Oostduitse stoomwalspropaganda maakt redelijk gesprek lastig GOLDEN FICTION STAKING IN FRANKRIJK GAAT NIET DOOR SED -ers doen zich voor als inquisiteurs van enig echte onvervalste marxisme Hit i)f bprlpbpn Mjh BEZOEK AAN DE DDR Van dag tot dag W el vaartsprobleem <~Praatótoel Vakbondleiders krijgen leden niet mee 3 (3 en slot) Neergeschoten bommen werper in dt Sovjet-Unie gevonden Kort nieuws Landhervorming op Cuba: 5 ministers afgetreden Aanhoudende vlucht van artsen en technici uit Oost-Duitsland Op de 1 r'm Onder ons gezegd - toch maar liever Uitzonderingen Koirng Boude wijn op staats bezoek in Luxemburg Watersnood in de Alpen: zes mensen omgekomen 200 Jaar den Groote vKf£ fte} zie" DINSDAG 16 JUNI 1959 schurken beschouwt. Maar dat is een sub jectieve beoordeling. Objectief gezien is die toestand gelijk aan de situatie in West- Berlijn". Zonder hen in die redenering tot het eind te volgen, kan men moeilijk ontken nen dat dit al een redelijker benadering is van het probleem. Maar veel kans om ervoor te zwichten krijgt men niet. want dan rijden de stoomwalschauffeurs van de officiële Oost- duitse propaganda u al weer met honende dikke woorden tegemoet. Zij achten het zelfs in veronderstellende zin onmogelijk dat de Sovjet-Unie zich ooit aan oneer lijke propaganda, laat staan aan geniepige subversiviteit schuldig maakt. Men wordt al gauw een beetje moe van dit gepraat. Als men het in Oost-Berlijn hoort kijkt men niet zonder verlangen door de Branden burger Tor naar het Westen. Verneemt men het te Stalinstadt dan bedenkt men met een zucht, dat slechts vijf kilometer verder op de grens ligt, waarachter de Polen doen de zijn met een poging het communisme te vermenselijken. En die, als zij daarin sla gen, misschien een vruchtbaar raakvlak voor de vreedzame coëxistentie kunnen scheppen. En dan betreurt men het een beetje, dat het Westen niet aan Polen grenst, maar er door de Duitse Democra tische Republiek van wordt gescheiden. LONDEN (Reuter) In liet gebied van Moermansk boven de poolcirkel is het wrak van een bommenwerper van de Rus sische luchtmacht gevonden, dat blijkens kogelgaten in de stuurcabine aan een luchtgevecht heeft deelgenomen, aldus meldt radio-Moskou. Drie vliegers werden dood aangetroffen. De zendei-, die niets meedeelt over de datum van het gebeur de, zegt dat de munitie van het toestel op was. Delen van de stuurcabine zaten vol gaten. Het militaire commando van Moer mansk stelt een onderzoek in. Woordvoerders van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken en van de Luchtmacht zeiden dat er geen be richten zijn ontvangen dat een Amerikaans toestel bij een incident betrokken is ge weest. Dachau-gedenkteken. Het internatio nale Dachau-comité zal een internationale beeldhouwerswedstrijd voor het ontwerpen van een Dachau-gedenkteken uitschrijven. De sluitingstermijn is 31 augustus van dit jaar. Waar men tegenwoordig met Russische functionarissen, zij het dan geen vlotte, dan toch in ieder geval zakelijke gesprek ken kan voeren, waar men met allerlei Polen zonder moeite tot verhelderend con tact op het menselijke plan komt, daar gooien de Duitse communisten de bezoeker kilo's onverdunde indoctrinatie naar het hoofd. Waar de Russen de catechismus van het communisme al een beetje plicht matig naprevelen en de Polen reeds aan de reformatie van het nieuwe geloof bezig zijn, daar lyken de Oostduitse partijgan gers zich haast te beschouwen als de in quisiteurs van het enige, echte, onvervalste marxisme-leninisme. De zware pas waar mee de leiders en de journalisten van de Sozialistische Einhcitspartei Deutschland De D.D.R. onderstreept haar vrede lievende bedoelingen' door een ten toonstelling over het Westduitse mi litarisme onder de titel „De vijand van de gehele wereld". Hier ziet men enige bezoekers: leden van de Oost duitse volksarmee, die op 1 mei in Duitse paradepas over de Stalinallee mar rh eerden. de westclyke bezoeker tegemoet treden, de venijnige toon waarop zy hun gal uitspu wen tegen Amerikanen en Westduitsers, de onsubtielc achterdocht, die zij te pas en te onpas laten blijken, maakt het niet ge makkelijk en ook niet altyd aangenaam met hen over politieke kwesties van ge dachten te wisselen. Hun neiging om alleen zichzelf werkelijk als brave, bewuste, antifascisten te be schouwen, wordt soms zo onverdraaglijk, dat ik de neiging niet kan weerstaan hun te vertellen dat mijn eigen onprettige er varingen in nazi-Duitsland niet uitsluitend van de kant van de SS of de Wehrmacht, maar ook van de burgerbevolking en niet in de laatste plaats van de Duitse commu nisten kwamen, die in de concentratie kampen als kapo's of barak- en kamer oudsten optraden. Wat maakt die Duitse communisten zo moeilijk in de omgang? Tonen zij zich zo uitsloverig omdat zij, alle socialistische so lidariteit ten spijt, nog steeds van Polen, Russen en Tsjechen moeten ondervinden dat die nog door oorlogsherinneringen worden gestoken? Bezit de Duitser vrees dat anderen, achter hun rug, tegen elkaar knipogen? Een S.E.D.-er beet mij toe: „Wij willen niet uitgelachen worden". Zijn woorden riepen mij een regel uit Hitler's Englandlied in de gedachten: „Unsere Fahne wehet von dem Maste un verkundet unseres Reiches Macht. Und wir werden es nicht langer dulden, dass der Englisch- man darüber lacht". Men treft bij de Duitse communisten hoogst zelden iets van de loyaliteit, de vreugde of de warmte, die het ideaal van een nieuwe rechtvaardiger wereld toch zou moeten oproepen. Het is veeleer drei ging. naijver, maatschappelijk revanchis- me dat hun lijkt te bezielen. HAVANA (UPI) Na een langdurige vergadering van de Cubaanse ministerraad heeft premier Fidel Castro het ontslag be kendgemaakt van vijf zijner ministers, on der wie de minister van Landbouw. Castro heeft op een persconferentie mee gedeeld dat dergelijke wijzigingen gewoon zijn bij een revolutionaire regering. Hij sprak woorden van lof voor de vijf minis ters die uit de regering getreden zijn uit protest tegen de agrarische hervormings wet van Castro. Zoals te verwachten viel heeft de rege ringsverklaring van het nieuwe kabinet vooral in de vakbonden tot een levendige reactie geleid, waarbij twee voorname factoren van binnenlandse stabilisatie, lo nen en huren, onderwerp van discussie en actie vormen. In het licht van de algemene economische toestand des lands was deze consequentie onvermijdelijk te achten, vooral ook omdat de ontwikkeling van de Nederlandse welvaart eigenlijk de stoot tot de kabinetscrisis heeft gegeven. De vrijere loonpolitiek, die als program mapunt van de nieuwe regering een voor name plaats in haar sociaal-economisch beleid inneemt, vormt nagenoeg geen twistpunt. De manier waarop deze grotere vrijheid zal kunnen worden verwezenlijkt en de wijze waarop de gevolgen ervan moeten worden opgevangen, zijn het on derwerp van diepgaand overleg in alle or ganen die ermee te maken hebben. Dat een huurverhoging onvermijdelijk is, maakt ook geen punt van tegenstelling uit. De compensatieregeling en de verwerking daarvan in de loonvorming echter zal, vooral met het oog op de eis tot grotere vrijheid in het loonstelsel, niet gemakke lijk tot een algemeen bevredigende oplos sing kunnen worden gebracht. De verzwak king van het dirigisme verhindert een een voudige „loonronde" en dat is trouwens ook door de vakbonden erkend, aangezien zij onder bepaalde voorwaarden vrede hebben met de bedrijfstaks- en onderne mingsgewijze aanpassing der lonen. Opmerkelijk is, dat tot dusver geen der vakbonden zich bezorgd gemaakt heeft over de gevolgen van een eventuele huur- en loonsverhoging voor de niet-loontrek- kenden. Misschien is het hun taak niet, zich daarover zorgen te maken, doch naast hun verantwoordelijkheid voor het wel zijn hunner leden dragen zij toch ook een algemene verantwoordelijkheid voor het sociale welzijn des volks. De regering heeft in haar debuutnota gezinspeeld op maat regelen ten behoeve van de groepen, die niet van loonsverhogingen profiteren of die in een of andere vorm via sociale regelin gen „gesubsidieerd" worden. Een even tuele loonsverhoging, gevolgd door verho ging der huren, zal voor deze groepen lei den tot duurdere levensomstandigheden in 't kwardraat. Niet alleen zullen hun uit gaven stijgen zonder compensatie, doch ook zal het leven voor hen duurder wor den door stijging der koopkracht van de loontrekkers en der bedrijfsonkosten. Het valt te hopen dat de regering dit .punt nauwlettend in het oog zal houden bij de aandrang, die op haar ten behoeve Van de laagstbetaalde loontrekkers (te recht) wordt uitgeoefend. Het nieuwe ka binet is van een structuur die de bevredi ging der vakbonden iets moeilijker maakt, doch dat moge het niet verhinderen de „vrijheid van gebrek" ook voor andere bevolkingsgroepen na te streven. (Van onze correspondent in Bonn) De chef-arts van de Oostberlijnse vrou wenkliniek, professor Gerhard Winter is uit Oost-Duitsland naar het Westen ge vlucht. Prof. Winter is een der vooraan staande geneeskundige specialisten van de Oostberlijnse Humboldt universiteit en geniet internationale vermaardheid. Het is opvallend, dat juist in de eerste weken van deze maand zovele artsen en technici uit Oost-Duitsland zijn gevlucht, onder wie ingenieurs van staatsontwikke- lingsbureaus, chef-constructeurs van me taalbedrijven en bedrijfsleiders van staatsfabrieken. Men spreekt in de bonds republiek van de vlucht van de Oostduitse technische intelligentsia. Sedert het begin van dit jaar tot en met mei zijn reeds 730 ingenieurs en andere leidende technici naar het Westen gevlucht. In dezelfde pe riode vluchtten 410 artsen. De maand april vooral geeft een hoog vluchtelingen- cijfer aan: 215 ingenieurs en 118 artsen. De gevolgen van deze aanhoudende vlucht van vooraanstaande en voor elk land onontbeerlijke technici en artsen moeten voor Oost-Duitsland mettertijd catastrofaal worden. Technisch dwingt dit het Oostduitse regime onder meer tot een vérgaande automatisering. Maar art sen, die veelal vluchten omdat men hun kinderen verhindert een academische op leiding te volgen, kunnen alleen vervangen worden door artsen uit Roemenië en an dere communistische landen, zoals de laatste tijd geregeld is geschied. Een close-up van het „Pressefest"dat tentoonstelling, kermis en massale hersenspoeling tegelijk is gelooid met een schertshoedje luistert de man rechts op de voorgrond naar een con cert door militaire orkesten uil de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsm^, Automatisch Heb gevolg gegeven aan de vererende uitnodiging van Phil Vandenhi 11, oud schoolkameraad, om zijn fabriek te komen bezichtigen. Geheel op Amerikaanse leest geschoeid, schreef Phil. Phil heeft studie reis naar USA gemaakt en heette vroeger Flip van den Heuvel. Phil Vandenhill maakt nu plastic drink bekers volgens Amerikaans procédé. Alles automatisch. Zijn fabriek staat als een vierkante doos van beton en glas midden in een liefelijk landschap. Phil rijdt er dagelijks heen van het Gooi uit in een vliegtuig zonder vleugels. Alles Ameri kaans. En die drinkbekers rollen uit zijn betonnen doos als kogels uit een mitrail leur. Alle kleuren van de regenboog heb ben ze, en ze zijn zeer in trek. Hij heeft weinig personeel een man die 's mor gens de deur opensluit, een man die het automatische brein aanzet en een man die de ineengeschoven drinkbekers op de lo pende band peinzend nakijkt. Verder gaat alles automatisch. Alles ratelt en brult en davert en stoomt, maar men ziet niemand. De facturen komen op eigen initiatief uit een ratelende machinerie en stoppen zich zelf in enveloppen. De kartotheek verzorgt zichzelf en gooit zichzelf weg als de tijd van bewaren verstreken is. De man aan het automatisch brein blaast nu en dan een stofje van de glimmende metalen toestellen. Phil heeft er dus toch wel een menselijk element in willen houden, want het zou eenvoudig geweest zijn daarvoor een stofzuiger aan te koppelen. Phil liet mij automatisch binnen, goot mij wat koffie, die uit zijn schrijftafel kwam spuiten in de keel, en zette mij op de roltrap naar het automatisch centrum. „Wat is dit?" zei ik, toen ik een uitnodi gend metalen knopje aan het brein zag. „Dat is het allesbeheersende centrale- vormgeving-produktie-schema-eind-manu- facturing-system-knopje," zei Phil. „Jam mer dat je er niet af hebt kunnen blijven. We zullen maar zeggen dat je het niet met opzet hebt gedaan. Op school was je ook al zo'n impulsieveling." We gingen bleekjes naar de eindband. De drinkbekers waren bodemloos, het oor zat aan de binnenkant en ze hadden de af meting van een emmer. „Moeilijke zaak," zei ik beschaamd. „Kan ik iets doen?" „Nee", zei Phil, „maar vóór je heengaat moet je toch zien hoe alles in alle om standigheden klopt als een bus." We gingen naar de automatische admi nistratie. Alle machines werkten volop. Doch uit alle openingen sprongen nette rode kaartjes omhoog, waarop stond: „Failliet." „Dag Phil," zei ik. „Dag jong," zei hij automatisch. R. Agteran Advertentie OOST-BERLIJN, juni De kleur van de spandoeken in de Duitse Demo cratische Republiek is die van de spandoeken in de Sovjet-Unie en Polen: rood. En de slagzinnen staan er, evenals elders in het socialistische kamp, in witte letters op. Ze zeggen ook wel ongeveer hetzelfde: Voorwaarts voor zus, Eens gezind naai4 zo, opbouw van dit, weg met dat. Strijd voor de vrede vooral, een slagzin die men zo vaak ziet, dat men haast de indruk krijgt dat er ergens al een hevige oorlog aan het woeden is. Maar op de een of andere manier lijken de slagzinnen in het Duits anders: scherper, vijandiger. Waar die spandoeken in de Sovjet-Unie al een deel van het landschap zijn geworden, zoals de auto banden- of spaghetti-reclames in Italië, waar men ze in Polen expres een beetje laat versloffen, daar slaan ze u in Oost-Duitsland pardoes in het gezicht. Er zijn wel uitzonderingen: de burge meester van Stalinstadt mocht tijdens ons gesprek blijk geven bijzonder antieke op vattingen over kapitalisme en klasse- tegenstellingen te hebben, maar toen hij naar de hoogovenvuren in dc donkere nacht stond te staren, was van zijn vrien delijke gezicht af te lezen, dat het voor hem vreugdevuren waren, verworvenheden van een levenslange strijd van „de verwor penen der aarde". Toen hij ons de arbei dersflats binnenleidde, streelden zijn ogen het meubilair en de mensen die er in woonden, en hij sprak de oprechte hoop uit, dat eens iedereen het zo goed zou hebben. Andere uitzonderingen? Twee Joodse S.E.D.-functionarissen. Hun partijpantser had voldoende spleten om intelligentie, ge zonde nuchterheid en verfrissende gein door te laten. Ze waren ook de enigen, die zich werkelijk even in het standpunt van de tegenstander konden verplaatsen. Over dc kwestie-West-Berlijn zeiden zij: „Kijk, als de Sovjet-Unie nu eens de helft van Keulen bezet hield en uit die egelstelling het Westen overstroomde met communis tische propaganda en van dat stadsdeel uit subversieve activiteit bedreef, zou het Westen dat leuk vinden? Zou het niet pro beren daaraan een eind te maken door bij voorbeeld een beetje druk uit te oefenen op de loegangswegen naar de stad? En als de Sovjet-Unie dan dreigde met tanks door te breken, zou het Westen dan niet over schandalige agressiviteit spreken en van een bedreiging van de vrede? Natuurlijk gaat u nu zeggen, dat dit geen eerlijke ver gelijking is, omdat u zichzelf als vrijheids lievende engelen en ons als totalitaire Brood met aardbeien ƒ1.50 LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 (Van onze correspondent in Parijs) Dc Franse spoorwegstaking, oorspronke lijk vastgesteld voor vanochtend vier uur tot vanmiddag twaalf uur. gaat niet door. De vakbonden en de regering zijn overeen gekomen, dat in het najaar nieuwe be sprekingen over salarisverhogingen zullen worden geopend. Reeds thans zou het punt van „delen in de produktiviteit", een soort uitkering uit de bruto-winst. nader worden bezien. Men kan het afgelasten van de staking niet anders zien dan als een succes voor de Franse regering en een teken van verstandig inzicht van de vakbondsleiders, die zondag en maandag op alle mogelijke manieren hebben getracht de stemming onder hun aanhangers te peilen Het resul taat van het onderzoek heeft hen voor zichtig gestemd. Zij kwamen alras tot dc erkenning dat het spoorwegpersoneel in doorsnee er weinig voor gevoelde een sta king te beginnen. LUXEMBURG (UPI) Koning Boude- wijn van België is voor een driedaags offi cieel bezoek in het groothertogdom Luxemburg aangekomen. Het is het twee de staatsbezoek van de jonge vorst in zijn achtjarige regering. Koning Boudewijn be zocht in de maand mei de Verenigde Staten en komt in juli naar Nederland. De Belgische koning werd in Luxem burg welkom geheten door groothertogin Charlotte, haar gemaal prins Felix van Bourbon-Parma, erfgroothertog Prins Jan en diens gemalin prinses Josephine-Char lotte, de oudere zuster van koning Boude wijn. WENEN (Reuter en UPI) Door twee nieuwe verdrinkingsgcvallen in Opper- Oostenrijk is het dodencijfer van de jong ste overstromingen in het Alpengebied van Oostenrijk en Beieren maandag tot zes ge stegen. In Zuid-Duitsland zijn nog ver scheidene dorpen door het water geïso leerd. In Oostenrijk, waar talrijke bruggen zijn vernield, is nieuwe regenval voorspeld en rijst het peil van de Donau en de Inn door de sterke regenval van de laatste dagen nog, maar de zijrivieren zakken ge stadig en het trein- en wegverkeer is na genoeg weer normaal. Ook in Joegoslavië heeft men vooral in Noord-Bosnië veel van de regen te lijden gehad, die reeds meer dan een week aanhoudt. Vele landerijen en honderden huizen staan hier blank. Daarna hebben zij de regering laten weten, dat zij bereid zouden zijn de sta kingen af te gelasten, wanneer de regering voor het einde van het jaar opnieuw over de salarissen zou willen onderhandelen. Daarmee had de regering-Debré haar overwinning, wanneer men dat zo zou willen noemen, geboekt. Zij kon overigens niet anders doen dan ingaan op dit voor stel, want president De Gaulle zelf heeft tijdens een bezoek, dat hij enige weken geleden aan de stad St. Étienne bracht, gezegd: „Aan het einde van het jaar zullen de poorten naar de welvaart worden ge opend en iedereen zal er van moeten pro fiteren. te beginnen met de loontrekkers". Men kan dus in het najaar besprekingen over loonsvrehogingen tegemoet zien en dat houdt in dat van de zomer zich ver moedelijk geen al te grote sociale onrust in Frankrijk zal voordoen. Ook de vakbonden van het grondperso neel van Air France en van het personeel van de Parijse Métro en bus. die zich bij de spoorwegstaking van vandaag zouden aansluiten, hebben hun stakingen afgelast. (Reuter) Het trampersoneel in Mar seille is vandaag voor 24 uur in staking gegaan voor hogere lonen ondanks het feit dat de vakbonden van spoorwegperso neel hebben besloten het stakingsparool in te trekken. Het was de bedoeling dat de staking van het rampersoneel zou samen vallen met die van de spoormannen. Uit de Oprechte Satnrdagse Haerlemse Courant van 23 Juny 2759 'Advertentie Word bekend gemaakt, dat (gedurende de Kermis) te Haerlem voor- aan in de St. Jansstraat by zullen zyn Vvf Tafels met dp|pf|pn daaraan zittende van Wasch konstig geboetseer- de BEELDEN, verbeelden de naar 't leeven: 1. Den Koning van Pruissen en zyn Broeder Prins Hendrik; 2 De Koningin van Honga- ryen en Boheemen, de Aarts-Hertog Jo- sephus en de tweedeAarts-Hertogin Christina; 3 De Generaal Veld-lVÉar.chal Graaf van Daun, de Generaals Hiddik en Beek, en een Grenadier; 4 een Friesse Schipper met zyn Vrouw, twee Kinderen en een Meyd; en 5 een Procureur met zyn twee Clerken en twee oude Luyden om haar testament te maken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5