In de vishal en op zee IJmuider Courant Motels overvleugelen hotels in Amerika in luxe en prijs IJmond-agenda Aanmeldingsformulier Amsterdamse Beurs 7 Automobilisten kiezen kamer op verlichte dials Prins Philip vliegt in geheel rose vliegtuig Stakingsgolf in Italië Mr. Luns presideert de WEU- Assemblee in Straatsburg Roep om onafhankelijkheid in Roeancla Oeroendi DKV-junioren verloren beslissingswedstrijd Duitse kustvaarder in nood Raadsvergadering Castricum Vakantie-kinderuitzending Successen van „St. Caecilia en speeltuindrumband in Santpoort HANDELSCREDIETEN De beurs van gisteren 3-3'/2°/o Nederl. '47 3% Ned. 1962/64 91 - 223 246 65^ DINSDAG 16 JUNI 1959 a (Van onze correspondent in Washington) Een paar jaar geleden hoorde men toe risten, die naar de westkust van Amerika geweest waren, herhaaldelijk zeggen: „In het Westen, daar heb je prachtige motels." Maar nu zijn die pronkjuwelen ook overal in het óósten van het land te vinden. Er heeft zich in enige jaren een enorme ont wikkeling voltrokken in het motel-bedrijf. Kort na 1950 werden de meeste motels ge dreven door een wat ouder echtpaar, als bijverdienste bij liet pensioen van de man. Dat waren motels met tien of twintig slaapvertrekken, meestal kleine afzonder lijke huisjes, waarin een of twee echt paren onderdak konden vinden. De Amerikaan blijkt echter meer en meer „onrustig" te worden. Miljoenen brengen hun vakantie door per auto, al trekkende van de ene plaats naar de an dere. In 1956 werd het federale program ma aangenomen voor de aanleg van een kolossaal wegennet, dat. veertig miljard dollar zal kosten en dat in 1965 klaar moet zijn. Die wegen zijn nodig omdat er steeds meer auto gereden wordt en al die toeris ten moeten slaapgelegenheid vinden. Zij wensen motels. De ouderwetse hotels in de steden zijn niet meer in trek. In de klei nere plaatsen zijn de hotels nog maar voor zestig percent bezet. Vandaar dat het motelbedrijf „big busi ness" is geworden. Grote verzekeringmaat schappijen, banken, vakverenigingen en hoteleigenaren steken miljoenen dollars in dit modernste aller slaappaleizen. Die grote geldschieters laten niet langer wat eenvoudige huisjes neerzetten. Zij zijn de oprichters van kolossale caravansera's, vaak met twee zwembaden, televisie, tele foon op iedère kamer, gratis ijsblokjes, dure baby-sitters, kunstmatige koeling, en zovoort. Die supermotels hebben het aspect van de toegangswegen naar een Amerikaanse stad ingrijpend veranderd. Zij nemen ge weldige stukken terrein in beslag en daar men vaak het ene supermötel naast hét andere heeft gebouwd, rijdt, men soms over toegangswegen, die langs een afstand van kilometers omzoomd zijn met elkaar be concurrerende en overtroevende motels. Om de aandacht te trekken hebben zij enorme lichtreclames: bewegende pijlen die de toerist naar binnen willen flitsen in ultra-moderne of quasi-voorname pleister plaatsen. Zo'n supermotel kan soms wel meer dan vierhonderd gasten herbergen. Het in schrijven gaat heel zakelijk: 's middags om vier, vijf uur beginnen zich in het centrale kantoor de rijen te vormen van de droom koninkjes, die onderdak wensen. Vroeger nam men de klanten mee naar het apparte mentje dat men voor hen ter beschikking had, maar in de grote motels gaat dat niet meer zo gemoedelijk. Daar ziet men ach ter de toonbank van het kantoortje ver lichte „dia's" tegen de muur, die laten zien hoe de diverse slaapvertrekken er uit zien. Men kiest dan de kamer die men het aantrekkelijkst vindt en parkeert de auto vlak voor de deur. Goed rendement Amerika zou Amerika niet meer zijn, als deze hausse in motels geèn aanleiding had gegeven tot het vormen van geweldige ondernemingen, die filiaal-motels hebben over het hele land. Er zijn al méér dan 85 „holiday inns" en al meer dan 110 „travel lodges". Vrijwel iedere week zo meldt het maandblad Fortune, waar wij diverse gegevens aan ontleenden wordt er een nieuw motel aan die reeksen filialen toe gevoegd. Soms kost één zo'n supermotel vijf miljoen dollar en in totaal moeten de Amerikanen reeds tien miljard dollar in motels hebben geïnvesteerd. Zij doen dat niet zonder goede hoop op rendement. De netto-opbrengst van investering in hotels is thans twee tot zeven percent, motels daarentegen leveren de investeerder zes tot vijftien percent Persoonlijk heb ik op die motels tegen, LONDEN UPIDe hertog van Edin burgh, prins Philip, heeft onlangs in een geheel rose geverfd vliegtuig gevlogen. De bedoeling van deze kleur is de kans op botsingen in de lucht te verkleinen. Het is het eerste vliegtuig van de ko ninklijke vliegtuiggroep dat met dè nieuwe lichtgevende verf is bedekt, zoals aanbe volen door een commissie voor Veilig vlieg verkeer. Verscheidene vliegtuigen van de bur gerluchtvaart en van het ministerie van transport zijn reeds voorzien van banden lichtgevende verf. Maar het koninklijke vliegtuig is het eerste in Europa dat ge heel met de rose verf werd bespoten. Vierenzestig. De rechtbank te Rotter dam heeft een 25-jarige schilder én een 28-jarige collega, beiden uit Rotterdam, ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van zés jaar. Zij hadden 64 inbraken ge pleegd in Rotterdam, Den Haag, Vlaardin- gen, Schiedam en Rhoon en kostbare sie raden en grote geldsbedragen gestolen. Bij hun arrestatie had één hunner een geladen pistool bij zich. dat het er 's nachts zelden goed donker is: de neonverlichting buiten, en soms zelfs die flitsende lichtreclames, ziet men altijd door de gordijnen en jaloezieën heen. Een tweede bezwaar: „klopgeesten". Verwar ming en waterleiding maken namelijk nog al eens hinderlijke geluiden. Er zijn inderdaad voortreffelijke, mo derne motels, maar er is toch ook onder de roze paleizen heel wat revolutiebouw. Lang niet. alle appartementen zijn tele visie- en snurkproof. Maar ja, al te veel mag zulk een motel ook weer niet kosten. Het plaatsen ervan is vaak nog een gok. omdat, men nog steeds niet weet, hoe de nieuwste wegen precies zullen lopen. GENUA (UPI) De scheepvaartmaat schappij „Italia" is begonnen passagiers die door de staking van Italiaanse zeelie den in West-Afrika zijn gestrand, per vliegtuig naar hun plaats van bestemming over te brengen. Intussen gaven de vak bonden aan hun leden op 22 andere sche pen over de gehele wereld opdracht aan de staking deel te nemen. De luchtbrug werd ingesteld voor enkele honderden van de 1100 passagiers van de „Conté Grande." die al een week in Da kar door de staking zijn opgehouden. De scheepvaartmaatschappij „Italia" deelde mee ook de passagiers van de „Conté Biancamano", die eveneens in Da kar ligt, naar Zuid-Amerika te zullen la ten overvliegen. De Conté Grande was op weg van Amerika naar Barcelona, Can nes. Genua en Napels toen zij door de sta king in Dakar werd getroffen. De Conté Biancamano was op we.g van Europa naar Rio de Janeiro, Santos, Montevideo en Buenos Aires. Het passagiersschip „Venezuela", met bestemming Zuid-Amerika, en minstens 27 kleine schepen vertrokken ondanks de staking uit Italiaanse havens. De meeste schepen, de grote passagiersschepen inbe grepen, liggen echter voor anker in Ita liaanse en buitenlandse havens. In totaal zijn 69 schepen door de staking stilgelegd. Stakende scheepswerfarbeiders in Ge nua richtten wegbarrikades op en wierpen stenen naar de politie die trachtte vrije doorgang voor het verkeer te verkrijgen. De arbéiders begonnen een staking van anderhalf uur uit protest tegen enkele ont slagen bij twee scheepswerven in Genua. Ook het personeel van de banken in Ita lië is een staking begonnen om een nieuwe c.a.o. De meeste banken in Róme waren open, een klein gedeelte van het personeel werkte slechts. Alleen de dringendste za ken werden behandeld. Ernstig incident Onbekepden vuurden in Borgofrano d'Ivrea een aantal schoten af op arbeiders, die een reeds tien dagen durende staking bij een hydro-elektrische maatschappij trachtte te verbreken. Een van deze ar beiders werd in de maag getroffen door een kogel. Een arbeider werd gearres teerd. NEW YORK (UPI) Ongeveer drie duizend man sleepbootpersoneel in New York hebben maandagavond het werk neergelegd. Aanleiding van het geschil is het ontslag van 350 olielieden. In augustus zal in Hiroshima de vijfde wereldconferentie tegen het gebruik van kernwapens worden gehouden. Enige dagen geleden zijn uit Tokio, Nigita/ en Kagoshirna pelgrims ver trokken voor een voettocht naar Hiroshima, dat zij op 4 augustus hopen te bereiken. De foto laat een groep uit Tokio zien. STRAATSBURG (ANP) Minister Luns heeft maandag in Straatsburg het twaalfde rapport van de ministerraad der Westeuropese Unie bij de WEU-Assemblee ingediend. De Nederlandse minister ver klaarde dat de Sovjet-Unie de kracht van het Westen kennelijk wil uitputten en ge heel Europa overheersen. Bij de beantwoording van vragen zei Luns dat men bij coördinatie van de Euro pese instellingen rekening zal moeten hou den met het werk dat instellingen als E.E.G., Euratoom en E.G.K.S. doen. Hij verklaarde het eens te ,-zijn met de Franse afgevaardigden Mahias, dat samenwer king nodig is bij de bestrijding van de Russische ideologische penetratie, waar bij de communisten misbruik maken van de persvrijheid in de westelijke landen. Bij de bestrijding van de communistische ideologie mogen echter geen dwangmidde len worden gebruikt, dai zou als een boe merang werken, aldus mr. Luns. De WF,U-Assemblee heeft zes nieuwe vice-voorzitters gekozen, onder wie de Nederlandse C.H.U.-afgevaardigde dr. J. .1. R. Schmal. De 45-jarige Italiaanse li beraal Badini. die als kandidaat bij accla matie tot voorzitter is gekozen, volgt Sir .Tames Hutchison op. die twee jaar voor zitter van de WEU-Assemblee is geweest. BRUSSsL (Belga) Tweehonderd Kon golezen hebben maandag toen de Belgi sche minister voor Kongo, Van Hemel- rijck, te Oesoemboera in Roeanda Oeroen di aan het Tanganjikameer aankwam, een betoging gehouden waarbij zij onafhanke lijkheid riepen. De politie te Boekavoe aan het Kivoemeer heeft vijf blanken in hech tenis genomen in verband met incidenten die zich daar zaterdag bij aankomst van minister Van Hemelrijck afspeelden. Ze ventig blanken wierpen toen met rotte to maten naar Van Hemelrijcks auto. In het Haagse Gemeentehiuseum wordt op donderdag 25 juni een expositie over „Dertig eeuwen Mexicaanse kunst" geopend. Maandag arriveerden de eerste inzendingen voor deze ten toonstelling op de plaats van bestem ming. Op de foto ziet men hoe met man en macht, een der zware kunstwerken wordt uitgeladen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 7.65 per kwartaal of 0.?9 per week Handtekening: '1 Doorhalen wat ni^t verlangd wordt. Zii die zich met ingang van 1 juli 1959 pér kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1959 gratis. Dit geldt alleen voor niéuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Het junioren-A team der christelijke korfbalvereniging „Door Korfbal Vriend schap", dat samen met het Hiilegomse SDO-A de eerste plaats deelde op de rang lijst van de klasse Junioren Kennemer- land A, heeft de, op afgelopen zaterdag op neutraal terrein te Nieuw Vennep, ge houden beslissingswedstrijd met 12 ver loren van SDO-A en hierdoor de kam pioenstitel aan de Hiilegomse Jeugd gela ten. Een verward spelende aanval kwam eers na een kwartier op schot. Kees Jaspers benutte een aardige doorloopbal en bracht de stand op 1-0 voor DKV. Een onoplet tendheid van de DKV-verdediging be zorgde de gelijkmaker: 1-1. De vakwisse ling bracht DKV een zwakke en schotloze aanval, waarin alleen Jan Oosterveen van zich deed spreken. Het werd ondanks ae felle DKV-verdediging spoedig 2-1. Het DKV-middenvak speelde een op zich zelf staande partij korfbal, niet beseffend dat het middenvak tot taak heeft de bal snel en doelgericht naar de aanval door te spelen. De laatste 5 minuten gaf een goede ople ving te zien, hetgeen echter niet meer in doelpunten tot uitdrukking kon worden ge bracht. De uitslagen van de overige wedstrijden waren: Rooswijk I—DKV II 4-4. Rooswijk A—DKV B 4-2. Maandagmiddag omstreeks half een is de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling uitgevaren naai de Duitse kustvaarder „Renate", welk schip 325 graden van Ierland in nood ver keerde. Toen de „Holland" bij de Duit.se kustvaarder arriveerde, bleek het schip al op sleeptouw te zijn genomen door een andere Duitse coaster, de „Dorte II". De sleepboot van Doeksen bleef bij het schip en meldde dat alles wel ging. Vrijdag 19 juni aanstaande komt, de Cas- tricumse gemeenteraad bijeen. De agen da heeft 18 punten. Hierbij zijn onder meer voorstellen tot het garanderen van geldleningen ten behoeve van de aankoop van een woning op grond van de regeling van eigen woningbezit. Ook zal er een voorstel ter sprake komen tot beschikbaar stellen van kredieten voor aankoop van materiaal voor plantsoenon- derhoud en de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de afvoer van rioolwater Enige voorstellen tot het verlenen van me dewerking in verband met onderwijsaan- gelegenheden, het verlenen van een rente loosvoorschot aan de afdeling Castricum van de Nederlandse Padvindersvereniging „Die Bogeheimers" en de verlening van de verhuur van tennisbanen aan de beide Castricumse tennisverenigingen. De afdeling Velsen-Noord van de r.k Bond voor het Gezin heeft maandag avond. in het St. Jozefhuis van de Ban- jaertstraat de voorbereidingen getroffen voor de jaarlijkse vakantie-kinderuitzen ding naar Wijk aan Zee, waar de afde ling voor dit doel een eigen terrein en een eigen gebouw heeft. De heer G. Buur, voorzitter, kon thans een groter gezelschap belangstellenden be groeten dan vorig jaar om daaruit werk krachten te recrut.eren \'Oor de leiding van het vakantiewerk, dat bij het begin van de schoolvakanties op 20 juli wordt be gonnen en na vier volle weken op vrijdag 14 augustus zal eindigen. Met dit vakantie wérk voor de r.k. jeugd is veel geld ge moeid, aldus de heer G. Duyn, die de pen ningmeesteresse, mevrouw Van Hesselin gen, tevens algemeen leidster verving Dank zij bijdragen van ouders en het „Vinkennest", welk instituut, het kamp huurt, alsmede een gemeentelijke subsidie van f 500.heeft men het vorig jaar het vakantiewerk financieël kunnen bedruipen (er was een bedrag van f 2625,60 meege moeid). Bovendien heeft de heer Duyn de onvermoeibare verzamelaar van oud papier, hierin een zeer belangrijk aandeel gehad. Ook nu stelt hij zich voor het op haalwerk beschikbaar. De begroting van dit jaar zal wederom afhankelijk zijn van een flinke gemeentelijke subsidie, aange zien de bedrijfskosten steeds hoger wor den. De geanimeerde vergadering eindigde met een filmvertoning. Het gouden feest van de r.k. harmonie „Soli Deo Gloria" heeft zondag voor de r.k. harmonie „St. Caecilia" en de speel tuindrumband „SchulpenDe Meerwei den", beide uit Velsen-Noord, aardige successen opgeleverd. Beide'korpsen hebben deelgenomen aan een marswedstrijd, bestaande uit een „gelopen mars" en een „stilstaande mars" „St. Caecilia" wist hierbij met 90 punten een tweede prijs in de eerste afdeling te behalen. Het speeltuindurmbandkorps was naar Santpoort getogen om als oefening buiten mededinging deel te nemen. De jury toonde haar bijzondere tevredenheid over de jeugdige tamboers en pijpers, die nog maar net een paar maanden hun in strumenten hebben. Zij sloegen een zeer goed figuur. In een brief van de jury werd de kundigheid van de instructeurs de heren C. Schepers en W. de Rijk ge loofd, zodat deze bijzondere waardering ongetwijfeld een stimulans is om de jeug dige tamboers, pijpers en hoornblazers verder te ontwikkelen tot een nog betere groep. VELSEN DINSDAG 16 JUNI Thalia: „The bridge on thé River Kwal", 20 uur. Rex: „Slag om de V 1", 20 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelen straat, vanaf 20 uur spreekuur. WOENSDAG 17 JUNI Thalia.: „The bridge on the River Kwai", 20 uur. Rex: „De vrouw met de zweep", 20 uur. Raadhuis: Van 10 tot 12 uur spreekuur wethouder van sociale zaken. BEVERWIJK DINSDAG 16 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrouwengevangenis". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mon Oncle". Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert WOENSDAG 17 JUNI Bioscopen: als dinsdag. Vandaag aan de markt Het was dinsdag weer een zeer schrale dag aan de IJmuider visafslag, waar slechts twee schepen vis aanvoerden. Een trawler en een logger kwamen aan de markt met in totaal 760 kisten, waarvan 320 schelvis, 80 wijting, 95 gul en kabel jauw, 40 koolvis, 25 kleine kisten haring, 180 makreel, 45, varia en 150 stuks stijve kabeljauw. De IJM 18 Ariadne (4 juni) zorgde voor 260 schelvis, 60 makreel, 30 wijting, 90 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 45 diversen, 150 stuks stijve kabeljauwen en 25 kisten klei ne haring, de kustlogger KW 93 voor 60 schelvis, 120 makreel, 50 wijting en 5 gul en kabeljauw. Naar het buitenland De export kocht in guldens: grote rijen kabeljauw 116128, kleine rijen kabeljauw 6066, kisten grote kabeljauw 120130, kisten kleine kabeljauw 112124, jumbo's 69, grote schelvis 4548, groótmiddel schel vis 3845, kleinmiddel schelvis 3342. Voor het binnenland Dé binnenlandse handel kocht grote gul voor 3240, middelgul voor 3439, torren 2832, zwarte koolvis 8590, koolvis I 35, koolvis II 29—25, witte koolvis 90, len gen 72, pennen 2734, braad 22,30, wij ting 16—20, makreel 22—24, grove makreel 27—28, haring 27. Wat er komt Morgen worden verscheidene trawlers verwacht. Zo komt de IJM 2 Herman met 325 schelvis, 35 makreel, 50 wijting, 150 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 75 diversen, 110 stuks stijve kabeljauw, 350 kleine kis ten haring en 74 kantjes. De IJM 20 Post. Boy zorgt voor 270 schelvis, 60 makreel, 30 wijting, 75 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 8C diversen, 80 stuks stijve kabeljauw, 125 kisten kleine haring en 5 kantjes. Waar schijnlijk komt ook de IJM 28 Amsterdam met 300 schelvis, 280 haring, 80 gul en kabeljauw. 60 koolvis, 90 varia, 50 wijting en 500 kleine kisten haring. Ook worden verwacht de RO 46 Jlaesje met 270 kisten vis en 280 kantjes en de SCH 171 met on bekende vangst. Voor de donderdagmarkt wordt verwacht de trawler Toronto. Naar Grimsby De trawler Vios komt niet naar IJmui- den. Nadat het. schip in drie trekken hon derd manden makreel had gevangen, zette het koers naar Grimsbv waar het zijn vangst zal afslaan. Hoeveel de Vios heeft gevangen is nog niet bekend. Besommingen Er waren dinsdag maar twee besommin gen te melden. De Ariadne had een besom ming van 19.900, de KW 93 een besom ming van 7200. En op zee De windkracht op zee was zes. De vis serij was ook nu weer zeer matig. De traw lers zijn nu alle overgegaan naar de haringvisserij op 59 graden en 20 minuten noorderbreedte. De vangsten waren ge middeld 40 tof 80 kantjes en 40 tot 60 kis ten bijvis. De Herman haalde in vier trek ken 40 kantjes en 50 manden naar boven, de Amsterdam 50 kantjes en 30 manden, de Golfstroom 40 kantjes ei, 4.0 manden. De Toronto bereikte 40 kantjes en 30 manden. Aan de kust was het niet al te best' voor de visserij. Er stond een harde bries en de vangsten waren dan ook schraal. Er wer den 30 tot 50 kilo tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal gevangen. Naar Ierland Dinsdagmorgen zijn de Groenland (schipper G. Visser) en de Mercator (schipper P. van der Meyden) naar de Ierse kust vertrokken, waar ze drie maanden zullen gaan vissen. Haringvangsten De haringvangsten in de afgelopen nacht waren als volgt: KW 2 met 11, KW 5 met 12. KW 23 met 3. KW 25 met 14. KW 138 met 11. KW 147 met 14. IJM 75 met. 11, IJM 283 met 35, KW 47 met 3, KW 54 met 9. KW 70 met 50, KW 140 met 3, KW 168 met 11, KW 170 met 9. KW 20 met 50, KW 40 met 50, KW 41 met 65, KW 74 met 45 thuisstomend, KW 78 met 5, KW 43 met 25. KW 44 met 20, KW 97 met 50. KW 110 met 11. KW 22 met 27, KW 45 met 90, KW 127 met 35, KW 175 met 50. KW 18 met 5, KW 39 met 9, KW 48 met 8, KW 67 met 6, KW 37 met 9. KW 130 met 7, KW 163 met 7. Gemiddelde vangsten: Scheveningen 31. Katwijk 21. Uit Aberdeen Zondag in de namiddag liepen twee trawlers van een type. dat hier vroeger zeer bekend was, de haven van IJmuiden binnen. De schepen, die betere dagen heb ben gekend, deden echter niet de Vissers haven aan, maar zetten onmiddellijk koers naar de Middensluis. want hun bestem ming was Zaandam. Het waren de „Filey" A 232 en de „Eccleshill" A 408, die respec tievelijk 45 en 48 jaar in Aberdeen hebben thuisgehoord. De „Filey" werd in 1914 ge bouwd op de werf van Cook. Welton en Gemmell te Beverley, meet 226 ton en be hoorde toe aan A. Hay. De „Eccleshill" dateert uit het jaar 1911 en kwam gereed bij Cochrane en Sons te Selby. meet even eens 226 ton en was het eigendom van Brebner Fishing Co. Ltd. Beide schepen hebben een nlaats gekregen in Zaandam bij de scheepswerf De Beer, waar zij zullen worden gesloopt. Aanvoer van maandag Dê aanvoer van maandag bedroeg 290 kisten tong en tarbot, 13 kisten heilbot, kisten tongschar en schartong, 860 kisten schol, 80 kisten schar. 2130 haring. 1300 makreel, 900 schelvis, 730 wijting, 545 ka beljauw en gul, 30 leng. 90 haai, 6 ham, 50 wolf. 67 noon, 100 koolvis. 55 diversen, in totaal 7150 kistên. Prijzen van maandag Dê prijzen van maandag bedroegen per kilo: Heilbot 3,10 tot. 2,20, gróte tong 3,70 tot 3.30, grootmiddel tong 3,50 tot 3, klein middel tong 3.60 tot 3, kleine tong I 3,60 tot 3,20, kleine tong II 3,20 tot 2,70, tarbot I 2,60 tot 2,20. Per 50 kilo: tabot IV 82, grote griet 77. tongschar 82, grote schol 41, grootmiddel schol 40, kleinmiddel schol 6734, kleine schol I 6735, kleine schol II 5222, schar 24—18, volle haring 25—14, makreel 2812, grote schelvis 7334, grootmiddel schelvis 5432, kleinmiddel schelvis 3929. kleine schelvis I 3827, kleine schelvis II 2818, wijting 198, grote gul 4424, middel gul 3427, kleine gul 3217, kleine haai 20 13, ham 7466, kleine wolf 36, poontjes 20—8, kleine koolvis zwart 34—26, kleine i koolvis wit 3533, kleine rode poon II 18—17. Per 125 kilo: grote kabeljauw 18074, grote koolvis zwart 10088, grote koolvis wit 9084, grote leng 7665, grote wolf 94—71. Besommingen van maandag Twee trawlers voor f 39.000, VL 84 f 10.760. HD 87 f 7110, KW 82 f 16.750, KW 153 f 12.500, KW 80 f 6070, KW 15 f 6800, KW 16 f 3490, KW 73 f 2620, KW 32 f 9460, KW 10 f 2830, KW 125 f 1580, KW 26 f 2750, KW 169 f 2320, KW 89 f 4180, RO 2 f 1690, IJM 154 f 10.000, IJM 209 f 9100, IJM 78 f 2830, IJM 64 f 2190, IJM 61 f 2150, IJM 62 f 1700, I.JM 4.3 f 2560, IJM 52 f 2750, IJM 208 f 2390, IJM 29 f 1680, KW 134 f 3360, KW 96 f 2620, KW 68 f 2040, KW 133 f 2210 KW 27 f 2330, KW 210 f 2120, KW 92 f 1930 KW 36 f 2390, KW 84 f 2040. KW 165 f 2710, WR 34 f 2470, WR 33 f 2110, WR 50 f 3480, WR 56 f 2710, WR 88 f 2850, UK 3 f 2790, TX 14 f 3040. Laatste poging Een groep van vijf vooraanstaande figu ren uit. de Japanse walvisindustrie, onder leiding van de voorzitter van het Japanse genootschap voor de walvisvaart, Iwao Fujita, is vandaag vertrokken naar Londen, waar 18 juni een laatste poging zal worden gedaan een verdeling tot stand te brengen van de vangstquota voor Engeland, Japan. Noorwegen en Nederland. Als hierover geen overeenstemming wordt bereikt zul len Noorwegen, Nederland en Japan uit de walvisvaartconventie treden. Na de be spreking over de verdeling volgt de jaar lijkse bijeenkomst der conventielanden. Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 - Schoterweg 5 Tel. 12580 - 16942 - Haarlem Tel. 13G/0 AMSTERDAM. Minister Zijlstra heeft een bezoek ge bracht aan de effectenbeurs. Hij obser veerde de gang van zaken vanaf de gale rij, maar helaas was het in de beurszaal erg rustig. Aanleiding tot drukke affaires bestond er hoegenaamd niet en er was dus ruimschoots tijd om de minister getuige te laten zijn van de huldiging van 'n jubi laris, die een halve eeuw bij dezelfde beursfirma in dienst was. Nadat vrijdag de internationale fondsen flink omlaag waren gegaan en de markt een teleur stellend verloop had gehad, kwam er thans enige bodem in de markt, echter zonder dat daardoor de stemming op leefde. Het verloop van Wallstreet, onre gelmatig en verdeeld, maar merendeels rusteloos en alleen vast voor staalfond- sen, droeg er niet toe bij aan het Damrak de stemming te verbeteren. Het publiek kijkt de markt eens aan zonder veel te doen. Van geforceerde verkopen of over haast. aanbod is in het geheel geen spra ke. Wel kan geconstateerd worden dat het buitenland op het ogenblik verstek laat gaan en dit is voor Amsterdam dui delijk te merken. De grote koersstijgin gen van de laatste tijd deden zich niet voor maar aan de andere kant waren er ook geen koersinzinkingen. De beurs had een uitermate rustig verloop en de koers schommelingen bleven tot een minimum beperkt. Internationale fondsen wisten eerde) iets aan te trekken met uitzondering van Kon.Olie, dat een paar dubbeltjes rea geerde. Unilever was prijshoudend, Phi lips en AKU liepen een paar punten op en wisten zich te handhaven. De hoeken wa ren echter merendeels vrijwel verlaten De hoek van Nationale Handelsbank werd opengemaakt en deze aandelen lie pen op van 157 tot 160, blijkbaar vooruit lopend op het weldra verschijnende jaar verslag. Scheepvaartfondsen waren on geanimeerd en voor H.A.L. en K.N.S.M iets zwakker. De jaarverslagen van de K.P.M. en Scheepvaart Unie werkten nau welijks iets uit. Met deze resultaten had de beurs volkomen rekening gehouden Cultures waren merendeels gelijk aan vrijdag. Vandaag begint de handel in de was geïntroduceerde aandelen Duyvis, waarvan de obligatie-emissie, zoals be kend, met succes verlopen is. Nederlandse staatsfondsen waren iets beter voor de nieuwste lening 1959. Prolongatie 3 per cent. (ANP). Slotkoei Voorbeur gisteren koersen 9213/i6 981 Woningbouw 6 °/o 112 Pr. A'dam '56 I.. 81 Pr. A'dam '56 II.. 96 Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I.. 92% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 98Vs A.K.U 350 350 Calvé Delft 551 Van Gelder Zonen 230% K. N. Hoogovens. 515 Nederl. Ford 315 N. Kabelfabriek. 392 gew.Philips Gloeil 638 630 Pref.PhilipsGloeil. 246 Unilever 567% 560 Wilton Fyenoord. 204 Werf Gusto 151 Dordtsche Petrol. 715 Kon. Petroleum ƒ160,60 160.- Bllliton 265 A'dam Rubber 96'/. K.L.M f 124. Holl. Amer. Lijn. 157 K.N.S.M 149% N. Scheepv. Unie 139% v. Nievelt Goudr. 125% Phs. v. Ommeren 246% H.V.A 151% Delimaatschappij 176,50 Amsterd. Bank 294 Nat. Handelsbank 160 Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... 260 Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. 51% U.S. Steel 96% General Motors 49'/Ï Shell Union 80 27%

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11