Premiebouw-aanvragen moeten gereguleerd worden hamol weer vandaag! HET WEER «MORRIS" Tactloze opmerking van Franse staatssecretaris over de Nederlandse scheepsbouw Lupine voor de koeien zonder gras Gerard van Praag WEER SPANNING OP DE BOUWMARKT De Gaulle neemt Italianen voor zich in Negerkind aangerand door een blanke Amerikaan Naar het stadspark Burgemeester van Rome eert de bevrijdingsdag niet Algerijnse gevangenen bij Parijs in hongerstaking Het woord is aan Warm In de krant van heden: Automobilist en scooter berijder aangehouden Wegens rijden onder invloed ejoreijou vuijt Noorse hotelbrand heeft 24 mensen het leven gekost l ot op heden slechts 8 lichamen geborgen Vrouwen betogen in Durban President Sukarno zal zijn plannen doorzetten Leger moet stem hebben in het landsbestuur Dr. Fuchs in Oost-Duitsland Britse politie liet hem heimelijk vertrekken WOENSDAG 24 JUNI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLADVOORVELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 193 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er heerst weer spanning op de bouw markt. Daarom zal de uitgifte van rijksgoedkeuringen voor nieuwbouw sterker worden afgeremd dan het afge lopen half jaar reeds het geval was. De aanvragen voor de bouw van premie- woningen hebben de grens reeds ruim schoots overschreden. Premie-aanvragen die na 22 juni binnenkomen, zullen voorlopig blijven liggen tot vaststaat, op welke wijze de woningbouw in 1960 zal worden gesubsidieerd. Dit heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, medegedeeld in verband met een desbetreffende circulaire, die aan de gemeentebesturen is gezonden. Dit jaar zullen ongeveer 80.000 wonin gen worden gebouwd, waarvan 40.000 wo ningwet-, 38.000 premie- en 2000 geheel vrije woningen. Op 16 april maakte het ministerie bekend, dat bij een eventuele huurverhoging rekening moest worden gehouden met een verlaging van de pre mie voor woningbouw. Deze bekendma king heeft de animo voor premiebouw echter eerder gestimuleerd dan afge remd: tussen 16 april en 1 juni kwamen nog 13.000 nieuwe aanvragen binnen. Totaal zijn er nu dit jaar al 45.000 pre mie-aanvragen ingediend, waarvan er 18.000 zijn toegestaan. Daar slechts 38.000 premies kunnen worden verleend, zal streng moeten worden geselecteerd en zullen vele aanvragers geduld moeten oefenen. Aan het jaartotaal van 38.000 premie woningen moet de regering vasthouden zowel in verband met de begroting als met de beschikbare arbeidskrachten. De werkloosheid in de bouwvakken is in het afgelopen jaar sterk gedaald. Minister Van Aartsen gaf enkele cijfers: op 1 juni 1956 waren er 2200 werklozen in de bouw vakken. Een jaar later was dit aantal ge stegen tot 4900, weer een jaar later (in 1958 dus) tot 14.200. Op 1 juni 1959 was deze „arbeidsreserve" echter weer terug gelopen tot 6400. De regering hoopt te voorkomen dat er weer een overspanning optreedt met al le gevolgen vandien,zoals zwarte lonen en dus hogere bouwkosten. De weer op tredende spanning op de bouwmarkt is het sterkst in het westen en het midden Minister Van Aartsen van Nederland, het zwakst in het noor den. Minister Van Aartsen kon geen cij fers geven over nieuwe zwarte lonen, maar gaf toe dat er al weer iets aan de gang is op dit gebied. Wat de andere bouwsectoren betreft: van de industrie zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar gemiddeld 50 per cent meer aanvragen binnengekomen dan in dezelfde periode van het vorig jaar, in de sector van handel en verkeer on geveer 35 percent meer. Het totaal dei- verleende vergunningen was in die perio de van 1958 echter 7 percent hoger, om dat een soepeler beleid toen nodig was met het oog op de werkloosheid. Op april 1958 waren totaal voor 2633 miljoen gulden woningen en gebouwen in uitvoe ring, op 1 april 1959 voor 2753 miljoen gul- dèn. Minister Van Aartsen zei met nadruk, dat de noodzakelijke regulering niet in strijd is mét het voornemen van de re gering de particuliere sector meer arm slag te geven. Indien de stroom premie- aanvragen, zoals tot dusver, doorgaat, dan ontstaat een niet te verantwoorden si tuatie. Er wordt niets afgeremd, wel geregu leerd. Het is beter tijdig iets te doen om de situatie in de hand te houden, aldus minister Van Aartsen. Huurblokkering Over huurblokkering werd medegedeeld dat van de 77.600 binnengekomen muta ties in het Grootboek Woningverbetering thans 32.500 zijn afgedaan. Er is dus nog een „voorraad" van ruim 45.000 mutaties, waarvan een deel in behandeling is. De achterstand bij de administratie van de huurblokkering, waarover de Al gemene Rekenkamer in haar jongste ver slag een boekje opendeed, betrof de toestand in augustus 1958, toen pas 4.000 mutaties waren afgedaan. Sindsdien zijn er echter nog 28.500 afgehandeld. Ver wacht wordt, dat bij de afsluiting van het stortingsjaar op 1 augustus 1959 er onge veer evenveel niet afgehandelde gevallen zullen liggen-als op 1 augustus 1958, on danks de stroom van mutaties (verkoop, verzoek' om deblokkering, e.d.) in de loop van dat jaar. MILAAN (Reuter) President De Gaulle van Frankrijk is dinsdag in Italië uitbundig ontvangen. Zijn programma, dat tot op de minuut was vastgesteld, bracht hij in de war door gesprekken met enthousiaste Italianen. Vijfduizend soldaten, dertig straalvliegtuigen, de aartsbisschop van Milaan en een grote me nigte liet hij wachten doordat hij in dorp jes liet stoppen om met burgemeester en burgers te praten. Er zou te Magenta een plechtigheid worden gehouden ter herden king van de Franse soldaten die daar in 1859 zijn gesneuveld. Volgens onbevestigde berichten waren de 1.200 Algerijnse inwoners van Milaan tijdelijk naar elders overgebracht. Vanavond gaat De Gaulle naar Rome voor politieke en economische besprekin gen. Zaterdag wordt hij door de Paus in audiëntie ontvangen. De Franse president verklaarde te Ma genta, dat zijn besprekingen in Italië aan zienlijke gevolgen zullen hebben voor Europa en voor de wereld. In politieke kringen te Rome toonde men zich gevleid en verrast door deze uitspraak. Men ver wacht, dat De Gaulle zal trachten steun te krijgen voor zijn plan tot vorming van een krachtige continentaal-Europese groep binnen de NAVO. Behalve van zijn vrouw, is De Gaulle vergezeld van zijn minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, en de minister van Defensie, Guillaumat. Afgeslagen Bij de feestelijkheden in Noord-Italië, die twèe dagen duren, zijn Franse en Ita liaanse militaire detachementen betrok ken. Oostenrijk heeft een Italiaanse uitno diging, om door het zenden van militaire eenheden eveneens van zijn belangstelling blijk te geven, afgeslagen. RALEIGH (AFP/Reuter) De politie van de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft een 36-jarige blanke man gearres teerd op beschuldiging van aanranding van een elfjarig negermeisje. Een openbare aanklager zei later van plan te zijn de doodstraf voor de man te eisen. Te Chi cago is dinsdag een 24-jarige neger tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens aanranding van een negentien jarig blank meisje. Prinses Irene heeft in Groningen het hippisch feest in het stadspark bijge woond, dat daar ter gelegenheid van het r.fisle lustrum van de universiteit gegeven werd. Met de leden van de Senaat van het studentencorps reed de prinses in een open rijtuig naar het Stadspark ROME (UPI) De gemeenteraad van Rome heeft met 44 tegen 32 stemmen het beleid van de christen-democratische bur gemeester Urbano Ciocetti goedgekeurd. Socialisten en communisten eisten het af treden van Ciocetti, omdat hij weloverwo gen de feestelijkheden ter herdenking van de bevrijding van de Duitse overheersing negeerde. In het begin van de maand ver trok Cioccetti naar Parijs, het niet nodig oordelend de festiviteiten van 4 juni bij te wonen. Het debat werd met gesloten deu ren gevoerd. Voor het verwijderen van een burgemeester is een tweederde meer derheid nodig. PARIJS (Reuter) Zevenhonderd Alge rijnen die op. beschuldiging van acties ten behoeve van de nationalistische verzetsbe weging in de gevangenis te Fresnes nabij Parijs worden vastgehouden, zijn sinds zes dagen in hongerstaking. Volgens een ge vangenisfunctionaris die dit bekendmaakte, zijn drie gevangenen, wier toestand ernstig verzwakt is, naar de ziekenzaal overge bracht. De Algerijnen eisen de status van poli- tike gevangenen en zij willen gescheiden worden van de gewone gevangenen. Ver scheidene demonstranten die diensdag te Parijs voor de krijgsraad terecht moesten staan, waren, naar verluidt, niet in staat te verschijnen. V. J. E. de J o uy De man die meent dat hij bij een vrouw op de eerste plaats komt, wordt vroeg of laat gedesillusioneerd. Wijs is hij, die in de liefde tevreden is als goed geplaatste tweede. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer, maar kans op onweer vanuit het zuiden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) Tot welke betreurenswaardige opmer kingen een niet door deskundigheid ge temperd chauvinisme kan leiden, heeft de heer Gilbert Granval, de Franse staats secretaris voor de Scheepvaart laten blij ken. Hij woonde te La Rochelle het jaar lijkse „Feest van de zee" bij. Voor de vaartocht van de staatssecretaris en zijn gezelschap had een der Franse reders een bij een Nederlandse werf gebouwde traw ler ter beschikking gesteld. Tijdens de reis werd de hoge functionaris benaderd door een vakbondleider, die hem wees op de koperen plaat met de naam van de werf, waar het schip was gebouwd. Daar om, zo zou hij hebben gesproken, gaat het in de Franse scheepsbouw zo slecht, de Franse reders laten in het buitenland bou wen. pag. Spanning op de bouwmarkt 1 Weerrapporten1, 2 Economisch nieuws2 17an Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Uit stad. en omgeving 4, 5, 11 Agenda 5 Feuilleton7 Radio en Televisie 7 Sport9 Beurs 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF P AGIN A s Op een boerderij te Wolfheze wordt i stemd was als zaaigoed, maar die nu het vee gevoerd met lupine, die be- wegens gebrek aan gras als veevoer moet dienen. De heer Granval, een impulsief man die in zijn ambtelijke loopbaan teeds ver scheidene malen zijn mond voorbij heeft gepraat, reageerde meteen. Tijdens het diner, dat op de tocht volgde, zei hij in een rede onder andere, dat een land alleen maar welvarend kan zijn wanneer zijn koopvaardijvloot bloeit. „Rekening hou dend met de dramatische toestand van de Franse scheepsbouw, oordeel ik het een eerste plicht van een reder, zijn schepen in Frankrijk te laten bouwen. Ik had aan de feesten liever deelgenomen op een op gelapt, Frans wrak, dan op een trawler die in Nederland is gebouwd," zo zei hij. De Franse reder van het in Nederland ge bouwde schip, heeft daarop ogenblikkelijk het banket verlaten. Nog geen excuus Granval, die meestal volhardt in zijn domheden (nadat zijn missie als resident- generaal in Marokko enige jaren geleden volkomen was mislukt, heeft hij nog een dik boek geschreven om het gelijk aan zijn zijde te krijgen, hetgeen ook misluk te), heeft zijn excuses nog niet aangebo den. De trawler in kwestie was gebouwd bin nen een E.E.G.-contingent. Daar staat te genover, dat er in vorige jaren op Franse werven ook wel schepen zijn gebouwd voor Nederlandse rederijen. Wanneer Granval critiek heeft op deze bouw in Ne derland, dan is dat eigenlijk kritiek op de Franse regering, die destijds de contingen ten heeft vastgesteld. Men mag verwach ten dat minister-president Debré zijn staatssecretaris op het ongepaste van diens woorden zal wijzen en dat men een openlijk „amende honorable" tegemoet kan zien. Dinsdagavond om kwart voor acht heeft de Haarlemse politie een 51-jarige auto mobilist uit Nieuwe Niedorp aangehouden, die onder invloed van sterkedrank zijn wagen bestuurd zou hebben. De man ver klaarde de bocht van de Verspronckweg naar de Brederodestraat in Haarlem te scherp genomen te hebben, waarbij zijn wagen enkele keren over de lengte-as ge kanteld zou hebben. Deze auto, die zeer ernstig beschadigd was, werd in beslag genomen. Tevens werd het rijbewijs van de automobilist ingevorderd en voorts werd hem een bloedproef afgenomen. Later op de avond kon de man zich naar zijn woonplaats begeven. Voorts is om tien uur in de Carelsen- straat in Haarlem-Oost een 23-jarige Haarlemse kabelgast aangehouden, die onder invloed van sterkedrank op zijn scooter gezeten zou hebben. Zijn rijbewijs en scooter werden inbeslag- genomen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235V6 FALCON NYLON REGENJASSEN VOSS (UPI) Dinsdagavond, toen bij het invallen van de duisternis het door zoeken van het afgebrande toeristenho tel „Stalheim" moest worden stopgezet, waren acht doden geborgen. Vermoede lijk heeft de brand aan 24 mensen het le ven gekost. Er waren 147 gasten in het hotel. Er worden nog 22 personen ver pleegd in het ziekenhuis te Voss. Tien an deren zijn, na behandeling, ontslagen. De toestand van een aantal der verpleegden is nog ernstig. Een Amerikaanse vrouw die uit de tweede verdieping sprong brak haar rug en stierf, een landgenote die langs een touw omlaag kwam, maar vijf meter van dc grond losliet brak eveneens haar rug, maar leeft nog. Naar verluidt bevindt zich onder de slachtoffers een Nederlandse reisleidster, mevrouw P. M. de Bock. Onder de ge redden bevindt zich ook een echtpaar, dat volgens Reuter de Nederlandse nationali teit heeft, Mueller heet en in Engeland woont. Volgens de politie is de brand wellicht ontstaan doordat iemand in bed heeft gerookt. De puinhopen waren in de avond nog zo gloeiend, dat met het onderzoek naar de stoffelijke resten van andere slachtoffers niet kon worden begonnen. De lijken die men heeft geborgen waren van gasten die getracht hadden door van het dak van het drie verdiepingen tellen de gebouw te springen zich in veiligheid te stellen. Het merendeel van de toeris ten bestond uit Amerikanen, die naar Stalheim waren gekomen voor de viering van het midzomerfeest. De nachtportier ontdekte omstreeks kwart voor twee, dat er rook en vlam men kwamen uit het raam van een ka mer op de tweede etage. De brandweer van het verscheidene kilometers verder gelegen Vossestrand werd onmiddellijk gealarmeerd, maar het vuur greep in het oude gebouw, dat grotendeels uit 1884 da teert, zo snel om zich heen, dat er aan blussen niet viel te denken. Door het ge raas van de vlammen en het geschreeuw van het personeel werden de toeristen gewekt. Sommigen van hen sprongen in nachtkleding uit het raam van hun ka mer, terwijl anderen erin slaagden via de brandladders het hotel te verlaten. De identificering van de vermisten wordt bemoeilijkt doordat er vele papie ren verloren zijn gegaan. De Noorse politie heeft een Noorse reis leider onder verhoor, in wiens kamer de brand ontstaan zou zijn. De politie neemt aan, dat een weggegooide sigaret de oor zaak is geweest. De politie houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat een aantal van de ver misten is omgekomen door in paniek uit het hotel in de afgrond vlak ernaast te springen. Bergbeklimmei-s zullen vandaag een onderzoek instellen op de bodem van de afgrond. Blijkens een opgave van het Noorse pers bureau NTB bevindt zich onder de gewon den in het ziekenhuis ook de Haagse me vrouw Marie Mulder. Zij heeft ernstige brandwonden. DURBAN, (UPI) De politie van Dur ban heeft dinsdag een groep inheemse vrouwen die het politiebureau van de wijk Kaw Mashu in brand wilde steken met traangas uiteengejaagd. Vijf vrouwen wer den gearresteerd. Voorts demonsteerden achthonderd vrouwen in het centrum van de stad naar aanleiding van de vrijlating van 51 vrouwen die bij de ongeregeldheden van vrijdag waren gearresteerd. De politie dreef de betogers naar Cato Manor. SINGAPORE (AFP) President Su karno is vastbesloten de terugkeer tot de revolutionaire grondwet van 1945 te be werkstelligen. Dit is in Singaporever klaard door Ruslan Abdulgani, de vice- voorzitter van de Indonesische Nationale Raad, waarvan de president voorzitter is. Abdulgani zei voorts, dat de president te vens de geleide democratie zal doorvoe ren. Over de concrete maatregelen, wel ke zullen worden genomen om dit te be reiken heeft de president Abdulgani in Japan mededelingen gedaan. Volgens de vice-voorzitter van de natio nale raad vormt het Islamitische bloc, dat de voorstellen van Sukarno heeft afgewe zen, slechts een minderheid. De meerder heid van het volk en het leger hebben zich voor de voorgestelde veranderingen uitge sproken, zo zei hij. De wens van het leger om een stem te hebben in het bestuur van het land moet worden ingewilligd, zo ver volgde hij. (Van onze correspondent in Londen) Dr. Klaus Fuchs, de spion, door wiens toedoen de Russen hun achterstand in de kernbewapening inhaalden, is gisteren met een Pools vliegtuig van Londen naar Oost-Berlijn vertrokken. Men had het doen voorkomen dat hij een dag tevoren naar een andere gevangenis was overge bracht, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Fuchs werd dcor de politie langs om wegen naar de Londense luchthaven ge bracht. (Reuter) Men vroeg een woordvoer der van het Britse ministerie van Binnen landse Zaken later waarom het ministe rie zo terughoudend was geweest bij hét geven van inlichtingen over Fuchs. De woordvoerder antwoordde dat Fuchs hierom had gevraagd en dat de gevan genisautoriteiten een dergelijk verzoek altijd inwilligen. Fuchs spioneerde niet voor geld, maar uit ideële motieven. Hij was een overtuigde communist. Zijn spio- nage-activiteit had ten gevolge dat Wash ington een verbod uitvaardigde om kern geheimen met de Britten te delen. Dit verbod werd pas in de herfst in 1958 op geheven. Door de onthullingen van Fuchs na zijn arrestatie werd de weg gebaand voor de terdoodveroordeling van de Ame rikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg. Dr. Fuchs heeft in een gèsprek dat hij in de woning van zijn vader, dertig kilo meter ten noorden van Berlijn, met een Dr. Fuchs, die negen jaar gevangen heeft gezeten, laat zijn passagebiljet ten op London Airport zien aan de stewardess van het Poolse vliegtuig dat hem naa.r Oost-Berlijn zou brengen correspondent van „Reuter" heeft gehad, verklaard dat hij voornemens is het Oost- duitse staatsburgerschap aan te nemen en te gaan werken voor de „opbouw der nieuwe maatschappij". Fuchs zei dat hij zeer verheugd was in de „Duitse Democra tische Republiek" te zijn. Hij heeft nog geen definitieve toekomstplannen. Fuchs zei ook nog geen wrok jegens Engeland te koesteren. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 HERENSHORTS khaki - wit enz.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1