaal, finish bij kleine sluis: 19.00 Roeiwedstrijden. Gymnastiekzaal gymnasium Feliscnum: 20.00 Badmintondemonstraties. Advertentie REINIGEN VAN CÜSTUUM5 JAPOK ƒ3.50 1— Koningsplein 10 Telefoon 4S8fi Zondag 7 juni IJMU1DEN: Ned. Horv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn, 19 uur: ds. J. J. de Roest. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. J. van Leeu wen. Petrakerk, 9.30 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: drs G. H. Homans. Strand, Zeeloods, 11 uur: ds. J. A. Tie mens. Chr. Geref. Kerk, 10 en 15 uur: ds. H. Visser. Gemeente Gods, Vechtstraat 48. 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. H. B. Kossen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: Vespers- Woensdag 9 uur: heilige mis. Leger des Ileils, 10 uur: heiligingsdienst; I.9.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur- openbare samen komst. Jehovah's Getuigen, Cultureel Centrum, 18.30 uur: wachttorenstudie over: Hoe de goddelijke wil in de hemel en op aar de geschiedt. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink; 11.15 uur: zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. J. de Roest; 19 uur: ds. J. J. van Ravenswaaij. Geref. Kerk, Bethelkcrk, 9.30 uur: drs. G. H. Homans; 17 uur: ds. J. A. Tie mens. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. de Vos. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. W. J. H. Hubeek. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare niusstraat, 10 uur: J. KirsDoorn; 19.30 uur: ds. Sj. ZijlstraEindhoven: 11.45 uur: zondagschool; zaterdag 16 uur: Openluchtsamenkomst Marktplein. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente. Kapel Wester- veld, 9.45 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ncd. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: de heer J. Sevensma; II.45 uur: zondagsschool. Evang. Luth. Gcm„ 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. van Asperen van Haarlem. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populieren laan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugd- kapel „Groene Huis", 10 uur: heer J. Tyl. Vrijz- Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: prof. dr. C. J. Bleeker van Amster dam. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. J. P. Dondorp van Hattem. Leger des Ileils, Jan Alsweg, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Vrije Evang. Gcm., Koningstraat 117, 9 uur: de heer J. van der Steen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. Geref. Badgastenkerk, .Tulianaweg, 10 en 19.30 uur: ds. W. A. Mellers van Kam pen. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat. 9.30 uur: ds. -J. P. Dondorp van Hattum; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. J. O. No- rel. Duinenbosch, 9.15 uur: ds. Plug van Eg- mond. Kerktent. (Zeeweg) Bakkum: 9 uur: ds. J. O. Norel. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van dei- Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: ds. M. Wendte. Musis Sacrum, 10.30 uur: ds. G. H. van Willenswaard. „.Jeugdhuis", jeugddienst. 10 uur: de heer W. van Monsjou. JEUGDDIENST IN GROTF. KERK Zondagavond 7 juni vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. J. v. Asperen. Ned. Herv. predikant te Haarlem. Organist is de heer G. J. Moed. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. C. J. Pil. Sobering; 16.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 7.30 uur: Evening service. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht. aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraafc 14. aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool. O.K. Veren.gebouw. aanvang 10 uur; Doopsgezinde zondagsschool. Helmstraat aanvang 11.45 uur; Geref. Evang. zon dagsschool. Groen van Prinstererschool. aanvang 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Kerv. zondagsschool Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool, aanvang 10 uur. Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.00 uur; Geref. Evang. zondagsschool. Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool. Marie Boreelkleuterschoo! aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. zondagsschool Jeugdhuis, 5—8 uur, aanvang 11.30 uur Kinderkerk. kerk, aanvang 1130 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten Kleuterschool aan de Banjaertstraat aanvang 12.15 uur: C.V.O.-school aan de Langeveidstraat, aanvang 12 uur: Geref Evang zondagsschool. Da Costaschool aanvang 11.30 uur. De culturele agenda voor de week van 7 tot en met 13 juni: 7 tot en met 13 juni: Velser Sportstich ting. sportweek. 8 tot en met 13 .juni: Piet er Vermeulen- museum, Cultureel Gebouw IJmuiden ge opend van 14 tot 16.30 uur. 8 tot en met 13 juni: Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat te IJmuiden. geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraat- weg 77 te Velsen-Noord, geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 2.1 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot. 17.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 8 juni: Kunstzwemshow van ZAR uit Amsterdam in het Velserbad., Briniostraat van 19.30 tot 22 uur. BIOSCOPEN Thalia: Vrijdag en zondag om 20 en zaterdag om 19 en 21.15 uur: „Und Abends in die Scala". Zondag 15 uur: „Het duel om de Apachebron". Maandag tot en met woensdag om 20 uur: „Battle Zone". Don derdag om 20 uur in een speciale voor stelling: „Meisjes zonder kamers". Rex: Tot en met maandag om 20 uur: „Rivalen zien niet om". Zondag om 15 uur: „Drums across the river". Woensdag en donderdag om 20 uur: „Meisjes op het slechte pad". m v. ■-,% I :>Vv/ -V' >4\ v V-' ~Y v.; Ï4"'-St-i 1 De „Albatros" snelt voort. We zijn al over de „57" heen, maar de schipper gokt, dat we wat noordelijker beter zullen vangen. De mannen vinden het best. Veel haring willen ze hebben. Geen wonder, want dan ver dienen zij ook meer. En hoe eerder hoe beter, want dan zullen de prijzen wel hoger liggen. „Ik hoop, dat we vannacht vijftig kantjes binnen krij gen" zeggen de jongens in het vooronder. „Dan krijgen we flink wal; centjes binnen." „Hè ja", zegt Willem", dan kan ik lekker vaak naai de bioscoop met mijn meisje, en eens een lekker glaasje bier pikken". „O nee, dat doe ik niet." zegt Henkie, de reepschieter heel beslist. „Ik ga er van sparen, dat lijkt me veel verstandiger.,, „Kunst", zeggen de anderen, om dat je nog geen meisje hebt". „Dat had je gedacht" roept Henkie terug, „natuurlijk heb ik ook een meisje, maar daarom kun je toch nog wel zuinig zijn". Jaapje zit cr stil bij. Hij heeft nog geen meisje, want hij is nog geen zestien zoals Willem, en hij drinkt ook nog geen bier. Maar daar zit het hem niet in. Hij denkt nog aan die Jupiter, die zo straks naar het zuiden is ge gaan. Naar huis! Waar zijn moeder nu ook al op hete kolen zal zitten om haar jongen terug te zien. Vader niet. Die zegt altijd: „ze moeten je maar flink aanpakken, dan wordt je een goede zeeman". Met dat aanpakken gaat het hier best. Dat heeft hij gauw gemerkt. Het is maar piepers jassen, en het dek schrobben. De eerste dag had hij in het vooronder schoongemaakt, bij zijn maatjes, maar dat was ook spoedig afgelopen. Nee. de jongsten wilden voor schoonmaken, en toen moest Jaap je met Henkie naar achteren. Ba, lang niet zo gezellig! Daar achter zitten de mannen ook te bomen. Die heb ben geen last van heimwee. Ze zijn blij, dat het seizoen weer begonnen is, en al hebben de meesten de eerste dag wel een beetje raar gevoel in hun maag gehad, nu gaat het allemaal weer lekker. De kok heeft het hoogste woord: „Als we vannacht wat vangen, ga ik morgen eens wat heel lekkers maken" zegt hij. Grinnikend van voorpret stapt hij naar buiten, maar net maakt het schip een reuzeschuiver. De mannen horen een klap, en dan zien ze de kok op de grond lig gen. „Ik ben met mijn kop tegen de wand gevlogen" zegt hij. Ja, dat kunnen de mannen ook wel zien. Ze zien zelfs een straaltje bloed. „Jonge, je hebt een flink gat, in je kop, kok" zegt de schipper. „We zullen er gauw een verbandje om leggen, en dan moet de „De Hoop*' maar even komen." De kok krijgt een flinke lap om zijn hoofd, en geluk kig valt het noga! mee. Hij lacht tenminste weer en ver telt opnieuw, dat hij morgen iets heel bijzonders zal Da.ar komt het rubbervlot! maken. Stel je voor, dat een zeeman last zou hebben van een gat in zijn hoofd! Ondertussen vraagt de schipper het hospitaalkerk schip. Het blijkt wat noordelijker te liggen, op de plaats waar de „Albatros" naar toe stoomt. „We zijn er zo zegt de schipper tegen de kok, en als ze een half uurtje later voor anker gaan, zien ze niet alleen vele loggers liggen, die het ook noordelijker hebben gezocht. Daar komt ook de „De Hoop", het fraaie witte schip, dat op volle kracht naar de „Albatros" toevaart. Vlak bij blijft de „De Hoop" liggen. Er gaat een rubbervlot overboord en even later pagaaien vier mannen naar de „Albatros" toe. Ongelofelijk snel komt het vlot op de logger af, en voor men er erg in heeft, hebben de mannen de voor steven al gerond. Terwijl de mannen van de „De Hoop" hun vlot langzij peddelen, klimt de kok de touwladder af. „Zo. daar is de patiënt" zeggen de mannen. „We zullen je gauw naar de dokter brengen" en weg zijn ze alweer. Als de kok aan boord van de „De Hoop" georacht is, haalt dit schip het anker weer op. Langzaam drijft het weg. De motor blijft af. want men wil de vis niet onrustig ma ken. Alle schepen in de omgeving liggen roerloos. Van nacht zal het er van moeten komen. De paar loggers, die hier zijn geweest, hebben goed gevangen, en als dat van nacht weer gebeurt, betekent dat: naar huis. Een uurtje daarna komt de „De Hoop" langzaam weer terug. Het vlot gaat weer te water, en dan komt ook weer het moment, dat de kok aan boord van zijn schip klimt. „Dat was gezellig" zegt hij, en dan wordt hij met een weer ingeschakeld bij het werk. Want de vleet moet weer uit. Dit keer moet het gebeuren, dat weten ze alle maal. En als het nettengordijn weer in het water drijft, spreekt ieder voor zich de zelfde wens uit Vannacht moet het er van komen! (Wordt vervolgd met deel 6: De malse maatjes zijn er!) Op Schiphol wordt hard, gewerkt aan de aanleg van de nieuwste startbaan van 3300 meter, een omvangrijk werk, dat, eind april 1960 moet worden opge leverd. Het aanleggen va.n deze baan geschiedt in gedeelten, omdat vrij vele huizen en boerderijen van het dorpje Rijk moeten worden onteigend om daarna, gesloopt te worden. De foto toont, het werk aan een deel van de baan, die recht op twee huizen aan loopt, welke zullen moeten verdwijnen. Advertentie MUZIEKHANDEL TOONAANGEVEND WIJK AAN ZEEëRWEG 45 IJMUIDEN (O.) - TELEF. 7127 De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank eiste donderdagmiddag te gen een 29-jarige calculator uit Velsen een aanmerkelijk zwaardere straf dan die waartoe hij indertijd door de Haarlemse kantonrechter was veroordeeld. Deze had hem f 75 boete opgelegd, omdat de calcu lator op 7 december van het vorige jaar met zijn auto op de verbindingsweg tus sen rijksweg 9 en de weg BeverwijkLim- men in de gemeente Velsen een autobus zou hebben gesneden. Ondanks een uit voerige reconstructie van de toedracht van de zaak door de verdachte, achtte de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de calculator schuldig aan het hem ten laste gelegde en vorderde hij een boete van 150, alsmede een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Naar aanleiding van vragen, die de pre sident van de rechtbank mr. F. P. E. Bloemarts hem stelde, overhandigde de calculator een serie foto's en situatieteke ningen, waaruit zou moeten blijken, dat het ter plaatse onmogelijk was een bus te passeren, omdat de bussen, die daar naar rechts moeten afslaan eerst naar het linkergedeelte van de rijweg zouden moeten gaan. teneinde de bocht te kun nen nemen. De buschauffeur, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde echter, dat hij deze manoeuvre niet had behoeven uit te halen. Verdachte zei zich niet te kunnen herinneren een bus te hebben in gehaald. Twee passagiers uit de bus, die als getuige werden gehoord, hadden ech ter duidelijk gezien, hoe een kleine perso nenauto de bus inhaalde en deze vervol gens sneed. Eén van hen kon zich zelfs duidelijk het autonummer herinneren dat klopte met dat van de wagen van verdach te. Op grond van deze getuigenverklaringen achtte de officier verdachte schuldig en vroeg hij genoemde straf. In zijn slot woord las de calculator een uitvoerig dos sier voor. waaruit hij tot zijn onschuld concludeerde. Hij besloot met de woor den: „Als uw rechtbank mij tóch schuldig acht. dan verzoek ik om onvoorwaardelij ke intrekking van bet rijbewijs, want dan is deze straf zeker niet te zwaar." Uit spraak op 18 juni. In het provinciehuis in Haarlem is vrijdag het door de Haarlemse, architect prof. Ir. II. T. Zwicrs ontworpen kantoor gebouw voor de Provinciale Waterstaat, dat tussen de 7, ijl weg en de spoorlijn Haarlem—Overveen zal verrijzen, aanbe steed. De 41 inschrijvingen betroffen zowel de opgave voor traditionele bouw en die voor geprefabriceerde bouw. Wat de eerstgenoemde bouw betreft was de laagste inschrijfster de n.v. Nelis uit Velsen voor 2.341.000 voor de „prefab" de Internationale Gewapend Betonbouw tn Breda voor 2.574.000. De hoogste in schrijfster voor de traditionele bouw was de firma J. Stolk uit Velsen-Driehuis met 2.625.000 en voor de geprefabriceerde bouw de gebroeders Stekelenburg in Utrecht voor 2.855.000. De hogere prijzen voor de geprefabriceerde bouw houden verband met het feit dat het gebouw in deze uitvoering 3000 m3 groter zou zijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7