Prins Bernhard reikte drie Zilveren Anjers uit Caballero Op en om het Schade van Beverwijkse brand: meer dan een miljoen MAÏZENA DURYEA Kort en bondig Expositie „Dertig eeuwen Mexicaanse kunstin Den Haag geopend 11 Zoekt U iets beters? „VAKANTIEDAGTOCHTEN" Nieuwe minister bezocht luchtmachtonderdelen Gevangenbewaker nam steekpenningen aan Drie doden in het verkeer Reparaties aan IJmuider sluizen aanbesteed Gaat u met vakantie? VRIJDAG 2 6 JUNI 1959 Prins Bernhard heeft heden als regent van het zijn naam dragende fonds op de jaarlijkse bijeenkomst aan de vooravond van zijn verjaardag in het gebouw van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam aan drie personen, die zich voor het Nederlandse culturele le ven bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt door onverplicht verrichte arbeid, de onderscheiding van de zilveren anjer uitgereikt. Het waren mej. I. M. van Dugteren uit Rotterdam, prof. mr. dr. G. van den Bergh uit Amsterdam en mr. A. Staring uit Vorden. Het was de ne gende keer dat zilveren anjers werden uitgereikt. In zijn toespraak zei de Prins onder meer: „Het ziet ernaar uit, dat in de naaste toekomst ook in ons land een ze kere verkorting van de arbeidstijd een realiteit zal kunnen worden. Het is een zegen als door de vrucht van het mense lijk intellect, die in de voortschrijdende techniek ligt besloten, de arbeid niet al leen minder zwaar, maar ook in kwanti teit minder nodig is. Maar aan deze ont wikkeling zitten ook kanten, die het pro bleem ingewikkelder maken dan het op het eerste gezicht is. Een bekende com plicatie is de vraag wat dé mens nu wel met zijn vrije tijd gaat doen, hoe hij die tijd gaat besteden. Het is niet zo, dat arbeid een vloek en vrije tijd een zegen is. Scherp tegenover elkaar gesteld kan men zeggen, dat er levensvullende arbeid is en arbeid, die het leven leeg maakt. Het is deze laatste arbeid, die door technische hulpmiddelen zo kort mogelijk en zo min mogelijk af stotend moet worden gemaakt. Gelukkis is hij, die het gegeven is le vensvullende arbeid toegewezen te krij gen, ook al zal die taak misschien heel zwaar drukken", aldus de Prins. „Maar deze werkers vragen geen ontheffing of verkorting van die taak. Zij vragen alleen om meer kracht. Deze figuren zijn het, die in wezen de norm voor elke arbeid vormen. De wijze waarop zij hun arbeid vervullen, dient voor ons de norm te zijn. waarnaar wij ons bij het volvoeren van onze taak richten. Elke arbeid, hoe eenvoudig ook, kan iets van dat levens- vullende in zich hebben". Mej. I. van Dugteren Vervolgens trad mej. Van Dugteren naar voren, te zamen met mr. E. F. Bon- jer, voorzitter van de Bond van Neder landse Volksuniversiteiten, en Willem Andriessen, oud-directeur van het Am sterdams Conservatorium. De algemeen secretaris van het Prins Bernhard Fonds las de gronden voor waarop aan haai de onderscheiding is verleend. Sinds 1918 heeft zij het werk van de volksuniversiteit, op tal van plaatsen over ons gehele land verspreid, tot grote bloei gebracht. Ook was het grotendeels haar werk, dat door de stichting Radio Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Volksuniversiteit Holland, waarvan zij medeoprichtster was, sinds 1930 een zeer waardevol cultureel element bij dit nieuwe cultuurmedium werd opgebouwd. Ook deed zij sociaal-cultureel werk voor gevangenen, werklozen, groepen arbei ders en laatstelijk cultureel werk in de door de grote watersnood getroffen ge bieden. Prof. mr. G. van den Bergh Daarna tras prof. Van den Bergh, hoog leraar in het Nederlands staatsrecht aan de Amsterdamse gemeente-universi teit, naar voren. De gronden waarop aan prof. Van den Bergh de zilveren anjer is verleend luiden: Hij heeft belangrijke en van constructieve fantasie getuigende prestaties geleverd op terreinen ver lig gende buiten zijn vakstudie. In de ster renkunde is hij een figuur, ver uitsteken de boven het peil van een intelligente amateur, op het terrein van de tijdreke ning in de vorm van de Euroklok een man van originele denkbeelden, op het terrein van de grafische technieken de uitvinder van een zeer oorspronkelijke, frappante wijze van boekdruk, dit alles naast het met grote activiteit vervulde ambt van hoogleraar in het staatsrecht, waardoor hij waar maakt, dat een waar lijk cultureel mens niet alleen bij zijn gespecialiseerde vak kan leven. Mr. A. Staring Als laatste trad daarna mr. Staring naar voren. Hem is de zilveren anjer toegekend op grond van zijn studie en zijn omvangrijke publicistische arbeid op het terrein van de kunstgeschiedenis der 18de eeuw, dat van het portretminiatuur, de beeldhouwkunst en de inconografie van het Huis van Oranje, zijn artistiek en kunsthistorisch zeer belangrijke ver zameling tekeningen van de 18de eeuw. Voorts zijn zeer grote activiteit op orga nisatorisch gebied van verschillende culturele instellingen. Verder is hij de her steller en zorgzaam behoeder van het op nieuw verworven historische, voorvader lijke landgoed „De Wildenborch" te Vor den. Aan het slot van zijn toespraak zei Prins Bernhard: „Elke keer opnieuw treft het mij, dat er nog zovelen zijn, die, gedreven door een grote liefde voor de cultuur, hun leven wijden aan het brandend houden van de culturele lamp. Daarbij tellen zij de uren niet. Zolang deze mensen er zullen zijn, blijft onze zo geraffineerde technische beschaving in wezen gezond en de naam cultuur waar dig". Prins Bernhard was donderdagavond aanwezig bij de opening van de tentoon stelling. Dertig eeuwen Mexicaanse kunst in het Haagse gemeentemuseum. De Prins bekijkt een beeld, dat een zittende jaguar voorstelt en dat in 1901 in Mexico werd opgegraven. Rechts de Mexicaanse adjunctdirecteur van Schone Kunsten, de heer Fernando Gamboa. Advertentie 23 dagexcursies in het boekje o.o. naar De Efteling, Arnhem, Walcheren, Nij megen, Hondsrug, Giethoorn, Texel, Apeldoorn, Zuid Limburg en Aken, Brugge en Oostende. Boekje met volledige prijslijst gratis verkrijgbaar aan de stations. De minister van Dpfensie heeft giste ren zijn eerste officiële bezoek aan de Koninklijke Luchtmacht gebracht. In een door de chef-luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, bestuurde Da kota vloog de minister van Ypenburg naar de vliegbasis Volkel in Noord-Bra bant, waar hij door de commandant uit voerig werd ingelicht over de taak van deze NAVO-basis in het kader van de ge allieerde tactische luchtstrijdkrachten in Centraal-Europa. Voorts bezocht hij o.m een operationeel squadron en een straal motorenwerkplaats. Des middags begaf de minister zich naar een depot, voor vlieg tuigmaterieel nabij de basis Gilze Rijen, Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de zaak behandeld tegen een 41-jarige be waker van de Groninger strafgevangenis, die door de rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, wegens het aannemen van steekpen ningen en het plegen van valsheid in ge schrifte. Hij had voor een gevangene een boodschap gedaan en daarvoor een belo ning van 100.- geïncasseerd. Hij moest een brief met 150.- afgeven aan een ge detineerde, die hem op zijn beurt nog eens f 25.- gaf. Bovendien had hij voor een an dere gevangene een postwissel geïncas seerd en daarop een valse handtekening gezet. De procureur-generaal merkte op, dat in de Groninger gevangenis geruime tijd een levendige handel werd gedreven tussen bewakers en gevangenen. Soms te gen 100 percent, winst werden tabak, siga ren, snoep, bier en sterke drank geleverd. De procureur-generaal vond deze toe stand beschamend en schandelijk. Men is nu hard bezig deze stal te reinigen, zei hij. Tegen de bewaker werd bevestiging van het rechtbankvonnis gevraagd. Het hof zal op 8 juli arrest wijzen. Dr. R. Fuentes, ambassadeur van Mexico, heeft vrijdag in het Gemeentemuseum van Den Haag, de tentoonstelling „Dertig eeuwen Mexicaanse kunst" geopend. Deze expositie, waarvoor het interieur van het museum aanzienlijke verbouwing moest ondergaan, reikt van de godenbeelden in het pre-Columbiaanse tijdperk uit vulka nisch steen gehouwen, via de beminnelijke dierenfiguren uit Oost-Mexico (Colima, Nayarit) tot de Spaanse kolonisatie en de onverbrekelijke aansluiting die de heden daagse Mexicaanse kunstenaars met dit verleden blijken te bezitten. De directeur van het Gemeentemuseum, mr. L. J. F. Wijsenbeek, getuigde van dit karakter der expositie in zijn inleiding, die hij hield nadat hij eerst welkomst woorden had gesproken tot Prins Bern hard. de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, de minister van Onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals, de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de ambassadeur van Mexico dr. R. Fuentes en verschillende diplomatieke vertegen woordigers, overheidsfunctionarissen en vooraanstaanden uit de Nederlandse kunstkringen. Mr. Wijsenbeek zei, dat ex positie, opgebouwd door medewerking van het Openbaar Kunstbezit uit diverse Euro pese landen en Mexico en uit zeer ge waardeerde inzendingen van particulieren, een beeld geeft van de totaliteit van de Op het Binnenhof, en ongetwijfeld ook ver daarbuiten was men donderdag in af wachting van „de Nota", het belangrijk ste stuk dat de Tweede Kamer nog te be handelen krijgt eer zij half juli met zo mervakantie gaat. Met „de Nota" bedoel ik natuurlijk die welke over het financieel- economisch-sociaal beleid moet handelen en die, op het ogenblik waarop de lezers deze regelen onder de ogen krijgen, wel licht reeds gepubliceerd zal zijn. Terwijl ik dit schrijf is dat nog niet het geval. In middels drong er uit regeringskring wel iets tot mij door omtrent de inhoud van het stuk. En wanneer het mij vertelde in derdaad juist zal blijken te zijn, bestaat er op zijn minst één reden om van een goed, ja van een zeer bruikbaar stuk te gewagen. Het zou namelijk heel duidelij ke taal bevatten en onomwonden aange ven zonder in allerlei vaagheden te ver vallen, welke, menigmaal hoogst belang rijke, maatregelen de regering van zins is te nemen of tot stand te doen komen. Of men het nu eens is met hetgeen de regering voorstaat dan wel daartegen be zwaren koestert, dat kan niets afdoen aan de erkenning dat, als een dergelijke nota duidelijke taal spreekt, dit toch bepaald toe te juichen valt. Het gaat er immers om dat de regering dient te weten, niet alleen hoe zij zelf op financieel, econo misch en sociaal beleid te werk zal willen gaan, doch ook hoe de volksvertegenwoor diging en andere oiganen van de openba re mening er over denken. Naar mate nu de Kamer aan de hand van .concreet om schreven plannen een duidelijker inzicht in het te voeren beleid zal kunnen verkrij gen, naar die mate zal het op 14, 15 en 16 juli te houden Kamerdebat vruchtdragen- der kunnen zijn. Vooral in die zin, dat zo wel de aanhangers als de tegenstanders van het kabinet-De Quay een goede gele genheid zullen krijgen om hun zienswijzen De grote fabrieksbrand, die gisteren een groot deel van de Chemische fabriek „Noord-Holland" in de as heeft gelegd, is niet alleen in en rond Beverwijk het ge sprek van de dag geweest, maar ook is men de gehele dag door uit de wfide omtrek naar Beverwijk getrokken om te kijken hoe de brand huis heeft gehouden. Vooral gisteravond was de belangstelling van de kijklustigen heel groot. Al het grote materiaal van de drie brandweer-korpsen rukte gisteren omstreeks 6 uur in, nadat men ruim negen uur achtereen met een volledige bezetting water had gegeven. De Beverwijkse brandweer bleef evenwel met een aantal manschappen achter, want steeds opnieuw begonnen de balen vismeel te roken waarna dan even later de vlammen er weer uitsloegen. Met een viertal stralen hield men het nablus- singswerk vol. Donderdagavond boden de verbrande gebouwen een triest beeld. Reeds hadden de brandweren verschillende muren om getrokken, terwijl er van de grote opslag silo's enige zijn, waarvan de muren ook op instorten staan. Deze spectaculaire brand heeft zijn weerga in Beverwijk niet gehad. Bever wijk moge vroeger vele branden hebben gehad een brand van een omvang als deze is nimmer voorgekomen. Wel is men her innerd aan de grote reeks van branden, die Beverwijk kende in de dertiger jaren toen zo om de twee jaar, of eerder, de timmerfabriek van de firma Knaap in vlammen opging. Deze fabriek was op korte afstand gelegen van de nu verbrande Chemische fabriek Noord-Holland. Meer dan een miljoen Bij de brand in de vismeelfabriek be loopt de schade meer dan een miljoen gulden, maar nog groter is de schade aan het laboratorium toegebracht, want hie- is het resultaat van meer dan tien jaar wetenschappelijk onderzoek verloren ge gaan. Dit wetenschappelijk onderzoek heeft de fabriek een uitstekende naam gegeven. Een achter de verbrande fabriek gele gen opslagloods is gespaard gebleven. Hier liggen de balen vismeel nog rustig opgeslagen. Er was naar een ruwe schat ting 2600 ton vismeel „in huis", hiervan is 1500 ton verbrand. Door het aanhouden de nathouden van de grote partijen vis meel zowel binnen als buiten de fabriek zijn de zakken en haar inhoud nat en zacht geworden. Het gevolg was, dat de vismeel met het water naar buiten ge spoten werd en als een dikke bruine brei de straat opkwam. De Pijpkade was dan ook voor wat het achterste gedeelte be treft totaal onbruikbaar geworden, daar er een laag van tientallen centimeters op straat lag. "Met Bulldozers heeft men gis teravond de straat schoongemaakt en het vismeel op hopen langs de kant geschoven. In hoeverre de werkzaamheden doorgang zullen vinden was nog niet bekend. ten opzichte van de regeringsplannen ken baar te maken. Te belangrijker valt het te achten, dat kabinet en Kamer weldra goed zullen we ten wat zij aan elkaar hebben met betrek king tot datgene, wat de nota voorstaat, nu .de ministers zich voor de taak gesteld zien de Rijksbegroting 1960 in elkaar te zetten. Daarbij zal in ruime mate het. in de Nota aanbevolen beleid richtinggevend zijn. In zoverre kon men zich nauwelijks een gunstiger of geschikter moment voor stellen om via Nota en Kamerdebat dui delijk kleur bekend te krijgen. Dat het bijkans ondoenlijk is om de fi nanciële, economische en sociale proble men, waaraan de regering haar beste krachten heeft te geven, los van elkaar en op zichzelf te zien, behoeft wel geen be toog. Trouwens, in dit opzicht is er waar lijk niets nieuws onder de zon, want ook reeds vóór 1940 was dit al sinds geruime tijd het geval. Wibaut in de Eerste Kamer Een markant voorbeeld van een man, die in de jaren vóór de tweede wereld oorlog blijk gaf van een sterk besef om trent de samenhang tussen tal van aan gelegenheden, waarmee de overheid zich op financieel, op economisch en op so ciaal gebied heeft bezig te houden, was dr. F. M. Wibaut. Er bestaat aanleiding de ze week terug te denken aan hem en on der meer ook aan zijn werkzaamheden en optreden in de Eerste Kamer, nu het op 23 dezer een eeuw geleden was, dat Wibaut, in onze politieke geschiedenis bekend onder de bijnaam „De Machtige", in Vlissingen het levenslicht aanschouw de. Terecht is zijn geboorte op 23 juni 1859 op even waardige als geslaagde wijze herdacht in de aula van de Universiteit van Amsterdam. Heel begrijpelijk was het, dat bij die gelegenheid vooral de Amsterdamse gemeentebestuurder is herdacht. Groot toch is Wibaut's aandeel als raadslid eerst, bovendien als wethou der in het bestuur van onze hoofdstad geweest. Tot de ve'en, die de voortreffe lijke redevoeringen van de socialistische oud-wethouder E. Polak, tevens dus par tijgenoot van „De Machtige", en van mr. Kropman, insgelijks oud-wethouder doch toen behorende tot de R.-K. Staatspartij (nu de K.V.P.), met bewondering hebben aangehoord, behoorde onder anderen mr. Jonkman, de tegenwoordige voorzitter van de Eerste Kamer. Mij zou het niet. verbazen, wanneer mr. Jonkman door zijn aanwezigheid ook nog even heeft willen tonen dat de sena toren van thans de senator Wibaut van weleer niet vergeten zijn en dat zij we ten, hoezeer hij ook op het Binnenhof tal van blijken van zijn grote gaven van hoofd en hart heeft gegeven. Ongeveer dertien jaar (van 1922 tot 1935) heeft Wi baut, de Amsterdamse stadsbestuurder, als sociaal-democraat zitting in de Eer ste Kamer gehad, waar hij bovendien zijn fractie voorzat. Wibaut hield zich ook wel met vraagstukken van algemeen politie ke aard bezig, maar in hoofdzaak gaf hij zijn gemeenlijk zeer doorwrochte uiteen zettingen ten beste als het om financiële, economische en sociale onderwerpen ging. Dan vooral was hij voor degenen, die hij menigmaal bestreed ik noem hier een De Geer. een Coli.jn een geducht te genstander. Hij kende zijn zaken, was trouwens, eer hij zich aan de socialisti sche beweging is gaan geven, zeer actief op het terrein van de handel werkzaam geweest. Van de door hem behandelde vraagstukken placht hij diepgaande stu die te maken. Wibaut toonde zich een overtuigd voor stander van de gemeentelijke autonomie. Meer dan eens trok hij te velde tegen de in zijn ogen veel te ver doorgevoerde aantasting van de gemeentelijke financië le zelfstandigheid. Zijn socialistische le vensbeschouwing droeg hij, menigmaal met zekere ve-ve in het door hem ge schetste beeld, in 's lands vergaderzaal uit. Van zijn breedheid van inzicht heeft hij dikwijls loffelijke bewijzen aan de dag gelegd. Kenmerkend was bij voorbeeld hoe hij, zijn instemming betuigende met het door de katholieke minister van Ar beid, prof. Aalberse, in de jaren twintig verdedigde wetsontwerp inzake bemidde ling in arbeidsgeschillen, het onder meer ook géén sociaal-democratisch belang noemde om hard tegen hard te strijden wanneer door bemiddeling overeenstem ming kan worden bereikt. Typerend was zeker ook, hoe hij van nature trouwens de regent zich in 1933 niet solidair wil de verklaren met het gedrag van de jon ge mensen op „De Zeven Provinciën" (de bekende muiterij in de Indonesische wa teren aan boord van dat oorlogsschip) en het optreden van die muiters „een on bezonnenheid" noemde. In beginsel was Wibaut voorstander van afschaffing van de Eerste Kamer. Niette min achtte hij het plicht om. zolang zijn partij het op prijs stelde ook in die tak van de Staten-Generaal aanhangers van de sociaal-democratische opvattingen zit ting te doen nemen, als Eerste Kamerlid evenzeer ernstig werk te maken van de als volksvertegenwoordiger te vervullen taak als de leden van de Tweede Kamer dat hoorden te doen. In zijn in 1936 verschenen Gedenkschriften („Levensbouw" getiteld) treft men daarover nog steeds lezens waardige opmerkingen aan. Van zijn on afhankelijkheidszin getuigde ongetwijfeld ook, dat hij in die zeer belangrijke geval len, waarin het partijprogramma ten aan zien van een bepaalde in de Staten-Gene raal aan de orde komende kwestie geen precies voorschrift gaf, het ten volle ver antwoord achtte dat een socialistisch se nator zich louter door zijn eigen overtui ging zou laten leiden, ook al zou hij daar door ingaan tegen de in de Tweede Ka mer door zijn politieke vrienden aange nomen houding. „Het enige, dat van hem verwacht mag worden is, dat hij van zijn afwijkende mening behoorlijk rekenschap geeft". Ten slotte releveer ik nog even Wibaut's optreden in 1927 ter gelegenheid van de behandeling van het door minister Van Karnebeek verdedigde Nederlands-Bel gisch verdrag. Dit tractaat hield op scheepvaartgebied allerlei vooral door België gewenste regelingen in. Met name beoogde het onder meer voor een Ant werpen zeer welgevallige Rijn-Scheldever- binding (een Moerdijkkanaal) zorg te hel pen dragen. Met 50-47 stemmen had Van Karnebeek het nog door de Tweede Ka mer aangenomen weten te krijgen. In middels was, niet in de laatste plaats door geweldige actie in het land, het getij ge keerd. In de Eerste Kamer stuitte het goedkeuringsontwerp bij 33 afgevaardig den op tegenstand en slechts 17 de Se naat was dus volledig opgekomen ga ven er hun stem aan. Tot die minderheid nu behoorde Wibaut. Hij kon op zijn vin gers natellen, dat hij voor een verloren zaak pleitte. Dit deerde hem niet. In zijn ogen was het grote goed van een breed op te vatten internationale samenwerking in het geding. Hier liet hij zich leiden door zijn vurig idealisme voor economische we- reldbouw, voor de vredesgedachte in de ruimste zin van het woord. Later gaf hij in zijn memoires toe, zich bij deze gele genheid in elk geval op één punt „volle dig vergist" te hebben. Zijn vrees, dat de verwerping internationaal een slechte in druk zou maken en dat andere, bij de in 1839 (erkenning door Nederland van Bel- gië's onafhankelijkheid) getroffen regelin gen betrokken mogendheden het ons land nog wel eens moeilijk zouden maken, is niet bewaarheid geworden. Daarentegen beleven wij heden ten dage gelukkig wel een aanmerkelijk betere verstandhouding tussen België en Nederland dan eertijds, een verstandhouding waarvoor Wibaut Mexicaanse cultuur, „een beeld van een eigen sterke ontwikkeling, met vele hoog tepunten". Dr. F. Gamboa, directeur van het. Mexi caanse Nationale Museum Voor Volken kunde, bracht dank aan Nederland en in het bijzonder aan Den Haag voor het in richten van deze tentoonstelling, een ge baar dat hij als een eer voor zijn land beschouwde. Een expositie zei hij, die de grootheid van de Mexicaanse kunst met zijn krachtsexplosies volledig toont. De directeur van het „Musée de L'Homme" in Frankrijk herinnerde er aan. dat deze tentoonstelling samenvalt met de herden king van dr. Von Humboldt, de eerste Europeaan die een studie maakte over Mexico. De Mexicaanse ambassadeur, dr. Fuen tes, voor wie de Mexicaanse kunst wordt gekenmerkt dcor „een machtig menselijk sentiment", sprak, voordat hij de tentoon stelling voor geopend verklaarde, zijn bij zondere verheugenis uit over de aanwe zigheid van Prins Bernhard, „als oude en goede vriend van Mexico". De Prins vertoefde ruim een uur op de tentoonstelling en in de tuin van het mu seum waar de honderden gasten het eve nement bijwoonden, dat groter was dan de Japantentoonstelling van een half jaar geleden en in het uitgestalde de kosmische veelheid van de Mexicaanse kunstsymbo liek sterk belichtte. Op het kruispunt HudsonstraatBal- boastraat in Amsterdam heeft een vracht auto uit Wilnis een motorrijder aange reden. Het vijfjarige zoontje R. K. Eind hoven van de motorrijder dat op de duo zat viel en kreeg een wiel van de vracht auto over zich heen. Het kind overleed ter plaatse. Op de rijksweg HarlingenLeeuwarden, vlak bij het dorpje Herbaijum, is een per sonenauto met vier inzittenden tegen e'en boom gebotst. De auto werd bestuurd dooi de 65-jarige lieer F. van de Burg uit Lan- gezwaag, raadslid van de gemeente Op- sterland. Het ongeveer 65 jaar oude echt paar D. uit Vlissingen, kennissen van de familie Van de Burg, werd op slag ge dood. De heer en mevrouw Van de Burg liepen zeer ernstige verwondingen op. Voor hun lever, wordt gevreesd. In het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg is overleden de 42-jarige gehuwde land bouwer A. P. Puts uit Tilburg, die dinsdag op de rijksweg TilburgBreda, nabij Dongewijk bij een verkeersongeval zeer ernstig werd gewond. P. bevond zich met paard en kar op de weg. toen hij van ach teren werd aangereden door een personen auto uit Bergen op Zoom. De bestuurder van deze laatste was de controle over het stuur kwijtgeraakt toen hij een aktetas, die van de zitting naast hem gleed wilde opvangen. De Rijkswaterstaat heeft vanmorgen in het gebouw aan de Wagenweg in Haarlem aanbesteed het verwisselen, schoon- en roestvrijmaken, herstellen en van bescher mende lagen voorzien van de buitenvloed-, de middenvloed en de middenebdeuren van de Middensluis en van negen schuiven van de nieuwe spuisluis in IJmuiden. Er waren zes inschrijvingen. De hoogste was van de firma Colijn en Ippel uit Nieu- wendijk voor 198.000, de laagste van de n.v. aannemingsbedrijf J. v. d. Vlies uit Sliedrecht voor 187.000. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. ook in de Eerste Kamer met de kracht der overtuiging, die hij bezat, in het krijt is getreden. Toen hij in 1935, op 76-jarige leeftijd, het ogenblik aangebroken vond om zijn lid maatschap van de Eerste Kamer neer te leggen, was dat voor die Kamer zeer ze ker een ernstig verlies. Want figuren als hij waren er maar weinig. Dat is ook bevestigd door prof. Oud, die in zijn werk „Het jongst verleden" moest vaststellen, dat geen der overige socialistische sena toren over zoveel deskundigheid op finan- cieel-economisch-sociaal gebied beschikte als dat met .Wibaut het geval was. Dr. E. van Kaalte Olie. Volgens een tussen de Aero Ser vice Corporation en de Colmar Surinaam se Petroleum Maatschappij gesloten over eenkomst zullen vanuit de lucht onderzoe kingen worden verricht, om na te gaan of er olie in de Surinaamse bodem aan wezig is. In de cel overleden. In de cel van het politiebureau te Hoogerheide waar hij Ier ontnuchtering werd ingesloten is een 72-jarige inwoner van Halsteren overle den. De politie, die de bejaarde man 's avonds wegens dronkenschap had opge sloten, trof hem de volgende morgen dood in de cel aan. Fataal dutje. In Antwerpen zag de politie 's nachts een auto staan, die als in Amsterdam gestolen gesignaleerd stond. In de wagen zaten twee mannen te slapen. Zij bleken een 25-jarige en een 20-jarige Amsterdammer te zijn, die met de door hen gestolen wagen naar Antwerpen wa ren gegaan om de auto daar van de hand te doen. Geestelijke volksgezondheid. In Hel sinki is een conferentie over geestelijke volksgezondheid geopend onder auspiciën van de Wereld-gezondheidsorganisatie en onder voorzitterschap van prof. A. Que- rido, voorzitter van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid in Nederland. De conferentie duurt tot 3 juli. De meeste landen van Europa, ook com munistische, nemen eraan deel. C. M. van Joolen overleden. Te Bus- sum is op 76-jarige leeftijd overleden de heer C. M. van Joolen, oud-referendaris van het agentschap te Amsterdam van het ministerie van Financiën: het bureau, dat zich bezighoudt met de uitgifte van staats leningen en die van zilverbons. Door zijn volhardende arbeid in de bezettingsjaren was het mogelijk het werk van het bureau, toen van groot belang voor de uitgifte van zilverbons, direct na de bevrijding te her vatten. Gedurende een aantal jaren droe gen de zilverbons dan ook de handtekening van de heer Van Joolen. Verdronken. Een 22-jarige Neder landse zeeman, Edmond Naarden, van het vrachtschip „Zonnewijk" is in de haven van Antwerpen verdronken. Naarden werd geboren in Paramaribo. Geld en huisknecht verdwenen. De rijkspolitie te Nigtevecht zoekt naar een bedrag van 21.000 gulden, dat uit een villa aan de Dorpsstraat is verdwenen. De be woner had sinds een half jaar een 27- jarige huisknecht in dienst. Deze knecht is tegelijk met het geld verdwenen. Parkeerschijf. Als eerste van de 23 gemeenten, waartoe de A.N.W.B. zich dezer dagen richtte met het verzoek een proef te nemen met de parkeerschijf, heeft de ge meente Breda thans geantwoord, dat zij het aanbod van de bond aanvaardt een proef te nemen zodra dit wettelijk moge lijk is. Verkeerd verkeer. Blijkens een voor lopige telling kwamen in Amsterdam 1937 verkeersongevallen ter kennis van de po litie, een vermeerdering met 8,7 pet. ten opzichte van mei 1958. Er waren 217 on gevallen van ernstige aard bij. In mei 1958 was dit aantal iets hoger. Het aantal ernstige verkeersongevallen was in Amsterdam in de eerste vijf maan den van dit jaar 2,1 pet. lager dan dat in de overeenkomstige periode van 1958. Het aantal doden en ernstig gewonden was sedert 1 januari 17,5 pet. lager dan in 1958. Dit ciantcil maakte 37,7 pet. (vorig jaar 47.6 pet.) van het totaal aantal slachtoffers uit. Voor de sloop. De gemeenteraad van Rotterdam heeft 653.286.gevoteerd voor het slopen van het voormalige gebouw van de Bijenkorf. In 1957 is dit voorstel ook aan de orde geweest, maar het werd niet uitgevoerd wegens de bestedingsbeperking. Het slopen zal een paar jaar vergen. Dat was hem te veel. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft een 34-jarige post- besteller uit Delft overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De postbesteller had 'zich schuldig ge maakt aan het wegnemen van geld uit aan getekende stukken. Op 17 januari opende hij een aangetekend stuk, bestemd voor de Amsterdamse Bank. Hij schrok zo toen er 40.000 inzat, dat hij het geld anoniem in een pakje naar de bank zond. Autoportieren. De officier van Justi tie bij de Bredase rechtbank heeft beves tiging gevraagd van het vonnis op 9 april door de kantonrechter te Bergen op Zoom uitgesproken tegen een Amsterdamse stu dent. De student kreeg toen elf gulden boete, omdat hij eind vorig jaar op de markt in Roosendaal zijn auto parkeerde, zonder deze af te sluiten. De algemene politieverordening van Roosendaal bevat een bepaling, dat bij het parkeren van auto's de portieren met een slot of op an dere deugdelijke wijze moeten worden af gesloten. Dit is gedaan om diefstal en „joy-riding" zoveel mogelijk tegen te gaan. De rechtbank zal op 2 juli uitspraak doen. Stewardessencongres. In Hilversum zal volgend voorjaar een wereld-stewar dessencongres worden gehouden. Het con gres, waarvoor meer dan 1000 stewardes sen naar het Gooi zullen komen uit alle landen, waar luchtvaartmaatschappijen zijn gevestigd, duurt drie dagen. De orga nisatie is in handen van tien Gooise (ex)- stewardessen. Ook stetwardessen uit Rus land en andere Oost-Europese landen wor den verwacht. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13