r Panda en de Gouden Omzetvolume bij Lucas Bols sterker gestegen dan de exploitatiewinst Chefarine .4 Koel weer houdt aan MISTER 4-voudige werking... enita geneeskracht! MISTER Banken verhoogden hun saldo met 127 miljoen gulden MISTER Wereldnieuws WOENSDAG 10 JUNI 1959 2 Dividend van 18 percent over 1958 Nadelig exploitatiesaldo Machinefabriek Braat Vereenigd Fondsenbezit Dividend Nationale Bank Geen dividend Nierstrasz „Klein Vrijhandelsgebied" Boom-Ruygrok werkt op maximum capaciteit Kort economisch nieuws uit kinnen- en buitenland Vier-vijfde van Neder landse gezinnen heeft geen noemenswaardig vermogen Lager dividend „Twenthe" WIE IS I^aatste terugbetaling bij Algemeene Exploratie Mij. WEEKST AA T NEDERLANDSCHE BANK Conflict op scheepvaart- conferentie te Washington Scooterrijder bij botsing gedood Egyptische bladen laken Irak en Jordanië Depressies blijven uit WAT DOET Vreemde praktijken van een verzekeringsagent d .sz s ONDANKS DE RECESSIE is het omzetvolume van de Erven Lucas Bols in 1958 belangrijk gestegen en heeft een nog nimmer in de historie van hel concern bereikt totaal te zien gegeven. Zulks in weerwil van hel feit dat de verkoop van enige dochterondernemingen in de laatste maanden van 1958 enigszins tegenvielen. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening beliep de exploitatiewinst 9.5 miljoen (v.j. 9,3 miljoen). Beleggingen en interest leverden op 0.7 miljoen (v.j. 0.3 mil joen). Na afschrijvingen, belastingen en reserveringen blijft een winst ter verdeling van 3,6 miljoen (v.j. 3,2 miljoen). Op de gewone aandelen wordt voorgesteld 18 percent dividend (v.j. 17 pet.). Het in 1958 verkregen agio ad 1.023.984 wil de directie opheffen door uitreiking van een nieuw gewoon aandeel, recht gevende op het volle dividend over 1958. op elke elf oude aandelen. Hierna zal het geplaatste kapitaal zijn gebracht van 11.229.000 op 12.250.000. Wat de gang van zaken in de eerste vier maanden van 1959 betreft, kan de directie spreken van een tevreden stellende ontwikkeling, zowel in Nederland als in het buitenland. Advertentie x In de algemene vergadering van aan deelhouders, te houden op 25 juni, zal worden voorgesteld dc winstverdeling zo danig te wijzigen dat met ingang van 1959 het aandeel van de leden van dc raad van bestuur en commissarissen in de „reste rende overwinst" wordt verlaagd van 40 op 30 percent, en het aandeel in de over winst voor gewone aandeelhouders wordt verhoogd van 50 op 60 percent. Tevens zal worden voorgesteld in de statuten op te nemen dat de belasting, die verschuldigd is over het aandeel van com missarissen in de overwinst, voortaan ten laste van de vennootschap komt voor maximaal 6 percent van de overwinst. Hieraan wordt verbonden een voorstel tot gedeeltelijke compensatie voor de leden van de raad van bestuur voor de vermin dering van hun aanspraken op de over winst tot een bedrag in contanten van 750.000. Daar hjennee de fiscaal belast bare winst over 1959 wordt verminderd, zal netto wegens deze compensatie ten laste van de vennootschap komen ƒ400.000. Het voor aandeelhouders daaruit voort vloeiende voordeel komt neer op 1 a 1!/: percent dividend. De voorgestelde statutenwijzigingen be ogen in de eerste plaats de directie te ver vangen door een raad van bestuur. De verkopen in Nederland vertoonden een tevredenstellende stijging. De exporten vertoonden een fraai beeld. De vanuit Nederland bereikte afzet naar het buiten land werd nog nimmer tevoren behaald. Advertentie De Machinefabriek Braat n.v. te Am sterdam heeft over 1958, blijkens het ver slag, een nadelig exploitatiesaldo behaald van 143.747. Over 1957 bedroeg het voor delige saldo 68.521. De koerswinst op obligaties bedroeg 102.347 (v.j. verlies f 30.515). Beleggingen brachten op 46.390 34.043). Na een dotatie van 19.683 100.000) resteert een winstsaldo van 3.353 20.051). Opnieuw wordt zoals gemeld geen dividend voorgesteld. Sinds september 1958 staan de fabrieken in Indonesië onder beheer. Het gehele uit gezonden personeel is gerepatrieerd. In Nederland werden contacten gelegd met machinefabrieken, waarvan de gespeciali seerde werkzaamheid ligt op het gebied dat in Indonesië door het bedrijf werd be streken. Hierdoor is men in de gelegenheid gekomen mede te dingen naar de levering van installaties, meer speciaal bestemd voor landen met grote tropische cultures. De terugkomst van het personeel opende begin 1959 de mogelijkheid enige deskun digen in deze opzet te betrekken en als medewerkers van een nieuwe afdeling Ingenieursbureau Braat Amsterdam te doen optreden. Voorts werden in oktober 1958 alle aandelen verworven van de n.v. machinefabriek Hoogenlande v/h Pannevis ên Zoon te Utrecht. Hierdoor werd de werkbasis verbreed en kwam men in het bezit van een behoorlijk geoutilleerd tech nisch apparaat. Het is de directie niet mogelijk in dit eerste stadium van hernieuwde werk zaamheid een oordeel uit te spreken over de toekomstige ontwikkeling daarvan. Zij heeft vertrouwen in de uiteindelijke resul taten. De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Vereenigd Fondsenbezit te 's-Gravenhage heeft over 1958, blijkens het verslag, aan dividenden en coupons ontvangen 8.665 (v.j. 10.011). De winst op effecten be droeg 20.078 (verlies 1.043). Na aftrek van onkosten resteert als saldo winst 20.773 2.137). Voorgesteld wordt, zo als bekend, opnieuw het dividend te pas seren en ter versterking van de maat schappij in het bedrijf te houden. Per ultimo 1958 bedroeg de beurswaarde van het fondsenbezit ongeveer 35(4 per cent van het aandelenkapitaal. Per 20 mei was deze 45.6 percent. In 1959 werd tot dusver reeds een niet onbevredigend winst cijfer bij realisatie van fondsen behaald. De effectenrekening komt in de balans per ultimo 1958 voor met f 544.278 546.474). Het gewone aandelenkapiatal beloopt on veranderd 500.000. Aan de op dinsdag 23 juni te houden jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders van de Nationale Handelsbank n.v. zal worden vooi-gesteld over het boek jaar 1958 een dividend vast te stellen van zes percent (onveranderd). He) aandeel in de totale Nederlandse ex port van gedistilleerd is belangrijk geste gen. Wat. de buitenlandse produktiebedrij- ven betreft, stemden de behaalde omzetten in Duitsland. Oostenrijk, Italië. Spanje, de Verenigde Staten en Argentinië tot tevre denheid: die in Frankrijk. België, Zwitser land, Zuid-Afrika, Brazilië en Canada ble ven ongeveer gelijk of zijn iets vermin derd. Dat de stijging van de exploitatiewinst enigszins ten achter is gebleven bij de stijging van de omzetten in hoeveelheden, is in de eerste plaats een gevolg van de sterke waardeverminderingen van de Ar gentijnse en Braziliaanse betaalmiddelen. Een kostenverhogende factor was voorts het voeren van een intensiever publiciteit, ter versteviging van de positie in verschil lende landen, waaronder Nederland. De directie acht de uitkering van 18 percent dividend over 1858 verantwoord. Hiervan werd reeds in januari 8 percent als inte rimdividend uitgekeerd, zodat een slot- dividend van 10 percent resteert. Op het preferente kapitaal vindt de statutaire uitkering van 6 percent plaats. De n.v. voorheen Nierstrasz te Amster dam zal moeten voorstellen over 1958 geen dividend uit te keren (v.j. 8 percent): 1958 is voor de vennootschap onbevredigend geweest. De bruto exploitatiewinst was 1.360.758 1.488.859). De exploitatie kosten vergden 1.219.802 1.176.594), interest 33.884 27.006). pensioenvoor zieningen 59.120 53.455) en afschrij vingen 98.938 55.224). De wenselijk geachte afschrijvingen konden onverkort worden verricht, maar een ter versterking van de reserves en ter verdeling bleef hierna niet over (winst v.j. 231.106). De omzet, bleef bij die van 1957 aanzien lijk ten achter en bedroeg in indexcijfers (basis 1956 is 100) 77 (89). De in de eerste vier maanden van 1959 behaalde omzetten liggen circa 15 percent boven die behaald in dezelfde periode van 1958. Een en ander geeft hoop op een meer bevredigend resul taat over 1959 Een aantal nieuwe activi teiten bevond zich in een aanloopperiode. Sinds enige tijd werd het arbeidsterrein uitgebreid met chemische apparatuur en gieterij-benodigdheden. De besprekingen tussen de zeven lan den die een ..Klein Vrijhandelsgebied'' wensen in te stellen, zijn met minstens een dag of twee verlengd. Oorspronkelijk zou den de besprekingen, die op 1 juni aan vingen. vandaag beëindigd worden, maai de gedelegeerden besloten hun gesprek tot donderdag, en misschien tot vrijdag voort te zetten. Naar uit betrouwbare bron ver nomen werd zijn de gedelegeerden 't erover eens dat het technisch mogelijk is een „klein vrijhandelsgebied" op 1 juli vol gend jaar in te stellen. In de loop van het jaar zal een conferentie op ministerieel niveau plaats vinden om het rapport van de deskundigen te bespreken. Advertentie 4 middelen tezamen werken nneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. De directie van Boom-Ruygrok n.v., uit gevers- en drukkersbedrijf te Haarlem, is zeer tevreden over de huidige gang van zaken, aldus heeft, zij aandeelhouders In de jaarvergadering medegedeeld. In januari was het bedrijf iets minder van werk voorzien, maar sindsdien is het zeer druk bezet, zo zelfs dat werk bij andere drukke rijen moet worden uitbesteed. Een kleine onderbezetting, die voortspruit uit moei lijkheden bij het aantrekken van tech nische werkkrachten, in aanmerking ge nomen, werkt de onderneming op maxi mum capaciteit. Met de rest van de verbouwing en ver betering van de zetterij is dit jaar nog een bedrag gemoeid van 130.000. In totaal belopen de kosten f 190.000. Over 1958 werd een bedrag geactiveerd van 60.000. Daarnaast komen de normale investerin gen, die elk jaar plaats vinden, uit eigen middelen worden gefinancierd en in de orde van grootte liggen van 100.000 a f 200.000. De voorraden zijn conservatief gewaardeerd. Op de balanspost onder handen werken werd afgeschreven om eventuele tegenvallers in de toekomst tegen te gaan. Op het ogenblik heeft het bedrijf ongeveer 200 werknemers in dienst. Voor hen bestaat een vrijwillig ingevoerde regeling voor deling in de winst in ver houding tot het dividendpercentage en de beklede functie. Voorts werd in 1958 een huis aangekocht ter huisvesting van per soneelsleden om wegzuiging door concur renten tegen te gaan. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het dividend werd bepaald op negen percent. De heer L. van Horssen werd bij acclamatie tot commissaris herbenoemd. In de plaats van de heer K. R. van Staal, die per 31 decem ber 1959 zijn functie als directeur zal neer leggen. werd met ingang van 1 januari 1960 benoemd de heer P. N. van Rijn van Dorp. K.v.K. Nederland-Israel In de algemene ledenvergadering van de Ka mer van Koophandel Nederland-Israel. in Kras- nspolsky te Amsterdam gehouden, is afscheid genomen van de voorzitter mr. N. E. Rost Onnes, die sedert de oprichting in september 1949 de leiding van de Kamer heeft gehad. Tot nieuwe voorzitter kozen de aanwezige leden mr. P. W. Rost Onnes, hoofddirecteur van de Hollandse Bank-Unie. DenemarkenEuromarkt Denemarken en vooral de Deense landbouw is het afgelopen weekeinde opnieuw geconfronteerd met een voor het land nadelig gevolg van de tot standkoming van de Euromarkt. Frankrijk heeft de Deense ambassade meegedeeld, dat alle vlees- invoer van landen buiten de Euromarkt stopgezet wordt. Voor de Deense landbouw betekent djt een ernstige slag. De export van vlees naar Frank rijk bedroeg dit jaar reeds bijna 3000 ton. Door dit Franse besluit is het. standpunt dat Denemar ken aansluiting moet zoeken hij de Euromarkt ialgemeen voorgestaan door de Deense landbouw) krachtiger geworden. Staatssecretaris Schtveisen De staatssecretaris van Algemene Za- 1 in, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft in Eindhoven in het restaurant Van de DAF- fabrieken een inleiding gehouden voor de leden van de Katholieke Werkgeversver eniging in het diocees 's-Hertogenbosch. Sprekend over „het bezit van de onder neming, aandeelrechten van werknemers", zei hij dat het belastbare particuliere ver mogen in Nederland 30 miljard gul den in handen is van 0,6 percent van de bevolking. Van de 2.500.000 Nederlandse gezinnen hebben 2 miljoen geen noemenswaardig vermogen, aldus de staatssecretaris. Het bezit hoopt zich nog steeds op in handen van weinigen, zo zei hij. Drs. Schmelzer toonde aan, dat er ruimte is om een begin te maken met de vorming van industrieel mede-eigendom voor de werknemer. Hij zei voorstander te zijn van vrijwillige vor ming van duurzaam produktief bezit voor de arbeiders. „Als de evolutie, die de werknemer mede-eigenaar maakt van de produktiemiddelen niet lukt, ziet de toe komst er somber uit", aldus de staats secretaris. Aan de op 7 juli te houden jaarlijkse al gemene vei-gadering van aandeelhouders van de n.v. Stoomspinnerij Twenthe zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op 10 percent, waarvan 5 percent in aandelen (vorig jaar 12 percent waarvan 5 percent in aande len). Advertentie x In de buitengewone vergadering van de n.v. Algemeene Exploratie Maatschappij te Amsterdam werd met overgrote meer derheid, 14220 stemmen voor en 80 stem men tegen, het bestuursvoorstel, om tot statutenwijziging over te gaan, aangeno men. Thans wordt een zesde en laatste te rugbetaling op het aandelenkapitaal ge daan, waardoor de nominale waarde van de aandelen wordt teruggebracht van 20, tot f 1, en het geplaatste kapitaal van 750.000 tot 37.500. De directie zeide niet van plan te zijn tot het entameren van andere bedrijven over te gaan. De n.v. bestaat hoofdzake lijk van de inkomsten uit royalties. Inder tijd was er veel geld aanwezig en toen hebben aandeelhouders in grote meerder heid besloten tot terugbetaling, op het kar pitaal, nadat men niet geslaagd was met het entameren van nieuwe bedrijven. Het bestuursvoorstel is voor aandeelhouders absoluut niet nadelig en de kans op kapi taaluitbreiding in de toekomst is zeer ge ring. aldus de directie. De verkorte balans van de Nèderland- schc Bank geeft blijk van een bevredigen de ontwikkeling. Dit komt vooral tot uiting in de aanzienlijk betere positie van de banken als gevolg van de terugkeer van Mankbiljetten. De banken wisten het saldo met 127 miljoen te verhogen en daardoor zijn zij thans, voor het eerst sinds 22 mei, boven het verplichte gemid delde in deze kasreserveperiode gekomen. Dit gemiddelde beloopt t-hans ongeveer 430 miljoen, zodat de banken hier thans 56 miljoen boven staan. Zij hadden ech ter een grote achterstand in te halen, die getaxeerd wordt op 800 miljoen. Mocht deze week de terugkeer van bank biljetten uit de circulatie zich voortzetten, dan zal ongetwijfeld ook voor de banken de positie nog sterker kunnen worden. Een andere mogelijkheid voor de banken tot verbetering van hun saldo ligt in de aan was van de deviezenreserve, maar deze aanwas is de laatste weken niet zo groot meer. Terwijl de goudvoorraad onveran derd bleef (al sinds 16 maart staat het goud op 4402,4 miljoen) is de deviezen reserve toegenomen met t 4.3 miljoen. De ze aanwinst is echter niet gebeurd in de convertibele valuta, want deze steeg slechts met 800.000. De stijging zat dus in de nietconvertibele valuta. Dientenge volge liggen goud- en deviezen samen nu op 5149,2 miljoen tegen vorige week 5144,9 miljoen. De circulatie is met een zeer mooi be drag verminderd. Niet minder dan 125 miljoen aan bankbiljetten is teruggekeerd waardoor de totale biljettenomloop te ruggebracht werd tot 4245,8 miljoen. De schatkist heeft een kleine verbetering on dergaan van nog geen f 3 miljoen en de banken hebben van hun betere positie ge bruik gemaakt om 16,5 miljoen aan dure voorschotten af te lossen. Deze zijn hier mee verminderd tot 36,6 miljoen. Mocht de positie van de banken zich blijven ver beteren. dan zal ook dit bedrag zeker tot het. normale niveau van f 18 miljoen kun nen worden gereduceerd. Op de geldmarkt is het tarief voor dag geld van IV2 percent al weer niet in over eenstemming met de werkelijkheid, want in feite ligt het tarief op 1% tot 1^ per cent. Op 1 juli moet de storting geschie den van 400 miljoen voor de Nederland se Staatslening. Echter kan door de mo gelijkheid om schatkistpapier in te leve ren veel van de scherpte van deze opera tie aan de geldmarkt worden ontnomen. 51. Hoe komt u hier in deze verlaten stad, mijnheer de ontdekkingsreiziger?", vroeg Panda „U bent zeker druk bezig met ontdekken, hè?" „Inderdaad", was het ant woord. „Ik moet de stad onderzoeken en een paar rian die standbeelden meenemen voor het Rijksmuseum.. Zoals je ziet, zijn deze bijzonder fraai". „Hmehja", zei Panda twijfelachtig. Helaasmijn dra gers hebben mij verschrikt in de steek ge laten, toen de beelden zich zo merkwaardig begonnen te gedragen", ging de ontdek kingsreiziger voort. „Maar dit laatste maakt ze voor het museum natuurlijk dub bel interessant. Stel je voor, een stand beeld. zoals dit in een museum.!" Hij stapte terzijde voor een neersuizende bijl en ver volgde: „Dat zou toch wel inslaan bij het publiek, denk ik. Bovendien, hel Rijks museum stelt zo'n prijs op deze beelden, dat het daarom, een gouden bijl naar het plaatselijk opperhoofd heeft gezonden om vrede met hem te sluiten". Een gouden bijl?", riep Panda. „Daar weet ik alles va.n! U m.ag wel opschieten met uw werk, want ik, denk, dat. die vrede niet van lange duur zal zijn!" „Tut, tut", zei de ontdek kingsreiziger glimlachend. „Waarom somber, beste Panda?" Op de scheepvaaj'tconferentie te Wash ington heeft de "Amerikaanse delegatie het zwaar te verduren gehad. De verte genwoordigers van de Europese landen veroordeelden de „discriminerende prak tijken" in de scheepvaart en verklaarden dat hierdoor de economische kracht van de niet-communistische wereld werd on dermijnd. Zij meenden verder dat de dooi de Amerikaanse regering gevoerde subsi diepolitiek, de wettelijke bepalingen waar bij voorkeursrechten aan Amerikaanse schepen worden verleend en verder de methode om Amerikaanse schepen onder goedkope vlag te registreren, alle leiden tot. een verstoring van het normale pa troon van de wereldhandel. Tegelijkertijd hebben woordvoerders van Amerikaanse scheepvaarbelangcn bezwaren geuit tegen het feit, dat zij niet voor deze conferentie zijn uitgenodigd. De ze woordvoerders achtten het onjuist dat slechts regeringsvertegenwoordigers aan de conferentie deelnemen. Uit protest tegen een verklaring van de Amerikaanse „maritieme administrator" Clarance D. Morse dreigde de Engelse mi nister van Transport Harold Watkinson stante pede naar Londen terug te keren, aldus is van goed ingelichte zijde verno men. Morse verklaarde ten aanzien van het. punt vlagdiscriminatie dat de Ameri kaanse regering haar standpunt niet wenst te herzien en dat. het punt zijns inziens was afgehandeld. Een 31-jarige scooterherijder uit Eijsden (Limburg). Stefan Toet geheten, is van nacht in Noord-België met volle snelheid ingereden op een bestelauto uit Maasniel. Hij overleed ter plaatse. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. CAIRO (UPI) De dagbladen van Cai ro beschuldigen Irak ervan, dat het zich bij Jordanië heeft, gevoegd in een cam pagne van „misleiding" tegen de Ver enigde Arabische republiek. De beschuldigingen zijn een gevolg van de beschuldigingen van Irak, dat de V.A.R. infiltranten over de grens zendt. Officiële personen van de V.A.R. her nieuwden de beschuldigingen, dat de Ira ki's in gebreke blijven de Arabische we reld te helpen, op het moment, dat Israel het op een oorkg aanstuurt. zo (Van onze weerkundige medewerker) Het regenfront, dat maandagavond pas seerde, bracht bij de land- en tuinbouw hier in het. roesten enige verfrissing al waren de hoeveelheden (4 tot 6 mm) niet groot. Hel oosten en zuiden van ons land heeft er maar heel weinig van mee gehad. Zo is er in Vughf de laatste vijf weken niet meer dan 4 en in Almelo 7 mm regen gevallen. Het is opvallend, zo snel als het. weer zich herstelt. Vaak passeen na een droogteperiode de ene depressie na de andere, zodra de baan naar West-Europa open ligt. Ook nu ligt deze baan open en in de hogere luchtlagen is een sterke wes telijke stroming aanwezig, waarmee ge makkelijk depressies naar West-Europa kunnen doordringen. Wanneer in de slechte zomers van 1054 en 1956 de weer kaart een vrijwel zelfde beeld te zien gaf was dit al. voldoende om vrijwel elke dag regen te veroorzaken. De verklaring hiervan is niet gemakke lijk aan te geven en men gaat het woord „tendensen" gebruiken. Een zo ongunstige tendens als wij in de zomers van 1954. 1956 en 1957 hebben gezien, een zo gun stige zien wij nu. Het is wat koeler ge worden door lucht- aanvoer van de oceaan maar dank zij de zon blijft de junimaand een goed figuur slaan. Ook op het. platteland hier in het westen, waar de veehouders midden in de operatie-Hooizitten, is men met dit weertype best tevreden. Advertentie x Geweigerd. Het Amerikaanse hof van Ap pèl heeft het beroep van de negerver slaggever William Worthy verworpen die geprotesteerd had tegen de weige ring van het State Department om zijn paspoort te verlengen na zijn bezoek aan communistische landen. Het hof be sliste dat de vrijheid van reizen door het. departement van Buitenlandse Za ken mag worden beperkt, wanneer de aanwezigheid van een Amerikaanse staatsburger in bepaalde gebieden oor zaak kan zijn van een diplomatiek of militair geschil met een vreemde mo gendheid. Veroordelingen. In San Sebastian (Span je) hebben negen Basken terechtge staan, beschuldigd van illegale politie ke activiteit. Zes van hen' kregen ge vangenisstraffen variërend van drie jaar tot twee maanden en boetes va riërend van 1.000 tot 800 gulden. Drie verdachten werden vrijgesproken. Opgeheven. De IJslandse drukkers hebben besloten hun staking die acht dagen heeft, geduurd, te beëindigen. De sta kers hebben hun looneisen opgegeven nadat de regering had besloten geen loonsverhoging toe te staan. Zij had den vijftien percent geëist. Van donder- dag af zullen weer kranten op IJsland verschijnen. Tijgerland. Een politiepatrouille heeft een aantal inboorlingen uit Australisch Nieuw-Guinea gearresteerd, die ervan worden beschuldigd op 18 mei een in heemse dorpspolitieman te hebben overvallen, gedood en opgegeten. De schuldigen zijn afkomstig uit een afge legen heuvelgebied, dat, als het Tijger- land bekend staat. Gewoonlijk krijgen krijgen papoea's. die niet rechtstreeks onder Australisch bestuur staan, geen al te zware straffen voor het plegen van een dergelijk misdrijf. Lek. Een lek in de gestrande Russische tanker „Friedrich Engels" is oorzaak dat honderden eidereenden en wilde zwanen, die op het zuidoostelijke punt je van het Deense eiland Saltholm nes telen zijn omgekomen. Bereid. De Verenigde Arabische Repu bliek is bereid de besprekingen met Soedan over de verdeling van het Ni.jl- water te hervatten. Soedan heeft zich al eerder bereid verklaard tot een her vatting der onderhandelingen, die op 21 januari 1958 werden afgebroken. Verdacht. De 'secretaris van de socialis tische partij-afdelingen in Düren, Jü- lich, Schleiden en Monschau, in het Rijnland. Gerhard Buchmann, is aan de Belgische grens gearresteerd, ver dacht. van spionage voor Oost-Duitsland. Huwelijk. Een Russische marine-officier, commandant van een torpedobootjager is uit de Poolse haven Gdynia op het Zweedse eiland Oeland aangekomen in gezelschap van een Pools meisje, waarmee hij wil trouwen. Het. paar kwam aan boord van een sloep met een Russische matroos, die beweert slechts de bevelen van zijn commandant te hebben opgevolgd en terug wil naar Gdynia. Komplot. In Santiago de Cuba is een sa menzwering tegen de begering van Fi del Castro ontdekt. Zesentwintig per sonen zijn gearresteerd. Vier deelne mers aan het komplot. ontsnapten. De politie maakte zich meester van grote hoeveelheden wapens bij overvallen op vier contra-revolutionaire centra. Bevalling. Een aan polio lijdende moeder heeft in een Londcns ziekenhuis het le ven geschonken aan een jongen. Een functionaris van het Western Hospital verklaarde dat het voor de tweede maal in de geschiedenis van het ziekenhuis is gebeurd, dat een kind in een ijzeren long werd geboren. Voor de Arnhemse rechtbank heeft te récht. gestaan een 35-jarige verzekerings agent uit Puiflijk bij Tiel die ervan wordt verdacht in de afgelopen tien jaar 21.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van een levensverzekeringsmaatschappij. De officier eiste negen maanden gevange nisstraf. waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachte bekende, dat hij als agent-incasseerder van de verzekeringsmaatschappij voor schotten op polissen nam buiten medewe ten van de polishouders en ook wel le ningen afsloot op naam van verzekerden. Hij zette dan valse handtekeningen. In sommige gevallen had hij polissen afge sloten op naam van mensen, die nergens van wisten, hij bepaalde dan zelf de pre mie. Uitspraak over veertien dagen. Tussen Groenland en Noorwegen ligt een gebied van lage druk, aan de achterkant waarvan polaire luchtmassa's naar de Britse eilanden zijn gestroomd. Deze po laire lucht is gisteren tot ver over het zuiden van dc Noordzee doorgedrongen. Op grote hoogte in de atmosfeer is de temperatuur aanzienlijk gedaald waardoor de lucht onstabiel werd. Plaatselijk kwa men dientengevolge onweersbuiten tot ont wikkeling. Een nabij de Azoren gelegen gebied van hoge druk trekt in de richting van Ierland, terwijl een er mee verbonden rug van hoge druk via de Britse eilanden naderbij komt. Als gevolg hiervan wordt de buiigheid geleidelijk onderdrukt en zul len morgen de opklaringen overheersen. Van een op het midden van de oceaan ge legen depressie splitst zich een klein deel af, dat met grote snelheid in de richting van het Engelse kanaal trekt. Het zal hoogstwaarschijnlijk geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. De wind blijft overwegend westelijk en daarom houdt het tamelijk koele weer aan. wf.fr r a pporten Donderdag 11 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.58 uur. Maan op 9.24 uur, onder 23.51 uur. Maanstanden 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 juni Hoog water 5.57 en 18.19 uur. Laag water 1.37 en 13.52 uur. Donderdag 11 juni Hoog water 6.33 en 18.57 uur. Laag water 2.11 en 14.29 uur. binnen- en Neerslag la. Den Helder Y penburg Vlissingen Eel de De Bilt Twente Eindhoven Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Müncnen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon mpei «luren nc c M S buitenland. - Uste 24 uur. V S b a zwaar bew. wnw 15 0 zwaar bew. wnw 16 4 zwaar bew. wnw 15 0,1 licht. bew. wzw 17 0,3 onbewolkt w 17 2 regenbui zw 18 3 licht bew. zw 17 2 zwaar bew. zzw 16 1 regen zzw 27 0 licht bew. wzw 17 onbewolkt windst. 17 half bew. wzw 18 0,4 licht bew. wnw 16 5 half bew. w 17 0,4 licht bew. w 16 0,2 licht bew. zw 16 8 zwaar bew. w 15 2 onbewolkt w 18 0.1 half bew. 11 w 17 0 zwaar bew. nnw 24 0 onbewolkt nnw 24 0 regenbui nw 21 6 half bew. zw 19 0,2 8 zwaar bew. w 20 half bew. wnw 16 5 half bew. nnw 0 onbewolkt zzo 22 0 regen nw 19 5 geheel bew. windst. 17 16 half bew. windst. 29 0 half bew. ono 23 0 onbewolkt windst. 29 0 onbewolkt windst. 0 onbewolkt nnw 26 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2