Lager dividend uit gunstige resultaten Staatsmijnen Panda en de Gouden Wereldnieuws Depressie op komst Kreymborg GR OTERE RESER VERING UIT DE WINST 331/3% KORTING Bod van 120 percent op aandelen Taloeg Goenoeng Hoop op overeenkomst in walvisvaartconferentie Holland Bank Kort economisch nieuws uit Linnen- en buitenland Goede gang van zaken in 1959 bij Albert Heijn NAAIMACH IN Lucas Bols tevreden over huidige gang van zaken Dividendvoorstellen Finets opvolger kan pas in juli worden gekozen Aanzienlijk lager exploita tiesaldo Lyempf zomercolberts Speciale aanbieding Eredoctoraten in Oxford Fors gestegen winst bij bouwkas Rohyp Geen staalstaking op 1 juli in de Verenigde Staten Lening voor Indonesië Passagiersschip met zelf bediening wegens staking VRIJDAG 26 JUNI 1959 BLIJKENS HET JAARVERSLAG van de Staatsmijnen bedroeg het exploitatie saldo over 1958, vóór aftrek van belasting, 55,9 miljoen (vorig jaar 58,9 miljoen), waarbij voor afschrijvingen rekening houdende met het bestaande prijsniveau een bedrag van 62,5 miljoen 60,0 miljoen) in aanmerking is genomen. De be haalde uitkomsten kunnen worden gezien als een gunstig gevolg van de spreiding van het produktengamma en risico. De verschillende chemische produkten hebben wederom in belangrijke mate bijgedragen tot de gunstige resultaten van het bedrijf in zijn geheel. De onder de huidige omstandigheden niet onbevredigende finan ciële uitkomsten in de sector van de vaste brandstoffen, aldus het verslag, zijn zowel het gevolg van het herstel van het normale produktieniveau als van het faseverschil tussen markt- en prijsontwikkeling. „Deze vertraging in de commer ciële aanpassing zowel in de hausse als in de baisse welke karakteristiek is voor de inelastische structuur van de Europese mijnbouw, wordt door leverings contracten op lange termijn nog versterkt". Intussen moet met het oog op de afzet- moeilijkheden voor vaste brandstoffen in de naaste toekomst rekening worden ge houden met de waarschijnlijkheid van een druk op de exploitatie-uitkomsten van de mijnen en cokesfabrieken. In verband hiermee en met de risicofactor bij een aan tal investeringen, heeft men van het ex ploitatiesaldo na aftrek van voorzienin gen voor belastingen ad 26 miljoen 31 miljoen) een groter bedrag dan in 1957 namelijk 17,4 miljoen tegen 13,8 mil joen, bestemd voor versterking der reser ves en voor verdere financiële voorzienin gen. Voor dividenduitkering kwam iets minder beschikbaar, namelijk 12,5 mil joen (vorig jaar ƒ13,75 miljoen), hetgeen overeenkomt met 10 percent (11) van het aandelenkapitaal. De investeringen in vaste activa bedroe gen in het verslagjaar 77,9 miljoen, te genover 82,5 miljoen in 1957. Zij waren daarmee 15,4 miljoen hoger dan het to taal der afschrijvingen, zodat de balans- waarde der vaste activa met genoemd be drag toenam. Daarnaast was ook het ba lanstotaal der voorraden produkten einde 1958 hoger dan aan het begin van het ver slagjaar, maar de omvang van deze stij ging werd overtroffen door een daling in de voorraden materialen en grondstoffen. Doordat voorts uit hoofde van een stijging der reserveringen en voorzieningen meer middelen voor financiering ter beschik king kwamen, nam per saldo het tegoed bij het rijk toe van 14,8 miljoen tot 44,5 miljoen. De kolenproduktie van de staats mijnen bedroeg in 1958 ruim 7,5 miljoen ton, waarmee na de achteruitgang ten ge volge van bijzondere omstandigheden in 1957 het normale produktieniveau werd Advertentie Wij zetten onze Jubileum-attractie voort bij EmEbKb GROTE HOUTSTRAAT 156 Aandeelhouders der n.v. Cultuurmaat schappij Taloeg Goenoeng worden tot 1 augustus in de gelegenheid gesteld hun aandelen tegen 120 percent ter verkoop aan te bieden aan de firma D. M. en C. Watering, die de directie over de maat schappij voert. Deze verkoop wordt aan bevolen omdat de maatschappij geen be drijf meer heeft en een liquidatie een langdurig verloop zal hebben. Indien min der dan 90 percent van het uitstaande aandelenkapitaal van het aanbod gebruik maakt wordt het recht voorbehouden het voorstel terug te nemen. De laatste koers van de aandelen met een nominale waar de van 250,bedroeg op de incourante markt 75 percent. Van de zijde van Japanse walvisvaart- maatschappijen in Tokio is medegedeeld, dat de hoop op een bevredigende regeling van de walvisquota is gestegen, daar de afgevaardigden van de vijf landen, die aan de walvisvangstbesprekingen in Londen deelnemen, overeenstemming hebben be reikt over verhoging van de vangstlimiet van 15.000 tot 16.000 walviseenheden. Dit plan, waarvoor eventueel de goed keuring is vereist van de uit zeventien landen bestaande internationale walvis commissie, die eveneens in Londen bijeen is, zou zijn voorgesteld door de Sovjet- Unie in een poging om de impasse ten aan zien van de kwestie der nationale quota te doorbreken. In de jaarvergadering van de n.v. Holland Bank te Amsterdam is door een aandeel houder bezwaar gemaakt tegen de hoogte van de kosten, die in de laatste vier jaar in totaal 206.200 zouden hebben bedra gen, inclusief 60.000 voor pensioenvoor zieningen. In dit zelfde tijdvak zijn van de onroerende goederen in de Verenigde Staten slechts vier percelen verkocht. Met name achtte aandeelhouder het dan ook overbodig dat de maatschappij over een vertegenwoordiging in Spokane beschikt. De te behandelen zaken zouden zijns in ziens even goed schriftelijk vanuit Neder land kunnen worden geregeld. De voorzitter zei dat pogingen om een redelijk bod op het bezit in Amerika te verkrijgen tot dusverre geen resultaat hebben gehad. Opposant handhaafde zijn bezwaar en stemde deswege tegen de ba lans en winst- en verliesrekening, die met 31 tegen 6 stemmen werden goedgekeurd. Vrijhandelszone In Bonn ls bekendgemaakt, dat de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard de F ranse minister van Financiën Pinay heeft uit genodigd om voor het voeren van besprekingen op 3 juli een bezoek aan Bonn te brengen. Poli tieke waarnemers vermoeden, dat de besprekin gen betrekking zullen hebben op de voorgestelde Vrijhandelszone. Twentsche Bank De Twentsche Bank n.v. heeft te Amsterdam, op nummer 33 aan het Damrak, een bijkantoor gevestigd dat speciaal ten behoeve van forensen reeds van 8 uur 's morgens af geopend is. hersteld. De binnenlandse afzet van kolen verminderde ten opzichte van 1957 met bijna 200.000 ton tot bijna 2 miljoen ton. Ook voor de fabricage van cokes en bri ketten werden minder kolen gebruikt. De export van kolen, die voorheen vrij on belangrijk was, kon echter aanzienlijk worden opgevoerd. Hij steeg van 234.000 ton in 1957 tot 621.000 ton in 1958. Sterkere concurrentie De cokesproduktie is drie percent ge daald, van 2.955.000 ton tot 2.866.000 ton. De binnenlandse afzet van cokes steeg met 65.000 ton tot ruim 1,2 miljoen ton, maar hiertegenover beliep de export bij na 1,2 miljoen ton, een daling van 230.0Ö0 ton ten opzichte van 1957. Deze achter uitgang betrof zowel de afzet binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal alsook daar buiten. Op alle export markten werd een toenemende concur rentie ondervonden. De voorraden kolen en cokes hadden ultimo 1958 een omvang, die overeenkwam met een kolenproduk tie van ongeveer 30 dagen. Zoals bekend, steekt de ontwikkeling van de niet direct verkoopbare voorra den van staatsmijnen in zoverre gunstig af bij die in andere bekkens, dat hier reeds enige tijd een vrij stabiel niveau bereikt lijkt te zijn. Het was in Neder land dan ook niet nodig verzuimdiensten in te leggen. Dezer dagen kon worden be richt, dat de regering een half miljoen beschikbaar wil stellen om de moeilijke situatie door de opeenhoping van de ko- lenvoorraden in de Nederlandse mijnin dustrie te verlichten. De produktie van stikstofmeststoffen van de Staatsmijnen werd in 1958 met 2 percent verhoogd en bereikte een totaal van 919.000 ton meststoffen. Ruim de helft van de stikstofproduktie werd hier te lan de afgezet en de voor export beschikbare hoeveelheden konden, ondanks toene mende concurrentie, worden geplaatst. De caprolactam-produktie (grondstof voor bij voorbeeld de Nederlandse nylon), die met 8 percent steeg, vond zowel in Ne derland als in de export gerede afzet. De overige chemische produkten, waarvan de produktie nagenoeg gelijk was aan die van het voorafgaande jaar, werd tegen lonende prijzen verkocht. De opbrengstwaarde der voor verkoop beschikbaar gekomen produkten beliep in totaal f 657 miljoen, hetgeen een stij ging van 4 percent betekent. Het aandeel van de onderscheiden groepen van pro dukten bedroeg: kolen, briketten en „synthraciet" f200 miljoen, cokes f188 miljoen, meststoffen en chemische pro dukten f 213 miljoen, gas en elektriciteit f40 miljoen, en diversen f 16 miljoen. Van de genoemde opbrengst ad f 657 miljoen werd 32 percent uit export verkregen. Te genover de stijging van de opbrengst- waarde namen de kosten met ruim 5 per cent toe tot f 601 miljoen, welke toene ming overwegend verband hield met ho gere loonkosten. De resultaten over de afgelopen maanden van 1959 bij Albert Heijn n.v. te Zaandam rechtvaardigen volledig de verwachting dat 1959 zeker niet zal onderdoen voor 1958, aldus is van bestuurszijde medegedeeld in de te Zaandam gehouden jaarvergadering. Exportorders voor de levering van melk aan het Amerikaanse leger, die een of tweemaal per jaar plegen te worden gege ven, zijn opnieuw verkregen. Ook de doch terondernemingen boeken dit jaar goede resultaten. De liquiditeitspositie is ruim. Dit zal ook nodig zijn voor de uitvoering van de plannen die de raad van bestuur nodig heeft. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houstr. 181, Tel. 14444 De directie van de n.v. Amsterdamsche Likeurstokerij 't Lootsje der Erven Lucas Bols te Amsterdam is over de gang van zaken in de verstreken maanden van 1959 tevreden. Aldus heeft zij aandeelhouders in de jaarvergadering medegedeeld. In volume is jenever het grootste artikel van de omzet. De effectenportefeuille heeft een zeer grote spreiding. Hierin bevinden zich geen risico's van grote omvang bij een enkele onderneming. De maatschappij ver wacht geen ongunstige consequenties van de Euromarkt. In alle landen heeft zij vaste voet. De export van gedistilleerd wordt gemakkelijker. Hiertegenover staat dat de concurrentie van buitenlandse li keuren in Nederland wel eens groter kan worden. De investeringen in 1958 kwamen na genoeg neer op de gedane afschrijvingen ad 1.175.336. In 1959 zullen zij hoogstens dit bedrag vergen. Het kustvaartbedrijf dient niet ter goedkope wijze van vervoer der produkten maar is een fiscaal gunstige belegging. De drukkerij werkt slechts voor eigen gebruik. Naast alcoholhoudende dranken worden ook limonadesiropen op kleine schaal in eigen bedrijf vervaardigd. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 18 percent, waarvan reeds 8 percent als interim werd betaald. Voorts werd goedgekeurd op iedere nominaal 11.000 gewone aandelen kosteloos een nieuw aandeel uit te reiken uit de agio. Het geplaatste kapitaal wordt hierdoor verhoogd van 11.229.000 tot f 12.250.000. Algemene instemming vonden verder enige statutenwijzigingen, waarbij onder andere de directie vervangen wordt door een raad van bestuur; het deel in de overwinst van raad van bestuur en commissarissen wordt verlaagd van 40 op 30 percent en dat van aandeelhouders wordt verhoogd van 50 tot 60 percent en aan de leden van de raad van bestuur 750.000 ter verdeling in onderling overleg wordt uitgekeerd als schadeloosstelling. In de vergadering van de directie en raad van commissarissen van Giintzel en Schu macher n.v. Handel Mij. te Amsterdam is besloten, de aandeelhouders op de jaarver gadering een dividend van 12 percent in contanten over het boekjaar 1958 voor te stellen. Over 1957 werd een dividend van 7 percent uitgekeerd. Commissarissen en directie van de n.v. Koninklijke Delftsch-Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft riemen zich voor aan de op 29 juli te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, het dividend over het jaar 1958 te bepalen op 7 percent. De bijeenkomst van de ministerraad der zes landen van Klein-Europa, die oorspronkelijk dinsdag te Brussel zou worden gehouden, en waarin onder meer een opvolger voor de president van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, Paul Finet, gekozen had moeten worden, is uitgesteld tot het einde van de volgende maand. Het uitstel geschiedde óp ver zoek van West-Duitsland, dat daarbij de verkiezing van de president van de bonds republiek naar voren bracht. In kringen, die in nauw contact staan met de Hoge Autoriteit, gaf men uiting aan teleurstel ling over dit uitstel. (Reuter). De n.v. Lyempf (Leeuwarder IJs- en Melk Produkten Fabrieken) te Leeuwar den heeft over 1958, blijkens het verslag, een exploitatiesaldo behaald van 398.306 (v.j. f 658.804). Bijzondere baten beliepen ƒ208.318 158.537). Na aftrek van onder andere interest ad 81.274 204.484) en afschrijvingen ad 553.642 517.016) resteert als saldo winst ƒ49.517 (ƒ77.666). Na toevoeging van het onverdeelde saldo vorig jaar ad 175.753 is 225.270 beschik baar, waaruit voorgesteld wordt een divi dend van 4 percent (nihil) uit te keren. De niet onbelangrijke achteruitgang in de op brengst werd onder andere veroorzaakt door de recessie en verscherpte concur rentie. De verkoop van speciale- produkten ontwikkelde zich gunstig in binnen- en buitenland. In het jaarverslag wordt opgemerkt, dat de regering steeds in gebreke bleef met 't tot stand brengen van een billijke ver deling van de belastingdruk tussen de coöperatieve en de niet-coöperatieve on dernemingen in de agrarische sector. De directie meent dat de handhaving van de vennootschapsbelasting een onhoudbare discriminatie betekent. Hoewel de wereld markt zich sedert de laatste maanden van 1958 gunstig heeft ontwikkeld zijn de ver houdingen op zuivelgebied niet zo stabiel dat de zuivelcrisis geacht mag worden tot het verleden te behoren. Advertentie Voor reis en vakantie: £6e/CcACs De luchtige, zonnige dracht voor de moderne man. 3-knoopsmodel in structuurweefsel of poplin. De nieuwste kleuren. v a. 29.75 Bijpassende „lichtgewicht" pantalons in diverse prijzen. Uitgebreide keuze weekenders en weekend-shawls Katoenen pantalons in strak aangesloten Amerikaans model. In beige en bleu. Kleur- en wasecht. voor heren 9.90 voor jongens 6 7.90 GROTE MARKT 1 - 7 HAARLEM De universiteit van Oxford heeft woensdag een ere-doctoraat in de let teren verleend aan prof. dr. P. C. A. Geyl en een eredoctoraat van de mu- ziekfaculteit aan Dame Margot Fon- teyn. De foto toont de Nederlandse hoogleraar en de danseres bij het ver laten van de axda na de plechtigheid, welke werd bijgewoond door Sir Anthony Eden. De totale baten over 1958 van de n.v. Bouwkas Rohyp hebben 700.267 660.101) bedragen. Na aftrek van sala rissen, algemene kosten, belastingen etcetera, resteert een saldo winst ad ƒ51.374 42.233). Voorgesteld wordt een dividend van 9percent op de aandelen A en van 7 percent op de aandelen B. In 1957 werd respectievelijk 7 en 6 percent uitgekeerd. Het afgelopen jaar was voor de maatschappij niet gemakkelijk, aldus het verslag. Ondanks het feit, dat de pro duktie van spaarcertificaten daalde, steeg het bedrag op de certificaten gestort van rond 3.635.000 tot 4.022.000. Hierdoor steeg het aandeel van de certificaten in de financiering van de rentedragende hypothecaire leningen van 14.9 percent tot 17,3 percent. De kosten daalden in hoofd zaak door een achteruitgang van de pro duktie van spaarcertificaten. De n.v. Cam pus, waarin de maatschappij een aanmer kelijk belang heeft, stelde over 1958 een dividend vast van 7 percent voor aandelen B en 12 percent voor aandelen A. De vrije reserves zijn voor de winstver deling met 50.000 versterkt en gebracht po 280.000. De renteloze bouwkasporte- feuille omvatte eind 1958 6605 contracten met een bouwkapitaal van ƒ45.151.300. Het totaalbedrag hypothecaire vorderingen is ƒ37.451.170 39.193.480). 65. „Om de volgende tovertruc te doen slagen, is het nodig, dat ik u allen een blinddoek voordoe", sprak Joris. „Mag ik zo vrij zijn, m'n beste hoofdman? Zit de doek u zo prettig„Hoe kan ik nu tover truc zien met lap voor?", klonk de ge smoorde stem van Ammezole van achter de doek. „Deze truc is totaal nieuw", legde Joris rustig uit. „Tot nu toe heb ik ver schijningen getoond, thans zult ge getuige zijn van een raadselachtige verdwijning. Wacht dus rustig af, tot ik met luider stemme roep: „Kijk! Dan doet ge de blind doek af en uw verrassing zal groot zijn!" Gewillig lieten de indianen zich blind doeken, want hun verwachtingen waren hoog gespannen. Alleen Voedoehoedoe had het onprettige gevoel, dat er iets fout ging. Hij durfde dit echter niet onder woor den te brengen, want zijn stamgenoten waren hemtoch al niet zo goed gezind. Joris keek nog eens goed rond, of niemand hem meer kon zien. „Ik heb deze lieden een enorme verrassing beloofd", peinsde hij, „welnu, die belofte zal ik houden, doch ik wens er geen getuige uan te zijn. Op het moment van de ontknoping hoop ik mij elders te bevinden". Met deze gedachte greep hij de Gouden Bijl en sloop haastig, doch geluidloos heen. De vakvereniging der Amerikaanse staalarbeiders heeft bekendgemaakt, dat zij bereid is een voorstel van de staal- maatschappijen te aanvaarden om de geldigheidsduur van de bestaande col lectieve contracten tot 15 juli te verlen gen, mits de maatschappijen erin toe stemmen eventuele economische verbe teringen, die bij de loononderhandelin gen bereikt worden, terugwerkende kracht te geven tot 1 juli. De geldende collectieve contracten lo pen op 30 juni af. De staalindustrie bood woensdag echter aan ze voor onbe paalde tijd te verlengen voor de duur van de loononderhandelingen. Dit aanbod werd gedaan om een staking op 1 juli te voor komen. De Indonesische regering heeft een le ning van negen miljoen dollar aanvaard uit het Amerikaanse Ontwikkelingsfonds, zo meldt het persbureau Antara. Twee derde van het bedrag is toegewezen aan het ministerie van Scheepvaart en de rest aan het ministerie van Verkeer. LIVERPOOL (UPI) De 250 passa giers die donderdag met het lijnschip „Apapa" (11.000 ton) uit Liverpool naar West-Afrika vertrokken zullen zelf hun bedden moeten opmaken, de hut schoon houden en hun eten halen. De scheepvaart maatschappij besloot hiertoe wegens een staking van 75 Nigeriaanse messbedien den uit protest tegen de aanstelling van een blanke als hoofdsteward. Zij beschou wen deze benoeming als rassendiscrimi natie. De Nigeriaanse bemanningsleden hebben de gezagvoerder een petitie aan geboden waarin zij het ontslag vragen van drie blanke pursers, die volgens de Nigerianen bevooroordeeld zijn ten nade le van kleurlingen. 4 tiTlprtPW ti P Clochards. De Parijse clochards kunnen voorlopig voortgaan met het zoeken van een nachtleger onder de Seine- bruggen in Parijs, zolang zij tenmin ste driehonderd franc op zak hebben. Een commissie van de Nationale Ver gadering heeft zich met 37 tegen 9 stem men uitgesproken tegen een parlemen taire behandeling van een voorstel van een der afgevaardigden, die iedereen in een grote stad langs de openbare weg slaapt tot zwerver wil bestempe len, hoe rijk hij ook zou zijn. Volgens de huidige wetten is niemand een zwer ver zolang hij driehonderd franc bezit. Eenzijdig. De Sovjet-Unie heeft bij de se cretaris-generaal van de UNO, Ham- marskjoeld, geklaagd over discrimina tie jegens Russische burgers bij het aannemen van personeel voor het UNO- secretariaat. Dit heeft geleid tot een zijdige documenten, die niet de politiek van alle lidstaten volledig weergaven, aldus de klacht. De Sovjet-Unie meent recht te hebben op 137 tot 183 functies in het secretariaat, op grond van geo grafische maatstaven. In feite heeft de Sovjet-Unie slechts 35 mensen in het UNO-secretariaat. Ongedaan. Het Italiaanse kabinet heeft besloten van zijn speciale bevoegdheid gebruik te maken om een beslissing van de semi-autonome Siciliaanse regering een speelcasino te openen in de bad plaats Taormina ongedaan te maken. De regering te Rome staat slechts vier speelgelegenheden toe, namelijk te Ve netië, San Remo, Campione en Saint Vincent. Restauratie. Vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk, de Grieks or thodoxe kerk en de Armeens orthodoxe kerk hebben de vorige week in Jeruza lem een overeenkomst voor restaura tie van het Heilige Graf ondertekend, zo is in Jeruzalem vernomen. Bydrage. De Noorse vluchtelingenraad heeft honderdduizend kronen bijge dragen voor het overbrengen van 25 vluchtelingen uit Hongkong naar Euro pa. Asiel. De Russische marine-officier en het Poolse meisje die op 8 juni in een mo torboot uit Letland naar Zweden zijn gevlucht, hebben asiel in Zweden ge kregen. Mag niet. William Douglas, een rechter van het Opperste Gerechtshof te Wash ington heeft van het „State Department" geen toestemming gekregen voor een reis naar communistisch China. Douglas wilde voor het „National Geographic Society Magazine" een reis naar China maken, doch het departement van Bui tenlandse Zaken meent dat hij niet als journalist kan worden aangemerkt. Nullen. Emry Hughes, die voor de La- bourpartij zitting heeft in het Lagerhuis wil de titels in Groot-Brittannië af schaffen. Hughes verklaarde dat een aantal „nullen in de conservatieve par tij" kortgeleden een titel heeft gekre gen. Volgens hem zijn alleen middel matige mensen op titels gesteld. Vrijgeleide. De Panamese revolutionaire leider Roberto Arias, die in april van dit jaar in de Braziliaanse ambassade te Panama was gevlucht na misluk king van zijn beweging tegen de re gering, is uit Panama in Brazilië aan gekomen, waar hij zijn vrouw, de Brit se danseres Margot Fonteyn, zal ont moeten. Arias werd uitgeleide gedaan door vrienden en familie, onder wie zijn vader, oud-president Harmodio Arias. Het hoge gerechtshof van Pa nama heeft 84 van de 89 mannen die op 25 april aan de Atlantische kust van Panama waren geland met de bedoe ling de regering omver te werpen, vrijgesproken. Slaags. Hondurese troepen zijn woens dag slaags geweest met een groep op standelingen uit Nicaragua die Hondu ras trachtten binnen te komen, zo wordt van officiële zijde in Managua de hoofdstad van Nicaragua vernomen. Diadeem. Op de veiling van Sotheby in Londen is donderdag opnieuw een re cord-prijs betaald: de Newyorkse dia manthandelaar Harry Winston gaf 110.000 pond (ongeveer 1,2 miljoen gul den) voor een met 1.421 diamanten af gezet diadeem uit de nalatenschap van de hertog van Westminster, een af stammeling van de Grosvenors. Voldaan. De 58 schotse mijnwerkers die dinsdag een ondergrondse staking uit protest tegen het sluiten van onrenda bele mijnen begonnen, zijn in opdracht van hun vakbond naar boven gekomen. Vijftienduizend arbeiders van 43 Schot se mijnen waren in sympathicstaking gegaan met de vrijwillig gevangenen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een strook van lage luchtdruk bereikte ons land van uit het zuiden, waardoor de bewolking toe nam, terwijl in het zuiden van het land en vooral in België enkele buien begon nen te vallen. De strook wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, maar op de oceaan ongeveer 1000 km. ten westen van Ierland koerst een depressie met ta melijk grote snelheid in de richting van het Kanaal. Het is deze depressie die in eerste instantie in Frankrijk en in Zuid- Engeland regen zal veroorzaken en het is mogelijk dat de regenzone later weet door te dringen tot in onze zuidelijke pro vincies. De wind draait daarbij naar zui delijke richtingen, terwijl de temperatu ren iets lager blijven dan vandaag. WEERRA PPORTEN Zaterdag 27 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 0.05 uur, onder 12.23 uur. Maanstanden 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 26 juni Hoog water 7.35 en 20.01 uur. Laag water 3.11 en 15.32 uur. Zaterdag 27 juni Hoog water 8.27 en 20.56 uur. Laag water 4.00 en 16.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c a binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur Hl S a3 Den Helder geheel bew zo 21 0 Ypenburg geheel bew. z 27 0 Vlissingen regenbui wzw 24 1 Eelde onbewolkt o 25 0 De Bilt zwaar bew. ozo 28 0 Twente zwaar bew. o 28 0 Eindhoven zwaar bew. o 29 0 Zd Limburg zwaar bew. zo 29 0 Helsinki onbewolkt n 27 0 Stockholm licht bew. windst. 28 0 Kopenhagen onbewolkt nno 21 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 20 0 Londen regen wzw 24 0,4 Amsterdam geheel bew o 26 0 Brussel geheel bew. windst. 27 0 Luxemburg zwaar bew. no 26 0,1 Parijs geheel bew. w 27 9 Eordeaux zwaar bew. nw 22 4 Grenoble geheel bew. wnw 29 1 Nice zwaar bew. nnw 25 0 Berlijn onbewolkt no 24 5 Frankfort licht bew. nno 30 0 München onbewolkt zo 23 0 Zürich mist nnw 27 2 Genève onweer w 28 7 Locarno regen z 25 1 Wenen onbewolkt w 24 1 Innsbruck regenbui windst 24 1 Rome onbewolkt zw 30 0 Ajaccio half bew. windst. 26 0 Madrid licht bew. windst. 30 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon onbewolkt n 24 0 Oslo licht bew. windst. 29 0 Athene licht bew. zw 23 0 Belgrado onbewolkt w 31 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2