Bejaarden zien kameel Radja VADERDAG Grit (zonne)brillendag Mr. Opticien J. GRIT Visaanvoer sterk terug gelopen in de maand maart 1959 Havenberichten Van Looy het sterkst en het echtst in zijn portretten en genrestukken C. en A. komt in oude veiling te Beverwijk De negen muzen 6 Op 14 juni opening van expositie bij Hoogovens Grote aardbeienaanvoer speciale veilingen Een 55-jarig en een gouden huwelijksfeest Oostduitse generaal uit Genève vertrokken Nakoming arbeidscontract „verduistering" genoemd Bosbouw op slechte grond rendabeler dan landbouw Uitgevaren vissersvaartuigen ZATERDAG 6 JUNI 1959 Vanaf de tachtiger jaren van de vorige eeuw stond de critiek in het teken van een uitgesproken angst voor alles wat in de beeldende kunst naar een verhaal zweem de en nu nog worden de meeste critici kopschuw als dit verhalende element op treedt. Het is dit verhalende in het werk van Jacobus van Looy, de Haarlemse schilder-schrijver, dat ook bij hem een zekere onderwaardering van de schilder ten gevolge heeft gehad. Juist bij de schil der-schrijver wordt dan dit verhalende aan de beoefening van de litteratuur toe geschreven. Aan de andere kant was vóór 1860 bij de allergrootste schilders steeds dat verhalende aanwezig zonder dat dit aan de waardering iets af deed. Bij de sinds 1860 in Frankrijk opgeko men richting van het impressionisme was deze afkeer van de vertelling te beschou wen als een reactie op een bepaald soort genrestukken waarbij de nadruk geheel op de anekdote lag en waarbij de waarde van compositie en voordracht nihil was. Van de groep Nederlandse schilders van om de eeuwwisseling, die meestal worden sa mengevat onder de naam van „de Am sterdamse impressionisten" en waarvan figuren als Witsen, Breitner, Isaac Israëls en Verster deel uitmaakten en waartoe terecht ook Van Looy gerekend wordt, is Van Looy de enige waarbij het verhalen de element sterk spreekt. Nu is de samen hang van deze groep met de Franse schil ders van de indruk (behalve Isaac Is raëls) betrekkelijk gering. Hun werk is hiervoor te zwaar van toon en te verza digd van kleur, en afgezien van enige fraaie studies van café's en schouwburg zalen bij avond heeft het werk van Van Looy al zeer weinig met dit impressionis me te maken. Hoe knap en boeiend ook, zijn deze stu dies toch voor ons niet de echte Van Looy. Behalve de vele prachtige tekeningen, die vrijwel compleet en uitstekend verzorgd in het museum „Het Huis van Looy" aan wezig zijn en die een boeiend relaas ge ven van alles wat Van Looy tijdens zijn leven heeft bewogen, zijn het de portret ten en de grote genrestukken als de „Spoorwegcoupé", de „Rarekiekkast" en „Aaltje in het bleekveld," waarin Van Looy het sterkst en het echtst tot ons spreekt. Er is hier geen sprake van de vertelde anekdote maar wel van scènes met mensen, die een verhaal bij onszelf doen opkomen. Zuiver schilderkundig vertonen deze werken een prachtige techniek, die ge schoold is aan het werk van de grote Spaanse 17e-eeuwer Velasquez. Het is dan ook geen toeval dat van de kopieën die Van Looy verplicht was te maken als winnaar van de Prix de Rome (in 1885) een verplichting waar hij met zijn gevoe lige natuur nogal onder geleden heeft, juist die naar de werken van Velasquez het best en het meest overtuigend zijn. Deze bewonderende aansluiting bij de techniek van Velasquez heeft hij overigens gemeen met vele buitenlandse tijdgeno ten en ik geloof dat de overeenkomst van Van Looy met sommige Fransen en Bel gen als Carrière, Cottet, Fréderic en vele anderen zelfs groter is dan die met zijn Amsterdamse vrienden. Gekend heeft hij het werk van dit soort mensen ook zeker, zowel uit de zeer goede vaktijdschriften uit die jaren als door het sterk bloeiende BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: C. Klepper-de Boer, z., Oranjestraat 35, IJmuiden; J. M. Zoutman- Vermast, d., Koningin Wilhelminakade 48 rd., IJmuiden; A. M. Oosterop-Lusten- houwer, z., Curagaostraat 32, Santpoort; P. E. Heijink-van der Plas, d., Water- vlietstraat 7, Velsen-Noord; A. M. Nijhof- Roos, d., Hoofdstraat 222, Santpoort; A. F. Roos-Volkers, d., Curagaostraat 31, Sant poort; A. Kamst-Holman. d., Radar straat 68, IJmuiden; C. M. Aret-Feich- tinger, z., Lod. van Deyssellaan 276, Haar lem. ONDERTROUWD: J. Zeeuw, Marconi straat 44, IJmuiden en J. A. Post, Eiken straat 18, IJmuiden-Oost, t.a. Eiken straat 18, IJmudien-Oost; J. Oosterloo, Kloosterstraat 21, Beverwijk en A. P. M. Martens, Eenhoornstraat 3, IJmuiden, t.a. Kloosterstraat 21, Beverwijk; J. H. van Zadelhoff, Plange Muidergracht 59 II, Am sterdam en D. E. van Leeuwen, Kennemer- laan 117, IJmuiden, t.a. Marnixkade 83 III, Amsterdam; J. A. Bakkum, Rijksstraat weg 86, Heemskerk en M. A. M. Zuijdam, van Diepenstraat 34, Velsen-Noord, t.a. Voorweg 39 B, Heemskerk; H. J. Storm, Willem de Zwijgerlaan 58, Santpoort-Zuid en L. L. Wetterqvist, Vasagatan 5 A, Gothenburg. GETROUWD: J. H. de Jong en J. van Houten, Velsen, woonwagenkamp; A. H. J. Keuter en T. N. de Groot, IJmuiden, Plein 1945, no. 15; F. de Pagter en W. A. Wijker, IJmuiden, Zwaanstraat 6; J. M. de Wit en G. L. M. Ivens, Velsen-Noord, Noorder laan 9; J. W. Lameris en P. Kramer, IJmuiden, Grahamstraat 90; A. A. Laan en A. M. Langedijk, Amsterdam, J. v. Galenstraat 155 h.; C. P. Langedijk en W. A. Veldhuijzen, Haarlem, Paul Kruger- straat 33; E. J. Jacobs en H. W. de Weers, IJmuiden-Oost, Sparrenstraat 6; L. Th. Heilig en I. Blok, IJmuiden, IJmuider- straatweg 150; A. H. Wijtkamp en C. Nu- man, Velsen-Noord, Duinvlietstraat 52; A. van Dongen en M. Otte, Lisse, Hereweg 12; A. Tromp en R. Zeeuw, IJmuiden, Alexan der Bellstraat 24; W. F. C. Heijnen en J. de Ruiter, IJmuiden-Oost, Tuindershofje 15; E. van Fucht en J. G. G. H. Eulink, Beverwijk, Creutzberglaan 6; Jhr. J. P. van Suchtelen en M. van Hattum, Velsen- Zuid, Stationsweg 78; P. van der Meij en P. den Heijer, IJmuiden, de Roemer straat 7. internationale tentoonstellingswezen van de periode tussen 1880 en 1910. De „Spoorwegcoupé" en „De man met de rarekiekkast" zijn nog donker van toon. De vormen schuiven illusierijk in de achtergrond weg. Op beide schilderijen zijn, behalve de kundige schildering, ve le fijne menselijke trekjes te observeren, allerlei relaties tussen de personen onder ling voelbaar. Het schilderij „Aaltje in de bleek" ver toont meer buitenlicht. De kleur is hel derder, het verhaal minder op de voor grond tredend. De menselijke waarde ligt hier vooral in de intimiteit en de lief devolle belangstelling waarmee dit boeren kind is geschilderd. Van Looy bereidde zijn grotere werk bij zonder grondig voor en juist voor het laatstgenoemde doek bevat de collectie van het „Huis van Looy" een groot aan tal voorstudies betreffende de compositie, schetsen van de klompjes en handen en van vele details als de bloemen, het gras, het geitje enzovoort, zowel in zwart-wit als in kleur. Met een woord van warme aanbeveling moge ik deze korte beschouwing over het werk van Jacobus van Looy besluiten. L. H. H. Schutte Beverwijk Als gevolg van een besluit van de bui tengewone ledenvergadering van de vei ling „Kennemerland" zijn de gebouwen van de veiling aan de Breestraat en Meer straat voor een prijs van 450.000 ver kocht aan de firma C. en A. Brennink- meyer. De emballageterreinen met op stallen en een woonhuis eveneens aan de Meerstraat werden voor 150.000 verkocht aan de Beverwijkse Conservenfabriek. De leden waren ditmaal bijeengekomen in het Marquette Theater in Heemskerk waar voorzitter A. N. Aardenburg nog eens de plannen uiteenzette van de nieuwe vei ling. Men kon nu de veilinggebouwen aan een serieuze gegadigde verkopen. De leden dienden evenwel het bestuur volmacht te geven om dit te kunnen doen. Er dreigde nog «en - kink jn de -kabel te komen, want de leden wilden de rollen omdraaien, eerst weten wie de koper was en voor welke prijs. Het eiste veel taktiek van de voorzitter om eerst de volmacht in handen te krijgen. De leden stelden vertrouwen in hun be stuur en gaven de vereiste volmacht. De directeur der veiling, de heer Jac. de Weijer, bracht toen de in de aanhef ge noemde kopers en bedragen naar voren. De totale verkoopprijs bedraagt dus 600.000.Er staat een hypotheek op deze bezittingen van 115.000. Nu hoopt men dat de verschillende voorbereidingen voor de nieuwe veiling, die aan de Parallelweg in de polder komt, een vlot verloop zullen hebben opdat men in het voorjaar van 1961 in de nieuwe veiling kan gaan veilen. Tot slot werden nog mededelingen ge daan over de sortering en verpakking van de aardbeien. De aardbeien moeten in slof fen van 5 pond inhoud worden aangevoerd. Ook zal men de aardbeien moeten sorteren om tot een kwaliteitsprodukt te komen. MARKT BEVERWIJK Bij een ruim aanbod kon alles vlot wor den verkocht op de Beverwijkse groenten- markt. De grootste aanvoer bestond uit sla en hiervan was juist heel wat te plaatsen zowel in binnen- als in buitenland. Vrijdag liepen de prijzen op tot 19 cent per krop. Spinazie werd ondanks het war me weer grif afgenomen tot prijzen van 50 cent per kilo. Bloemkool begint er steeds meer te komen, er werd tot 60 cent per stuk betaald. Postelein kon men deze week ook grif verkopen, er werd tot 45 cent per kilo betaald. Bos- en waspeen waren in ruime mate aan de markt, de prijzen la gen tussen de 35 en 45 cent per bos en per kilo. Rabarber blijft in grote kwantums aan de markt komen; er was ook nu weer een vlotte handel met prijzen tot 26 cent per bos. Asperges brachten bij een iets ruimer aanbod van 100 tot 300 cent per kilo op. Aardbeien komen er nu steeds meer, de sloffen varieerden van 3.40 tot 4.60 per stuk. Doosjes brachten het van 35 tot 58 cent per stuk, grote dozen gingen tot goed een gulden. VEILING BEVERWIJK 5 juni. Aardbeien 2858 doosje Vz kg, 85109 doosje 1 kg, 360480 slof, asper ges 105300 kg, bloemkool 3365, sla 719, spinazie 1245, postelein 1733, bospeen 3348, waspeen 2747, rabarber 1226, soepgroenten 617. BLOEMENVEILING BEVERWIJK Het warme weer is voor de bloemen veiling al heel slecht geweest. De irissen werden met duizenden bossen aangevoerd en brachten maar heel matige prijzen op, zo ging het ook met de andere bloemen, waarbij de aanvoer van duizend schonen steeds groter gaat worden. De irissen brachten van 12 tot 23 cent per bos op, enige speciale soorten waren iets duurder. Duizendschonen draaiden rond 15 cent per bos, in het begin der week lag deze prijs iets hoger. Verder zag men grote partijen anjers, zowel uit de kassen als de kleine witten van buiten. Ook hier maar heel matige prijzen; dit gold ook voor de anemonen, ranonkels en ixia's. Bij de pot- en perkplanten een zelfde beeld, al lagen hier de prijzen iets gun stiger. EERSTE TUINBONEN Aan de Beverwijkse veilingen werden vrijdag de eerste tuinbonen en doperwten aangevoerd. Castricum De aardbeienaanvoer bij Ons Belang te Castricum begint, mede door het vrij warme weer, nu x-eeds grote vormen aan te nemen. Op maandag zal er daarom te 12 uur reeds een speciale aardbeienveiling zijn wat ook woensdag het gevaTzal zijn. Vanaf woensdag 10 juni, of zo nodig eer der zullen dagelijks speciale aardbeien veilingen gehouden worden om 12 uur. De groenten zullen dan niet meer apart ge veild worden maar tegelijk met de aard beien onder de klok worden gebracht. Vrijdag kwamen reeds verscheidene kratjes met sloffen aardbeien aan de markt die echter, hoewel elders prijzen boven de 6,werden genoteerd hier niet hoger kwamen dan tot 4,60 per slof. De doosjes waren ook weer in prijs gezakt en noteer den nu nog tot 0,52. Bloemkool en bos peen hadden hun hoge prijzen behouden en de sla was aanzienlijk in prijs gestegen. Rabarber en spinazie noteerden evenzo goede prijzen zoals het overzicht te zien geeft. Aardbeien per slof van 3.904.60 en per doosje van f 0,320,52, sla 0,12V2 0,17, bosuien f 0,090,11, bospeen 0,29 0,55, peulen 1,50f 1,75, rabarber f 0.20, bloemkool 0,41f 0,52, spinazie 0,25. Vrijdag was er feest bij de familie Steu- nenbrink aan de Braakenburgstraat. Het echtpaar Steunenbrink-Kooistra vierde namelijk het 55-jarig huwelijksfeest. De beide echtelieden, respectievelijk 78 en 80 jaar oud, hebben het feit in alle stilte willen herdenken te midden van kinderen en kleinkinderen omdat, hoewel de ge zondheid van hen gelukkig niets te wensen overlaat, de drukte aan een dergelijk feest verbonden misschien toch wat te veel zou zijn. Het is een prachtige dag geweest. Vele schriftelijke en persoonlijke felicitaties werden het echtpaar aangeboden. Woensdag is er een gouden huwelijks feest binnen de Castricumse gemeente grens, dan viert het echtpaar D. Tromp en A. TrompEeltink het gouden feest. Beide oudjes verkeren nog in uitsteken de gezondheid. De heer Tromp is nog dagelijks op karwei want het timmeren zit hem in het bloed. Woensdag zal het ook voor dit echtpaar een onvergetelijke dag worden wanneer het te midden van de nog in leven zijnde kinderen en 9 kleinkinderen dit heuglijke feit viert. Heemskerk SPEELTUIN IN „POELENBURG" BIJNA GEREED Nadat enige stagnatie was opgetreden in de aanleg van een speeltuin in plan „Poe lenburg" te Heemskerk naderen de werk zaamheden thans hun voltooiing. De tuin is tot stand gekomen mede dank zij belangeloze medewerking van een aan tal omwonenden die in hun vrije tijd mee hielpen aan de opbouw. ,,'T SNOEKJE" GAAT VISSEN De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" houdt zondag 14 juni de eerste onderlinge wedstrijd. Er zal gevist worden in de Neksloot. E.H.B.O.-DIPLOMA'S Twee leden van de Heemskerkse E.H.B.O.-vereniging „P.I.M." die verhin derd waren de eerste keer mee te doen zijn thans alsnog geslaagd voor het een heidsdiploma. Het zijn mevrouw Van der Zwaag en de heer J. Wolters. BEKER VOOR POSTDUIF De Heemskerkse postduivenhoudersver- neiging „De Vredesduif" stelde voor de vlucht naar St. Ghislain Hornu, die op 24 mei werd gehouden, voor de winnaar een speciale beker beschikbaar. Thans blijkt, dat de duif van de heer A. J. Bruins deze heeft gewonnen. Verleden jaar veroverde deze duif de door burgemeester H. Nielen beschikbaar gestelde beker. IJmuiden GOEDE VZV-RESULTATEN. In „de Heerenduinen" zijn de polowed- strijden voor Kring Haarlem der K.N.Z.B. voortgezet met drie thuiswedstrijden voor VZV. Het derde team van VZV speelde tegen DWT 4 uit Haarlem, het 4de zeven tal tegen NVA 2 uit Overveen. VZV 2 (dames) kwam in het water tegen het eer ste dameszevental van NVA. Wat de eerste wedstrijd betreft, deze werd door VZV gewonnen met 92 door doelpunten van Hans van Rixel (4 x), Leo Eenkhoorn (2 x), Nico Schoone, Kees Sel- derijk en Bert Westra en voor DWT door Leo Roozekrans en Hans Braak. Veel had DWT niet in te brengen, doch om te zien was het een prima wedstrijd, waarbij de Haarlemmers niet ontmoedigd werden door de vele doelpunten, maar desondanks fel bleven strijden. Door doelpunten van Jongejan (2 x) en Cor Visman won VZV 4 met. 30 van NVA 2, waarbij gezegd moet worden dat de keeper van VZV het uitermate rustig heeft gehad. Bijna gedurende de gehele wed strijd is VZV in de aanval geweest en de score is dan ook beslist niet geflatteerd. Bij de dames won NVA 1 tegen VZV 2 door 2 doelpunten van Janny Habraken, terwijl VZV er maar één tegenover kon stellen van de hand van Annemarie Uiter- wijk Winkel. Keepster Annie van de Oever was in deze wedstrijd bijzonder goed op dreef. Vlak voor de rust werd Janny van de Berg uit het water gestuurd, zodat de wedstrijd na de rust werd hervat met 6 „man", reden voor NVA om gelijk te ma ken. Een fout in de verdediging bracht de stand op 21 in 't voordeel van de gasten. PLANTSOEN VOOR LINNAEUSSTRAAT. Het is nog niet mogelijk de Linnaeus- straat te IJmuiden overeenkomstig het wederopbouwplan aan te sluiten op de Dokweg. De aanwezigheid van woningen ter plaatse maakt het onmogelijk, zeggen B. en W. Binnen het raam van de tijdelijke op lossing de aanleg van een verbinding die om de woningen heenloopt hebben B. en W. plannen ontworpen voor een tijdelijke beplanting ter plaatse. Er zal een plantsoen worden ingericht, dat 3140, moet kosten. Verdere beplantingen zullen nog eens f 1400.eisen. B. en W. vragen om een krediet van ƒ4540,—. OPENLUCHTCONCERTEN IN VELSEN. Woensdag 17 juni, Burgemeester Rij- kenspark: Concert door de r.-k. harmonie „Soli Deo Gloria", aanvang 19.30 uur. Vrijdag 19 juni, binnenplaats W. F. Vis serhuis: Concert door de accordeonver eniging „IJmuidens Roem", aanvang 19.30 uur. Zaterdag 20 juni, Burgemeester Rijkens- park: Muziekfestival voor de harmonie- en fanfarekorpsen, aanvang 19.uur. Woensdag 1 juli, binnenplaats W. F. Vis serhuis: Concert door de IJmuider Har menie, aanvang 19.30 uur. Maandag 13 juli, Van Saelenplantsoen Velsen-Noord: Concert door de r.-k. har monie St. Caecilia, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 1 september, Schapenweide bij de Van Ostadestraat te IJmuiden, concert door de Velser accordeonvereniging, aan vang 19.30 uur. De Oostduitse onderminister van De fensie, luitenant-generaal Hoffmann, is woensdagavond met een Russisch vlieg tuig uit Genève naar Berlijn vertrokken. De generaal maakte deel uit van de Oost duitse delegatie naar de Geneefse confe rentie. Hij heeft zich de vorige week het ongenoegen van de directie van het inter nationale pershuis op de hals gehaald door een persconferentie te houden die in feite niets met de Geneefse conferentie uit staande had en als een propagandastunt wordt beschouwd. Een Oostduitse woord voerder ontkende dat het vertrek verband hield met de gewraakte persconferentie. De Oostduitse afvaardiging in Genève heeft „met de meeste nadruk" het protest verworpen van het internationale pers huis over de persconferentie van generaal Hoffmann en de verspreiding van propa gandamateriaal. (Reuter/UPI) In IIMUIDEN gevestigd: v/h De Jong's Speciaal Optiek Kennemerlaan 92 - Tel. 5072 Uit de maandstatistiek van de visserü van het centraal bureau voor de statistiek over maart blijkt, dat de totale invoer van visseryprodukten 9,8 miljoen kilo bedroeg met een waarde van 6,6 miljoen gulden tegen 15,3 miljoen kilo (7,4 miljoen gulden) in de overeenkomstige periode van 1958. Het grote verschil zat in verse haring en mosselen. De aanvoer van verse haring zakte van 3,6 miljoen kilo (1,1 miljoen gul den) tot 0,8 miljoen kilo (0,3 miljoen gul den) en de mosselen van 4,5 miljoen kilo (0,5 miljoen gulden) tot 0,6 miljoen kilo (0.1 miljoen gulden). De aanvoer van rond- vis nam toe in verband met grotere vang sten van wijting en schelvis. De plattevis- produktie steeg van 2,5 tot 2,7 miljoen kilo. Vooral de grotere aanvoer van schol droeg tot de produktietoeneming bij. De totale aanvoer van visserijprodukten bedroeg in het eerste kwartaal van 1959 34.7 miljoen kilo met een waarde van 19,2 miljoen gulden. In de overeenkomstige periode van 1958 werd aan land gezet 49.7 miljoen kilo met een waarde van 20,6 mil joen gulden. Dankzij de stijging van de gemiddelde prijs van de totale aanvoer van 41 tot 55 cents vertoonde de aanvoer- waarde slechts een naar verhouding ge ringe teruggang, ondanks de sterk vermin derde aanvoer. De rondvisproduktie steeg in verband met grotere aanvoeren van kabeljauw, koolvis en wijting. Van platvis steeg de aanvoer van 6,3 tot 6.9 miljoen kilo. Hier droeg vooral de grotere scholproduktie bij. Een 31-jarige administrateur in Dor drecht, die veertien dagen geleden voor de rechtbank te Dordrecht terecht moest staan omdat hij een bedrag van 944,20 zou hebben verduisterd van de Nederland se vereniging van wolfhondenbezitters is vrijgesproken. De officier van justitie had tegen hem een boete van 100 subsidiair 20 dagen geëist. De administrateur had in strijd met een bestuursbesluit uitkerin gen gedaan aan een fokker-africhter. Het bestuur had verschil van mening gehad met deze fokker-africhter, die in dienst van de vereniging was. Het had toen het besluit genomen hem geen uitkeringen meer te doen, maar de administrateur, die penningmeester van de vereniging was, had op grond van het feit, dat er met hem een arbeidsovereenkomst was gesloten, de man toch üitbetaald. Het ging bij de behandeling van deze zaak om de vraag, of het bestuur terecht besloten had de betalingen aan de fokker africhter stop te zetten en zo ja, in hoeverre de administrateur zich door overtreding van het bestuursbesluit dan wel aan ver duistering had schuldig gemaakt. De rechtbank meende, dat de admini strateur niet anders had gedaan, dan de juridische verplichtingen nakomen, die de vereniging ten opzichte van de fokker africhter had. Professor dr. J. H. Becking, voorzitter van de Nederlandse Bosbouwvereniging, heeft in de voorjaarsvergadering van de ze vereniging in Doorn, verklaard dat er voor de bosbouw een nieuw geluid klinkt in het „meerderjarenplan voor ruilverka veling en andere cultuurtechnische wer ken in Nederland" van de Centrale Cul tuurtechnische commissie. Hierin wordt namelijk aanbevolen, op de van nature slechtere gronden het aantal kleine land bouwbedrijven drastisch te verminderen en een belangrijk deel van deze grond voor bos te bestemmen, daar van houtteelt een beter rendement is te verwachten. Ook aan ruilverkaveling van bosgronden is in het rapport van deze commissie aandacht geschonken. Over de eerste ruilverkave ling van bosgronden, namelijk 180 ha. bos op de Hellendoornseberg, is onlangs over eenstemming verkregen tussen het Staats bosbeheer en enkele particuliere bosbe- zitters. Dit is een mijlpaal, op de weg naar sanering van ons al te versplinterd bosbezit, verklaarde professor Becking. Hij hoopte dat een andere stap in de goe de richting namelijk de coöperatieve be drijfsvoering, die mogelijkheden opent tot een economischer beheer niet al te lang op zich zal laten wachten. De door de vroegere voorzitter, wijlen professor Houtzagers, gepropageerde boomfeestdagen vinden steeds meer in gang. Professor Becking hoopte, dat dit middel om bij de jeugd liefde voor het bos te kweken, nog door vele gemeenten wordt overgenomen. Panopticum van Rome. Rome bezit thans zijn eigen wassenbeeldenmuseum, waar men de beroemde figuren uit de Ita liaanse geschiedenis kan zien. Het Museo delle Celebrita (het museum van de be roemdheden) heeft wassen beelden van Nero, Julius Caesar en zelfs moderner voorstellingen als een ontmoeting tussen Mussolini en Hitier,... Maar er is geen spoor te ontdekken van de personen, die de laatste jaren Italië voor het voetlicht Singermuseum. Op zaterdag 13 juni zal in het Singermuseum te Laren in het kader van het Holland Festival een ten toonstelling worden geopend van kunst schatten uit twee bijzondere Nederlandse collecties schilderijen uit de vijftiende tot de zeventiende eeuw, alsmede een collectie oud aardewerk uit de verzamelingen van de gemeentemusea te Amsterdam. De heer dr. A. F. E. van Schendel zal een inleiding houden. In de schilderijencollecties bevin den zich onder meer werken van Quinten Matsijs, Adriaan Brouwer, Rembrandt en Frans Hals. De haringvangsten waren zowel voor verse als voor gezouten haring teleurstellend. Tegenover de sterk verminderde verzen ding van mosselen stond een grotere aan voer van garnalen. De produktie van IJselmeervis toonde een kleine toeneming. Prijsindexcijfers Het prijsindexcijfer voor de visserijpro dukten (1950/1952 100) bedroeg 148 tegen 144 in maart 1958 en 133 in februari 1959. De stijging ten opzichte van maart 1958 hangt samen met de prijsstijgingen voor haring. De toeneming in vergelijking met februari 1959 houdt verband met prijs stijgingen voor rond vis, platvis en haring. Het prijsindexcijfer voor de kostenfac toren daalde ten opzichte van februari 1959 in verband met lagere hypotheek rente, onderhoud, rente en afschrijving van vaartuigen. In vergelijking met februari 1958 is een stijging waar te nemen als gevolg van een stijging van de rente en afschrijving van vaartuigen. Men wijst er op, dat thans ook de prijsindexcijfers voor de verzekering van vissersvaartuigen en voor de pro- viandkosten ten behoeve van de opvaren den. van vissersvaartuigen maandelijks zullen worden berekend. Uitvoer De uitvoer bedroeg in maart 1959 10.562.000 kilo (10.374.000 gulden). De be langrijkste posten waren mosselen (1959 3.011.000 kilo, 652.000 gulden, 1958 3.842.000 kilo, 770.000 gulden), verse zeevis behalve haring (1959 2.209.000 kilo, 3.618.000 gulden, 1958 2.027.000 kilo, 3.205.000 gulden) en pekel- en steurharing (1959 1.746.000 kilo, 1.348.000 gulden, 1958 3.281.000 kilo, 2.030.000 gulden). De scherpste daling kwam voor in de verse haring, die van 2.383.000 kilo terugviel op 690.000 kilo, in guldens van 923.000 tot 345.000. T„Y,ri;!dag 29 mei: m-!- Mr- °irk Donker Curtius KW 2, Rijnmond V KW 110, Eendracht, KW 168. HET IS een gewoon verschijnsel dat, geheel afgezien van de werkelijke beteke nis, de waardering bij kritiek en publiek van voortbrengselen der beeldende kunst sterk aan schommelingen onderhevig is. Zo hebben vertegenwoordigers van de Haagse en Larense schilderscholen (res pectievelijk de figuren om J. Maris en A. Mauve) terecht nog tijdens hun leven zeer grote successen geboekt. Daarna hebben hun werken zeker veertig jaar lang aan onderwaardering geleden. Met de oudere kunst ligt het niet anders. Aan het begin van mijn eigen studietijd, ongeveer 1919, werd Botticelli ons als een der belang rijkste schilders der vroege Italiaanse re naissance voorgesteld. Toen ik in 1929 de Amsterdamse akademie verliet, was Bot ticelli in de waardering door Masaccio af gelost, en zo zouden er nog tientallen an dere voorbeelden te noemen zijn. Ter introductie van de tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ja cobus van Looy, die van zondag 14 juni af in de zaal van het restaurant Wal- serij-Oost op het terrein van de Kon. Ned. Hoogovens wordt gehouden, heeft de kunstschilder L. H. H. Schutte, lec tor aan de Technische Hogeschool te Delft, de volgende karakteristiek van Van Looy's schilderioerk voor ons ge schreven. Onbedaarlijk was de vreugde van de vele ouden van dagen, die in het Vissershuis aan de Rijnstraat het terras vulden. Eerst was er die enorme taart verschenen, en toen kwam ook nog de kameel. „Radja", het woestijnschip schommelde in kalme tred over het gazon naar de bejaarden toe. De jager met tropenhelm en de „Arabier" schreden op hun gemak naast het dier en de heer Van Gaaien, de kersverse eigenaar, liep er glunderend achter. Het liep op rolletjes, tot de kameel de taart in de gaten kreeg. Deze was wel be stemd voor al die mensen op die stoeltjes, maar daar trekt een kameel zich natuurlijk niets van aan. Radja versnelde zijn pas, rekte zijn hals en wilde juist aan de taart beginnen, toen de jager en de Arabier het gevaar ontdekten. Zij rukten de kameel snel achteruit, en waarschijnlijk tot hun eigen verbazing liet het dier dit toe, zodat de taart gespaard bleef. Gelukkig maar, want nu konden alle aanwezigen twee grote stukken consu meren, onder de conversatie over het zo juist geziene door. Al deze attracties wer den de bejaarden geboden door de heer Dekkers, die bij de heropening van zijn cafetaria en automatenhal de traditie, door zijn vader gevestigd, niet vergat: ook deze bedacht bij elke feestelijke gebeurtenis de bejaarden. De directrice moest dan ook de harte lijke dank van alle bewoners van het Vissershuis overbrengen aan de heer Dek kers, die het overigens bij de heropening overstelpend druk heeft gehad. Advertentie Spe cialisten in Brillen - Hoorbrillen - Hoorapparaten GOUDA - ZWUNDRECHT - IIMUIDEN Trawlvisserij ,„^,insdag 26 mei: m-t- Di>"k.ie RO 53; m.l. Robert William KW 123: m.k. Pietertje HD 87. Woensdag 27 mei: m.t. Golfstroom KW 4 (5 juni binnen). Arie Ouwehand KW 122. Donderdag 28 mei: m.t. Beatrice IJM 72, Willem VL 121: m.d. Excelsior III KW 76. Vrijdag 29 mei: m.t. Curasao IJM 99, Petronel- r^TtYU131, HD 108; m.l. Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 30 mei: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Elie Cheneviere IJM 32, Medan IJM 57, Deining KW 8. Brittenburg KW 121, Ada VL 7: m.l. Dog- gersbank KW 75; m.k. Mare Liberum KW 117. Maandag 1 Juni: m.t. Allan Water IJM 34, Ja- coba Gesina IJM 36, Emma Wilhelmina KW 135, Li esje en Rutger VL 153, Jacob Pronk SCH 52; m.l. Annie IJM 14, Kees IJM 43, Adrianus KW 10, Concordia KW 26, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Willempje KW 89, Molva KW 91, Nestor KW 101, Petronella KW 125, Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Aleida KW 169, Dol fijn RO 2, Willem Robert RO 27, Onderneming IV SCH 153, Anna Suzanne WR 88; m.k. Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Bettie IJM 29 (4 juni binnen), Emisel IJM 31, Jannie IJM 38 (3 juni binnen), Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Frederika Maria IJM 52, K.P. IJM 61, jaap IJM 62, Ronny IJM 64, Frank IJM 65. Paul IJM 66, Hans IJM 67, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jaco ba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (3 juni binnen), Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36, Vijf Gezusters KW 53 <4 juni binnen), Gijsbertha KW 61, Alice KW 62, Arend Cornelis KW 68, Nico KW 72, Twee Gezus- o™ T- Zeearend KW 79, Neeltje Johanna KW 84, Adriana Catharina KW 92, Jeannette KW 93. Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Jana KW 210, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bos- ker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Internos WR 49, Flevo WR 50, Spes Nostra WR 5b. Sijtje WR 58, Coen Bot UK 3. Dinsdag 2 juni: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Post Boy IJM'35. Protinus IJM 154, Francina KW 153; m.l. Adeodatus IJM 30, Saturnus KW 69. Woensdag 3 juni: m.t. Wiron II IJM 211, Dirk ^TaroÜ 8.0, Maria Theresia KW 99, Jan Senior VL 84, Michiel Jan VL 110; m.l. Geertje KW 108; KW 120e H0°P 1 IJM 59' Re'n KW 3°' Flaming0 Donderdag 4 juni: m.t. Ariadne IJM 18, Johan nes Polderman IJM 20; m.k. Bettie IJM 29, Vijf Gezusters KW 53. Vrijdag 5 juni: s.t. Herman IJM 2, Vios I IJM 24; m.t. Amsterdam IJM 28, Sakina Martine KW 32. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 19 mei: m.l. Martenshoek IJM 283, Hol lands KW 18, Grietje KW 20. Sumatra KW 86, Ella Christina KW 97, Voorwaarts KW 140, Voor uit KW 151. Maandag 25 mei: m.l. Gorredijk IJM 75, Ver trouwen KW 6, De Arend KW 7, Hubertha Ge- rarda KW 9, Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16, Dirk KW 19, Orion KW 22, Volharding KW 23 Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Everard Christina KW 40, Nelly Maria KW 70, Maria Jacoba KW 73, Hette Margaretha KW 74, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Toenadering KW 95. Onderneming KW 175. Woensdag 27 mei: m.l. Cornelis Marinus KW 48, Borneo KW 127. Zaterdag 30 mei: m.l. Excelsior II KW 78. Maandag 1 juni: m.l. Wilhelmina I KW 25, Rijn mond II KW 43, Noordzee KW 47, Janna KW 163. Woensdag 3 juni: m.l. Annie KW 54, Noordster KW 67, Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Berend N van Londen; Dittmarscen, Somes, hout voor Zaandam; Martinistad, Londen, ledig zoutbunker; Asterope, Hampton Roads; Ivinghoe Baecon, Lon den; Frey, Londen; Yew Hill, Dover, cokesbreeze IJmuiden; Rien Teekman, Köping; Sagitta, Swan sea, prov. IJmuiden; Bonaire, Goole, bemanning verwisselen; Venus, Rotterdam, ledig IJmuiden; Eemland, Las Palmas; Privodino, Archangel; Fri- sia, Harriksham; Anna Elisabeth, Londen, ledig IJmuiden; Diana, Nyköping; Frieda Blokzijl, Rot terdam, ledig IJmuiden; Lelykerk, Rotterdam; Maria, Londen, prov. IJmuiden; Joseph Frering, Monrovia, erts voor IJmuiden; Heiloo, Rotterdam, leaig IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Las Pal mas van Antwerpen; Finlandia, Swansea. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Plancius naar Rotterdam; Jonan, Londen, walsmateriaal IJmui den; Doni, Falkenberg, kunstmest IJmuiden; Ly ra, Dagenham, walsmateriaal van IJmuiden; Bab T, Delfzijl; Francina, Skutskaer, zout van IJmui den; Koh i Noor, Gdynia; Heron, Delfzijl; Union, Malmo, walsmateriaal van IJmuiden; Sagitta, Lubeck, geproviandeerd in IJmuiden; Maas, Mon treal; Ursula Block, Karlstad; Zaanstroom, Lon den; Riouw, Karlsham; Oldekerk, Rotterdam; Lissabon, Hamburg; Bolt, Ahrendal; J. H. Jonas, Finland; Diana V, Poole, kalksalpeter IJmuiden; Herman Buisman, Falkenberg, walsmateriaal van IJmuiden; Alcetas, Kopenhagen; Orestes, Fort de France; Egret, Liverpool; Teunika, Rochester, stijfsel van Zaandam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Tholimedes naar Curasao; El Neptuno, Malaga; Osiris, Lis sabon; Maas, Gdynia; Herm Kiepe, Uddevalla. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8