Dorp met vier burgemeesters r Van dag tot dag Netelige positie WESTDUITSE STEMMEN TEGEN TE GROTE CONCESSIES IN GENEVE INDISCHE REGERING ZAL NIET INGRIJPEN IN KERALA ^Praatótoel iNaaimachine NAAR SCHAAP LOPEN TO öf bprlpfiFii Mjb 3 Bos en hei op Veluwe en in Limburg een vuurzee Brandstichter aan 't werk Minister Von Brentano spreekt Adenauer tegen: geen meningsverschillen met de Britten Lancering van Amerikaanse kunstmaan weer mislukt Frans protest in Bern over uitlating inzake Algerije Nehroe acht verkiezingen de beste oplossing Baby in Newyorks slop door ratten doodgebeten Opwinding in Israel over wapenlevering aan Bonn Oppositie eist annulering van het contract Maatregel in Oost-Duitsland tegen protestantse lectuur Schietles aanbevolen voor Zuidafrikaanse vrouwen Op de Nehroe bepleit autonomie voor Tibet binnen China VRIJDAG 26 JUNI 1959 Het heeft er alle schijn van dat de Iraakse premier Kassem inziet dat het pacteren met de communisten hem meer nadelen dan voordelen oplevert en dat hij zich in dat opzicht kan spiegelen aan het voorbeeld van zijn rivaal, kolonel Nasser van Egypte. Kassem heeft zich aanvan kelijk tot Rusland om hulp gewend na zijn breuk met het Westen en heeft, anders dan Nasser, de communisten officieel toegelaten in openbare functies en in het politieke leven. Het gevolg is geweest dat zij infiltreerden in de regering en in het leger, waaruit zij moeilijk te verdrijven zijn. Zij zijn bovendien in de gelegenheid het volk op te ruien tegen het „imperia lisme" als hun iets niet naar de zin gaat. Op het ogenblik tart de communistische organisatie „Nationaal verzet" het verbod van de premier om haar wapens in te leveren, zelfs met de mededeling dat zij haar wapenbezit onder haar aanhangers zal verdelen om hen in staat te stellen zich te verdedigen. Dat riekt naar revolutie. Kassem, die enerzijds probeert zich te ontdoen van de communisten, zoekt nu anderzijds steun bij de anti-communisti sche revolutionairen die hij tot dusver van zich had vervreemd. Vandaar de felle communistische agitatie tegen de amnestie, die hij voor deze lieden in het vooruitzicht heeft gesteld. Men mag hopen dat Kassem het communistische gevaar nog bijtijds heeft onderkend en de nationalistische elementen rond zich weet te verzamelen. Slechts doortastend optreden kan de com munisten ervan weerhouden de massa met valse leuzen in beweging te brengen tegen een gezag, dat zich weliswaar anti-weste lijk voordoet, maar in feite wanhopig probeert een neutralistische koers te varen, onafhankelijk van het Groot- arabische rijk onder Egyptische leiding, waarvan Nasser droomt, en onafhankelijk van de machtsstrijd tussen Oost en West in het Nabije Oosten. Advertentie De echte Engelse Sigaret van distinctie en goede smaak De brandweren van Maasbree, Venlo, Blerick en Helden zijn gistermiddag tegen twaalf uur gezamenlijk langdurig in touw geweest met het blussen van een zevental branden in de bossen tussen Maasbree en Venlo. Op een stuk van enige kilometers lengte langs de weg EindhovenVenlo braken kort achter elkaar tal van brand jes uit, die het vermoeden wettigen, dat hier een brandstichter aan het werk is ge weest. Door krachtdadig ingrijpen kon het merendeel dezer branden betrekkelijk snel worden geblust. Het verkeer over de weg werd door de dichte rook enige tijd gestremd. Drie hectare bos ging in vlam men op. Tegen zes uur 's avonds werd de politie opnieuw gealarmeerd omdat langs dezelfde weg weer branden waren uitge broken. Over een enkele honderden meters breed front baande een loeiende vlammen zee zich dondei'dagmiddag een weg door het bosgebied van het landgoed „Het Groot Stokkert" ten noorden van de weg Zwolle-Apeldoorn, nabij Wapenveld. An derhalf uur duurde haar overmacht. Toen moest het vuur het afleggen tegen een leger van ruim duizend brandweerlieden en militairen. Dertig hectare natuur schoon werden een prooi van deze bos brand, een van de grootste die dit jaar de Veluwe teisterden. Gisteren is in het infanterieschietkamp De Harskamp het vuur weer opgelaaid dat woensdag ongeveer vijftien hectaren bos vernielde en dat men-meende bedwon gen te hebben. Opnieuw werden ongeveer vijftien hectaren hei een prooi der vlam men. De brand werd geblust door militai ren. Bosbrandweer komt geld tekort De Utrechtse Bosbrandweer Vereniging heeft de staten van de provincie Utrecht om een extra bijdrage van 5000,ver zocht, omdat zij door de abnormale droogte van de laatste maanden in moeilijkheden dreigt te raken. De U.B.V. heeft namelijk sinds het vroege voorjaar vrijwel zonder onderbreking haar wachttorens bezet moe ten houden, hetgeen aan lonen een uitgave vergt, waarop de gewone inkomsten niet berekend zijn. I Woordvoerders van de Westduitse re geringspartij en van de oppositie en ook de Westberlijnse burgemester Brandt heb ben gisteren gewaarschuwd tegen al te grote concessies van westelijke zijde aan de Russen inzake Berlijn. Brandt verklaarde: „Er kan geen ge- isoleerde oplossing voor Berlijn bestaan, die waard is beschouwd te worden als de werkelijke, voor altijd durende oplossing van het probleem." In een verklaring voor het Westberlijnse Huis van Afgevaardig den, zei Brandt, dat zijn stad hoopt, dat de tweede ronde te Genève een „ont-berli- nisering" zal opleveren. Dat wil zeggen, dat de conferentie zal worden terugge bracht tot een gesprek over de Europese veiligheid en het herstel van de Duitse eenheid en niet zal worden voortgezet als een debat alleen over Berlijn. Volgens de Westberlijnse burgemeester zijn de wes telijke ministers met hun laatste voorstel ter oplossing der Berlijnse kwestie, ge gaan tot de grenzen van het mogelijke om niet te zeggen tot het nog juist aanvaard bare. De laatste Russische voorstellen acht hij volstrekt onaanvaardbaar, om dat ze opnieuw verbonden zijn met een ultimatum en met de bedoeling West-Ber- lijn los te maken van zijn enge verbin dingen met West-Duitsland en te binden aan het communistische systeem. Brandt hoopt dat voor- en tijdens „Genève II" het contact tussen de Westduitse delegatie en de vertegenwoordigers van West-Berlijn enger en op een bevredigender wijze ge regeld zal worden dan in de eerste fase van het overleg. „Documenten, die Ber lijn betreffen, zouden wij graag willen kennen voor zij in de krant verschijnen," aldus Brandt. In de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van de Bondsdag te Bonn, heerste gisteren in beide hoeken rege ringspartij en oppositie de mening, dat het Duitse probleem als een geheel te Ge nève op de agenda dient te komen. De mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren tano, legde er de nadruk op dat in de eer ste fase van de Geneefse conferentie ge nerlei meningsverschillen tussen de wes telijke landen zijn voorgekomen. Hij zei dit met grote beslistheid, waarbij hij in het licht stelde, dat het niet aanging, de WASHINGTON (UPI) Van de vlieg basis Vandenberg in Californië is donder dagavond door de Amerikaanse lucht macht een tweetrapsraket afgeschoten. In de laatste trap bevond zich een van radio installatie en terugstootraketten voorzie ne satelliet, de „Ontdekker IV". Deze is niet in een baan om de aarde gekomen, waardoor ook de derde poging om een satelliet te lanceren en na een aantal om lopen terug te krijgen op 'aarde,op èèn mislukking is uitgelopen. Tweemaal eerder is getracht een satel liet te lanceren en terug te krijgen. De eerste werd wel afgestoten van de draag- raket, maar is nooit teruggevonden men heeft er op en rondom Spitsbergen naar gezocht de tweede verongelukte door een ongeluk tijdens de lancering. De tweede satelliet had vier zwarte muizen aan boord, de derde had alleen instrumen ten aan boord. Vliegtuigen mei vangnet ten en schepen zouden ten noordwesten van Hawaii trachten de „Ontdekker IV" te bergen. Enkele uren na het mislukken van de proef met de Ontdekker IV aan de west kust ging op Cape Canaveral een Thor- raket de lucht in, die moet neerkomen in een doelgebied in de omgeving van het eiland Antigua, 2.400 kilometer ver weg. Op een raketbasis in de omgeving van San Diego is donderdag een intercontinen tale Atlas ontploft, nadat er, terwijl de ra ket proefdraaide, brand was ontstaan. Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd als een geïsoleerd man in een uitzonderingspositie voor te stellen. Daarmee distancieerde Von Brentano zich zeer beslist van uitlatingen van bondskanselier Adenauer, gedaan in een reeks vraaggesprekken in de afgelopen week, dat er wel zeker meningsverschil len bestaan en dat daarvoor in het bijzon der de Britten verantwoordelijk zouden zijn. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft bij Zwitserland geprotesteerd tegen een uit lating van de Zwitserse minister van Bui tenlandse Zaken, Petitpierre, volgens wel ke de oorlog in Algerije gevoerd wordt met „grote wreedheid". De Franse am bassadeur te Bern, Dennery, heeft Petit pierre meegedeeld dat de Franse regering verwonderd is over „dergelijke, ongebrui kelijke kritiek" van een bevriende rege ring. Petitpierre sprak over wreedheden toen hij vorige week in het parlement meedeelde dat zijn regering bij Frankrijk heeft geprotesteerd tegen het ronselen van Zwitsers voor het Vreemdelingenle gioen. TRIVANDRUM (Reuter/UPI) De In dische premier Nehroe, die een bezoek van drie dagen heeft gebracht aan de door communisten bestuurde staat Kerala, waar zich de afgelopen twee weken wan ordelijkheden hebben voorgedaan, heeft bij zijn vertrek uit de hoofdstad Trivan- drum tegenover verslaggevers verklaard dat de Indische regering niet voorne mens is zich in te laten met de gang van zaken in Kerala. Nehroe verklaarde dat het houden van nieuwe verkiezingen het aangewezen mid del zou zijn om een einde te maken aan de moeilijkheden in Kerela. Toen hem werd gevraagd of hij de regering van Kerala de ze oplossingen aan de hand zou doen, ant woordde Nehroe dat het niet op zijn weg ligt een dergelijke aanbeveling te doen. Journalisten vroegen Nehroe's mening omtrent de weigering van de regering van Kerala om een gerechtelijk onderzoek te laten instellen naar de omstandigheden, waaronder Keralese politie het vuur open de op betogers, hetgeen in twee weken, aan twaalf hunner het leven kostte. Nehroe antwoordde persoonlijk van me ning te zijn dat bij dergelijke incidenten altijd een gex-echtelijk onderzoek dient te worden ingesteld. In antwoord op de vraag of hij instemde met de campagne van „rechtstreekse ac tie", die de oppositie in Kerala tegen de regering was begonnen, verklaarde Nehroe een dergelijke handelswijze niet goed te keuren, indien er nog andere middelen zijn om tegen het regeringsoptreden te protesteren. Ten slotte werd Nehroe nog gevraagd of hij enig voorstel had gedaan voor een op lossing van de moeilijkheden. Nehroe ant woordde dat hij bepaalde denkbeelden ter kennis van regering en oppositie heeft ge bracht, zonder op spoedig bescheid te heb ben aangedrongen. In de buitenwijken van Trivandrum zijn na Nehroe's vertrek bij een botsing tussen communisten en rooms-katholieken 23 per sonen gewond. Het gevecht begon nadat een communistische vlag van een school was verwijderd. Aanleiding van de onge regeldheden is een onderwijswet, die in het bijzonder bij religieuze groeperingen als rooms-katholieken, hindoes en moslems verzet heeft uitgelokt. In Trivandrum ver luidt dat sinds het uitbreken van de on- gereldheden 1.350 personen in hechtenis zij genomen. Omdat de gevangenissen lang zamerhand vol raken hebben de autoritei ten van Kerala een nieuw middel gevonden om jeugdige demonstranten te bekoelen. Men brengt hen naar een verafgelegen plaats en laat hen vandaar naar huis lopen. NEW YORK (Reuter) Een baby van vier maanden is donderdag in een slop te New York door ratten doodgebeten. De moeder werd wakker door het geschrei van het kind, dat toen al flinke bloedende wonden had. Bij haar nadering sprongen verscheidene ratten uit de wieg. Het kind overleed een uur later in het ziekenhuis. Het Concertgebouw te Amsterdam wordt opgefrist Men is bezig de „torentjes" wit te schilderen. Is het effect bevredigend dan is de kans niet uitgesloten dat het gebouw vh zijn geheel wit wordt. JERUZALEM (UPI) Premier Ben Goerion van Israel zal dinsdag in de com missie van buitenlandse zaken uit het Knesset (parlement) uitleg geven over het bericht van het Westduitse tijdschrift „Der Spiegel" dat Israel West-Duitsland wapens en munitie levert. Het blad schreef dat vorig jaar een contract is ge tekend voor de levering van een kwart miljoen granaatwerpers met granaten ter waarde van zes miljoen Israëlische pon den. Het „Knesset" houdt maandag een de bat over de kwestie, naar aanleiding waar van onenigheid is ontstaan binnen het ka binet. Wordt de eenheid in de minister raad niet hersteld, dan is de kans groot dat de regering-Ben Goerion in de Knes set een nederlaag lijdt zo menen poli tieke waarnemers te Jeruzalem. Zondag wordt, ter voorbereiding op het debat, een bijzondere vergadering van de minister raad gehouden. De in de oppositie zijnde Heroet-partij en de Ahdoet Avoda, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie, hebben geëist dat het contract wordt geannuleerd. Het blad van de Ahdoet, „Lamerhav" zegt in een hoofdartikel: „In onze meest boze dromen hadden wij niet kunnen denken dat Israel in het twintigste jaar sinds het begin van de slachting der Joden wapens zou leveren voor de herbewape ning van het Duitse leger". Het blad van de Heroet zegt: „Het is al erg genoeg dat wij twee jaar geleden besloten uit West- Duitsland te importeren, maar het is on noemelijk veel erger dat de wapens die door Joodse arbeiders zijn vervaardigd zonen van die die door de Duitsers wer den afgeslacht in handen komen van de moordenaars en hun zonen." Volgens het blad „Maariv" is het gehe le kabinet van deze transactie en van leveranties aan andere landen op de hoogte. De secretaris-generaal van de Ahdoet Avoda zei echter dat het bericht „als een pijnlijke verrassing voor de ge hele partij" kwam. Het is vrijwel zeker dat Ben Goerion zal weigeren de kwestie in het Knesset te bespreken. In de com missie van buitenlandse zaken hebben al le partijen behalve de communisten zit ting. De leden hebben echter een gelofte tot geheimhouding afgelegd. BERLIJN (Reuter) Een conferentie van de Duitse Evangelische kerk onder lei ding van bisschop Dibelius, heeft in een communiqué meegedeeld dat de Oost- duitse autoriteiten door nieuwe beperken de maatregelen de arbeid met kerkelij ke geschriften stelselmatig belemmeren. De Oostduitse autoriteiten treden in het bijzonder op tegen zendingsgeschriften, christelijke geschriften voor kinderen en verhandelingen over christelijke kunst, aldus de conferentie. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van Defensie, Erasmus, heeft in de Senaat te Kaapstad verklaard dat het naar zijn mening een goed ding zou zijn met het oog op de toestand in Zuid-Afrika als vrouwen schieten zouden leren. Hij zei dit in antwoord op een vraag van senator Thuynsma, die wilde weten of de regering al methoden had overwo gen voor het organiseren van huisvrouwen en jeugdige personen met het oog op even tuele onlusten. Erasmus zei dat er al en kele jaren geleden door de regering een commissie was ingesteld om deze kwestie te bestuderen. Door financiële omstandig heden had men de aanbevelingen van de commissie nog niet ten uitvoer kunnen leg gen. De commissie had onder meer aan bevolen schoolgaande meisjes te oefenen in het gebruik van vuurwapens. „Zo gaat. het niet langer", concludeerden de inwoners van Marotta (zoudt u ze ook Marottanen noemen?) na een langdurig en heftig debat. On getwijfeld een kloek en wijs besluit en de strekking ervan ging vrij ver: zij kwamen overeen op eigen initiatief een burgemeester te kiezen. En zo geschiedde. En nu zijn er vier. Even de plaatsbepaling en een overzicht van de toestand: Marotta ligt aan de Adriati- sche zee. ongeveer ter hoogte van Florence. Het is altijd een simpel vissersdorpje geweest met een bevolkingstal, dat de paar duizend niet overtrof Dat is nu juist de bron van alle moeilijkheden, want het dorp werd niet waardig ge keurd een zelfstandige ge meente te zijn, maar maakte administratief deel uit van drie nabijgelegen grotere olaatsen - Fano, Mandolfo en San Costanzo. Normaal kon Marotta er zich dus op beroe men niet minder dan drie burgemeesters te hebben. Dal lijkt wat veel. Erger was ech ter, dat dit tevens inhield het vallen onder de jurisdictie van twee belastingdistricten en het onderhorig zijn aan twee bisschoppen. Het bezit van vier kerkhoven kan er ook mee door. In de praktijk heeft deze bureaucratische verbrokkeling meermalen tot de idiootste si tuaties geleid. Nog daargela ten, dat men in de huiskamer belasting moet betalen aan de ene en in de keuken aan de andere administratie (soms loopt de grens dwars door De bewoners van Marotta noemen hun dorp „klein Berlijn- van Italië". Het vissersplaatsje is wel niet bezet en als gevolg daarvan in zones verdeeld, maar het behoort tot drie gemeen ten, waardoor de vreemdste situaties kunnen ontstaan. Maar nu heeft de bevolking besloten haar lot in eigen handen te nemen. een woning), het kan zelfs voorkomen, dat men een in- terlocaal gesprek moet aan vragen om telefonisch met de overbuurman te spreken. De verbinding wordt dan tot stand gebracht via de centra le in Pesaro, vijfentwintig ki lometer noordelijker gelegen. Het vervoer van een vat wijn naar een honderd meter ver der gelegen punt kan onder worpen zijn aan betaling van gemeentelijke belasting en het is zelfs denkbaar, dat men tweemaal moet dokken, wanneer men door de ene weer in de gemeente van uit gang terugkomt. Kunt u het nog volgen? Zonder veel moeite zou men allerhande vreemde gevallen kunnen bedenken, bij voor baat in de overtuiging, dat ze in dit „klein Berlijn van Ita lië" kunnen voorkomen. Maar ik hoef niet te fantaseren om u het dwaze van deze split sing te schetsen. Op Allerzie len, wanneer de Italianen bij zondere zorg besteden aan de graven van hun overleden verwanten, wordt het vaak een hollen en draven om alle vier de kerkhoven te bezoe ken. En als men voor de droe ve plicht staat een familielid de laatste rust te verschaffen, komen daaraan zoveel formu lieren te pas, dat gen Marot- tese (zo is het in het Italiaans) eens verzuchtte: „Je zou bijna verlangen, dat het ook je tijd was". Een overledene moet namelijk begraven worden op een kerkhof in het district vaar hij belasting betaalde. Sterft hij op naburig gebied, Jan moet een ingewikkelde imbtelijke machine in bewe ging komen om toestemming te verkrijgen het lijk te ver voeren al gaat het maar om vijftig meter. Deze toestand bestaat al meer dan vijftig jaar zo. On danks de verwikkelingen zijn de vissers er elke morgen op uitgetrokken en hun vangst bestond altijd voor een be langrijk gedeelte uit schaal- diertjes. die plaatselijk gara- gols worden genoemd. Men zegt. dat het een kruising tus sen een oester en een mossel is. Langzamerhand hebben de vreemdelingen ontdekt hoe smakelijk een garagol is en zij begonnen Marotta steeds meer tot doel van hun uit stapjes te kiezen. Het jaar lijks garagol festival trekt zelfs vijfentwintigduizend be zoekers en het dorp begint al een naam te krijgen als bad plaats. Daarbij nam de be volking gestadig in aantal toe en bereikte een paar maanden geleden de vierduizend. Dit feit - een mijlpaal, die wettelijk recht geeft op zelf standigheid - heeft de al ja ren bestaande spanning ten top gedreven. De ontevreden heid was trouwens geleidelijk gegroeid, doordat niet alle deelgerechtigde gemeenten in Marotta dezelfde voorzienin gen hebben getroffen. Zo kan het ene huis voorzien zijn van elektriciteit en het aangren zende niet. Die bewoner zit zich elke zondag knarsetan dend op te winden, wanneer hij bedenkt, dat zijn buurman de televisie kan aanzetten om een voetbalwedstrijd van Ju- ventus of Fiorentina te vol gen. Een paar weken geleden is het tot een uitbarsting geko men. De ceremonie van het zegenen der garagols werd aangegrepen om de mensen van buiten attent te maken op de situatie in het. dorp. Er werden symbolische barrica den opgeworpen in de straten en een vliegtuig wierp pam fletten uit.. De plaatselijke ca rabinieri waren vooraf in kennis gesteld met het. voor nemen van de „revolutionai ren" en zij hadden geadviseerd niet verder te gaan. Daar door verliep de opstand zon der dat er iemand een haar werd gekrenkt, maar de ma nifestatie heeft het zelfbe wustzijn van de bevolking wel een heleboel goed gedaan. Het hoogtepunt van de de monstraties was een optocht van vissersvrouwen. Zij voer den een vlag met zich mee, die speciaal voor deze gele genheid was ontworpen. Op een achtergrond van blauw (de zee) en een middenvak van rood (de vrijheid) prijkte in helgeel een garagol. Binnenskamers pakte men de zaken ernstiger aan. Een co mité van vooraanstaande burgers kwam verscheidene malen bijeen, stelde eisen op en zond die aan het provin ciaal en landelijk bestuur en koos tenslotte een eigen bur gemeester. Voorlopig moet hier worden gesproken van een gemeentebestuur in bal lingschap: de nieuwe burger vader. Ermes Piccioli, heeft zijn ambtszetel gevestigd in het ten zuiden van Marotta gelegen Senigallia. Mag ik voor deze keer het Ameri kaanse blad Newsweek aan halen, dan kan ik u nog als kruidige bijzonderheid ver tellen, dat Piccioli eigenlijk fier voorop had moeten lopen in de onafhankelijkheidspara de. Hij was echter verhinderd - zijn vrouw schonk hem die zelfde dag een nakomeling. Is nu iedereen overtuigd net hiermee te hebben gewon nen? In geen geval. De oude re dorpsbewoners kunnen niet veel vertrouwen opbrengen in de actie van de jeugd. Zij kennen langer dan zij uit bit tere ervaring hoe stroef de raderen van de Italiaanse ambtenarij op gang raken. „De dood en de belastingen gaan steeds door", orakelde een van hen. Ik kan me niet herinneren, dat. Marotta ooit anders dan absurd verdeeld was - en zo zal hel wel altijd blijven". J. F. Kemmitig Lekker werken „Ilc ga vanmiddag met Lizzy een mode- showtje doen, dan kan jij lekker werken," had m'n vrouw me gezegd. Ik had dat met halve instemming aan vaard. Inderdaad, als je zo een hele mid dag voor je zelf hebt, zet je een heleboel weg, zoals ze dal noemen. Na een begroe ting van Lizzy, die haar kwam afhalen, nog een zoentje aan moeder en een „heb je nou geld bij je?" ben je alleen en be gint je machine te ratelen. Als je er drie regels op hebt staan, veer je op. Je hebt nog vergeten „gedag" te zwaaien. Je tuurt door het raam, daar gaan ze Geen haar op hun beider hoofden die er aan denkt dat daar nog een hartelijke kerel staat, bereid om nóg een afscheidje toe te wuiven. Je steekt een sigaret op en weer ram melt de machine. Tegen dat er dan een lekker ideetje in je kruin begint te kiete len rammelt kei-hard de bel. Wie is er? „Het zonnescherm van „Interieur"!" blèrt er iemand door de huistetefoon. Je drukt op het knoppie en even later verschijnt er een jongmens in spijkerbroek met een lap stof om een stok; er hangt een end touw los bij, waardoor hij je gang binnen- struikelt. Je ordonneert dat het ding op het achterbalcon moet. Je gaat hem voor en als je de keukendeur open valt er een potje met een cactus aan diggelen op de pas-gezogen loper. „Snie errig!" zeg je, met de pé in je lijf. De spijkerbroek, die een sigaret krijgt, vraagt ook nog om een vuurtje. Je sigaren aansteker ligt op je schrijftafel. Deur in, deur uit. Pang zegt die deur en je eerste plaaggeest is weg. Je haalt stoffer en blik en verhuist de, nu tot een echte melocactusgepromoveerde hoop aarde met stekels, maar meteen naar de vuil nisbak. Je passeert het gasfornuis en je vindt dat een kop thee je wel toekomt. Je zet water op en gaat terug naar je „lekkere ideetje". Je peinst even waar je gebleven bent, en „hoe het ook weer ging". Dan gilt de fluitketel al. Theezetten! Je brandt je vingers aan het hengsel van de ketel en je verkropt een „au" in een samenvoeging met een oneerbiedig woord. Je zet thee. Dan moet het theelichtje worden aangestoken. Het is vrijwel opgebrand door een vorig ge notmiddel en je zoekt overal naar een nieuw pitje. Dat ligt dan verscholen, listig achter de broodtrommel, in de huishoud kast. Lucifers vind je ook al niet, het doosje bevat één uitgebrand exemplaar Als je weer naar binnen wil om je aan steker te halen, gaat nog es de bel. „Een ruitje inzetten van Poeleman!" Er verschijnt een nonchalant in pillow gekleed heer die een glas-in-loodje in een suitedeur begint te prutsen. Met het hoofd in de handen wacht je het moment af, dat ook hij verdwenen is. Je gaat je een kop thee inschenken. Je hebt natuur lijk vergeten het lichtje aan te steken, de thee is lauw. Goed, dan maar lauw. Als de melk er in zit, kom je tot de ramp zalige conclusie dat de thee ook nog te slap gezet is. Je slaat het nogal burger lijk achter de dorstige kiezen en je werpt je weer op je portable. D'r mót een stukkie uit! Rrrrrring, gaat de bel. „Wie nóu weer?" „De póst; Een pakkie!" Omdat de man weet dat hij, vanwege het trappen klimmen, een rokertje krijgt, brengt hij braaf het pakje bij me boven, om als hij mét rokertje, drie treden de trap weer af is, op te merken dat hij nog een paar brieven in de bus heeft gestopt, beneden. De brieven interesseren je niet, pro beer je je zelf wijs te maken, maar als je drie keer een verkeerde letter op d,e machine hebt aangeslagen en je het on gezond warm begint te krijgen, duw je het apparaat van je af en je gaat naar beneden. Drie brieven.... je kunt niet weten, nietwaar? Brieven?? Een brief kaart van Martha, dat ze in Lausanne zit, op de terugweg naar huis en, in beve rig handschrift een brief van Keetje, de ouwe gedienstige, nog van Oma, om te bedanken voor de taart op haar jaar dag. Dan gaat de sleutel in het slot. Moeder komt thuis. „Ben je nog lekker opgeschoten?" „Ja", veins ik, „reusachtig..." Maar uit de grond van mijn hart voeg ik er bij: „Ik ben toch blij dat je terug bent." Jan van Ees Advertentie ■;v \:.v> BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 BOMBAY (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in een gesprek met een re dacteur van het weekblad „Blitz" gezegd dat Tibet autonomie binnen de Chinese staat moet hebben. Afgezien van histori sche, godsdienstige en andere factoren maakte de bodemgesteldheid van Tibet het onmogelijk het volk te overheersen of te koloniseren. De grootste moeilijkheid ziet Nehroe in het feit. dat er geen „men tale en emotionele brug" tussen de beide landen bestaat. Oprechte Haerlemsche Courant van 24 juni 1759 HAARLEM ROBERTUS WEYLAND, Cas- teleyn in 't Guide Vlies op de Groote Markt te Haer- lem, adverteert aan alle Heeren en Passagiers, dat hv wederom zal continuee- ren met het houden van een ordinaire Tafel op Sondag en op de Feestda gen, 's middags ten één uur: Dezelve pre senteert wyders zyn Dienst ter bezorging van goed Logement en Tractement aan alle Heeren en Passagiers.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5