Beverwijk krijgt voorlopig drie systeembouwscholen Sneldamtoernooi is voor Piet Roozenburg Arend Reyrn^ Minimumprijs is noodzakelijk voor de groene haring Trawler „Isbe" voor La Rochelle overgedragen aan Franse reder Velsens Culturele Agenda in de komende week Havenberichten Uw bril klaar terwijl u wacht Prachtige prestatie van Velser jeugd 4 WETHOUDER HERMES KLOPT B. EN W. J. DE BOER - Mr. Opticien Examens Met sturen in elkaar E1 auto- en UELmotorr ij school Volendam doet mee aan Vitesse-jeugdtoernooi KOELKASTEN LOENDERSLOOT Grote sortering aardbeien bij Ons Belang Haring prijzen OLD CLOTHES NEW Jongetje aangereden ZATERDAG 13 JUNI 1959 Moeten we drie of vier systeembouw scholen paan bouwen? Dat was de vraag, die donderdag twee uur lang de gemoede ren van de Beverwijber gemeenteraads leden heeft beheerst. Een spectaculair hoogtepunt in het debat was vooral de be antwoording van de vragen door het col lege van B. en W. want wethouder Hermes moest als wethouder van onderwijs het standpunt van B. en W. verdedigen. En daarna ging hij zijn minderheidsstand punt uiteenzetten. Zodat men een unieke situatie zag: een wethouder in debat met zichzelf. De jonge, bekwame K.V.P.-er heeft zich van deze taak uitstekend gekweten. Hij gaf beide facetten van de zaak het volle pond. Toen in tweede instantie loco-burgemeester Ves- sies en wethouder Gerritsen de verdedi ging van het voorstel vier systeembouw scholen te bouwen overnamen en wethou der Hermes zich geheel aan de aanval kon wijden boekte hij een spectaculaire over winning. De raad besloot maar drie scho len in systeembouw neer de zetten en voor de vierde school de heer Hermes een paar maanden speling te geven. Zodat hij kan proberen tot verwezenlijking van een tra- ditionale school te komen. Vooral uiterlijk De stedebouwkundige aspecten speelden bij de behandeling van de kredietaanvraag voor de bouw van de vier scholen de grootste rol. Er zouden twee scholen in Meerestein en twee in Oosterwijk moeten komen. Die twee in Meerestein gingen wel, en die ene in Oosterwijk ook (de rooms-katholieke). Maar een vierde was voor veel raadsleden toch wat te veel van het goede. Juist omdat het hier scholen betreft, die praktisch gelijkluidend zijn, en eigenlijk alleen in kleur verschillen. „Drie of vier" zei de meerderheid van B. en W., „wat maakt dat nu uit". Men stelde met grote nadruk van achter de talel, dat door de systeembouw de moge lijkheid zeer wel aanwezig is. dat men vier scholen kan bouwen in plaats van drie, wat bouwvolume betreft, omdat ex- minder arbeid inzit. Bij de overspannen arbeidsmax-kt is dat zeer belangrijk. „Moet het ondex-wijs de dupe worden van de overspannen ax-beidsmai'kt?" vroeg wet houder Hermes, waarop werd geantwoord dat dat in feite gebeurt. B. en W. stelden, dat systeembouwscho len ruimer zijn, hetgeen weer door de heer Hermes werd bestreden. Een traditionele hallenschool is ook ruim. „Zie die maar eens gebouwd te kx-ijgen" zei wethouder Gerritsen pessimistisch. Twee partijen En zo werd het steeds duidelijker, dat hier twee partijen tegenover elkaar ston den. De partij van de idealisten, die geen „terrarium, kanariekwekerij" of hoe ze de nieuwe scholen ook noemden, wensten en er uit noodzaak drie wilden aanvaarden, maar daar dan ook de grens trokken. En de partij van de nuchtere, zakelijke lieden,, die zeiden „pak die extra-school erbij, we moeten nog zo veel scholen hebben"-. Het eerste standpunt' wérd zeer duidelijk geformuleerd door de heer Kooger (Prot. Chr.), het tweede door de heer Romunde (Arb.). Over de factor van het belang voor de kinderen werd vrijwel niet gepraat. Wet houder Hermes sneed later ook dit punt aan, maar toen vroeg wethouder Vessies (K.V.P.): „Als die vierde school voor de kinderen slecht is, waarom die drie ande re dan niet?" Zowel hij als de heer Ro munde meenden, dat het ruime type school juist een voordeel biedt bij het onderwijs. En dat is toch feitelijk belangrijker dan de aesthetische kant van de zaak. Nadat de heer De Weyer (K.V.P.) om een compromis had gevx-aagd („drie-en- een-halve school" werd er prompt ge grapt) kwam dit er uiteindelijk toch. Eerst betoogde de heer Nieuwenweg (V.V.D.) dat de vierde school toch niet door dezelf de aannemer behoeft te worden gemaakt. Dit zei ook de heer Hermes, die uitvoerig beredeneerde, dat men het met drie scho len wel zo lang kan uitzingen, dat hij kan Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 Telef. 7119 MONTUREN v a. f 6.35 Amsterdam. De heer P. N. Aarsen uit Haarlem, hoofdassistent op het Farmaco-Therapeutisch La boratorium te Amsterdam, is aan de Gemeente Universiteit gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift getiteld „Preven tie van maagzuursecretie en experimentele maag zweren door floxine", een bijdrage tot de patho- genese van maagzweren. Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts' C. L. Zwaan, Tan Yoe Tjheek, Amsterdam: D. van Alten. Zaandam. Artsexamen eerste gedeelte: mej. J. Kreuning, mevrouw S. Bellot-Van Dant- zig. Amsterdam: mej. C. Romeyn. Bussum: me.i. J. A. Scholtz, Blaricum; R. Willemse en G. J. Schiethart, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen psychologie: mej. Fr. Hierper, Weesp. Leiden. Kandidaatsexamen wis- en natuurkun de: C. F. Woensdregt, Katwijk aan Zee. Docto raalexamen geologie: J. J. C. Geul, G. W. Ver- spi.ick, F. Kalsbeek (cum laude), allen te Leiden. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Semi-artsexamen: mej. H. M.. Bakker, Nuenen; J. Griep. Den Haag: T. L. Rinzema, Bergum. Artsexamen: mej. J. C. Been, Rotterdam: J. D. Burger, Reeuwijk; F. H. J. M. Harbers, Lochum; W. Hoet jer, Rotterdam; S. L. A. M. van der Kolk, Den Haag. Nijmegen. R.K. Univ. Kandidaatsexamen rech ten. mej. A. M. Th. Fabels, Hengelo (O.). Groningen. Notarieel examen derde gedeelte. J Jager, Hardenberg; E. Haaijer, Sappemèer. Voorbereidend examen godgeleerdheid: R. Steen- sma; IJsbrechtum. Kandidaatsexamen tandheel kunde: E. J. W. Derksen, Wijchen; R. G. M. van der Veld, IJmuiden; Th. S. Kuiper en W. J. Falk, beiden te Enschede. De heer G. A. Mook is cum laude gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Bloemendaal. Geslaagd voor de tweede leer- kring aan de Da Costa Kweekschool te Bloemen- daal de dames J. Holleman, G. Rol. J. Tiemens en A. M. Verdugt, Haarlem; J. N. Broekema en C. M Hartstra, Santpoort; R. Maris en T. W. Ver meulen, Bloemendaal; N. G. Kuil, Scheveningen. trachten een traditionele school te bouwen. „Dat duurt twee jaren, dat zal oud-wet houder Niesten u ook kunnen vertellen", zei wethouder Gerritsen (Arb.). Geef hem een kans! De heer Kooger diende toen een voor stel in. maar drie scholen te bouwen. „Geef die jonge wethouder, die zo idealis tisch is, een kans. Laat. hem naar Den Haag gaan en voor zijn traditionele, en in elk geval éndere school vechten. Als het niet lukt, zien we over een paar maanden ver der, en zullen wij het hem niet kwalijk nemen". Dit. voorstel werd met twaalf tegen acht stemmen aanvaard, zodat er voorlopig maar dri,e scholen komen. Protest Warande De raad verleende een aanvullend kre diet voor het bouwrijp maken van het uit breidingsplan Warande. Er werd nog uit voerig gepraat over het hangende protest van de bewoners bij de Kroon tegen het streekplan. Daardoor is het nog steeds niet zeker, hoe de Warande weg wordt door getrokken en of bebouwing ten zuiden van de Baljuwslaan mogelijk zal zijn. Wethou der Vessies kon niets naders mededelen over deze zaak. Wel staat vast, dat als de bewonex-s de zaak winnen een deel van de vijver moet worden gedempt en de door trekking langs een omweg moet geschie den. Veel hogere kosten dus. Er werd een krediet verleend voor de aanschaffing en plaatsing van geisers in de 116 woningen aan de Plantage. De panden Maerten van Heemskerck- straat 105 A en B werden onbewoonbaar vex-klaax-d. Alle winkels kregen ontheffing van win kelsluiting tijdens de braderie. Er zal echter als voorwaarde aan de vergunning worden verbonden, dat de ovei-eenkomst met de vakox-ganisaties moet worden na geleefd. Dit op voorstel van de heer Al- berda (Ax'b.). Noodlokalen De beschikbaarstelling van een krediet voor enkele noodvoorzieningen voor het onderwijs maakte de tongen ook los. In de eerste plaats vond men het een beetje vx-eemd, dat de aanbesteding voor de zes lokalen van de LOM-school al had plaats gevonden. Wethouder Hei-mes hield het been strak. „We zullen zo weinig mogelijk op de raadskredieten vooruit lopen", zei hij, „maar principieel mogen wij het doen, en in dit geval was er haast". Het onderwerp gaf wethouder Hermes ook weer gelegenheid een van zijn wel doordachte, en toch rad uitgesproken speeches te houden, waardoor hij al lang aller respect heeft gewonnen. Hij waarschuwde namelijk tegen de al gemene angst voor noodscholen. Juist bij VGLO en LOM-onderwijs is de toekomst nog duister. Deze onderwijsmethoden moe ten nog naar een vaste vorm groeien, en dan is het helemaal niet ongunstig voorlo pig m'et noodlokalen te werken. De in spectie denkt er net zo over. Bovendien zal men straks in de nieu we wijk een grote piek krijgen. Waar schijnlijk zal het aantal leerlingen dan 190 pet. van het normale peil dat na zeven jaar weer wordt bex-eikt be dragen. Noodlokalen vormen hier de oplossing juist omdat het aantal later weer daalt. Aangezien per jaar misschien als al les meeloopt één kleuterschool mag worden gebouwd, zijn noodlokalen hier oo de oplossing. Al blijft het uiteindelijke doel natuurlijk de bouw van definitieve scholen. Men moet er alleen niet zo snel mee zijn. Men had bovendien nog een voordeeltje, want kleuterschool en Mater Amabilis gaan samen met twee noodlokalen doen. Dat scheelt 37.000 voor de gemeente. Min een bepaald bedrag voor verbouwin gen. Vrijdagmiddag x-aakten op de Hoflaan te Velsen-Noord twee bromfietsers met de sturen in elkaar Beiden vielen. Een van hen. de dertigjax-ige C. S. uit IJmuiden- Oost. werd met een hersenschudding naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. De andere, de 42-jarige C. T. uit IJmuiden-Oost, liep een lichte hersen schudding op en kneuzingen aan de borst kas. Ook werd hij aan een hand gewond. BISSCHOP OP BEZOEK In de St. Pancratiusparochie te Castri- cum komt zondagmiddag monseigneur Van Dodewaard, de bisschop-coadjutor van Haax-lem, een informeel bezoek afleggen. Het bezoek van de bisschop betekent voor Castricum en in het bijzonder voor de St. Pancratiusparochie een eer mede in verband met het plechtig lof, dat de bis schop om vier uur in de kerk zal celebre ren. Tot slot van zijn bezoek zal de bisschop ook de processie in de tuin rondom de kerk meemaken. - -s-*-*. o -v (Van onze Haagse redacteur) „Ik begrijp de opwinding over de haringprijs niet", zegt de heer D. d.en Duik, voorzitter van de Scheveningse Redersvereniging. „Wij hebben een minimum prijs voor de haring vastgesteld. Voor het in de vaart houden van onze schepen, het uitbetalen van de lonen aan de bemanningen, het, instandhouden van het produktie-apparaat dus, is dat noodzakelijk. Althans voor de eerste maand van hel nieuwe seizoen. Wij vinden, dat wij dan recht, hebben op de helft van de opbrengst van de haring. Voor de kleinhandel blijft de verkoop van een groene haring voor een kwartje dan zeker lonend". De grondgedachte, waarop de reders hun minimumprijs hebben gebaseerd, is de in- elastische vraag naar haring. Zonder mi nimumprijs wordt er geen gi-oene haring meer of minder vex-kocht. De vraagt blijft gelijk Elke hax-ingman heeft een bepaalde om zet. De ene dag verkoopt hij iets meer dan de andere dag. Veel verschil op het totaal maakt dat niet Omdat de omzet van de Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC -FNOP-KNMV J Ter dankbare nagedachtenis aan de overleden voorzitter van de voetbalvereni ging Vitesse organiseert de vereniging jaarlijks het naar hem genoemde Theodo- rus Schenner juniorentoernooi. De Volendamme/s waren spontaan be reid hun medewerking te verlenen aan het slagen van het toernooi en daar ook de vex-enigingen RKAFC uit Alkmaar en DEM uit Beverwijk, benevens de A-junio- ren van de eigen vereniging als deelne mers staan ingeschreven belooft het dit jaar wel een bijzonder evenement te wor den. Er wordt in 2 poules gespeeld zowel A als B-junioren. De wedstrijden, die 2x20 minuten duren beginnen om kwart voor 1 met de spannende ontmoetingen tussen DEM en de Voiendammers A- en B-junio ren. In poule A ontvangt de winnaar de wisselbeker en in poule B wordt om defini tieve prijzen gestreden. - - Aan de IJmuider Trawlerkade is don derdagmorgen de trawler „Isbe", L 4816, door de bouwers, Kramer en Booy te Kootstcrtillc, overgedragen aan de „Arme- ment Lebon et Toublanc" te La Rochelle. Daar is een zeer bewogen vaart aan voor afgegaan, die echter een uitstekende kans heeft geboden het nieuwe schip te testen. Maandagmoi'gen wilde men vanuit Har- lingen een eindje gaan varen, om de traw ler nog even te testen. Het was slecht weer en verder dan tot Terschelling wilde men dan ook niet gaan. Maar toen men daar eenmaal in de buurt was en alles naar wens ging, werd er gezegd „wat kan ons gebeuren? Als een motor een uur werkt, blijft hij werken". En zo voer men verder in een wind. die meestal 8 a 9 was, maar soms zelfs uitschieters van 10 vertoonde. Er was veel personeel van de werf aan boord, dat deze reis wel nooit zal ver geten. Trouwens ook vei-schillende ervaren zeelui waren doodziek. Tenslotte kwam de trawler maandag avond om tien uur binnen in IJmuiden, waarna het dus donderdagmorgen is over gedragen aan de nieuwe eigenaars, die tij dens de zware tocht duidelijk hebben kun nen constateren, dat dit nieuwepx-odukt van de Nederlandse scheepsbouw zich ook in de ongunstigste omstandigheden goed gedraagt. De „Isbe" heeft nogal aandacht getrok ken in IJmuiden. omdat het schip een ge heel ander uiterlijk heeft dan de gewone Nedei'landse trawler. Het schip is smaller Advertentie Bosch - AEG - Bicó - Delta etc. Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Er is in het kader van de sportweek ook gedamd. En hoe. De enkele huisdammers, die er waren, hebben hun ogen kunnen uitkijken bij het spel in de eregroep. Ze hadden er ook alle tijd voor, want. ze waren in Royal maar met zijn tweeën, hetgeen voor de organisatoren wel een grote tegenvaller was. De twee liefhebbers (beiden niet eens in het bezit van een dambord) speelden vijf partijen, die meer uitblonken door snelheid dan door kwaliteit, en gingen daarna ijlings kijken naar de prestaties van mannen als Roozenburg en Dukel. Vooral die meneer Roozenburg heeft hen doorlopend in verbazing gebracht. Het damspel is gewoon al ingewikkeld genoeg, maar het wordt toch voor een leek wel een beetje al te gortig, als hij ziet, hoe de ex-wereldkampioen opeens een grijpgrage hand uitsteekt, een hele zak vol schijven van het bord pakt, witte en zwarte, voor zichzelf een dam opzet, en dan tevreden gaat zitten. Men verwacht een heftig protest, maar de tegenstander knikt maar eens, en zegt gelaten „ja, het was stom van me". En dan die meneer Dukel! Nu is Barend Dukel niet voor niets kampioen geworden, want hij kan voortreffelijk combineren, en hij weet ook ver vooruit te kijken. Dat is trouwens wel nodig als je combineren wilt. Dukel trekt er zijn jas bij uit, speelt, en zegt dan opeens met een spel vol stukken: „nu staat wit theoretisch gewonnen". Geen wonder, dat Roozenburg en Dukel het samen uitmaakten, dit toernooi. Alleen bleek wel weer overduidelijk, dat Theo Tielrooy een belangrijke troef voor de toekomst is, want hij versloeg Rozenburg en hield Dukel op remise. Op witte velden Tot de laatste ronde had Dukel daar door een punt voorsprong, maar toen 15 tot en met 20 juni Pieter Vermeulen- museum. geopend van 14 tot 16.30 uur in Cultureel Gebouw IJmuiden. 15 tot en met 20 juni Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat IJmuiden, ge opend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur. 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal van 19 tot 21 uur; woens dag 10 tot 12.30 uur. 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zater dag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 14 juni r.-k. harmonie Soli Deo Gloria, 13 uur marswedstrijden van Arubastraat Santpoort. 17 juni Koningin Wilhelminafonds Lunapark Velsen-Noord. 's middags en 's avonds Wijkerstraatweg: 19 uur muzi kale rondmars door Velsen-Noord van de Hoogovenharmonie en „Miss Lunapark 1959". Aankomst lunaparkteri-ein 20.15 uur. Stichting de Velser Gemeenschap, sectie muziek, openluchtconcert door de r.-k. harmonie Soli Deo Gloria in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort, aanvang 19.30 uur. 18 juni Koningin Wilhelminafonds, als 17 juni. 19 uur muzikale rondmars door de r.-k. harmonie Sint Cecilia. 19 juni Koningin Wilhelminafonds, als 17 juni. 18.45 uur muzikale rondmars door Beverwijk en Velsen-Noord van de Bever- wijkse Harmonie Kapel. Stichting de Velser Gemeenschap, sectie muziek, openluchtconcert door accordeon vereniging IJmuidens Roem, op de binnen plaats van het W. F. Vissershuis, 19.30 uur. 20 juni Koningin Wilhelminafonds als 17 juni. 15 uur muzikale rondmars van het jeugdtamboerkorps „De Schulpen". Aan komst 20.15 uur. Stichting de Velser Gemeenschap, sectie muziek, 19 uur muziekfestival in het Bur gemeester Rijkenspark Santpoort. moest hij tegen Rozenburg. Op de witte velden, want voor alle zekerheid oefent Dukel toch maar voor Monaco, waar bij het wereldkampioenschap ook op de witte velden zal worden gespeeld. Het was spannend, maar het bleek voor de Nederlandse kampioen toch onbegon nen werk een klein nadeeltje nog weg te werken. Toen Rozenburg dam haalde was het gebeurd. De heer Wesselius, die dit toernooi, waaraan spelers van DCY en Sportief deelnamen, uitstekend leidde, reikte na afloop de prijzen uit aan: Eregroep: 1. P. Rozenburg 8; 2. Dukel 7. Hoofdklasse A: 1. L. Vooys 7; 2. J. M. Janssen 5. Hoofdklasse B: 1. G. Postma 10; 2, H. Beukema 9. Hoofdklasse C: 1. D. Ott 10; 2, F. Post ma 9. Eerste klasse A: 1. J. de Boer 12 2. J. Kaan 5. Eerste klasse B: 1. A. P. Westerwal 9; 2. J. de Ruiter 8. Huisdammers: 1. G. Maas 7; 2. H. J. Winter 3. Niet alleen was vrijdagmorgen de keus in groenten groot bij Ons Belang te Castri cum, maar ook was er in.de aardbeien een grote sortei-ing, die het kopend publiek de gelegenheid gaf de voorkeur met de klok te bepalen. De soort Moulin Rouge bleef het meest in trek want hiervoor werd de hoogste prijs genoteerd, doch ook de soor ten Talisman, Sengana en Climax kwamen tot redelijke prijzen. De noteringen van vi-ijdag waren: Cli max 3.50—4.40; per doosje 0.37; Mou lin Rouge 3.404.70 en per doosje 0.39; frambozenaardbeien 3.60—4.30; per doosje 0.46; Amazone 3.90; Senga na 3.604.20; Talisman 4.204.30; IJmondjes 4.00; Dutch Evern per doosje f 0.33—0.39. De groentenoteringen gaven vooral hoge prijzen te zien voor peulen en sperziebonen waarvan reeds een flinke hoeveelheid aan de markt kwam. Deze noteringen waren: sla 0,8Vzf 0,11; peulen 0.701.45; bloemkool 0,19 0,49; bospeen 0,21; tuinbonen 0,36; doperwten 0.72: rabarber 0.14f 0,19; peterselie f 1,45 per kistje, bosuien 0,07 >/2 0,09. en langer dan de Ariadne". De trawler is wat klein voor Nederlandse begrippen. Dat komt doordat het schip is aangepast aan de visserij, die vanuit La Rochelle wordt beoefend. Men vist daar voornamelijk op kwaliteitsvis, tarbot, tong, inktvis. Van de totale laadruimte van 130 kubieke meter wordt dan ook gewoonlijk maar veertig a vijftig kubieke meter benut. De Isbe, het zesde schip voor de rederij, het eerste, dat in Nederland is gebouwd, zal zich uit stekend voor deze visserij lenen. Men blijft in La Rochelle gewoonlijk 12 a 14 dagen op zee. Voor zo'n reis maakt men dan een besomming van vijf a zes miljoen francs, dat is ongeveer vijfenveertigduizend gul den. Zeer opvallend by het schip zyn de niet geschraagde masten. De Isbe is het eerste schip zonder stekers. De achtermast is ge monteerd op de schoorsteen, die zelf ook van een afwijkende vorm is. Het schip is ook uitgerust zonder gatzcil. De breedte van de Isbe is zeven meter, de lengte in de loodlijnen tweeëndertig meter, de holte vier meter. De trawler is uitgerust met een Duvant-motor van zes honderd pk. De reductie is 1 op 2. Er is een naar voren verstelbare schroef met ver schillende spoeden. Tijdens de moeilijk reis naar IJmuiden heeft men een gemiddelde snelheid bereikt van 9.8 knopen. Het schip meet 226,10 brt. Er zit 1600 meter vaaxTijn op de winch. In de visiTiimte bevindt zich een vriesinstallatie, de capeciteit van het ruim is 1500 kisten. Het meest opvallend in de verblijven is wel, dat de kooien vaak schuin boven elkaar zijn aangebracht, hetgeen een zeer in het oog lopend voordeel is. Trouwens, de verblijven maken toch een goede in druk. Er zijn toilet- en douchegclegenhe- den en er is een ruime pantry. Zeer ruim is ook de machinekamer. Achterop staat een reddingboot, terwijl men beschikt over twee zelf opblaasbare reddirigvlo'tten. Op de brug staat een' tèle- scoopkompas, men beschikt er ook over twee echoloden. De Franse reder was zeer tevreden met zijn nieuwe schip, dat evenals de Jean Baptistc de La Salie en de Regina Coeli ongetwijfeld weer reclame voor de Neder landse scheepsbouw in de Franse wateren zal gaan maken. Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 10.000 MANDEN Op de vrijdag gehouden aardbeienveiling was er een aanvoer van 10.000 manden. De prijzen waren nu niet direct, wat men ex- van had vex-wacht, al gingen de meeste partijen tussen de drie en vier gulden per slof van de hand. Tijdens de speciale aardbeienvéiling lie pen de prijzen iets terug om zich later weer te herstellen tot een hoogte van 3,40 tot 4,30 per slof. Voor de doosjes betaalde men al naar gelang in houd en kwaliteit van 20 tot 48 cent per stuk. Er waren weer vele kopei's naar de Bevex-wijkse aarbeienveiling ge komen. Vrijdag kwamen In IJmuiden aan: Imandra van Lipaja; Sierra Madre, Rotterdam, laden Hoog ovens: Conny M, Convreville; Nautilus, Swansea; Gretchén Vollmers, Londen: Camroux 2. Col chester, laden Hoogovens: Zaanborg, Colchester, laden IJbunker; Havelstein, Antwerpen: Adras- tus, Plymouth; Edison, Londen, bijlegger IJbun ker; Tor, Stockholm; Rini, Londen; Orinoco. Hamburg; Behgkalis, Hamburg; Leliegracht. Rauma; Monlanica, Wabana; Tónna, Bremen. Vera, Wit,by, laden Hoogovens: Hendrik Okko Fisser, Durban; Wexford, Boston, ledig voor Zaandam; Mira, Rotterdam; Partula, Hamburg. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Escaut van Rotterdam; Europa, Rotterdam; Ivoorkust, Ant werpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Blilliant naar Abenza; Zaanstroom, Londen; Fiducia, Ipswich, kalksalpeter; Zaanborg, Nykoping, hout; Bomma. Delfzijl; Pacific, Rotterdam, walsmateriaal voor Basse Indre; Velma, Istanbul: Ingeborg, Nyborg; Njord, Delfzijl; Brouwersgracht, Abö; Ank T. Houstrand; Burgundia, Gothenburg; Gretchen Vollmers, Vastervik; Nanny, Hamburg; Wulp, Liverpool; Tirno, Plymouth, kunstmest van IJ muiden; Volharding, Kopenhagen: Hydra, Barba dos: Privodino, Moermansk, ledig Zaandam; Manto, Odense; Flevo, Rotterdam; Reinhardt Leonard Russ, Rotterdam; Ernst A Heden, Port Said; Flamingo, Mantyluoto; Berkensheim, ledig Hoogovens; Tukker, Fur. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Tempo naar Londen, walsmateriaal;Jacob Teekman, Kristine- stad; Castor, San Juan de Porto Rico. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Hollandse Nieuwe dreigt in een kivaad daglicht te worden gesteld. In de openbare vergadering van het Pro- druktschap voor Vis en Visproducten zijn er door de kleinhandel scherpe opmerkingen gemaakt over de door de reders zelf vastgestelde, hoge minimum prijzen voor groene haring. Voor het publiek begint het. zilte produkt een bijsmaak te krijgen Wat is er aan de hand met de haring- prijsIs het doordraaien noodzakelijk? Moet. de minimumprijs zo hoog zijn? Verdient de kleinhandelaar te veel aan e haring? Ziedaar de vragen, d,ie wij aan de voorzitter van de Scheveningse Redersvereniging, de heer D. den Duik, en aan de heer P. Keus, haringhande laar, hebben gesteld. Hun antwoorden treft men hiernaast aan. hai-ing door de haringman afhankelijk is van de snelheid, waarin hij ze verwerken kan. Hij moet ze schoonmaken voor de klant. Dat kost tijd. Soms komen er hannghandelaren, die haring zo uit het vat verkopen. Dat geeft soelaas bij een grote aanvoer. Deze haring man kan zijn haring uiteraard veel goed koper verkopen. Hij hoeft ze niet te be werken. De reders willen, althans voor de ver koop van de groene haring, die gedurende de eerste maand van de nieuwe teelt wordt aangevoerd, zekerheid omtrent de op brengst. Groene haring is niet houdbaar. Het teveel zal altijd naar de vismeelfabriek gaan. Het verkopen van groene haring aan de vismeelfabrieken, die hier waardevolle produkten van maken, is een gevolg van de verzadiging van de markt op een bepaalde dag en de korte houdbaarheid van het pro- dukt. Spoedig zal dit. echter weer tot het. verleden behoren. De kwaliteit van de haring is nu alweer zodanig, dat opslaan in het koelhuis bij straffer zouten gerecht vaardigd wordt. Half juni gdat men tot dit straffer zouten over. Dan vervalt ook de hoge irjinimum- prijs. Als de haringaanvoer gx-oter wordt, komt. de Hollandse Nieuwe op de wereld- markt en dan moet men concurrei'en met andere landen. Op de binnenlandse markt ziet men ook dan echter weinig veranderen, aldus de heer Den Duik. Lager dan twintig cent per stuk zal de haring toch niet dalen. En dat hoeft ook niet. „Ik vind, dat de haring man, die de hele dag aan zijn kar haring staat schoon te maken, recht heeft op een behoorlijke beloning". "Dé Heer' Dén 'Dülk juicht het bestaan van het vakexamen voor de vishandelaar toe, evenals hei systeem van het moeten bezitten van een erkenning voor de ver koop van haring. Toch vindt hij, dat men met de uitgifte van deze erkenningen nogal karig is. Vroeger waren er veel handelaren in ongeregelde produkten, die op een ge geven moment met een paar tonnen haring op hun wagen in de straten verschenen en deze zo uit het vat aan de man brach ten. Dat bevorderde de verkoop van het produkt op het moment, dat er een teveel dreigde te ontstaan. En voor het verkopen van haring uit de ton zonder ze t.e bewerken vindt de heer Den Duik het afnemen van een vakexamen niet noodzakelijk. Meer vrijheid op dit terrein zou hij toejuichen. „Ik vind de opvatting van de heer Den Duik over de opvangprijs van de reders voor haring redelijk", zo zegt de Scheve ningse vishandelaar M. Keus. „Wanneer hij zegt, dat dit noodzakelijk is om het pro duktie-apparaat in stand te houden, wil ik dat niet betwisten. Er is niemand bij ge baat wanneer de vloot in moeilijkheden zou komen. Een kwartje is inderdaad een redelijke prijs voor een groene haring. Wij kunnen ze hiervoor in Den Haag lonend verkopen". Men zou hieruit kunnen con cluderen, dat haring, die in sommige ste den van ons land voor 30 tot 35 cent per stuk wordt verkocht, beslist, te duur is. De heer Keus is het echter niet met de heer Den Duik eens, dat men meer „schar- x-elaars" in staat zou moeten stellen om haring zo uit het vat te verkopen. „De mi- ninmumprijs en het overigens geringe eisen stellende vakexamen heeft er naar mijn mening juist toe geleid, dat He kwali teit van het produkt. "eel beter is gewor den. De haring van mindere kwaliteit, die vroeger toch in het algemeen door de „scharrelaars" op de markt werd ge bracht en ons produkt geen goed deed, gaat nu naar de vismeelfabriek. Dat is juist." Advertentie REINIGEN VAN COSTFUMS f 4— JAPON f 3.50 Koningsplein 10 Telefoon 48Rfi Op de Heerenduinweg te IJmuiden is vrijdagmiddag het driejarige jongetje P. B. K. door een bromfietser aangereden om dat hij plotseling het fietspad overstak. Met een grote hoofdwond werd het jon getje naar het Sint Antoniusziekenhuis vervoerd. Na verbonden te zijn werd het naar zijn huis overgebracht. BLOEMENVEILING Nu op de bloemenveiling te Beverwijk de irissen praktisch gesproken op zijn, is de aanvoer heel wat kleiner geworden en zijn het de duizendschonen, die in grote partijen worden aangevoerd en tot 40 cent per bos verkocht. Er zijn nog enige res tanten Hollandse irissen, die rond 50 cent per bos opbracht. De aanvoer van Engelse irissen begint ook groter te worden, er werden hoge prijzen voor de „Engelsen" betaald, tot 90 cent per bos. Alstroemeria's beginnen ook te komen. Voor deze eerste oranje bloemen gaf men tot 1,25 per bos Anjers bracht van 8 tot 20 cent per bos op de kleine bosjes tuinanjers kwamen nog tot 20 cent per bosje. Ixia's gingen vlot van de hand en de laatste pioenen waren heel duur, tot 2,45 per bos.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6