Panda en de Gouden Beleggingsclubs rijzen in Amerika als paddestoelen uit de grond Effecten -en Geldmarkt ERHARDS POPULARITEIT NEEMT HOGE VLUCHT Wereldnieuws Moeder Koeler en vrij veel wind Vertrouwen op beurzen weergekeerd Economisch ongevaarlijk maar moreel niet onschuldig Meer vrouwelijke dan mannelijke aandeelhouders in V.S. door groot aantal rijke weduwen Kort economisch nieuws uit hinnen- en buitenland Voor goodo en duurzame vloeren EDELHOUTi vloeren HAARLEM Van dar WERFF i HUBRECHT Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 22 tot en met 26 juni Betaalbaarstellingen Emissie Nationale levensverzekering-Bank E.E.G.-katoenindustrie ageert tegen dumping Verlies Majanglanden TT7J Voor hel Fere Baby-huidje TBABYDERMSJM Sé s ZATERDAG 27 JUNI 1959 (Van onze financiële medewerker) Behalve voor beleggen in het groot, een vak dat tegenwoordig veel door beleg gingsmaatschappijen wordt beoefend, is er de laatste jaren een niet minder sterke drang naar het beleggen „in detail". Vooral in Amerika is dit het geval en het geschiedt door de als paddestoelen uit de grond geschoten zogenaamde beleggings clubs, die wel het woord „belegging" in hun naam voeren, maar in werkelijkheid zijn gericht op speculatie en wel op een winstgevende speculatie, zoals overigens begrijpelijk is. Het beginsel is zeer eenvoudig. Een niet te groot aantal mensen komt overeen maandelijks een bedrag van tien, twintig of meer dollar te storten en dat gezamenlijk te gaan beleggen, het. liefst in fondsen die kans bieden op een spoedig koersavans. Deze vorm van collectieve belegging, dan wel speculatie, heeft, als gezegd, in Amerika een enorme opgang gemaakt, zodat thans meer dan 10.000 van zulke clubs in Amerika „opereren", waarvan het merendeel niet ouder is dan vijf jaar. Dit cijfer is van januari 1958, toen deze clubs tezamen een belegd vermogen hadden van omstreeks 180 miljoen gulden. Ruim 3.200 van deze clubs hadden zich toen aangesloten bij de National Association of Investment Clubs. Tezamen hadden deze clubs 45.000 leden, waaruit wel blijkt dat de clubs klein zijn. Dit bevordert vanzelfsprekend de gemakkelijkheid van handelen en ook de gezelligheid. Dikwijls zijn de clubs samengesteld uit gelijkgezinde mensen. Nu moge het aantal clubs dat sinds begin januari 1958 bij de opgaande beur zen van de laatste tijd nog belangrijk zal zijn uitgebreid wel groot lijken, maar het aantal mensen, dat daarbij betrokken is, is toch maar zeer gering ten opzichte van de totale bevolking van de Verenigde Staten en het kapitaal dat zij bestrijken, verzinkt in het niet, vergeleken bij het in Wallstreet roulerend kapitaal. Ook tegen over het aantal aandeelhouders in de V.S., dat in 1952 ongeveer 6.5 miljoen bedroeg, in 1956 8,6 miljoen en dat sedertdien nog belangrijk zal zijn gestegen de presi dent van Wallstreet raamt het cijfer voor 1965 op 15 miljoen is het aantal leden van de beleggingsclubs onbetekenend. Enig gevaar leveren zij dus niet op en daar de inlagen over het algemeen ook be perkt blijven, lijkt het lid zijn van een be leggingsclub, afgezien van mogelijke prin cipiële bezwaren, een onschuldige bezig heid. Er moet echter wel bij in het oog worden gehouden, dat de markt niet al tijd kan blijven rijzen. In 1956/57 hebben dan ook vele beleggingsclubs moeten ca pituleren voor de verliezen, die na de voorafgaande rijzing ontstonden. De eigenschap van de meeste beleggingsclubs is namelijk dat zij van tijd tot tijd over gaat tot potverteren en geen of weinig re serves kweken voor het opvangen van da lingen. Dit was ook het geval in de twintiger jaren, toen na de eerste wereldoorlog de koersen de pot uitrezen. De speculatie stak in allerlei vorm de kop op. In 1929 volgde toen de grote beurskrach, die velen geruï neerd heeft en ook snel het graf heeft ge dolven voor de toen bestaande beleggings clubs. Men zal zich herinneren dat ook de Amsterdamse beurs enorme dalingen had te verwerken. Aandelen Philips bij voor beeld die tot ongeveer 950 percent waren gestegen, stortten in enkele dagen tijds in tot 750 percent, tuimelden al verder naar beneden en bereikten in 1931 een diepte punt van 50 percent! De oorzaken en aan leidingen van deze slump willen wij hier laten rusten zij lagen voornamelijk in het buitenland maar het is toch goed zich te realiseren dat zo ergens, dan wel op de effectenbeurs 's werelds goed eb en vloed is. Aandelen Philips zijn hiervan wel een sterk voorbeeld, want thans, na zoveel ja ren, noteert Philips weer bijna 700 percent, terwijl aandeelhouders in de vorm van claims en dergelijke bovendien nog vele extraatjes hebben ontvangen. De beleggingsclubs hebben thans wel de wind in de zeilen. De Newyorkse beurs komt, zij het af en toe met enige onder breking, geregeld met hogere koersen af en zij is de recessie, die zij in omgekeerde richting ook hevig verwerkte, naar het lijkt wel geheel te boven. Als steeds zijn de koersen op de verbeterde winstmogelijk heden vooruitgelopen en men ziet nu da gelijks publikaties van stijgende winsten en dito dividenden, die het verhoogde koers- peil min of meer rechtvaardigen. In zulk een tijd floreren de beleggings clubs bij uitstek en de dames en heren be stormen de effectenhandelaren om advie zen niet alleen, maar ook om gegevens die tot een zelfstandige beoordeling van fond sen kunnen leiden. Daar de omvang van de zaken van de beleggingsclubs in het algemeen niet opweegt tegen de hoeveel heid werk die de commissionair ervan heeft adviseren, instrueren en admini streren van effectenzaken kost zeer veel tijd wordt de groei in getal van deze clubs niet met onverdeeld genoegen gade geslagen. Anderzijds maakt het vele men sen, die anders nooit met de beurs in aan raking zouden zijn gekomen, met beursza ken bekend en raken wat op het bezit van effecten ingesteld met alle lusten en lasten daaraan verbonden. Dit moet de beurs handel weer op de een of andere wijze ten goede komen. Vrouwenclubs Het is opvallend dat er ook clubs zijn, die uitsluitend uit vrouwen bestaan en dat deze clubs het nog lang niet het slechtste doen. De Amerikaanse zakenvrouw weet zeer wel wat zij doet en zij vat het lid zijn van een beleggingsclub serieus op. Trou wens, het aantal vrouwelijke aandeelhou ders is in Amerika, waar men alles sta tistisch vast weet te leggen, althans men gelooft dat, nog groter dan dat van de De Krupp-kwestie In Bonn is de eerste bijeenkomst gehouden van de gemengde commissie die zal moeten uitmaken of Alfred Krupp al dan niet zijn kolen- en staal- belangen moet verkopen. De commissie is tot dusver samengesteld uit een vertegenwoordiger voor elk der drie landen Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten en drie vertegenwoordigers van West-Duitsland. De Commissie zal nu echter nog een zevende, neutraal, lid moeten kiezen. De tijdslimiet voor de verkoop was in januari ver streken en Krupp heeft om uitstel verzocht, als reden opgevend, dat hij geen koper had kunnen vinden. Schuman over Euromarkt Robert. Schuman, voorzitter van de Europese Parlementaire Assemblee, heeft het sluiten aan bevolen van aparte overeenkomsten tussen de zes naties van de Gemeenschappelijke Markt en hun buren, teneinde een dreigende economische con currentie te vermijden. mannelijke. Of het waar is dat de oorzaak hiervan het grote aantal rijke weduwen zou zijn, die de door hun aan de managers ziekte gestorven mannen nagelaten ver mogens moeten beheren, willen wij in het midden laten. Maar een feit is dat bij voorbeeld een groot deel van de aandelen der grote staalmaatschappijen in handen van vrouwen is. Overigens zijn het niet alleen de beleg gingsclubs die aan de popularisering van aandelenbezit dienstbaar worden ge maakt. Spaarsystemen en grootscheepse reclames, die het begrip aandeelhouder afnemer propageren, brengen de beurs dichter bij het publiek. Ook is de financiële berichtgeving in Amerika veel uitgebrei der en gedocumenteerder dan in ons land. Het zal in Amerika beslist niet voorkomen dat een aandeelhouder na de (zeer genoeg lijke) jaarvergadering niets, maar dan ook niets hoort totdat de tijd van een volgend jaarverslag is aangebroken en dan vaak ook nog zeer gebrekkig wordt ingelicht. Het systeem van kwartaalcijfers zoals bij ons alleen door de grote bedrijven wordt toegepast en vaak ook nog omdat zij door notering aan buitenlandse beur zen daartoe gedwongen zijn en van kwartaaldividenden, welk systeem wij hier niet kennen, is daër geheel ingebur gerd. Bij iedere emissie van aandelen wordt men voorts overstelpt met gegevens over de betrokken maatschappij, de pros pectussen vormen soms complete boek delen. Geen gokkers gewenst Of men daar nu naar moet verlangen is een andere kwestie, maar een feit is dat de aandeelhouder in Amerika werkelijk wordt gezien en behandeld als medebezit ter, deelhebber, in het bedrijf en ten on zent min of meer als een potkijkende geld- verstrekker. Er valt overigens bij enkele bedrijven zowel ten aanzien van de pers als van de aandeelhouders in dit opzicht een sterke verbetering te bespeuren, die tot navolging moge strekken. Popularise ring van effectenbezit zoekt men in ons land meer in het creëren van kleine cou pures, dus in stukken met kleine nomina le waarde 100.-, 50.- of ook wel 20.-), maar wij hebben de indruk dat dit stre ven nog niet zo succesvol is. De effecten handel zelf is er niet gebrand op, want de kleine coupures veroorzaken veel meer werk dan de verdienste rechtvaardigt. Advertentie r ZIJL5TRAAT 9b TfLJf.t 20 3AO Toch lijkt ons popularisering langs deze weg een veel gezonder, vooral moreel veel gezonder verschijnsel dan het propageren van beleggingsclubs, die maar al te gauw ontaarden in speculatieclubs (met de no dige teleurstellingen!) en behalve' dat zij het in Amerika hoogtijvierende materia lisme ook hier meer en meer binnenvoe ren, kunnen die clubs de beurs uiteinde lijk meer kwaad dan goed doen. In elk ge val is het van groot belang dat de clubs onder goed en deskundig beheer staan. De beurs kan niet buiten een gezonde spe culatie, maar met gokkers is zij beslist niet gebaat. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 236 is verschenen MACHINEFABR. REINEVELO Vrijdag 26 juni 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers Tijdvak t.o.v. 19 juni 3%% Staffellening 1947 92'Vis 9314 97V.32 »/32 3% Invest, cert Nederland 97 97% 97Vss - '/z 4%°/o Nederland 1959 97'Vis 97,5/i6 972B/S2 4- '/is 6% Nat. Woningbouwlening '57 111'Vis 11214 11214 Vis Amsterdam Rubber 91V2 96 95 Vz 147 158 156% 6% Alg. Kunstzijde Unie 340 f2 351V2 349% 2% 163.— 173,40 171,25 ƒ2,— Van Gelder Zonen 22014 230 230 5 Kon. Ned. Hoogovens 495 510 510 11 Müller Co.1) 299 305 303 - 3/2 Ned. Kabelfabrieken 370 382 382 Philips 615 632 629% 3 545 575 512/2 19% Wilton-Fijenoord 201V2 204% 202 0 Kon. Petroleum f 153,50 f 158,70 f 157.95 0,35 K.L.M 124, 127, 124,— 0,90 152 157 155% 1% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 147 Z2 151 151 3% Van Ommeren 242% 248 247 4 Ned. Scheepvaart Unie 135% 140 138% 114 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 15.274.864,- Obligaties f 15.184.821,— Deze week (voorl.) Aandelen 12.540.161,- Obligaties 13.073.529,— ex 15 dividend in contanten d.d. 22 juni 1959. (Van onze correspondent in Bonn) Blijkens een dezer dagen gehouden opi nie-onderzoek had de helft van de West- duitse bevolking het beter gevonden, als de minister van Economische Zaken, Er- hard, het bondskanselierschap van Ade nauer zou hebben overgenomen. De be slissing van de huidige bondskanselier om zijn kandidatuur voor het presidentschap terug te geven wordt algemeen veroor deeld. Een instituut voor opiniepeiling stelde een representatieve groep Westduitsers de volgende vraag: „Wat zoudt u beter hebben gevonden, wanneer minister Erhard bondskanselier en dr. Adenauer president zou zijn geworden of wanneer Adenauer kanselier blijft en een ander het ambt van president zou bekleden?" Van de onder vraagden verklaarde 51 percent dat zij aan de eerste oplossing Erhard bonds kanselier de voorkeur zouden hebben gegeven; 32 percent hield het op Adenauer als bondskanselier; 17 percent had geen mening; 36 percent der ondervraagden In de jaarvergadering van de n.v. Uit geversmaatschappij Elsevier is meege deeld dat de export naar België zeer be langrijk is toegenomen en bij de onder neming thans de eerste plaats inneemt. In september verschijnt bij Elsevier een se rie van 26 „pockets", waarbij het zwaar tepunt zal vallen op de populair weten schappelijke en naslagwerken. Hierna zul len er nog zeer vele volgen. Het zullen wervende pockets" zijn, die verwijzen naar de grote naslagwerken om aldus de smaak van het publiek voor deze grotere werken op te wekken. De pockets kunnen goedkoop aan de markt gebracht worden omdat het benodigde materiaal pro me morie in de calculatie voorkomt. In de jaarvergadering der n.v. Koninklij ke Fabriek van Gouden en Zilveren Wer ken Gerritsen en Van Kempen te Zeist heeft de directie meegedeeld dat in 1958 de eerste maanden stijgingen te zien ga ven in de verkoop van 15 percent en in de laatste maanden zelfs van 25 percent ver geleken bij het voorgaande jaar. De di rectie zei dat het wellicht verkeerd is ge weest om in Engeland een filiaalbedrijf te stichten. De Engelsen hebben een conser vatieve smaak en worden daarin door hun regering gesteund. Het antiek is namelijk vrij van weeldebelasting, maar het mo derne tafelzilver wordt belast met een on draaglijk hoge weeldebelasting. In de algemene vergadering van aan deelhouders van G. Dikkers en Co n.v. te Hengelo (O.) heeft de directie meegedeeld dat er praktisch niet meer in kortere werkweek wordt gewerkt; in enkele afde lingen komt zelfs al weer overwerk voor. De exportprijzen zijn beter geworden doordat de vraag toeneemt. Ondanks alle beperkende bepalingen en de concurrentie is de export van bepaalde produkten naar Frankrijk en Duitsland toegenomen. In de jaarvergadering van de n.v. Plet- terij v/h L. I. Enthoven n.v. te Delft deelde de directie mede dat het bedrijf op het ogenblik op een behoorlijke bezetting kan bogen. De prijzen zijn echter nog niet op het niveau dat men zou wensen, doch men hoopt op verbetering. vond het juist dat Adenauer zijn presi dentskandidatuur had ingetrokken en 44 percent vond dat onjuist. De beste opvolger van Adenauer is nog altijd Erhard. Zijn populariteit steeg van mei 1958 (10 percent), april 1959 (32 per cent), mei 1959 (38), tpt juni 1959 (45). Op de tweede plaats staat professor Carlo Schmid van de S.P.D. (7), daarna volgen Gerstenmaier, Willy Brandt, Etzel, Von Brentano, Ollenhauer en Strauss. Op de Westduitse beurzen waar zich de vorige week duidelijke koersdalingen voordeden, die ongetwijfeld verband hiel den met de politieke moeilijkheden en het dreigende aftreden van Erhard, is het vertrouwen volledig teruggekeerd. Er heerst al weer een hausse-stemming, waarop niet slechts de vrede tussen Ade nauer en Erhard invloed uitoefende, maar bovendien de gunstige berichten over de economische ontwikkeling en de positieve verklaringen van Herter en Selwyn Lloyd, de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken, over Genève. Tevens is er een groot tekort aan normale ver koopbare aandelen. Er kwamen donder dag winsten per aandeel tot veertig pun ten voor. Optimisme Het ministerie van Economische Zaken van Erhard stookte het haussevuurtje on getwijfeld op door mee te delen, dat de ontwikkeling van de Westduitse economie ook in de komende weken en maanden door krachtige conjuncturele tendenzen in opwaartse richting bepaald zal worden. Het expansietempo is de laatste maan den steeds hoger geworden. Daarbij prijst Erhards ministerie de vaste prijsontwik keling, waaruit blijkt dat het aanbod elas tisch gereageerd heeft op de snel groeien de vraag. Vier factoren zijn volgens het ministerie van economische zaken in dat geheel van belang: 1. De impulsen van een krachtiger bouwnij verheidsconjunctuur. 2. De investeringen in voorraden, die een gunstige uitwerking op de vraag heb ben. 3. De gunstige renteverhoudingen en 4. De groeiende buitenlandse vraag naar alle mogelijke Duitse produkten. Blijkens het prospectus, gaat de Natio nale Levensverzekering-Bank n.v. te Rot terdam over tot de uitgifte van f 4.160.000 aandelen op naam in stukken van f 1.000 en f 500, waarop verplicht te storten 10 percent, tot de koers van 100 percent. De in schrijving staat open op 14 juli bij R. Mees en Zoonen, de Rotterdamse Bank n.v. en Beels en Co De Clercq en Boon Hart- sinck. De nieuwe aandelen zijn voor de helft winstdelend over 1959 en verder ten volle. Vijf oude aandelen geven recht op toewijzing van een nieuw aandeel. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 25 mil joen waarvan geplaatst f 20.800,000, waar op gestort f 13.229.650. De uitgifte houdt verband met de uitbreiding van het be drijf. De directie verwacht ook na de ver groting van het geplaatste kapitaal de dividenduitkering per aandeel op tenmin ste het niveau van het laatste boekjaar te kunnen handhaven. De claimhandel zal te zijner tijd op de incourante markt plaats vinden. 66. Strompelend zeulden Panda en de ontdekkingsreiziger door het oerwoud met het zware beeld tussen hen in. „We zullen die arme Joris nooit meer terugzien", zei Panda bedroefd. „Wat vreselijk! Hij had eigenlijk een hart van goud, want hij haal de me vaak uit de narigheid. En nu „Vrienden, wacht even! Ik ga met u mede", schalde een opgewekte stem door het bos. „Joris!", kreet Panda. „H-heb je de G- gouden Bijl opnieuw gestolen? Wat ben jij toch een aartsschelm. Jij brengt ook altijd narigheid! Nu zullen de indianen ons zo wel op de hielen zitten„Maak u geen zorgen, manneke", suste Joris. „De wilden zitten in hun kamp met blinddoeken voor. Die zullen ze pas afdoen, wanneer ik daar toe het bevel geef. En daarop kunnen ze lang wachten!" Helaas, Joris had te weinig rekening gehouden met Voedoehoedoe. Medicijnlieden hebben zelf nu eenmaal weinig vertrouwen in tovenarij, daarom duurde het niet lang, of hij trok de blind doek naar beneden en keek spiedend rond. Toen sprong hij gillend overeind. „Mak kers, grijp wapens!", schreeuwde hij. „Na- maakmedicijnman zijn weggelopen met Gouden Bijl! Oef-oef-oefAlle an deren rukten zich de blinddoeken af en een huiveringwekkend gehuil deed de vogels angstig wegvliegen. Ammezole riep met loeiende, overslaande stem allerlei dingen, die weinig goeds voorspelden voor vreem delingen, die nu in zijn handen zouden vallen. Toen zetten zij de achtervolging in. De katoenindustrieën van de zes landen der Europese Gemeenschappelijke Markt hebben besloten om Aziatische, Zuidame- rikaanse en Communistische katoenen goederen van de Europese markt en die van hun overzeese gebiedsdelen te weren, aldus is in Franse katoenkringen ver klaard. Deze overeenkomst, waarbij de zes katoenindustrieën op zich nemen geen ge dumpte katoen te zullen kopen, dan wel na bewerking te zullen herexporteren, is gericht tegen alle landen, die er oncom merciële handels- en produktiemethoden op na houden, aldus genoemde kringen. Het bedrag dat de n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Vereenigde Majanglanden te Amsterdam over het boekjaar 1958/59 aan commissie heeft ontvangen is belang rijk minder vergeleken bij dat van het vorige boekjaar en bedraagt f 22.517 (f 63.786). De interest leverde f 12.350 (f 17.545) op. De onkosten voor Nederland en Indonesië daalden belangrijk en be droegen f 95.967 (f 319.11). Het saldoverlies ad f 50.133 (f 334.582) wordt van het reser vefonds afgeboekt. Omtrent de gang van zaken van het bedrijf zijn geen betrouw bare gegevens bekend. Grote order voor Kronenburg Het bedrijf van de gebroeders Kronen burg n.v. te Hedel heeft opdracht gekre gen tot levering van zogenaamd ramp materiaal voor alle burgerlijke vliegvel den in Spanje. De order omvat onder an dere een aantal zware trucks, die van brandblusapparatuur -zijn voorzien. Met deze order, die binnen elf maanden moet zijn uitgevoerd, is, zo deelt het bedrijf ons mede, een bedrag van ongeveer 1,5 mil joen gulden gemoeid. Aan het produktieprogramma is on langs de fabricage toegevoegd van een voertuig, dat speciaal is uitgerust voor het localiseren van radio-activiteit. Vol gens het bedrijf bestaat hiervoor van bui tenlandse zijde grote belangstelling. Advertentie 'T IS WÉÉR 0iqÉ?ÊN-WE£R! pla9tic jassen v.a. 6.®° Vrijgesproken. Een Oostenrijks assizen- hof heeft de dertigjarige Johann Gass- ner, die terecht stond in het grootste criminele proces van na de oorlog in Oostenrijk, vrijgesproken. Gassner werd ervan beschuldigd een 21-jarige mannequin te hebben aangerand en vermoord. Vier leden van de jury, die uit acht personen bestond, achtten hem schuldig, terwijl vier anderen oordeel den, dat hij onschuldig was. Het hof sprak hem daarop vrij van deze be schuldiging maar veroordeelde hem wel tot drie jaren gevangenisstraf wegens inbraak en diefstal, die Gassner had toegegeven. Afzetten Dr. McClure uit Lindsay in Ca- lifornië heeft in het medisch tijdschrift van deze Amerikaanse staat meege deeld, dat een zijner patiënten, een 44- jarige metaalarbeider van Deense af komst, zijn hart gedurende vijf secon den kan laten stilstaan. Aanranding. De tegen vier jonge negers ingebrachte beschuldigingen van aan randing van een veertienjarig blank meisje in New York zijn gehandhaafd. De zaak zal in behandeling worden ge nomen door een „grand jury". Er is 'n borgsom van honderdduizend gul den gesteld omdat een der verdachten heeft gedreigd 't meisje te zullen straf fen zodra hij op borgtocht vrijgelaten zou worden. Breuk. De Cubaanse regering heeft de di plomatieke betrekkingen met de Do minicaanse republiek verbroken we gens „de afslachting van krijgsgevan genen en het bombarderen van open steden, zoals op het ogenblik in de Do minicaanse republiek gebeurt". Voorts wordt geprotesteerd tegen de weigering ex-president Batista en de andere „oor logsmisdadigers" uit te leveren. Opzet. Het Oostduitse persbureau heeft gemeld, dat vrijdag twee Westduit se jachtvliegtuigen van het type F-84 in het gebied van Eilrich-Nordhausen in Saksen opzettelijk het Oostduitse lucht ruim hebben geschonden. Een woord voerder van het Westduitse ministerie van Defensie verklaarde desgevraagd dat hij van een dergelijke schending niets wist en dat er geen officiële klacht was ontvangen. Staatsburger. De Oostduitse regering heeft de vrijgelaten atoomspion dr. Klaus Fuchs naar zijn eigen verklaring het Oostduitse staatsburgerschap ver leend. Fuchs verblijft te Wandlitz waar zijn vader woont. Orde. Paus Joannes XXIII heeft president De Gaulle van Frankrijk onderschei den met de Orde van Christus, de hoogste pauselijke onderscheiding. In 1957 is de toenmalige Franse president René Coty, tijdens zijn bezoek aan Ro me eveneens met deze orde onderschei den. Bedwongen. Radio-Peking heeft medege deeld dat het overstromingsgevaar voor Kanton is geweken. De waterop- stuwing in de Parelrivier is de stad ge passeerd en vloeit langzaam af naar zee. Het peil van de rivier vermindert slechts langzaam, voornamelijk ten ge volge van een springvloed. Miljoenen boeren bewaken de versterkte dijken. Vooruitstrevend. Een rechtbank te Leip zig heeft een twintigjarige man tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld wegens brandstichting in een duizend jaar oude kerk in Leipzig-Thekla. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N., pleegde de man deze misdaad om voor uitstrevende atheïsten ervan te doen verdenken. Bezoek. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, zal bin nenkort een bezoek aan West-Berlijn brengen op uitnodiging van burgemees ter Brandt. Schot. Griekse en Turkse leiders op Cy prus hebben voor het eerst melding ge maakt van voortgang over het probleem der gescheiden gemeenten in de voor naamste steden van het eiland. Na een vergadering zei aartsbisschop Maka- rios: „We hebben een vooruitgang ge boekt". Ook een Turkse woordvoerder sprak van vorderingen. Vrijgelaten. De Tsjechoslowaakse autori teiten hebben een Amerikaanse soldaat vrijgelaten, die op 24 augustus 1958 werd gearresteerd en wegens Illegale grensoverschrijding veroordeeld. Zijn gezondheidstoestand is goed. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Het. onweers front, dat gisteren over Nederland trok, heeft van plaats tot plaats sterk variëren de regenhoeveelheden veroorzaakt. Tot zaterdagochtend 7 uur werd de grootste hoeveelheid (35 mm) op het vliegveld Woensdrecht gemeten. Achter het on weersfront stroomde koelere zeelucht bin nen. Een depressie, die bij Ierland aan- Het erbij behorende koufront bereikte Frankrijk en zal ons land met enkele buien passeren. Gedurende het weekeinde is het weer dan ook veranderlijk met enkele opklarin gen en enkele verspreid voorkomende buien. Verder waait er een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. WEERRAPPORTEN Zondag 28 juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 0.28 uur, onder 13.28 uur. Maandag 29 juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 0.52 uur, onder 14.32 uur. Maanstanden 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 juni Hoog water 8.27 en 20.56 uur. Laag water 4.00 en 16.23 uur. Zondag 28 juni Hoog water 9.25 en 21.54 uur. Laag water 4.51 en 17.16 uur. Maandag 29 juni Hoog water 10.24 en 22.54 uur. Laag water 5.43 en 18.10 uur. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. fl" si Neerslag: laatste 24 uur. So g b SC Den Helder geheel bew z 24 9 Ypenburg regen zzw 20 12 Vlissingen zwaar bew. z 20 8 Eelde mist z 27 2 De Bilt geheel bew. z 24 7 Twente mist zzw 28 3 Eindhoven regenbui zzw 24 12 Zd Limburg zwaar bew zzw 23 4 Helsinki zwaar bew nw 27 2 Stockholm licht bew. nw 30 0 Oslo half bew. nnw 30 0 Kopenhagen onbewolkt no 23 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 0,3 Londen regen w 23 3 Amsterdam zwaar bew. z 22 6 Brussel geheel bew. zzo 21 6 Luxemburg zwaar bew. n 21 14 Parijs geheel bew. zw 24 0 Bordeaux zwaar bew. zw 23 0 Grenoble zwaar bew. nnw 20 18 Nice half bew. nnw 24 1 Berlijn onbewolkt ono 25 0 Frankfort half bew. w 28 0,1 München geheel bew. nw 25 0,2 Zürich regen w 21 15 Genève half bew. windst. 22 11 Locarno zwaar bew. ozo 19 47 Wenen regen ono 25 5 Innsbruck regen windst. 24 9 Athene onbewolkt windst. 31 0 Rome regenbui z 29 2 Ajaccio regenbui nno 30 45 Madrid onbewolkt a 30 0 Mallorca onbewolkt n Lissabon geheel bew. n 24 0 Belgrado licht bew. 0 27 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2