Horen en zien J De mam aam de top „TSJ1K, TUKIE EN TOKA" ^oudheid? Kort en bondig Agenda voor Haarlem Radio en televisie moeten elkaar niet beconcurreren Verlaten Amstelstation weldra door nieuwe wegen meer in trek 8 ra'"" AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Divertissement voor zes Poëzie zonder resonans De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Plotseling overleden JAARVERGADERING N.C.R.V. Herdenking geboortedag van F. M. Wibaut Dr. L. Mestrom overleden Nieuwe voorlichtingsactie van de Zilvervloot F xamens De Katinga ravitailleert jachtje op de Oceaan AMSTERDAMS ALLERLEI Duits vrachtschip wordt door Amerikaan gesleept door Cameron Hawley MAANDAG 15 JUNI 1959 Wel zeer verschillend van allure en ka rakter was het amusement, dat de AVRO zaterdagavond op de beeldbuizen bracht Verreweg het beste deel van de avond was het begin. Albert Mol stelde „Divertisse ment. voor zes", een voortreffelijk pro gramma van pantomime en ballet, samen Hij zelf schitterde in enkele kostelijke mimecreaties, deels amusant deels ont roerend van inhoud. De andere vijf mede werkenden waren Carla Lipp. Sant Heyer- mans, Ingrid Valerius, Martin Scheepers en Hans van Manen. Bijzonder fraai waren de decors van Jan van der Does. Een docu mentaire over de Berliner Filmfestspiele, die dit jaar van 26 juni tot 7 juli worden gehouden, liet zien hoe het vorig jaar bij dit filmfestival toeging. De feestelijkheden in Amersfoort ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan vormden het onderwerp van de rubriek Actualiteiten. Tot slot volgde „Een zomeravond in Zandvoort"; de kijkers konden een internationaal variété in het Zandvoortse hotel Bouwes aanschouwen. Hoogtepunten in dit programma waren het optreden van Max en Harry Nesbitt, Engelse komieken met een aanstekelijk re pertoire, een knap jongleursnummer, een dame die opmerkelijke staaltjes telepathie ten beste gaf waar ook scheidsrechter Leo Horn en voetballer Faas Wilkes niet van terug hadden en ten slotte Conny Froboess, het Duitse zangeresje dat zich met haar pittige stem en voordracht in korte tijd naar vele successen heeft ge zongen. De telerecording van het spel ..Tobias en de Engel", geschreven door James Bridie naar het oude Bijbelse verhaal zondag avond in de uitzending van de NCRV heeft ons nu niet bepaald enthousiast ge maakt. De simplistische manier waarop Bridie ons de zaken voorstelt in doorgaans weinig sterke dialogen, moge dan mis schien rijkelijk instructief zijn en de sfeer willen oproepen van een soort poëtisch kinderlijke verwondering en meeleven, echt tv-toneel kwam er niet uit ondanks de vakkundige bemoeienissen van regis seur Peter Koen en de even vaktechnisch bekwame uitbeeldingen van Frits van Dijk, Johan Walhain en Winnifred Bosboom om er enigen te noemen. Het was als bladeren in een prentenboek, een statische voor stelling vol vrome en goede bedoelingen, die door het gebrek aan visie bij de auteur aan televisie niet toekwam. De poëzie stak er bij deze benadering wel in. maar er was geen resonans. De exotische muzi kale begeleiding ondersteunde het beeld dan ook niet zodanig dat er een indruk wekkende eenheid ontstond. Het bleef voor ons bij kijken alleen. Beeld-schermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.20 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 0.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Metropole-ork. en solist. 15.20 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerinesuitz.: Rijks delen Overzee: Kunstvormen voor de Nederl. An tillen door prof. dr. J. I. S. Zonneveld. 18.00 Chan sons. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatie. 19.35— plm. 23.15 Tristan und Isolde, opera. (In de pau ze: plm. 21.0021.30 Wetensch. causerie.). 23.15 Nieuws. 23.30— 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7,10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een Boek voor het geestelijk leven. caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Ook de boerderij verandert: wij bezoeken een ten toonstelling in Rotterdam. AVRO: 12.30 Land- en tuinb.meded, 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prom.orkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Oude Ital. muz. 15.40 Delos. Delphi en dc zeven wijzen, caus. 15.55 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parte. 19.00 Lichte muziek. 19.45 Toneelbeschouwine. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Wat is er met Eugenie?, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Sopr. en Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York. 23.22—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Bezoek koning Boudewijn aan Luxemburg. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel (verv.). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Ork.concert. 15.45 Gram. 16.00 Koersen en report, bezoek koning Boudewijn aan Luxemburg. 16.02 Ork.concert. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal trio. 17.30 Gram. 17.33 Vo caal trio (verv.). 17.45 Boekbespr. 13.00 Voor dc jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en rep. bezoek koning Boudewijn aan Luxemburg. 10.40 Reisbeschrijving. 19.50 Gram. 20.00 Voor do vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws en rep. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Filmprogr. 20.30-22.00 Speelfilm. Tijdens het internationaal federatief mu ziekconcours t« Nijmegen, dat georgani seerd werd door de Nijmeegse Posthar- monie, heeft zich een tragisch incident voorgedaan. Even voordat de muziek vereniging „Bergoss" uit Oss zou optre den werd meegedeeld dat de dirigent, de 45-jarige heer J. van Heivoort, plotseling was overleden. De heer Van Heivoort had zich de laatste maanden tijdens de repetities voor het concours zeer ingespannen. De fanfare „Bergoss" heeft niet meer aan het concours deelgenomen. DOOR SCHRIKHEK Zondagavond is op de Rijksweg 9 te Santpoort een auto door een schrikhek gevlogen, dat aangaf, dat de tweebanige rijweg tot een eenbanige wordt. De be stuurder ontdekte het hek te laat, reed er doorheen, waardoor de wagen zwaar werd beschadigd. Deze moest met een kraan wagen worden weggesleept. De bestuurder werd niet gewond. Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjcn is In Utrecht de jaarlijkse vergadering van de verenigingsraad van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging gehouden. De heer Roosjen deelde in zijn jaarrede mee dat de NCRV, die vijfendertig jaar geleden werd opgericht, momentcel vierhonderdtwintigduizend leden telt, terwijl met de aansluitingen op de radiodistributie meegerekend op 1 mei, 3.032.586 luisteraars waren geregistreerd. Het aantal televisietoestellen neemt met de dag toe. Op 1 mei waren er 465.504 geregistreerd. Mr. Roosjen zei dat het algemeen bè- stuur heeft besloten, niet oo de vlucht te gaan voor de taak waarvoor men geplaatst werd. maar ook op zondag een bijdrage te leveren in de Nederlandse televisiepro gramma's, met inachtneming"van de doel stelling van de vereniging. Een ander be langrijk feit op het gebied van de televisie noemde hij het streven naar een tweede golflengte, dat Nederland binnenkort wil verwezenlijken op de internationale bij eenkomst. waar de golflengten voor de televisie opnieuw zullen worden verdeeld. Mocht deze aanvraag met succes worden bekroond, dan weten wij bij voorbaat, dat de commerciële televisie voor dit tweede net in de markt zal zijn. aldus mr. Roos jen. die echter meent, dat de omroep organisaties het verlangen kenbaar zullen maken dat zij de beschikking over de tweede golflengte zullen krijgen. De reclame in de televisie, zo merktè de heer Roosjen on. zal in de naaste toe komst ook om andere redenen de aandacht van de NCRV vragen. Staatssecretaris mr. Höppener, heeft voor zijn opvolger een nota over de reelame in de televisie ach tergelaten. Mr. Roosjen verwacht, dat de behandeling wel enige t.i.id op zich zal laten wachten. Volgens hem zou het goed zijn een aanvulling op deze nota te hebben, waarin de ervaringen zijn verwerkt, die SpecinnI nummer van „De gemeente" (Van onze Haagse redacteur) Op 23 juni is het honderd jaar geleden, dat F. M. Wibaut te Vlissingen werd ge boren. Ter herdenking daarvan heeft het maandblad ..De Gemeente", waarvan Wi baut redacteur is geweest, een speciaal nummer aan deze markante figuur gewijd. In een zestal artikelen, onder moer van de hand van prof. mr. dr. G. van den Bergh. Ed. Polak. dr. Fr. de Jong Edz. en mr. J. J. van der Velde, is getracht een indruk te geven van de zeer grote betekenis die Wibaut heeft gehad voor de ontwikkeling van de socialistische gemeentepolitiek in het algemeen en voor het bestuur van Amsterdam in het bijzonder. Het nummer bevat voorts enige nog steeds actuele uit spraken van Wibaut over de gemeente politiek en is met vele foto's geïllustreerd. Het omslag bevat een reproductie van het bekende schilderij dat Jellr Troelstra van de grote Amsterdamse stadsbestuurder maakte. In Apeldoorn is .op 76-jarige leeftijd plotseling Overleden dr. L. IJ. J. Mestrom, oudgeneesheer-directeur van de St. Jo- sephstichting in Apeldoorn. Dr. Mestrom werd geboren in Maasbracht, Hij studeerde in Amsterdam medciijnen. In 1909 vestigde hij zich als huisarts in Helden-Panningen, waarna vrij spoedig een benoeming volgde als chirurg aan het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem. Daarna ging hij zich aan de Amsterdamse universiteit specialiseren in psychiatrie en neurologie. In 1917 promo veerde hij tot doctor in de geneeskunde. Dr. Mestrom was vervolgens twee jaar werkzaam als afdelingsgeneesheer in de psychiatrische inrichting te Vught, waar na hij in dezelfde functie werd aangesteld bij het rijkskrankzinnigengesticht te Woensel. Op 3 februari 1927 volgde zijn benoeming tot geneesheer-directeur van de St. Josephst.ichi.ing te Apeldoorn, welke functie hij tot september 1950 heeft be kleed. Onder zijn leiding groeide de stich ting uit tot een volwaardige psychiatrische inrichting. Dr. Mestrom zou in het begin van de komende maand zijn gouden artsenjubileum hebben gevierd. Woensdag morgen om tien uur heeft in de kapel van de St. Josephstichting de gezongen uitvaart plaats, waarna de teraardebestelling zal geschieden op het kerkhof aldaar. men in West-Duitsland met televisie advertenties heeft opgedaan. Dat de evan gelische kerk tegen deze uitzendingen is opgekomen, wijst er zijns inziens op, dat hier het gevaar aanwezig is, waartegen de NCRV reeds eerder heeft gewaarschufd. Over het kostenvraagstuk ten aanzien van reclame in de televisie merkte hij op. dat dikwijls een tarief wordt genoemd van 6.000 per minuut. Ook zegt men wel. met een lager bedrag te kunnen volstaan, en dan gaat men de uitgaven van de Neder landse Televisie Stichting na en komt men op een bedrag van 2.700 per reclame minuut. In Duitsland kost bij de West- deutsche Rundfunk één minuut echter 13.500 en wanneer men alle zenders in schakelt. komt één minuut op 27.000. Mr. Roosjen ziet hierin een waarschu wing voor Nederland. Hij vroeg zich af wie in feite deze reclame betaalt en welke programma's men krijgt wanneer er zulke bedragen mee gemoeid zijn. Sprekende over de verhouding tussen radio en tele visie zei hi.i. dat. beide mediums elkaar niet moeten beconcurreren, maar aanvul len. Hij gelooft, dat de educatieve en artistieke mogelijkheden van de televisie niet onderschat mogen worden. In het jaarverslag van de heer C. A. Keuning. secretaris-penningmeester van de NCRV. werd vermeld da tde NCRV aan hef. einde van 1958 418.462 leden had. De aftredende en herkiesbare leden van het algemeen bestuur, de heren prof. dr. C. P. van Ttterzon. H. Kikkert, Tj. Krol. kolonel W. F. Palstra. prof. dr. W .C. van Unnik en ds. C. van der Zaal. werden bij enkele kandidaatstelling herkozen. Ten behoeve van het ideaal-spaarplan ..De Zilvervloot" is een nieuwe voorlich tingsactie begonnen. Ongeveer 200.000 jon geren van 15 tot 21 jaar, die sinds 1 januari 1958 in loondienst zijn gegaan, ontvangen een brief van de staatssecretaris van al gemene zaken. In die brief wordt ge wezen op de mogelijkheden die het ideaal- spaarplan biedt. Een week later wordt hun vanwege het ministerie een tweede hrief gezonden die in aansluiting op de eerste, nog wat nadere bijzonderheden geeft en een opwekking bevat om „met de zilvervloot in zee te gaan". Ten slotte krij gen zij in de derde week een eenvoudige, geïllustreerde brochure, die gaat over de betekenis van eigen bezit. Dezè actie wordt, evenals die van het vorige jaar, gevoerd in onderlinge samen werking tussen de landelijke spaarinstel- lingen en de overheid. Het is de bedoeling nog in de loop van dit jaar ook de aandacht te vragen van de daarvoor in aanmerking komende leer lingen van onderwijsinstellingen. Amstrrdanv Gem. Univ. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: ,nej. C. A. Feitkamp. Am- s.erdam (met lof). Bevorderd tot accountant: D. Slettonhaar, Lochem. Doctoraalexamen psycholo gie: U. Langhout. Amsterdam. Doctoraalexamen economie: H. J. Bayens, Amsterdam en R. Hue- ting, Den Haag. "s Gravenhage. Staatsbevoegdheid heilgymna stiek en massage: dc dames Hana-Schornagel, Heemstede: G. F. Hazewinkel-Bouman, Rotter dam; M. L. Heringa, Den Haag; J. T. Heijers- Huizenga. Haarlem: A. E. Hogen Esch. Arnhem en E. Hommes, Hoogkerk. Het Nederlandse motortankschip „Ka tinga" heeft zaterdagmiddag op de Atlan tische Oceaan ter hoogte van de Brazi liaanse stad Caravellas een Portugees zeil bootje met drie opvarenden van drink water en levensmiddelen voorzien. Vanaf het jachtje waren noodseinen ge geven. Toen de „Kating de acht meter lange „Natalia Rosa" had bereikt, bleken de opvarenden een Portugees echtpaar waarvan de vrouw al acht maanden in ver wachting was. en een Spanjaard al eni ge dagen zonder drinkwater en levens middelen te zijn. Zij waren twee maan den geleden uit Dakar in West-Afrika naar Recife in Brazilië vertrokken. Toen de Spanjaard aan boord van de „Katinga" was, werd het hem tot zijn grote schrik duidelijk hoeveel het primitief uitgeruste jachtje uit de koers was geraakt, name lijk niet minder dan zeshonderd mijl. Het drietal wilde de reis voortzetten. Aan boord van de „Katinga" werd de Span jaard de koers gewezen naar de Brazi liaanse kust. De afstand tot de kust be droeg 140 mijl. Het jachtje werd voorzien van voedsel en drinkwater. „Weet je wat", zei het paardje. Klim maar op mijn rug, allebei; dan gaan we een grote tocht maken. Goed?" ..Nou, heel graag!", juichten Tsjik en Tukte. „We zouden het wel erg leuk vinden!" „Vooruit dan maar", zei Toka. „Klim er maar op!" „Wacht even, dan ga ik gauw mijn hoedje opzetten", riep Tukie. Ze holde haar huisje binnen en kwam terug met haar hoedje op. „Ziezo, nu ben ik klaar!", zei ze. Tsjik hielp haar op de rug van Toka klimmen. 2627 (Van onze Amsterdamse redacteur) Wij herinneren ons nog die dag in 1939, toen in Amsterdam het Amstelstation in gebruik werd genomen en duizenden Am sterdammers zich in en buiten de grote hal verdrongen om tegen betaling van een perronkaartje het gebouw te bezichtigen. Voor de meesten was het de eerste, maar tevens de laatste keer, dat zij er een voet zetten. Het Amstelstation is nooit erg ge wild geweest en het bleef zich sindsdien, geleund tegen de spoordijk, als een uit. zijn krachten gegroeid provinciaal station netje koesteren in een landelijke rust. Was dit grote gebouw een vergissing van de Nederlandse Spoorwegen? Stellig niet. De N.S. hebben echter niet kunnen voor zien. dat Amsterdam-Zuid en Amsterdam- Oost zo langzaam zouden uitgroeien. Het ziet er naar uit, dat. er nu een verandering op komst. is. Nieuwe wegen zullen straks het verkeer, waaronder meer openbare vervoermiddelen, langs het station voe ren. De Wibautstraat is reeds gereed, bin nen afzienbare tijd volgt de aansluiting van de Nieuwe Gooiseweg. die Diemen en zelfs het Gooi „dichterbij" brengt en het grote verkeersplein, dat voor het station wordt aangelegd, zal ongetwijfeld meer verkeer Oost-Zuid aantrekken. Aan de rand van dit. verkeersplein verrijzen en kele hoge flatgebouwen, waarin kleinere kantoren zullen worden ondergebracht. Het gevolg van dit alles zal het Amstel station wat meer in de belangstelling kun nen brengen. En als binnen een aantal ja ren Zuid met de tuinstad-Buitenveldert zal zijn verrijkt, wel, dan kan het niet an ders of de mannen met de rode petten, die nu over de lege perons wandelen, ra ken hun minderwaardigheidsgevoel kwijt. Er-Us-gee.v verordening, die in de hoofd stad zo massaal wordt overtreden als die, waarin wordt voorgeschreven, dat de' hoeveelheid olie, die in of bij een woon huis aanwezig mag zijn. niet meer dan veertig liter mag bedragen. Sinds de op mars van de oliehaard zijn alom in de stad op balkons, in kelders en op zolders olievaten geplaatst, waarin honderd tot tweehonderd liter brandstof wordt be waard. Deze wetenschap bezorgt de brand weer grijze haren en het gemeentebestuur s nu van plan de brandveiligheid in dit op zicht te bevorderen. De gemeentelijke wo- ningdienst, is begonnen met het onderzoe ken van de mogelijkheid om bij woning blokken grote, van allerlei veiligheids wen, vanwaar leidingen naar de woningen lopen voor aansluiting op de haarden in de huiskamers. Ook het Rotterdamse bouwcentrum is kort geleden met een dei- gelijke studie begonnen. De hoofdstad kan echter niet op het resultaat van het bouwcentrum wachten, en zoekt naar een oplossing, die binnen afzienbare tijd kan worden verwezenlijkt. De hoofdstad heeft, dringend behoefte aan een snelle uitvoering van de plannen om een aantal sporthallen te bouwen. Het geld ontbreekt, maar nu heeft zich een groot, bedrijf gemeld, dat. zich bereid heeft verklaard een groot geldbedrag voor de bouw van deze hallen ter beschikking te stellen. Filantropisch van dat bedrijf? Ja, maar dat geld kan alleen maar op ta fel komen als de gemeente een tegenpres tatie levert.: toestemming verlenen om aan de uitvalswegen van Amsterdam ver koopplaatsen te bouwen, waar die maat schappij haar produkten kan verkopen En dat is nu net iets, waar een geacht Nederlands gemeentebestuur zich even voor achter de oren moet krabben. Op „hoog niveau" is de zaak nog steeds in discussie. Ingewijden verwachten echter dat het mooie plannetje niet bar veel kans maakt. Dan maar weer wachten op iemand, die zo goed wil zijn geld te geven zonder tegenprestatie te verwachten. De Amsterdamse bouwnijverheid heeft sinds de oorlog heus niet stilgezeten al wordt dat wel eens gedacht. Sinds 1945 bouwde de hoofdstad 31.505 huizen. Maar omdat Amsterdam 274.732 gezinnen teil en er slechts 252.240 woningen zijn, zoeken nog altijd zo'n 22.492 gezinnen een woning Dat zijn de cijfers, die golden in het be gin van dit, jaar en die thans zijn gepubli ceerd. Van het totaal aantal huizen zijn er 167.374 particulier bézit, 16.134 zijn eigen dom van de' gemeente en de 'overige 46.207 worden geëxploiteerd door de wo ningbouwverenigingen. Amsterdam telt op het ogenblik 29 woningbouwverenigin gen, die tezamen voor ruim 496 miljoen gulden hebben gebouwd. MOBILE (UPI) Het Amerikaanse vrachtschip Alcoa oRamer, van Suan Juan vrachtschip Alcoa Roamer, heeft op vijf honderd mijl zuidoost, van Miami een dui zend ton metend Duits vrachtschip, de maatregelen voorziene olietanks te bou- „Johann Ahlers", op sleeptouw genomen Advertentie 28. Er was geen leemte in de herinnering van Frederick Alderson's geest.. Vreemd, zijn herinnering scheen thans helderder dan ooit.. De leeftijd scheen de herin nering aan die verre dagen eerder verscherpt dan verflauwd te hebben. Hij kon zich alles voor de geest halen, dat in dat jaar gebeurd was, elk woord, dat toen gezegd was, elke actie, die ondernomen was. Zelfs kon hij zien, zo helder alsof hij naar een volmaakt be waard portret keek, de uitdrukking op het gezicht van de jonge Avery Bullard, op de morgen, dat hij uit het kantoor van de oude mr. Bellinger gekomen was. Alderson gooide z'n hoofd achterover en, alsof er een gramofoonplaat begon te draaien, zo begon de in nerlijke stem van zijn geest de woorden te herhalen, waarin het veelvuldig navertellen van de geschiedenis de herinnering had gekristalliseerd. „Je hebt waar schijnlijk nooit gehoord van de oude Bellinger Meu belmaatschappij, maar het was een aardige maat schappij in haar tijd. Avery Bullard en ik werkten er samen. Ik was boekhouder zo werden in die da gen de accountants genoemd en Avery Bullard was een jonge verkoper, die bij ons gekomen was na de oorlog in '18. Wel meneer, van het begin af aan kon ik zien, dat de jonge Avery Bullard maar niet zo'n gewoon knulletje was, en hij en ik begonnen nauw sa men te werken. In een massa opzichten was ie dezelfde als hij nou is hij hield er nooit van met. getallen te werken en daarom hielp ik hem altijd met zijn schattin gen. De jongens van vandaag weten niet wat schattin gen zijn die verkopen alles zó van de prijslijst af maar in Bellinger's tijd moest alles geschat wor den en tot op een cent na nauwkeurig, Daar kon je jezelf mee maken en breken, en vooral met die grote orders voor instellingen, en daar werkte Bellin ger meest voor hotels, scholen, ziekenhuizen en der gelijke. Soms bleef ik een hele nacht doorwerken, als ik een grote schatting voor Avery Bullard moest uitrekenen. Hij was toen niet veel anders dan ie nu is hij had altijd weer ideeën. Ik kon nog zo vlug klaar zijn met mijn becijfering of hij had alweer een beter idee en dan kon ik weer opnieuw beginnen. Maar je gaf er niet om niet met Avery Bullard samen omdat hij je d'r altijd bovenop hield. Je wist altijd, dat je er iets voor terugkreeg. Ik denk wel, dat je snapt, wat ik bedoel. Dit. was in 1920 en de handel ging reusachtig; de prijzen waren hemelhoog en iedereen vocht om meu belen hetzelfde als we de laatste paar jaar gehad hebben, de geschiedenis herhaalt zich en de ouwe Bellinger ging steeds meer goederen verkopen aan meubelzaken in plaats van op contract aan instellin gen t.e leveren. Als er een tekort aan meubilair is, dan kun je op die manier een beetje meer winst ma ken, snap je? Wel toen kwam er een reuze kans een kans om een gooi te doen naar de levering van het meubilair voor zeven nieuwe hotels. Avery Bullard wierp zich er bovenop en als ik zeg: zich bovenop werpen, dan bedoel ik dat ook dag on nacht, achttien a twintig uur per dag, achtereen. Hij ontwierp een massa zelf. Wist je niet, dat Avery Bullard ook ontwerper was? Dat is nou iets, dat een hoop mensen, die niet zo nauw met hem samen gewerkt hebben als ik, niet weten. Als je goed nagaat, is er niets, dat deze man niet kan, als hij er zich toe zet.. Mr. Bullard werkte een massa speciale ontwerpen uit om deze met onze aanbieding voor te leggen en ze waren werkelijk goed niet al leen dat ze er goed uitzagen, snap je, maar werkelijk goed te fabriceren ook. Het soort ontwerpen waar dc fabriek mee overweg kan. Dat is nou weer iets, dat een hoop mensen niet in Mr. Bullard waarderen: de manier, waarop hij de productieproblemen begrijpt. Wel meneer, ten slotte kregen we alles klaar en Bullard ging naar New York om die hotellui te be zoeken. Hij ging weg op Dinsdag en hij kwam Vrij dags terug. Ik kan het me nog herinneren of het gis teren gebeurd is. Op het moment, dat ie de deur bin nenwandelde, wist ik dat ie de order had. Je had het moeten zien., een half miljoen aan meubilair! Dat zou vandaag den dag ook een grote order zijn, zelfs voor de Tredway, en dan moet je je herinneren, dat Bel linger een kleine zaak was. Ik denk wel, dat je raden kunt hoe een jonge verkoper als Avery Bullard zich met zo'n order voelde en ik voelde me ook reuze plezierig, want ik had al die tijd met 'm samenge werkt. Direct, toen Mr. Bellinger zijn kantoor was binnengegaan die morgen, ging Avery Bullard hem achterna maar nog geen tien minuten later stond ie weer buiten. Dat was de eerste keer in mijn leven, dat ik Avery Bullard werkelijk gek van woede zag. Je zou misschien denken, dat je 'm wel es woest had gezien? Dan heb je hem nooit gezien zoals ik die dag. Hij kon zelfs een tijdlang niet praten. Hij zat daar, alsof ie nooit in staat zou zijn iemand te ver tellen, wat er gebeurd was. Ik bleef wachten, omdat ik wist, dat ie het me vroeger of later wel zou ver tellen, daar we toch altijd samengewerkt hadden. Eindelijk kwam het hoge woord eruit. De oude Bel linger was teruggekrabbeld en wilde de order niet accepteren. Ik zal nooit vergeten, wat Avery Bullard toen zei. „Fred", zei hij tegen me, „dit betekent hier voor mij het einde. Er ligt geen toekomst in een maat schappij met een lafaard als directeur. Het is de grootste order, die ouwe Bellinger ooit gezien heeft en nou krijgt ie het op z'n zenuwen." Natuurlijk vroeg ik Avery Bullard, wat ie van plan was te doen. „Fred", zei hij tegen me, „Bellinger heeft me gezegd, dat hij de order niet wil hebben en dat ik ermee kan doen, wat ik wil en dat ga ik dan ook doen. Ik zal wel een of andere fabriek vinden, die snugger genoeg is om te zien, wal deze order bete kent. Het zakenleven wordt zenuwachtig en de fabrie ken hebben grote voorraden. Ik zou me zwaar ver gissen als er niet binnen heel korte tijd een paniek uitbrak in ieder geval een bar slechte periode en een vastgelegde order ter waarde van een half miljoen dollar aan meubilair tegen de prijzen van heden, is toch wel iets waard." Toen vroeg ie mijn raad. ..Fred," zei hij, „wat denk jij, waar kan ik 'met die order het beste naar toe?" En op dat moment precies zei ik hem, dat ie naar Orrin Tredway moest gaan, in de oude TredWay-fa- briek in Millburgh. En zo is het allemaal begonnen. Ja meneer, dat was het begin van alles. Een paar maanden later kreeg ik een brief van Avery Bullard, waarin ie me vertelde, dat mr. Tred way hem tot leider van de verkoop gemaakt had en dat ik, als ik een baantje wilde hebben, maar naar hem toe moest komen. Edith en ik waren al bijna aan het pakken vóór ik die brief weer in de enveloppe had gestopt. (Wordt vervolgd) Kind verdronken. Uit de Van Tien- hovengracht in Amsterdam-West is het stoffelijk overschot opgehaald van het negenjarig meisje E. F. Verhoeven uit de Burgemeester Fockstraat. Het kind werd sedert donderdagmiddag vermist. Gast. De minister van Defensie, de heer S. J. van den Berg. heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan de sociëteit van de Delftse studentenvereniging St. Jans- brug. Tijdens dit bezoek werd onder meer gesproken over de plaats van de ingenieur in het leger en over de mogelijkheden van verkorting van de dienstplicht. De eerste. De eerste Lockheed Elec'tra voor de K.L.M., de PH-LLA (Mercurius) is 17 september van dit jaar gereed om aan de vertegenwoordigers van de maatschap pij te worden overgedragen, aldus deelde een der directeuren van de Lockheedfa- brieken, mede. Op 25 of 26 september daaraanvolgend zal het toestel van Bur- bank naar Schiphol worden overgevlogen. Afscheid. De heer B. Roolvink, lid van de gemeenteraad van Hilversum (Prot.. Chr.-fractie), heeft vrijdagavond in de vergadering van de raad afscheid genomen, maar aanleiding van zijn benoeming tot staatssecretaris van Sociale Zaken. Dé loco-burgemeester van Hilversum prees zijn kwaliteiten als raadslid. Verdronken bos. Bij het graven van de vaargeul van de toekomstige Theo- dorushaven in Bergen op Zoom is men ge stuit op de overblijfselen van een bos. Dit verdronken bos is aangetroffen in de tv/ee meter dikke veenlaag, die men onder het Noordland aan het afgraven is. De boom- resten komen nog betrekkelijk gaaf in de baggeremmers naar boven. Schrikkeljarigen. In Purmerer.d zal in 1960 van 11 tot 16 juli een reünie van „schrikkeljarigen" worden gehouden. B. en W. van Purmerend hebben toegezegd de reünisten officieel te zullen ontvangen en hun een feestdag te zullen aanbieden. Het ligt'in de bedoeling deze reünie om de vier jaar te herhalen. Er zijn reeds 150 „schrik keljarigen", waaronder enkele buiten landers, die voor de reünie belangstelling hebben getoond. Stadsschouwburg: Vandaag en dinsdag geen voorstelling. Concertgebouw: Vandaag geen voor stelling. Dinsdag 19.30 uur: Leerlingenuit- voering Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk: dinsdag 20 uur orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en mét woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Ketenen van de haat", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur „De dictator", 14 jaar. Frans Halslhcater: Vandaag 19 en 21.15 uur „Sterne über Colombo", 14 jaar. Dins dag 14.30 en 20 uur, woensdag en donder dag 14.30, 1.9 en 21.15 uur: „Die Gefangene des Maharadscha" (tweede deel). 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tol, en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Paspoort der schande", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Bernardine", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Kind hearts and coronets", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De glimlach van een zomernacht", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De goud- rovers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Een huis vol heksen", 14 jaar. Tchater Monopolc (Zandvoort): Vandaag 20 uur „Jacht op ontvoerde vrouwen", IS jaar. Dinsdag en woensdag 20 uur: „Pro fessor Cupido", alle leeftijden. Dondei-dag 20 uur: „The rose Tattoo", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Tentoonstelling „Met, Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen" In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Ploos van Amstel. Vleeshal: Tot 15 juni dagelijks van 9 tot 22 uur: Tentoonstelling Natuurbescher mingscommissie Zuid-Kennemerland. Badhocvedorp (Burg. Van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van zeventiende- eeuwse beeldhouwers. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 12 juni).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8