Hoe de duiven vlogen Amsterdamse scholier gaf zich uit voor onderwijs-inspecteur Havenberichten „The big country" een western van William Wyler Systeembouw voor twee nieuwe scholen in Beverwijk IJmond-agenda Belde drukkerij op om toezending van opgaven u.l.o.-examens Wasmachines - Centrifuges Kousenreparatie HAARLEMSE POLITIERECHTER Grote brandblusoefening in Beverwijk LOENDERSLOOT Waar blijven de mooie meisjes? Eerste wedstrijd „Velsen" in het nieuwe seizoen Het geld ligt eind juni in Velsen op straat Ds. J. J. Simon vijftig jaar predikant Weer twee bekers voor Kinheim-aspiranten BRANDWIJK Visaanvoer omhoog, maar opbrengst omlaag Amsterdammers maken Bakkum onveilig Gaat u met vakantie? Castricumse MAC vrijwel zeker van provincietitel Eerste aardbeienveiling met 1500 mandjes t DINSDAG 9 JUNI 1959 Waar examenvrees al niet toe kan lei den bewees een 18-jarige leerling van een Amsterdamse u.l.o.-school maandag voor de Haarlemse politierechter. De jongeman moest zich verantwoorden voor een door hem ondernomen poging tot oplichting. Op 4 mei van dit jaar had hij een Haarlemse drukkerij opgebeld en zich daarbij uitgege ven voor inspecteur van het onderwijs. De drukkerij werd verzocht de opgaven voor de dit jaar te houden ulo-examens naar een door de „inspecteur" opgegeven adres in Amsterdam te sturen. Verdachte was er achter gekomen dat deze bij bedoelde drukkerij werden gedrukt. Omdat hij er niet zo zeker van was dat de drukkerij aan zijn verzoek zou voldoen, had de jongeman het dienstmeisje van zijn ouders in de arm genomen. Zij moest de volgende dag de drukkerij opbellen, zich uitgeven voor secretaresse van de inspecteur van het on derwijs en bevestigen dat het met dat op zenden van de examenopgaven in orde was. Het meisje speelde het spelletje mee, maar het succes bleef uit omdat de druk kerij het zaakje niet vertrouwde. „Ómdat ik al een paar maal voor het examen was gezakt zat ik hevig in angst dat ik het ditmaal weer niet zou halen", motiveerde de verdachte zijn daad. Het dienstmeisje had hem nog de raad gegeven de drukkerij weer op te bellen en te zeg gen dat het allemaal maar een grapje was, maar daartoe had hij de moed gemist. Verdachte zei veel spijt van zijn daad te hebben. Op de vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen, of hij van deelneming aan het examen was uitgesloten, antwoordde de jongeman ontkennend. Inmiddels had hij het schriftelijk gedeelte met gunstig re sultaat afgelegd. Volgende maand moest hij opkomen voor het mondeling gedeelte. De officier van Justitie, mr. G. W. van der Valk Bouman, vond de poging tot op lichting enerzijds geraffineerd, anderzijds bepaald stompzinnig. Hij wilde rekening houden met de leeftijd van verdachte en eiste honderd gulden boete. De politierech ter veroordeelde de scholier conform de vordering. Hazardspel Een 57-jarige groentehandelaar uit Haarlem werd veroordeeld tot tweehon derd gulden boete en twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar alsroede verbeurdver klaring van de in beslag genomen goederen wegens het gelegenheid geven tot hazard spel. Het gokken werd bedreven in een huis aan de Grote Houtweg in Beverwijk. Gemiddeld kwamen daar vijftien personen eenmaal per week bijeen. Er zouden soms winsten van 150.— per avond zijn ge maakt. Twee andere verdachten die aan het hazardspel hadden deelgenomen, kwa men er met een boete van 100,en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk van af. Een derde man werd veroordeeld tot 100.boete. Uit de verklaringen bleek dat de groentehandelaar voornamelijk als bank houder fungeerde. Hij ontving tien percent van de winst. Een der verdachten zei dat Zaterdagmiddag is in Beverwijk een pro vinciale brandblusoefening gehouden, waaraan zestien brandweerkorpsen uit de provincie hebben deelgenomen. De gast vrouw, „De Brandwijckers" te Beverwijk had van de grote autogarage van Openbare Werken een mooie ontvangstzaal gemaakt, waar een kleine tweehonderd personen een plaatsje konden vinden. Na de deelneming aan de wedstrijd moesten de leden in het gbeouw blijven en konden zich dan ver maken met vele gezelschapsspelen, als sjoelen, tafeltennis en kaartspel. Een buf fet was aanwezig, waar men behalve dranken ook de honger kon stillen. De opgave voor deze wedstrijd was als volgt: In het voormalig laboratorium van de Chemica aan de Pijpkade zou brand zijn ontstaan. Dit laboratorium is op de tweede verdieping van het gebouw en de brandweerlieden hadden tot taak deze brandhaard zo spoedig mogelijk te vinden en te bestrijden. Het ging hierbij om de manier van opsporen, de werkwijze en de duur der handeling. Het brandweerkorps uit Heemskerk was het eerst aan de beurt en daar er zelfs wat met water gemorst mocht worden (men moest even water geven) was de weg naar de „brandhaard" voor de volgenden gemakkelijk te vinden. Na afloop van de wedstrijd maakten de brandweerauto's een tocht door Beverwijk ook door het nieuwe gedeelte en brachten een bezoek aan Heliomare te Wijk aan Zee, dit als een soort attractie voor de aldaar verblijvende kinderen. Na de terugkomst maakte de jury, bestaande uit de heren C. Kakes te Zaandam. A. Har tog, Amsterdam, Blaauw, Bergen, De Wit en B. Boeking, Alkmaar, de Rijksinspec teur Mathezing uit Haarlem en de heer De Boer, de volgende uitslag bekend: 1. Uithoorn 215 punten; 2. Weesp 203 pnt.; 3. Schagen 200 pnt.; 4. Naarden 199 pnt.; 5. Zaandam II 196 pnt.: 6. Aalsmeer 194 pnt.; 7, Blaricum 192 pnt.; 8. Heemskcrk 186 pnt.; 9. Edam 186 pnt.; 10 Huizen 184 pnt.; 11. Hoorn 183 pnt.; 12. Bussum 181 pnt.; 13. Nw. Amstel 178 pnt.; 14. Zaan dam I 177 pnt.<; 15. Enkhuizen 165 pnt.; 16. Heemstede 155 pnt. De voorzitter van de jury, de heer A. Hartog, bracht de organisatoren dank voor hun prachtig werk en de heer Hartog gaf als zijn mening dat velen jaloers zouden zijn op zulk een oefengelègenheid als „De Brandwijckers" hebben. Nadat wethouder W. Vcssies voor hel gemeentebestuur had gewezen op de nood zaak van een parate brandweer, volgde een demonstratie met een schuimstraalpijpje, speciaal voor brandjes die te klein zijn voor groot materieel en te groot voor handblusapparaten. Dit blusapparaatje is een vinding van de adjunct-hoofdbrand meester in Beverwijk, de heer Y. Schin- ning. en bij een demonstratie voor brand weerdeskundigen verklaarden velen dat zij cn dergelijk apparaat op hun wagens wil den monteren. De Boer's brandweer- ma teriaalfabrieken zorgden reeds voor een verchroomde uitvoering van dit kleine nuttige apparaat. Onder luid sirenegeloei vertrokken de wagens en bemanning weer naar hun eigen stede. de Beverwijkse politie volledig van een en ander op de hoogte was. „Bijna iedereen in Beverwijk wist het", beweerde hij. Een hoofdinspecteur van politie verklaarde als getuige dat meestal om betrekkelijk kleine bedragen werd gegokt. Het waren doorgaans dezelfde personen die het huis van de groentehandelaar in Beverwijk be zochten. De politierechter veroordeelde voorts een 40-jarige automonteur uit Bergen op Zoom tot een maand gevangenisstraf wegens het in hulpeloze toestand brengen en achter laten van zijn vrouw en drie minderjarige kinderen. Verdachte had zich van de be slissing van de president van de rechtbank om wekelijks in het onderhoud van zijn kinderen te voorzien niets aangetrokken. BEVERWIJKSINDELFINGEN 4—2 In het sportpark aan de Sint Aaegten- dijk heeft Beverwijk met 42 gewonnen van de Duitse jeugdploeg Sindelfingen. Voor rust namen de Wijkers door Drie sen en Van der Zon de leiding (20). In de tweede helft waren de Duitsers sterker en met snelle aanvallen trokken zij op het Wijker doel af. Na twintig mi nuten was de stand gelijk (22). Er ontstond nu een felle strijd om de leiding. De thuisclub was sterker en uit een corner stompte de uitstekende Duitse doelman de bal via de onderkant van de lat in het doel (32). Kort voor het einde dook de doelman over een harde schuiver van Kluft (42). NOG KERKPLANTEN Deze week worden er op de bloemenvei ling nog kerkplanten geveild op dinsdag en donderdag. Volgende week komen deze veilingen door de geringer aanvoer te ver vallen. MARKT BEVERWIJK 8 juni. Bloemkool 21-65, sla 3Vz14, spinazie 1340, rabarber 1223, bospeen 3245, waspeen 2943, sperziebonen 220 2,40, tuinbonen 3854, aardbeien 190400 slof, 1846 doos. Advertentie Micle - AEG - Edy - Bico - Rnton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden De heer W. P. J. Mudde zit met de han den in het haar. De heer Mudde, waar nemend voorzitter en secretaris van het Koningin Wilhelmina Fonds", afdeling Velsen-Noord, heeft problemen omdat zich tot nu toe slechts één gegadigde voor de titel „Miss Lunapark 1959" heeft gemeld. En zaterdag is de verkiezing al. De heer Mudde, en met hem wij, kunnen niet aan nemen dat de IJmond zo krap in het vrouwelijk schoon zit. Als we tenminste zo eens om ons heen kijken Zonder slag of stoot kan die ene kandi daat de titel toch niet in handen krijgen. Wij gunnen het haar wel, daar niet om. Maar er lopen toch verscheidene meisjes van achttien jaar en ouder rond in Velsen en omstreken die er mogen zijn. Zeer velen zelfs. Laten zij nu eens niet beschei den zijn en zich aanmelden. Het kan nu nog. Over een week is het te laat. De kans om in het nieuws te komen is dan verkeken. Dat is trouwens slechts een aangename bijkomstigheid. Tenslotte is het doel, het opluisteren van het feest en het Lunapark ten bate van de kankerbe strijding van 17 tot 20 juni in Velsen- Noord, belangrijker. De „Miss Lunapark" kan een boottocht maken, vliegen of een radiotoestel krijgen, wat ze maar wil. Laat de heer Mudde niet in zijn hemd en met de handen in het haar staan. Het aan meldingsadres is het secretariaat van het „Koningin Wilhelmina Fonds", afdeling Velsen-Noord, Orionweg 16, IJmuiden. De tijd dringt! Zondagmorgen hield de hengelsportver eniging „Velsen" haar eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen in de competitie om de „Schillingbeker". Hoewel het weer meewerkte was de vangst toch slecht te noemen. De 36 deelnemers verdeeld in A- en B-klassers vingen tezamen slechts 93 bovenmaatse vissen. De heren A. Post en C. Ooms hadden bij hun vangst ieder een brasem van 39 cm. De uitslag in de A-klasse is: 1. A. v. Vliet 10 vissen 24 pnt.; 2. Bruinenberg 8— 22; 3. A. E. Jensen 720; 4. C. Ooms en C. Meerhof, ieder 618; 5. J. Noortman 516; 6. A. Post en A. Engelhart, ieder 414; 7. H. v. Deijck. P. Postma, I. Groeneveld, J. Schotman, W. H. Aardenburg en R. G. Jochems, ieder 312; 8. P. Wennis, J. A. Kraak en A. Smoor, ieder 18. De uitslag in de B-klasse is: 1. H. v. Roon. 5 vissen 16 pnt.; 2. Ph. Krab 414; 3. G. Vrijhoef, M. v. Es en J. v. Ribbens, ieder 210; 4. H. Vermaat, G. Schilling, M. Overdorp, W. L. F. Nijhof, A. J. Hop man en H. O. Bakker, ieder 18. Maandag kwami>n in IJmuiden aan: Lido van Monrovia, erts voor Hoogovens: Rigek. Helsinki: Clangula. Liverpool; Velma, Hamburg: Elly Ahrens, Hudiksval, bijlegger IJmuiden; Texel- stroom. Liverpool: Waitraud Behrinan, Par. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Spigerborg van Rotterdam; Hydra, Rotterdam; Amyntas. Rot terdam; Geestermunde, Antwerpen; Delfzijl, Rot terdam, ledig IJmuiden; Hasselo. Geile, erts voor Hoogovens; Rokin, Rauma; Swift, Londen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Marchen- land naar Kopenhagen; Witmarsum, Bremen; Cyclops, Hamburg; Make, Rotterdam: Meteoor, Delfzijl: Ivinghoe Beacon, Rotterdam; Reimo Ragnar. Gdynia; Bullfinch, Harlingen; Netherl. Coast, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Montbeliard Bremen; Henrica, Gothenburg: Nelly Halmstad, walsmatcriaal van IJmuiden; Navis te 03.45 op de Noordpier gelopen, is later afgesleept door Wijsmuller. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De afdeling Velsen van het Verbond voor Veilig Verkeer zal in het kader van de veilig verkeersactie. die van 15 juni tot 4 juli in Nederland wordt gehouden, affiches en raambiljetten ophangen, zorgen voor een doeltreffende verspreiding van de „gulden regel"-foldei*s, meehelpen bij de extra verspreiding van het vakorgaan „Wegwijs", zorgen voor een massale ver spreiding van de jeugdverkeerskrant op de scholen en eventueel er zorg voor dragen dat etalages van winkels in Velsen in het teken komen te staan van de actie. Van 15 tot 20 juni heeft de actie speciaal betrekking op de voetgangers, van 22 tot 29 juni op fietsers en bromfietsers en van 29 juni tot 4 juli op het overige gemotori seerde verkeer. Honorarium In verscheidene gemeenten in Nederland zal door vertegenwoordigers van Veilig Verkeer in samenwerking met de verkeers politie mensen, die aan het verkeer deel nemen, een aantal vragen worden gesteld betreffende het verkeer. Voor de juiste be antwoording van de vragen zullen zij wor den gehonoreerd. Velsen behoort ook tot deze door loting uitverkoren gemeenten. Wij raden de Velsenaren aan in bovenge noemd tijdvak ware dames en heren in het verkeer te zijn. Men kan er rijker van worden. Bovendien worden de namen cn de antwoorden van de „ondervraagden" genoteerd; later zal worden uitgemaakt v/elke Nederlander het best luit de bus is gekomen. Heirvoor zijn prijzen van 250, 150,en 50.beschikbaar gesteld. Ook een Velsenaar kan hier bij zijn! Zaterdag 13 juni a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds. J. J. Simon uit Am sterdam werd geordend als predikant in de Evangelisch Lutherse Kerk. Ds. Simon is van 1949 tot 1955 ook hulpprediker van de evangelisch-lutherse gemeente van Velsen geweest. Da Costa-speeltuin besluit seizoen Om het winterseizoen met clubjeugdwerk voor de speeltuinvereniging „Da Costa" en van het buurthuis Kennemerstaten te besluiten wordt door beide verenigingen ge zamenlijk op zaterdag 13 juni in het buurt huis aan de Noorderlaan in Velsen-Noord een kienavond gehouden. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het jeugdwerk van beide verenigingen. Tijdens het door ADO te Heemskerk ge houden aspiranten-voetbaltoernooi heeft de Kinheimjeugd gedemonstreerd toch wel wat in zijn mars te hebben en het beter te doen dan de meeste senioren elftallen. Na de reeds in andere jeugd- toernooien gewonnen vier bekers, slaagden zowel de A- als de B-aspiranten van Kin- heim er in in hun gespeelde poules win naars te worden en daardoor aan het be zit nog twee wisselbekers voor de prijzen- kasl toe te voegen. GESLAAGD Bij de maandag gehouden examens van de Da Costa-kweekschool te Haarlem slaagde voor onderwijzeres mejuffrouw C. Lips te Velsen-Noord. Heemskerk N.V.V.-VROUWEN KOMEN BIJEEN. De Heemskerkse afdeling van de vrou wenbond van het N.V.V. belegt donderdag in zaal Dam een ledenvergadering. De agenda vermeldt ondermeer een bestuurs verkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar is mevrouw KuyperGoemers. Advertentie snel en vakkundig KENNEMERLAAN 155 OFSCHOON niet Amerikaan van ge boorte mag William Wyler. sinds 1920 werkzaam in Hollywood, een waardige representant worden genoemd van de Amerikaanse stijl van filmmaken. Hij be hoeft eigenlijk geen introductie. Wilt u films op zijn naam? „De woeste hoogte", „De beste jaren van ons leven", „Detective Story", „Roman holiday". Ik noem hier een viertal, dat met nog vele aangevuld kan worden. William Wyler kent zijn vak. Als zovele Amerikaanse regisseurs komt hij ditmaal uw aandacht vragen voor een Western. Daarmee beantwoordt hij aan een goede Amerikaanse traditie, want geen rechtschapen Yankee zal zijn neus op halen voor een Western, waarin immers een belangrijk deel van de Amerikaanse geschiedenis is verdisconteerd. Ik beken graag dat ik hou van de Western. De ont wikkeling in de filmkunst is zeer nauw verweven met de „zedenschilderingen" van het ruige en ruwe westen, waar de onmetelijke ruimte een ongelooflijk fraai en dramatisch decor vormt voor de helden daden der trekkers, der boeren, der pio niers. Men moet dat niet te licht aanslaan. Voor ons moge de Western synoniem zijn met de „cowboy-film", de' Amerikaan ont dekt er nog altijd een brok adembenemen de historie in: de self made man van nu is de pionier van vroeger. De film heeft de mogelijkheden, die dit thema bood, spoedig ontdekt en gegrepen. Edwin Porter wees met „De grote treinroof" in 1903 de weg. David Griffith ging met „De massa slachting" in 1912 een stap verder. Hier vormde de strijd tegen de Indianen de stof voor de handeling. Daarna kwam een stortvloed van Westerns uit de stu dio's los. Met „High Noon" kwam het tijdperk der veredelde Westerns. De Wes tern was niet langer de aanloop tot de filmmakerij. Men herontdekte de eigen lijke waarde. Men keek niet alleen naar uiterlijke actie, ook de innerlijke werd rijp voor expressie. De Westerns werden niet alleen meer gemaakt voor het afreageren. Het werd bescliouwd als een kunst om ze te maken. De dramatische werking van de ruimte en het landschap, het verband met de historie van Amerika zelf, met de grond der vaderen werden opnieuw onder het oog gezien. En ten slotte bezinde men zich op het feit, dat de strijd tussen de schurk en de held van een veel variabeler en genuanceerder karakter was dan men doorgaans aannam. De moed, de persoon lijke moed, bestaat niet uit het goed mik ken en neerknallen van de schurk. Zijn motieven zijn niet altijd onmenselijk. Het gaat om de drijfveren van de moed en de slechtheid. Daarmee was de Western cow boy-film af en werd ze naar een hoger plan getrokken. NU KAN MEN dat betreuren. Er zijn mensen, die zweren bij de cowboy-film en vinden dat ze aan zich zelf genoeg heeft. Toch zijn films als „High Noon" en „Shane" bewijzen van het feit, dat artistiek vermogen niet aan de Western verspild is noch overbodig is. De film „The big coun try". die momenteel in Cinema Palace te Er zullen in Beverwijk als de raad akkoord gaat twee nieuwe scholen wor den opgetrokken in systeembouw. Het be treft een openbare school voor lager on derwijs in het plan Oosterwijk en een schoolgebouw in het plan Meerestein. B. en W. vragen de raad om een krediet van 594.200 voor dc verwezenlijking van de plannen. Op 12 juni 1958 besloot de raad tot stich ting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs in het plan Oosterwijk en tot aanwijzing van een terrein als plaats waar deze school zal worden gevestigd. Tegelijkertijd werd een krediet van 302.300 toegestaan voor de uitvoering van een bouwplan. Bij de uitwerking werden echter grote moeilijkheden ondervonden. Voor een deel waren deze het gevolg van de destijds be staande en nog niet geheel opgeloste moei lijkheden ten aanzien van de financiering van kapitaalsuitgaven. Aan de andere kant rezen bedenkingen, die verband hiel den met de grootte van het aangewezen terrein. Voor een school in twee bouwla gen werd het terrein bij nader inzien te klein geacht en stichting van een gebouw in drie lagen was, naar de mening van B. en W., niet aanvaardbaar. Inmiddels heeft de raad op 23 april be paald. dat ook in hel plan-Meerestein een openbare school voor gewoon lager onder wijs zal worden gesticht. Ook voor deze school is een terrein aangewezen, terwijl de goedkeuring van Gedeputeerde Staten hierop is aangevraagd. Bij het overleg over de uitvoering dei- besluiten werd de gedachte geopperd, of niet een bouwsysteem kan worden ont wikkeld dat tot een aanzienlijke besparing van arbeidskracht, en dus tot een bespoe diging van de afdoening kan leiden en bo vendien, bij toepassing van hetzelfde sys teem voor meerdere projecten, tot een be sparing van kosten. Met machtiging van B. en W. heeft de dienst van openbare werken contact op genomen met Van Splunders Aannemings maatschappij te Ridderkerk, die met stichting van scholen in systeembouw on der anderen te Amsterdam alleszins aan nemelijke resultaten heeft bereikt. Voort bouwende op de daarbij opgedane erva ringen en met toepassing van het systeem Durox voor het dak en de binnenwanden is een plan ontstaan, dat zeker verant woord mag worden genoemd, aldus B. en W. Hal voor handenarbeid Het plan omvat behalve de gebruikelij ke accommodatie, zoals een kamer voor het hoofd en dergelijke, zes leslokalen en een ruime hal waarvan gebruik kan wor den gemaakt voor verschillende uit het leerplan voortvloeiende activiteiten, on der meer onderwijs in handenarbeid. Voor een afzonderlijk handenarbeidlo- kaal wordt door de minister de laatste tijd geen toestemming meer verleend. Aangezien B. en W. destijds voor de school in Oosterwijk van de minister een urgen tieverklaring hebben ontvangen, welke wel een handenarbeidlokaal omvat, zou het college willen trachten dit lokaal in de vorm van een zevende leslokaal te rea liseren. Het plan kan daartoe worden uit gebreid, al zullen de kosten dan wel wat hoger oplopen. Het terrein in plan Oosterwijk is niet groot genoeg, maar het kan zonder be zwaar worden verwisseld met. een in de onmiddellijke nabijheid liggend terrein aan de noordzijde van de Belgielaan. Aangezien het plan in samenwerking met Van Splunders Aannemingsmaat schappij is ontwikkeld leent het zich vol gens B. en W. niet voor openbare- aan besteding, zodat zij voorstellen de bouw van de twee scholen onderhands op te dra gen aan Van Splunders Aannemingsmaat schappij te Ridderkerk. B. en W. plegen met. twee schoolbestu ren overleg of voor door hen te stichten scholen niet hetzelfde systeem kan wor den gevolgd. Dit zou kunnen leiden tot be spoediging van de afdoening en tot ver mindering van kosten. Met een van deze besturen is in beginsel reeds overeen stemming bereikt. Scène uil „The big country". Haarlem draait, is ook zo'n bewijs. Ik heb haar zeer uitvoerig ingeleid om haar genre recht te doen wedervaren. Haar inhoud navertellen zou betekenen u een groot deel van de spanning ontnemen. Ik doe dat liever niet. Beter is het te wijzen op de verdiensten, die kennelijk aan een goed regisseur te danken zijn. Men moet maar eens letten op het stille spel, dat Wvler met vooral Gregory Peck en Jean Sim mons bedrijft. De durf, die daarvoor nodig is brengt hij slechts op bij de gratie van zijn talent. Niet minder belangrijk is het te constateren en ervan te genieten hoe ondeelbaar het landschap is betrokken bij de handeling en hoe vooral aan het slot de imponerende dreiging der witte rotsen de natuurlijke begeleiding vormt van de ontketening der primitieve krach ten van geweld en weerwraak. De karak ters in „The big country" zijn echt en aanvaardbaar. Ze worden met beelden, niet met veel omslag van woorden ver klaard. Dat gaat zelfs op voor een liefdes verklaring, waarbij de gelieven niet eens aan het woord komen. Ten laatste, de naam zegt het al. werkt „The big country" het onmetelijke land, op ieders verbeel ding. Dat land is een deel van Amerika. Het doet de harten der Yankees sneller kloppen. Het krijgt ook vat op ons. Wie daarom van een Western houdt en er een goed filmregisseur op af wil zien gaan, hij sla „The big country" niet over. P. W. Franse De aanvoer aan de rijksvisafslag te IJmuiden is in de maand mei 1959 46n/n hoger geweest dan in mei 1958. De op brengst zakte echter met 5%. Een zeer belangrijke factor is bij dit verloop de aanvoer van makreel geweest. Vorig jaar werd er 1.100.599 kilo aange voerd, die 298.477,52 opbracht. Nu was de aanvoer liefst 3.738.558 kilo, de opbrengst 699.769,72. Horsmakreel: verleden jaar 11.730 kilo, nu 42.603 kilo. Sterk steeg ook de aanvoer van poon. Nu 68.801 kilo 20.445.92), verleden jaar 27.172 kilo 10.671,31). Gekookte garnalen hadden deze maal niets te betekenen. Werd verleden jaar 3.418 kilo aangevoerd, nu kwam men lot 41 kilo. Tegen f 8.200,34 stond nu 68,72. Bij consignaties kwam men tot 4204 kilo tegen 16.363 in 1958, in geld 3.602,14 tegen 29.779,05. Sterke opbrengstdalingen wa ren er bij tong. Tegen een mindere aan voer van 156.578 kilo stond een opbrengst daling van 633.231,19. De totale aanvoer in mei 1959 was 7.673.564 kilo (5.266.122 in 1958), de opbrengst 5.266.122 gulden (3.528.827,52). Op het kampeerterrein Ie Bakkum is de afgelopen nacht de 24-jarige Amsterdam mer VV. A. van zijn bed gelicht en ge arresteerd door de politic. De Amsterdam se politic had opsporing cn aanhouding van hem verzocht in verband met ver schillende door hem gepleegde misdrijven. A. is direct na zijn arrestatie op trans port gesteld naar Amsterdam, waar hij ter beschikking van de officier van Justitie werd gesteld. Het politierapport van het afgelopen weekeinde meldde voorts de diefstal van een motor ten nadele van de Castricummer G.. die zijn voertuig op de parkeerplaats had gestald en toen tijdens heldere hemel in het middernachtelijk uur aan het strand was gaan vissen. De Match- lessmachine was geruild voor eeo oud ve hikel dat afkomstig bleek uit Amsterdam. De politie meent een spoor van de dader te hebben gevonden en zal daarvoor enkele Amsterdammers aan de tand voelen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De Luchtpost Van de p.ost,duivenhouder.svereniging ,.De Lucht post" t.e Casfricum namen dit weekeinde 103 dui ven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand" van 552 km. De-lossing van de dui ven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van A. Metselaar bereikte als eerste het hok om 14.37.25 uur, de laatste prijsduif om 15.48.15 uur. Hoewel de weersomstandigheden gunstig waren was er een kleine tegenwind die de vogels wat langer in de vlucht hield dan aanvankelijk werd ver wacht. Toch werden er ook goede tijden gemaakt, hetgeen de uitslagen overduidelijk aantonen. De uitslag was als volgt: 1. A. Metselaar 14.37.25; 2. A. Peeters 14.44.54; 3. J. Zcntveld 14.45.05; 4. J. Houtenbos 14.47.07; 5. G. Klaasse 11.47.49: 6. N. Kollenberg 14.53.10: 7. J. Beentjes 14.55.40; 8. P. Kappers 14.59.08; 9. Pastoor Minnebo 15.02.19; 10. P. Verdonk 15.10.13; 11. J. Roskam 15.18.29: 12. G. Aardenburg 15.20.42: 13. J. Vonk 15.22.11; 14. K. Gort 15.29.19; 15. B Heistek/J Lust 15.40.23: 16. G. Tromp 15.41.52: 17. II. Jaspers 15.48.15. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging ..Ons Ge- ncegen" te Beverwijk namen dit weekeinde 145 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 545 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van W. Ri.inders bereikte als eerste bet hok om 14.28 uur. de laatste prijsduif om 14.55 uur. De uitslag was als volgt: W. Rijnders 1 2 7 18 25 27; W. v. Wijk 3 5 8 16 20 24; Th. Kuyer 1 14 28: H. Langedijk 6 11 12 21 26: A. v. Son 9 10 19; G. Vijzelaar 13; J. Scheffers 15 23: C. Baltus 17; B. de Smet 22; J. Kramers 29. Dc Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging ..De Vre desduif" te Heemskerk namen dit weekeinde 109 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 548 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van M. de Kruif bereikte als eerste het. hok om 14.08.07. de laatste prijsduif om 15.08.09 uur. De uitslag was als volgt: M. de Kruif 1 12: J. Koper 2: A. Nielen 3 18; J. v. Stralen 4: P. Lotterdam 5 10 11 23: G. Duin 6 9; Ch. Bev 7 15: A. J. Bruins 8 16 17 20 26; A. Cassee 13 14: J. Castricum 19 27; Th. Halff 21: G. Lotterma» 22; J G. Dudink 24; J. Peekei 25: J. Winter 28. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging ..De Reis duif" te Beverwijk namen dit weekeinde 249 dui ven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 545 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van H. Zillig bereikte als eerste liet hok om 14.23 uur, de laat ste prijsduif om 14.57 uur. De uitslag was als volgt; H. Zillig 1 26 28 29 42; D. Stiemer 2 5 18 23 36; G. Grapendaal 3 15 24 32: C. Castricum 4 16 19 22: R. Westrate 6 12: G. v. d. Winden 7 10; J. Luntz 8 43 48: S. Zoet 9: D. Philippi 11; T. Loo- gen 13 14 25 37 39; P. v. Vuuren 17 30: A Six 20: T. Gravemaker 21; H. Wagter 23 31: C. Westrate 27: C. Smit 34 40 44; P. v. d. Outenaar 35: J. Schip per 38; M. Mirmoboo 41; S. v. d. Kolk 45 46; P. Dekker 47; M. Koorn 49; C. G. J. Dekker 50. De Atoom Van de postduivenhoudersver. ..De Atoom'' te Velsen-Noord namen dit weekeinde 138 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 543 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens zuidwesten wind om 6.30 uur. Een duif van Ph. F. Martinius bereikte als eerste het hok om 14.20.30 uur. de laatste prijsduif om 15.19.36 uur. Ondanks de zuidwesten wind was dc VELSEN DINSDAG 9 JUNI Thalia: „Battle Zone". 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulcnmuseuni: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 10 JUNI Thalia: Als dinsdag. Rex: „Meisjes op het slechte pad", 20 uur. Pieter Vermculenmuseum: Als woens dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 9 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Richard Tauber". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Die man is gevaarlijk". WOENSDAG 10 JUNI Bioscopen: Als dinsdag. vlucht vrij zwaar. Vermoedelijk hebben de vo gels onderweg een onweersbui gehad, want de gemiddelde uursnelheid kwam niet hoger dan ongeveer 68 km. Voor de heer Martinius was het een goede vlucht, aangezien hij met drie van zijn vijf deelnemende duiven in de prijzen viel. Daar entegen bracht de heer H. Winkel van zeventien vogels er ook slechts drie op de lijst. De uitslag was als volgt: Ph. F. Martinius 1 20 22: A. de Bot jr 2 8 21; J. Stijnman 3 13; N. G. de Graaff 4 9: B Schoo 5 24: F, Taverne 6; P. v. d. Wiele 7 27; D. v. d. Linden 10: W. A. Schouten 11; H. Winkel 12 15 18: J. Schoo 14: A. F. de Roos 16 23: A. Kat 17; H. van Lingen 19: L. Veldt 25 26: J. Vink 28. Castricum De Castricumse Motor- en Autoclub MAC is vrijwel zeker van het kampioen schap van de door de KNMV georgani seerde verkeerscompetitie voor Noordhol landse motor- en autorijders. Bij de te Am stelveen gehouden rit werden Castricumse deelnemers bij de motoren derde en vijfde, terwij! bij de auto's een tweede plaats werd bereikt. Hierdoor lieten zij de deélnemers uit Nieuwe Niedorp achter zich die even eens goede kandidaten waren voor het kampioenschap. Officieel zijn de Castri- cummers er echter nog niet, want de deel nemers van Nieuwe Niedorp hebben bij de bond een protest ingediend. De eerste controlepost zou namelijk bin nen de gestelde kilometergrens opgesteld zijn geweest en het bondsbestuur dient nu uit te maken of dit. al dan niet waar is en bovendien van doorslaggevende aard is voor de uiteindelijke uitslag. LEDENDAG KATHOLIEK MEISJES- GILDE. De ledendag die het Katholieke Meisjes Gilde in het Diocesaan Haarlem zondag hield op het grote speelveld in het provin ciaal duinterrein te Castricum is ook nu weer een succes geworden. Begunstigd door uitstekend weer hebben leidtsers en deelnemende groepen uit het Waarland, Akersloot, de Rijp, Ursum, Enkhuizen, I-Ioogkarspel en Purmerend een prachtige dag beleefd. Deze wel'd begonnen met een H. Mis in de open lucht opgedragen dooi de districts-hoofdaalmoezenier voor het jeugdwerk B.P.M. Schoonebeek die werd geassisteerd door aalmoezenier H. G Tuin. De districtsband uit Amsterdam met hoornblazers en fluiten verleende haar medewerking. Het geheel stond onder lei ding van de diocesaan-hoofdleidster Amica Jeannette Helmich uit Heemstede. Op de eerste speciale aardbeienveiling, die Ons Belang te Castricum hield, werden 1500 mandjes aangevoerd. De prijzen vie len overigens tegen, want er werd maxi maal 3.70 per mandie betaald. De soort Moulin Rouge maakte de hoogste notering. De nieuwe soort Sengana. die thans voor het tweede iaar te Castricum aan de markt wordt gebracht, gaf de laagste notering te zien, namelijk van 2,70 tot 3.10 per mand. Per doosje brachten de verschil lende soorten niet meer dan f 0,28 tot f 0,37 op. Op de groenteveiling was dit keer weer weinig keus. Sla. bloemkool, rabarber en spinazie waren de produkten die werden aangevoerd. De noteringen van maandag waren: Aardbeien: Climax f 3 tot 3.40. Moulin Rouge f 2.90 tot t 3.70, Sengana 2.70 tot 3,10. sla f 0,06 tot 0,13, bloemkool f 0.36 tot 0.57, spinazie f 0,15, rabarber 0,10 tot 0,16.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3