Kampongoorlog: pretje voor Sibillers WIE DORST HEEFT VAN HET ZUIVERSTE WATER „Ideeën uit vrije bedrijf niet steeds bruikbaar voor overheidsdienst'1 Nederlandse week in Engels stadje Scarborough geopend „Uit" en „Thuis" wedstrijd verhinderd wegens inbeslagneming der pijlen Geestdriftig applaus voor de tien zingende Haarlemse bloemenmeisjes DRINKEN 9 NAAIMACHINES K.A .B. 'Voorzitter: „Eerst de lonen en dan de huren omhoog" Misplaatste grap met „De dokwerker" van Andrlessen Jaarvergacferi ng belastin ff person eel Klaar-overs Adoptie Expositie DINSDAG 16 JUNI 1959 (Door dr. L. D. Brongersmoi, wetenschappelijk leider) SIBTL Het enige opwindende, dat zich in de afgelopen week in de Sibilvallei af speelde, was een klein oorlogje tussen de kampongs Sagsaga en Lewengbon. Tot grote spijt van de strijders kwam het be stuur er achter en zo was de oorlog spoe dig beslecht. Een dergelijke oorlog is een vrij sportieve zaak in dit land. Er is geen sprake van een onverwachte overval, want dat is in de Sibilvallei geen gewoonte. Aanleiding tot de ocrlog was, dat er in de kampong Sagsaga een man overleed en daarvoor moest natuurlijk een oorzaak zijn Men kwam tot de overtuiging, dat zwarte kunst van de kampong Lewengbon het Sterven ten gevolge had gehad. Daar moest iets aan worden gedaan en Sagsaga haalde dus de kladituin van Lewengbon overhoop. Men nam juist de kladituin. om dat kladi gegeten wordt bij allerlei bijzon dere en sacrale gelegenheden. Lewengbon voel de zich onschuldig en was door dit vernielen van een tuin zwaar bele digd en dus moest liet uitgevochten worden. Volgens plaatselijk gebruik werd vooraf de duur van de oor log vastgelegd, in dit geval drie da gen. Gemeen schappelijk zorg den de beide par tijen ervoor dat eén redelijk slag veld werd schoon gekapt en toen kon de strijd be ginnen. Nu zijn de strijders niet tot de twee oorlog voerende kam pongs beperkt, maar men krijgt hulp van bevrien de dorpen. Zo was ook Kigonmediep uitgenodigd en langs die weg be reikten berichten over de strijd de bestuurspost Sibil (onze ethnoloog en linguist waren bij Kigonmediep in bivak). Met grote snelheid werd een patrouille uitge stuurd, bestaande uit administratief ambtenaar J. Sneep met daarbij de eer- sté luitenantder mariniers C. .8. Nico las, de marine-arts Tissing, de tolk Kota- non, en vier agenten. Nu was het weer; toen het nieuws óns bereikte, ongeschikt voor de oorlogvoering. Er was dus die dag geen gevecht, maar de mannen van Le wengbon waren wel keurig opgeschilderd, zoals men dat bij plechtige gelegenheden en bij feestelijkheden is: het gezicht rood geschilderd met een mengsel van varkens vet en rode aarde. Dat ér gevochten was, werd niet ontkend en er waren ook twee lichtgewonden. Om nu de strijd onmogelijk te maken werden alle pijlen (voor zover die niet al te goed verstopt waren) in be slag genomen. De bogen mocht men hou den, want dat zijn vrij kostbare zaken, die hier geïmporteerd worden en die zijn ook nodig voor de jacht. Zo keerde de pa trouille met een voorraad pijlen terug. De volgende dag kwam er weer bericht uit Kigonmediep, dat de zaak toch niet afgelo pen was. De mensen van Lewengbon wa ren verontwaardigd, dat hun pijlen waren verbeurd verklaard, terwijl z ij eigenlijk de beledigde partij waren. Zetten zij de strijd niet voort, dan waren zij voorgoed belachelijk. Een nieuwe patrouille onder leiding van de adjunct administratief ambtenaar G. Dasselaar ging er op uit om poolshoogte te nemen. Het bleek, dat men een nieuw slagveld had klaarge maakt, ditmaal was dit door Sagsage ge daan, waar men dus feitelijk een thuis wedstrijd speelde. Op het oude terrein wa ren de mannen van Lewengbon bezig zich moed in te dansen en bovendien wachtten zij nog op versterkingen. Koekding was al vertegenwoordigd, maar Betabib was er nog niet. Na enige praten was men wel bereid de patrouille naar het nieuwe oor- logsterrein te brengen. Daar was Sagsaga met aanhang zich op de strijd aan het voorbereiden. Het is met, dergelijke dingen altijd de vraag hoe de partijen op inmen ging zullen reageren. Een snel en door tastend optreden is het beste en zo storm den de heer Dasselaar met zijn fwee agen ten en de met pijl en boog gewapende tolk De defecte motor van de op de vlieg - strip Sibil gestrande Twin Pionier wordt gedemonteerdevenals de montage van de nieuwe motor een heel karwei in deze. primitieve omgeving. Kolanon het veld op. Volkomen beduusd lieten de Sagsaga mannen pijl en boog zakken en daarmee was de zaak gered. De heer Dasselaar had nu de tijd om de mensen toe te spreken en hun duidelijk te maken, dat het bestuur beslist bezwaar had tegen deze oorlogvoering. Een aantal mannen ging er vandoor, anderen verstop ten hun pijlen, maar uiteindelijk kon ook van deze partij nog een hele bundel pijlen in beslag worden genomen en nog wat pijlen werden door de politie uit het struik gewas bijeen gezocht. Ten slotte besloot men dan maar vrede te sluiten hetgeen met. het uitwisselen van de knokkelgroet gepaard ging. Enkele van de strijders had den zich beschermd door het dragen van Een man van Ariemkop ten zuid oosten van Sibil, met zijn merk waardige haardracht en hoofdtooi. Kotanon, de tolk en gids van de expeditie, afkomstig uit het Moejoegebied. groot en steeds meer worden kikkers en hagedissen ingeleverd. Ook werden al en kele slangen verzameld. Vogels zouden veel meer verzameld kunnen worden, in dien niet de opvoer ons parten had ge speeld. De prepareerbenodigdheden en een kistje met patronen staan nog in Tanah Merah. Zoogdieren zijn of schaars of de bevolking wil die niet afstaan, om dat het voor hen belangrijk voedsel is. Wij kregen alleen nog maar wat vleermui zen uit een grot. Vcor de ethnographische verzameling krijg ik zo nu en dan wel wat: armbanden van varkenstanden, vogelbot jes die als neusversiering dienen en ook als neusversiering in gebruik. Het valt niet mee om stenen bijlen te krijgen. Sedert de aanleg van het vliegveld gelden ijzeren bijlen hier als betaalmiddel en er is bijna niemand meer die er stenen bijlen op na houdt. Een mooie aanwinst is een klei- knots zoals de mannen die bij bijzondere gelegenheden aan het haar dragen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. M^utstr. 181, Tol. 14444 Het stroomgebied van de Ok Sibil, ingesloten tussen Tamal en Or ion- Gebergte. Voorts ziet men het basis kamp en de kampongs aangegeven, die reeds zo'n belangrijke rol in de door ons gepubliceerde verhalen van dr. Brongersma hebben gespeeld. „De katholieke arbeidersbeweging is van oordeel, dat een nieuwe huurbijslag op de huidige huurbijslag in een groot aan tal gevallen een onjuiste interne loonstruc- tuur ten gevolge zou hebben. Daarom pleit zij voor een verwerking van de eerste huurbijslag in de lonen, voordat een nieu we huurverhoging wordt doorgevoerd, bij welke verwerking in de lonen rekening dient te worden gehouden met de typische bedrijfstak-omstandigheden. Dit verklaarde de heer J Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., in een rede ter opening van de verbondsraadsvergade- ring in Utrecht. Sprekende over huurverhoging en in komstenverbetering zei de heer Middel huis, dat de K.A.B. op het standpunt staat, dat de werknemers allereerst recht heb ben op een deel van de opnieuw gestegen en nog stijgende welvaart. Volgens hem zou dit doel ernstig in gevaar komen, in dien op korte termijn een huurverhoging zou worden doorgevoerd, omdat dan van de thans aanwezige mogelijkheden op het economische vlak een te groot deel be stemd zou moeten worden voor de huur verhoging. Enig geduld met de nieuwe huurverhoging heeft volgens de K.A.B.- voorzitter tot gevolg, dat zeker voor een deel de compensatie hiervoor ten laste ge bracht kan worden van de nieuwe produk- tiviteitsruimte, die in 1960 ontstaat. De mogelijkheid tot. bedrijfstaksgewijze verbetering van lonen en arbeidsvoor waarden noemde de heer Middelhuis ook belangrijk vanuit een sociologisch oog punt, omdat hierin de mogelijkheid zit, de loonpolitiek weer wat dichter bij de men sen te brengen. Hij vestigde de aandacht op de veel gehoorde klacht dat er een te grote afstand zou bestaan tussen de leiding en de leden der vakorganisaties. De ver gaderingen worden doorgaans slecht be zocht. Teveel, aldus spreker, bestaat nog het gevoel dat er „ergens in Den Haag" voor hen en zonder hen wordt gehandeld en beslist. Al heeft de Phel het plaatsje Etten een enorme publiciteit bezorgd, het aantal be zoekers is beneden de verwachtingen ge bleven. Waarschijnlijk zal men net de kos ten kunnen dekken. Tegen het einde van de Phel-feesten hebben drie militairen het ontwerp voor ,.De dokwerker" van Mari Andriessen, dat in een van de Ettense tuintjes werd ten toongesteld en een waarde heeft van vijf entwintighonderd gulden, gestolen. De mi litairen waren licht onder invloed. Het beeld is opgespoord en de daders ver klaarden een grap te hebben willen uit halen. een uit rotan gevlochten kuras, waarschijnlijk een importartikel uit het Moe-, joegebiert^ten zuiden van de bergen. Hef. merkwaardigste is dat een dergelijke oorlog hier beslist als een soort pretje wordt beschouwd. Het feit, dat een van de strijders op een buitenge woon pijnlijke plek was ge raakt, werd met veel ge lach in Kigonmediep ver teld. Bij een vorige oorlog, enkele jaren geleden tussen Toelo en Kigonmediep deed zich de moeilijkheid voor dat Toelo over te weinig mannen beschikte en om nu daarbij te helpen ên toch onpartijdig te blijven verdeelde Betabib zijn mannen over. beide par tijen. Daarbij was alleen afgesproken, dat mannen uit Betabib niet. zouden schieten op dorpsgenoten, die bij de tegenpartij waren ingedeeld. De verzamelingen nemen nog steeds toe. De buit. aan insecten is reeds behoorlijk In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Bond van Belastingpersoneel in Nederland, heeft de voorzitter, de heer J. H. van der Meer, onder meer gezegd, dat men bij rijksdiensten wel eens wat al te graag ter schole gaat. bij hetgeen men in het vrije bedrijf opmerkt. Men meent dan, dat wat daar gedaan wordt om de kosten te drukken, ook voor de diensten "an de overheid ten voorbeeld kan die nen Erger is", aldus de voorzitter, „dat in overheidsdiensten opvattingen, ont leend aan het bedrijfsleven, worden inge ënt, die ten enenmale vreemd zijn aan het wezen van de ambtelijke taak". Deze taak onderscheidt zich volgens de heer Van der Meer wezenlijk van de werkzaamheden in het vrije bedrijf. „Dat komt al vooral hierin uit, dat de ambtenaar de mensen, waarmede hij in ambtelijk contact komt, niet onderscheidt naar financiële voordelen, die zij inbren gen. Voor een ambtenaar is dit onbete kenend. Hij dient de gemeenschap en hij vraagt zich in alles af in hoeverre met zijn handelingen de gemeenschap gediend is. Onmiskenbaar stelt dit. bijzondere eisen aan de mens. Hij moet of zekere eigen schappen van nature hebben, die hem ge schikt doen zijn voor het ambtenaarschap of hij moet zich leren omvormen tot een zekere ambtelijke instelling. Dat kweekt een bureaucratie in de goede zin van het woord", aldus de heer Van der Meer. In de ambtelijke dienst kan men volgens hem niet spreken van de verhouding werkge ver-werknemer. Men zoekt vergeefs in de ambtelijke dienst naar een werkgever en omdat deze niet te vinden is, dient men ook te waken voor het insluipen van ideeën uit die sfeer afkomstig, bij voor- I beeld van het begrip: prestatie. Een ge- j ringe prestatie is volgens de heer Van dei- Meer plichtsverzuim. Doet een ambte naar zijn plicht, stelt hij zich met al zijn vermogens in dienst van de gemeenschap, dan is de prestatie geen probleem meer. Een systeem van „merit-rating" is hier mede dan ook in strijd. De heer Van der Meer sprak hierna over de onrust in ambtelijke kring. Hij zei dat het de vakorganisaties na jaren van strijd gelukt was om 'n ambtenarenstand op een vrij behoorlijk maatschappelijk peil te brengen en te handhaven. De oorlog heeft deze arbeid onderbroken en dc ambtenaar als maatschappelijke groep naar een la gere- plaats in de gemeenschap teruggedron gen. De heer Van der Meer becijferde, dat het reële inkomen per hoofd van de be volking in de jaren van 1938 tot 1958 met 33Vs percent is gestegen. Aan de lagere en middelbare rijksambtenaren is evenwel niets van de toegekomen welvaart ten deel gevallen. Het vraagstuk van de verdeling van het nationaal inkomen is nog volop in discus sie. maar er wordt reeds toegegeven, dat er aan deze verdeling iets niet deugt. De heer Van der Meer deelde voorts mede, dat de bond voorstellen heeft inge diend, die betrekking hebben op de ver eenvoudiging van het rangenstelsel. Deze voorstellen zijn thans in studie bij de re geringsdelegatie. Ook van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt belangstelling aan de dag gelegd voor de gang van zaken in de belastingdienst. Te gen deze belangstelling, aldus de heer Van der Meer, kan men wantrouwend staan. „Als dit ministerie acht slaat op hetgeen bij de lagere organen geschiedt, dan kan het haar niet ontgaan, dat zich daar een personeelspolitiek heeft ontwikkeld, wel ke blijk geeft van een beter inzicht in de maatschappelijke verhoudingen. Als Bin nenlandse Zaken zich aan de daar gelden de richtlijnen voor promoties vasthoudt, dan behoeft haar inmenging niet gevreesd te worden. Maar volgt dit departement een andere gedragslijn, dan moet gecon stateerd worden, dat het degenen, die be last zijn met het coördineren van verhou dingen, toch sterk ontbreekt aan enig normbesef inzake gelijkheid van behande ling, aldus de heer Van der Meer. Van dit gebrek aan normbesef, zo zei hij, bleek al eens toen de salarissen van de hogere amb tenaren en hun pensioenaanspraken wer den behandeld, los echter van de sala rissen van de andere ambtenaren. Dit is door alle ambtenaren als zeer stuitend aangevoeld. Vandaar dan ook, dat er bij de ambtenaren over het algemeen weinig waardering voor het overleg is, aldus de voorzitter. Etherpiraat. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie t.e Nunspeet de clan- deslione zender „Columbia" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 18-jarige J. K. te Nunspeet. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De aantrekkelijke Engelse Noordzeebad plaats Scarborougth in Yorkshire, meer dan vijf uur sporen van Londen, is tijdelijk in een Nederlandse stad veranderd. Men beleeft er voor de tweede achtereenvolgen de maal een Nederlandse week. Overal wappert onze driekleur, niet alleen van hotels, maar ook van particuliere wo ningen. Hier en daar prijkt zelfs het ver sierde portret van Koningin Juliana, ach ter een raam of in een voortuintje. Tal rijke etalages zijn aan Nederland gewijd en onze artikelen zijn in de meeste zaken op opvallende manier uitgestald. Een on vervalst Amsterdams draaiorgel speelt zijn melodieën en een rijdende aan Nederland gewijde tentoonstelling trekt, door de stad. De Hao.rlemse bloemenmeisjes gestoken in hun flatterende haute couture verspreiden alom hun charme en in de straten flaneren onze Jantjes. Want de Nederlandse, re- nering heeft een oorlogsbodem naar Scar borough gezonden. Hel is Hr. Ms. Limburg, een onzer nieuwe onderzeeboot-jagers, welke in de baai ligt, omsloten door een halve cirkel van hoge kantige rotsen met bovenop de ruïnes van het grote middel eeuwse kasteel De omtrekken van het schip zijn des avonds geïllumineerd, hetgeen vooral in deze toch al romantische orpgevipg een bijzondere bekoring verspreidt. Neder landse cabaret-artisten treden op in hel plaatselijke theater en de kunstzinnige vuurpijl-groep uit Den Haag en omgeving geeft op aantrekkelijke en geestige wijze haar gedramatiseerde volksliedjes ten--bes te. Een programma dat bij de opening van de week al onmiddellijk insloeg. Ook dc tien zingende bloemenmeisjes ontlokten geestdriftig applaus. De Rotterdamse po litie, netjes links houdend, rijdt rond op glanzende motoren, „Het gaat soms wel een beètje moeilijk," erkende een inspec teur. „vooral op kruispunten. Maar het went gauw". Dit zijn de stuntrijders, die dagelijks hun kunnen demonstreren.. Tot degenen, die dit ook nog nooit gezien heb ben. behoort burgemeester van Walsum, naar hij ons lachend bekende. Hij was blij dat hij naar Scarborough was gekomen om hiervan getuige te kunnen zijn. Ook de bijzondere auto van de Rotter damse verkeerspolitie, waarmee rijvaar- digheidsproeven wórden afgenomen, wordt hier getoond, voor Engeland is dit iets geheel nieuws. Scarborough zal Ook kennis maken met onze klaar-overs. De uitrusting voor de Engelse jeugd, die dit zal demonstreren, kwam uit Rotterdam. Elke dag gaat ook een Nederlandse ballonvaarder de lucht in. Verder is er een tentoonstelling van Ne derlandse nalionale klederdrachten, tot standgekomen door de medewerking van het Nederlandse openluchtmuseum in Arnhem en een Nederlandse kunstexposi tie. De Nederlandse industrie heeft bezit genomen van een grote zaal, welke een Dutch market herbergt. Helaas hebben slechts enkele .firma's deze unieke gelegen heid aangegrepen om hun produkten te tonen in deze algemene sfeer van goede gezindheid jegens ons land. Maar zij die dit gedaan hebben, komen'uitstekend voor de dag. Maandagochtend heeft Rotterdams bur gemeester. mr. G. E van Walsum. die de overtocht met de boot naar Huil heeft ge maakt dinsdag zou hij terugkeren via de nieuwe luchtverbinding van Leeds naar Rotterdam dc Nederlandse weck tij dens een plechtigheid in het steil tegen de rotsen gelegen hoog oplopende stadspark officieel geopend. Ook vorig jaar deed hij dat, zodat hij hier reeds een goede beken de is. Mr. Van Walsum bood Scarborough ook een gift van Nederlandse vaste plan ten aan. namens de Aalsmeerse en Bos- koopsc kwekers. Deze kregen een ere plaats in het aardige stadsplantsoen en zij waren voor deze gelegenheid geflan keerd door een groot model van een Ne derlandse molen, die des avonds dc ver lichte wieken laat wentelen. De burgemeester van Scarborough, de heer John Kennedy, die in zijn rede hulde bracht aan Nederland in het algemeen en Rotterdam in het bijzonder, zeide dat het grote succes van de vorige Nederlandse week geleid heeft tot de organisatie van een nieuw programma, waarvan hij over tuigd was, dat het eveneens een succes beloofde te worden. Hij sprak de hoop uit, dat mede dank zij de passagierslijn tus sen Rotterdam en Huil steeds meer Ne derlanders hun vakantie in Scarborough en omgeving zullen doorbrengen. Zij zijn er, gezien al dit uitbundige sympathie-be toon aan ons land, bijzonder welkom. Een Nederlandse klompenmaker, die in deze Dutch week zijn plaats heeft gevonden, bood de burgemeester een van een klomp gemaakt, prachtig opgetuigd zeilschip aan. Het is onmogelijk om in Scarborough in _de komende dagen Nederland te ontlopen. 'Burgemeester Van Walsum vertelde on6 nog hoe dit allemaal begonnen is. Toen de Duitsers nog in Rotterdam waren, drong een levensteken van de gemeente Huil tot de Maasstad door, dat men besloten had Rotterdam aan het hart te drukken. Door deze adoptie ontwikkelde zich een innig contact'tussen de twee havensteden, het welk door het actieve Scarborough werd aangegrepen voor het houden van een Ne derlandse week als onderdeel van de zo- merattracties. Dit zal nu waarschijnlijk een jaarlijkse traditie worden. De Nederlandse autoriteiten, van rege ring tot Kamer van Koophandel voor hei Verenigd Koninkrijk, hebben alle mede werking verleend. Dit was. ook het geval met verscheidene van onze V.V.V.'s. Van daar dat een aantal vooraanstaande fi guren op het gebied van het Nederlandse toerisme naar Scarborough is gekomen oin verdere versterking van de heti-ekkin- gen 'te- bestuderen. Hieronder bevinden zich de heren A. J. M. Schutter, directeur van de Rotterdamse V.V.V., mr. Strijkers van de V.V.V.-Amsterdam, F. Plevte d'Ailly van de V.V.V.-combinatie Hol land, waarin rie V.V.V.'s van Amsterdam. Den Haag, Hilversum en Rotterdam sa menwerken, en de heer W. van Willige, di recteur van Haarlem's Bloei. Maandagavond heeft het gemeentebe stuur van Scarborough in het raadhuis een luisterrijk banket aangeboden aan de offi ciële Nederlandse gasten die aanwezig zijn ter gelegenheid van de Dutch festival week. Hierbij waren tevens aanwezig de burgemeesters van Leeds, York, Sheffield, New-Castle en Bradford en Hull. De hoof den van deze belangrijke omliggende in dustriële centra hadden ook de opening van de Dutch Trade Fair (Nederlandse handelsbeurs) bijgewoond. De burge meester van Scarborough, John Kennedy, verklaarde in zijn tafelrede dat zijn ge meente nauwere banden met Nederland wilde, dat niet alleen de naaste buurman op het vasteland is, maar waarmee Enge land bovendien in karakter en historie zoveel gemeen heeft. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, gaf uiting aan zijn dank baarheid voor de schitterende wijze, waar op deze Nederlandse feestweek is georga niseerd. Mevrouw Van Walsum bood de burgemeester van Scarborough Makkum's aardewerk aan. Het was niet alleen een geschenk van Rotterdam, zeide zij, maar namens heel Nederland, dat haar man en zij in werkelijkheid hier vertegenwoordig den. Na afloop woonden de genodigden de openingsvoorstelling bij'van het -Neder landse cabaret onder leiding van Jan-Ora- di. dat een daverend succes oogstte,., het was inderdaad een eerste klasse program ma. waarmee onze artiesten alle eer inleg den. - - Dr. H. Fridcricy, de culturele attaché van de Nederlandse ambassade, heeft in het museum van Scarborough een prachti ge tentoonstelling van zeventiende eeuivse Nederlandse en Vlaamse meesters -ge opend. Het is een unieke collectie - van nieer dan vijftig werken, welke zich vroe ger in Engels particulier bezit bevonden en (han.s worden beheerd door een speciaal fonds. De collectie is eerder geëxposeerd in Canada, Nieuw Zeeland, Australië 'en Zuid-Afrika. Tijdens een receptie in het raadhuis ge beurde. er iets ontroerends. Twee kleuters, een meisjestweeling, kwamen begeleid door een aarzelende moeder onverwacht de zaal binnen en gaven een ruikertje aan burgemeester Van Walsum en aan diens echtgenote. De meisjes waren Ann en 'Pa tricia Barker. Zij boden de bloemen 'aan als teken van dankbaarheid jegens "eén Nederlandse arts, die Ann spoedig na haar geboorte in het ziekenhuis van Leeds door middel van een operatie van kinderver lamming had genezen. Vooral mevrouw Van Walsum was door dit spontane gebaar buitengewoon getroffen omdat zij zelf po lio-patiënte is geweest. Bijzonder Phoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en P- f?" i. in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak van het bier zouden I kunnen aantasten. Daarom is Phoenix Bier bier zoals hier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13