Minister Cals krijgt twee staatssecretarissen Conferentie van Genève na vijf vergeefse weken mislukt HET WEER Dr. Lübke CDU-kandidaat voor BONTMANTELS Westduits presidentschap èeè MORRIS before you êuy! Verdagen of afbreken verwacht Drs. G. C. Stubenrouch en mr. Y. Scholten benoemd Drenkeling van de Malediven Britten willen Amerikanen overhalen ook bij falen naar de top te gaan Holland Festival 1959 begonnen Integere figuur Meer wind Presidentsverkiezingen in West-Berlijn Bondsdag zal morgen het laatste woord spreken Het woord is aan I. C. HAAN KAB, NVV en CNV vragen 5Vz loonsverhoging voor metaalarbeiders Tewaterlating van Tom In de krant van heden: Gerstenmaier en Krone bedankten voor de eer Op Bali zijn 171 mensen van honger omgekomen DINSDAG 16 JUNI 1959 44e JAARGANG NUMMER 186 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I m m mm 'S "B8 "ffi* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I f f 1 1 T fT g £amM li J g JjT J I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X \J XXX VA X Va^SL V_r^ X X*<IL X \wX XXX h-anco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren o080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING .IJmU'der Courant n0* P?288, Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 5. Met Lübke wordt de nieuwe bonds president een rooms-katholiek, waardoor zowel het staatshoofd als de regeringslei der (Adenauer) in dit land met een sterke Evangelische (protestantse) minderheid, van dezelfde confessionele richting zullen zijn. Minister Lübke is een integere figuur en op zijn gebied een internationaal bekend man. die in de bondsrepubliek zelf de oude tegenstelling boer-consument met zijn „groene plan" met succes heeft bestre den. Hij werd in 1894 in Westfalen geboren en studeerde geodesie en landbouwecono mie. Sedert 1923 was hij werkzaam in agra rische organisaties. Hij bracht de boeren bijeen in een grote boerenorganisatie. In 1931 werd hij voor het rooms-katholieke Zentrum lid van het Pruisische parle ment. In de nazi-periode werd hij ver volgd en zat hij verscheidene malen om zijn anti-nationaal-socialistische gezind heid gevangen. Na de oorlog was Lübke onder meer minister van Landbouw in Noordrijn-Westfalen, van 1949 lid van de Bondsdag. Hij is sedert 1953 bondsminis- ter van Voedselvoorziening, Landbouw en Boswezen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON NYLON REGENJASSEN Slechts de Britse woordvoerder be trachtte gisteravond nog enige matiging in zijn pessimisme en wees erop dat er nog steeds gepraat wordt. Selwyn Lloyd houdt blijkbaar als een terrier vast aan de al lerlaatste magere kansen om nog tot een akkoord te komen. Mochten die pogingen mislukken dan geven de Britten de moed nog niet op. Zij hebben gisteren laten door schemeren om, ook als de Geneefse con ferentie mocht falen, toch op een topcon ferentie te willen aansturen. Zij argumen teren dat zo'n mislukking juist de nood zaak van een topconferentie bewijst om dat men alleen met Kroes.jtsjev zelf tot za ken kan komen. Zij willen de Amerikanen, die in dit kapittel ten slotte de doorslag gevende stem hebben, proberen te bewe gen in dat geval een via normale diplo matieke kanalen (ambassadoriaal over leg of notawisseling) tot stand te brengen topconferentie te aanvaarden. Het verloop van de geheime zitting van gisteravond was niet hoopgevend. Tever geefs probeerden de westelijke ministers Gromyko tot redelijkheid te bewegen. De Russische minister, die ijskoud Russisch bleef spreken, handhaafde onbewogen zijn bewuste ultimatieve voorstel, dat het Wes- ten nog slechts een jaar de tijd geeft zijn troepen in West-Berlijn te stationeren, ter wijl een Alduitse commissie inmiddels de oplossing voor de kwestie van een vredes verdrag en een Duitse hereniging voorbe reidt. Als het Westen dat voorstel niet aanneemt, zal de Sovjet-Unie haar goed keuring voor het westelijk bezettingsrecht van West-Berlijn opzeggen. De westelijken hebben dan een ondankbare taak. Zo lang de Westduits-Amerikaanse eis voor een schriftelijke Russische garantie van de status quo in Berlijn tot aan de Duitse her eniging als westelijke voorwaarde (een eis die Gromyko's even onaanvaardbare voorstel uitlokte) op tafel blijft liggen, valt er met Gromyko niet te praten. Na die vruchteloze zitting begonnen de Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met later hier en daar wat regen. Matige af en toe krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Bonn) Donderdag zal de Bondsdag te Bonn over een resolutie stemmen, waarin West-Ber lijn wordt aanbevolen als de stad waar op 1 juli de verkiezingen voor het president schap zullen worden gehouden. Deze re solutie, zo zegt men in de Westduitse hoofd stad, zal zeker zonder meer worden aan vaard. Het ligt daarna in de bedoeling van Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier, die volgens de grondwet het recht heeft te be palen, waar de presidentsverkiezing wordt gehouden, officieel de 1.038 leden tellende Bondsvergadering, die de opvolger van Heuss moet aanwijzen, uit te nodigen naar Berlijn te gaan. Twee parlementscommissies hebben de Comtesse Diane: Niets is ontivapender dan te zeggen: ik heb ongelijk. ontwerp-resolutie na een zeer langdurig debat aanvaard. Men ging zelfs onderzoe ken hoe het er voorstond met de ministers conferentie te Genève. De laatste tijd is gebleken dat West-Berlijn in bepaalde wes telijke kringen, alsmede in de regering- Adenauer zelf op dit ogenblik ongeschikt werd geacht omdat een presidentsverkie zing daar weieens uitgelegd zou kunnen worden als een westelijke demonstratie tegen de Geneefse conferentie. Van wes telijke bezwaren is, mede na het bezoek aan Genève van de Westberlijnse burge meester Brandt, thans blijkbaar geen sprake meer. Mr. Y. Scholten Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 Laat tijdens uw vakantie uw MEUBILAIR OPKNAPPEN Prachtige collectie meubelstoffen Barteijorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 By Koninklijk Besluit van heden zyn benoemd tot staatssecretarissen van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen drs. G. C. Stubenrouch, wethouder van Onder wijs van Breda, en mr. Y. Scholten, advo caat en procureur te Amsterdam. De be noeming van drs. Stubenrouch gaat van daag in, die van mr. Scholten op 1 juli. De Koningin heeft reeds hedenmiddag in paleis Soestdiik de heer Stubenrouch be ëdigd. Het ligt in het voornemen van minister Cals mr. Scholten na diens ambtsaanvaar ding in het bijzonder te belasten met de behartiging van de zaken liggende op het terrein van de jeugdvorming en de volks ontwikkeling, de lichamelijke opvoeding en de sport, de kunsten, de oudheidkunde en natuurbescherming, alsmede de radio, televisie en pers. Mr. Scholten neemt der halve de taken van de onlangs afgetreden staatssecretai'is mr. Höppener over. De heer Stubenrouch zal meer in het bijzonder belast worden met de beharti ging van de zaken, welke liggen op het terrein van de afdelingen lager onderwijs, voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs, nijverheidsonderwijs, alsmede van het sociaal-pedagogisch onderwijs en het vor mingswerk voor de leerplichtvrije jeugd. Het salarisbeleid zal echter ook voor deze sectoren blijven berusten bij de mi nister, onder wiens leiding eveneens de verdere behandeling en uitvoering van de wet op het voortgezet onderwijs zal ge schieden. Drs. Stubenrouch werd op 8 februari 1918 in Nijmegen geboren. Hij studeerde daar aan de r.-k. universiteit en deed in 1946 zijn doctoraal examen klassieke taal en letteren. In dat zelfde jaar werd hij te Breda benoemd tot leraar aan het Onze Lieve Vrouwe Lyceum. Hij is tevens leraar aan de R.-K. School voor Maatschappelijk Werk. In 1952 werd hij in Breda fractie voorzitter van de K.V.P. Hij is voorzitter van de rijkskieskring Tilburg van de K.V.P. en lid van de partijraad. Sinds 1953 is hij wethouder van Onderwijs in Breda. Mr. Y. Scholten is voorzitter van de A.M.V.J. en secretaris van de Hervormde Jeugdraad te Amsterdam. Hij is een zoon van prof. dr. P. Scholten. Hij behoort niet tot een politieke partij, maar is de christe- lijk-historische beginselen toegedaan. Oe drenkeling, die men aan boord van het Franse s.s. „Ashtarak" opgepikt had in de Indische Oceaan en die men meebracht naar Rotterdam, blijkt een 17-jarige jongen te zijn, afkomstig van de Malediveneilanden. Hij heet Mohammed Abdul Jahai. Bij de vreem delingenpolitie was er niemand die hem kon verstaan, maar de heer F. Kriekenbeek van diergaarde Blij dorp de Malediven is als tolk opgetreden en nu kent men het avontuur van de drenkeling. Hij was met een vriend gaan vissen, ieder in een bootje. Toen er een storm op stak sloeg het bootje van de vriend om. Mohammed dobberde vijf dagen lang rond voordat hij opgemerkt werd. Dat was op 23 mei, 400 mijl van Colombo. De vreemdelingenpolitie zal proberen hem terug te sturen met een schip, dat aandoet. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 16 juni. De Geneefse conferentie is mislukt. Nadat de westelijke ministers gisteravond in een geheime zitting een vergeefse poging deden Gro myko alsnog over te halen opnieuw met constructieve onderhandelingen over een beperkt akkoord inzake Berlijn te beginnen, staat dat althans voor de Amerikanen, Fransen en Westduitsers als een paal boven water. Voor hen is het niet meer de vraag of men het overleg moet afbreken, maar resteert alleen de kwestie: „Hoe verdagen of beëindigen wij met goed fatsoen deze wanhopige conferentie". Het Westen zal zich vandaag over deze vraag beraden alvorens het morgen Gromyko weer op een geheime zitting ontmoet. De drie werknemersorganisaties in de metaalindustrie aangesloten bij het N.V.V., K.A.B. en het C.N.V. hebben de werkgevers een loonsverhoging van 5,5 percent gevraagd. Men is. zoals reeds ge meld, al langere tijd aan het onderhande len over een nieuwe C.A.O. aangezien de oude en reeds een maal verlengde C.A.O. op 1 juli a.s. afloopt. Over de secondaire arbeidsvoorwaarden zo vernemen wij is inmiddels al overeenstemming bereikt. Van werknemerszijde deelde men mede dat de produktiviteit in het metaalbedrijf vergeleken bij die in de gehele industrie naar de mening der vakorganisaties op het ogenblik een loonsverhoging van 5,5 percent mogelijk maakt. Men staat boven dien op het standpunt dat de huurcompen- satie reeds voor 1960 in de lonen verwerkt dient te worden, waardoor de totale loons verhoging op ongeveer 7.3 percent zou ko men. De werkgeversorganisaties, zo wordt van werknemerszijde meegedeeld, stellen een loonsverhoging van 3 percent voor, waarin de huurcompensatie, die met in gang van 1 april 1960 in de lonen zou moe ten worden verwerkt, dan vervat zou zijn. Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12923 De 64-jarige Westduitse minister van Voedselvoorziening. Landbouw en Bos wezen, Heinrich Lübke, doctor honoris causa, zal hoogstwaarschijnlijk op 1 juli gekozen worden tot opvolger van professor Heuss als president van de bondsrepu bliek. De 57 aanwezige leden van het kies college van de regeringspratij C.D.U.- C.S.U. hebben hiertoe gisteren besloten en Lübke aanvaardde kort daarna de hem aangeboden kandidatuur. Daarmee is een zeer rumoerige fase van het Westduitse politieke leven van de afgelopen zes maanden afgesloten: de C.D.U.-C.S.U. is er te elfder ure veertien dagen voor de presidentsverkiezingen in geslaagd een kandidaat aan te wijzen, die men, noch om zijn toekomstige positie, noch om de wijze waarop hij uit de bus is gekomen, kan benijden.... Vijf uur lang vergaderde het C.D.U. - C.S.U.-college in de ambtswoning van de bondskanselier, het Palais Schaumburg te Bonn, onder voorzitterschap van Ade nauer. De eerste garnituur van de rege ring en de regeringspartij had voor de kandidatuur bedankt. Eerst de minister van Economische Zaken en vice-kanselier Erhard en later Adenauer zelf. Gisteren weigerde ook de tweede garnituur: Ger stenmaier, voorzitter van de Bondsdag en Krone, de fractie-voorzitter van de C.D.U. in de Bondsdag. De 52-jarige tempera mentvolle Gerstenmaier omdat hij aspi raties heeft voor het kanselierschap in 1961; de 63-jarige Krone, die reeds in het begin van dit jaar een kandidatuur wei gerde, voelt zich het beste in zijn huidige functie als bemiddelaar in fractie en partij. Politiek gezien kwam daarna de derde garnituur aan de beurt. Voor de Frank- fortse hoogleraar en bondsdagafgevaar digde professor Böhm, een man van uit zonderlijk formaat wat afkomst, kennis en aanzien betreft, leverde het kiescollege geen meerderheid op. Pas daarna besloot men over minister Lübke te praten, die ten slotte met alle stemmen werd geko zen. Lübke, die zelf geen deel uitmaakt van het kiescollege, werd via een tuindeur in het Palais Schaumburg „gesmokkeld", terwijl journalisten, televisie- en radio-re porters de voordeur belegerden. De mi nister aanvaarde de kandidatuur toen hem duidelijk werd gemaakt dat en het kies college e n de gehele partij zich eensge zind achter hem schaarden. Lübke's positie is om de volgende re denen niet benijdenswaard: Dr. Heinrich Lübke 1. Hij kwam pas aan bod nadat in de C.D.U. een strijd om de kandidatuur was gevoerd, die e n het presidentschap en het kanselierschap zeker niet ten goede kwam. Hij is de derde man na Erhard en Adenauer, die officieel voor de kandida tuur is gevraagd. 2. Zijn verkiezing op 1 juli staat niet eens vast, omdat de Deutsche Partei, die de C.D.U.-C.S.U. in de bondsvergadering op 1 juli aan een meerderheid moet helpen, vanwege Lübke's landbouwbeleid hem ze ker niet welgezind is. De laatste dagen is van D.P.-zijde duidelijk gezegd, dat men een kandidatuur-Lübke niet zonder meer wilde steunen. 3. Met Lübke komt waarschijnlijk op de presidentiële zetel een representant van de Duitse boerenstand, die in het vóór- Hitleriaanse en het na-oorlogse West- Duitsland zeker niet pal heeft gestaan voor de democratie. Hij is niet als Heuss een typische vertegenwoordiger van het Duitse geestelijke leven, evenmin een ty pische representant van de Westduitse economische opbouw gelijk Erhard of van de Duitse politieke herrijzenis als Ade nauer. In de reeks Duitse presidenten se dert 1919 valt hij ietwat buiten de politieke werkelijkheid, zoals die wel gold voor Ebert (Ï919-'25), Hindenburg (1925-1934) en Heuss (1949-1959). Lübke zou de vierde Duitse president worden bij de gratie van de meerderheid van de C.D.U. en omdat de meest geprofileerde persoonlijkheden uit die partij voor het hoogste ambt in de staat niet in aanmerking wensen te ko men 4. Hij is politiek, en ook anderzins gezien niet van het formaat van zijn tegenkan didaten op 1 juli de sociaal-democratische professor Carlo Schmid en zelfs niet van de F.D.P.-er dr. Max Becker. Zelf zei Lübke gisteren: „Ik weet niet of ik wel geschikt ben voor een dergelijk hoog ambt". Nijlpaardbaby Tom is maandag voor het eerst te water gegaan in hel buitenbassin van Artis. Zijn m,oeder gaf er de beslissende stool toe, zonder dat zij overigens de fotograaf uit het oog verloor, die zo'n bijzondere be langstelling voor haar zoon aan de dag legde. pag- Mislukking in Genève 1 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Uit Stad en omgeving 5, 7 Agenda 7 Feuilleton 4 Radio en Televisie4 Economisch nieuws2 Beurs7 Weer en toeerrapport 1, 2 Sport 13 Bezoek aan de D.R.R3 Expeditie naar het Sterren gebergte 9 Kunst 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA's westelijke ministers zich te beraden over de vraag, of en hoe men de conferentie zou moeten verdagen of geheel afbreken. Die vraag is niet zo eenvoudig als zij lijkt, want ten eerste moet Gromyko aan een verdaging zijn goedkeuring hechten, ten tweede moet het Westen zich voor de we reldopinie verantwoorden, wanneer het zelf het initiatief neemt tot beëindiging van het overleg, en ten derde resteert de pijn lijke kwestie: Wat dan? Toch een topcon ferentie, zoals de Britten willen, of geen topconferentie, maar dan de kwade kans van onaangename gebeurtenissen in Ber lijn, die een latere topconferentie, maar dan op uiterst ongunstige voorwaarden voor het Westen, zouden kunnen afdwin gen? Men verwachtte dat het Westen van daag inderdaad tot verdaging of afbreking zou besluiten, ten hoogste nog in een of twee plenaire zittingen na het geheim overleg met Gromyko op woensdag, zou toestemmen, en inmiddels het testament van de conferentie zou redigeren, waarin kort maar krachtig zal worden aangetoond dat haar mislukking niet aan het Westen te wijten is. Dan zouden de ministers ver trekken, óf met het uitgesproken oog merk over enkele weken of maanden bij een te komen, óf met de simpele consta tering, dat zij hun standpunten niet tot el kaar hebben kunnen brengen. De Fransen beijverden zich inmiddels te verklaren, dat Herter voet bij stuk zal houden: geen resultaat in Genève, dan niet naar de top. Surprise? Een laatste surprise voor de conferentie zal toch nog uit Moskou kunnen komen en wel uit het slotcommuniqué over de be sprekingen, die Kroesjtsjev met de Oost- duitse leiders Grotewohl en Ulbricht had. Volgens Oostduitse bronnen in Genève zou dat communiqué nieuwe voorstellen be vatten. In welke zin? De Oostduitsers ga ven te verstaan dat zij beperking van be wapening en strijdkrachten in een Cen- traaleuropese zone zouden inhouden, mis schien zelfs de aankondiging, dat de Sov jet-Unie haar troepen in Oost-Duitsland zal terugtrekken. Die geruchten verdienen veel voorbehoud, maar duiden aan, dat Kroesjtsjev nog enkele verrassende pro- pagandatroeven op zak kan hebben. DJAKARTA (AFP) In de plaats Kloengkoeng, in Zuidoost-Bali, zijn 171 mensen gestorven tengevolge van een hongersnood, die bij 200 andere inwoners ondervoeding tengevolge heeft gehad. Dit is medegedeeld door Gusti Made Mudera, hoofd van plaatselijk bestuur, die een dringend beroep heeft gedaan voor hulp aan de slachtoffers. Zonder openingsplechtigheden is gister avond het Holland-Festival begonnen en bij dit begin kon men inderdaad van een manifestatie spreken, nu grote inspanning van de Wagnervereniging en de festival- directie ertoe heelt geleid, dat men ac kennismaking kon hernieuwen met Richard Wagners „Tristan und Isolde". De „handeling" zoals Wagner zelf het werk noemde werd maandagavond in het gebouw voor K. en W. in Den Haag ten tonele gebracht. Bijzondere luister werd aan deze festi val-opening verleend door de aanwezig heid van koningin Juliana. Zij was verge zeld door jkvr. C. E. B. Roëll, hofdame en mr. J. van der Hoeven, haar particulier secretaris. Wagners kleinzoon Wieland heeft de re gie van de uitvoeringen in Nederland op zich genomen. In verband met de bekrom penheid van de toneelruimte kon deze voorstelling echter niet inzichtgevend zijn voor de ontwikkeling in Bayreuth. Alleen reeds voor de belichting, welke de inge wikkelde decorvoorschriften van groot vader Wagner in hoofdzaak vervangt, heeft Wieland Wagner veertig man tot zijn beschikking. Ferdinand Leitner, leider van de opera in Stuttgart heeft als dirigent de taak van de ziek geworden Otto Klemper er over genomen. In de eerste pauze werd in de koninklijke foyer door de voorzitter van het Holland- Festival, mr. H. J. Reinink, dmecteur-ge- neraal van Kunsten en Buitenlandse Cul turele betrekkingen, aan de Koningin voorgesteld, dirigent Leitner, regisseur Wieland Wagner, de technisch directeur van het Festspielhaus in Bayreuth, Paul Eberhardt, de hoofdrolspelers en -speel sters Ramon Vinay, Martha Mödl, Ira Malaniuk, Josef Greindl en Gustav Neid- linger, benevens de Nederlandse zangers Jos Borelli, Ge Genemans en Wim Koop man. Voor de bespreking van onze muziek medewerker Jos de Klerk zie pagina 11. (Van onze correspondent in Bonn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1