CDU-kiescollege wijst heden de presidentskandidaat aan Gebreken in het Amerikaanse onderwijs officieel erkend ^Praatótoel BRITS PLAN TER REDDING VAN DE GENEEFSE CONFERENTIE Londen blijft streven naar een topconferentie GRAPIUOÜ Jeugdige Algerijn in Parijs op zijn trouwdag gewond Publiek werkt actief mee aan arrestaties Zeven doden in Kerala bij ernstige incidenten Mr. Luns in Straatsburg Show van het Maison Dior in Moskou uitverkocht Telefoonnieuwsdienst in de Deense hoofdstad Pakistaanse regering gaat haar zetel verplaatsen Gerstenmaier en Krone worden het meest genoemd Concilie zal eenheid niet bespreken, wel bestuderen Dagblad „Lembaga" in Medan door verbod getroffen Branden door droogte in Noorwegen en Zweden Adenauer en Erhard op CSU-congres niet verzoend Een kleine atmosferische storing, zegt Der A Ite Funke's Roggebrood FUNKE Terug naar de oude school luidt het recept Prinses Paola in Vlaanderen met gejubel ingehaald Reorganisatie van Amerika's luchtverdediging Gaat u met vakantie? Watersnood in Hongkong eist vele slachtoffers Internationaal bureau voor ruimtevaart voorgesteld MAANDAG 15 JUNI 19 5 9 vJ> (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, zal, alvorens in de loop van de dag naar Genève terug te ke ren, aan het kabinet verslag uitbrengen over de stand van zaken op de ministers conferentie. De Britse regering beseft, dat een crisispunt is bereikt en zal daarom haar houding opnieuw bepalen. Ondanks de sombere atmosfeer in Genève weigert Londen zich aan pessimisme over te ge ven. Men ziet nog altijd kansen voor de Britse diplomatie om iets positiefs te be reiken. Groot-Brittannië moet echter op tornen tegen Frankrijk en de Verenigde Staten, die weinig heil schijnen te zien in voortzetting van de conferentie. Ook de Britten schijnen over te hellen naar een scherpere koers, gezien het onaanvaard bare jongste Russische voorstel. Macmillan en Selwyn Lloyd hebben ge durende het weekeinde gezamelijk een plan uitgewerkt om de conferentie van Ge nève te redden. Selwyn Lloyd zal dit plan vanmiddag aan zijn westelijke collega's voorleggen. Het beoogt een afbreken van de Geneefse conferentie te voorkomen en een tussentijdse oplossing voor Berlijn te vinden. Wat het eerste betreft, staat de Britse gedragslijn scherp tegenover de mening van Adenauer, die een onderbre king van vier weken heeft aanbevolen. In Londen overheerst de mening, dat hier door niets zou worden gewonnen en dat veel verloren zou gaan door een afbreken van de onderhandelingen. Hierbij denkt de Britse i-egering in de eerste plaats aan het vooruitzicht op een spoedige topconfe rentie. De Britse regering blijft ervan over tuigd, dat met taai geduld een oplossing voor het geschil over Berlijn kan worden verkregen in dien zin, dat slechts een ju- ridisch-technische vei-andex-ing' van de be- zettingsstatus dient te worden tot stand gebracht, zonder toe te geven aan de ver der strekkende Russische eisen. Men stuurt er van Britse zijde kennelijk op aan de status-quo in Berlijn met kleine wijzigingen op ondex-geschikte punten ge- dux-ende een zekere periode, bijvoorbeeld van vijf jaar, te handhaven. Aan het eind daai-van zou de toestand opnieuw in ogen schouw dienen te worden genomen. Men hoopt op die manier een zekere ontspan ning te weeg te brengen als voorwaai-de tot een positieve ontwikkeling in de rich ting van herstel van Duitslands eenheid, Advertentie alcoholvrij GRAPILLON I druivensap Is de drank voor iedere leeftijd Koop fci; Uw wijnleverancier of reformhuiï. Voordeliger in grote „geielschapsfles" (Van onze correspondent in Parijs De serie aanslagen op Algerijnen, welke als regel tijdens het weekeinde lijken te moeten gebeuren, is afgelopen zaterdag voortgezet. Er zijn deze keer wel slacht offers, maar gelukkig geen doden gevallen. Opmerkelijk is ook, dat het Parijse publiek blijkbaar schoon genoeg van deze versto ringen van zijn vrede begint te krijgen en actief gaat medewerken om de dadei-s te ai-resteren. Bijzonder sprekend tot de verbeelding, vooral tot die van de Pax-ijse „midinettes", is de aanslag op de 21-jarige mohamme daan Amar Quelmani geweest. Hij was zaterdag in het huwelijk geti'eden met een 2?-jarige Fx-anse onderwijzeres. Toen het bruidspaar de x-ooms-katholieke kerk van de Pax-ijse voorstad Saint Ouen vei'liet, wei-den de gebruikelijke trouwfoto's ge maakt. Op dat ogenblik x-enden twee Alge rijnen de trappen van het gebouw op en schoten hun pistolen leeg. De bruid heeft naderhand verklaard: „Ik dacht even dat het landgenoten van mijn man wax-en en dat het een Algerijnse gewoonte was met los kruis te schieten." De bruidegom viel bloedend neer. Levensgevaar schijnt er niet te bestaan. De bruiloftsgasten en voorbij gangers stortten zich op de moordenaars. Een wist te ontkomen, de andere werd ge pakt en ernstig toegetakeld aan de politie overgeleverd. De volkswoede was zo groot, dat de omstanders zelfs probeerden de overvalwagen, waarin de moordenaar was opgesloten, om te gooien. De politie moest al haar overredingski-acht gebruiken om te kunnen wegrijden. Eveneens zaterdag had op de boulevax-d Rochechouax-t in Montmartre een schiet partij plaats tussen twee Algerijnen, een lid van de FLN en een lid van de andere nationalistische beweging, het MNA. Daar- bij werd een voorbijkomend meisje ge wond. Een politieagent opende het vuur op de bedrijver van de aanslag, die werd gewond en door burgers gepakt en bijna gelyncht. waarvoor Oost noch West op het ogenblik rijp zijn. Aangezien zowel Kroesjtsjev als Gromyko niet bereid is een overeen komst aan te gaan, welke de bezettings- slatus van Berlijn voor lange tijd zou be stendigen, maar de deur schijnen open te houden voor een tijdelijke vei-lenging er van, ligt hier volgens vele diplomatieke waax-nemers de sleutel voor een compro mis. In een rede voor een conservatieve pro- pagandabijeenkomst heeft premier Mac millan vei'klaard, dat er volgens hem geen rede is te wanhopen over Genève. Zo no dig zullen de ondex-handelingen aan de top dienen te worden voortgezet, zo zei hij. Macmillan gaf daarbij de verzekering, dat het Westen dc Westbei'lijnse bevolking niet in de staking zal laten. Hij waar schuwde echter dat de toestand in Berlijn gevaarlijk dx-eigt te wox-den, indien dc Sovjet-Unie haar houding niet belangrijk wijzigt. Hij gelooft, dat met geduld en vex-beeldingskracht, gecombineerd met vastbei-adenheid, vi-eedzaam samengaan tussen Oost en West werkelijkheid zal worden. TRIVIRANDUM (Reuter) Volgens de „Press Trust of India" zijn vandaag twee mensen gedood toen de politie op een menigte schoot tijdens ongeregeldheden in Kerala, de Zuidindiase staat die een com munistisch bestuur heeft. Zaterdag zijn bij een incident vijf mensen om het leven ge komen en vijftig, onder wie 27 politie mannen, gewond. De oppositiepartijen de Congrespai'tij, de Prajasocialisten en de Mohaiyimedaanse liga zeggen dat men in Kerala van zijn leven en bezittingen niet zeker is, dat de coiTuptie toeneemt en het volk zijn fun damentele i-echten wox-den onthouden. Zaterdagavond werd meegedeeld dat 215 oppositieleden, die als vrijwilligers voor regeringskantox-en hadden gepost, als onderdeel van de actie tegen het commu nistische regime, waren gearx-esteerd we gens belemmering van het werk der be- stuursfunctionarissen. De eerste minister van Kerala heeft ge zegd, dat zijn regering, hoewel zij bereid is met de oppositie tot een regeling te komen en haar grieven te bespreken, de nodige maatregelen zal nemen om acties van de opposities tegen te gaan. Hij heeft premier Nehroe uitgenodigd een bezoek aan de staat te bx-engen. STRAATSBURG (ANP) De Neder landse minister v^an Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, is in Straatsburg aangekomen om hef rapport van de mi- nistex-raad van de Westeuropese Unie aan te bieden aan de W.E.U.-Assemblee, die vandaag haar vijfde zitting begint. Zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville, die voorzitter van de ministerraad der W.E.U. is, kan wegens de Geneefse minis tersconferentie niet naar Straatsburg ko men. -Het ligt -in- - de bedoeling, dat mr; Luns, die met een militair vliegtuig reist, vandaag nog naar Nederland zal terugke ren. MOSKOU (Reuter) Het verkeer hield stil en tallozen keken hun ogen uit toen zaterdag een twaalftal Parijse manne quins in de laatste creaties van Dior ten behoeve van de westelijke fotografen pax-adeerden op het Rode Plein. De ele gante cocktail- en avondkleding ontlokten uitroepen van bewondering bij het poseren tegen de achtergrond van de kleurige kathedraal. Alle twaalfduizend toegangs bewijzen voor de vier shows van Dior in de Russische sportclub zijn verkocht tegen prijzen tot ongeveer 24 roebel (twintig gulden). KOPENHAGEN, (Ritzau) De Kopen- haagse telefoondienst is, in samenwerking met het Deense nieuwsbureau Ritzau een nieuwsdienst voor de Kopenhaagse tele foonabonnees begonnen, die veel succes heeft. Er was gerekend op een maximum van een veertigtal aanvragen tegelijkertijd maar het bleek al gauw nodig het aantal kanalen van veertig op vijfenzeventig te brengen daar het nieuwsnummer in twaalf uur tijds gemiddeld een dertigduizend maal werd gedraaid. De nieuwsbanden worden op bepaalde tijden vernieuwd en ook daar tussendoor ingeval er iets be langrijks te melden is. Men wacht nu af of de belangstelling van duurzame aard zal blijken te zijn wanneer de abonnees een maal aan het nieuwtje gewend zijn ge raakt enhun gespx-ekkenrekening heb ben ontvangen. KARATSJI (UPI) Het Pakistaanse kabinet heeft eenstemmig besloten de zetel van de regering te verplaatsen van Ka- rat-sji naar Puthwar Platea). Deze- plaats ligt ongeveer 1100 kilometer ten noorden van de tegenwoordige hoofdstad, bij Ra walpindi. (Van onze correspondent in Bonn) Een uit zestig man bestaand kiescollege van de C.D.U. zal vandaag te Bonn uit maken wie op 1 juli voor de Westduitse regeringspartij de kandidaat zal zyn voor het presidentschap. Daarmee wordt in feite beslist over de opvolging van bonds president Heuss, omdat de C.D.U., niet steun van de Deutsche Partei, zeker kan zijn van de meerderheid in de bonds vergadering, die de president kiest. Men noemt dr. Eugen Gestenmaier, voorzitter van de Bondsdag, en dr. Heinrich Krone als voornaamste kandidaten voor het hoogste ambt in de Westduitse staat. Tot het C.D.U.-kiescollege, dat onder voorzitterschap van bondskanselier Ade nauer bijeenkomt, behoren voor de helft vooraanstaande Bondsdagafgevaardigden, voor de andere helft politici uit de West duitse deelstaten, waarbij de Beierse C. S. U. beschikt over een vierde deel van de zestig stemmen. Nadat minister Er- hard en dr. Adenauer bedankten voor de presidentskandidatuur neemt men alge meen aan dat Gerstemaier en Krone de beste kansen hebben. Naast hen staan dan nog de minister van landbouw Liibke en het C.D.U.-Bondsdaglid professor Böhm, wiens naam de laatste dagen als een zeer serieuze kandidaat wordt genoemd. Het prestige van Gerstemaier en Krone is tij dens de gebeurtenissen sedert 4 juni, de dag waarop Adenauer zijn kandidatuur teruggaf, wel zeer aanzienlijk geworden. Beiden hebben een vooraanstaande be middelaarsrol gespeeld tussen Adenauer en Ex-hard. beiden hebben zich ook open lijk verzet tegen de handelwijze van de bondskanselier. Maar de onzekerheid in de C.D.U. over de presidentskandidaat, die het zal moe ten opnemen tegen de socialist Carlo Schmid en de liberaal Becker, is nog zo groot, dat er nog altijd kans wordt gege ven aan Kissinger, de minister-president van Baden-Württemberg, de president van het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe Müller, de president van het Beiei-se parlement Ehard en de Keulse hoof leraar Jahi-eiss. Waar? Inmiddels is nog altijd geen beslissing gevallen over de plaats, waar de 1038 kiesmannen van de bondsvergadering op 1 juli aanstaande de nieuwe president, die op 12 september zijn ambt aanvaardt, zullen kiezen. De beslissing hierover ligt volgens de gx-ondwet bij Gerstexpaier, die zaterdag een ondex-houd had met de Westberlijnse burgemeester Brandt, die ex-op staat dat de verkiezingen te Berlijn zullen worden gehouden. Brandt heeft de afgelopen week te Genève met de weste lijke ministers gesproken. Tegen Gex-sten- maier zou hij hebben gezegd dat de mi nisters geen bezwaar hebben tegen de pre sidentsverkiezing te Berlijn. Men verwacht dat Gerstenmaier tijdens de vergadering van het kiescollege van de C.D.U. de naam van de stad, waar de ver kiezingen zullen worden gehouden, be kend zal maken. Het enige wat inzake de presidents verkiezing vaststaat, is de samenstelling van het kiescollege. C.D.U. 517, S.P.D. 386, F.D.P. 85, Deutsche Partei 24, Vluchte- lingenpartij B.H.E. 20, Beierse partij 6. Hieruit blijkt dat de C.D.U. drie stemmen ïriist om in de Bondsvex-gadering over de absolute meerderheid te beschikken. Zij is dan ook ten deze sterk afhankelijk van de andere regeringspartij, de Deutsche Partei. Paus Joannes XXIII VATICAANSTAD (UPI-AFP) Paus Joannes heeft zondag in een toespx-aak verklaard dat het komende oecumenische concilie van de rooms-katholieke kerk niet beschouwd moet worden als een verga dering waarop het vx-aagstuk van de een heid van de christenen besproken moet worden, doch veeleer als een manifesta tie, die de rooms-katholieke kerk in staat moet stellen zich voor te bereiden op de bestudering van dit vraagstuk. De Paus zette uiteen dat het doel van het concilie is bepaalde i-egels van de kerk en de in- terpretatie van het canonieke recht bij de tijdsomstandigheden aan te passen op dat de afgescheiden kerken een duidelijk beeld kunnen verkrijgen van het rooms- katholieke standpunt ten aanzien van de hex-eniging van alle kerken. „Is dit een maal gedaan," aldus Vaticaanse zegslie den, „dan wil de Paus het aan de afge scheiden kerken ovex-laten te besluiten op welke wijze zij naar hereniging kun nen streven." DJAKARTA (UPI) De militaire auto riteiten hebben een verschijningsverbod uitgevaardigd voor het dagblad „Lemba ga" in Medan (Oost-Sumatra). Dit is het eerste slachtoffer van het verbod op poli tieke activiteiten door het leger. De plaat selijke militaire woordvoerder heeft ge zegd, dat het dagblad voor onbepaalde tijd verboden is, wegens het publiceren van een artikel, dat „fanatisme opwekte en on rust kweekte". In een hoofdartikel wer den de communistische schrijvers aange vallen, omdat deze artikelen schrijven, „die beledigend zijn voor de islam en het heilige boek". Het Oostduitse museum voor hygiëne in Dresden heeft een glazen koe ver vaardigd. Het doorzichtige dier weegt 350 kilo. In een verhandeling, welke op de band is opgenomenwordt een toelichting gegeven op 27 van de belangrijkste organen van het beest. KOPENHAGEN (UPI) In Noord-Zwe den hebben gedurende het weekeinde op zes plaatsen grote bosbranden gewoed, waardoor een schade van enkele miljoe nen kronen werd aangericht. Achthonderd vrijwilligers zijn bij het bestrijden van het vuur ingezet en slaagden er tegen zondag avond in het vuur meester te worden. Grief Ook in Denemarken zijn bosbx-anden ont staan. Een ervan, nabij Viborg, was aan gestoken door een 59-jarige man die een grief heeft tegen het Deense staatsbosbe heer en daarom brandende lucifex-s rond strooide. Deze bi-and was maandagochtend nog niet geblust. (Van onze correspondent in Bonn) Op het congres van de Beierse C.S.U. te München, de coalitiegenoot van de C.D.U., is het het afgelopen weekeinde niet ge komen tot een openlijke vei'zoening tussen bondskanselier Adenauer en de minister van Economische Zaken Erhard. Integen deel: Erhard verliet het congres bijna demonstratief, voordat de bondskanselier aankwam. Daarmee bracht hij de bestaan de kloof in de regering en regeringspartij sterk tot uitdrukking. Ex-hard, zelf afkom stig uit Beiex-en, werd op de C.S.U.-jaar- vergadering hartstochtelijk door de C.S.U.- afgevaardigden toegejuicht. De Beierse minister-president Seidel verklaarde: De bondskanselier moet weten dat wij zijn besluit om de presidentskandidatuur niet te aanvaarden niet zonder meer eerbiedi gen en dat wij voor alles niet van plan zijn onze vriendschappelijke verbondenheid met onze landsman professor Erhard op te geven. Erhax-d zelf verklaarde: Ik heb mij zelf bedwongen en daax-over ben ik zeer gelukkig. Op het ogenblik dat Berlijns be staan bedreigd werd. wilde ik niet de schuld op mij laden voor een crisis in de binnenlandse politiek en de partij. Uit zijn rede bleek onomstoteliik dat hij nog altijd lijdt onder de behandeling, die hij van de zijde van Adenauer heeft ondergaan en dat er nog altijd sprake is van een sehei-pe controverse met de bondskanselier. Erhard werd eveneens op geestdriftige wiize toe- feqnroken door de minister van Defensie Strauss, een der leiders van de C.S.U.. Strauss waagde het te zeggen dat hij Er hard nog altijd als de opvolger bij uitstek van Adenauer als bondskanselier be schouwt. De bondskanselier zelf verklaar de dat hef thans de hoofdzaak is de re- een'nesnartn bü elkaar te houden. Overi gens noemde Adenauer het incident van de vorige week „een kleine atmosferische storing". Advertentie Boordevol kracht en vita mine B. 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hof levf i anciei (Van onze correspondent in Washington Eisenhower's adviescommissie voor de exacte wetenschappen heeft in een belang rijk rapport als minimumeis gesteld, dat de Amerikanen hun uitgaven voor het on derwijs, die thans achttien miljard dollar per jaar bedragen, verdubbelen. Het on derwijs als geheel moet verbeterd worden niet alleen de studie van de exacte vak ken. Aan volwassenen moeten de beginse len van. de. natuurkunde worden bijge bracht en de scholen moeten .minder t-ijd besteden aar „gezellige" bijvakken én sport. Leraren en professoren moeten be ter betaald worden en begaafde leerlingen moeten de kans krijgen klassen over te slaan en beurzen te verwerven. Herhaaldelijk kan men Amerikanen nog met overtuiging horen beweren, dat hun land het beste onderwijs ter wereld heeft. Deze lieden moeten zich geschokt voelen door het rapport van Eisenhower's advies commissie. Dit x-apport is niet de eerste schok voor Amerika: het land was reeds opgeschrikt door het succes van de Rus sische spoetniks. Er zijn echter meer schokken dan een nodig oxn een zelfge noegzaam wordende wereldmacht tot her vormingen te brengen. Kort voox-dat bovengenoemd rapport pu bliek werd, had professor Jacques Bai-zun van de Columbia university te New York een bx-ochure het licht doen zien: „Tiran nie en idealisme in het onderwijs." Bai-- zuns stellingen komen vrijwel geheel over een met die van Eisenhowex-'s commissie. Ze zijn alleen wat pittiger geformuleerd en daarom meer geschikt om de lezers bij te blijven. Het opvallende in beide publikaties is. dat de schrijvers van oordeel zijn, dat Amerika tot op zekeie hoogte de klok te rug moet zetten teneinde verbetering in het onderwijs te bei-eiken.. Lang heeft men het als moderne wijsheid bij uitne mendheid beschouwd, dat leerlingen niet slechts kennis vergaarden op school, doch vooral leerden hoe zij met mensen moes ten omgaan, hoe zij zich moesten gedx-a- gert in een bepaald milieu enzovoort. Ten aanzien van die sociale aanpasserij is het Amerikaanse onderwijs te ver doorgesla gen en dat heeft de verwerving van fei telijke kennis zeer in de weg gestaan. In beide publikaties wordt de Amerikanen voorgehouden dat men naar school gaat om te léren, niet in de eerste plaats dus om sport te doen en gezellige vakjes te OOSTENDE (UPI) —Prinses Paola heeft zaterdag, met. haar verloofde prins Albert, kennis gemaakt met Vlaanderen. Oostende, waar prins Albex-t gestationeerd is als hij dienst doet als luitenant van de Belgische marine viel de eer te beurt de prinses te begroeten na Brussel en Luik. De ovaties hielden niet op, toen de prin ses in het Nederlands antwooi-dde ..dank u". De mensen begonnen zich al urén voor de aankomst van het prinselijk paar langs de route op te stellen bij een temperatuur van omstreeks dertig graden Celsius. Tal loze hax-monieox-kesten vulden de lucht met vrolijke klanken. Een Italiaans en een Belgisch meisje boden bloemen aan. In de nauwe Kapellestraat daalden vrachten bloemen en confetti op het jonge paar neer. Evenals in Brussel en Luik werd vaak de politieafzetting rondom de wagen weggevaagd door een enthousiaste menig te. Na een krans gelegd te hebben bij het monument voor op zee omgekomen vis sers reed de prinselijke wagen naar de Zeedijk, waar de prins en zijn verloofde het voorbijvai-en van mijnenvegers, mail boten, zeilboten en vissersschepen gade sloegen. Daai-na namen zij op een x-ecep- tie in de villa van de koninklijke familie in deze stad een aantal cadeaus in ont vangst. beoefenen, die weinig inspanning kosten en die toch te langen laste xecht geven op een diploma. Bai-zun keert zich tevens tegen de op vatting, dat de student reeds van „het vol le leven" moet kunnen genieten, terwijl hij nog op de collegebanken zit. Bai-zun omschinjft het volle leven schamper „Vrouw en kindei-en hebben, schulden ma ken en over z'n toeren raken." De deskundigen zijn van oordeel, dat men-leraren en professoren beter moet. be- taleny _da.t men hun-sociaal aanzien moet verhogen en dat men hun tijd en gelegen heid moet geven om „bij" te blijven, voor al wanneer zij les geven in de exacte, zich zo snel ontwikkelende v/etenschappen. Om dat het tekort aan onderwijskrachten blijft toenemen, zal men meer en meer gebruik moeten maken van televisie in de klas van grammofoonplaten en andex-e hulp middelen. Ook onder de volwassenen moet de ken nis van de modernste techniek en weten schap vergroot worden. Zij zijn het, die als kiezers, mede beslissingen nemen over kwesties, waarin de techniek een grote rol speelt. Heldere, goedkope lectuur kan de ze volwassenen stellig tot steun zijn. Rond rijdende musea kunnen eveneens bijdx-a- gen tot grotere algemene ontwikkeling. Wex-keliik begaafde leerlingen vei'doen in Amerika veel tijd, omdat het tempo veelal bepaald wordt door de middelma- tigen. Zij moeten in de gelegenheid gesteld wox-den een paar jaar te winnen op hun leeftijdgenoten, aldus deze aanbevelingen. WASHINGTON (AFP) President Eisenhower heeft het plan voor reorgani satie van de Amerikaanse luchtverdediging dat zijn minister van Defensie McElroy, hem had voorgelegd, goedgekeurd. Het plan, dat de voorrang zal geven aan anti- raketprojectielen boven bemande straal jagers, zou in de komende dagen aan de gespecialiseei'de Congrescommissie wor den toegezonden. Volgens dit plan zou het aanleggen van voorraden „Hercules"-raketten van het leger en „Bomarc"-raketten van de lucht macht. beide bestemd voor afweer tegen vliegtuigen, worden verminderd, terwijl het onderzoek met het anti-raket-pi-ojec- tiel „Zeus" zal worden bespoedigd. Door vermindering van de toekomstige voorx-a- den „Hercules"- en „Bomarc"-raketten en een lagere pi-oduktie van sti-aaljagei-s zou den honderden miljoenen dollars bespaard kunnen worden. De Amerikaanse luchtafweer zou er als het plan is uitgewerkt, als volgt uitzien: de gx-ote steden en belangx-ijke verkeers- knooppunten zullen wox-den beschermd door raketten met een bereik van 130 km., langs de langsgrenzen zullen raketten met een bereik van 300 km. worden opgesteld en het oceaangebied voor de kust zal over een breedte van enige honderden kilome ters worden bestreken door een nieuw ty pe jager, de F-108, die eventuele vijande lijke bommenwex-pers de pas moet afsnij den. €)p de en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voo» de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Glatnour Joechei en hopfaldera! Ik ben een com plexje kwijt! Een niet onaanzienlijk min derwaardigheidscomplexje. Vederlicht be treedt wederom mijn voet de aarde, mijn oog straalt, mijn lippen zingen, ik ben een herboren mens. En als u soms mocht den ken dat dit het werk is van een heel knappe psychiater, dan hebt u het glad mis. Niets daarvan, het was het werk van ruim vijfhonderd Amerikaanse vrouwen. Maar laat ik u de zaak uitvoerig en hel der uiteenzetten, mogelijk zijn er ook onder u dames, die gered kunnen worden. De oorzaak van het complexje was dood eenvoudig, het werd veroorzaakt door al die kleurige en fleurige, in- en uitheemse damesbladen. Vol, tjokvol advertenties over hoe u mooi, jong, slank, zwoel, begerenswaard en interessant kunt worden. Want bent u dat niet, dan bent u als vrouw het zout bij uw ei nog niet waard. In die kleurige prentjes werd ze ons voorgeschoteld: De Amerikaanse Vrouw. Het doel waarnaar we streven, ons heilig ideaal. Fris als de morgendauw, jong als de lente, letterlijk puilend op al die juiste plekjes van glamour, glamour, GLA MOUR. Nooit onverzorgd. Nooit moe. Zelfs in het holletje van de nacht een verrukke lijke verschijning als je onverhoeds het licht aanknipte. Ze straalde al boende ze hel bad. Vorstelijk deed ze de was. Hoe precieus verschoonde ze bed en baby, en hoe werd ze immer omzwermd door man nen, wettige en zomaar-loslopende. „Dit", zeiden de damesbladen, in- en uit heems, „dit is Het. Dit is De Amerikaanse Vrouw en zorg jij nu maar dat je dat ook bereikt, want anders ziet het er somber voor je uit, Hollandse huisvrouw!" Ach mijn lieve lezeres, heeft u ooit eer lijk de concurrentie met deze droom- schepseltjes, of droombootjes zoals men dat in Amerika zo lyrisch noemt, durven beginnen? Het was immers toch hope loos Maar nu heb ik hen dan in levende lijve aanschouwd. Vijfhonderd Amerikaanse Vrouwen heb ik gezien. In doodgewone en lang niet altijd smetteloze japonnetjes. Boodschappen doende met een hoofd vol krulspelden in drukke straten. In ochtend jas en verslapen pyjama achter het stuur van blinkende sleeën. Rondreizend in ge scheiden vorm met een troep dito vriendinnen, levend van vette alimentaties van veel echtgenoten. Behangen met teveel juwelen, besmeurd met teveel cosmetica, met kroespermanentjes net als hier, met monden die lachten op bevel en ogen hard als staal, omdat je lachrimpeltjes krijgt als je ogen lachen. En daar ging mijn complex. Dag aan dag smolt er een stukje vanaf. Hadden we daarnaar gehaakt? Lieve Hollandse vrou wen, het mag ons aan veel mankeren maar we mogen er toch wezen, heus wel. Met lachrimpeltjes, met eerlijk oude ge zichten, zelfs met onze welgedaanheid. En dat wilde ik alleen maar vertellen. Sporrtj HONGKONG (Reuter) In de afgelopen drie dagen zijn in Hongkong 37 Chinezen om het leven gekomen tengevolge van de zware regenval en de daarmee gepaard gaande overstromingen en grondverschui vingen. Hulpploegen banen zich een weg door de dikke modder en de resten van de ingestorte houten huisjes. In drie dagen tijds is circa 45 cm. regen gevallen. De schade wordt geschat op tientallen mil joenen guldens. Politie en brandweer en tal van andere hulporganisaties van Hongkong zijn bij het x-eddingswerk ingeschakeld. Honder den mensen zijn dakloos geworden. In vier dagen tijd is evenveel regen ge vallen als doox-gaans in de eerste helft van het jaar valt. Houten woningen en hut ten wei-den in het dichtbevolkte centrale district van Hongkong weggevaagd. Een man werd gered na twaalf uur opgesloten te hebben gezeten in de brokstukken van twee oude houten gebouwen. Hulpploegen graven in de modder op zoek naar 74 men sen, die zich vermoedelijk in deze gebou wen bevonden. Van de 74 mensen worden er nog 39 vermist. Maandag was tegen de middag nog 15 cm. water gevallen en volgens de ver wachting zou er geen wijziging in de weersomstandigheden komen. Overdag was de lucht zo donker dat de auto's de koplampen moesten ontsteken. Een ii-o- nische noot is dat, terwijl de reservoirs voor de watervoorziening overstromen, de gebx-uikelijke x-antsoeneringsmaatregel van tien uur water per dag, nog van kracht is Vier slachtoffers PASSAU (UPI) Aan de bovenloop van de Donau zijn tengevolge van de zwax-e x-egenval verschillende laagliggen- de streken overstx-oomd. De scheepvaax-t op de bovenloop van de Donau is stopge zet. In Ruhpolding, nab'i München ver- di-onk een man toen de Tx-aun buiten haar oevers trad. Op vex-scheidene wegen stond vandaag vier voet watex-. WENEN (UPI) De Oostenrijkse pro vincies Vorarlberg en Tyrol hebben even eens zwaar geleden onder de oversti-omin- gen die gedui-ende het weekeinde in vele delen van het land ontstonden. Bij Salz burg, en nabij Laux-acht, zijn totaal drie mensen door het water om het leven ge komen. Talrijke dorpen zijn van de bui tenwereld afgesloten. De overstromingen in Oostenrijk hebben tot nu toe drie slacht offers geëist Nabij Kitzbiihel verdronk een boex-enknecht; bij Kaprum in Salzbui-g verdx-onk een boer en bij reddingswei'k in het Zillertal overleed een officier van po litie aan een beroerte. (Reutex-) Zondagavond was de regen opgehouden en zakte het water in de zij rivieren Inn, Salzbach en Traun van de Donau weer, al rees de laatste zelf nog steeds. Ook in Tirol zakt het water en her stelt men met spoed de beschadigde we gen en bruggen. NEW YORK (UPI) De speciale UNO- commissie voor de wereldruimte heeft in een rapport aanbevolen een internationaal bureau voor ruimtevaart op te richten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5