Horen en zien De mam aam de top TERN SHIRTS „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig C.êKixr*' Agenda voor Haarlem Hoofdstad krijgt nu eindelijk een venster aan het water f 22." Vader wil niets hebben... no-iron 4 plitotf/o f televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Vluchtelingenre porta ges Directeur Wereldomroep H. J. van den Broek te Hilversum overleden De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Gaat u met vakantie? Adres bepleit inpoldering van de Lauwerszee Compromis in de zaak Van Breugel Douglas A nti-alcohol con gr es Overheid het schenken van drank op recepties verweten Expositie internationale verkeersaf fiches Voetgangers linkshouden op wegen zonder voet- of fietspad Vijf jaar geëist tegen Duitse inbreker Hond naar gesticht Uit de Sloterplas zijn 35 zwanen verdwenen Koningin ontving chef-staf van het Leger des Heils Kerkelijk Nieuws door Cameron Hawley DINSDAG 16 JUNI 1959 De V.P.R.O. zal in het. najaar ter ge legenheid van de activiteiten die het comité Wereldvluchlelingen Jaar ontwikkelt, door middel van een televisie-uitzending en een aantal radiouitzendingen de aandacht vestigen op het vluchtelingenprobleem. Onder leiding van ds. J. A. van Nieuwen- huijscn zullen zich in een der volgende maanden de televisieregisseur Joes Odufré. een tekst-schrijver en een radio-verslag gever naar Marokko begeven, om daar het beeld- en geluidsmateriaal te verzamelen, waaruit de televisiedocumentaire, die op 4 november wordt uitgezonden en de radio programma's in de daarop volgende zes weken zullen worden samengesteld. De uit zendingen komen tot. stand in samenwer king met het genoemde comité, het Hoge Commissariaat der Verenigde Naties voor Vluchtelingen te Genève, alsmede de ver tegenwoordiger daarvan in Nederland. Maandag is in het Diaconessenhuis in Hilversum op achtenvijftigjarige leeftijd overleden de directeur van Radio Neder land Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. De heer Van den Broek werd begin april in het ziekenhuis opgenomen. De af gelopen dagen ging zijn toestand snel ach teruit. De heer H. J. van den Broek werd ge boren in Rotterdam op 10 maart 1901. Hij studeerde aan de Kweekschool voor On derwijzers in Nijmegen, maar zette daar na zijn studies voort in financieel-econo mische richting. Sedert 1921 werkte hij in verschillende functies van het bankwezen zowel in Nederland als in het buitenland. In 1922 schakelde hij over naar de jour nalistiek. De oorlog bracht hem bij de radio-om roep. In 1940 gaf hij leiding aan „Vrij Ne derland" in Parijs. In hetzelfde jaar, kort voor de Franse capitulatie, stak hij over naar Londen om zich te wijden aan de „Brandaris", de Nederlandse omroep die vooral in het toen nog onbezette Neder- lands-Indië veel bekendheid verkreeg. In 1942 maakte de „Brandaris" plaats voor „Radio Oranje" en ook daarvan kreeg de heer Van den Broek de leiding. Zijn praatjes onder het pseudoniem ..De Rot terdammer" uit die tijd. gericht tot bezet Nederland, sloegen zeer in. Toen in 1944 het zuidelijk deel van ons land bevrijd werd, kwam de heer Van den Broek in Eindhoven om „Herrijzend Nederland" in de aether te brengen. In 1946 werd de afdeling wereldomroep van „Herrijzend Nederland" als afzonder lijke dienst overgenomen door de stich ting „Radio Nederland in Overgangstijd"; in 1947 werd Radio Nederland Wereldom roep een zelfstandige stichting. De lei ding, zowel van de dienst als van de zelf standige stichting, kwam in handen van de heer Van den Broek. Aan diens energie en toewijding heeft radio Nederland Wereld omroep een snelle groei te danken gehad. In december werd de heer Van den Broek met een ernstige ziekte in het zie kenhuis opgenomen. Twee maanden later was hij weer op de been maar hij moest nog geruime tijd rust houden voordat hij zijn werk kon hervatten. Begin april van dit jaar werd hij opnieuw ziek. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.14 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Orgelspel. 12.05 Clavecimbel en hobo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Promenade-ork. en soliste. 14.00 Calvijn en de Oecumene, toespr. 15.05 Or- gelconc. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Musette-ork. en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.00 Leger des Heilsprogr. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Enkele stromingen in de Japanse cultuurgeschie denis. door J. Fontein. Tweede lezing: De be trekkingen tussen Japan en China. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orkestconc. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Radio-filhar monisch orkest en solist. 21.05 In het voetspoor van Johannes Calvijn. klankb. 21.35 Geestelijke liederen. 22.05 Amus.muziek. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor bet platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muz. caus. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Ff.t emigratie- praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Politie Kapel. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Prom.ork. en sol. 20.45 Door het verleden bedrogen, hoorspel. 21.50 Hammond-kwintet en soliste. 22.20 De weg naar volwassenheid, caus. 22.35 Kamerork. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws en rep. 13.11 Gram. 14.00 en 14.40 Idem. 15.00 Ork.conc 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pia noduo. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Leken- moraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en rep. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws en rep. 22.15 Pedagogische causerie. 22.40 Rep. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Voor de kinderen. KRO. 17.10 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Artist, act. 20.40 Documenlaire rep. 21.10 Eindexamen v. d. Toneelschool Amsterdam. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE (Van onze Amsterdamse redacteur) Bij de veelzijdige ontplooiing van Am sterdam haven, nijverheid en handel neemt de haven een aparte plaats in. De jongste nota over de ontwikkeling van de zeehaven, waarbij een groot deel van de IJ-polder als havengebied is gedacht, wijst erop. dat men een belangrijke groei van die haven verwacht. Het havenge bouw, dat thans in aanbouw is ten westen van het Centraal Station aan het IJ. is op die groei berekend. Tal van bij de haven betrokken instanties zullen hier straks een plaats vinden. Het gebouw is een ont werp van architect W. M. Dudok en met zijn 55 meter hoogte wordt het 't hoogste bouwwerk van de hoofdstad (ruim tien meter hoger dan het belastingkantoor). In de komende jaren zal aan de voet van het gebouw bij stukjes en beetjes de IJ- boulevard worden aangelegd, een prome nade, die de water- en havenminnende Amsterdammers stellig tot menig wan delingetje zal lokken. Binnenkort zal te vens een begin worden gemaakt met een nieuwe sleepboothaven plus kantoorge bouw. Het nieuwe complex met de IJ-bou- levard belooft eindelijk goed te maken, wat onze voorouders verkeerd deden: een Centraal Station bouwen op een plaats, waardoor stad en haven, werden geschei den. Aan de IJ-boulevard herkrijgt Am sterdam een venster aan het water. Er worden weinig woorden meer be steed aan het nieuwe R.A.I.-gebouw. Maar aan het Europaplein wordt hard gewerkt om de 45.000 vierkante meter oppervlak te aan tentoonstellingsruimte voor 1961 gereed te krijgen. De laatste van de 1.366 palen, waarop het gebouw komt te rus ten, is deze week geheid. Daarmee zit nu vier miljoen kilo beton onder de grond. Aan vervanging van het oude R.A.I.-ge bouw, dat 35 jaar geleden als „tijdelijke tentoonstellingshal" werd gebouwd, is de hoofdstad dringend toe. De behoefte deed zich overigens al jaren geleden voelen, maar het bleek bijzonder moeilijk „Den Haag" hiervan te overtuigen. De nieuwe R.A.I. wordt het grootste tentoonstellings gebouw van Nederland. De Amsterdamse binnenstad telt een groot aantal acht-tot-twee-zaken, bars en amusementsbedrijven, die een vergunning hebben om van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts geopend te zijn. Op een Hore- ca-vergadering is gebleken, dat de eige naars van deze zaken allesbehalve tevre den zijn. Daar is natuurlijk de t.v., die vele mensen, thuis houdt, maar er is ook de narigheid met de vergunningen. Zo'n drankwetvergunning is een gunst en het gemeentebestuur kan die gunst zonder op gave van redenen weigeren of de vergun ning intrekken. Uiteraard gebeurt dat al leen in die gevallen, waarin overtredin gen van de drankwet zijn geconstateerd. Maar, zo zeggen de exploitanten, in vele gevallen kunnen wij die dingen niet voor komen. Hetzelfde is het geval met de ver gunningen voor vrouwelijke bediening. Wordt zo'n vergunning ingetrokken, dan is de betrokken zaak ten dode opgeschre ven, want een borrel, die door een dame wordt geserveerd, schijnt lekkerder te smaken. De „8-2"-exploitanten willen nu trachten meer rechtszekerheid te krijgen. Zij hopen in hun strijd op de medewer king van de Horeca. Een' inspecteur van de Amsterdamse ze denpolitie heeft gebloosd, toen hij op een muur aan de Weteringschans een enorme affiche zag van de film „De naakte Maya". Maya loog er niet om: zij was naakt. De volgende dag was een schilder bezig de reproduktie van het schilderij van Goya van een kledingstuk te voorzien. En zo herhaalde zich de geschiedenis, want ook Goya heeft zijn Maya destijds naakt èn gekleed geschilderd. Overigens is deze affaire, die in Amsterdam nogal wat stof tot gesprekken heeft gegeven, een welkome reclame voor de betrokken bios coopexploitant geweest. Enige jaren gele den deed zich een soortgelijk geval voor, toen de legendarische hoofdcommissaris Kaasjager zich persoonlijk verzette tegen de weergave van de vrouwelijke lijnen op de honderden affiches, die de Amsterdam mers naar de revue van Folies Bergère in Carré moesten trekken. Er diende een strookje over een bepaald deel van het affiche te worden geplakt. Dat strookje kwam er, maar er stond op „Honni soit qui mal y pense". Geen rechtbank, die in zo'n schamele behuizing zitting moet houden als de Am sterdamse: het rechtscollege is namelijk een houten barakje op de binnenplaats van het Paleis van Justitie toegewezen. Het heeft iets van een schaftlokaal, maar het is toch te verkiezen boven een van de ruimten in de vleugel van het gebouw, waar thans de slopers aan het werk zijn en waar men zich nauwelijks verstaan baar kan maken. Anderhalf jaar zal de verbouwing duren. Pas dan kunnen de verdachten hun opwachting maken in een van de zalen, die niet alleen met de waar digheid van de rechterlijke macht, maar ook met. de eisen van deze tijd in overeen stemming zullen zijn. De stichting Noord-Groningen, de Stich ting Landaanwinningsbelangen Noord- Friesland de Metslawier en het Ontwikke lingschap De Kleibouwstreek te Ferwerd hebben zich in een gezamenlijk schrijven gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, over de afsluiting en inpoldering van de Lau werszee. Bij dit veelzijdig Lauwerszee- plan. aldus dit schijven, worden de be langen gediend van de zeedefensie, de af watering, de bestrijding van de verzilting, de landaanwinst, de recreatie en de ont sluiting van het noorden voor scheep vaart- en wegverkeer en de werkverrui ming en blijvende werkgelegenheid. De drie instanties zijn ervan overtuigd, dat de kosten van de nieuwe afsluitdijk en de daarbij behorende kustwerken gelijk of zelfs lager liggen dan de bedragen, die nodig zi.jn voor een alternatieve oplossing van het verzwaren en op Deltahoogte bren gen van de bestaande dijken rond de Lau werszee. Blijkens het verslag van de commissie ad hoc uit de Eerste Kamer over het adres van C. baron van Breugel Douglas, oud-ambassadeur in Moskou, is een com promis bereikt ten aanzien van zijn ver zoek de beschuldigingen, die ten grond slag hebben gelegen aan zijn terugroeping als ambassadeur in de Sovjet-Unie, te doen intrekken of door bewijzen te doen staven. Het adres werd elf jaar geleden ingediend. Baron van Breugel Douglas werd in 1943 tot ambassadeur in Moskou benoemd. In 1946 werd hij teruggeroepen en hem werd in 1948 eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend. In een brief van de toen malige minister van Buitenlandse Zaken werd hij ervan beschuldigd administratie ve onregelmatigheden te hebben gepleegd De commissie ad hoe uit de Eerste Ka mer nodigde na een onderzoek, dat twee jaar in beslag nam, de minister uit de beschuldigingen in te trekken en tot scha deloosstelling over te gaan. Hieraan werd geen gevolg gegeven. De commissie heeft thans aan de Kamer medegedeeld, dat een compromis in deze zaak is bereikt en dat baron Van Breugel Douglas schrifte lijk heeft doen weten het adres van 23 november 1948 te hebben ingetrokken, zo dat dé commissie haar taak als geëindigd kan beschouwen. Minister Luns had in 'een brief, van 11 mei aan baron Van Breugel Douglas me degedeeld, dat hij zich bereid verklaarde de brief van zijn toenmalige ambtsvoorgan ger van 16 april 1948 als niet geschreven te beschouwen. Baron Van Breugel Douglas beschouwt deze verklaring van minister Luns als een volledige rehabilitatie. De Nederlandse Vereniging tot. afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken heeft in Zwolle een congres gehouden, waar ge sproken is over de toeneming van het alcoholgebruik in alle kringen van onze samenleving. Het congres werd door ruim 300 deelnemers bijgewoond. Onder meer werd gezegd, dat tot. 1937 het alcoholge bruik voortdurend daalde. Maar zodra de malaise over haar hoogtepunt heen was, steeg het drankgebruik. Het aantal ver slaafden is nu meer dan verdubbeld. Als oorzaken werden genoemd de gestegen welvaart, prestige-overwegingen. het. mas sale toerisme naar het buitenland en de invloed van de reclame. Tolerantie ten aanzien van drankgebruik is niet alleen bij de ouders maar ook in de kringen van onderwijzers, leraren, jeugdleiders, maat schappelijk werkers, artsen en leden van de rechterlijke macht toegenomen. Opge- merkt werd dat de overheid alcohol schenkt bij recepties. Het. ledental van de vereniging is vorig jaar gedaald van 13.754 tot 13.232. Er is een stichting ..Anti-alcohol voorlichting" op gericht, die een aan de huidige situatie aangepaste propaganda zal voeren. In de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam heeft de voorzit ter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Roëll, een expositie van interna tionale vërkeersaffiches geopend. Tevens worden twaalf van de ontwerpen voor een verkeersaffiche geëxposeerd, die vijf door de directeur van de academie daar voor aangewezen studenten hebben ge maakt voor de besloten prijsvraag, die het verbond voor studenten der academie had uitgeschreven. De dertigjarige Jan Strooisma uit Amsterdam heeft met zijn ontwerp-affiche „Dim voor tegenliggers" de prijsvraag gewonnen. Het doel van de prijsvraag was enerzijds jonge kunste naars gelegenheid te bieden hun visie te geven op een praktisch en actueel onder werp als de verkeersveiligheid, ander zijds beoogde het verbond daarmee de be schikking te krijgen over een of meer bruikbare posters, die in het kader van de komende manifestaties gebruikt zouden kunnen worden. De expositie duurt tot 4 juli. Het dagelijks bestuur van de Nederland se Vereniging Bescherming Voetgangers (N.V.B.V.) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie een brief gericht, waarin het vraagt met het oog op de vakantietijd, rijks- en gemeen tepolitie opdracht te geven toe te zien op naleving van de verkeersregels voor voet gangers. In het bijzonder wordt hierbij ge dacht aan het voorschrift in het Wegënver- këërsreglemènt, dat voetgangers, die ge bruik maken van voor rij verkeer ópen- staande wegen, op de voetpaden moeten lopen en waar deze ontbreken, gebruik moeten maken van de rijwielpaden langs die wegen. Als voet- en rijwielpaden ont breken zijn voetgangers verplicht aan de voor hen uiterste linkerzijde van de weg te lopen. „Zitten, jullie?" „Ja hoor!", zei Tsjik. „Mooi, houd je dan maar vast, we gaan!" Tokn's staart begon vliegensvlug in het rond te draaien. Tsjik en Tukte hielden zich, goed vast. En jadaar steeg het paardje netjes op, de lucht in. „Ja ja. we vliegen!", juichte Tukie. ..Wat leuk!" Het leek net. of ze in een vliegtuigje zaten; het grasveld zakte onder hen weg en ze keken verbaasd naar beneden2829 De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft vijf jaar gevangenis straf geëist tegen een 30-jarige Duitser uit Bensberg, aan wie ten laste was gelegd dat hij ten minste 36 inbraken in Zuid- Limburg had gepleegd. In Duitsland - was de man reeds wegens diefstallen en roof overvallen veroordeeld lot zeven jaar ge vangenisstraf. Het gerechtshof van het Engelse graafschap Durham, heeft een honddie een schaap heeft doodgebeten, veroor deeld tot opsluiting in een „gesticht voor heropvoeding van misdadige honden". De plaatselijke magistraat veroor deelde hel beest ter dood, doch zijn baas ging in hoger beroep. Na een roe rend pleidooi van de verdediger, die wees op het vroeger zo blanke straf register van de hond, volgde de rechter van het graafschap het advies van een vertegenwoordiger van de dierenbe scherming op 07)i de hond een kans te geven zijn leven te beteren. Advertentie (zegt hij). Maar in zijn hart hoopt hij toch op een mooi cadeautje. Bereid hem daarom eens een extra verrassing: Zo'n fraai modern polshorloge uit onze bekende merkenserie o.a. INDUS, PRISMA, UNION, REMOVA. U geeft dan iets goeds, voor zijn leven. Komt U eens kijken bij Het huis met het carillon Grote Houtstraat 49, Telefoon 20049 Van de vijftig zwanen, die de gemeente Amsterdam twee maanden geleden naar de Sloterplas, het recreatiecentrum tussen de nieuwe tuinsteden, heeft gebracht, zijn er nog vijf over. Tien hebben een broed plaats in de omgeving gezocht, maar de rest, is weg. De politie die de zaak in on derzoek heeft, is ervan overtuigd, dat de 35 zwanen zijn gestolen. Men vermoedt dat de dieven de zwanen tijdens het afge lopen weekeinde met voer hebben mee gelokt. De handelswaarde is ongeveer vijftig gulden per dier. Het zal échter niet gemakkelijk zijn de zwanen te koop aan te bieden zonder dat de politie er de lucht van krijgt. Koningin Juliana heeft de chef van de internationale staf van het Leger des Heils te Londen, commissioner William J. Dray, in paleis Soestdijk ontvangen. Commissio ner Dray zal het jaarlijkse officierencon gres en de velddag, die donderdag te Baarn gehouden worden, bijwonen. Bij de ont vangst waren mede aanwezig mevrouw Dray en commissioner en mevrouw Ahl- berg, leiders van het Leger des Heils in Nederland. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Eist (U.) A. Stekelen burg te Linschoten. Bedankt voor Oud- Beijerland P. de Jong te Kootwijk. Van Doornprijs. De deken van de orde van advocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden, jhr. mr. J. H. de Brauw, heeft de Van Doornprijs uitgereikt aan mr. J. W. Meijer. Deze jonge advocaat won de Van Doompleit wedstrijd, ingesteld door de oud-deken jhr. mr. C. H. van Doorn, die vorig jaar is overleden. De wedstrijd is opengesteld voor Haagse advocaten uit de jongste vijf jaren. Panta ltei. In de laatste volle week van juni zal in Zuid-Nederland de om vangrijkste legeroefening van dit jaar worden uitgevoerd. De vierde divisie ver plaatst zich dan naar het gebied tussen Venlo, Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Helmond om zich tussen Beugen en Grub- benvorst aan de Maas te oefenen in de rivierverdediging, de rivierovergang en het vertragend gevecht. Aan deze oefening, genaamd „Panta Rei" nemen 10.000 man deel met 1800 voertuigen. Advertentie Gentlemen prefer -by - Zo gewassen, zo droog veel langer schoon... en de boord blijft Engels-onberispelijk Alleen verkrijgbaar bij ff AMSTERDAM HAARLEM i DEN HAAG ROTTERDAM 29 Zie je, zo is het altijd tussen Avery Bullard en mij gegaan hij hoefde maar een woord tegen me te zeggen en ik deed" alles. O, ik geef toe, hij had ook z'n eigenaardigheden sommige men sen konden moeilijk met 'm opschieten maar ik niet. Avery Bullard en ik hebben altijd pal naast el kaar gestaan. Herinner je je, dat ik zei, dal het 1920 was? Wel, Avery Bullard kreeg gelijk. De depressie van 1921 kwam en die grote order van hem was nou net het eni ge, dat de Tredway aan de gang kon houden. Als die er niet geweest was..." De droom werd verstoord. Walt Dudley tikte hem op z'n arm en wees naar de deur. Erica Martin stond op de drempel en toen hij opkeek, wenkte ze hem naar buiten. Vier paar ogen volgden hem naar de deur en de scherpste van die ogen, de ogen die zijn rug leken te schroeien als de stralen van twee lenzen, die het zonlicht gevangen hadden, waren de ogen van Loren P. Shaw. „Mrs. Prince is aan de telefoon, mr. Alderson. Ze heeft het afgelopen kwartier al twee keer getracht mr. Bullard te bereiken en nu vraagt ze naar u". „Naar mij?" Hij vond het leuk om door Julia Tred way Prince als Bullard's plaatsvervanger uitgekozen te worden. Zij was de dochter van Orrin Tredway, het laatstlevende lid van de familie en, ondanks alie geruchten, die er over haar gingen, bleef ze toch een Tredway en woonde ze nog altijd in het landhuis ach ter de hoge stenen muur in de North Front Street. Alderson wist, dat ze Avery Bullard dikwijls opbel de om zijn hulp in te roepen in zakelijke aangelegen heden en dat Bullard bijna alles zou goedkeuren, wat er ten behoeve van haar gebeurde. Vorige maand had hij nog, op verzoek van Bullard, een hele middag be steed aan een overeenkomst over het verhuren van een van haar eigendommen. „Ja, mrs. Prince. U spreekt met Frederick Alder son". „O dank u, mr. Alderson, dat u even aan de tele foon bent gekomen. Ik ben bezig mr. Bullard te be reiken. Maar hij is zeker nog niet terug uit New York?" „Nee, wij verwachten hem, maar..." „Er is iets vreemds gebeurd. Het is tenminste iets, dat me nog niet eerder gebeurd is en ik zit er nogal mee in. Misschien kunt u me raden, wat ik doen moet". „Ik zal het graag proberen, mrs. Prince". „Het is mogelijk, dat het op de een of andere ma nier iets te betekenen heeft iets, dat mr. Bullard zou moeten weten en u ook natuurlijk hoewel ik moet toegeven, dat ik er absoluut niets van begrijp. Ik weet niet of het iets bijzonders is of niet". „Ja?" „U kent mr. Caswell natuurlijk?" „Jazeker". „Vanmiddag belde mr. Caswell me op en vroeg me of ik soms Tredway-aandeien had verkocht en ik zei hem, dat dat niet het geval was. Ik was dat gesprek al bijna vergeten en het kan natuurlijk best, dat er helemaal geen verband bestaat tussen die twee telefoontjes maar ongeveer een uur geleden werd ik voor de tweede keer opgebeld door een man in New York, een zekere mr. Pilcher. Bruce Pilcher. Kent u hem?" De naam veroorzaakte een vaag beeld in zijn geest, maar hij kon hem niet direct thuisbrengen. „De naam komt me bekend voor. Ik..." „Hij beweert, dat hij me eens met mr. Shaw ont moet heeft, maar ik kan me hem niet herinneren. Hij zegt, dat hij bij de Odessa is of iets derge lijks". „O ja, nu herinner ik het me", zei Alderson snel, geïrriteerd door zijn vergeetachtigheid... „Mr. Pil cher is directeur van de Odessa. Ze zijn een van onze grote klanten". „Dan is hij dus iemand, die informatie over onze maatschappij zou kunnen willen hebben?" Zijn natuurlijke voorzichtigheid werd nog intenser door de dwingende klank in haar stem. „Dat hangt er vanaf, mrs. Prince. Misschien, als u me zou willen vertellen, wat hij tegen u zei... ik bedoel, als u dat werkelijk wilt". „Natuurlijk. Daarom heb ik u opgebeld. Hij zei, dat hij een of andere inlichting gekregen had, die zeer ongunstig was voor de vooruitzichten van de Tredway Maatschappij en „Wat zegt u?" „Hij zei, dat hij..." „Ja, ik versta u wel, mrs. Prince, maar wat voor inlichting was dat? Ik kan me niet voorstellen..." „Ik vroeg hem dat ook, maar hij zei, dat hij z'n inlichting uit een zeer vertrouwelijke bron had en dat hij me dat niet mocht vertellen". Hij wachtte even, hij overlegde bij zichzelf of hij on geveer de netto-winst zou noemen, die in het komende halfjaarlijkse rapport bekend zou worden gemaakt, maar hij besloot het niet te wagen, zelfs niet voor mrs. Prince, zonder de speciale goedkeuring van Ave ry Bullard. „Als ik u was, zou ik me over dergelijke geruchten maar niet bezorgd maken, Mrs Prince. Als u het half jaarlijkse rapport ziet, dan ben ik ervan overtuigd, dat u blij zult zijn met onze resultaten van het eerste halfjaar. We hebben juist onze berekeningen voor het najaar klaar en.... wel, ik zou me niet bezorgd maken, als ik u was". „Ik ben blij, dat ik dat hoor, Mr Alderson. Ik zat er werkelijk over in, dat die man er zo op stond, dat ik wat van mijn aandelen zou verkopen". „Van uw aandelen verkopen?" „Ja, daar ging het om. Hij zei, dat het zeker was, dat de Tredway-aandeien de komende weken zouden dalen en dat zelfs als ik mijn Tredway-aandeien zou willen houden, ik ze nu kon verkopen en ze een poosje later zou kunnen terugkopen, waardoor ik een grote winst zou maken". „Wel ik het is grote onzin, Mrs Prince". „Dat weet ik, het kwam mij ook erg vreemd voor. Ik vroeg hem waarom hij me opgebeld had en het enige, dat ik uit hem kon krijgen, was, dat hij een relatie bezat, waardoor hij een blok van tweeduizend aandelen van de hand kon doen gesteld natuurlijk, dat ik hem een onmiddellijke beslissing kon geven vóór halfzeven. O ja, er was nog iets anders ook. Hij zei, dat het een onderhandse verkoop moest zijn - niet via de effectenbeurs omdat anders de prijs te veel gedrukt zou worden. Hij zei nog een massa meer, maar het was allemaal zo financieel-technisch en rechtskundig, dat ik er niet zoveel van begrepen heb; de algemene strekking heb ik alleen onthouden". (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag geen voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziek instituut. Woensdag geen uitvoering. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Ketenen van de haat'', 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De dictator", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Die Gefangene des Maharadscha" 'tweede deel). 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur: „Paspoort der schande", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Bernardine", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur; „Drie mannen in de sneeuw", alle leef tijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Kind hearts and coronets", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „De glimlach van een zomernacht". 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De goud rovers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Een huis vol heksen", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Professor Cupido", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „The rose Tattoo", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juli op werkdagen van 11 tot 17 uur: Zomertentoonstelling, Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. zondag van 14 tot 17 uur: Tentoonstelling ..Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Ploos van Amstel. Badhoevedorp (Burg. Van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van zeventiende- eeuwse beeldhouwers. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 12 juni)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6