Panda en de Goeden Resultaat Nat. Handelsbank ernstig door verlies in Indonesië aangetast HENSEN t •a Regenkans neemt toe Boeke en Huidekoper stelt 4 pet. voor uit dividendreserve §A§a Wereldnieuws HERENMODE 2 9.75 12.90 natuurlijk Emissie Nat. Grondbezit Emissie Duyvis geslaagd Ver. glasfabrieken Vrijhandel Douglas kondigt bouw van DC 9 aan Uitloting premielening Zuid-Holland 1957 Spaarcijfers van Ned. Spaarbankbond in mei Na 15 juli zware Franse franc in omloop C.N.V.-rapport op komst over de structuur der onderneming Bankdirecteuren in Italië achter de loketten Britse handelsbalans uiterst gunstig Sneeuw en reilen in de Alhenlnnden s e s-5 SC DINSDAG 16 JUNI 1959 DE FATALE POLITIEK van de Indonesische overheid tegen de Nederlandse belangen heeft uiteraard het bedrijf der Nationale Handelsbank n.v.. blijkens het verslag over 1958, in ernstige mate aangetast. De directie meent dat 7ij thans de omvang van de verliezen, voortspruitende uit de beëindiging der uitoefening van het bankbedrijf in Indonesië, kan overzien. Het is echter niet mogelijk een oordeel te vormen over de wijze waarop het bedrijf hierin zal worden tegemoet gekomen. Het handhaven van ruime voorzieningen ter zake blijft daarom raadzaam. Het wil de directie voorkomen dat er alle reden is om aan te nemen dat., indien uiteindelijk voor afschrijvingen een beroep zal moeten worden gedaan op de „bijzondere reserve rekening", dit slechts in zeer beperkte mate nodig zal zijn. Waar reeds sinds 1955 geen winsten uit het Indonesische bedrijf naar Nederland werden overgemaakt, heeft het verlies van dit arbeidsterrein vrijwel geen rechtstreeks effect op de resultaten. Het indirecte effect is echter wel aan zienlijk. De vr\j omvangrijke zaken tussen de Indonesische kantoren der bank en haar andere vestigingen in Azië en Nederland, zijn nu geheel opgehouden, hetgeen de winstmogelijkheden nadelig beïnvloedt. In het saldo over 1958 komen deze consequen ties van de ontwikkeling in Indonesië nog slechts zeer ten dele tot uitdrukking. Pas in de cijfers over 1960 zal de nadelige in vloed van Indonesië ten volle verwerkt zijn. In 1958 gaven de resultaten in alle landen waar de bank met eigen vesti gingen werkzaam was, een voordelig maar lager saldo te zien dan in het vorige jaar. Behalve in de recessie, vindt dit zijn oor zaak in de vermindering der zaken met Indonesië. Echter hebben de effectenzaken in Nederland een belangrijke stijging ver toond. Over de gang van zaken in 1959 is er voor dé directie geen aanleiding tot opti misme wat de rendabiliteit van het totale bedrijf betreft. De '-ostcnfactor zal slechts geleidelijk tot lagere cijfers kunnen wor den teruggebracht. Hororiëntering en aan passing van het bedrijf aan de veranderde omstandigheden vereisen tijd en zullen pas in een later stadium het verwachte resul taat kunnen onleveren. De inkomsten uit interest, commissie en agio. na aftrek van reserveringen, daalden van 26.6 tot 26.2 miljoen gulden. De kantooronkosten ver minderden van 24.1 tot 23.7 miljoen gulden. Na afschrijving ad 500.000 (onv.) resteert een winstsaldo van 2.057.738 2.118.153). Voorgesteld wordt een onveranderd divi- Advertentie OVERHEMDEN in POPLIN en NO-IRON Wij kunnen u een grote sortering moderne PULLOVERS, DASSEN en ANKLETS tonen Een geslaagde koop PAARLAARSTEEG 1 De n.v. Nationaal Grondbezit meldt, dat zij met ingang van 22 juni 1959 tot nadere aankondiging zal afgeven 4 percent obligaties 1959 tot een maximum van f 3.000.000.-, tegen een koers van 100 per cent. De aflossing zal geschieden door uitlo ting a pari. Jaarlijks, voor het eerst in 1961, zal van elke per 31 december van het voorafgaande jaar volledig geplaatste serie 25.000.- nominaal a pari worden af gelost en van elke per 31 december van het voorafgaande jaar gedeeltelijk ge plaatste serie 5 percent van het oorspron kelijk geplaatste nominale bedrag. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing a pari is eerst na 1 januari 1964 toegestaan. De opbrengst der lening zal in hoofdzaak dienen tot de financiering dei- verdere uitbreiding van het exploitatiebe drijf. Omtrent de gang van zaken bij het bedrijf meldt het prospectus dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden te zijner tijd over 1959 een dividend zal kun nen worden uitgekeerd, dat weinig of niet zal afwijken van dat over vorige jaren. Bij de emissie van f 1.960.000 gewone aandelen door de Koninklijke Fabrieken T. Duyvis Jz. n.v. te Koog aan de Zaan hebben alle houders van claims van hun claimrecht gebruik gemaakt, zo deelt emittent mede. Voor de inschrijving op de 4 3/4 percent obligatielening, groot 2 mil joen, bestond een zeer grote belangstelling, zodat de toewijzing slechts minimaal zal zijn. In de vergadering van commissarissen van de n.v. Vereenigde Glasfabrieken is besloten een voorstel te doen tot het uit keren van een dividend van elf percent over het boekjaar 1958 (v.j. tien percent), De in hef. najaar 1958 geëmitteerde aan delen ontvangen V* van dit dividend. dend van 6 percent. Het kapitaal bleef on gewijzigd 33 miljoen. Hoewel ook in Canada de recessie een tijdelijke achteruitgang in de economische ontwikkeling veroorzaakte, vertoonde het vijfde boekjaar van de dochterinstelling al- De directie van de Douglas Aireraft Company te Santa Monica hoeft op de in ternationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs meegedeeld, dat. zij aan de K.L.M. en aan alle andere luchtvaartmaatschap pijen, die met Douglas-toestellen vliegen, een nieuw viermotorig straalverkeorstoe- stel, de Douglas Commercial 9, heeft aan geboden. dat in 1963 op de produktielijn kan komen. Voor de DC 9 die evenals de DC 8 een kruissnelheid van bijna 909 km. zou kun nen ontwikkelen, zullen nieuwe motoren van Pratt and Whitney worden gebruikt. In de DC 8 'zijn vier motoren van deze fa briek geplaatst, die de civiele uitvoerin gen zijn van een militair produkt. Voor de DC 9 zal dat niet het geval zijn: zowel de machine als motoren zullen uitsluitend voor de burgerluchtvaart worden gefabri ceerd. De afmetingen van de DC 9 zijn niet zo groot als die van de DC 8. De ca paciteit bedraagt 87 plaatsen in de toeris tenklasse of 68 voor de eerste klasse. Douglas is tot het ontwerpen van deze machine gekomen omdat volgens de di rectie van de fabriek behoefte bestaat om. na de lange-afstandsvliegtuigen. ook toe stellen te construeren, die geschikt zijn om steden in het luchtnet op te nemen, die buiten de grote internationale routes liggen. Bij de uitloting der 2Va percent premie lening Zuid-Holland 1957 is serie 18041 no. 4 uitgeloot met 100.000. serie 8580 no. 3 met 10.000, serie 5506 no. 9 met 5000. serie 17337 no. 6 en serie 4068 no. 10 elk met 2500, serie 18041 no. 1. serie 5506 no. 1 en no. 4. serie 5363 no. 7 en serie 12790 no. 3 elk met f 1000. serie 358 no. 3, serie 13160 no. 3, serie 4530 no. 10. serie 10244 no. 7 en serie 13160 no. 1 elk met 500. De nummers der volgende series, voor zover niet uitgeloot met hogere bedragen, zijn elk uitgeloot met 125: serie 17337, 18041. 358. 18853. 4068. 5506, 5363, 13160. 12790, 8580. 4530 en 10244. De uitgelote obligaties zijn aflosbaar op 1 augustus 1959 daar, The Mercantile Bank of Canada, wederom grotere omzetten en een belang rijke stijging van haar balanstotaal. Het. bestuur verwacht dat. de aanloopperiode als afgesloten kan worden beschouwd en dat de bank thans in het stadium komt waarin matige dividendbetaling mogelijk wordt. Derhalve werd besloten het uitge geven en volgestorte kapitaal van deze Canadese deelneming te verhogen van 1,5 tot 3 miljoen Canadese dollars. De kapi taaluitgifte zal geheel door de Nationale Bank worden genomen. De tweede deel neming. de Internationale Beleggings- Trust n.v.. waarvan alle aandelen in het bezit zijn van de Nationale Bank, stelt voor over 1958 5 percent dividend uit te keren. Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond is in mei in gelegd 124.1 miljoen en terugbetaald 89.0 miljoen, zodat 35.1 miljoen werd gespaard. Tn april werd f 14.1 miljoen ge spaard en in mei 1958 20,4 miljoen. In de maanden januari/mei werd ingelegd 582,7 miljoen en terugbetaald 435,4 miljoen, een spaaroverschot dus van 147.3 miljoen. Over dezelfde periode van 1958 beliepen deze cijfers respectievelijk 494,5 miljoen. 444.3 miljoen en f 50,2 miljoen. (Van onze correspondent in Parijs) Met ingang van 15 juli aanstaande zullen Franse bankbiljetten in omloop worden gebracht, die in rode letters en cijfers hun waarde in nieuwe, zogeheten zware francs zullen vermelden. Het is niet de bedoeling dat het nieuwe biljetten zullen zijn. Men zal eenvoudig de thans geldige van een opdruk voorzien. Die van 500. 1000. 5000 en van 10.000 francs zullen dus daaren boven de vermelding van 5. 10, 50 of 100 „nouveaux francs" gaan dragen. Aanvankelijk heeft het ministerie van Financiën bezwaar gehad deze nieuwe francs vóór het reisseizoen in te voeren, omdat hot meende dat zulks de toeristen in verwarring zou kunnen brengen. Nu het echter technisch niet anders mogelijk was, zal men aan iedereen die Frans grondgebied betreedt een foldertje uitrei ken, waarin in zes talen is uiteengezet hoe de vork aan de steel zit. Ook 't Nederlands zal tot die zes talen behoren. Tegelijkertijd is bepaald dat iedereen, die prijzen aanduidt in nieuwe francs, dat tegelijkertijd moet doen in oude francs Pas op 1 januari 1960 zal het echter ver plicht zijn de prijsaanduiding in nieuwe francs alleen te geven. Bij die dubbele prijsaanduiding zal men zich strikt aan de pariteit moeten houden. Wie dus bijvoor beeld een artikel prijs met 50 nieuwe francs of 4950 oude francs zal worden ver volgd wegens onwettige prijsopdrijving. Nieuwe munten zullen voorlopig nog niet in omloop worden gebracht. Er moet daar voor namelijk eerst een voldoende hoe veelheid zijn aangemunt. zodat het moge lijk is de markt ermede te „overstromen". Deed men dit niet dan zou men de kans lopen dat de nieuwe munten worden op gepot en uit de circulatie verdwijnen. Naar officieel is bekend gemaakt op een vergadering van het Deense kabinet, waaraan door negen ministers werd deel genomen, is besloten dat de Deense mi nister van Buitenlandse Zaken, J. O. Krag, met Engeland besprekingen zal openen over de positie van de landbouwprodukten in de Vrijhandelszone van de „zeven ove rige landen". De besprekingen zullen yan 13 tot 29 juni .worden gehoudep, Hoewel de jaarstukken 1958 van de Koninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper n.v. te Groningen een aanzienlijke verbetering van de positie ten opzichte van 1957 aantonen, is het winstsaldo van 7.535 (v.j. een verlies- saldo van 1.089.598). niet zodanig dat een dividend kan worden voorgesteld. Gezien de sterk verbeterde en gunstige liquidi teitspositie wil de directie ten laste van de dividendreserve 4 percent dividend uit keren (v.j. nihil). De in 1958 doorgevoerde reorganisatie heeft haar uitwerking niet gemist. De exploitatiekosten werden be langrijk verlaagd. De omzet stond nog in het teken van de bestedingsbeperking. Vooral in de verkoop van kostbare landbouwmachines viel een belangrijke daling te constateren. De daling in de omzet, vergeleken bij 1957, was on geveer 13 percenl. Desondanks kon een vrij redelijk resultaat, worden behaald. Dit was ten dele te danken aan de politiek van beperking der voorraden. De afschrij ving op vooraden kon met 285.913 wor den verminderd. Ten laste van de winst en verliesrekening werd f 260.000 aan de algemene reserve toegevoegd. Op goederen werd, na afschrijving, een bruto winst ge maakt van 1.541.316 (v.j. f 786.630). De exploitatiekosten daalden van 1.313.139 tot 1.150.723. Vorig jaar werd op export zaken verloren f 284.185. dit jaar een winst van 15.529. De directie betreurt dat wederom een be roep op de algemene reserve moet worden gedaan ter dekking van een aanzienlijk verlies bij de n.v. Handelmaatschappij Sa- turnus. De jaarstukken van Saturnus slui ten met een verlies van 187.531. De goede verwachtingen van de gang van zaken bij de Machinefabriek en Metaalgieterij Bosch in Nijverdal werden bewaarheid. De fa briek kon het gehele jaar op maximale capaciteit werken. Het batig saldo van 5.463 werd aan de algemene reserve toe gevoegd. De omzet is in de eerste vier maanden van 1959 aanzienlijk gestegen. Een zeer groot deel van de voorraden vond reeds zijn weg naar de gebruikers. De directie is voor het lopende jaar optimistisch ge stemd. Voorgesteld wordt een statuten wijziging, die het boekjaar verlegt naar de periode van 1 november tot en met 31 ok tober; 1959 zal dan een periode van tien manden omvatten. De omzet bij Saturnus vertoont tot dusver in 1959 een daling. Het bedrijf van Bosch is voor vrijwel hel gehele jaar van opdrachten voorzien. De exportafdeling heeft goede verwachtingen. i De mnisler van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra. heeft maandag met enige hoofdambtenaren van zijn departement een bezoek gebracht aan de Amster- se Effectenbeurs. Vanaf de balustrade sloeg de minister de overigens tamme handel gade. Ter gelegenheid van het komende gou den jubileum van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de voorzitter, de heer M. Ruppert, een perconferentie gehouden waarin hij onder meer zei. dat de herzie ning van de structuur en de rechtsvorm van de onderneming het belangrijkste pro grammapunt van het C.N.V. is. Drie spe ciale commissies, een sociaal-ethische, een juridische en een economische, bestuderen op het ogenbl'k dit vraagstuk. Hun rap porten kunnen over ongeveer een half jaar worden verwacht. Het gaat erom. zo zei de heer Ruppert. dat aan de factor arbeid volledige verant woordelijkheid en medezeggenschap wordt gegeven. De huidige ondernemings structuur gaat naar zijn mening uit ven een volkomen verouderd maatschappij- recht. dat gebaseerd is op de situatie rond de eeuwwisseling, toen de scheiding tus sen kapitaal en leiding zich nog niet had voltrokken. De heer Ruppert verklaarde, dat de on derneming een vorm van samenwerking is geworden tussen arbeid en kapitaal, on der leiding van degenen die de onderne mingsfunctie vervullen. Juridisch bezien is de ondernemer echter alleen verant woording schuldig aan het kapitaal. Het C.N.V. staat op het standpunt, dat oen figuur nodig is, waaronder het personeel dezelfde bevoegdheden, plichten en rech ten krijgt ais' cie aandeelhouders. In het rapport van de drie C.N.V.-com- missies zal ook aandacht geschonken wor den aan de interne structuur van de on derneming en met name aan de partici patiegedachte op elk niveau eivan. De heer C. Bcstlap. secretaris van hel C.N.V.. zei. dat de gedachte, dat sociale vraagstukken ten principale tot. oplossing moeten worden gebracht door overleg en samenwerkinj in Nederland, dank zij hel opereren van confessionele niet-socialisti- sc-he vakbonden, meer gemeengoed is ge worden dan in de ons omringende landen. H;i verklaarde, dat er een directe relatie te constateren valt tussen het bestaan van de confessionele vakbonden en de oprich ting van de Stichting van de Arbeid in 1945. De heer Borstlap betoogde voorts, dat de gedachte van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie geboren is in de christe- lijk-sociale beweging. Het. hogere personeel van de Italiaanse banken is ingesprongen om de voornaam ste zaken lopende te houden daar het la gere personeel voor het verkrijgen van be tere arbeidsvoorwaarden in staking is ge gaan. Voor de loketten vormden zich lan ge rijen cliënten en de directeuren zelf en hun voornaamste medewerkers verwissel den hun bureaustoelen voor de krukjes ach ter de loketten. Hel bankpersoneel heeft een „pakketvoorstel" van de directies van de hand gewezen waardoor de onder handelingen in het slop geraakten. Het ho gere personeel, dat. een eigen organisatie heeft, besloot niet aan de staking deel te nemen. 56. „Help Help me er uit!", schreeuw de het standbeeld wanhopig. „Ja, ja.", suste de ontdekkingsreiziger. „We kennen nu uw verlangen en we zullen daaraan onmid dellijk voldoen. Kom Panda, help me eens een handje". Met zijn tweeën probeerden zij het. beeld op te lichten, maar dat viel nog niet mee, want het was aardig zwaar. „Toch is er iets vreemds met dat ding", hijgde Panda. „Die stem komt me zo be kend voor". Het standbeeld ging intussen voort om met luide kreten uiting te geven aan zijn ongeduld. „Ik kan me indenken, dat u graag verandering van omgeving wenst, mijnheer standbeeld", sprak de ont dekkingsreiziger begrijpend. „U verblijft hier natuurlijk reeds vele ecuwen" ..Vele eeuwen?", riep de stem verontwaardigd. „Lieve help, in die paar minuten dat ik er onder zat, kreeg ik het al benauwd!" En met deze woorden stapte Joris tevoorschijn uit de opening, die nu was vrijgekomen. „Joris", riep Panda, „waarom sta je hier op een pleintje vermomd als standbeeld?" Zonder een woord te spreken wees Joris in de opening en Panda ontwaarde eer 'icoe, donkere schacht, waarin een ladder hing. (Van onze correspondent in Londen) Engelands exportpositie is op hel. ogen blik gunstiger dan ooit. Volgens de in het afgelopen weekeinde gepubliceerde cijfers vertoont de Britse handelsbalans het kleinste nadelige saldo in honderd jaar. De invoer over de maand mei overtreft de uit voer met slechts het nietige bedrag van anderhalf miljoen pond sterling. In april was het ver-chil nog 38.9 mil joen. terwijl gedurende 1958 het maande lijkse gemiddelde waarmee de invoer de uitvoer te boven ging 36' miljoen pond sterling heeft bedragen. Gezien de andere inkomsten uit het buitenland, zoals de overzeese beleggingen, vertoont de beta lingsbalans in elk geval een belangrijk voordelig saldo. Vandaar dat thans alom juichtonen klinken over het internationale economische herstel en de thans bereikte Britse prijsstabiliteit. De verwachtingen voor de naaste toekomst blijven optimis tisch hoewel verwacht wordt dal het be drag van de invoer geleidelijk weer zal toenemen, naarmate de economische be drijvigheid stijgt. Maar men is het er over eens dat de huidige welvaart een rechtstreeks gevolg is van de tijdelijke bestedingsbeperking. Het feit dal de binnenlandse afzet gedu rende de periode van kredietbesnoeiing te rugliep. bleek voor vele firma's een aan sporing om nieuwe exportmogelijkheden te ontdekken. Hiervan plukt men thans de vruchten. (Vai? onze weerkundige medewerker) Wanneer hogedrukgebieden boven Schot land. de Noordzee of Scandinavië bij ons droog en vrij zonnig weer brengen, zoals vorige week en lijdens hei weekeinde, dan treffen wij in de omgeving van de Alpen landen en Noord-Italië dikwijls depressies aan, die daar veel regen en koud weer brengen. Zo hebben de meeste vakantiegangers in Oostenrijk. Tirol en Zwitserland (op enkele plaatselijke uitzonderingen na) een slechte en zeer natte tveek achter de rug. in die week viel er in Salzburg ruim 200. in Wenen 150 mm regen. De temperaturen kwamen overdag niet hoger dan 10 tot 16 C. Op de Zugspitze ligt ruim 2 meter sneeuw. Wanneer zich daar hogedruk gebieden bevinden met warm. zomerweer, zoals verleden jaar met in Italië enkele hittegolven, dan slaat het weer bij ons dikicijls onder invloed. van oceaan- depressies met koel en regenachtig weer. Nu is een positie van een hogedruk- Q,entrum bij Ierland of Schotland voor ons in de regel ook ongunstig, want dan is de wind overwegend noordwestelijk. Niet alleen heeft dit aanvoer van koele zee lucht tol gevolg, xvaardoor bijvoorbeeld zondag het kwik aan het strand niet hoger kwam dan 16 C. tegen 22 C. in het zuid oosten van ons land. Ook drijven er dan dikwijls wolkenvelden binnen. Een dergelijke situatie bestaat er thans met voor: midden juni te lage tempera turen. De depressies trekken daarbij van IJsland, naar Scandinavië en de Oostzee, zodat wij zo nu en dan alleen de passage van een storing front, krijgen met hier en daar een buitje. De kans op regen van enige betekenis blijft klein. Circusbrand. Door een brand in een over vol circus te Sapporo op het. Japanse eiland Hokkaido, waarbij onder de 1200 toeschouwers paniek uitbrak, zijn 37 personen gewond. Een aantal dieren waaronder vijf leeuwen en twee tijgers kwam in de vlammen om. Onderzoek. In West-Duitsland is 'n onder zoek begonnen naar de mogelijkheid van verwijdering van radioactieve besmet ting van regenwater dat door velen als drinkwater wordt gebruikt, aldus heeft de Westduit.se commissie voor radioac tiviteit meegedeeld. Volgens het rap port van deze commissie is de graad van radioactieve besmetting van lucht, grond, water en voedsel in 1958 in ver gelijking met de daaraanvoorafgegane twee jaar nauwelijks veranderd. Legerbericht. Volgens officiële cijfers heb ben de Franse strijdkrachten in Algerije in de week van 8 tot 14 juni 591 opstan delingen gedood of gevangen genomen. Aan Fransen sneuvelden 47 man. Mag niet. Mevrouw Jeanne de Coster uit Oostende heeft haar baby niet als Pao- la in de burgerlijke stand mogen in schrijven. De ambtenaar maakte er Paula van. Soortgelijke problemen de den zich voor toen prinses Aslrid van Zweden zich verloofde met kroonprins Leopold. De naam Astrid werd na veel vijven en zessen geaccepteerd onder druk van de publieke opinie. Watersnood. Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Hongkong is tot 45 gestegen. De regens die de over stromingen veroorzaken, namen maan dag in hevigheid af. Officieel worden er nog vijf mensen vermist. Vuurwerk. Een reusachtige meteoriet is zondagavond boven Durban (Zuid- Afrika) vergaan, juist tussen twee pas sagiersvliegtuigen in. De meteoriet spatte uiteen in 'n veelkleurige explosie. Er deden zich geen ongelukken voor. Aanslag. Een aantal Algerijnse extremis ten heeft maandag, vanuit een rijdende auto. de villa van mevrouw Sid Cara, de enige vrouwelijke minister in de Franse regering, met pistolen onder vuur genomen. De politie die het huis in Neuilly bewaakt waar de uit Alge rije afkomstige minister woont, beant woordde het vuur en verdreef de rebel len. Critiek. Het blad Zycie Warszawy heeft criliek geleverd op de Poolse r.-k. primaat kardinaal Wyszynski, die in een preek op Sacramentsdag protesteer de tegen de verwijdering van kruisen en wegkapelletjes door het. gemeentebe stuur van Warschau. Volgens het blad werden de kruisen en kapelletjes, met instemming van een pastoor, naar el ders overgebracht, met het oog op een wegverbreding. De kardinaal had in verband met dit gevai van godsdienst vervolging gesproken, aldus het blad. Brand. Een felle brand heeft, maandag een aanzienlijk deel van het stadje La nark in de Canadese provincie Ontario 55 kilometer ten zuiden van Ottawa in de as gelegd. In de winkelwijk zijn slechts vier zaken niet door de vlam men aangetast; 43 gezinnen waren dak loos, maar niemand werd ook maar ge wond. Vinding. Deskundigen van de Russische P.T.T. hebben een appaiaat gebouwd waarmee ruim tien keer zoveel gesprek ken over de bestaande telefoonleidingen kunnen worden gevoerd als totnogtoe, aldus Tass. Een transatlantische tele foonkabel, met deze apparatuur uitge rust. zou tegelijkertijd 360 gesprekken kunen verwerken in plaats van de huidige 36. Blind. De flits van een kernontploffing op grote hoogte kan iemand tot op een afstand van vijfhonderd kilometer blind maken, zo heeft de Amerikaanse Commissie voor kernenergie meege deeld. Voor deze proef gebruikte men konijnen. In de afgelopen zes maanden zijn in Britse militaire laboratoria meer dan drieduizend dieren gedood bij ex perimenten, die ten doel hebben midde len te vinden voor bescherming en ver dediging tegen het mogelijke gebruik van chemische wapens. Onder de proef dieren bevonden zich 32 katten. 42 hon den, 20 varkens en 31 schapen. Opstand. In de Middenamerikaanse Do minicaanse republiek van president Trujillo is een opstand uitgebroken, al dus hebben 2 rebellenleiders uit naam van het centrale comité van de bewe ging voor de bevrijding van de Domi nicaanse republiek in Caracas (Vene zuela) bekend gemaakt. Twee radio stations. de Stem van de revolutie en de Radio van de Dominicaanse rebellen steunei. de opstandelingen. Het KNMI deelt mede: In een groot ge bied rond IJsland zijn de barometers ver der gedaald, waardoor het hogedrukgebied op de oceaan in omvang is afgenomen en zich iets naar hel zuiden verplaatst heeft. Daardoor is de baan van de depressies zuidelijker geworden. Deze baan loopt nu langs Schotland in de richting van Zuid- Scandinavië. Verwacht wordt dat één van de storin gen. die bij IJsland ontstaan, morgen Zuid- Noorwegen bereikt, waardoor een hoeveel heid vochtiger lucht met matige tot krach tige wind tussen west en noordwest Europa binnenstroomt. Dit gaat in ons land met wal lichte regen of motregen gepaard, Woensdag 17 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 16.46 uur, onder 2.09 uur. Maanstanden 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in lJmuiden Dinsdag 16 juni Hoog water 11.17 en 23.50 uur. Laag water 6.31 en 19.15 uur. Woensdag 17 juni Hoog water 12.26 en uur. Laag water 7.42 en 20.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te lJmuiden. voornamelijk in de noordelijke provincies In de temperatuur komt niet veel verande ring. WFHRR 4PPOFTEN Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De B.lt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Mallorca Lissabon npti a;ui lil) Oil 5 SS buitenland. d tste 24 uur. E 5 B 2! half bew. nw 15 0 half bew. nnw 17 0 licht bew. nw 12 0 half bew wnw 15 0 licht bew. nw 20 0 zwaar bew. \v nw 20 0 licht bew. wnw 22 0 licht bew. wnw 23 0 half bew. wzw 14 5 regen wnw 18 0,6 onbewolkt n 17 0 onbewolkt wzw 15 3 zwaar bew. w 17 0,2 licht bew. wnw 22 0 licht, bew. wnw 17 0 licht bew. wnw 22 0 half bew. zzw 23 0 zwaar bew. nno 25 0 onbewolkt n 29 0 licht bew. 7.7. w 27 0 licht bew. nnw 23 0 zwaar bew. wnw 23 0 half bew. windst. 26 0 zwaar bew. nnw 23 0 half bew. nno 24 0 half bew. windst. 25 0 half bew. windst. 26 0 half bew. nw 24 0 licht bew. w 0 onbewolkt windst. 26 zwaar bew. windst. 26 0 onbewolkt no 23 0 licht bew. windst 27 0 licht bew. w 25 Q

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2