s? i Geld voor 't grijpen ZWANENBURG'S ZELFBEDIENING !F»ro©f @ens hoe goed pure zwaèe shag lean lelfnl 0^1 Hl 1 pers. modern divanbed Frisse slaapkamerkleedjes 4.25 zuiver wollen dekens Kampeerdekens 29.95 5.75 cocoslopers II15 C CDC iUUUlU H'om, en pak éesze gratis artikelen!! 59 45 Amsterdam heeft goed klimaat voor tijdschrifthallen en koffiebars ZWANENBURG'S e De zaak-Meulenbelt Lekker Pittig! SHIRTS voor Voor uw vacantiegasten! Vader poogde baby van 17 dagen te doden Aanvaring in OostzeeVanaal Nederlands Ballet in kort geding veroordeeld Formatiepoging van Raab in Oostenrijk mislukt Leger dempt oproer in Jemen Amsterdamse advocaat krijgt een berisping Franse deelneming over het beraad inzake kernproeven? Te koop aangeboden Café plus tap ver gunning Wedloop naar uitgebrand wrak van Brits kabelschip Drie doden in bet verkeer ZELFBEDIENING DINSDAG 16 JUNI 1959 (Van onze. Amsterdamse redacteur) y Zoals „broodje van Kootje" jarenlang een begrip is geweest voor de liefhebber van een broodje-half om, 7.0 was de tijd schriftenhal van Van Gelderen op het Am sterdamse Damrak dat voor degenen met leeshonger. Maar Kootje heeft concurren tie gekregen in tientallen andere brood jeswinkels en dat is ook het geval geweest met Van Gelderen. Hun aantal groeit nog steeds: Amsterdam telt thans bijna dertig grote tijdschriftenhallen en -win kels, die stuk voor stuk.een bloeiend be staan lijden. En dat is op zichzelf al op merkelijk in geen andere Nederlandse stad hebben de tijdschriftenzaken zich zo kunnen ontplooien als juist in Amster dam. De oorzaak? De groei van het toerisme is er één van. De ligging vlakbij Schiphol maakt het bovendien mogelijk, dat de Engelsman op het Damrak op dezelfde tijd zijn „Daily Mail" of zijn „Mirror" kan kopen als hij in Londen gewoon is te doen. Meer dan een kwart eeuw lang heeft Van Gelderen vrijwel geen concurrentie gehad. Maar de laatste jaren is de opmars van de lectuurhallen pas goed begonnen. Ten koste van de bestaande zaken? Allerminst zo verzekert de heer Van Gelderen ons. Zijn omzet stijgt nog steeds en het schijnt, dat de markt nog niet is verzadigd. De grote zaken hebben een sortering tijd schriften, die uniek is in de wereld. In Parijs noch in Londen kan men in één zaak een keuze maken als in Amsterdam. Het gemiddelde aantal titels van bladen in de hoofdstedelijke zaken is vijfhon derd de grootste hebben echter een sor tering van bijna tweeduizend tijdschriften. En wie daaruit nóg geen keuze kan ma ken, omdat hij per se een onbekend Argen tijns blad wil hebben, wel, dan is dat blad met een paar dagen in huis. Het is een sport geworden van de Amsterdamse tijd schriftenhandelaren om de lectuur z.n snel mogelijk in hun bezit te krijgen. Zij be schikken dan ook over uitstekende rela ties in internationale uitgeverskringen. Vlak na 1945 was de leeshonger vrijwel niet te bevredigen. Men kocht alles, wat gedrukt was. De grootste belangstelling ging in die jaren uit naar de Nederlandse bladen en tijdschriften. Langzamerhand is die interesse verplaatst naar de buiten landse lectuur. Want het zijn niet alleen de toeristen, die hun geld naar de tijd schriftenwinkels dragen. Een zeer groot Nederlands publiek behoort thans tot de vaste klanten voor buitenlandse bladen. De tijdschriftenhandel is een zelfbe dieningszaak geworden. Misschien is dat wel een van de redenen van het succes. Duizenden slenteren iedere dag de win kels en hallen binnen om op hun gemak in de vele bladen te neuzen. En vele kij kers worden kopers. De dames némen een vrouwentijdschrift mee de Nederlandse damesbladen liggen hier altijd een week eerder dan dat zij bij de abonnees wor den bezorgd of kopen een buitenlands modeblad, en menige man blijft hangen aan een van de tientallen hobby-tijd schriften, die in grote verscheidenheid uit Engeland en Amerika worden geïmpor teerd. Zijn de tijdschriftenhandelaren tevre den? Tot op zekere hoogte wel. Voor het exploiteren 'van'eèn lèctuurwinkel is.geen vestigingsvërgunhihg'nodig en men vreest, dat bij een verdere toeneming van het aan tal zaken de spoeling wel eens dun zou kunnen worden, zoals bij voorbeeld het geval is bij de kunstnijverheidszaken, die de laatste jaren als paddestoelen uit de grond zijn verrezen, maar die thans door het voeren van tal van nevenartikelen het hoofd boven water trachten te houden. De rage in pocketbooks is mede de oor zaak van de bloei van de tijdschriftenwin kels. De boekhandelaren zijn hiermee al lesbehalve ingenomen. De lectuurwinkels hebben namelijk vergunning 's avonds en zondags geopend te zijn. Weliswaar mag dan uitsluitend „nieuws" worden verkocht, maar menige klant gaat dan met „ver boden artikelen" zoals boeken en ansicht kaarten de deur uit. De politie tracht nu en dan wel eens op te treden, maar con trole is moeilijk en eist veel personeel. Bovendien heeft zij al het toezicht op het etaleren en het verkopen van de zoge naamde „pikante" lectuur. Een zelfde bloei als bij de tijdschriften- zaken kan men zien bij de espressobars. Hun aantal is de dertig al overschreden en breidt zich nog steeds uit. Sinds een Amsterdams journalist enige .jaren gele den een kleine koffiebar aan het Rokin opende, welk succes hem deed besluiten tot het stichten van de „Espresso de la presse" in de krantenwijk als concurren tie van het journalistencafé Scheltema, zijn er tientallen volgelingen geweest. Zij streken neef langs Damrak, in Kal- verstraat en in de Leidsestraat om zich vervolgens door de binnenstad te versprei den. Opmerkelijk is, dat reeds drie tijd schriftenhallen zich van een koffiebar heb ben voorzien en dat deze uitbreiding door enkele andere ondernemers wordt over wogen. Zo snijdt hel mes aan twee kan ten: de tijdschriftenkoper krijgt trek in een kopje koffie en de koffiedrinker zal zich ongetwijfeld laten verleiden even te bla deren in de kleurrijke tijdschriftenuitstal ling. De Utrechtse politie heeft een 18-jarige expeditfeknec.ht aangehouden, verdacht van moord of poging tot moord op zijn 17 dagen oud kind. Hjj heeft na een echte lijke twist met een bajonet viermaal dooi de kap van de kinderwagen gestoken, waarin de baby lag te slapen. Het kind werd echter niet geraakt. De man. J. L.. en zijn vrouw, W L.-Van der V. hebben geen huis. 's Nachts slapen zij in het. Gemeentelijk Tehuis voor Dak lozen. Overdag bivakkeren zij bij de ouders van L. in de Orionstraat. Na een echtelijke ruzie was de vrouw met haar kinderen naar het huis van haar moeder gegaan, die aan de Spinoza weg woont. Toen de vader later op de dag thuiskwam en zijn vrouw en kinderen niet bii zijn ouders aantrof, haalde hij een bajonet uit dé schuur en ging op de fiets naar de Spi- nozaweg. Met de woorden: ..Eers' het kind, dan jij" stak hij viermaal met de bajonet door de kap van de kinderwagen, die in de gang stond. Het kind werd échter niet ge raakt. De vrouw was inmiddels het huis ontvlucht. L. ging daarop weer terug naar het Te huis voor Daklozen, waar de politie hem later aanhield. Het 299 br.t. metende Duitse motorschip „Kohlfleet", afkomstig uit. Hamburg, is in het Noord-Oostzeekanaal in aanvaring ge weest met het 500 br.t. metende motorschip „Thuban" van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam. Beide schepen werden licht beschadigd maar konden hun reis voortzetten. De „Kohlfleet" was op weg van Gent naar Malmö. de „Thuban" van Hamina naar Port Talbot. Het Nederlands Ballet is in het kort ge ding, dat de Amerikaanse balletmeester Benjamin Harkarvy voor de Haagse recht bank had aangespannen vanwege een voor hem grievend artikel in een dagblad, ver oordeeld in de kosten van het geding groot 125 alsmede het betalen van een dwang som van 500 voor iedere overtreding van het verbod zich in het openbaar op grie vende wyze uit te laten. De rechtbank, gepresideerd door jhr. mr. G. Witsen Elias, kwam tot de conclusie dat voorlopig niet is komen vast te staan, dat de handelingen, waarvan de heer Harkavy in de publikatie die door de zakelijk leider van het Nederlands Ballet de heer J. Huckriede van een toevoeging met. in lichtingen is voorzien wordt beticht, inderdaad door hem zijn verricht. De rechtbank was het met eiser eens, dat deze door het artikel in zijn eer en goede naam werd aangetast. Het argument van gedaagde, dat de heer Harkarvy zich op zijn minst deloyaal heeft gedragen ten aanzien van zijn huidige werkgever het Nederlands Ballet, wees de rechtbank van de hand. Het kan geen werknemer kwalijk genomen worden, dat hij voorbereidingen treft om een mogelijke periode van werk loosheid te vermijden. De eis van Benjamin Harkarvy tot een dementi in het. dagblad wees de rechtbank niet toe, daar uit een dergelijke publikatie meer dwang dan inkeer zou spreken en men bovendien mag verwachten, dat aan de uitspraak van de rechtbank in de pers voldoende bekendheid wordt gegeven. WENEN (Reuter) De onderhandelin gen over de vorming van een nieuwe Oostenrijkse regering tussen de rooms-ka- tholieke Volkspartij en de socialisten zijn vastgelopen. De Volkspartij heeft het- voor stel van haar voorzitter, bondskanselier Raab. om hef. ministerie van Financiën aar de socialisten te geven, niet willen aanvaarden. Raab had met dit voorstel de impasse willen doorbreken in de onder handelingen, die al drie weken duren. De socialisten hadden meegedeeld, dat zij het ministerie van Financiën wel wilden heb ben. maar het. bestuur van de Volkspartij maakte bekend er niet aan te denken af stand te doen van dit ministerie. De socia listen hebben laten weten dat zij de situa tie die nu is ontstaan, opnieuw moeten be studeren. Zij hebben laten doorscheme ren, dat zij verwachten dat Raab als bonds kanselier zal aftreden, daar hij blijkbaar niet veel invloed in zijn partij meer heeft. Raab werd na de verkiezingen van 10 mei, waarbij de Volkspartij 79 en de so cialistische partij 78 zetels kreeg, verzocht een nieuwe regering te vormen BEIROET (Reuter) Volgens het Ara bische nieuwsagentschap zou het Jemeni- tisehe leger maandag de controle over de voornaamste haven van .Jemen, Hodeida, in handen hebben genomen nadat het vrij dag Taiz, waar de regering zetelt, in zijn macht had gekregen. De imam van Je men. Ahmad, verblijft op het ogenblik in Italië en de kroonprins is regent. ADEN (UPI) In Taiz in Zuid-Jemen heeft een oorlog gewoed tussen een rech ter en een aantal militairen. De rechter doodde zeven militairen, voor hii zelf om kwam met een broer van hem De toe stand in de stad is nog steeds zeer gespan nen. De gouverneur heeft huisarrest en het leger heeft het bestuur overgenomen, al dus heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Voorlichting in het. Britse pro tectoraat Aden meegedeeld. Het incident begon toen de rechter de vrouw van een der militairen een echtscheiding toestond. De Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten heeft, de Amsterdamse jurist mr. R. P. Kokosky gestraft met een be risping wegens zijn medewerking aan de publikaties over de „zaak-Meulenbelt" in een landelijk ochtendblad. Mr. Kokosky is de raadsman van het artsenechtpaar Meulenbelt bii de actie, die het sinds enkele jaren voert voor eerher stel. De Raad van Toezicht meent, dat mr. Kokosky in één van de publikaties is te kortgeschoten aan respect jegens een lid van de rechterlijke macht. Hierbij wordt gedoeld op de wijze, waarop mr. Kokosky in een artikel heeft gereageerd op enkele juridische aspecten in de zaak-Meulen belt, zoals die waren weergegeven door de vice-president van het Haagse gerechts hof, mr. P. Meyjes. Voorts zegt de raad. dat. mr. Kokosky op ongeoorloofde wijze de aandacht op zich zelf heeft gevestigd (bij een door hem ge schreven artikel was zijn foto geplaatst.). Mr. Kokosky zal van de uitspraak van de Raad van Toezicht in beroep gaan. NEW YORK (Kouter) Amerikaanse regeringsfunctionarissen trachten een for mule te vinden om Frankrijk te laten deelnemen aan dc besprekingen over een verbod van kernproeven in Genève of op een topconferentie. Dit meldt James Res- ton. correspondent van de New York Times, uit Washington. Deze functionaris sen zouden een topconferentie dit jaar niet uitsluiten ondanks de impasse in Ge nève. Het uitblijven van vorderingen inza ke Berlijn zou niet noodzakelijkerwijze be tekenen dat Eisenhower geen besprekin gen op 'f hoogste niveau wil als hij meent dal op een dergelijke conferentie enige vooruitgang op ander gebied kan worden geboekt. De correspondent releveert dan dat: de Fransen niet deelnemen aan de kernproef- besprekingen en dat zij niet gelijkelijk met Groot-Brittannië mogen delen in de Amerikaanse inlichtingen en plannen op atoomgebied. President De Gaulle is daar over verontwaardigd en weigert samen te werken bij de NAVO-verdediging met kern wapens. Daarom onderzoeken de functio narissen nu hoe de Fransen zouden kun nen deelnemen aan de besprekingen over een verbod van kernproeven. Blijkbaar zijn er in Genève reeds informele bespre kingen tussen de ministers Herter en Cou- ve de Murville gevoerd en hebben de func tionarissen in Washington wat meer hoop dat voor de Franse grieven op atoomge bied een oplossing zal kunnen worden ge vonden. aldus Reston. Sport in het kort GOLF. Billy Casper uit California beeft zondag het open golfkampioenschap van Amerika gewonnen. Met ronden van 71. 68. 69 en 74 kwam hij tot een totaal van 282 slagen. Bob Rosburg werd tweede met 283' (75, 70. 67 en 71) en Souchak (71, 70, 72 en 71) deelde de derde plaats met. Harmon (72, 71, 70 en 71) met een totaal score van 284. TENNIS. De Nederlandse kampioen schappen op open banen voor tennislera- ren worden dit jaar gehouden van 18 t/m 21 juni in het tennispark Vorenkamp in Groningen. De finales worden 's zondags weer in Groningen gespeeld Onder de deelnemers bevinden zich titelhouder Parlevliet, Joop de Mos en verder alle prominenten. 5$wmm «S*-" 'n praktisch geschenk voor Vader Enorms kollektie Perfekte afwerking en pasvorm Gok grote zeer grote maten In No-lron en Terlenka 13.90 - 15.90 - 17.90 - 19.75 en hoger Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 wegens verhuizing 72 m2 zaal; 9 kamers plus zolder; event, voor pension. Ig. 3. Dirksstraat 6, IJmuiden. BREST (UPI) Een Duitse en een Ne derlandse zeesleper (de „Loire" van L. Smit uit Rotterdam) zijn op het ogenblik gewikkeld in een wedloop naar het wrak van het Engelse kabelschip „Ocean Layer", dat 500 mijl west van Ouessant drijft met: aan boord enkele Duitsers die afkomstig zijn van het vrachtschip „Flavia". De Duit sers zijn, nadat hun schip de 98 opvarenden van het kabelschip had overgenomen, aan boorl van de „Ocean Layer" gegaan en hebben de brand vrijwel bedwongen. Het is niet bekend of ook andere sleep boten proberen de rijke buit binnen te halen. Vermoedelijk zal een van de .,Abeille"-boten uit Brest ook trachten de ..Ocean Layer" op sleeptouw te nemen. In Den Haag reed de 32-jarige V. J. L. op zijn scooter met grote snelheid over een klapbrug. Op het hoogste punt raakte de onderkant van de scooter het brugdek, waardoor L. eraf viel. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond én is later in een zieken huis overleden. Op de Brielselaan te Rotterdam wilde de 12-jarige J. van der Veen op zijn fiets een geparkeerde auto voorbijrijden, juist toen een vrachtauto passeerde. De jongen schrok, viel en werd door de vrachtauto overeden. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. In Horst (L.) is een 3-jarig zoontje van dc- familie Cuppen, dat plotseling de weg overstak, door een auto overreden. Het kind was direct, dood. compleet met 1-pers. bed 49.95 Zo lang de voorraad strekt: 2-pers. 34.95 1-pers. grote maat Wij hebben weer op 120 en 133 breed voorradig. MEUBELM AGAZIJN Zeeweg 191 - Tel, 4054 - IJmuiden (O.) mam bij WOENSDAG en DONDERDAG bevinden zich in onze winkel vele artikelen met het opschrift BETAALD. Pak deze artikelen gerust weg, er wordt u aan de kassa niets voor gerekend (wel eventueel statiegeld). Van ieder artikel met het opschrift BETAALD, mag slechts 1 stuk meegenomen worden. (Kinderen kunnen niet meedoen). Onderstaande koopjes zijn de gehele week geldig: 1 beker APPELSTROOP 49 Ondanks de MAGARINE-VERHOGING 2 pak MARGARINE vel vitaminen Gesn. ZOETZUUR liters pot 49 BESCHUIT 2 rol 54 Verse BISKWIE 500 gram S4 2 gr. fl. GAZEUSE 49 2 fl. VRUCHTEN GAZEUSE 39 1 fl. LIMONADESIROOP 69 Echte CHOCOLADE HAGELSLAG 200 gr 150 gram HAM 69 200 gram PORK 49 100 gram ROOKVLEES 46 Gek. WORST 150 gr 42 Gek. ROOKWORST 250 gr. 69 aan een stukje LANGE NIEUWSTRAAT 509 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10