brrud jbr 't Is een feest om modinette ■KB""3!! te zij n! '1 4/ Junkermann op weg naar duidelijke zege in Ronde van Zwitserland Gaul bleef leider in laatste etappe van de Ronde van Luxemburg - UB m, 1 I a nv t Van den Borgh steeg naar negende plaats in algemeen klassement Geldermans op tiende plaats in alg. klassement I CONFECTIE INDUSTRIE NOORDWIJK 13 De droom van Iedere man en vader e/ectrisch scheren Treedt Avery Brundage spoedig af? De tweede rit om de Nederlandse titel „Rouge Terre" in Grote Prijs der Lage Landen Motocross in Zandvoort Moss testte nieuwe Vanwall Moulijn volledige prof bij Feijnenoord? Aanvangsuur SVWHFC vervroegd tot half drie Voor Thea Cornelia ligt weer zege in verschiet Sparta gaat voetballen in het buitenland Kopa terug naar Reims VHS in sterke afdeling ingedeeld Olmedo weigert prof contract van Kramer Waterpolo-uitslagen H. Schilpzand is noordelijkste bollenkweker Examens ervaren modinettes en leerling modinettes DINSDAG 16 JUNI 1959 VROUWEN EN MEISJES IN HAAR WERK (III) Ww/ u wat een modinette is? Ik niet. Die vriendelijke naam had ik. al meer gehoord maar gisteren ontdekte ik pas wat een mo dinette is - heter nog, wat ze doet. En u kunt me geloven of nietmaar 't is een feest om modinette te zijn! Maartje... fri» en vlot I Op mijn speurtocht naar een mo dinette kwam ik terecht bij een meisje dat bij mij in de laan woont. Maartje T., I 7 jaar. Een frisse, vlotte verschijning en altijd opvallend charmant gekleed. Ook nu weer had ze een aller liefst jurkje aan, zelf gemaakt! Van school - en toen „Ja," vertelt ze, „toen ik van school kwam, wist ik niet wat ik zou gaan doen. In de huishouding - dat leek me niets. En als ik aan een saaie fabriek dacht, kreeg ik gewoon de kriebels. Ik wilde wat anders. Iets waar je niet de hele dag ernstig moest zijn, waar je iets leerde dat lalor in mijn leven ook van pas kwam, waar je nog eens een pretje had en lekker wat verdiende als het kon." Mode-atelier ,,Ik heb toen gesolliciteerd bij het Mode Atelier Noordwijk, hier in Haarlem. Daar heb ik nooit spijt van gehad. Ik werd aangenomen en met nog een paar meisjes volgde ik de modinette cursus. Je verdient meteen al en voor ik het wist. had ik het diploma in mijn zak. Xou, en toen begon het werk." Dat is enig. Je ziet dan al de jurken weer die we zelf hebben gemaakt - en soms wordt er geapplaudisseerd voor een jurk die je zelf maakte." Maartjes ogen stralen bij de herinnering. „Weet u, in Augus tus krijgen we weer zo'n feest" Waarom jij niet? „Weet u," zegt Maartje, „soms begrijp ik het niet. Er zijn zoveel meisjes die klagen over hun werk of over hun salaris. Ik heb niets te klagen. Natuurlijk heb ik niet iedere morgen zin om op te staan, maar ik heb plezier in mijn werk. De sfeer is leuk, afwisselend werk, ik kan nu al mijn eigen jurken maken en ik verdien echt goed. Zo goed, dat ik het opschepperig vind om ie vertellen hoeveel. Daarom, alle meisjes die klagen of niet weten wat te gaan doen, die moeten ook modinette wor den, net als ik, bij Mode Atelier Noordwijk." Goede raad Ik vind Maartjes raad werkelijk uitstekend. Ik heb rondgekeken bij Mode Atelier Noordwijk - en ze heeft geen woord te veel ge zegd. 't Is leuk werk voor meis jes. Daarom, voor allen die ge- interesseerd zijn. volgt hier het juiste adres: Mode Atelier Noord wijk, Spaarne 72, Haarlem. Je kunt je iedere dag opgeven o 1 inlichtingen vragen - en neem ge rust je moeder mee, dat vinden ze daar echt niet „gek". Jos v. d. Woude Show van onze jurken „Wat ook zo leuk is. Van tijd tot tijd zijn er ook modeshows. Daar komen dan een heleboel genodigden en journa listen kijken naar onze nieuwe collectie die wordt getoond door échte mannequins. De Duitser Junkermann, die reeds in de Ronde van Italië van zich deed spreken, vooral in de bergetappen, schijnt op weg naar een overtuigende overwinning in de Ronde van Zwitserland. Iien grote stap dichter kwam hij maandag by zijn doel in de 208 km lange etappe van Siebnen naar Bellinzona, waarin hij zijn voorsprong in het algemeen klassement uitbouwde tot ruim negen minuten. Zijn naaste concur rent, de Zwitser Graf. staakte de strijd. Ook in het bergklassement maakte Junker mann zich van de eerste plaats meester. Van de Nederlanders onderscheidde zich in het bijzonder Martin van den Borgh, die steeds in de voorste gelederen streed en als elfde finishte met een achterstand van weliswaar een kwartier op de etappe- winnaar, de Italiaan Uliana, maar niette min in het algemeen klassement een grote sprong maakte, namelijk van de 21ste naar de negende plaats. Wielrennen Het parkoers was zwaar, maar door de drukkende hitte werden er bovendien nog hogere eisen aan de renners gesteld dan normaal. Van den Borgh liet zich hier door echter niet afschrikken en met de Italiaan Uliana ging hij al spoedig op de vlucht. En met succes.... In Brunnen. na 46 km, hadden zij een voorsprong van 2 min. 50 sec. op het peloton. Uliana had echter grotere plannen. Kort na Brunnen liet hij de Nederlander in de steek en ging er alleen van door door het bergland van Goeschenen. Zijn voorsprong op Van den Borgh groeide snel aan en toen hij de top van de Oberalp (2048 m) bereikte, bedroeg zijn voorsprong op hem 1.33, terwijl Baha- montes onze landgenoot reeds op 17 secon den was genaderd. Junkermann had op dal moment een "achterstand van 2.22 op Uliana. In de afdaling slaagde Uliana erin zijn voorsprong op Junkermann. die inmiddels Bahamontes had ingehaald, le consolideren. Van den Borgh daarentegen had het tem po niet kunnen volgen en was uit de voor hoede verdwenen. Op de flanken van de tweede col. de Lukmenier, zou Junkermann zijn slag slaan. Op de 1919 meter hoge pas bedroeg Junkermanns voorsprong op Uliana 2.14. op Bahamontes 4.18, op Defilippis 5.14. In een roekeloze afdaling slaagde de Italiaan erin bii Junkermann te komen en ondanks een gesloten spoorwegovergang op 4 km van de finish, waardoor zij een oponthoud hadden van ruim anderhalve minuut, kwa men zij met een grote voorsprong op het jagende peloton binnen. In de sprint lachte Uliana het laatst.... hem was de etappezege. De uitslag van de vierde etappe was: 1. Uliana (It.) 6 uur 22 min, 39 sec.; 2. Junkermann (Did.) z.t.3. Defilippis (Tt.) 6.27.35; 4. Tinazzi (Tt.) z.t.; 5. Anglade fFr.) 6.27.36; 6. Bahamontes (Sp.) z.t.; 7. Dotto Advertentie Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler scheert U zich met de Braun. Dank zij het ge patenteerde flinterdunne scheer- blad. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proef. J Éifi Type Combi met tondeuse In luxe plastic I «ulf. 59.75. Type Special In eartonnen doos f. 44.75. Nieuw type Standard In eartonnen doos f. 37.50 Imp. N.V. Hape, Amsterdam-C. Telefoon 63957 (4 lijnen). Gev. 1913. Olympische Spelen De Amerikaan Avcry Brundage schijnt van plan te zijn af te treden als president van het I.O.C. In een interview met UPI heeft hij verklaard dat hij misschien het voorzitterschap zal neerleggen, wan neer de rust om de omstreden kwestie van de verwijdering van Nationalistisch China uit het I.O.C. is weergekeerd. Vol gend jaar loopt de achtjarige ambtster mijn van Brundage af. Het I.O.C. wil dat hij blijft, heeft de kanselier, de Zwitser Otto Ma.ver, gezegd. „Enige persoonlijke kwesties eisen mijn aandacht", vertelde de 71-jarige zaken man uit Chicago, „bovendien heb ik soms het gevoel dat ik meer voor de Olympi sche beweging zou kunnen doen door als voorzitter af te treden en enige boeken over Olympische filosofie te schrijven". Hoewel Brundage dit niet op de man af toegaf, schijnt Brundage erg geraakt te zijn door aanvallen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en an deren, waarin hem verweten is dat hij de politiek in de sport heeft gehaald door de „Chinese affaire". „We zijn in brede kring verkeerd begre pen. We hadden alleen bezwaar tegen de naam van het Nationalistisch Chinees Olympisch Comité. Dat betekende alleen maar toepassing van het reglement en had niets met de politiek uitstaande. Nie mand kan beweren dat het comité op For mosa wezenlijk de Chinese sport vertegen woordigt. Het vertegenwoordigt de sport op het eiland Formosa. We willen alleen dat de nationalisten hun naam verande ren. Wanneer de nieuwe naam accepta bel is, kunnen zij in het I.O.C. terugke ren. In elk geval moet het woord China uit de naam". (Fr.) 6.27.50; 8. Fischerkeller (Did.) 6.34.15; 9. Gret (Zwits.) 6.34.22; 10. Moresi (Zwits.) 6.37.18; 11. Van den Borgh (Ned.) z.t.; 12. Nolten (Ned.) 6.38.46; 20. Van Breenen (Ned.) 6.44.57; 39. P. van Est (Ned.) 6.55.31; 41. Van Wetten (Ned.) 6.57.44. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Junkermann (Did.) 18.32.21; 2. Tinazzi (It.) 18.41.39; 3. Anglade (Fr.) 18.41.47; 4. Bahamontes (Sp.) en Defilippis (It.) elk 18.44.24; 6. Dotto 'Fr.) 18.46.10; 7. Gimmi (Zwits.) 18.54.45; 8. Fischerkeller (Did.) 18.58.44; 9. Van den Borgh (Ned.) 19.01.42; 10. Traxel (Zwits.) 19.02.10; 34. Van Breenen (Ned.) 19.22.26; 35. Van Wet ten 'Ned.) 19.23.08; 42. Nolten (Ned.) 19.36.51; 45. P. van Est (Ned.) 19.45.12. Met Van den Borgh rukten ook Nol t en en Van Breenen aanzienlijk op in de al gemene rangschikking, ai bevinden zij zich nog in de achterhoede, waarin ook Van Wetten kwam door zijn matige prestatie in de zware vierde etappe, die twee bergen telde: de Oberalp en de Lukmenier. Reeds ruim 120 profs en onafhankelijken hebben ingeschreven voor de tweede rit van het kampioenschap van Nederland op de weg, die zondag 21 juni in Groesbeek zal worden gehouden. Onder hen bevinden zich vrijwel alle prominente renners. Het parkoers voor deze wedstrijd is van 11 tot 10 km inge kort, in totaal moeten 22 ronden worden gereden. De vierde en laatste etappe van de Ronde van Luxemburg is in alle rust ver lopen. In „wandeltempo" trokken de 28 overgebleven renners gisteren over de heuvelachtige wegen van de Luxemburgse Ardennen naar de hoofdstad van het Groot-Hertogdom. Het werd de triomf tocht van Charly Gaul, die door de vaak rijen dik langs de weg staande toeschou wers luidruchtig werd gehuldigd. Even moest de winnaar van de „Giro" op zijn hoede zijn, toen na 30 km. bij de stijging naar Bourscheidt, Hoffmann er tussenuit ging. Zonder mededogen werd de Frans man in zijn kraag gepakt, maar hij had ermee bereikt, dat de bergprijs net aan de neus van onze landgenoot Piet Damcn voorbijging. Toen Hoffmann weer in het. peloton was teruggekeerd, zakte het tempo weer Paardesport Van de grote Franse stoeterij „Rouge Terre" van mevrouw Olry Roederer is de definitieve toezegging ontvangen, dat de crack „Jamin" aan de op zondag 28 juni te houden „Grote Prijs der Lage Landen" zal deelnemen. De hengst, die de leiding heeft in het puntenklassement in het Europees Kampioenschap, start in de Grote Prijs op de maximum afstand van 2660 meter. In dien zijn grote concurrent „Icare IV" aan de start komt, moet deze van dezelfde af stand vertrekken. Twintig meter vóór dit duo starten de Zweedse hengst Gibs Bulwark en de onder Nederlandse kleuren lopende Hairos II, die zondag op Mereveld nog een klinkende overwinning behaalde. Op 2620 meter starten Jannot III, Iva- court, Hippogriffe, Isidore F. Adept, Inio- pile en de Nederlandse paarden Peterhof, Quicksilver S en Roland. Niet minder dan 11 paarden staan op het minimum van 2600 meter, w.o. de Belgen Hop La, Jacky D, Jambart P en Mary Fris co, de Duitsers Illico III en Ulmar en ten slotte de aan Nederlandse eigenaren toe behorende Fan Fan. Forges, Quick Hollan- dit G, Tarantella en Typhoon. M otorsport Voor de vijfde keer gaat de motorclub Zandvoort een motocross organiseren. Ondanks alle tegenslagen in de vier voor afgaande jaren, tegenslagen voorname lijk betrekking hebbend op het weer. laat men 't. er niet bij zitten en houdt men op 21 juni een motocross in de duinen van 't Zandvoortse circuit. Ook dit jaar worden de kampioenschap pen voor Noordholland verreden en die tellen mede voor het Nederlands kam pioenschap motocross. Aan alle Neder landse renners is een uitnodiging gezon den. De wedstrijden beginnen om twee uur; de training is van elf tot een uur. Automobilisme Stirling Moss, de 29-jarige Britse top- coureur, heeft op het circuit van Silver- stone de nieuwe Vanwall formule 1-wa- gen getest. Direct al bleef Moss met een ronde van ruim 169 km/u beneden het ab solute baanrecord. De Brit bleek zeer enthousiast te zijn over de nieuwe Van wall. Op de vraag, die reeds zo vaak is gesteld, met welk merk hij de overige races voor het wereldkampioenschap der coureurs zal rijden, wilde Moss nog geen antwoord geven. Voetbal Feijenoord is terug van zijn tour naar Spanje en zonder dat nog een verzoek om transfer van Barcelona voor Moulijn is binnengekomen, wil voorzitter Kicboom, onder het motto van voorkomen is beter dan genezen, bij de KNVB proberen te be reiken dat Moulijn als professional in dienst mag treden. Tot nu toe kent Nederland maar enkele voetballers, die van hun sport een volledi ge broodwinning mogen maken, dat zijn spelers zoals Van der Hart, die destijds onder deze voorwaarden naar ons land zijn teruggekomen. Laten wij voorkomen, zegt Kieboom, dat opnieuw spelers, die over bijzondere talenten beschikken, het land verlaten en dus de semi-prof bepa lingen in Nederland verruimen. Het aanvangsuur van de promotiewed strijd SVW—HFC. dat aanvankelijk half zeven was, is vervroegd tot zondagmiddag half drie. Dit in verband met het feit dat de match tussen VFC en Baarn eveneens om half drie begint. Zoals men weet kunnen zondag de be slissingen vallen over de promotie naar de eerste klasse amateurs. HFC heeft aan een gelijkspel voldoende. VOETBAL. Door ook de tweede wed strijd voor de halve finales van het toer nooi om de Spaanse beker met 31 van FC Barcelona, de kampioensploeg van Spanje, te verliezen is Real Madrid, win naar van de Europese beker, uitgeschakeld. prompt en halverwege was de achterstand op het tijdschema gegroeid tot 20 minuten. Steeds bevond zich een ploeggenoot van Gaul aan de kop van het peloton en wan neer men een heuvel naderde verscheen Charly zelf in de voorste gelederen. Zo arriveerde het compacte peloton in het Luxemburgse stadion, waar de sprint ge makkelijk werd gewonnen door de Duitser Altweck. De Nederlander Harry Ehlen zorgde nog voor een persoonlijk succesje. Hij werd vierde. De Ronde van Luxemburg is dus gewon nen door Charly Gaul met een voorsprong van 2 min. 51 sec. op zijn landgenoot Bolzan. De uitslag van de laatste etappe was: 1. Altweck (Did) de 187 km in 6 uur 32 min. 12 sec.: 2. Cerami (België) z.t.; 3. Van Daele (België) z.t.; 4. Ehlen (Ned.) z.t.; 5. Pellegrini (It.) z.t.; 6. Ernzer (Lux.) z.t.; 7. De Craeye (België) z.t.; 8. Van Turnhout (België) z.t..; 9. Van Steen voorden (Ned.) z.t.; 10. Ge,'dermans (Ned.) z.t.; 13 Damen (Ned.) z.t..; 24. Van der Ven (Ned.) z.t. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Charly Gaul (L.) 21.13.13; 2. Bolzan (L.) 21.16.04; 3. Cerami (België) 21.18.41; 4. Schmitz (L.) 21.21.05; 5. Ommer (Did.) 21.21.19; 6. Damen (Ned.) 21.21.20; 7. Saint (Fr.) 21.23.51; 8. Friederich (Did.) 21.24.30; 9. Pellegrini (It.) 21.26.02; 10. Geldermans 21.26.35; 18. Ehlen (Ned.) 21.34.46; 19. Van der Ven (Ned.) z.t.; 25. Van Steenvoorden (Ned.) 21.50.53. De plaatsingen in het bergklassement waren: 1. Hoffmann (Fr.) 16 pnt.; 2. Da men (Ned.) 14 pnt.; 3. Bolzan (L.) 8 pnt.; 4. Gaudrillet (Fr.) 7 pnt.; 5. Metra (It.) 6 pnt.; 6. Cerami (België) 5 pnt.; 7. ex aequo: Gaul (Lux.), Saint (Fr.) en Debusman (Did.) allen 3 pnt. Het algemeen ploegenklassement luidde: 1. Luxemburg 63.55.19; 2. Duitsland 64.12.35: 3. Nederland 64.22.41. Koersen op Dutndigt Woensdag wordt opnieuw een volledig draf- en renprogramma afgewerkt op Duindigt. Hairos II, die afgelopen zondag op Mereveld een prachtige demonstratie gaf van zijn wereldklasse en wandelend in de fraaie km-tijd van 1.20.9 won, ver schijnt vermoedelijk opnieuw aan de start. Hoewel zijn taak iets moeilijker lijkt kan hij echter weer winnen zoals hij wil. Zijn stalgenoot Iniopile kan de tweede plaats bezetten voor Souveraine Maire en Sunny Williams. Thea Cornelia, die zulke uitnemende prestaties in Milaan leverde en met haar overwinning in de Gouden Zweep wederom haar grootse vorm bewees, kan haar acht ste zege in dit seizoen boeken in de ama teurdraverij. Het gevaar komt van de schimmel van Tira en de sterke Sjakie Scott, maar hoe goed deze paarden soms ook zijn, zij zullen het tegen deze crack niet kunnen opnemen. Hoewel Visull S nogal eens teleurstelt mag hem in de Quasi-prijs toch een eerste kans worden toegemeten, daar hij ten op zichte van Whirlwind, Vita Kinley en Vainqueur zeer gunstig staat. Slechts fou ten zouden zijn overwinning in de weg staan. Voor Hans ten Hagen ligt een zege in het verschiet met Windy Hanover, die zich met. 60 meter voorgift van Vliegende Hollander en Why Not wel tegen dit duo kan handhaven. Bij de 2-jarigen maken er weer velen hun debuut en dit maakt de koers zeer open. De verwachting is dat Y Sunshine Hollandia zal winnen van Yucatan Hano ver en Ylite Rose. In het bescheiden slot nummer vall de keus op Triton Erebus, die zich Tarzan Hanover en Umberto v. Oran je wel van het lijf kan houden. Drie uitstekend bezette rennen comple teren het programma. Vooral de handicap belooft zeer interessant te worden. Daar Wurftaube in België een uitstekende ren liep, mag hij hoger worden geschat dan Princess Aldis en Irish Doll. Outsider is Maelstrom. In de Derby liep First Trial een uitstekende koers en indien hij deze her haalt kan hij Golden Arrow en Frimousse achter zich laten. In de ren voor 2-jarigen zal, verrassingen daargelaten, Spoetnik de boventoon voeren. Advertentie Sparta, de kampioen van Nederland 1959. zal van 23 tot 30 juni ten tournee door Midden-Europa maken. Op 24 juni zal de Rotterdamse club in Zwitserland tegen FC Basel spelen en op 27 juni in Wenen tegen FC Austria. Raymond Kopa, een van de Franse top- voetballers, die reeds enige jaren uitkomt voor Real Madrid, keert terug naar zijn oude club. Stade de Reims. Tijdens zijn verblijf in Angers heeft, hij bekendge maakt, dat hij een contract voor vijf jaar met Stade de Reims heeft getekend, dat echter pas van kracht wordt bij het begin van het seizoen 1960/61. De in 1956 door Real Madrid gekochte voetballer Kopa heeft reeds vorig jaar met plannen rond gelopen om naar zijn oude club terug te keren. Tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal in Stockholm beloofde hij de directeur van Stade Reims, de heer Germain, geen be slissingen te zullen nemen alvorens met hem contact op te nemen. De 28-jarige Fransrtian heeft deze belofte gehouden. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede str&ak Eredoctoraat. Ter gelegenheid van het veertiende internationale gemeentencon gres, dat van 18 tot 23 juni in Berlijn wordt gehouden, zal aan prof. P. J. Oud een ere doctoraat van de philosopische faculteit van de vrije universiteit van Berlijn wor den uitgereikt. Schaken De promotiewedstrijden voor een plaats in de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zijn nu in alle groepen gespeeld. De resul taten hiervan zijn: Groep A: NOS (Gron.)—Sneek 6'2—3>/2; Apeldoorn—MOP (Enschede) 5>2—4'2; Sneek—Apeldoorn 3—7; MOP—NOS l'/2— 8V2. Apeldoorn en NOS promoveren. Groep B: Kijk Uit (IJm.)—ASC II (A:dam) 2—8; Bussum II—Kijk Uit 5—5; ASC II—Bussum II 6^2—3Yz. ASC II en Bussum II promoveren. Groep C: Daniël Noteboom (Noordwijk) —Delft II 5—5; Delft II—Rotterdam II 2'27'/2j Rotterdam IIDaniël Noteboom 8V21 '2Rotterdam II promoveert. Groep D: De Wolstad (Tilbuarg)Mid delburg 2—8; Maastricht—De Wolstad 6',23'/2. Middelburg en Maastricht pro moveren. Onmiddellijk na afloop van deze wed strijden heeft de wedstrijdleider van de KNSB de indeling bekend gemaakt voor het komende seizoen. De hoofdklasse zal bestaan uit de Amsterdamse clubs VAS, ASC, VVGA, twee Rotterdamse verenigin gen, Spangen en Rotterdam alsmede Phili- dor (Leeuwarden), Stauton (Groningen) en DD (Den Haag). Voor de clubs uit Haarlem en omgeving is slechts de eerste klasse B van belang. In deze afdeling is het eerste tiental van VHS ingedeeld. De Haarlemmers hebben een zeer sterke afdeling getroffen en zullen dan ook sterk moeten spelen om een pro motiekans te maken. De tegenstanders zullen zijn het gedegradeerde HCSV (Den Haag), het gepromoveerde reserveteam van DD (Den Haag) alsmede de schaakclubs Bussum, Dordrecht, VAS II (A'dam); LSG (Leiden) en de Residentie Schaakclub (Den Haag). Opmerkelijk is dat deze afdeling toch wel duidelijk sterker geformeerd is dan de A-afdeling. In deze afdeling zullen Hilver sum, Eindhoven en Utrecht stellig veel sterker zijn dan ASV (Arnhem), SMB (Nij megen), Esgoo (Enschede); Amersfoort en Eindhoven II. Vermoedelijk zal de rayon-indeling bij de wedstrijdleider van doorslaggevende betekenis zijn geweest. T ennis De Peruaanse tennisspeler Olmedo, die het heren-enkelspel won van de interna tionale kampioenschappen van Australië en een groot aandeel had in het verove ren van de Davis Cup door Amerika op Australië, heeft een aanbod van promotor Jack Kramer om t.oe te treden tot zijn „tenniscircus" afgewezen. Kramer, die dit vandaag bekend maakte, had hem met in gang van november een contract van 50 a 100.000 dollars aangeboden. De uitslagen van de voor de zomer- comptitie KNZB gespeelde wedstrijden waren dames derde klasse: SwiftVZV 14, heren tweede klasse A: Brandenburg HPC 3—5. Reserve derde klasse: Neptunus 3—DWT 3 0—2. Competitie Kring Haarlem KNZB: heren eerste klasse: NVA—DWT 4 5—2. Heren tweede klasse: NV A 2—DWR 3 1—4. De Nederlander H. Schilpzand heeft in het Zweedse Tingstorp. als bollenkweker de aandacht op zich gevestigd. Hij heeft zich hier, 250 kilometer ten zuidoosten van Stockholm, gevestigd met zijn in Duits land geboren vrouw. Hij gaat er prat op 's werelds noordelijkste bollenkweker van de koude grond te zijn. Duizenden hebben hier al zijn in bloei staande narcissen en tulpen bewonderd. „Natuurlijk zijn mijn velden klein in vergelijking met wat je in Nederland ziet, maar ik hoop uit le brei den", zegt. de heer Schilpzand. Momenteel is zijn bedrijf ongeveer een hectare. De heer Schilpzand is al enkele jaren in Zweden. Hij zegt dat zijn vader, die voor de oorlog een grote bollenexporteur was, hem had aangemoedigd tot wetenschappe lijke belangstelling voor plant- en dier kunde. Hij beweert dat hij in de oorlog zijn leven te danken had aan die lessen. Toen de hongerdood hem in een Duits concen tratiekamp bedreigde, hield hij het leven door van diverse planten de wortels te eten die hij als eetbaar kende. Rloememiaal. Geslaagd zijn voor het eindexs men tweede leerkring aan de Da Costa Kweek school te Blocmendaal de dames J. Deij, G. C. Ktpjn. F. N. Kaag. F. M. W. Luitjes. G. A. M. van Roon en C. C. Visser, allen te Haarlem: C. C- Verhoog, Velsen: Y. J. Baaij, Overveen: J. H. Giesberger, Heemstede; P. van Overbeeke, Aer- denhoul. Amsterdam. (Nutsseminarium voor pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam). Geslaagd voor het diploma kunstpedagogiekD. Fennema, Heemstede. Leiden Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde R. Zeven en T. A. Mansoer, beiden te Leiden en B. P. M. Schulte te Wassenaar. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: J. H. van Epen. Rotterdam: C. P. M. Neefjes, Noord wijk: I. J. W. Schonenberg. Katwijk. Semi-arts- examen: H. A. Davids. Den Haag: A. H. Wissel. Zoeterwoude. Artsexamen: F. C. Boersma. Vlaar- dingen; A. M. Leeman. Oegstgeest; H. der We duwen. Leiden: A. van der Wouden. Leidén. Ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: L. W. de Zoeten. Weesp. Utrecht. Kandidaatsexamen sociologie: mej. E. P. C. Bax, Heerlen: mej. T. E. J. Hardon, Amers foort: mej. M. W.' Zijlstra. Veenendaal; P. G. Hiensch. Veenendaal; W. A. M. Evers, Utrecht. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: mei. S. Grootkerk, Culemborg; H. P. Engel. Velp. Semi- artsexamen: H. M. Adhin, Utrecht: P. A. A Vee- ger, Utrecht. Artsexamen: J. Bettman, Enschede: J. van Sloten, Soest: B. A. de Planque. Gouda. Rotterdam. Doctoraalexamen economische we tenschappen: P. J. van Hasselt, Rotterdam. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde Ila- mej. A. E. Bull, Sappemeer: H. H. Hospeers. Ha- ren (Gr.); J. F. Grocneveld. Groningen: P P. Karthaus, Vught: A. A. Annyas, Rotterdam: J. Leeser, Arnhem; J. Wiberg en C. R. Nvberg, beiden uit Oslo. Notarieel staatsexamen 3e ge deelte: J. Groen, Zuidbroek. heeft plaats voor een goed vak - een goed loon gezellige omgeving Spaarne 72 Haarlem tel. 15210

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3