FILATELIE De kerk in het midden zetten Mensen in Amerika „ORFEU NEGRO": fantasie blijft steken in realiteit PUZZEL NO. 33 m Vauxhall Victor Heeremans en van Leuven N.V. ZONDAG 7 KERKELIJK LEVEN H T 11 H Brand in Boerenbonds magazijn te Grubbenvorst Drie maanden voor vrouw die haar baby „vergat" Dagorder voor de luchtmacht Nieuw Tweede Kamerlid PRIJSWINNAAR VAN CANNES Verzending van zeepost Het openbaar gezag beledigd? Prof. Minderhout! nam afscheid van Wageningen Kroonprins Aki hi to tapt Gaat u met vakantie? INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. ZATERDAG 2 7 JUNI 1959 Veertig architecten en theologen uit alle delen van de wereld zijn als gasten van de Wereldraad van Kerken, een week lang in Zwitserland bijeen geweest om zich te beraden op de vraagstukken die samen hangen met kerkbouw. Een van de vier Nederlanders, die de conferentie, in het plaatsje Bossey heeft bijgewoond heeft hierover een en ander verteld in „Hervormd Nederland". Zijn mededelingen zijn interessant genoeg om ze aan u door te geven. Er zijn in Bossey harde noten gekraakt. De traditionele visie die wij op kerkbouw hadden is verbreed in het licht van de toekomstige plaats der kerk, zoals de aan wezige theologen die zagen: De kerk, thans een huisvesting van rechtschapen middenstanders, een ghetto te midden van een haar vreemde wereld, dient opnieuw in het midden van het volk te worden geplaatst. Dit lijkt een gemakkelijke en sprekende volzin. Het betekent echter dat wij nieu we middelen moeten beramen om „het volk" te bereiken. De vraag rees of een nieuw kerkgebouw in een woonwijk wel zo'n nieuw middel is? Moeten wij nog meer van die „zondagsgebouwen" oprich ten? Plechtstatige „ééndagsdingen" waar „het volk" niet of slechts in gering getal naar toe gaat? Waar is het volk, waar de massa? In de fabrieken, op de stations, op de vliegvelden, op de Dam, op de straat hoeken. Deze massa heeft behoefte aan ge meenschap! De sekte-vorming over de gehele we reld bewijst dit. Wanneer we dus aan kerkbouw denken dan dienen we in logi sche volgorde van enkeling tot massa te denken en dus beginnen bij de huisdienst en de huiskapel voor het gezin, al is dezt* „kapel" slechts de plaats waar Gods Woord zichtbaar en onder handbereik ligt voor de gezinsleden. Hierop volgen dan de broederschappen, die kunnen ont staan door het samen God eren van enkele gezinnen of vrienden steunend op een wijkcentrum. In het wijkcentrum, dat plaats dient te bieden aan de sociale acti viteiten van de kerk, geeft een kapel in sommige gevallen betere expressie aan de alomtegenwoordigheid van Christus dan de „zondagskerk". Verder is er de kerk, elke dag open, al of niet deel van het wijkcentrum en ten slotte zullen we op vliegvelden, bij grote industrieën en op de stations kleine ka pellen voor gebed moeten bouwen ten einde tot uitdrukking te brengen dat de kerk in het midden van ons leven staat, dat de kerk het volk van God is, waarbij ieder zijn eigen taak en plaats heeft, ook in de eredienst. Misschien zal dan de mo derne preek de vorm krijgen van een samenspreking van twee of meer mensen. Een ieder die het bovenstaande bevoor oordeeld leest, zal het hoofd schudden over deze nieuwlichterij. Maar het is niet nieuw. Het is oeroud. Men leze in het Nieuwe Testament de geschiedenis van de eerste christenen en men zal veel van deze „nieuwlichterij" terugvinden. U zult begrijpen, dat dit alles ook de vraag deed rijzen hoe architecten bij de huidige ontwikkeling van het kerkewerk inspiratie kunnen putten uit de onvolko menheid en onduidelijkheid waarin de Kerk zich bevindt. En voorts in hoeverre de kerkelijke gemeenten, de kerkvoogden en bouwcommissies belemmerend wei-ken op het creatief vermogen van de architect. Omschrijving met keus uit 3 mogelijk heden, 1 er van is de juiste. Horizontaal: 1. jongensnaam - deel van een insect - secretaris; 6. ongedwongen - vrolijk - vlaktemaat; 7. voordeel - vaar tuig - Jap. munt; 9. rivier in Italië - water stand - voorzetsel; 10 kreet - geneesmid del - jongensnaam; 12. muzieknoot - deel van de mast - slede; 13. Myth. fig. - zang spel - voegwoord; 15. bestemming - staats- gewaad - Eng. bier; 16. soldatenkost - vreemd - deel van het lichaam; 17. wijn glas - keukengerei - deel van een huis; 19. sportterm - pers. vnw. - oude maat; 21. deel van de mond - metaal - meisjes naam; 22. meetk. getal - jongensnaam - muzieknoot; 23 delfstof - koor - Bijb. fig.; 25. Myth. fig. - paard - pret; 26. edel me taal - bijval - toegewijd. 1 2 4 5 b jW(i 7 8 9 ÏO a f.'. i 12 -y.-.v-. 13 14 ÊS'i'. 15 ié .J :!tN- 17 18 >£sV 19 so 21 22 15 2A 25 ir- Verticaal: 1. boom - stoot - behoeftig; 2. insect - pers. vnw. - muzieknoot; 3. Arabisch rechter - balspel - snaak; 4. reeds - voorzetsel - water in Friesland: 5. telwoord - schrijfgerei - dom; 6. groen te - spijs - plagen: 8. ontelbaar - jongens naam - militaire rang; 10. kwajongen - bof- schildersgerei; 11. vogel - misprijzen - keu kengerei; 13. lidwoord - deel van het lichaam - hevig; 14. ogenblik - deel van het oor - opstootje; 18. telwoord - meisjes naam - wijze van betaling; 20. kreet - reeks - Bijb. fig.; 22. vluchtige stof - her kauwer - krantenjongen; 24. hetzelfde (afk.) - jongensnaam (afk.) - sportterm (afk.); 25. Chinese maat - reeds - voedsel. Oplossingen per briefkaart aan ons bu reau vóór donderdagochtend. Prijzen f 7,50, 5,— en 2,50. OPLOSSING PUZZEL NO. 32 Horizontaal: 1. eg; 3. are; 6. pi; 7. allegro; 1. afdak: 13. ra; 15. ab; 16. gala; 17. hera; 8. uk; 20. c.c.; 21. ademi; 25. platina; 17 Aa; 28. lek; 29. fa. Verticaal: 2. ga; 3. alf; 4. rede; 5. ega; 6. po; 8. la; 9. r.k.; 10. argus; 12. abaca; 14. aak; 15. are; 19. bete; 21. al; 22. dal; 23. mik; 24. in; 25. pa; 26. af. PRIJSWINNAARS f 7,50: M. L. Hoedemaker-Witters, Mau- ricialaan 44, Overveen; f 5,—: T. Fisscher, Noordlaan 2, Santpoort-Station; 2,50: P v. Veelen. Marconistraat 12, IJmuiden. Het eensluidende, pijnlijke oordeel van de architecten was: le. dat een bouwwerk altijd het pro duct is van twee personen: de opdracht gever en de architcet; 2e. dat de kerk, in de persoon van een college van kerkvoogden of een bouwcom missie, zodanige invloed heeft bij de keuze van een architect of het bepalen van een bouwprogramma, dat het resultaat (en kele uitzonderingen daargelaten) niet anders kan zijn dan de redelijke, recht schapen gebouwen, die wij als heden daagse kerkgebouwen kennen; 3e. dat de kerk haar dienaar zal moeten voorlichten over de problematiek der architectuur, welke ver uit gaat boven die van behoeftenschema en budget, opdat een zekere „heilige aanwezigheid" in ieder kerkelijk gebouw tot expressie komt. Een hoogtepunt van het congres was een tocht naar Ronchamp, waar op een heuvel de wonderlijke betonklomp staat, welke door de architecten, en niet alleen zij, ervaren wordt als een Huis des ge- beds, als een Domus Deo, als een „grot" en „binnenkamer", waar men zich dicht bij God kan weten. Hier zong de rooms- katholieke pastoor voor veertig protestan ten een „Halleluja", dat in onze harten weerklank vond. In aansluiting aan dit verslag van een der deelnemers aan deze kerkbouw-con- ferentie kunnen wij nog het volgende mee delen. Er werd aan het einde van de bijeen komst een verklaring uitgegeven, die een pleidooi bevatte voor buurtcentra, huis kerken en samenwerking met stadsarchi tecten. Het type architect, dat de kerken volgens de conferentie moeten zoeken, staat en valt niet met formeel lidmaat schap van de christelijke gemeente en vroegere ervaring met de problemen van de kerk. „Daar de kerk zowel moet spre ken tot de wereld als tot zich zelf. aldus de verklaring, verdienen mensen, die de wereld èn de kerk kennen dé voorkeur boven hen, die slechts de kerk kennen". De conferentie bepleitte een volledige wederzijdse uitwisseling van opvattingen tussen de architecten en de kerkelijke ge meente. die hem de opdracht verleende. Goede kerken worden echter nooit ge bouwd door commissies. Andere gedeelten van het communiqué handelen over de toegepaste kunsten in de kerkbouw en de noodzaak van vormingscursussen voor architecten, geestelijken en gemeenten. De inleiders op de conferentie waren een aantal architecten, te weten een Brit, een Italiaan, een Amerikaan, een Duitser, een Zwitser en onze landgenoot architect K. L. Sijmons. Een ogenschijnlijk onschuldig brand, die zondagmiddag in de kelder van het boerenbondsmagazijn te Grubbenvorst was ontstaan, heeft een grote nasleep ge had. Toen het brandje zondagmiddag was ontdekt en was geblust, kon men de kel der niet betreden wegens de giftige dam pen," die 'zich uit de hier opgeslagen che micaliën (bestrijdingsmiddelen ten diens te van de landbouvÊr) hadden ontwikkeld. De speciale gasmaskers, benodigd in der gelijke situaties, bleken slechts in beperk te mate in Venlo aanwezig te zijn. Boven dien waren ze niet gebruiksklaar. Men was van plan deze maskers morgen in Maas tricht in gereedheid te laten brengen. Een half uur nadat vrijdagavond de laat ste werknemer het bedrijf te Grubben vorst had verlaten, ontdekte een werk meisje. dat het kantoor schoonhoudt, dat er rook uit de kelder kwam. Even later sloegen de vlammen reeds naar buiten. Toen de brandweer arriveerde, bleek het vuur reeds in het gehele gebouw te woe den. Ook de brandweren van omliggende gemeenten werden ontboden. Men slaag de erin de gebouwen goeddeels te behou den. Maar de voorraden, machines en ver dere inventaris liepen grote schade op. Door de brand zijn 125 boeren ernstig ge handicapt in hun bedrijfsuitoefening, om dat men op de gemengde bedrijven in Noord-Limburg veelvuldig gebruik maakt van de diensten van de coöperatieve maal derij in de gebouwen gevestigd. Omdat zij geen onderdak had gehad, liet een 35-jarige koopvrouw in februari van dit jaar haar pasgeboren baby in de steek. Voor dit feit moest zij zich thans voor de rechtbank te Dordrecht verantwoorden. Ter zitting' bleek, dat de verdachte haar kind, toen dit uit het ziekenhuis was ont slagen, niet bij zich had willen hebben. De officier eiste zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij verzocht de rechtbank voorts er de bijzondere voor waarde aan te verbinden, dat verdachte die niet. gehuwd is, zal worden opgenomen in het moedertehuis van het Leger des Heils. De raadsvrouwe zei, dat er geen bewijs was, dat haar cliënt haar baby voorgoed had willen verlaten. Zij verzocht de recht bank de verdachte onmiddellijk in vrij heid te stellen. Dit werd afgewezen. Wel deed de rechtbank direct uitspraak. Zij veroordeelde de koopvrouw conform de eis. HONGARIJE. De Hongaarse PTT heeft een serie postzegels het licht doen zien, die gewijd is aan het verkeers- museum: 20 f. een der eerste Hongaarse locomotieven; 30 dieselwagon, ver vaardigd door Ganz; 40 seinpaal uit de beginperiode van de Hongaarse spoorwegen; 60 f. de eerste in Honga rije gemaakte auto naar een ontwerp van .1. Csonka; 1 ft. Ikarusz-autobus met achterin geplaatste motor; 2 ft. het eerste Hongaarse stoomschip, gebruikt op het Balatonmeer; 2.50 ft. een door vier paarden getrokken postkoets; 3 ft. vliegtuig, ontworpen door Aladar Zsilyi. De laatste waarde is een luchtpostzegel. ISRAEL. Vijfentwintig jaar geleden overleed de Hebreeuwse dichter Chaim Nachman Bialik (28731034). Ter her- wmmmmm WËÊÊ denking van dit feit zal binnenkort een postzegel van 250 pruta (groenachtig bruin en donkeroranje) in omloop wor den gebracht, die het portret van de dichter en een facsimile van zijn hand tekening draagt. OOSTENRIJK. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het straalzendernet in Oostenrijk is een postzegel van 2 40 s. (blauwachtig groen) uitgegeven, ontworpen door Robert Fuchs en gegraveerd door Rudolf Toth. De zegel geeft een af' beelding van de antennemast van het relaisstation op de Zugspitze in Noord- Tirool. Er zijn drie miljoen exemplaren gedrukt. ARGENTINIË. In een oplage van drie miljoen exemplaren is een postzegel van 1 peso in circulatie gebracht ter herdenking van paus Pius XII. Op de zegel is het portret van de paus afge beeld. BELGIE. De Belgische posterijen heb ben een serie postzegels van zes waar den uitgegeven voor de 100ste verjaar dag van de slag bij Solferino. Op de 40 c. 10 c., 1 fr. 50 c. en 1.50 fr. -r 50 c. komt een symbolische voor stelling, betrekking hebben op de bloed transfusie voor, op de 2.50 fr. 1 fr. en 3 fr. 1.50 fr. een symbolische voor- stelling die duidt op de hulp aan ge wonden. De hoogste waarde, de 5 3 fr. vertoont het portret van Henri Dunant en soldaten die hulp verlenen aan gewonden op het slagveld van Solferino. De nieuwe staatssecretaris van Defen sie heeft de volgende dagorder voor de Koninklijke Luchtmacht uitgegeven: „Als staatssecretaris van Defensie heb ik mede in het bijzonder de verantwoor delijkheid aanvaard voor het volgens de richtlijnen van de minister van Defen sie voeren van het beleid betreffende de Koninklijke Luchtmacht. Ik ben mij be wust van de eigen geaardheid van dit krijgsmachtdeel en van de grote proble men, waarvoor de luchtstrijdkrachten door de steeds voortschrijdende techni sche ontwikkeling worden gesteld. De nau we aanraking, die ik in onderscheidene functies met de Koninklijke Luchtmacht heb gehad geeft mij echter het vertrou wen, dat wij in onderlinge samenwerking erin zullen slagen de Nederlandse lucht strijdkrachten haar grote taak in het ver band onzer atlantische bondgenoten bij voortduring op eervolle wijze te doen ver- vervullen". Tot lid der Tweede Kamer in de vaca- ture-M. R. H. Calmeyer (C.H.), die staats secretaris is geworden, is benoemd M. Ger- brandy te Nijland (Friesland). HET SLUITSTUK van de Arnhemse filmweek, de in Cannes met de gouden palm bekroonde Frans-Braziliaanse copro- duktie „Orfeu negro" van Marcel Camus. heeft heel wat discussies uitgelokt. Even heftig als de verwerpingen waren de be wonderingen. Op de spits gedreven deba ters spraken van boerenbedrog of (en) een grandioze prestatie. Wat moet men daar nu van denken? Het is beslist wel zo, dat de vertoning vooraf van Herman van der Horst's „Prijs de zee" de beoordeling heeft beïnvloed. Wat Van der Horst doet is spelen met het beeld. Hij doet met dat beeld wat hij wil. Hij laat huizenblokken omhoog schieten, molenwieken Hollandse landschappen uit de lucht slaan, hij jaagt op golven der zee en golvend graan, hij duwt schepen van de helling, hij maakt land uit water. Hij creëert. Daartegenover stelt „Orfeu negro" het carnaval van Rio als een zuiver documentair element. In zoverre kan men dus spreken van gelijk soortige waarden, die vergelijkbaar zijn. De dynamiek van Van der Horst wordt poëzie in de drift, waarmee ze over het witte doek vlaagt. Uit pure emotie over rompelt Van der Horst ons met de ene impressie na de andere. Camus laat het carnaval van Rio wervelen over het doek. Maar omdat hij het ook als de impuls wil gebruiken voor zijn dramatische conceptie, misbruikt hij het. Men wordt er door verbaasd en geobsedeerd tot men zich be wust wordt dat het dient om zijn bewer king van de idylle tussen Orpheus en Eurydice een uitheems en modern aan schijn te gqven. In wezen heeft al de uit bundigheid van het carnaval van Rio rrüt.die idylle niets te maken. Sterker nog: zé staat haar in de weg. Zo verslaat dan Van der Horst de prijswinnaar van Cannes op het stuk van de documentaire en zet hem eigenlijk te kijk als een man, die epateert met literaire effecten. De werkelijke waarde van „Orfeu negro" moet men zoeken in de fotografie. Die is perfect. Maar de beweging, de innerlijke, wordt in feite door de uiterlijke doorkruist. Het ritme van de samba is niet het ritme van de handeling. Orphues en Eurydice zouden dansend elkaar moeten vinden, verliezen, terugzien en weer voor goed verliezen. Zodra de dans hen loslaat en zij de dans, ontwikkelt zich een vrij gezochte affaire, welke aan de kracht van het oor spronkelijke verhaal niet kan tippen en nu eens met schrille effecten dan weer met overladen dichterlijke gepassioneerdheid een eigen vorm zoekt. Dat lukt niet. Camus heeft te veel willen laten zien en er te weinig mee gezegd. Hij verlustigde zich zo in de weelde van het carnaval, dat hij er de intrige aan ondergeschikt maakte. Hij baadde in die weelde, hij meende dat wij er ook in zouden zwelgen, maar wij ver drinken er in met hem en zijn Orpheus en Eurydice. Uit teleurstelling daarover komt men er toe de zaken heel scherp te stellen en te zeggen: nee. hij epateert. hij be driegt ons. In Arnhem werd dat gevoel door de eerlijke kracht van „Prijs de zee" nog versterkt. Een bepaald snobisme was aan de bewondering voor Van der Horst niet vreemd. Maar dat gold toch nog in groter mate voor Camus, die naar mijn mening is overschat. Ik heb me zitten verbazen over de ad jectieven waarmee deze film werd aan gekondigd. Toen ik haar zag werd die verbazing groter, ook al zijn de foto grafische kwaliteiten onmiskenbaar groot. Het theatrale einde kon mij niet verzoenen met de opvatting van wie zeiden: men kan toch alleen al waardering hebben voor de opvlucht in de fantasie. Dat immers was niet het criterium. De fantasie (de sage van Orpheus en Eurydice) werd ge kortwiekt door de realiteit (het carnaval). Er ontstond geen nieuwe werkelijkheid. En daarmee is dan op hoog niveau de teerling geworpen. Onregelmatigheid? Over de toekenning der prijzen aan de Nederlandse filmers rest mij nog een op merking. Zoals men weet kreeg Han van Gelders „Paleontologie" een derde prijs. De film werd gemaakt in opdracht van de Shell. Van deze onderneming is Bert Haanstra filmadviseur. Nu zat Bert Haan stra ook in de jury, die de prijzen toe kende. Een der voorwaarden om aan het concours mee te doen luidde, dat aan een ingezonden film geen jurylid zou hebben meegewerkt. In hoeverre heeft nu Bert Haanstra meegewerkt aan „Paleontologie"? Men begrijpe mij goed. Ik wil niet afdin gen op Van Gelders verdiensten. Ik gun hem zijn prijs zonder voorbehoud. Wan neer men echter in een zuivere sfeer wil blijven, dient de hierboven gestelde vraag te worden beantwoord. In ieder geval zal men de voorwaarden duidelijker moeten omschrijven, opdat het verwijt van een ruime interpretatie geen blaam werpe op de objectivitiel, welke men de jury gaarne wil toekennen. P. W. Franse Advertentie Zie advertentie elders in dit blad Dealers voor Haarlem, Bloemendaal, Santpoort, Velsen, Umuiden, Bever wijk en Heemskerk. AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Vauxhall - Pontiac - Bedford. NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM Telefoon 17588 (4 lijnen) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alioth" (30 juni); Austra lië: ss „Himalaya" (29 juni), ss „Woodarra" (4 juli); Brazilië: ss „Alioth" (30 juni), ss „Uruguay" (4 juli); Canada: ss „Staten dam" (2 juli), ss „Nieuw Amsterdam" (4 juli); Chili: via New York (4 juli); Indo nesië: ss „Antilochus" (30 juni), ms „Bor neo" (2 juli); Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (30 juni); Suriname: ms „Mentor" (29 juni); Unie van Zuid-Afrika: ms „Zui derkruis" (1 juli); Z.W.-Afrika ms „Edin burgh Castle" (4 juli); Brits Oost-Afrika: ss „La Bourdonnais" (4 juli). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Het gerechtshof in Den Haag behandel de een zaak tegen een 40-jarige caféhou der uit Boskoop, die in juli van het vorige jaar voor het raam van zijn café een bord had aangebracht, waarop te lezen stond: „Door verkrachting van de drankwet door B. en W. van Boskoop, zijn wij gesloten." De procureur-generaal achtte de term „verkrachting" beledigend voor het open baar gezag. Hij vond de door de politie rechter opgelegde straf een boete van veertig gulden te laag en vorderde een boete van 250 gulden. Hij zette uiteen dat aan de verdachte op grond van diens slechte gedrag door B. en W. van Boskoop een verlof-A was geweigerd en dat dit besluit door Gedeputeerde Staten was be krachtigd. De caféhouder hield ook ter zitting vol dat B. en W. van Boskoop de Drankwet verkracht hadden en dat hij van dit feit, als reden van de sluiting, me dedeling had willen doen aan zijn cliën- tèle, evenals men dat pleegt te doen in geval van vakantie of verbouwing. Hij had niet de bedoeling het openbaar gezag te beledigen. De term „verkrachting dei- wet" is trouwens niet beledigend, meende verdachte, want in de woordenboeken wordt gezegd dat deze betekent „schen ding der wet," hetgeen zijns inziens niet beledigend is. Het gerechtshof zal op 8 juli arrest wij zen. De 70-jarige prof. dr. ir. G. Minderhoud heeft gisteren afscheid genomen van de Landbouwhogeschool te Wageningen. waar hij 32 jaar heeft gedoceerd. Vele sprekers dankten hem voor het vele en belangrijke werk, dat hij voor de Nederlandse Land bouw heeft gedaan. De rector magnificus, prof. ir. W. de Jong, zei dat het hoger onderwijs in de landhuishoudkunde eigenlijk geheel door prof. Minderhoud is opgebouwd. Bijna honderd ingenieurs zijn bij hem afgestu deerd en de Landbouwonderwijswet van 1935 is grotendeels zijn werk geweest. De oud-minister van Landbouw dr. ir. A. Vondeling sprak als oud-leerling en prees de wijze waai op de hoogleraar zijn stu denten de liefde voor het vak bijbracht. Prof. dr. J. Horring bood namens het huldigingscomité een album aan, waarin allen die de scheidende hoogleraar hun dank en hoogachting wilden betuigen, hun naam hebben gezet. Op een tuinfeest in Tokio heeft de 26- jarige Japanse kroonprins Akihito, die kortgeleden is getrouwd, zijn vroe gere medestudenten van de Gahoes- huin universiteit in Tokio ontvangen. De prins schonk voor zijn gasten bier in, een hele gebeurtenis omdat deze jongelieden niet tot de adel behoren. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen? DE ADMINISTRATIE Voorzover ooit iets of iemand „typisch" kan zijn in een land zo groot als Amerika met zijn 172 miljoen inwoners, was dit een typisch Amerikaans weekend bij een ty pisch Amerikaanse familie: dr. Frank Jones is kinderarts in San Francisco, hij heeft een bescheiden huis op een van de talloze heuvels waarop deze Californische stad is gebouwd en de meeste weekends van het jaar brengt hij door in zijn minuscule zomerhuisje in de bergen boven de stad, drie kwartier rijden van zijn huis af. Hij heeft een klein zwembadje naast dat zo merhuis en omdat hetgeen, wat de San Franciscans onder het woord „winter" ver staan, de noordelijke Europeaan slechts kan doen glimlachen, is het mogelijk daar bijna het hele jaar door in te zwemmen. Het wordt eigenlijk nooit erg warm in San Francisco, maar het wordt er ook zeker nooit koud. Het enige onvriendelijke karak tertrekje van de na tuur in dit deel van de wereld, is de mist die af en toe ïn dichte wolken uit de Stille Oceaan komt op zetten. Dr. Jones en zijn vrouw zijn levendig geïnteresseerd in het welvaren van San Francisco. Beiden zijn afkomstig uit Phila delphia de miljoenenstad aan de oostkant van de V.S., maar toen ze hier twaalf jaar geleden voor het eerst kwamen en be sloten zich in deze kostelijke, maar weinig Amerikaans-aandoende stad te vestigen, namen zij zich voor volledige Noord-Cali- forniërs te worden. Zij maken deel uit van de besturen van een rijtje organisaties en comités, mevrouw Jones is al enkele malen voorzitster geweest van republikeinse kies verenigingen en windt zich op het ogenblik op over de heftige strijd, die in het Cali fornische Huis van Afgevaardigden wordt gestreden tussen bewoners van Noord- en Zuid-Californië over de verdeling van het weinige water, dat deze Amerikaanse staat tot zijn beschikking heeft. Maar de zonag is voor hen een dag van volstrekt niets doen; zij nodigen enkele vrienden uit in hun buitenhuisje, zwemmen wat, luieren, drinken en eten en zijn het allen met elkaar eens over het feit, dat het land zich geen betere president kan wen sen dan Eisenhower. Een jong architect hijst zich uit het zwembad en verklaart dat zelfs het federale woningbouwpro gramma tot zijn verbazing steeds beter gaat werken en vraagt dan of hij de radio aan mag zetten. Want ergens, enkele dui zenden mijlen van hier, spelen vandaag San Francisco Giants een belangrijke base- ball-wedstrijd en baseball is in de Ver enigde Staten nog veel meer een nationale sport dan voetbal in Nederland. Ook me vrouw Jones raakt licht ontzet als de Giants na drie kwartier al met 93 achter staan. Geen van de aanwezigen is in Californië geboren. Dat zijn trouwens maar weinig mensen. De opkomst van deze staat is van vrij recente datum en bijna alle inwoners zijn nog vol van de onmiskenbare schoon heid van San Francisco en de even onmis kenbare heerlijkheid van dit klimaat. Als ik durf te zeggen, dat de kronkelende kust weg van de stad naar dit buitenhuisje sterke herinneringen opwekt aan bepaalde delen van de Franse Riviera, krijg ik de wind van voren. San Francisco lijkt niet op de Riviera; het is geheel uniek. En als er soms enige overeenkomst mocht zijn met de Riviera, dan valt daaruit slechts te concluderen dat de Fransen Californië heb ben nagebootst en niet andersom. Ove rigens is het wel toegestaan om te zeggen, dat Los Angeles een afschuwelijke stad is, maar ik ben daar niet geweest en kan dus. slechts begrijpend ja knikken. Los Angeles is in Zuid-Californië en „hoewel daar ook zeker wel aardige mensen wonen, is het toch heel wat anders dan San Francisco" Later in de middag wordt er wat ge wandeld in de bergachtige bossen rondom het zomerhuisje. We zien drie reeën, een ratelslang en een kleine waterval en de kinderarts vertelt ons over de verdiensten van dr. Spock „als die man dat boek niet had geschreven, dan zou ik het nog veel drukker hebben dan ik het nu al heb". Maar niets is eigenlijk in staat ons nog erg diep te interesseren. Zes mensen genieten slechts van de zon en de bries en het land schap en van het heerlijke feit, dat zij in Noord-Californië zijn. Morgen moet er weer gewerkt worden. Op zondag wordt er niets gedaan. E. Romaijn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3