Oplossing van Oostenrijks kabinetscrisis in zicht PLASTI COLOR Onveiligheid in Indonesië is nog wijd en zijd verspreid Officiële voorbereiding voor huwelijk in Brussel voltooid i Socialisten tonen zich inschikkelijk 3aat-twda ^Praatótoel J 3 Niet om te jeichee Op alle hoofdeilanden zijn de benden nog actief Hond gered in Oostenrijk, kosten: 100.000 schilling Harriman onder de indruk van Russische prestaties Opstand in Bolivia gedempt Verouderd huwelijksprotocol wordt niet afgeschaft Maak een einde aan overmatige TRANSPIRATIE van voeten en handen. Gouverneur Earl Long van Louisiana in vrijheid Nederlandse naar Oslo overgebracht R lissen dammen rivier af Zeeweg van de St. Lawrence officieel geopend Arrogant optreden van de lijfwacht van Eisenhower Economische boycot in Zuid Afrika tegen apartheid Kleurlingen vieren hun A frikaanse vrijheidsdag €)p de' Noorwegen zal uitleg eisen over het geval-Beukes <"Hoe is het ontstaan?^ Dit, woord: PRINSHEERLIJK ZATERDAG 27 JUNI 1959 (Vervolg van pag. 1) Wat de kwestie van de vrijere loonvor ming betreft, krijgt men bij lezing van de nota het gevoel dat de regering dienaan gaande enigszins op twee gedachten hinkt. Zij verdedigt het principe van vrijere loon vorming omdat daarmee de primaire ver antwoordelijkheid voor het loonbeleid aan het georganiseerde bedrijfsleven wordt te ruggegeven, omdat er onder bepaalde om standigheden economische voordelen aan verbonden zijn, en omdat de bevordering van de produktiviteit er extra door wordt geprikkeld. Maar onmiddellijk na dit be toog, waarmee men het hartgrondig eens kan 2ijn, schijnt de regering bang te wor den voor haar eigen moed en gaat zij aan het opsommen van talrijke redenen waarom die vrijere loonvorming onder de huidige omstandigheden eigenlijk toch maar een riskante zaak is, waarvan de toepassing tot een minimum beperkt moet blijven. Reeds nu is de regering geschrok ken van „de berichten, die haar hebben bereikt met betrekking tot de hoogte van overeengekomen loonsverhogingen"; reeds nu wijst zij er op, dat de stijging van het loonpeil als totaal enigszins zal uitgaan boven de toeneming van de arbeidsproduk- tiviteit hetgeen zij terecht principieel af keurt. Zodat men zich gaat afvragen of de regering, die zich in haar politiek pro gram van 26 mei immers al voorstandster van het beginsel der vrijere en gedifferen- tieeerde loonvorming had verklaard, deze keer haar enthousiasme daaromtrent niet beter wat had kunnen bedwingen. Of heeft het kabinet er de nadruk op willen leggen, dat het wèl liberale principes hul digt, maarze voorlopig niet meer dan uiterst minimaal kan toepassen? 1-Iet is verheugend dat de regering, blij kens haar slotbeschouwing, de allergroot ste waarde hecht aan toeneming van de arbeidsproduktiviteit. Doch ook hier komt een „maar" bij: voor de vergroting van de produktiviteit zijn aanzienlijke investe ringen noodzakelijk, enin de nota wordt betoogd dat de mogelijkheden tot doelbewuste verruiming der bestedingen (waaronder dus investeringen vallen) „we zenlijk beperkter moeten worden geacht dan zou blijken uit het SER-advies", welks ramingen nu al „tot op zekere hoogte ach terhaald" worden genoemd Als we daaruit moeten opmaken, dat de regering wèl pro- duktiviteitsverhoging wenst maar de daarvoor nodige investeringen wil beper ken, mort men vrezen dat zij van een schaap met vijf poten droomt. Uit de Kamerdebatten van 14 juli en volgende dagen, en uit de ministeriële reacties daarop, zal ongetwijfeld blijken hoe dit alles moet worden geïnterpreteerd. Daarbij zal stellig ook de vraag rijzen of de economische situatie in ons land in derdaad zó snel is veranderd dat hetgeen in de regeringsverklaring van 26 mei voor mogelijk werd gehouden nu al door die ontwikkeling is achterhaald, dan wel of de regering in haar eerste geestdrift mis schien wat te haastig met haar beloften is geweest. In elk geval kan men er staat op maken, dat het kabinet bij die gelegen heid heel wat moeilijke vragen te beant woorden zal krijgen, want de nota geeft daar alle aanleiding toe. Simon Koster Het legerhoofdkwartier te Djakarta heeft een overzicht samengesteld van de veiligheidstoestand in Indonesië, waarin behalve aan de bekende onveilige gebie den in Sumatra, Celebes en het zuiden van West-Java, ook aandacht wordt ge wijd aan Borneo en Midden-Java. In Borneo zijn nog zuiveringsacties te gen de bende van Ibnu Hadjar gaande. Zeshonderd volgelingen van deze bende leider hebben zich in het gebied van Kota- baru aan het leger overgegeven, na zui veringsacties in het gebied van Parang Kerang. In Midden-Java werden in een tijdsbe stek van drie maanden 56 bendeleden ge dood. Het leger verloor vijf doden. Negen desawachters vonden de dood ten gevolge van aanvallen door benden. De bandieten doodden voorts 23 burgers. In Atjeh zijn twaalf leden van de Pa- dangse „Revolutionaire raad" van Hasan Saleh geareesteerd, die ervan worden ver dacht brieven van de bij de opstandelingen in Midden-Sumatra verblijvende oud-pre mier Natsir te hebben overgebracht aan Daud Beureuh, de Atjehse opstandelingen leider, onder wiens volgelingen een strijd om de macht gaande is. Een groep van achthonderd opstandelingen heeft zich aangesloten bij het leger, nadat het tot een breuk was gekomen tussen de leider van deze groep, Zainal Abidin, en Daud Beureuh. In Noord-Sumatra en Tapanuii wordt de kracht van de opstandelingen onbelang rijk geacht. Zij beroven echter reizigers in het gebied. Twee ondernemingen in het gebied van Deli Serdang, Nagaredja en Monaco, zijn onlangs door ordeverstoor ders bezocht. In Midden-Sumatra zijn res ten van de opstandelingen nog steeds ac tief. In het gebied van Sungai Puar heb ben zij verscheidene families ontvoerd. Te Bukit Batabuah hebben zij 'n aantal hui zen geplunderd en het vuur geopend op de burgerij. Bij zuiveringsacties in Zuid-Su- matra, waarbij de marine assisteerde, werd een aantal bandieten gedood van een concentratie bij de Muara Sungai Hadji rivier. Volgelingen van de Darul Islam in West- Java hebben in het gehucht Tjilengkrang vier leden van de desawacht gedood. Zij plunderden vervolgens het dorp Tjirata. Dorpen in het regentschap Garoet werden aangevallen door benden, welke tot vijf honderd man telden. Vier militairen en twee desawachters werden gedood bij een aanval van de Darul Islam op een leger post te Tjibuntu. De benden staken tien tallen huizen in brand. In Zuid- en Zuidoost-Celebes zijn bij zui veringsacties 48 opstandelingen gedood en Advertentie VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM (Van onze correspondent in Wenen). Na harde en zeer taaie onderhandelin gen, die zeven weken hebben geduurd, lijkt er een oplossing in zicht te komen voor de regeringscrisis in Oostenrijk. Na dat kanselier Raab op 15 juni het. bevreem dende aanbod had gedaan door de porte feuille van Financiën aan de socialistische partij aan te bieden, kwamen de burger lijke kringen zodanig in opstand, dat Raab dit aanbod, ook onder de druk van zijn eigen partij, moest intrekken. Daar op openden de socialisten een scherp of fensief, waarin zij hoge eisen stelden. Wanneer zij dan afstand moesten doen van de portefeuille van Financiën, die hun eerst was aangeboden, dan wilden zij ten minste een staatssecretaris in dit ministe rie hebben, bovendien het ministerie van Buitenlandse Zaken of van Economische Zaken. Nadat de fronten in de afgelopen twee weken zo fel tegenover elkaar hadden ge staan, leek er vooralsnog geen kans te be staan op een compromis. In de laatste da gen echter heeft het gezonde verstand de overhand gekregen en werd er aan beide kanten alles in het werk gesteld om tot een oplossing en de zo nodige samenwerking te komen. De verdiensten hiervoor mogen voor een aanzienlijk gedeelte aan de so- Oostenrijk heeft een plaats in het gou den boek van dierenvrienden verdiend door honderdduizend schilling (ongeveer zestienduizend gulden) over te hebben voor het redden van een hondje. Het dier, een terrier was zondag mee gesleurd door de sterke stroom in een ka naal en terechtgekomen in een duiker. Alle pogingen om hem er uit te krijgen mislukten. Nadat men vier dagen lang het klaaglijk gehuil van het opgesloten dier had aangehoord besloot men ten slotte het kanaal, waardoor een elektrische centrale gevoed wordt, af te sluiten. Dertig fa brieken moesten een uurlang stilliggen, maar de vier brandweermannen die nu de plaats konden bereiken waar het hond je zat, zullen nooit de blik vergeten waai-- mee hij hen tegemoet zag. cialisten worden toegeschreven. Zij heb ben volledig afstand gedaan van de porte feuille van Financiën, eisen zelfs geen so cialistische staatssecretaris en verklaren zich bereid met de vroegere minister van Financiën, professor Kamitz, samen te werken. Zijn competenties zullen ook niet worden beknot. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken blijft in handen van de rooms-katholieke Volkspartij. Nu de vroegere minister van Buitenlandse Za ken Figl voorzitter is geworden van de Tweede Kamer, zal deze portefeuille aan dr. Maleta worden overgedragen. De socialistische partij eist echter dat er weer een afzonderlijk ministerie voor ge nationaliseerde bedrijven in het leven zal worden geroepen, dat dan onder het be heer van deze partij zal komen. Kandidaat voor deze functie is de vroegere socialis tische staatssecretaris, dr. Kreisky. Dit betekent dan een terugkeer tot de toe stand, die ook in het tweede kabinet van Raab in 1953 bestond. vier motorboten in beslag genomen. In Noord-Celebes duren, volgens het over zicht, de militaire operaties tegen opstan delingen van de Permesta voort. De lei ders van de opstand, de voormalige kolo nels Kawilarang en Sumual, zouden zich te Belang, een havenplaats aan de oost kust van de Minahasa bevinden. PARIJS (UPI) De oud-gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Averell Harriman, die tijdens de oorlog ambassadeur in Moskou was, heeft ver klaard dat hij tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie bewijzen heeft gezien van verbazingwekkende economische expan sie. Harriman kwam gisteren met een Russisch straalvliegtuig uit Moskou in Parijs aan. Hij zei tevreden te zijn over zijn bezoek. Hij was in staat te zien wat hij wenste en Russische leiders, onder wie premier Kroesjtsjev te ontmoeten. Hij heeft staaltjes gezien van „buitengewoon opbouwwerk en verbazingwekkende eco nomische expansie, verwezenlijkt door in tensieve arbeid". Harriman zei, dat hij, niettegenstaande zijn pessimisme, als hij op Genève terug blikt, toch na zijn bezoek van zes weken aan Rusland „overtuigd was van de ern stige wens van de Russische leiders, even als van iedere Russische burger, tot vre de en vriendschap met de Verenigde Sta ten." Harriman hoeft veel lof voor de Russische hartelijkheid en gastvrijheid, maar is wel teleurgesteld over de onvol doende kennis over de Verenigde Staten. Harriman heeft Kroesjtsjev niet alleen bezocht, maar hem ook bij hoge uitzon dering ontvangen aan een lunch in de Amerikaanse ambassade, waarbij de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson mede aanzat. Kroesjtsjev zei, met het oog op het komende bezoek van vice-president Nixon, dat hij „graag elke officiële bezoeker uit de Verenigde Staten zou ontvangen." Harriman zei, dat toen Kroesjtsjev hem aanbood naar zijn dasja te rijden, hij zijn lijfwacht wegzond en alleen met Harriman en zijn tolk daar heen reed. Volgens Harriman lijkt Kroesjtsjev geestelijk zeer soepel en li chamelijk goed gezond. SANTA CRUZ (Reuter) De Boli viaanse regering heeft bekendgemaakt dat er in Santa Cruz een gewapende op stand is uitgebroken. Militairen zijn te hulp geroepen om de orde te herstellen. Volgens een regeringscommuniqué heb ben de opstandelingen installaties van de staatsradio vernield. De opstandelingen, leden van de jeugd bond van Santa Cruz en andere plaatse lijke organisaties, vielen vrijdag een groep politiemannen aan, van wie er drie wer den gedood. Reeds donderdag waren er gewelddaden tegen particuliere personen en regerings ambtenaren gepleegd. De strijdkrachten hebben de opstand onderdrukt en zijn de toestand meester. In de andere delen van het land is het rustig, aldus het commu niqué. (Van onze correspondent in Brussel) De voorbereidingen voor het huwelijk van prins Albert, prins van Luik en prins van België, met de Italiaanse prinses Pao- la Ruffo di Calabria, zi.in thans in eep ver gevorderd stadium. In het staatsblad is gisteren het koninklijk besluit gepubli ceerd, ondertekend door koning Boude- wijn, waardoor prins Albert „onze gelief de broeder" toestemming krijgt in het hu welijk te treden. Dit is een formaliteit, welke voortvloeit uit een artikel van de Belgische grondwet, waarbij alle Belgi sche prinsen van koninklijken bloede toe stemming van de koning moeten hebben om te trouwen. Voorts hebben de koning en de minis ter van Defensie de jonge prins Albert be vorderd tot kapitein ter zee. Gver enkele dagen zal de regering een amendement indienen bij de begroting van de dotaties voor de koninklijke familie, waardoor prins Albert een eigen jaarvergoeding zal krijgen van circa 3"2 miljoen Belgische frank (ongeveer 210.000 gulden). Het kasteel Belvedère wordt klaarge maakt voor het jonge paar. Wanneer ko ning Leopold en de koninklijke familie het kasteel van Laeken verlaten voor een nieuwe residentie, die nog niet bekend is, zal koning Boudewijn vaak de gast kun nen zijn in het gemoderniseerde Belvedè re, dat gedurende de Wereldtentoonstel- Advertentïe Hoe hinderlijk is toch die ellendige transpiratie van voeten en handen, wat een narigheid voor uzelf en uw omgevingBeseft u wel wat een handicap dit voor u betekent? Welnu, maak er gauw een eind aan. Het is thans immers zo gemakkelijk dank zij het nieuwe middel Japora crème, dat zelfs de meest hardnekkige gevallen van overmatige transpiratie aan voeten en hand palmen kan verhelpen. Het actieve bestanddeel dat in deze speciale crème verwerkt is, maakt een eenvoudige toepassing mogelijk. Een lichte massage met japora 's avonds voor het slapen gaan en uw voeten (of handen) blijven minstens de hele volgende dag fris en droog. De werking van Japora is verbluffend. Resultaat gegarandeerd - anders uw geld terug. Japora in grote tube voor f 3.20 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak. Jjllll' TAALKUNDE (I) lllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllll llllju E De Haagse he Courant schrijft: „Na het concert trad de Ned.er- E la.ndse ambassade op als gast- E vrouw bij een soupé". fj Waarschijnlijk nadat de gasten thuis H al een déjeuné en een diné hadden verorberd. TAALKUNDE (II) §i „Hieruit werd dan het min of meer E verrassende besluit geboren, de H zaken tot 13 juli op zijn beloop te laten" schrijft de Geneefse correspondent van DeTelegraaf. Voor hen die Nederlands kennen zou het een tikje minder verrassend E zijn geweest indien de zaken op h u n E beloop gelaten waren. ^Hlll TAALKUNDE (lil) De zelfde schreiver schreift: E „de Russische delegatie accepteer- de de opschorting, maar toonde gisteravond een knap gevijnsde E bezorgdheid". SEXUOLOG1E De a 11 e i (Veenendaal) vertelt over het aantal leden van de Volks- universiteit: „ondanks enige teruggang bedroeg E het 540 t.w. 282 vrouwelijke, 245 E mannelijke en 13 andere leden". PAEDAGOG1E H et Vaderland kondigt in zijn agenda aan de film: E „Hoe vertel ik het mijn dochter? E (Sensuele iworlichting over dingen, die men weten moet)" E Talarius E II# ling het hoofdkwartier was van de com missaris-generaal, graaf Moens de Fer- nig. In het kasteel van Laeken heeft prins Albert gisteren van de ministers van de regering een geschenk ontvangen. Donderdag is het feest, waarvoor enke le honderden buitenlandse journalisten naar. Brussel willen. Plet zal niet mogelijk zijn, alle persvertegenwoordigers in de kerk van St. Goedele toe te laten, noch in het paleis van de koning te Brussel, waar het burgerlijk huwelijk wordt voltrokken, noch in het kasteel van Laeken, vanwaar de koninklijke stoet vertrekt. Prinses Pao- la wordt zondag in Brussel verwacht. Het is opvallend dat het Belgische hof het oude protocol voor de huwelijksceremonie ge heel heeft verlaten. De belangrijkste wij ziging is wel, dat Albert zelf zijn bruid naar het altaar zal voeren in de histori sche St.. Goedele-kathedraal. Over deze nieuwigheid hebben hofdignitarissen uit voerig gediscussieerd. Volgens het oude protocol moest de bruid naar het altaar worden geleid door haar vader en de brui degom door zijn moeder. Prinses Paola's vader en prins A'berts moeder, koningin Astrid, zijn echter beiden overleden. COVINGTON (UPI) De krankzinnig verklaarde en enige tijd in een tehuis voor geesteszieken verpleegde gouver neur Earl Long van de Amerikaanse staat Louisiana heeft zich, met gebruikmaking van zijn bevoegdheden, vrijdag weten te bevrijden. Alle artsen en anderen die ver antwoordelijkheid dragen voor zijn opna me, alsmede een hoge functionaris van de staatspolitie, heeft hij op staande voet ontslagen. Dat was trouwens de wijze waarop hij uit het gesticht wegkwam hij ontsloeg de mensen die hem krankzin nig achtten en stelde in hun plaats snel enkele vrienden aan. Hij is ook een echt scheidingsprocedure begonnen tegen zijn vrouw, op wier verzoek hij werd opgeno men. Long heeft zijn intrek genomen in een motel te Covington. Enkele artsen, waar onder enkele in hoog aanzien staande psy chiaters, hebben zich daar bij hem ge voegd en zullen hem een week lang onder observatie houden. Voorlopig is hem vol strekte rust voorgeschreven. Of er aan de diagnose (paranoïde schizofrenie) nog iets veranderd is kon men vrijdag nog niet meedelen. De zitting van de districtsrechtbank, die zijn vrijlating gelastte, gehouden in de gym nastiekzaal van een middelbare school, duurde nog geen vijf minuten. Long reed meteen naar een hotel, installeerde zich in een kamer, blokkeerde de gang en zei dat. hij de touwtjes weer in handen zou nemen. Hij bestelde een schotel gebakken mais en deed zich daaraan tegoed. In het ziekenhuis had hij weinig gegeten uit vrees voor vergiftiging. OSLO. De Nederlandse mevrouw M. Mulder, die bij de brand in het hotel te Stalheim enkele dagen geleden ernstig werd gewond, is met een ambulancevlieg tuig van het ziekenhuis te Voss in West- Noorwegen naar een ziekenhuis in Oslo overgebracht. Zij had bij de brand gebroken ledema ten en zware brandwonden opgelopen. De behandelende geneesheer in Oslo ver- klaarde dat haar toestand enige reden tot bezorgdheid geeft. Tot vrijdagmiddag waren de lichamen van zestien slachtoffers van de brand in het Stalheimhotel geborgen. De bouwers van een waterkracht centrale te Bratsk in het gebied van Irkoetsk in Rusland, hebben het wa ter van de rivier de Angara op snelle wijze volkomen afgedamd. Honder den vrachtauto werden gebruikt om basaltblokken in de rivier te storten, waarvan deze foto een beeld geeft. In enkele uren was de stroom bedwongen en kon het bouwen op de rivierbodem beginnen. MONTREAL (Reuter) Koningin Eli zabeth van Engeland en president Eisen hower hebben vrijdag in Montreal de St. Lawrencezeeweg, die reeds twee maan den in gebruik is, officieel geopend. Pre sident Eisenhower was voor deze gelegen heid met zijn echtgenote naar Montreal gevlogen waar zij met koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh in het konink lijke jacht Britannia vergezeld van hoge Canadese en Amerikaanse autoriteiten, het kanaal binnenvoeren. De koningin verklaarde in haar rede, die zij voor de helft in het Frans uitsprak met het oog op de vele Franssprekende Canadezen, dat de zeeweg een demonstra tie is van wat twee buurlanden bij 'samen werking in een geest van vertrouwen kun nen bereiken. - President Eisenhower had in zijn rede een zin in een wat hij zelf noemde „western prairie"-Frans ingelast. De duizenden mensen die van de opening getuige waren, barstten in een donderend gejuich los toen het koninklijke jacht, ter wijl kerkklokken luidden en scheepsfluiten klonken, de St. Lambertsluis binnenvoer, geëscorteerd door een Canadese, een Ame rikaanse en een Britse torpedobootjager. Incident Op het militaire vliegveld bij Montreal is het tot een incident gekomen toen leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst de Canadezen zonder plichtplegingen lieten weten, dat zij de bewaking zouden organi seren. Hun werd evenwel beleefd te ver staan gegeven, dat zij zich met hun eigen zaken moesten bemoeien. Het kwam tot een lichte schermutseling, waarbij een Canadese politieman een duw kreeg en op de grond viel. Aan de zelfbeheersing van de Canadezen was het te danken dat een algemeen gevecht kon worden voorkomen Het hoofd van de Amerikaanse veilig heidsdienst bood later zijn Canadese col lega zijn verontschuldigingen aan. JOHANNESBURG (UPI) Dc „Afri kaanse vrijheidsdag" is vrijdag begonnen met een oproep van het Afrikaanse Natio nale Congres in Zuid-Afrika (ot een boycot van bioscopen, bierhallen en dansgclegen heden, waarvan bekend is dat zij de apart heidspolitiek voorstaan. De boycot zal voor onbepaalde tijd gelden. Het A.N.C. beeft ook het buitenland opgeroepen om Zuidafrikaanse goederen en produkten te boycotten. Er werden duizenden pamfletten gedistri bueerd in de Afrikaanse plaatsen waarop namen van firma's en merken van arti kelen stonden vermeld. Een grote fruitconservenfabriek in de Kaapprovincie opende onderhandelingen met het A.N.C. en verkreeg verwijdering van haar naam op de lijst in ruil voor erkenning van de bond van Afrikaanse ar beiders in de conserven-industrie en hulp bij de inning van contributies tijdens de uitbetaling van lonen. De bo3'cot slaagde volledig in alle win kels in de inheemse gemeenten. De In dische winkels in het centrum van Johan nesburg meldden een scherpe daling van hun omzet. Volgens het avondblad „The Star" hadden warenhuizen minder inheemse klanten, maar de Kamer van Koophandel sprak het tegen dat de boycot enige uitwerking had. Ongeveer twintigduizend inheemsen en een klein aantal blanke sympathisanten hebben vrijdagavond in Durban deelge nomen aan de „vrijheidsdag-bijeen komst" van het A.N.C. De politie had pos ten opgesteld op belangrijke punten in de stad en in burger geklede agenten bevon den zich onder de toehoorders op de bij eenkomst, maar er deden zich geen inci denten voor. Op het podium werd een pak je sigaretten van een bepaald merk ver brand als aansporing tot deelneming aan de boycot. PI ui zen plaag ,Let maar op mijn woorden, daar krijg je allemaal rare, geheimzinnige ziektes door," zei een dame met een profetische blik in de ogen tegen haar vriendin, ter wijl ze in de bus naar Zandvoort zalen. De regen van gisteren was nog niet ge vallen en de witte Flevopluisjes dansten overal door de lucht. „Gunst, zou je denken?" vroeg de vriendin geschokt, „ja, al dat gedwarrel vind ik wel naar, het lijkent wel sneeuw en daar kan ik ook niet tegen. Maar dit is erger dan sneeuw, want mijn hele huis waait met pluis en ik heb nét de schoon maak achter de rug. Me zolder ligt er vol mee en me slaapkamers en me braadslee. Je ken wér beginnen. Ik hou de ramen en deuren al zo veel mogelijk dicht en dat met die hitte! Je bent er mooi mee, ik vind het een plaag en ze willen niet in de stofzuiger!!" Dat is nog niets," sprak de eerste dame met een stem vol onheil, „erger is het dat ze op het eten waaien en dat je ze opeet; mensdat ken nooit gezond wezen, je maag verwerkt dal niet en ik ben altijd zo keu rig op het eten. Geen luisie blijft er in mijn sla en geen zaadje in mijn spinazie. Maar hier kan je niet tegen op boksen, bah, pluizen van de moeras-andijvie!" zei ze walgend. „Je hebt gelijk, alles wat uit moerassen komt, is meestal niet veel zaaks," be aamde de ander hoofdschuddend. „En je ademt ze in, als ze 's nachts de open ramen binnenvliegen. Mijn man heeft er eentje opgerookt, die dwarrelde in zijn pijp; je wasgoed zit ónder en er zaten er drie op mijn gehakt! Jakkes!!" „Zal ik U es wat vertellen," hernam de onheilsstem weer, „mijn buurman is een astma-lijer en die heeft het benauwd, be nauwd! Erger dan andere jaren en zijn vrouw is nog nooit zó ziek geweest van de hooikoorts! Dat komt beslist allemaal door die pluizen, ze verspreiden iets engs, er kleven baksillen aan, wat ik je brom. Bij mijn man op het bedrijf zijn een stuk of vijf lui, die niets doen dan overgeven. Dat vertrouw ik niet en de geleerden we ten er nog niets van, het is nog nooit eerder vertoond. Dat komt écht narigheid van en alleen de sterksten halen hel erdoor!" Haar vriendin dacht diep na en fluis terde: „Nou je het zégt, mijn broer had er een in zijn soep en na het eten werd hij niet goed, we dachten eerst dat het zomer diarree was, maar dat is natuurlijk ook door die pluis gekomen." „Nou, zie je wel?!" riep de ander triom fantelijk uit. „Er zal van die bespuitings- rommél an zitten, wie weet!!" „Ik heb nog liever een wespenplaag, die ken je met een krant te lijf, of met de flitspuit, maar hier is geen vechten tegen!" sprak de vriendin somber. „Nee, flitten helpt ook geen lor, zuchtte de profetische dame „Geef m ij maar de kolderadokever, daar zijn we tenminste tegen gewapend Marianne van Raait Advertentie OSLO (UPI) Een woordvoerder van 't Noorse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft te verstaan gegeven, dat zijn regering 'n volledige uitleg van Zuid-Afri ka zal eisen over de weigering de 23-jari- ge negerstudent Hans Beukes een paspoort te geven. Beukes zou in Noorwegen so ciologie gaan studeren. De verklaring van de Zuidafrikaanse over heid, dat Beukes „ongewenste contac ten" onderhield kan niet als voldoende worden beschouwd, aldus de woordvoer der. Het Noorse ministerie van Buiten landse Zaken heeft van de consul in Kaap stad nog geen nadere uitleg ontvangen. Beukes heeft van de Noorse studenten unie een beurs gekregen voor drie jaar. Hij werd hiervoor uitgekozen door Zuid afrikaanse instanties. Enkele uren voor zijn vertrek, werd hem zijn paspoort ont houden. I Prinsheerlijk wil zeggen: zo heerlijk als een prins. Men stelt zich voor dat het leven van een prins een aaneen schakeling van weelderige genoegens is. Vandaar: een leven als een prins, de prins gesproken hebben (beschonken zijn). Men redetwist er over of met de prins is bedoeld: de beschermheer of erevoorzitter van een Rederijkerskamer dan wel de Prins-stadhouder. De zegs wijze: van de prins geen kwaad weten voor: volkomen argeloos zijn, schijnt te wijzen in de richting van de Prinsen van Oranje, die door hun aanhangers hoog vereerd werden. De prins gespro ken hebben en: met de prins over de Maas geweest zijn voor: liefdeserva ringen hebben opgedaan, doen eerder denken aan de Rederijkerstijd die niet ^vrij van uitspattingen was.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5