Twee jaarverslagen FILATELIE Zie Boven Puzzel nummer 31 18 jaar lichaamsgeur Mars en Venus op één lijn Attractieve zomeractie van Veilig Verkeer op komst SLOT DEFECT? 6 KERKELIJK LEVEN Prinses Wilhelmina geeft gebouwen van het Loo aan de Staat en geen vrienden! bedierf alles Professor Langemeijer zal voor Politeia spreken T.b.c.-besmetting op een Hoogeveense school Gaat u met vakantie? Oud-bewindslieden onderscheiden Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 13 JUNI 1959 Het aantal leden van de Gereformeerde Kerken in Nederland is met bijna elfdui zend toegenomen in 1958. Op 1 januari van dit jaar telden deze kerken 744.221 le den tegen 733.367 op 1 januari 1958, zodat er in dat jaar dus een aanwas is geweest van 10.854 leden. ZWITSERLAND. In 1957 verscheen de eerste serie Europa-postzegels om meer bekendheid te geven aan de ge dachte van een nauwere Europese ge meenschap en samenwerking, waaraan door Zwitserlandreeds'op verschillende gebieden wordt deelgenomen. Op 22 juni zal de tweede serie worden uit gegeven in de waarden 30 rp. (rood) en 50 rp. (blauw). Als symbool van de Europese samenwerking vertonen beide zegels cirkels en vierkanten die tot een ketting aaneengesloten zijn. Ze zijn ont worpen door Hans Schwarzenbach en gegraveerd door Heinrich Heusser. Voor de conferentie van de Europese postadministraties, die op 22 juni in Montreux begint, zullen de Europa zegels van de opdruk „Réunion des PTT d'Europe 1959worden voorzien. WEST-DUITSLAND. Het duizend jarig bestaan van de stad Buxtehude zal onder meer worden gevierd met een postzegel van 20 pf. (rood, blauw en zwart). De zegel, ontworpen door Otto Rohse uit Hamburg, geeft een negatief tekening van verscheidene gebouwen, die op het Buxtehuder stadsbeeld hun stempel drukken. 20 juni is de eerste dag van uitgifte. TSJECHOSLOW AKIJE. Het vierde nationale vawverbondscongres te Praag was aanleiding tot uitgifte van twee postzegels, 30 h. (rood en geel) en 60 h. (grijsgeel en blauw). De eerste waarde laat hoogovens zien en de tweede waarde een stuwdam. ARGENTINIë. Ter gelegenheid van de inwijding van de dienst met straal- passagiersvliegtuigen door de Aero- lineas Argentines is een luchtpostzegel imw&möti vö€tós 8 mem?, mtmtM van 5 pesos (groen en zwart) in omloop gebracht. Op de zegel is tegen een achtergrond van een wereldkaart een lijntoestel afgebeeld. OOST-DUITSLAND. Twee postzegels, 20 pf. (rood, geel en grijs) en 25 pf. (blauw, geel en grijs), zijn hier uitge geven naar aanleiding van de confe rentie van de PTT-ministers uit de so cialistische landen. Een posthoorn en de afkorting O.S.S. (Organisation des sozialistischen Verbindungswesens) ko men op beide zegels voor. De zegel van 25 pf. is een „sperwaarde". HONGARIJE. In Hamburg is een congres gehouden van de Fédération Internationale de Philatélie (F.I.P.). De Hongaarse posterijen hebben deze ge legenheid te baat genomen om een postzegel te laten verschijnen. De waarde bedraagt 2.50 ft. en er op afge- '5 ÓUH Si it f i i i '1 ri ii T? nt n i 11 r «i üirim beeld is een door vier paarden getrok ken postkoets. De druk geschiedde in velletjes van vier postzegels en vier aanhangsels (z.g. tabs). Op het aan hangsel ziet men een envelop met res pectievelijk links en rechts hiervan het woord Hamburg en het jaartal 1959. VERENIGDE STATEN. Het eeuw feest van de ontdekking van zilver in de staat Nevada zal onder meer worden gevierd met een postzegel van 4 cent (zwart en wit). Op de zegel ziet men Henry Comstock op het terrein van de rijke ertslaag bij de Mount Davidson, op 8 juni 1859 ontdekt door Patrick McLaughlin en Peter O'Riley. De zegel is op 8 juni j.l. voor het eerst ver schenen in Virginia City, Nevada. De oplage bedraagt 120 miljoen exem plaren. Deze gegevens staan in het zo juist ver schenen jaarboek der gereformeerde ker ken. De genoemde cijfers hebben alleen betrekking op het ledental in Nederland (waaronder evenwel ook dertien buiten landse kerken, die deel uitmaken van classes in Nederland; deze kerken tellen dertien dienstdoende predikanten, drie va catures en 3677 leden). Worden ook de ker ken, die deel uitmaken van classes in het buitenland (classes Ostfriesland en Bent- heim in Duitsland en classes Buenos Aires in Zuid-Amerika) meegeteld, dan is per 1 januari 1959 het zielenaantal 751.556. Het aantal predikanten steeg van 1014 tot 1021, die met elkaar 835 (vorig jaar 834) kerken dienen. Het aantal vacatures steeg van 166 tot 170, het aantal emeritus predi kanten liep met één terug tot 156. Uit een aantal statistische tabellen in het jaarboek blijkt onder meer, dat het totaal aantal belijdende leden op 1 janua ri en op 31 december 1957 respectievelijk 372.190 en 375.604 bedroeg. Uit de Nederlands Hervormde kerk tra den in 1957 1599 leden toe tot de gerefor meerde kerken, terwijl 1427 gereformeer den naar de hervormde kerk gingen. Uit de vrijgemaakte gereformeerde ker ken kwamen 430 leden naar de gerefor meerde kerken, terwijl 165 leden naar de vrijgemaakten overgingen. Van de rooms- katholieken werden 109 leden tot de gere formeerde kerken toegelaten, 62 gerefor meerden traden tot de rooms-katholieke kerk toe. Aan verschillende bewegingen verloren de gereformeerde kerken een aantal le den: aan de Maranatha-beweging 4, aan de Jehova-getuigen 19, Stromen van Kracht 13, Hoekendijk-beweging 12 leden, aan de Pinkstergemeente 10, aan de Ro zenkruisers 3 leden. Uit de finantiële tabellen blijkt, dat de voortdurende toeneming der kerkelijke bijdragen van de leden sedert 1953 nog steeds niet tot staan is gekomen. De op brengst per gemeentelid in de jaren 1953 tot 1957 bedroeg respectievelijk: 32.40; 35.75; ƒ3870; 43.20 en 45.75. De ver anderingen in de afgelopen vijf jaar zijn dus indrukwekkend, zelfs als men de ge stegen welvaart in aanmerking neemt. In vier jaar tijds steeg de totaalopbrengst met bijna 70 percent, terwijl de opbrengst per „lid" met meer dan 40 percent toe nam. Nederlands Bijbelgenootschap Uit het jaarverslag 1958 het 144ste van het Nederlands Bijbelgenootschap blijkt, dat het ledenaantal met 1584 contri buanten is gegroeid tot 166.675. Deze voor uitgang is vergeleken met andere jaren niet groot. Daartegenover staat, dat het totaalbedrag der contributies, door de verhoging daarvan, aanzienlijk steeg. Toch houdt deze vermeerdering der in komsten geen gelijke tred met de uitbrei ding van het werk en de daaraan verbon den verhoging der uitgaven. Daarvoor werd in het najaar op de provinciale bij- beldagen de „Actie 800 maal 25" ingeluid met de bedoeling, dat alle 800 afdelingen 25 leden zullen aanbrengen. De eei'ste re sultaten van deze nieuwe campagne zijn volgens het jaarverslag veelbelovend. Een nieuwe methode bij het Genoot schap is het „Streekplan". Proeven wer den genomen met deze werkwijze, die be oogt in enkele plaatsen, die dicht bij elkaar liggen en samen min of meer een eenheid vormen in één week een aantal activitei ten van het bijbelgenootschap (kerkdiens ten, filmavonden, lessen op scholen, bij- belleerdagen, tentoonstellingen, enzo voort) te organiseren, waardoor het ge nootschap de volle aandacht krijgt. Zul ke „streekplannen" werden in 1958 uitge voerd in Oost Zeeuws-Vlaanderen, Alphen en omgeving, Dokkum en omliggende plaatsen, in een gedeelte van de Achter hoek en in een enigszins gewijzigde vorm in en om Emmen. In september 1958 begon het onderzoek naar het bijbelgebruik in een twaalftal gemeenten. Dit onderzoek werd door gaans door de kerken als een zeer welko me service van het Bijbelgenootschap aanvaard. Op deze wijze kregen dikwijls ook de plaatselijke kerkeraden zelf nieuw inzicht in de dikwijls zorgwekkende situa tie. En het resultaat zal tevens ter be schikking staan van het Study-Departe- ment van de „United Bible Sociëties", dat zich bezig houdt met een onderzoek naar het bijbelgebruik in de wereld. Uit dit onderzoek is reeds duidelijk de noodzaak van de bewerking van meer hulpmiddelen bij het bijbellezen gebleken. Over de uitgaven, de vertalingen en der gelijke, zijn in een eerder bericht reeds passages uit he't jaarverslag aangehaald Advertentie „DE SLEUTELSPECIALISr LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat verband houdt met een schenking, die prinses Wilhelmina heeft gedaan aan de staat der Nederlanden. De Prinses heeft de wens te kennen gegeven, in haar bezit zijnde onroerende goederen van het landgoed „Het Loo", een aantal in de nabijheid liggende onroerende goederen en voorts de rechten, welke zij met be trekking tot een aantal opstallen op per celen, behorende tot het kroondomein, kan doen gelden, onder zekere voorwaarden en bepalingen aan de staat te schenken. Hier bij heeft de Prinses beoogd, dat deze goe deren als een geheel in stand zullen wor den gehouden en het genot van de vruch ten daarvan voorbehouden blijve aan die gene van haar nakomelingen, die drager van de kroon is. De Prinses en ook de regering is van oordeel, dat zulks het beste kan worden bereikt door het geschon- kene onder te brengen bij het Kroondo mein. Aldus schrijft minister Zijlstra in de Memorie van Toelichting. De regering heeft met eerbiedige dank baarheid en instemming van de voormel de doelstelling kennisgenomen en de mi nister heeft de schenking namens de staat aanvaard, aldus voorts de Memorie. Deze overeenkomst behoeft, gezien de aan de schenking verbonden voorwaarden en bepalingen en de toevoeging aan 't Kroon domein, bekrachtiging bij de wet. Het in gediende wetsontwerp strekt tot het treffen van deze wettelijke voorziening. Mejuffr. Ina Schollenberj, W. van Outhoornitraat, Den Haag, schrijft: „Ik had zo'n last van transpiratie dat de mensen op kantoor gewoon niet meer 'naar me toe kwamen. Op feestjes bleef ik vaak alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddel! Transpiratie weg. geur weg, geen plekken meer in de jurken, altijd zeker van mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom net krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop, dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulline f 2.-. Studenten en politieke vrijheid Op het congres van de Democratische socialistische studentenvereniging Politeia dat op 20 en 21 juni te Amsterdam wordt gehouden, zal prof. mr. G. E. Langemeijer procureur-generaal van de Hoge Raad, een referaat houden, getiteld „Studenten en politieke vrijheid, zaterdagmiddag in de aula van de Stedelijke Universiteit. 's Avonds om acht uur spreekt Robert Barras, medewerker van de Franse week bladen Témoignage Chrétien en Express, in Het Foresterhuis over „La donnée ac- tuelle du drame algérien (Het actuele ge geven van het Algerijnse drama). Het be stuur van Politeia verwacht niet dat de Franse politicus Mendès France zijn toe zegging om voor deze vereniging te spre ken vóór het volgende studiejaar zal kun nen inlossen. De oud-minister van Justi tie I. Samkalden zal de bijeenkomst ope nen. Op de hervormde lagere school te Hoo- geveen-zuid is via een zogenaamd contact- onderzoek een aantal gevallen van t.b.c. aan het licht gekomen in een van de hogere klassen. Acht kinderen blijken in lichte graad te zijn besmet en moeten voor herstel worden opgenomen in een sanato rium. Naar aanleiding hiervan is een uit gebreid onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt, waarbij de bron van deze be smetting reeds is ontdekt. Het onderzoek zal nog geruime tijd in beslag nemen, daar rekening moet worden gehouden met de zogenaamde incubatie-tijd van zes weken a twee maanden. Er is overigens, naar werd medegedeeld, ge enenkele reden tot ongerustheid. ërï wiltT u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De Koningin heeft benoemd tot groot kruis in de orde van Oranje-Nassau: prof. dr. L. J. M. Beel. oud-minister-president, oud-minister van Algemene Zaken en oud-minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid a.i. Tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw: ir. C. Staf, oud-mi nister van Oorlog, oud-minister van Ma rine, oud-minister voor Defensie en oud minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening a.i. Tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau: mr. A. A. M. Struycken, oud-vice- minister-president, oud-minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en oud-minister van Justitie a.i., ir. H. B. J. Witte, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, vice-admiraal H. C. W. Moorman, oud-staatssecretaris van Marine. Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: mr. G. Ph. Helders, oud minister van Zaken Overzee, mr. R. G. A. Höppener, oud-staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ee (Fr.) D. F. van der Staat te Bierum. Bedankt voor Benthuizen T. Langerak te Vinkeveen. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Groningen Joh. M. D. Beeuwkes te Velp. Geref. Kerken Beroepen te Valthermond W. Molenaar, kand. te Wormer. Bedankt voor Werkendam (2de pred.pl.) P. L. Smilde te Nieuwleusen (O.). Er bestaan op het ogeiiblik eigenlijk geen nachten en toch is er aan de hemel nog wel het een en ander te zien, doordat enkele pla neten zo aardig in de weer zijn om ons bezig te houden, deze maand en de volgende. Dat er geen sprake is van een nacht in de eigenlijke zin van het woord komt, doordat de zon tè ondiep onder de noordelijke horizon duikt. Niet dieper dan ongeveer 15 graden. En dat is niet voldoende om de hemel echt donker te doen worden. Die situatie duurt maanden zo. Feitelijk gaat van half mei tot eind Juli de avond schemering over in de ochtendschemering en is er van geen nacht spra ke en dus ook niet van een toestand waarin wij heldere sterren kunnen verwachten. Toch schittert er hier en daar een opvallend lichtpuntje aan de hel dere avondhemel. Eer der in deze week din- dag en woensdag hebt u al kunnen zien hoe de jonge maansikkel onder Venus door bewoog. Zon dag, de veertiende, zal die maan inmiddels zijn gegroeid tot een halve maan (eerste kwartier) en een eind verder wes telijk, in de richting van de plaats waar de zon \^aag is ondergegaan, speelt zich morgenavond een samenstand tussen Ve nus en Mars af. Met het vinden van Venus zult U geen moei te hebben; zij is helder genoeg. Moeilijker is het met de rossige planeet Mars misschien hebt u zelfs een kijkertje no dig om Mars te ontdek ken, iets lager dan Ve nus en iets meer naar links (naar het oosten toe). En als u weet, dat Venus haar kringloop beschrijft binnen de aardbaan (dïis van ons uit gezien aan de zon kant) terwijl Mars een buitenplaneet is (die dus altijd verder van de zon verwijderd is dan wij), dan vraagt u zich mis schien af: hoe kunnen die twee er ooit in sla gen zich voor óns op vrijwel dezelfde plaats aan de hemel fe ver tonen De tekening hierbij geeft de oplossing. Als u een lineaal legt langs de posities van A, V en M, (de door dwars- streepjes op de cirkels aangegeven plaatsen van resp. Aarde, Venus en Mars) dan zult u zien dat die drie planeten inderdaad op één lijn in de wereldruimte staan, zodat wij, van de aarde af, Venus en Mars in dzelfde richting kunnen zien. Het is een vrij zel den voorkomende situa tie, maar het kan. G. v. W. „Verkeersveiligheid ook in de vakantie- tijd!" Onder dit motto zal het Verbond voor Veilig Verkeer dit jaar zijn grote zo meractie houden, die in het teken zal staan van het kennen en toepassen van de ver keersregels en van het geven van het goe de voorbeeld in het verkeer. De actie wordt in de zomer gehouden, omdat het gemiddelde aantal „verkeers doden" dan altijd heger ligt dan in de rest van het jaar. In juli en augustus 1958 vie len bij voorbeeld respectievelijk 194 en 188 doeden bij verkeersongelukken, bij een ge middelde van 116. De veilig verkeersactie valt uiteen in drie perioden: van maandag 15 tot en met za terdag 20 juni is het de week voor de voet gangers, van 22 tot en met 27 juni de week voor de wielrijders en bromfietsers en van 29 juni tot en met 4 juli de week voor het gemotoriseerde verkeer. „Gelijk oversteken" Het gedurende deze drie weken speciaal aan veilig verkeer gewijd donderdagavond radioprogramma „Gelijk oversteken" zal tot en met donderdag 20 augustus wor den voortgezet. Via radio en dagbladpers en door het op grote schaal verspreiden van brochures zullen drie maal vijf „gulden regels" on der de aandacht van alle weggebruikers worden gebracht. Onder het motto „Uw goede voorbeeld wordt beloond" zullen in de desbetreffen de weken door geheel Nederland d i e weg gebruikers die in het verkeer een opval lend goed voorbeeld geven, worden onder zocht op hun kennis van de „gulden re gels". Zij, die twee vragen, betrekking heb bende op de „gulden regels" direct fout loos weten te beantwoorden, worden be loond met een boekenbon ter waarde van 2.50 voor elke vraag. Wordt ook een der „onvoorbereide' 'vragen juist beantwoord dan ontvangt de weggebruiker hiervoor nog een boekenbon ter waarde van ƒ5.-. Te- Horizontaal: 1. tekengereedschap, 4. in borst, 7. vat met een hengsel, 9. karakter, 10. voedsel, 12. buisvormig ingewand, 13. stad in Duitsland, 14. sap van run, 15. schoenvorm, 18. schel, 20. graan, 23. voor werp om te malen, 25 maat tot het bepalen van het gehalte van het goud, 26. laag vlakte in een bergland, 27. balk, 29. tapijt, 31. kippenloop, 32. plaats in Limburg onder Nederweert, 37. huisdier, 39. adellijke titel, 40. gebruikt men voor het land, 41. ont gonnen land, 42. niet gesloten, 43. slot, 44. koninklijk, 45. bewaarder van een kerk. Verticaal: 1. kroesharige hond, 2. vast deel van een boom, 3. uitruster van sche pen, 4. scheidingslijn, 5. dwang, 6. provin cie van Nederland, 8. schaaldier, 9. behoef tig persoon, 11. akelig, 16 afzonderlijk, 17. reeks van opeenvolgende nummers, 18. zui- velprodukt, 19. drukte, 21. de gezamenlijke hoeveelheid, 22. grasland, 23. tam, 24. zot, 28. verhoogde stoep voor een spoorwegsta tion, 29. coiffeur, 30. wild zwijn, 33. wortel, 34. deel van een woord, 35. witte populier, 36. vis, 38. reinigingsmiddel, 40. vogel. Inzendingen vóór donderdagochtend per briefkaart aan ons bureau. Prijzen: 7.50, 5.—, 2.50. OPLOSSING PUZZEL No. 30 Horizontaal: 1. smerig, 4. voortaan, 8. meteen, 9. logger, 10. retina, 12. patent, 13. neerslag, 14. Sahara. Verticaal: 2. meloen, 3. Ismaël, 4. veer tien, 5. negentig, 6. immers, 7. Drente, 11. agenda, 12 polder. Prijswinnaars: 7.50 A. J. Kremer, Prins Hendrikstraat 5, Lisse; 5.Mevr. T. Al- derlieste, Hofstedestraat 18, IJmuiden; 2.50 J. Hoogewoud, Linnaeuslaan 6, Haar lem. vens kan hij zijn verkeerskennis luchten via een vragenformulier. Het juist beant woorden van vijf voorrangs-vragen doet hem meedingen naar een der „aanmoedi gingsprijzen" .van respectievelijk.../ 250.-, 150.-. en 50.-. De gemeenten, waar de steekproeven ge nomen zullen worden, zijn bij loting vast gesteld. Zij blijven geheim. De ondervra gingen zullen geschieden in samenwerking met de gemeente- en de rijkspolitie. Diverse afdelingen van het verbond voor veilig verkeer zullen in hun gebied nog ex tra-ondervragingen arrangeren, die pa rallel lopen met. de „gulden regels"-ac- tie en op dezelfde wijze zullen worden gehonoreerd. Een speciaal radioprogramma, ver zorgd door de N.C.R.V., zal op acht ach tereenvolgende donderdagavonden geheel in het teken staan van veilig verkeer en van de ondervraging van de verkeersre gels. „Gulden regels" De vijf „gulden regels" voor de voet gangers zijn: 1. Loop op de voetpaden en niet onnodig op de rijweg; 2. Steek bij een stilstaand voertuig zo over, dat het voertuig zich rechts van u bevindt; 3. Loop buiten de bebouwde kom aan de linkerkant van de rijweg als er geen voet- of fietspaden zijn; 4. Steek over als het verkeerslicht naai de straat die u wilt oversteken rood is en het verkeer voor dit licht wacht, en 5. Maak bij het oversteken zoveel mo gelijk gebruik van oversteekplaatsen. Voor de fietsers en bromfietsers zijn de volgende regels opgesteld: 1. Fiets zoveel mogelijk aan de rechter kant: 2. Rijd met, niet meer dan twee naast elkaar, ga zonodig achter elkaar. 3. Geef tijdig een teken van richtingver andering en kijk voor het links afslaan eerst even achterom: 4. Geef op de gewone kruispunten ook voorrang aan het snelverkeer van links en 5. Denk in de bebouwde kom aan de maximumsnelheid van 30 km. per uur voor bromfietsers. De automobilisten en motorrijders krij gen de volgende „gulden regels" voorge schoteld: 1. Geef bij een kruispunt voorrang aan een wielrijder die op de vooi-rangsweg rijdt; 2. Parkeer bij een kruispunt minstens 10 meter uit de hoek; 3. Houd bij het wachten voor een ver keersagent of stoplicht de oversteekplaats vrij 4. Inhalen v o o r of op een kruispunt is verboden, als men daarbij op de linker weghelft komt en, 5. Bij afslaan naar links of rechts gaat rechtdoor op dezelfdde weg voor. „Verkeersquiz" Als onderdeel van de actie zijn door het verbond drie folders samengesteld, die onder de titel „Bent u dit" de weggebrui ker tot het inachtnemen van de „Gulden regels" in het verkeer aansporen. Deze brochures zullen door gemeentebe sturen en plaatselijke afdelingen van het verbond bij duizenden worden verspreid. Van elk der categorieën liggen 300.000 fol ders voor distributie gereed. Voor de actie zijn tevens speciale affi ches en raambiljetten ontworpen. Als afsluiting van de zomercampagne zal op donderdag 20 augustus in Musis Sacrum te Arnhem in een grote „veilig- verkeersquiz" worden gehouden, waarbij de landelijke kandidaten van de donder dagavond-ondervragingen elkaar een aan tal binnen of buitenlandse vakantiereizen zullen bevechten. Deze finale zal door de radio worden uit gezonden. „Prauw aan boord" door Anthony van Kampen is uitgegeven bij C. de Boer jr. in Amsterdam. Deze novelle beschrijft een geval van magie, waaraan door de Pa- poeas van Nieuw-Guinea onvoorwaarde lijk wordt geloofd. Een zogenaamde oera- moen (soort prauw) wordt aan boord van de kustvaarder „Antaras" gebracht om deze naar Makassar te doen overbrengen. Twee Papoeas, die als bemanningsleden aan boord zijn, hebben een heidense angst voor de pi'auw, die bij inwijdingsrituelen wordt gebruikt.. Zij geloven, dat het ding ongeluk aanbrengt. Inderdaad wordt de „Antares" door een storm overvallen, die het schip aan de rand van de ondergang brengt en pas afneemt als de prauw over boord wordt gezet. De spookachtige ge schiedenis wordt door Van Kampen op boeiende en meeslepende wijze verteld, daarbij een inzicht gevend in de wereld van de primitieve mens, die zo ver van onze gecultiveerde maatschappij lijkt af te staan. „Napels, stad vol gevallen engelendoor Wim Alings jr., uitgegeven bij Het Wereld venster in Baarn, geeft op vlotte wijze een aantal indrukken van de stad in Zuid- Italië, waar zoveel armoede heerst, dat er nog vaak honger wordt geleden. In repor- tagetrant beschrijft Alings een groot aan tal facetten van het leven in deze, ondanks de armoede, toch zo boeiende stad. Hij heeft vele ontmoetingen met Napolitanen gehad en hij weet deze alle op een aan trekkelijke en lichtvoetige, soms ontroe rende wijze weer to geven. Het prettige van dit boek is, dat het geen pretenties heeft en toch meer dan het gemiddelde reisverhaal geeft van de sociale achter gronden. „De navigator" door Jules Roy, vertaald door J. A. Sandfort en uitgegeven bij Hollandia in Baarn, zou men een oorlogs roman kunnen noemen, hoewel maar een klein deel van het boek aan de eigenlijke strijd is gewijzigd. De navigator behoort tot een groep Franse luchtmachtofficieren, die vanuit Engeland bombardementsvluch- ten boven Duitsland uitvoeren. Roy be schrijft de spanningen, waaraan de be manningen onderhevig zijn, wanneer na iedere vlucht blijkt, dat één of meer vliegtuigen niet zijn teruggekeerd. Deze spanningen doen de hoofdfiguur een ziekte fingeren als hij wordt ingedeeld bij de bemanning van een onhandig en onge lukkig vliegtuigcommandant. Als diens toestel op de bewuste vlucht wordt neer geschoten, ontwikkelt zich bij de naviga tor een schuldgevoel, dat hem noopt zich bij een volgende vlucht vrijwillig aan te melden als bemanningslid van een com mandant, die signalen niet duidelijk meer kan onderscheiden. Deze vlucht eindigt met het neerschieten van het toestel en de dood van de navigator. Het is een sobere roman, die juist door de eenvoud van verhaaltrant en stijl veel aan inner lijke kracht wint en van een zeer bijzon dere hoek uit een interessante achtergrond van de oorlogvoering op voortreffelijke wijze belicht. In „Schip der gedoemden" schrijft Her- bert Wendt een ontstellend relaas van de laatste tocht van Vitus Bering, die voor de deelnemers ontgoocheling na ontgoocheling bracht, zelfs na de terugkeer in Rusland. De Russische expeditie werd uitgezonden om het onbekende land ten oosten van Siberië te ontdekken. Vitus Bering, de man, die de Bringstraat had ontdekt, had de lei ding bij deze tocht naar een eiland, waarin hij zelf niet geloofde. Aan boord bevindt zich ook de Duitse geleerde Steller. Huiveringwekkend is de beschrijving van de wanhopige tocht van Bering, die Gamaland niet vindt omdat het niet be staat en dan op zoek gaat naar de doortocht tussen Azië en Amerika, die er volgens de geleerden niet is, maar die hij al eerder had ontdekt. Het hoogtepunt van het boek is het verblijf der mannen op een eenzaam rotseiland, waar Bering sterft. De mensen worden er tot dieren, tot grote ont steltenis van Steller, die verbeten vecht om de kolonie te redden. Maar ook hij wordt aangetast, door de waanzin. Zijn verblijf tussen de robben loopt uit op een vrese lijke daad, die Steller zijn leven lang zal blijven achtervolgen. En ook de lezer zal nooit meer geheel die passage vergeten, waarin een waggelende blind gemaakte zeebeer op de rotsen in machteloze woede brult. Ook het beeld van de vossenmoord- orgie en de herinnering aan de zeekoeien- jachten zullen hem niet meer loslaten. Herbert Wendt heeft naar historische ge gevens een groots boek geschreven, dat men in één adem uitleest. Om zich dan ge schokt af te vragen, hoe het mogelijk is dat mensen zo kunnen zijn. Het boek is uitge geven door uitgeverij J. H. Gottmer, Haar lemAntwerpen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8